EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 9. 2017
COM(2017) 493 final
Odporúčanie
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov
{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52017PC0493
Recommendation for a COUNCIL DECISION authorising the opening of negotiations for a Convention establishing a multilateral court for the settlement of investment disputes
Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov
Odporúčanie ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov
COM/2017/0493 final
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 9. 2017
COM(2017) 493 final
Odporúčanie
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov
{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
•Dôvody a ciele návrhu
Začlenenie urovnávania sporov medzi investorom a štátom do obchodných a investičných dohôd začala verejnosť v posledných rokoch čoraz viac kontrolovať a spája sa s ním čoraz viac otázok. Poukázalo sa na viacero problémov prameniacich z urovnávania sporov medzi investorom a štátom, ktoré je založené na zásadách rozhodcovského konania. Medzi tieto problémy patrí chýbajúca alebo obmedzená legitímnosť, konzistentnosť a transparentnosť urovnávania sporov medzi investorom a štátom, ako aj chýbajúca možnosť preskúmania.
S cieľom odstrániť tieto nedostatky sa Únia od roku 2015 usiluje inštitucionalizovať tento systém urovnávania investičných sporov v obchodných a investičných dohodách EÚ tým, že do nich začleňuje systém investičných súdov. Systém investičných súdov však z dôvodu svojej bilaterálnej povahy nemôže úplne vyriešiť všetky uvedené problémy. Začlenenie systémov investičných súdov do dohôd Únie navyše spôsobuje náklady z hľadiska administratívnej zložitosti a vplyvu na rozpočet.
Iniciatíva týkajúca sa mnohostranného investičného súdu má za cieľ zriadenie rámca na urovnávanie medzinárodných investičných sporov 1 , ktorý bude stály, nezávislý a legitímny, bude vydávať predvídateľné rozhodnutia vďaka konzistentnosti judikatúry, bude umožňovať podať voči rozhodnutiam odvolanie, bude nákladovo efektívny, bude sa vyznačovať viesť transparentnými a efektívnymi konaniami a umožní vstup do konania tretím stranám (vrátane napríklad zainteresovaných environmentálnych alebo pracovných organizácií). Nezávislosť súdu by sa mala zaručiť prísnymi požiadavkami v oblasti etiky a nestrannosti, vymenovaniami bez možnosti obnovenia mandátu, prácou zmierovacích sudcov na plný úväzok a nezávislými mechanizmami vymenovania.
Táto iniciatíva sa bude týkať len procedurálnych otázok. Záležitosti týkajúce sa napríklad uplatniteľného práva alebo noriem výkladu vrátane zabezpečenia konzistentnosti s ostatnými medzinárodnými záväzkami (vyplývajúcimi napríklad z dohovorov Medzinárodnej organizácie práce a OSN) budú predmetom príslušných investičných dohôd, ktoré bude uplatňovať mnohostranný investičný súd.
Touto iniciatívou sa má zosúladiť politika Únie v oblasti riešenia investičných sporov s politikou Únie v iných oblastiach medzinárodnej správy vecí verejných a urovnávania medzinárodných sporov v prospech mnohostranných riešení. Nie je súčasťou Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti Komisie (REFIT).
•Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky
V koncepčnom dokumente z mája 2015 „Investície v rámci TTIP a mimo neho – cesta k reforme, Posilnenie práva na reguláciu a prechod od súčasnej ad hoc arbitráže k investičnému súdu“ 2 Komisia navrhla dvojkrokový prístup na reformu tradičného systému urovnávania sporov medzi investorom a štátom. Prvým krokom bolo začlenenie inštitucionalizovaného systému súdov na urovnávanie investičných sporov do budúcich obchodných a investičných dohôd Únie (t. j. systém investičných súdov). Ako druhý krok mala Únia pracovať na zriadení mnohostranného investičného súdu. Tento mnohostranný súd by mal nahradiť všetky bilaterálne systémy investičných súdov začlenené do obchodných a investičných dohôd Únie. Únia, jej členské štáty a partnerské krajiny by tak mohli ustanovenia o systéme urovnávania sporov medzi investorom a štátom vo svojich existujúcich investičných dohodách nahradiť prístupom k mnohostrannému investičnému súdu.
•Súlad s ostatnými politikami Únie
Toto odporúčanie je v súlade s oznámením „Obchod pre všetkých“ 3 z októbra 2015, v ktorom Komisia uvádza, že „bude súčasne so svojimi partnermi pracovať na budovaní konsenzu v záujme dosiahnutia plnofunkčného Medzinárodného súdneho dvora pre oblasť investícií“.
Pri príležitosti zverejnenia textu o ochrane investícií a urovnávaní investičných sporov 12. novembra 2015, ktorý EÚ navrhla ako súčasť Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP), Komisia uviedla, že: začne spolu s ostatnými krajinami pracovať na zriadení stáleho medzinárodného investičného súdu. [...] V konečnom dôsledku by sa „starý mechanizmus“ urovnávania sporov medzi investorom a štátom nahradil moderným, transparentným a nestranným systémom urovnávania medzinárodných investičných sporov 4 .
Odporúčanie je takisto v súlade s Diskusným dokumentom Komisie o využívaní globalizácie 5 z mája 2017, v ktorom Komisia výslovne odkazuje na túto iniciatívu, keď konštatuje, že „[medzinárodné investičné] [s]pory by viac nemali rozhodovať rozhodcovia na základe tzv. dohôd o urovnávaní sporov medzi investorom a štátom. Preto Komisia navrhla, aby sa vytvoril mnohostranný investičný tribunál, ktorý by predstavoval spravodlivý a transparentný mechanizmus“.
Navyše, keď Rada prijímala rozhodnutie o poverení na podpis CETA, uviedla, že „Rada [...] podporuje Európsku komisiu v jej úsilí o zriadenie mnohostranného investičného súdu, ktorý po jeho zriadení a v súlade s postupom uvedeným v dohode CETA nahradí dvojstranný systém zriadený dohodou CETA“ 6 .
2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právny základ
Článkom 218 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovuje, že Komisia predkladá odporúčania Rade, ktorá prijme rozhodnutie o poverení začať rokovania a o vymenovaní vyjednávača Únie. Podľa článku 218 ods. 4 ZFEÚ Rada môže adresovať vyjednávačovi smernice.
•Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)
Článkom 5 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) sa stanovuje, že zásada subsidiarity sa neuplatňuje na oblasti výlučnej právomoci EÚ.
Únia má v oblasti ochrany investícií sčasti výlučnú a sčasti spoločnú právomoc.
Článkom 3 ZFEÚ sa stanovuje, že Únia má výlučnú právomoc v oblasti spoločnej obchodnej politiky. Podľa článku 207 ZFEÚ sú priame zahraničné investície (PZI) vrátane možnosti rokovať a uzatvárať medzinárodné dohody týkajúce sa PZI súčasťou spoločnej obchodnej politiky Únie.
Súdny dvor vo svojom stanovisku 2/15 k Dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom potvrdil, že Únia má na základe článku 207 ZFEÚ výlučnú právomoc, pokiaľ ide o hmotnoprávne normy ochrany, ktoré sa zvyčajne uvádzajú v investičných dohodách, pokiaľ sa takéto normy vzťahujú na PZI 7 . V tom istom stanovisku Súdny dvor objasnil, že v prípade nepriamych investícií sa o právomoc týkajúcu sa týchto hmotnoprávnych noriem delí Únia a členské štáty.
Súd vo svojom stanovisku 2/15 ďalej objasnil, že o právomoc v oblasti urovnávania sporov medzi investorom a štátom (v súvislosti s priamymi aj nepriamymi zahraničnými investíciami) sa delí Únia a jej členské štáty v rozsahu, v akom sú členské štáty povinné vystupovať v určitých sporoch ako odporcovia.
Únia je spolu s členskými štátmi zmluvnou stranou dohôd stanovujúcich tradičné urovnávanie sporov medzi investorom a štátom (Zmluva o energetickej charte) alebo systém investičných súdov (Komplexná hospodárska a obchodná dohoda – CETA medzi EÚ a Kanadou). Môže sa stať, že bude musieť konať ako odporca v sporoch predložených na základe týchto dohôd. Komisia navyše rokuje o viacerých ďalších dohodách o voľnom obchode a samostatných investičných dohodách, ktorých súčasťou je systém investičných súdov. Predpokladá sa, že Únia bude konať ako odporca aspoň v niektorých sporoch predložených na základe týchto dohôd.
Účasť Únie na plánovanom dohovore je preto nevyhnutná, aby bolo možné začleniť do rozsahu jeho pôsobnosti tieto spory na základe uvedených dohôd, v ktorých bude Únia konať ako odporca.
V existujúcich dohodách, ktorých súčasťou je urovnávanie sporov medzi investorom a štátom alebo systém investičných súdov a ktorých zmluvnou stranou je Únia (Zmluva o energetickej charte a CETA), sa stanovuje, že v niektorých prípadoch budú ako odporcovia konať členské štáty. V plánovaných dohodách, ktorých súčasťou je systém investičných súdov, by sa podobne mohlo stanoviť, aby členské štáty v určitých prípadoch konali ako odporcovia. Členské štáty boli okrem toho Úniou na základe nariadenia č. 1219/2012 8 oprávnené zachovať alebo uzavrieť takmer 1400 bilaterálnych investičných zmlúv, ktorých súčasťou je tradičné urovnávanie sporov medzi investorom a štátom. Z týchto dôvodov je nutné, aby mnohostrannú reformu urovnávania investičných sporov plánovanú v rámci tejto iniciatívy podporili okrem Únie aj členské štáty.
•Proporcionalita
Toto odporúčanie na rozhodnutie Rady, ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov, neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie dotknutých cieľov politiky.
V súlade so zásadou proporcionality sa zvážili všetky primerané možnosti politiky s cieľom posúdiť pravdepodobný účinok takéhoto politického zásahu. Podrobne sú opísané v správe o posúdení vplyvu.
•Výber nástroja
Odporúčanie Komisie na rozhodnutie Rady, ktorým sa povoľuje začať rokovania, je v súlade s článkom 218 ods. 3 ZFEÚ, v ktorom sa stanovuje, že Komisia predkladá odporúčania Rade, ktorá prijme rozhodnutie o poverení začať rokovania.
3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU
•Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov
Urovnávanie sporov medzi investorom a štátom sa pravidelne preskúmava v rámci Zmluvy o energetickej charte, a Únia a členské štáty sa ako zmluvné strany uvedenej zmluvy na tomto preskúmavaní aktívne zúčastňujú. Hoci v rámci preskúmania Zmluvy o energetickej charte zostáva modernizácia ochrany investícií vrátane urovnávania sporov prioritou Únie, v rámci reformy urovnávania investičných sporov sa uprednostňuje metóda mnohostrannej reformy, ktorá je predmetom tejto iniciatívy.
Vzhľadom na to, že systém investičných súdov sa zaviedol len nedávno, nevykonalo sa zatiaľ žiadne jeho hodnotenie.
•Konzultácie so zainteresovanými stranami
Komisia aktívne spolupracovala so zainteresovanými stranami a počas celého procesu posudzovania vplyvu viedla rozsiahlu konzultáciu.
Od 21. decembra 2016 do 15. marca 2017 Komisia uskutočnila verejnú online konzultáciu na webovom sídle GR TRADE, ktorá bola uverejnená na stránke EU Survey (online nástroj Komisie na uskutočňovanie verejných konzultácií). Zainteresované strany boli vyzvané, aby zodpovedali otázky týkajúce sa problémov a možných politických riešení, technických aspektov týchto riešení a možného vplyvu. Z konzultácie vyplýva, že mnohostranná reforma urovnávania investičných sporov opísaná v tejto iniciatíve má vo všeobecnosti širokú podporu, hoci pretrvávajú niektoré otázky, najmä o jej technických aspektoch.
Individuálne odpovede na verejnú konzultáciu boli zverejnené na webovom sídle konzultácie. Súhrnná správa o verejnej online konzultácii, ako aj o všetkých ďalších činnostiach, ktoré Komisia vykonáva v rámci konzultácie so zainteresovanými stranami, je pripojená k správe o posúdení vplyvu.
•Posúdenie vplyvu
Bolo vypracované posúdenie vplyvu mnohostrannej reformy urovnávania investičných sporov vrátane možného zriadenia mnohostranného investičného súdu. Správa o posúdení vplyvu a jej zhrnutie, ako aj kladné stanovisko výboru pre kontrolu regulácie sú pripojené k tomuto odporúčaniu.
Keďže v rámci iniciatívy týkajúcej sa mnohostranného investičného súdu sa riešia len procesné pravidlá (t. j. urovnávanie sporov), a nie hmotnoprávne pravidlá (ktoré sú súčasťou príslušných investičných dohôd), neočakáva sa, že by mala akýkoľvek relevantný environmentálny či sociálny vplyv.
•Regulačná vhodnosť a zjednodušenie
Mnohostranný investičný súd prispeje k zníženiu administratívnej záťaže spojenej s urovnávaním investičných sporov centralizáciou všetkých sporov do jednotného súboru procesných pravidiel. Zabezpečí prístup investorov k legitímnemu, nezávislému a účinnému systému urovnávania medzinárodných investičných sporov bez ohľadu na ich veľkosť a/alebo obrat. Malé a stredné podniky môžu využiť ďalšiu podporu, aby sa zohľadnil ich nižší obrat. Konania na tomto súde by mali trvať kratšie, a teda by mali byť pre investorov lacnejšie v porovnaní s tradičným nezreformovaným systémom. Väčšia predvídateľnosť a konzistentnosť výkladu hmotnoprávnych ustanovení o investíciách navyše prispeje k zníženiu počtu sporov.
•Základné práva
V súlade s článkom 21 ods. 1 ZEÚ sa Únia bude riadiť zásadami demokracie, právneho štátu, ľudských práv a základných slobôd, ktoré sa vzťahujú na túto iniciatívu, a najmä článkom 47 charty základných práv.
Činnosť Únie na mnohostrannej úrovni nemôže oslabiť úroveň ochrany základných práv v Únii. Zámerom je, že mnohostranný investičný súd vytvorí dodatočný opravný prostriedok podľa medzinárodného práva na presadzovanie povinností, ktoré boli štátom uložené medzinárodnými dohodami. Nie sú nim preto dotknuté existujúce práva zahraničných investorov podľa vnútorného práva Únie a právnych predpisov členských štátov ani opravné prostriedky na presadzovanie práv podľa takýchto vnútroštátnych právnych predpisov.
4.VPLYV NA ROZPOČET
V tejto fáze nie je možné presne určiť finančné dôsledky tejto iniciatívy, pretože kľúčové prvky mnohostranného investičného súdu ešte treba prerokovať na mnohostrannej úrovni. Usudzuje sa, že bude menej nákladný, ako alternatíva v podobe zachovania systémov investičných súdov podľa dohôd, ktoré už boli prerokované alebo o ktorých sa rokuje, alebo ako existujúci systém. Vykonali sa mnohé výpočty založené na niekoľkých predpokladoch a sú uvedené v správe o posúdení vplyvu.
5.ĎALŠIE PRVKY
•Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ
Keď začne mnohostranný súd fungovať, Komisia ho bude pravidelne monitorovať. Takisto bude vykonávať pravidelný audit finančných príspevkov Únie na náklady súdu. K hodnoteniu mnohostranného investičného súdu sa pristúpi, až keď bude pôsobiť dostatočne dlho na to, aby boli k dispozícii relevantné údaje. Pripojená správa o posúdení vplyvu obsahuje podrobné informácie o plánovaných činnostiach monitorovania a hodnotenia.
•Procedurálne aspekty
Komisia víta skutočnosť, že členovia Rady Európskej únie sa spolu so svojimi parlamentmi čoraz častejšie zapájajú do rokovaní o investíciách v skorej etape, a to v súlade so svojimi inštitucionálnymi postupmi. Vyzýva členov Rady Európskej únie, aby postupovali rovnako, pokiaľ ide o toto odporúčanie na rozhodnutie Rady, s náležitým zreteľom na rozhodnutie Rady 2013/488/EÚ o bezpečnostných predpisoch na ochranu utajovaných skutočností EÚ 9 .
Komisia zverejní toto odporúčanie a prílohu k nemu bezprostredne po jeho prijatí.
Komisia odporúča, aby sa smernice na rokovania zverejnili bezprostredne po ich prijatí.
Odporúčanie
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 218 ods. 3 a 4,
so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,
KEĎŽE by sa mali začať rokovania s cieľom uzavrieť dohovor medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi a inými zainteresovanými krajinami, ktorým sa zriadi mnohostranný súd na urovnávanie investičných sporov,
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Článok 1
Komisia sa týmto poveruje začať v mene Únie rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov.
Článok 2
Rokovania sa vedú v súlade so smernicami na rokovania uvedenými v prílohe k tomuto rozhodnutiu.
Článok 3
Toto rozhodnutie a dodatok k nemu sa zverejnia bezprostredne po ich prijatí.
Článok 4
Toto rozhodnutie je určené Komisii.
V Bruseli
Za Radu
predseda
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 9. 2017
COM(2017) 493 final
PRÍLOHA
k
odporúčaniu na rozhodnutie Rady,
ktorým sa povoľuje začať rokovania o dohovore o zriadení mnohostranného súdu na urovnávanie investičných sporov
{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}
PRÍLOHA
V súvislosti s postupom rokovaní:
1.Únia sa snaží zabezpečiť, aby postup rokovaní o dohovore umožňoval všetkým zainteresovaným krajinám a medzinárodným organizáciám účinne sa zúčastňovať na rokovaniach a na dosahovaní konsenzu.
2.Úniu bude počas celých rokovaní zastupovať Komisia. V súlade so zásadami lojálnej spolupráce a jednoty v zastupovaní navonok, ako sú stanovené v zmluvách, budú Únia a členské štáty Únie zúčastňujúce sa na rokovaniach navzájom plne koordinovať a počas celých rokovaní konať jednotne.
3.Rokovania sa uskutočnia pod záštitou Komisie OSN pre medzinárodné obchodné právo (UNCITRAL). V prípade hlasovania si členské štáty, ktoré sú členmi Komisie OSN pre medzinárodné obchodné právo, uplatnia svoje hlasovacie práva v súlade s týmito smernicami a vopred dohodnutými pozíciami EÚ.
4.Únia sa snaží zabezpečiť, aby rokovania prebiehali transparentne, prípadne vrátane audio a/alebo webového streamingu, a aby zástupcovia organizácií občianskej spoločnosti mali možnosť zúčastňovať sa diskusií ako akreditovaní pozorovatelia.
V súvislosti s predmetom rokovaní:
5.Dohovor by mal Únii umožňovať, aby spory vyplývajúce z dohôd, ktorých Únia je alebo bude zmluvnou stranou, postupovala do jurisdikcie mnohostranného súdu. Únia by teda mala mať možnosť stať sa zmluvnou stranou dohovoru a ustanovenia dohovoru by sa mali koncipovať tak, aby umožňovali ich účinné využívanie Európskou úniou.
6.Dohovor by zároveň mal členským štátom Únie a tretím krajinám umožňovať, aby spory vyplývajúce z dohôd, ktorých sú alebo budú zmluvnými stranami, postupovali do jurisdikcie mnohostranného súdu 1 .
7.Základným mechanizmom dohovoru by malo byť, aby jurisdikcia mnohostranného súdu siahala na bilaterálne dohody vtedy, keď sa obe zmluvné strany dohody dohodli postupovať spory vyplývajúce z dohody do jurisdikcie mnohostranného súdu. V prípade mnohostranných dohôd by dohovor mal umožňovať dvom alebo viacerým zmluvným stranám takejto dohody, aby sa dohodli na postúpení sporov v rámci mnohostrannej dohody do jurisdikcie mnohostranného súdu.
8.Mnohostranný súd by mal byť zložený z prvostupňového súdu a z odvolacieho súdu. Odvolací súd by mal mať právomoc skúmať rozhodnutia prvostupňového súdu z dôvodu nesprávneho právneho posúdenia (error iuris) alebo zjavne nesprávneho posúdenia skutočností. Odvolací súd by mal mať právomoc vracať veci na prvostupňový súd na ukončenie konania v nadväznosti na zistenia odvolacieho súdu („kasačný princíp“).
9.Zaručiť by sa mala nezávislosť súdu. Členovia súdu (tak súdu prvostupňového, ako aj súdu odvolacieho) by mali podliehať prísnym požiadavkám na kvalifikáciu a nestrannosť. V dohovore by sa mali stanovovať etické pravidlá a mechanizmy napadnutia rozhodnutí. Členovia súdu by mali dostávať trvalé odmeny. Mali by byť vymenúvaní na pevne stanovené, dlhé a neobnoviteľné obdobie, pričom sa im zaručí neodvolateľnosť z funkcie a poskytnú všetky potrebné záruky nezávislosti. Členovia by mali byť menovaní na základe objektívneho a transparentného výberového konania.
10.Dohovor by mal obsahovať ustanovenia o potrebnej miere flexibility, aby sa dal prispôsobovať meniacemu sa počtu a štruktúre členov, ako aj možnému budúcemu vývoju dohôd, ktoré by mohli byť postúpené do jurisdikcie súdu. Dohovor by nemal vylučovať možnosť, aby súd využíval sekretársku podporu existujúcej medzinárodnej organizácie, ani možnosť, aby bol neskôr integrovaný do štruktúry takejto organizácie.
11.Konania na mnohostrannom súde by sa mali uskutočňovať transparentne, a to vrátane možnosti predkladať podnety tretích strán, ktoré sú podobné s pravidlami a normami stanovenými v rámci pravidiel UNCITRAL o transparentnosti pre arbitráž na základe zmluvy medzi investorom a štátom, alebo ktoré takéto pravidlá a normy využívajú.
12.Rozhodnutia mnohostranného súdu by mali mať možnosť opierať sa o účinný medzinárodný režim vynucovania.
13.Jedným z cieľov rokovaní by malo byť, aby mnohostranný súd fungoval nákladovo efektívne a zabezpečoval svoju dostupnosť pre malé a stredné podniky i fyzické osoby. Fixné náklady súdu vrátane nákladov na odmeňovanie jeho členov a nákladov na administratívnu a sekretársku podporu by v zásade mali znášať zmluvné strany dohovoru o zriadení mnohostranného súdu. O rozdelení takýchto nákladov medzi jednotlivé zmluvné strany by sa malo rozhodnúť na spravodlivom základe, pričom by sa mohli zohľadňovať faktory, ako napríklad úroveň hospodárskeho rozvoja príslušnej zmluvnej stany, počet príslušných dohôd na každú zmluvnú stranu, príslušný objem medzinárodných investičných tokov jednotlivých zmluvných strán alebo ich stav.
14.Únia by sa mala snažiť zabezpečiť, aby bolo možné poskytnúť podporu vtedy, keď treba v režime riešenia investičných sporov zabezpečiť účinné fungovanie rozvojových a najmenej rozvinutých krajín. Takáto iniciatíva môže tvoriť súčasť procesu zriaďovania mnohostranného investičného súdu alebo ju možno realizovať oddelene.
15.Dohovor o zriadení mnohostranného súdu by mal byť otvorený na podpis a pristúpenie k nemu pre akúkoľvek krajinu a regionálnu organizáciu ekonomickej integrácie, ktoré oň prejavia záujem a ktoré sú zmluvnou stranou nejakej investičnej dohody. Dohovor by mal obsahovať ustanovenie o včasnom nadobudnutí účinnosti, a to hneď ako bude doručený minimálny počet ratifikačných nástrojov.