EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli29. 7. 2016
COM(2016) 489 final
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52016DC0489
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL on the implementation of Regulation (EU) No 692/2011 of the European Parliament and of the Council concerning European statistics on tourism
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu
COM/2016/0489 final
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli29. 7. 2016
COM(2016) 489 final
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu
Obsah
1. Úvod
2. Prehľad európskej štatistiky cestovného ruchu
3. Vykonávacie opatrenia a delegované akty
4. Vykonávanie nariadenia
5. Opatrenia prijaté na zníženie zaťaženia podnikov
6. Výhľad
7. Závery
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu
1.Úvod
Nariadením (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu 1 sa stanovil spoločný rámec pre systematický vývoj, tvorbu a šírenie štatistiky cestovného ruchu v Európskej únii. Zohľadnili sa v ňom zmeny v povahe odvetvia cestovného ruchu a v správaní turistov, ku ktorým došlo od nadobudnutia účinnosti smernice Rady 95/57/ES 2 , a bolo reakciou na následne zmenené požiadavky používateľov.
V článku 7 predmetného nariadenia sa uvádza: „Komisia do 12. augusta 2016 a potom každých päť rokov predloží Európskemu parlamentu a Rade hodnotiacu správu o štatistike zostavenej podľa tohto nariadenia, a najmä o jej význame a záťaži, ktorú pre podniky predstavuje.“.
Táto správa je prvou, ktorá sa predkladá podľa uvedeného článku.
V oddiele 2 tejto správy je uvedený prehľad európskej štatistiky cestovného ruchu – najmä požiadavky stanovené v nariadení.
Oddiel 3 obsahuje prehľad a odôvodnenie prijatých vykonávacích opatrení a delegovaných aktov.
V oddiele 4 sa hodnotí vykonávanie predmetného nariadenia vo svetle etablovaných kritérií kvality oficiálnej štatistiky.
Oddiel 5 sa zameriava na opatrenia prijaté s cieľom znížiť zaťaženie podnikov.
Posledný oddiel 6 sa zaoberá možnými budúcimi opatreniami na aktualizáciu právneho rámca vzhľadom na závery z predošlých oddielov. Zároveň sa v ňom posudzuje možný dosah nových používateľských potrieb a zdrojov údajov na štatistiku cestovného ruchu vymedzenú v nariadení.
2.Prehľad európskej štatistiky cestovného ruchu
Cestovný ruch má v Európskej únii dôležité miesto v hospodárstve všetkých členských štátov, pričom činnosti v oblasti cestovného ruchu sú významným zdrojom zamestnanosti. Akékoľvek hodnotenie jeho konkurencieschopnosti si vyžaduje dobré znalosti o objeme cestovného ruchu, jeho charakteristikách, profile turistov, miere výdavkov na cestovný ruch a prínosoch pre európske ekonomiky. Primárnym základom oficiálnej harmonizovanej štatistiky ponuky a dopytu v cestovnom ruchu je nariadenie (EÚ) č. 692/2011. Na jednej strane pokrýva údaje o kapacite a využití ubytovacích zariadení cestovného ruchu v EÚ a na druhej údaje o cestách obyvateľov EÚ. Prvé zo spomínaných údajov sa zväčša získavajú od firiem v sektore ubytovania (mesačné a výročné údaje, ktoré členské štáty zasielajú Komisii v agregovaných tabuľkách); tie druhé sa obyčajne získavajú zisťovaním v domácnostiach (výročné údaje predkladané čiastočne vo forme agregovaných tabuliek a čiastočne ako mikroúdaje).
Okrem údajov striktne vyžadovaných nariadením Eurostat pravidelne vydáva aj informácie o cestovnom ruchu, ktoré majú ekonomickejší charakter a sú založené na súvisiacej podnikovej či sociálnej štatistike.
Komplexné dátové súbory, súhrnné tabuľky a príslušné články sú ľahko dostupné na webových stránkach Eurostatu v sekcii venovanej cestovnému ruchu 3 .
3.Vykonávacie opatrenia a delegované akty
Podľa nariadenia (EÚ) č. 692/2011 má Komisia formou vykonávacích aktov vymedziť podrobnosti a štruktúru správ o kvalite údajov (článok 6 ods. 4), ako aj praktické opatrenia na zasielanie údajov (článok 9 ods. 2 a 3). Na tento účel sa prijalo vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 1051/2011 4 .
Nariadenie (EÚ) č. 692/2011 splnomocňuje Komisiu prijímať delegované akty:
ktorými sa menia vymedzenia pojmov podľa zmien v medzinárodných vymedzeniach pojmov (článok 2 ods. 2),
ktorými sa menia lehoty na zasielanie údajov s cieľom zohľadniť hospodársky, sociálny a technický vývoj (článok 9 ods. 5) a
ktorými sa prispôsobujú prílohy s cieľom zohľadniť hospodársky, sociálny a technický vývoj. Komisia však nemôže zmeniť ustanovenia príloh týkajúce sa nepovinnej povahy požadovaných údajov a obmedzenia rozsahu (článok 3 ods. 2).
Komisia doposiaľ prijala jeden delegovaný akt – delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 253/2013, 5 ktorým sa menili určité vymedzenia pojmov spojené s dosiahnutým stupňom vzdelania vzhľadom na zmeny v Medzinárodnej klasifikácii štandardov vzdelávania (ISCED).
V súlade s článkom 11 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 692/2011 prijala Komisia 20. januára 2016 správu o delegovaní právomoci 6 .
4.Vykonávanie nariadenia
Podľa nariadenia (EÚ) č. 692/2011 členské štáty zbierajú, zostavujú, spracúvajú a zasielajú zosúladenú štatistiku o ponuke a dopyte v oblasti cestovného ruchu. Komisia hodnotí kvalitu zasielaných údajov a uverejňuje ich na webovej stránke Eurostatu vo forme tabuliek, viacrozmerných databáz alebo analytických článkov. Tento oddiel hodnotí vykonávanie predmetného nariadenia na základe štandardných kritérií kvality európskej štatistiky.
4.1. Relevantnosť
Relevantnosť vyjadruje mieru, do akej štatistika zodpovedá súčasným a potenciálnym potrebám používateľov.
Lepšie zohľadnenie potrieb používateľov je hlavným cieľom nariadenia (EÚ) č. 692/2011. Aktuálne produkovaná európska štatistika cestovného ruchu zlepšila úplnosť a včasnosť údajov, ktoré sú dnes dostupné používateľom. Väčšina mesačných údajov sa napríklad odosiela do ôsmich týždňov od konca referenčného mesiaca, pričom v minulosti bola lehota tri až šesť mesiacov. Nariadenie lepšie vystihuje zmenu správania odvetvia vrátane rastúceho významu krátkodobých ciest a jednodňových návštev, narastajúcej dôležitosti neprenajatého ubytovania či ubytovania v menších zariadeniach, ako aj stúpajúceho vplyvu internetu na turistické rezervácie a odvetvie ako také.
Pri časti údajov nariadenie zároveň vyžaduje, aby sa Komisii zasielali mikroúdaje. V porovnaní so zasielaním agregovaných údajov táto inovácia umožňuje podrobnejšiu a pružnejšiu analýzu hospodárskych a sociálnych javov v cestovnom ruchu. Cestovný ruch v Európe má prevažne vnútroeurópsky rozmer. To znamená, že mikroúdaje z harmonizovanej európskej štatistiky dopytu v oblasti pasívneho cestovného ruchu predstavujú zdroj štatistických údajov o dopyte v oblasti aktívneho cestovného ruchu cieľového členského štátu bez dodatočného zaťaženia a zabránenia duplicitnému zisťovaniu tokov v oblasti cestovného ruchu. Eurostat vypracoval analytické správy o aktívnom cestovnom ruchu na základe pasívnych tokov pozorovaných v iných krajinách. Dostupnosť údajov však pri niektorých krajinách obmedzuje malá vzorka ciest z určitých iných krajín pôvodu, čo má vplyv predovšetkým na dostupnosť údajov o krajinách, ktoré sú menej populárnymi destináciami. Viacero krajín skúma, či by sa tento zdroj dal použiť na čiastočné nahradenie aktuálnych (nákladných) zisťovaní na hraniciach alebo ako vstup pre ďalšie oficiálne štatistiky (napríklad cestovná položka na účte služieb štatistiky platobnej bilancie).
Treba zaistiť, aby európska štatistika v budúcnosti dokázala posúdiť makroekonomický význam cestovného ruchu a jeho vplyv na životné prostredie. Na to sa v článku 5 nariadenia (EÚ) č. 692/2011 uvádzajú pilotné štúdie s cieľom vývoja, tvorby a šírenia harmonizovaných tabuliek pre satelitné účty cestovného ruchu, ako aj vývoja údajov ukazujúcich vplyv cestovného ruchu na životné prostredie. Pokiaľ ide o harmonizované tabuľky, Eurostat požiadal členské štáty o dobrovoľné zaslanie dostupných vnútroštátnych údajov o makroekonomickom rozmere cestovného ruchu (s použitím medzinárodne uznaného rámca satelitných účtov cestovného ruchu). Výsledky sa uverejnili vo verejne dostupných pracovných dokumentoch. Ide o významný krok k harmonizácii údajov na úrovni EÚ. Pokiaľ ide o životné prostredie, Eurostat nadväzuje okrem iného na prácu Európskej environmentálnej agentúry, OECD a Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch, pričom poskytuje dátové vstupy pre systémy ukazovateľov udržateľného cestovného ruchu. Vzhľadom na tlak na zdroje využívané pri vykonávaní požiadaviek nariadenia spojených s pravidelnou produkciou údajov však v posledných rokoch nebolo možné zaviesť širší program pilotných štúdií.
Spätná väzba používateľov po nadobudnutí účinnosti nariadenia a posilnené dátové výstupy boli vo všeobecnosti pozitívne. Európska štatistika cestovného ruchu podporuje rozhodovanie európskych podnikov, vnútroštátnych orgánov, ako aj európskych inštitúcií či iných medzinárodných partnerov (OECD, OSN, Svetová organizácia pre cestovný ruch). Bez ohľadu na doterajšie výsledky nariadenia však má európska štatistika cestovného ruchu stále rezervy – napríklad v oblasti lepšieho pokrytia (makro)ekonomického rozmeru a nových javov v sektore cestovného ruchu (napr. hospodárstvo spoločného využívania zdrojov).
4.2. Presnosť
Presnosť vyjadruje blízkosť odhadov k neznámym pravdivým hodnotám.
V súlade so zásadou subsidiarity sa členské štáty môžu slobodne rozhodnúť o najúčinnejších a najefektívnejších spôsoboch zberu a spracovania údajov v súlade s vnútroštátnymi systémami a dostupnými vnútroštátnymi zdrojmi – s tou podmienkou, že „členské štáty prijmú akékoľvek opatrenia, ktoré považujú za vhodné, na zachovanie kvality výsledkov“ (článok 8).
Členské štáty o kvalite údajov každoročne poskytujú správu. Tieto metaúdajové správy sú k dispozícii na webových stránkach Eurostatu. Podrobnejšie správy o kvalite sú k dispozícii iba na interné použitie.
Od nadobudnutia účinnosti nariadenia viedla požiadavka na zintenzívnenie validácie údajov zo strany členských štátov k celkovému zvýšeniu ich kvality (vrátane zníženej miery absencie údajov). Ku kvalite výsledkov prispeli aj sofistikovanejšie metódy validácie údajov (pridanie kontrol konzistentnosti pre medziročné a intra-databázové údaje).
V súvislosti s presnosťou však stále pretrvávajú určité problémy, ktoré si vyžadujú ďalšie monitorovanie.
Údaje o kapacite a využití turistických ubytovacích zariadení (ktoré sa zvyčajne získavajú od podnikov) môžu vykazovať určité nedostatky v pokrytí – najmä pokiaľ ide o subjekty nezahrnuté v registri. Harmonizovanejší prístup k využívaniu prahových hodnôt (pozri aj oddiel 5) tieto nezrovnalosti v celej EÚ znížil. Okrem toho sa vynaložilo úsilie na lepšie zosúladenie registrov orgánov cestovného ruchu so všeobecným obchodným registrom zriadeným v národných štatistických úradoch. V posledných rokoch sa rozmohlo prenajímanie ubytovania na platformách spoločného využívania zdrojov (tzv. sharing economy), čím sa dostala do popredia otázka pokrytia. Meranie tejto formy bude v nadchádzajúcich rokoch výzvou.
Údaje o cestách v rámci cestovného ruchu (získané od domácností) sú založené na výberových zisťovaniach a môžu byť ovplyvnené známymi obmedzeniami takýchto výberových zisťovaní: výberová chyba (sleduje sa iba podmnožina populácie) a nevýberová chyba (napríklad chyby v dôsledku neodpovede). Osobitným problémom štatistiky cestovného ruchu je skreslenie pamäti (tzv. recall bias), ktoré vedie k neúmyselnému podhodnoteniu skutočných tokov cestovného ruchu v odpovediach respondentov. Usmernenia zamerané na minimalizáciu tohto vplyvu sa členským štátom poskytli v metodickej príručke pre štatistiku cestovného ruchu (pozri aj oddiel 4.6).
4.3. Včasnosť a časová presnosť
Včasnosť vyjadruje obdobie medzi určitou udalosťou alebo javom a dostupnosťou informácie, ktorá ich opisuje; časová presnosť sa týka uplynutého času medzi dátumom uverejnenia údajov a cieľovým dátumom, do ktorého mali byť údaje dodané.
Zverejňovanie údajov o cestovnom ruchu nesleduje žiadne presné cieľové dátumy či harmonogramy – údaje sa zverejňujú priebežne, keď sa prijmú od členských štátov a zvalidujú. Zväčša sú štatistiky používateľom k dispozícii do niekoľkých dní od zaslania údajov Komisii. Zverejňovanie hodnôt za všetky členské štáty ešte urýchlila nedávna revízia interného produkčného systému Eurostatu.
Nariadením (EÚ) č. 692/2011 sa skrátili lehoty na zasielanie údajov, čím sa podporila včasnosť štatistiky cestovného ruchu. Členské štáty plnia tieto skrátené lehoty zodpovedne – vyše 90 % mesačných výkazov prichádza pred termínom. Len 1,5 % príslušných údajov mešká viac ako týždeň. Pokiaľ ide o komplexnejšie výročné údaje, v stanovenej lehote šiestich mesiacov prichádza 86 % údajov o ubytovaní. Pri údajoch o cestách (vrátane mikroúdajových súborov) malo niekoľko členských štátov omeškanie viac ako týždeň. Vo všetkých prípadoch došlo oproti prvému referenčnému roku podľa nariadenia k zlepšeniu. Výnimočné prípady nedodania údajov sa riadne skúmajú v rámci monitorovania súladu zriadeného v Európskom štatistickom systéme.
4.5. Prístupnosť a jasnosť
Prístupnosť a jasnosť vyjadrujú, za akých podmienok a akými spôsobmi môžu používatelia údaje získať, použiť a interpretovať.
Všetky údaje, ktoré členské štáty poskytli, ako aj príslušné agregáty za EÚ ako celok, sú voľne dostupné na webových stránkach Eurostatu 7 . Z dôvodu zachovania dôvernosti sa mikroúdaje používajú iba na zostavenie podrobných tabuliek, ktoré sa následne uverejnia. Za určitých veľmi prísnych podmienok a so súhlasom príslušných členských štátov sa však budú mikroúdaje môcť v budúcnosti sprístupniť na výskumné účely.
Na stránkach Eurostatu sa používatelia môžu dostať k európskej štatistike cestovného ruchu tromi hlavnými spôsobmi:
1.Hlavička „Tables“ obsahuje preddefinované dvojrozmerné tabuľky, kde sporadický či menej špecializovaný používateľ rýchlo a veľmi jednoducho nájde, čo potrebuje.
2.V časti „Database“ sú k dispozícii viacrozmerné tabuľky, ktoré používateľom umožňujú pracovať s údajmi sofistikovanejšie a podrobnejšie. Na žiadosť používateľov poskytuje Eurostat aj extrakcie na mieru, ktoré zodpovedajú veľmi špecifickým alebo podrobným dátovým potrebám.
3.Pohodlnou vstupnou bránou do štatistiky cestovného ruchu sú pravidelne aktualizované články, ktoré kombinujú grafy, tabuľky a analýzy širokého spektra tém spojených s cestovným ruchom.
Niekoľkokrát ročne sprevádzajú uverejňované údaje aj tlačové správy pre širokú verejnosť. Údaje získané na základe nariadenia (EÚ) č. 692/2011 sú často doplnené ďalšími zdrojmi oficiálnych štatistík – cieľom je poskytnúť ucelenejší obraz o vývoji ekonomiky či zamestnanosti v sektore cestovného ruchu. Štatistika cestovného ruchu navyše slúži ako vstup pre všeobecné publikácie Eurostatu ako regionálna ročenka. Interné výsledky monitorovania aktivity na webových stránkach Eurostatu radia štatistiku cestovného ruchu medzi najčastejšie konzultované oblasti európskej štatistiky, čo potvrdzuje, že tieto údaje sú relevantné a dobre prístupné. Napríklad pokiaľ ide o návštevnosť stránok v roku 2015, článok o cestovnom ruchu v regionálnej ročenke sa umiestnil na druhom mieste, hneď za regionálnymi údajmi o HDP.
Prístupnosť a jasnosť štatistiky cestovného ruchu podporujú a moderné zobrazovacie nástroje, ktoré používateľom ponúkajú rýchly prehľad aspektov tohto sektora. Tieto nástroje boli zakomponované do virtuálneho observatória cestovného ruchu, ktoré spravuje Európska komisia.
4.6. Porovnateľnosť
Porovnateľnosť sa týka merania vplyvu rozdielov v uplatnených štatistických pojmoch, nástrojoch merania a postupoch pri porovnávaní štatistík medzi rozličnými zemepisnými oblasťami, sektormi alebo v čase.
Európska štatistika cestovného ruchu využíva vysoký stupeň harmonizácie koncepcií, definícií, klasifikácií a metodík. O metodických otázkach diskutuje osobitná pracovná skupina pre štatistiku cestovného ruchu, ktorá zároveň podnecuje výmenu skúseností a spoločných postupov v rámci EÚ i mimo nej.
Na zabezpečenie harmonizácie sa v nariadení (EÚ) č. 692/2011 stanovili základné zásady pre vymedzenie pojmov (článok 2), zahrnuté témy a charakteristiky požadovaných údajov (článok 3) a rozsah zisťovania (článok 4). Základom harmonizácie v každodennej praxi je metodická príručka pre štatistiku cestovného ruchu (článok 10). Pripravuje ju Eurostat v úzkej spolupráci s členskými štátmi a obsahuje odporúčané usmernenia na tvorbu štatistiky cestovného ruchu. Prvé vydanie príručky bolo uverejnené v roku 2011. Odvtedy prešla dvomi výraznejšími revíziami. Príručka sa ukázala ako veľmi praktický nástroj harmonizácie štatistiky v rámci EÚ. Zároveň slúži ako referenčný dokument pre používateľov údajov a zostavovateľov štatistiky cestovného ruchu mimo Únie, čo pomáha naplniť poslanie Eurostatu – byť hlavným poskytovateľov kvalitnej štatistiky o Európe.
Štatistika cestovného ruchu je z časového i geografického hľadiska pomerne porovnateľná. Prechod od smernice 95/57/ES k nariadeniu (EÚ) č. 692/2011 pre väčšinu krajín spôsobil len mierne narušenie časového radu. Pre používateľov sú tieto narušenia zdokumentované metaúdajmi – či už na stránkach Eurostatu, alebo v relevantných publikáciách.
4.7. Koherentnosť
Koherentnosť vyjadruje mieru, do akej možno údaje vzájomne spoľahlivo kombinovať rôznymi spôsobmi a na rôzne účely.
Európska štatistika cestovného ruchu v rámci možností vykazuje uspokojivú koherentnosť s údajmi, ktoré produkujú vnútroštátne a medzinárodné organizácie. Ku koherentnosti štatistík cestovného ruchu prispela aj medziodborová spolupráca v rámci Európskeho štatistického systému, a to formou súvisiacich údajov z ekonomickej, podnikateľskej či sociálnej oblasti.
Interná validácia údajov Komisie v oblasti štatistiky cestovného ruchu zaručuje koherentnosť medzi mesačnými a výročnými údajmi, medzi hodnotami o účasti na cestovnom ruchu a populačnou štatistikou, či medzi jednotlivými charakteristikami turistických ciest.
5.Opatrenia prijaté na zníženie zaťaženia podnikov
Zníženie spravodajského zaťaženia strán zodpovedných za poskytovanie štatistických údajov, najmä MSP, sa podporuje tromi hlavnými spôsobmi.
Po prvé, článok 8 nariadenia (EÚ) č. 692/2011 umožňuje členským štátom využívať tieto zdroje údajov: zisťovania, administratívne údaje a primerané postupy štatistických odhadov. Viaceré krajiny zbierajú údaje od podnikov (napríklad o kapacite a využití turistických ubytovacích zariadení) výberovým zisťovaním (miesto úplného cenzu). Iné zas neoslovujú poskytovateľov ubytovania priamo, ale využívajú administratívne údaje miestnych samospráv.
Po druhé, príloha I k nariadeniu umožňuje členským štátom obmedziť rozsah zisťovania stanovený v článku 4 písm. a) tak, že sa zahrnú iba zariadenia nad určitou prahovou kapacitou (t. j. s 10 alebo viac lôžkami). Členské štáty, na ktoré pripadá menej ako 1 % celkového ročného počtu nocí strávených v turistických ubytovacích zariadeniach v EÚ, môžu znížiť rozsah zisťovania ešte viac a zahrnúť len zariadenia s 20 alebo viac lôžkami. Druhá prahová hodnota sa vzťahuje na 12 členských štátov. Toto obmedzenie pôsobnosti oslobodzuje z oznamovacej povinnosti podľa nariadenia mnohé MSP v sektore turistického ubytovania.
Napokon treba dodať, že v záujme flexibility použitých zdrojov je členenie údajov o využití ubytovania podľa veľkosti nepovinné.
6.Výhľad
6.1. Zachovanie miery relevantnosti a kvality európskej štatistiky cestovného ruchu
Údaje požadované podľa nariadenia (EÚ) č. 692/2011 by mali odrážať meniace sa potreby používateľov vzhľadom na zmeny v odvetví cestovného ruchu a zároveň zohľadniť zaťaženie subjektov, ktoré ich poskytujú.
V strednodobom horizonte si to môže vyžadovať zmeny nariadenia – napríklad aktualizáciu určitých premenných a členení, zahrnutie nových požiadaviek či zrušenie existujúcich požiadaviek, ktoré stratili prioritu. Posledný spomenutý prípad by sa mohol týkať nepovinných alebo trojročných požiadaviek na údaje či výročných metaúdajov a správ o kvalite. V tomto procese bude treba zohľadniť aj výsledky pilotných štúdií (článok 5 nariadenia) – najmä z hľadiska lepšieho a pravidelnejšieho posudzovania makroekonomického významu cestovného ruchu a jeho vplyvu na životné prostredie.
Všetky iniciatívy alebo návrhy sa zamerajú na kvalitu v kombinácii s vnímanou relevantnosťou pre používateľov, ako aj na výsledné zníženie záťaže pre verejné orgány či podniky.
Zmeny zároveň zohľadnia prípadné ďalšie synergie s inými štatistickými oblasťami (napr. prieskumy cestovných návykov, medzinárodný obchod so službami, využitie integrovaných registrov). V nadchádzajúcich rokoch bude treba prehodnotiť aj miesto štatistiky cestovného ruchu v modernizovaných systémoch podnikovej a sociálnej štatistiky. Týka sa to najmä integrácie štatistiky cestovného ruchu do dvoch plánovaných rámcových nariadení, z ktorých jedno sa týka integrácie podnikovej štatistiky a druhé integrácie európskej sociálnej štatistiky.
6.2. Vplyv nových zdrojov a metód
V posledných rokoch sa štatistika cestovného ruchu stala v Európskom štatistickom systéme akýmsi priekopníkom v skúmaní nových zdrojov údajov a metód. Vznikla napríklad štúdia, ktorá skúma rentabilitu využívania mobilných lokalizačných údajov v štatistike cestovného ruchu. Výrazný potenciál pre štatistiku cestovného ruchu majú aj tzv. veľké dáta: ako vstup pre systém štatistiky cestovného ruchu by mohli slúžiť informácie od prevádzkovateľov mobilných sietí, z rezervačných systémov, vyhľadávačov a internetových činností, elektronických platobných kariet alebo zo sociálnych médií. Z dlhodobého hľadiska by tieto nové zdroje údajov mohli v spôsobe tvorby európskej štatistiky cestovného ruchu miesto evolúcie spôsobiť revolúciu. Čiastočný odklon od zberu údajov k ich pripojeniu bude pre tvorcov štatistiky veľkou výzvou. Takýto posun však môže priniesť bohatšie a včasnejšie poznatky o cestovnom ruchu s podrobnejším časovým i priestorovým členením. Zároveň budú tieto nové metódy pravdepodobne úspornejšie a znížia zaťaženie podnikov. Ak sa popri existujúcich tradičnejších zisťovaní využijú aj nové metódy a zdroje, máme šancu lepšie pochopiť aspekty odvetvia cestovného ruchu, ktoré doposiaľ neboli pokryté vôbec alebo len málo (napríklad nové formy prenájmu ubytovania v rámci spoločného využívania zdrojov).
6.3. Rozšírenie štatistiky cestovného ruchu na ďalšie krajiny
Ďalšie vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 692/2011 v členských štátoch EÚ a EZVO sa bude naďalej zameriavať na zvýšenie kvality a riadenie záťaže. Okrem toho sa bude pokračovať v činnostiach zameraných na zriadenie systému vývoja, tvorby a šírenia európskej štatistiky cestovného ruchu v kandidátskych krajinách a potenciálnych kandidátskych krajinách. Vzhľadom na význam sektora cestovného ruchu pre hospodárstvo a trhy práce mnohých krajín, ktoré sú oprávnené na podporu z nástroja predvstupovej pomoci, je veľmi dôležité zosúladiť ich štatistický systém so súborom legislatívy EÚ v oblasti štatistiky cestovného ruchu.
7.Závery
Vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 692/2011 v spolupráci s členskými štátmi viedlo k objemnejšiemu a lepšiemu dátovému výstupu v podobe kvalitnej štatistiky cestovného ruchu. Od roku 2012 sa výrazne zlepšila úplnosť a včasnosť údajov.
Európsku štatistiku cestovného ruchu v zmysle uvedeného nariadenia možno považovať za realitu, ktorá poskytuje relevantné údaje rôznym zainteresovaným aktérom odvetvia cestovného ruchu, ako aj vnútroštátnym orgánom i medzinárodným organizáciám. Keďže sa však správanie v danom sektore, ako aj jeho štruktúra neustále menia a prichádzajú nové zdroje údajov i štatistické metódy, aj v najbližších piatich rokoch bude treba pozorne sledovať súčasnú tvorbu štatistiky a jej výstupy podľa nariadenia (EÚ) č. 692/2011.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 zo 6. júla 2011 o európskej štatistike cestovného ruchu, ktorým sa zrušuje smernica Rady 95/57/ES (Ú. v. EÚ L 192, 22.7.2011, s. 17).
Smernica Rady 95/57/ES z 23. novembra 1995 o zbere štatistických údajov v oblasti cestovného ruchu (Ú. v. ES L 291, 6.12.1995, s. 32).
http://ec.europa.eu/eurostat/web/tourism.
Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 1051/2011 z 20. októbra 2011, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011 o európskej štatistike cestovného ruchu, pokiaľ ide o štruktúru správ o kvalite údajov a zasielanie údajov (Ú. v. EÚ L 276, 21.10.2011, s. 13) zmenené vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) č. 81/2013 z 29. januára 2013, ktorým sa mení a dopĺňa vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 1051/2011, pokiaľ ide o súbory mikroúdajov na zasielanie údajov (Ú. v. EÚ L 28, 30.1.2013, s. 1).
Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 253/2013 z 15. januára 2013, ktorým sa mení a dopĺňa príloha II k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 692/2011, pokiaľ ide o úpravy po revízii Medzinárodnej štandardnej klasifikácie vzdelania (ISCED) v súvislosti s premennými a členeniami, ktoré sa majú predkladať (Ú. v. EÚ L 79, 21.3.2013, s. 5).
COM(2016) 4.