Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XC0110(01)

    Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    Ú. v. EÚ C 6, 10.1.2015, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.1.2015   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 6/6


    Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

    (2015/C 6/06)

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

    o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín  (2)

    „TELEMEA DE IBĂNEŞTI“

    ES č.: RO-PDO-0005-01182 – 20.11.2013

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Názov

    „Telemea de Ibăneşti“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina

    Rumunsko

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

    3.1.   Druh výrobku

    Trieda 1.3. Syry

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

    Syr „Telemea de Ibăneşti“ je syr, ktorý sa získava kyslým zrážaním kravského mlieka od kráv pôvodných plemien.

    Pri uvedení na trh sa má výrobok vyznačovať týmito vlastnosťami: hmotnosť kúska so štvorcovou podstavou je od 0,3 – 1,0 kg a hmotnosť kúska s obdĺžnikovou podstavou je od 0,3 – 0,7 kg; hmota je kompaktná, súdržná, vyznačuje sa homogénnou poddajnou a vláčnou konzistenciou, ľahko sa láme bez toho, aby sa drobila, vyznačuje sa jednoliatym odtieňom, ktorý prechádza z bielej do sivobielej farby; chuť je príjemná, sladkokyslá, jemne slaná a čím je syr zrelší, tým je chuť intenzívnejšia. Vôňa a aróma sú jemné, príjemné, a takisto sa zintenzívňujú zrením, ktoré dodáva syru silnú charakteristickú arómu horských pastvín. Syr sa vyznačuje maximálnym obsahom vlhkosti 62 % a obsahom tuku na suchý extrakt maximálne 38 %. Jeho energetická hodnota je 198 kcal/100 g; minimálny obsah vápnika (Ca) v syre „Telemea de Ibăneşti“ je 400 mg/100 g a horčíka (Mg) 35 mg/100 g.

    Tento druh syra je možné vyrábať počas celého roka.

    Na trh sa uvádza v dvoch kategóriách: „proaspătă“ (čerstvý) alebo „maturată“ (zrelý). Čerstvý druh syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ je vhodný na konzumáciu 24 hodín po výrobe. V prípade zrelého druhu syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ je minimálne trvanie zrenia dvadsať dní odo dňa výroby.

    3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

    Surovina používaná na výrobu syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ je kravské mlieko pochádzajúce zo zdravých zvierat chovaných extenzívnym spôsobom v údolí rieky Gurghiu.

    Zrážanie mlieka sa uskutočňuje s použitím syridla mikrobiálneho pôvodu.

    Solí sa s použitím slaného nálevu pochádzajúceho zo studní slanej vody mesta Orșova. Tento slaný nálev sa vyznačuje týmito vlastnosťami: 184,4 mg vápnika na liter a 94,6 mg horčíka na liter, v porovnaní s 88,2 mg vápnika na liter a 32,4 mg horčíka na liter na slaný nálev pripravený z pitnej vody a zo soli s rovnakou koncentráciou soli ustálenou medzi 21 % a 23 %.

    Slaný nálev zvyšuje osmotický tlak, spomaľuje alebo prerušuje činnosť nežiaducich mikroorganizmov a kontroluje mikroflóru syra vďaka svojim vlastnostiam, ktorými inhibuje rast baktérií. Okrem iného umožňuje dlhodobé skladovanie syra

    3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu)

    Dojnice, ktoré dávajú mlieko na prípravu syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ sú vykrmované výlučne vláknitými krmivami pochádzajúcimi z vymedzenej zemepisnej oblasti, konkrétne z údolia rieky Gurghiu.

    Na jar a v lete sú kravy kŕmené zelenou trávou, ktorú konzumujú pri pastve alebo vo výnimočných prípadoch v maštali. Na jeseň a v zime konzumujú seno pochádzajúce z pastvín, ktoré sa nachádzajú vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

    Dojnice nedostávajú žiadne koncentrované krmivá. Ročná sezóna pasenia trvá minimálne šesť mesiacov.

    Kvalita mlieka závisí od extenzívneho spôsobu chovu dojníc a od kvality trávy v údolí rieky Gurghiu. Trávne porasty a pastviny sú udržiavané a hnojené výlučne s použitím prírodných hnojív (hnoja).

    3.5.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Chov dojníc, zber mlieka a slaného nálevu, spracovanie, solenie a zrenie sa uskutočňujú vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

    3.6.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď.

    Okamžite po solení sa syry s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ balia do vákuovo uzavretých vreciek. Syry môžu byť tiež okamžite po solení vložené do plechoviek, v ktorých sa skladujú ponorené v slanom náleve. Táto technika umožňuje zachovať jemnejšiu príchuť v kombinácii so slanou chuťou a konzistenciu výrobku, ako aj odstrániť riziko dehydratácie a rozdrobenia výrobku.

    3.7.   Špecifické pravidlá označovania

    Syr s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ sa uvádza na trh v kúskoch vo forme kociek alebo hranolov a na označení výrobku je uvedené „Telemea de Ibăneşti“, chránené označenie pôvodu.

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

    Oblasť výroby tvorí administratívne územie troch obcí, Gurghiu, Hodac a Ibăneşti, ktoré sa nachádzajú v kraji (județ) Mureș a rozprestierajú sa na časti údolia rieky Gurghiu.

    5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

    5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti

    Zemepisná oblasť výroby syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ zodpovedá časti údolia rieky Gurghiu. Táto oblasť sa vyznačuje výskytom špecifickej flóry vhodnej na chov zvierat, a konkrétne na chov dojníc, vďaka tomu, že sa na nej nachádzajú zdroje slanej vody, ktoré obyvatelia používajú na konzerváciu potravín, ako sú syry, mäso alebo zelenina, a napokon vďaka prítomnosti obyvateľov, ktorí zachovávajú kulinárske tradície a odborné znalosti zdedené po predkoch.

    Údolie rieky Gurghiu sa vyznačuje miernym horským podnebím, vlhkým a chladným vo vyšších polohách a miernym kontinentálnym podnebím na rovinách. Toto podnebie vytvára bohatstvo a diverzitu miestnej flóry.

    Botanické bohatstvo údolia rieky Gurghiu (1 194 druhov), ako aj prítomnosť mnohých relatívne dôležitých ohrozených, zraniteľných alebo zriedkavo sa vyskytujúcich endemických druhov, je typické pre tento región, v ktorom sa nenachádzajú zdroje znečisťovania.

    Rozmanitosť povrchu údolia rieky Gurghiu predstavuje prvok vhodný na chov dojníc a výrobu syrov druhu telemea. Umožňuje tak poskytnúť dostatočné množstvo zelenej trávy potrebnej na kŕmenie dojníc počas leta, ako aj seno potrebné na ich kŕmenie v zime.

    Pokiaľ ide o vrchy Sânioara, Osoiul a Orungii, ktoré sa nachádzajú na severe údolia rieky Gurghiu, a Isticeu a Măgura, ktoré sa nachádzajú na úpätí údolia mesta Orșova, sú to masívy s miernym stúpaním Predkarpát tvoriace sedlo vytvorené nánosmi vzniknutými v období miocénu, miestami popretkávané soľnými žilami.

    V čase rímskej okupácie sa v niektorých soľných baniach razili chodby a ťažilo sa v nich, neskôr však po zrútení niektorých z nich sa na ich povrchu vytvorilo slané jazero, ktoré dostalo názov Băile Jabenița.

    Voda z podzemných vôd tejto oblasti nie je vhodná na ľudskú konzumáciu z dôvodu mimoriadne vysokého obsahu soli v porovnaní s povolenými hladinami (665,23 mg/l na anión Cl a 420,5 mg/l na katióny Na+ a K+).

    Potrava dojníc neobsahuje žiadny koncentrát, ktorý by iba zvýšil kyslosť mlieka. Všetky tieto činnosti prebiehajú s rovnakým cieľom: získať čisté a chutné mlieko bohaté na vôňu a arómu kvetov charakteristických pre údolie rieky Gurghiu.

    Povesť získaná vďaka chuti a kvalitám konzervácie chráneného označenia pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ umožnila zachovať miestny spôsob výroby tohto syra.

    5.2.   Špecifickosť výrobku

    Názov syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ označuje jemný mäkký alebo stredne tvrdý syr s príjemnou chuťou, mierne slaný, ktorý závisí od mlieka získaného chovateľmi dojníc z údolia rieky Gurghiu.

    Jeho konzistencia a vysoký obsah vápnika a horčíka je zapríčinený spôsobom solenia a konzervácie v slanom náleve získanom zo studní slanej vody mesta Orșova, čo sú vlastnosti, ktoré ho jasne odlišujú od ostatných výrobkov vyrobených s použitím slaného nálevu pripraveného z pitnej vody a zo soli.

    V správach z analýzy týkajúcej sa obsahu minerálov v syre s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ konzervovanom v slanom náleve pochádzajúcom zo studní slanej vody z mesta Orșova na jednej strane a výrobku konzervovaného v slanom náleve pripravenom z pitnej vody a soli (NaCl) na strane druhej, sa uvádza, že obsah vápnika (Ca) dosahuje v prvom prípade hodnoty 540 mg/100 g výrobku a v druhom prípade 380 mg/100 g a obsah horčíka (Mg) dosahuje v prvom prípade hodnoty 50 mg/100 g a v druhom prípade 32 mg/100 g, vďaka čomu je syr „Telemea de Ibăneşti“ špecifický v porovnaní s výrobkami konzervovanými v slanom náleve pripravenom z pitnej vody a soli.

    5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO)

    Súvislosť medzi potravinou a jej oblasťou výroby sa zakladá predovšetkým na dlhej osobitnej tradícii, ktorá je vlastná údoliu rieky Gurghiu, pokiaľ ide o chov dojníc, ako aj výrobu a solenie syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“.

    Bohatá a rozmanitá potrava dodáva mlieku osobitné organoleptické vlastnosti, vďaka ktorým má vyrobený syr výnimočnú chuť, vôňu a arómu, ktorá ho odlišuje od ostatných výrobkov rovnakej kategórie.

    Osobitný výrobok príslušnej oblasti vzniká vďaka zručnostiam a skúsenostiam miestnych obyvateľov, pokiaľ ide o spôsoby typicky regionálneho solenia vo vlhkých podmienkach s použitím slaného nálevu získaného zo studní slanej vody mesta Orșova.

    Medzi starodávnymi technikami výroby, ktoré pretrvávajú počas fáz výroby syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“, je vhodné spomenúť rýchle zrážanie pridaním syridla (trvá menej než hodinu) a drvenie syroviny na jemnejšie čiastočky. Medzi nástrojmi používanými pri výrobe syra „Telemea de Ibăneşti“ v minulosti, ktoré sa používajú aj dnes, možno spomenúť nástroj používaný na miešanie syroviny, všeobecne nazývaný „harfă“ (harfa), a iné druhy miešacích strojov, ako je „dogul de lemn“, remeselný nástroj vyrobený špeciálne z dreva, ktorý slúži na miešanie syroviny bez toho, aby sa prilepila na steny nádoby.

    Solenie vo vlhkých podmienkach vytvára stálu rovnováhu medzi rozpustnými látkami slaného nálevu a syra a umožňuje výmenu medzi iónmi Na, Ca a Mg a iónmi syra. Rozpustný dusík, tuky, laktóza a minerálne soli v slanom náleve migrujú vďaka čiastočnému rozpusteniu proteínových látok syra; bielkoviny syra prechádzajú zmenami, ktoré ovplyvňujú ich rozpustnosť a ich tvar, ktoré vplývajú na štruktúru syra, zatiaľ čo ióny sodíka, vápnika a horčíka v syre migrujú.

    Absorpciu soli počas fázy solenia v slanom náleve niekedy sprevádza zvýšenie obsahu vody v okolí miesta výmeny medzi syrom a slaným nálevom. Stáva sa to predovšetkým v prípadoch, keď slaný nálev obsahuje málo vápnika a horčíka, čo škodí kvalite syra a spôsobuje, že syr napučí a jeho kôra zmäkne.

    Syry vyrobené s pomocou slaného nálevu pochádzajúceho zo studní slanej vody sa takýmito nedostatkami nevyznačujú, pokiaľ má slaný nálev vysoký obsah vápnika a horčíka. Ďalšou výhodou používania slaného nálevu pochádzajúceho zo studní slanej vody je, že k dehydratácii syra dôjde pomalšie a syr sa môže vyznačovať nižším obsahom soli.

    Zdroje slanej vody v oblasti mesta Orșova zároveň poskytujú prírodný slaný nálev, ktorý sa používa na solenie a konzerváciu spotrebiteľského výrobku s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“. Tieto zdroje slanej vody sa vyznačujú vyšším obsahom vápnika a horčíka.

    Od najdávnejších čias je chov dojníc tradičnou rodinnou záležitosťou, keďže spracúvanie mlieka prinášalo významný zdroj príjmov. Už od XVII. storočia existujú mnohé historické svedectvá svedčiace o existencii syra s chráneným označením pôvodu „Telemea de Ibăneşti“ v miestnej syrárskej a gastronomickej tradícii.

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie

    [Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006 (3)]

    http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/produse-traditionale/caiet-de-sarcini-telemea-ibanesti.pdf


    (1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.

    (2)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12. Nahradené nariadením (EÚ) č. 1151/2012.

    (3)  Pozri poznámku pod čiarou č. 2.


    Top