Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0592

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní určitých ustanovení nariadenia (ES) č. 1071/2009, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá týkajúce sa podmienok, ktoré je potrebné dodržiavať pri výkone povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy, v období od 4. decembra 2011 do 31.decembra 2012 (1. správa Komisie o vykonávaní určitých ustanovení členskými štátmi, pokiaľ ide o prístup k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy)

/* COM/2014/0592 final */

52014DC0592

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o vykonávaní určitých ustanovení nariadenia (ES) č. 1071/2009, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá týkajúce sa podmienok, ktoré je potrebné dodržiavať pri výkone povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy, v období od 4. decembra 2011 do 31.decembra 2012 (1. správa Komisie o vykonávaní určitých ustanovení členskými štátmi, pokiaľ ide o prístup k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy) /* COM/2014/0592 final */


I. Úvod

Táto správa sa vzťahuje na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy v členských štátoch. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1071/2009 z 21. októbra 2009, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá týkajúce sa podmienok, ktoré je potrebné dodržiavať pri výkone povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy, a ktorým sa zrušuje smernica Rady 96/26/ES[1] (ďalej len „nariadenie (ES) č. 1071/2009“) sa vzťahuje na všetky podniky usadené v EÚ, ktoré sa podieľajú na vykonávaní povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy, ako aj tie, ktoré majú v úmysle podieľať sa na takom povolaní. Povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy sa vzťahuje na povolanie prevádzkovateľa cestnej nákladnej dopravy[2], ako aj na povolanie prevádzkovateľa cestnej osobnej dopravy[3]. Niektoré kategórie podnikov, napríklad tie, ktoré používajú motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou nižšou než 3,5 tony, sú vylúčené z rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia. V nariadení (ES) č. 1071/2009 sa vymedzujú spoločné pravidlá udeľovania povolenia na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej nákladnej dopravy a prevádzkovateľa cestnej osobnej dopravy.

V súlade s článkom 3 tohto nariadenia by podniky, ktoré vykonávajú povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy, mali mať skutočné a stabilné miesto usadenia v členskom štáte, byť bezúhonné, preukázať zodpovedajúcu finančnú spoľahlivosť a požadovanú odbornú spôsobilosť. Okrem toho sa podľa článku 4 tohto nariadenia stanovuje podnikom cestnej dopravy povinnosť vymenovať vedúceho dopravy, ktorý je držiteľom osvedčenia o odbornej spôsobilosti, ktorým sa potvrdzuje, že má zručnosti a vedomosti potrebné na efektívne a plynulé riadenie v oblasti dopravy v súlade so všetkými právnymi a priemyselnými požiadavkami. Zodpovednosť za overenie dodržiavania podmienok zo strany podnikov cestnej dopravy stanovených v nariadení (ES) č. 1070/2009 nesú členské štáty. Okrem toho dobre organizovaná administratívna spolupráca medzi členskými štátmi zohráva kľúčovú úlohu pri zlepšovaní účinnosti monitorovania podnikov pôsobiacich v Európskej únii.

V článku 26 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1071/2009 sa stanovuje niekoľko termínov:

Každé dva roky od dátumu začiatku uplatňovania nariadenia musia členské štáty oznámiť údaje požadované podľa článku 26 nariadenia.  Na základe predložení členských štátov Komisia každé dva roky vypracuje správu, ktorá bude oznámená Európskemu parlamentu a Rade.

Vnútroštátne správy poskytnuté členskými štátmi predstavujú dôležitý prínos pre správu Komisie. V článku 26 nariadenia sa uvádza, aké údaje by mali obsahovať vnútroštátne správy:

„a) prehľad o odvetví, pokiaľ ide o bezúhonnosť, finančnú spoľahlivosť a odbornú spôsobilosť;

b) počet udelených povolení za každý rok a podľa druhu, počet pozastavených povolení, odňatých povolení, počet vyhlásení o nespôsobilosti a dôvody, na ktorých sa zakladajú;

c) počet osvedčení o odbornej spôsobilosti vydaných každý rok;

d) hlavné štatistiky o vnútroštátnych elektronických registroch a ich využívaní príslušnými orgánmi a

e) prehľad o výmenách informácií s ostatnými členskými štátmi podľa článku 18 ods. 2, ktorý zahŕňa najmä ročný počet zistených porušení oznámených iným členským štátom a doručené odpovede a ročný počet žiadostí a doručených odpovedí podľa článku 18 ods. 3.“

Správa okrem tohto úvodu obsahuje tri oddiely, ktoré zahŕňajú kvalitu a včasnosť predložení vnútroštátnych údajov (oddiel II) a analýzu správ poskytnutých zo strany členských štátov (oddiel III). V oddiele IV sú uvedené závery.

II. Predkladanie údajov

Toto je prvá správa podľa nariadenia (ES) č. 1071/2009 a zahŕňa obdobie od 4. decembra 2011 do 31. decembra 2012 s cieľom zosúladiť jej uverejnenie so správou o vykonávaní právnych predpisov v sociálnej oblasti týkajúcich sa cestnej dopravy[4], ako sa stanovuje v článku 26 ods. 2 nariadenia (ES) č. 1071/2009. Začiatok tohto obdobia zodpovedá dátumu, keď sa nariadenie začalo uplatňovať. Ďalšie obdobie predkladania správ bude zahŕňať obdobie dvoch celých rokov od 1. januára 2013 do 31. decembra 2014.

Napriek povinnosti predkladania správ, ktorá je uvedená v článku 26 tohto nariadenia, v čase, keď sa táto správa vypracúvala, šesť členských štátov, konkrétne Belgicko, Dánsko, Fínsko, Luxembursko, Nemecko a Portugalsko, nepredložilo svoje vnútroštátne správy. Niektoré členské štáty sa pri poskytovaní svojich údajov do termínu 30. septembra 2013 vážne oneskorili, čo významne ovplyvnilo načasovanie prípravy tejto správy Komisie. V niekoľkých správach neboli poskytnuté určité potrebné informácie, preto bolo problematické vykonať komplexnú analýzu. Vyskytli sa tiež prípady, keď poskytnuté údaje zahŕňali iný časový rámec, než sa požadovalo.

Nie každý členský štát pri predkladaní svojich správ alebo chýbajúcich údajov poskytol odôvodnenie omeškania. Tie štáty, ktoré odôvodnenie uviedli, poznamenali, že ťažkosti pri prepájaní ich vnútroštátnych registrov s európskym registrom podnikov cestnej dopravy im zabránili poskytnúť údaje v tejto oblasti. Iné uviedli, že niektoré pojmy v požiadavkách predkladania správ boli nejasné, napríklad odkaz na „hlavné štatistiky“. Napokon niektoré členské štáty, v ktorých sú za presadzovanie práva zodpovedné miestne alebo regionálne orgány, poznamenali, že zber údajov od týchto orgánov bol náročný.

Malo by sa vziať do úvahy, že napriek tomu, že obsah tejto správy je stanovený v článku 26 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1071/2009, nie je stanovený štandardný formát predkladania správ. Na účely konzistentnosti a s cieľom pomôcť príslušným vnútroštátnym orgánom s plnením ich povinnosti predkladania správ v budúcnosti bude členským štátom navrhnutý štandardný formulár v nadväznosti na analýzu vnútroštátnych predložení.

III. Analýza údajov o výkone povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy

1. Prehľad o odvetví cestnej dopravy, pokiaľ ide o bezúhonnosť, finančnú spoľahlivosť a odbornú spôsobilosť

V tejto časti sú predstavené vnútroštátne požiadavky, organizácia kontrol, miera súladu a zistené ťažkosti, na základe informácií poskytnutých členskými štátmi. Vzhľadom na čiastkový charakter správ členských štátov nie je tento prehľad úplný, pokiaľ ide o rozsah.

Údaje o vnútroštátnych systémoch udeľovania prístupu k povolaniu predložili Rakúsko, Francúzsko, Taliansko, Slovensko a Česká republika. Dva členské štáty, konkrétne Rakúsko a Slovensko, uložili vnútroštátne požiadavky, ktoré musia byť splnené, súčasne s podmienkami stanovenými v nariadení (ES) č. 1071/2009. Slovensko pridalo požiadavku, podľa ktorej je minimálny vek vedúceho dopravy vymedzený na 21 rokov. Rakúsko zahrnulo podmienku pre prevádzkovateľa cestnej dopravy, aby v obci alebo v inej obci v rovnakom alebo susednom správnom obvode existovali potrebné parkovacie miesta mimo ciest.

Francúzsko sa rozhodlo rozšíriť povinnosť dodržiavania pravidiel prístupu k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy na podniky cestnej nákladnej dopravy prevádzkujúce vozidlá s celkovou povolenou hmotnosťou nepresahujúcou 3,5 tony a podniky pôsobiace v cestnej osobnej doprave prevádzkujúce vozidlá vhodné na prepravu menej než deviatich cestujúcich. Okrem toho bolo zavedené zjednodušenie administratívnych postupov vo vzťahu k finančnej spoľahlivosti.

V Českej republike existujú štyri typy povolení pre pôsobiace podniky. Konkrétne pre: i) osobné vozidlá na prepravu viac ako deviatich osôb vrátane vodiča; ii) vozidlá na prepravu tovaru alebo jazdné súpravy, ktorých celková povolená hmotnosť presahuje 3,5 tony; iii) osobné vozidlá na prepravu najviac deviatich osôb vrátane vodiča; a iv) vozidlá na prepravu tovaru alebo jazdné súpravy, ktorých maximálna povolená hmotnosť nepresahuje 3,5 tony. Prvé dve kategórie sú v súlade s povinnosťou splniť požiadavky nariadenia (ES) č. 1071/2009.

Taliansko uviedlo, že sa vypracúvajú pravidlá na prijatie, ktorými sa stanovuje preskúmanie toho, čo predstavuje porušenie podľa platných právnych predpisov, a súvisiacich sankcií. Taliansko tiež vypracúva procesné opatrenia, ktoré môže príslušný orgán prijať, ak v konkrétnom prípade zistí, že strata bezúhonnosti by bola v nepomere k porušeniu povinnosti. Napokon, talianske orgány zlepšujú svoje administratívne a technické postupy s cieľom zabezpečiť, aby opatrenia stanovené v článku 6 nariadenia (ES) č. 1071/2009 boli účinné. Taliansko navyše uviedlo ťažkosti pri overovaní súladu s požiadavkou finančnej spoľahlivosti v reálnom čase a vzhľadom na rozdielne právne pojmy záruky stanovené vnútroštátnymi právnymi predpismi, nedostatok firemných poistiek v raných fázach a riadenie postupov vo vzťahu k tejto požiadavke zo strany vyše sto samostatných a administratívne nezávislých provinčných správ v celom Taliansku.

Španielsko vysvetlilo, že podmienky vo vzťahu k odbornej spôsobilosti, finančnej spoľahlivosti a bezúhonnosti boli veľmi prísne vo vnútroštátnych právnych predpisoch a v dôsledku toho neboli nutné žiadne výrazné zmeny po nadobudnutí účinnosti nariadenia (ES) č. 1071/2009, s výnimkou určitých zmien právnych predpisov, pokiaľ ide o opis ľudí pracujúcich ako vedúci dopravy.

Vzhľadom na vykonávanie ustanovení týkajúcich sa bezúhonnosti (článok 6 nariadenia (ES) č. 1071/2009) sa Slovinsko domnieva, že prípady, keď licenčný orgán môže pozastaviť alebo odňať povolenie prevádzkovateľa dopravy alebo vyhlásiť prevádzkovateľa dopravy za nespôsobilého vykonávať toto povolanie, nie sú dostatočne jasné.

Pokiaľ ide o kontroly súladu s článkom 3 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1071/2009, Estónsko, Írsko, Lotyšsko a Maďarsko objasnili svoju vnútroštátnu situáciu. 

Estónsko poukázalo na to, že kontroly sa vykonávajú podľa systému založeného na riziku a sú zamerané najmä na podniky, pri ktorých existuje zvýšené riziko závažného alebo častého porušovania pravidiel cestnej dopravy.

V Írsku sa kontroly bezúhonnosti, finančnej spoľahlivosti a odbornej spôsobilosti vykonávajú najmenej raz za päť rokov v rámci procesu obnovy povolenia pre každý podnik, keďže trvanie povolenia je obmedzené na toto obdobie. Okrem toho by sa tieto kontroly mohli vykonávať častejšie pri niektorých prevádzkovateľoch, ktorí sú považovaní za vysokorizikových alebo sa dostanú do pozornosti príslušného orgánu. Bezúhonnosť sa kontroluje preverovaním vedúceho dopravy a akejkoľvek inej príslušnej osoby prostredníctvom národnej preverovacej služby zabezpečovanej vnútroštátnou políciou. Táto preverovacia služba poskytuje príslušnému orgánu zoznam dôvodov, ktoré môžu byť použité na určenie bezúhonnosti.

V Lotyšsku sa kontroly súladu s finančnou spoľahlivosťou vykonávajú pomocou informácií z výročných správ získaných z registra podnikov.

Maďarsko v tomto období predkladania správ uviedlo počet kontrol podmienok bezúhonnosti (11 062), finančnej spoľahlivosti (7 197) a odbornej spôsobilosti (5 329).

Šesť členských štátov, konkrétne Cyprus, Estónsko, Írsko, Litva, Malta a Slovinsko, uviedlo, že zo strany podnikov cestnej dopravy pôsobiacich v odvetví sa zaznamenala vysoká miera dodržiavania požiadaviek stanovených v článku 3 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1071/2009.

2. Povolenia

Z poskytnutých údajov vyplýva, že väčšina členských štátov nepredkladá správy o udeľovaní povolení v zmysle kapitoly III nariadenia (ES) č. 1071/2009. Podľa nariadenia je „povolenie na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy“ rozhodnutie v správnom konaní, ktorým sa podniku spĺňajúcemu podmienky stanovené v nariadení (ES) č. 1071/2009 povoľuje vykonávať povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy.

V závislosti od vnútroštátnych systémov existuje rad scenárov; povolenie môže byť predpokladom na získanie licencie na vnútroštátnu prepravu a/alebo licenciu Spoločenstva na účely vykonávania medzinárodnej prepravy, môže byť ekvivalentom licencie na vnútroštátnu prepravu alebo môže znamenať licenciu na vnútroštátnu a medzinárodnú prepravu udelenú prostredníctvom jediného povolenia. Vzhľadom na nedostatok informácií o vnútroštátnych systémoch, pokiaľ ide o povolenia, však z kvantitatívnych údajov predložených členskými štátmi nevyplýva jasný obraz o počtoch podnikov vykonávajúcich povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy. Na tento účel sa členské štáty vyzývajú, aby pripravili prehľad svojich vnútroštátnych opatrení týkajúcich sa povolení, aby umožnili zber konzistentných údajov v ďalšom období predkladania správ.

Niektoré členské štáty predložili celkový počet oprávnených prevádzkovateľov k 31. decembru 2012, čo predstavuje referenčný bod pre údaje o počte udelených, pozastavených alebo odňatých povolení. Česká republika má takmer 95 600[5] oprávnených prevádzkovateľov, Taliansko asi 81 000, Spojené kráľovstvo viac ako 53 500, Švédsko okolo 18 000, Holandsko takmer 11 700, Írsko 5 800, Litva 4 500 a Slovensko 2 800. Maďarsko oznámilo o niečo viac ako 45 000 platných licencií.

Na základe týchto údajov sa zdá, že veľká väčšina oprávnených podnikov sú prevádzkovatelia cestnej nákladnej dopravy.

Okrem toho Estónsko a Španielsko poskytli informácie o počte licencií Spoločenstva, Estónsko uviedlo počet 1 700 a Španielsko 27 000 v rovnakom čase, ale neuviedli, akú časť tvoria zo všetkých povolení na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy. Bulharsko oznámilo, že 13. januára 2014 vlastnilo licenciu Spoločenstva okolo 10 300 prepravcov.

2.1 Udelené povolenia

Pokiaľ ide o udelené povolenia, členské štáty nahlásili odlišné údaje; často išlo o licencie Spoločenstva a licencie na vnútroštátnu prepravu. Iba dvanásť členských štátov[6] poskytlo údaje o udelených povoleniach a polovica z nich[7] odkazovala na celé obdobie stanovené v nariadení (ES) č. 1071/2009. Na základe týchto údajov možno poznamenať, že v týchto dvanástich členských štátoch bolo udelených asi 171 000[8] licencií na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy osôb a tovaru. Počet udelených vnútroštátnych povolení sa pohybuje od 900 v Írsku do 81 000 v Taliansku. Podrobná tabuľka s predloženými informáciami je uvedená v prílohe I k tejto správe.

Z poskytnutých údajov vyplýva, že najvyššie množstvá povolení boli udelené v Taliansku (81 000 na prepravu osôb aj tovaru) a v Španielsku (takmer 31 000 na prepravu osôb aj tovaru). Tieto čísla možno porovnať s 10 000 udelených povolení na prepravu osôb aj tovaru vo Francúzsku. Treba poznamenať, že údaj z Francúzska zahŕňa aj prevádzkovateľov vykonávajúcich prepravu tovaru vozidlami, ktorých celková povolená hmotnosť je pod hranicou 3,5 tony, a prevádzkovateľov vykonávajúcich osobnú dopravu vozidlami pre menej než deväť osôb vrátane vodiča. V Španielsku počet udelených povolení zahŕňa registrácie, prevody podnikov, náhrady, zmeny typu, zmeny bydliska, aktualizácie, zrušenie dočasného pozastavenia a prevzatia.

Členské štáty neposkytli žiadne vysvetlenia, pokiaľ ide o to, čo patrí pod kategórie udelených povolení z hľadiska zložiek. Na účely konzistentnosti údajov by bolo prospešné dosiahnuť spoločné chápanie na európskej úrovni, aký typ údajov by mal byť zahrnutý do kategórie udelených povolení.

Okrem toho podiel povolení na nákladnú dopravu je vo všetkých prípadoch aspoň dvakrát vyšší (Írsko) a až takmer sedemdesiatkrát vyšší (Španielsko) než podiel povolení udelených na osobnú dopravu. Táto tendencia neplatí len vo Francúzsku, kde bolo udelených viac povolení podnikom vykonávajúcim povolanie v osobnej doprave. Možno to vysvetliť rozhodnutím Francúzska zahrnúť širšie spektrum vozidiel, ktoré sú povinné splniť požiadavky stanovené v nariadení (ES) č. 1071/2009. 

2.2 Pozastavené a odňaté povolenia

Na základe údajov uvedených členskými štátmi možno pozorovať, že najvyšší počet odňatých povolení bol zaznamenaný v Španielsku, bolo to takmer 37 600 povolení na prepravu osôb a tovaru. Tieto povolenia boli odňaté v dôsledku neposkytnutia dôkazu o splnení podmienok potrebných na udelenie povolenia, na žiadosť žiadateľa alebo z dôvodu prerušenia prevádzky. Francúzsko malo druhý najvyšší počet odňatých povolení na prepravu osôb a tovaru, a to 4 700, nasledovalo Slovensko s počtom 1 200, Švédsko s počtom 965, Česká republika s počtom 956 a Slovinsko s počtom 599. V Holandsku bolo odňatých vyše 1 000 povolení iba na cestnú nákladnú dopravu.

Na opačnom konci poradia uviedlo Grécko 222 odňatých povolení na prepravu osôb a tovaru, Poľsko 68, Lotyšsko 58, Maďarsko 33, Taliansko 31 a iné členské štáty nedosiahli viac ako desať odňatých povolení. Podrobné informácie o odňatých a pozastavených povoleniach sú uvedené v prílohe II k tejto správe.

Počet povolení na prepravu cestujúcich a tovaru, ktoré boli odňaté, bol vyšší ako počet udelených povolení iba v troch členských štátoch, a to na Slovensku, v Španielsku a Holandsku. Rozdiel je najvyšší v prípade Španielska, kde bolo odňatých o 6 600 viac povolení, ako ich bolo udelených. Tento nepomer by mohol byť ešte väčší, keby sa vzalo do úvahy ďalších 12 500 povolení, ktoré boli v Španielsku pozastavené. Na Slovensku a v Holandsku bol výskyt odňatých povolení menej významný, bolo ich 46 na Slovensku a 229 v Holandsku.

Niektoré členské štáty uviedli podrobnosti o dôvodoch odňatia povolenia. V Rakúsku bolo deväť z desiatich povolení a v Holandsku väčšina povolení odňatých z toho dôvodu, že neboli splnené požiadavky podľa článku 3 ods. 1 písm. c) nariadenia (ES) č. 1071/2009 o zodpovedajúcej finančnej spoľahlivosti prevádzkovateľa cestnej dopravy. V Slovinsku boli dôvody odňatia buď likvidácia spoločnosti, alebo uplynutie platnosti licencie Spoločenstva. Švédsko uviedlo, že 962 z 965 povolení bolo odňatých v dôsledku nesplnenia požiadaviek článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 1071/2009, v ktorom sa odkazuje na ďalšie požiadavky, ktoré môžu byť uložené členskými štátmi. V Litve bol iba jeden prípad odňatia na základe nesplnenia požiadavky odbornej spôsobilosti a tri prípady spojené s nedodržaním požiadavky zmien údajov týkajúcich sa adresy usadenia a vedúceho dopravy.

3. Osvedčenia o odbornej spôsobilosti

Na základe informácií poskytnutých dvadsiatimi členskými štátmi bolo vydaných viac než 52 000 osvedčení o odbornej spôsobilosti. Tento počet zahŕňa osvedčenia udelené na základe skúšky, ako je stanovené v článku 8 nariadenia (ES) č. 1071/2009, a prostredníctvom uznania skúseností na základe výnimky uvedenej v článku 9 tohto nariadenia. 

Najväčší podiel osvedčení udelených v Európskej únii v tomto období predkladania správ sa zaznamenal v Rumunsku a predstavoval 31,5 % z celkového počtu osvedčení udelených a oznámených členskými štátmi, nasledovalo Francúzsko (11 %), Španielsko (11 %), Taliansko (8 %), Česká republika (8 %), Švédsko (6 %) a Poľsko (5 %). Z členských štátov, ktoré predložili údaje, iba Malta uviedla, že v sledovanom období nebolo vydané ani jedno osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Podrobné informácie sú uvedené v prílohe III k tejto správe.

4. Vedúci dopravy vyhlásení za nespôsobilých

V súlade s článkom 14 nariadenia (ES) č. 1071/2009, keď vedúci dopravy stratí bezúhonnosť, príslušný orgán vyhlási tohto vedúceho dopravy za nespôsobilého na riadenie dopravných činností podniku.

Väčšina členských štátov[9], ktoré predložili údaje o počte vyhlásení o nespôsobilosti, uviedla, že sa nevyskytol ani jediný zaznamenaný prípad v priebehu obdobia predkladania správ, a to ani v preprave osôb, ani v preprave tovaru. Vyhlásenia o nespôsobilosti boli vydané iba v štyroch členských štátoch; vo Francúzsku (3)[10], v Estónsku (14)[11], Maďarsku (129)[12] a Taliansku (348)[13]. Francúzsko konkretizovalo dôvody vyhlásenia o nespôsobilosti buď ako podvod s tachografom, alebo ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. V Maďarsku viedli oneskorenia alebo nedostatky požadovanej pravidelnej odbornej prípravy každých desať rokov v niektorých prípadoch k strate bezúhonnosti. Údaje poskytnuté členskými štátmi možno nájsť v prílohe II k tejto správe.

5. Výmena informácií

V súlade s článkom 16 nariadenia (ES) č. 1071/2009 by mal každý členský štát viesť vnútroštátny register podnikov cestnej dopravy, ktorým bolo udelené povolenie na vykonávanie povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy. Minimálne požiadavky na údaje, ktoré majú byť vkladané do týchto registrov s cieľom uľahčiť prepojenie medzi registrami členských štátov, sú vymedzené v rozhodnutí Komisie 2009/992/EÚ o minimálnych požiadavkách na údaje vkladané do vnútroštátneho elektronického registra podnikov cestnej dopravy[14]. So zriadením európskeho registra podnikov cestnej dopravy sa počítalo ako s ďalším krokom na uľahčenie spolupráce medzi vnútroštátnymi orgánmi na účely ďalšieho zlepšenia cezhraničného presadzovania európskych právnych predpisov v oblasti cestnej dopravy v súlade s článkom 16 ods. 5 nariadenia (ES) č. 1071/2009. Prostredníctvom európskeho registra podnikov cestnej dopravy by sa malo zjednodušiť cezhraničné presadzovanie pravidiel, aby bolo nákladovo efektívnejšie, za predpokladu, že všetky členské štáty sú prepojené a že efektívne využívajú systém a vymieňajú si vysokokvalitné údaje obsiahnuté vo svojich databázach.

Na základe poskytnutých údajov možno konštatovať, že systém administratívnej spolupráce medzi členskými štátmi nebol dosiahnutý. Niektoré členské štáty, napríklad Cyprus, Litva, Malta, Česká republika, Holandsko a Slovensko, uviedli, že nedošlo k výmene informácií v zmysle článku 18 nariadenia (ES) č. 1071/2009, čo môže byť čiastočne spôsobené ich zemepisnou polohou. Uplatňovanie osvedčených postupov sa však preukázalo v Bulharsku, Estónsku, vo Francúzsku, v Írsku, Poľsku, Rumunsku a Španielsku, kde sa počas tohto obdobia predkladania správ uskutočnila výmena informácií. Komisia podporuje ďalšie posilnenie administratívnej spolupráce, ktorou sa posilňuje dôsledné a účinné vykonávanie vo všetkých členských štátoch EÚ. 

Prepojenie vnútroštátnych registrov malo byť dosiahnuté do 31. decembra 2012. Niektoré členské štáty informovali o stave zavedenia európskeho registra podnikov cestnej dopravy. Register nebol funkčný na Cypre a vo Francúzsku. Írsko uviedlo, že je v poslednej fáze zavádzania nového elektronického registra podnikov cestnej dopravy a prepojenie bude nasledovať čoskoro. Slovinsko uistilo, že všetky informácie požadované podľa článku 26 nariadenia (ES) č. 1071/2009 budú k dispozícii na nasledujúce obdobie predkladania správ, po ukončení vnútroštátneho elektronického registra, ktorého zavádzanie vstúpilo do svojej záverečnej fázy. Francúzsko navrhlo iniciatívu pre spoločnú databázu na európskej úrovni, v ktorej by sa zhromažďovali kodifikované porušenia na základe dodržiavania postupov Euro Contrôle Route.

IV. Závery

Táto správa obsahuje prehľad informácií predložených členskými štátmi v súlade s článkom 26 nariadenia (ES) č. 1071/2009 o prístupe k povolaniu prevádzkovateľa cestnej dopravy. Tieto informácie sa vzťahujú na niektoré aspekty vykonávania nariadenia (ES) č. 1071/2009 [ako je uvedené v článku 26 ods. 1 písm. a) až e) nariadenia (ES) č. 1071/2009] zo strany členských štátov v období od 4. decembra 2011 do 31. decembra 2012.

Kvalita a včasnosť predložení zo strany členských štátov boli veľmi ovplyvnené skutočnosťou, že ide o prvé obdobie predkladania správ. Vzhľadom na veľké množstvo chýbajúcich údajov sa v správe Komisie nestanovuje úplná analýza vykonávania ustanovení nariadenia (ES) č. 1071/2009. Komisia pripomína členským štátom ich povinnosť poskytnúť úplnú správu obsahujúcu všetky prvky údajov uvedených v článku 26 ods. 1 písm. a) až e) nariadenia (ES) č. 1071/2009 v požadovanom časovom rámci.

Na účely konzistentnosti vnútroštátnych predložení a s cieľom pomôcť príslušným vnútroštátnym orgánom s plnením ich povinnosti predkladania správ v budúcnosti by mala Komisia v spolupráci s členskými štátmi zaviesť štandardný formulár na predkladanie správ. Diskusie o tomto štandardnom formulári by mali pomôcť objasniť prípadné otázky týkajúce sa povahy údajov, ktoré sa majú predložiť, čo by malo zase pomôcť členským štátom organizovať včasný zber údajov na budúce obdobie predkladania správ. V neposlednom rade sa tiež očakáva dokončenie vzájomného prepojenia vnútroštátnych registrov s európskym registrom podnikov cestnej dopravy s cieľom zlepšiť kvalitu poskytovaných údajov.

Na ďalšie obdobie predkladania správ v rokoch 2013 – 2014 sa všetky členské štáty vyzývajú, aby splnili povinnosť predkladania správ a predložili plnohodnotné správy a vyhli sa konaniu o porušení povinnosti podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Okrem toho sa členské štáty vyzývajú, aby pripravili prehľad svojich vnútroštátnych systémov udeľovania povolení s cieľom umožniť spoľahlivejší a kvalitnejší prehľad na európskej úrovni.

Je potrebné zdôrazniť, že systém administratívnej spolupráce medzi členskými štátmi nebol dosiahnutý. Komisia podporuje jeho ďalšie zlepšenia, čím by sa posilnilo jednotné a efektívne vykonávanie nariadenia (ES) č. 1071/2009 vo všetkých členských štátoch EÚ.

[1] Ú. v. EÚ L 300, 14.11.2009, s. 51.

[2] Podľa článku 2 ods. 1 nariadenia, „povolanie prevádzkovateľa cestnej nákladnej dopravy“ je činnosť každého podniku, ktorý prepravuje tovar za poplatok alebo úhradu motorovými vozidlami alebo jazdnými súpravami.

[3] Podľa článku 2 ods. 2 nariadenia, „povolanie prevádzkovateľa cestnej osobnej dopravy“ je činnosť každého podniku, ktorý vykonáva osobnú dopravu pre verejnosť alebo pre určité kategórie používateľov za úhradu prepravovanými osobami alebo organizátorom dopravy, a to motorovými vozidlami, ktoré sú vyrobené a vybavené tak, aby boli vhodné na prepravu viac než deviatich osôb vrátane vodiča, a ktoré sú určené na tento účel.

[4] Uvedené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 z 15. marca 2006 o harmonizácii niektorých právnych predpisov v sociálnej oblasti, ktoré sa týkajú cestnej dopravy, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia Rady (EHS) č. 3821/85 a (ES) č. 2135/98 a zrušuje nariadenie Rady (EHS) č. 3820/85 (Ú. v. EÚ L 102, 11.4.2006, s. 1).

[5] Číslo zodpovedá štyrom typom povolení, a to pre: prepravu osôb vozidlami pre viac než deväť ľudí, najviac deväť ľudí, prepravu tovaru vozidlami, ktorých celková povolená hmotnosť nepresahuje 3,5 tony a presahuje 3,5 tony. Nie všetky z nich musia byť v súlade s požiadavkami nariadenia (ES) č. 1071/2009, aby mohli vykonávať povolanie prevádzkovateľa cestnej dopravy.

[6] Česká republika, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko, Taliansko.

[7] Grécko, Írsko, Maďarsko, Rakúsko, Švédsko a Taliansko.

[8] Počet zahŕňa povolenia udelené iba v roku 2012 a v priebehu celého obdobia predkladania správ od 4. decembra 2011 do 31. decembra 2012.

[9] Česká republika, Grécko, Holandsko, Malta, Poľsko, Rakúsko a Slovensko.

[10] V roku 2012.

[11] V tom istom roku.

[12] Počas obdobia predkladania správ.

[13] Tento počet zahŕňa vyhlásenia vydané do 26. septembra 2013.

[14] Ú. v. EÚ L 339, 22.12.2009, s. 36.

Príloha I - Udelené povolenia

Členské štáty || Udelené povolenia v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012 || Licencie Spoločenstva v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012 || Licencie na vnútroštátnu dopravu v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012

|| Cestná nákladná doprava || Osobná doprava || Cestná nákladná doprava || Osobná doprava || Cestná nákladná doprava || Osobná doprava

AT || || 166 || || || ||

BE || Nebola poskytnutá žiadna správa

BG || || || 4301 || 381 || ||

CY || || || 8 || || 34 || 8

CZ* || 4667 || 1607 || 170 || ||

DK || Nebola poskytnutá žiadna správa

EE* || || || 1026 || 120 || ||

FI || Nebola poskytnutá žiadna správa

FR[1]         || 4484 || 5412 || || || ||

DE || Nebola poskytnutá žiadna správa

EL || 2268[2] || || || 1248

HU || 27 174 || 4402 || || || ||

IE || 616 || 295 || || || ||

IT || 75 072 || 5985 || || || ||

LV* || || || 808 || 70 || 45 || 3

LT* || || || 940 || 60 || 166 || 26

LU || Nebola poskytnutá žiadna správa

MT* || || || 8 || 0 || 8 || 16

NL* || 809 || || || 92 || ||

PL* || 7182 || 644 || || || ||

PT || Nebola poskytnutá žiadna správa

RO || || || 8699 || 785 || ||

SK* || 1067 || 106 || || || ||

SL || || || 13 135 || 1962 || ||

ES* || 30 534 || 444 || || || ||

SE || 1149 || 56 || || || ||

UK || Neboli poskytnuté žiadne informácie

Príloha II - Odňaté a pozastavené povolenia a vyhlásenia o nespôsobilosti vedúcich dopravy

Členské štáty || Odňaté povolenia v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012 || Pozastavené povolenia v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012 || Počet vyhlásení o nespôsobilosti v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012

|| Cestná nákladná doprava || Osobná doprava || Cestná nákladná doprava || Osobná doprava || Cestná nákladná doprava || Osobná doprava

AT || || 10 || || || 0

BE || Nebola poskytnutá žiadna správa

BG || Žiadne údaje

CY || Neboli poskytnuté žiadne informácie

CZ* || 956 || 373 || 0

DK || Nebola poskytnutá žiadna správa

EE* || 2[3] || 0 || 14

FI || Nebola poskytnutá žiadna správa

FR[4]          || 3344 || 1424 || Neboli poskytnuté žiadne informácie || 3

DE || Nebola poskytnutá žiadna správa

EL || 222 || 48 || 0

HU || 31 || 2 || 3 || 0 || 123 || 6

IE || 2 || 0 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

IT || 31 || 0 || 0 || 0 || 348

LV* || 58 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

LT* || 4 || 13 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

LU || Nebola poskytnutá žiadna správa

MT* || 0 || 0 || 0

NL* || 1038 || Žiadne údaje || Žiadne údaje || 0 || 0 || Žiadne údaje

PL* || 62 || 6 || Neboli poskytnuté žiadne informácie || 0

PT || Nebola poskytnutá žiadna správa

RO || 0 || 1 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

SK* || 1219 || 0 || 0

SL || 579 || 20 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

ES* || 37595 || 19 || 12493 || 1 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

SE || 892 || 73 || Neboli poskytnuté žiadne informácie

UK || Neboli poskytnuté žiadne informácie

Príloha III - Vydané osvedčenia o odbornej spôsobilosti

Členské štáty || Osvedčenia o odbornej spôsobilosti v priebehu obdobia 4. 12. 2011 – 31. 12. 2012

|| Cestná nákladná doprava || Osobná doprava || Poznámky

AT || 71 ||

BE || Nebola poskytnutá žiadna správa ||

BG* || 1547 || 171 ||

CY || 21 ||

CZ* || 4295 || 802 osvedčení vydaných na základe úspešne absolvovanej skúšky V 3493 prípadoch boli osvedčenia o odbornej spôsobilosti vydané v rámci smernice 96/26/ES nahradené na požiadanie držiteľov.

DK || Nebola poskytnutá žiadna správa ||

EE* || 303 || 109 ||

FI || Nebola poskytnutá žiadna správa ||

FR* || 3775 || 1794 || V prípade cestnej nákladnej dopravy: 559 – skúšok, 674 – uznaní diplomu a 2542 –  uznaní praxe V prípade osobnej dopravy: 108 – skúšok, 133 – uznaní diplomu a 1553 –  uznaní praxe

DE || Nebola poskytnutá žiadna správa ||

EL || 2294 ||

HU || 1183 || 153 || V prípade cestnej nákladnej dopravy: 1183 osvedčení o odbornej spôsobilosti a 1507 osvedčení po pravidelnej odbornej príprave každých desať rokov  V prípade osobnej dopravy: 153 osvedčení o odbornej spôsobilosti a 510 osvedčení po pravidelnej odbornej príprave každých desať rokov 

IE || 273 || 150 ||

IT || 3977 || 242 || Manažér cestnej dopravy musí úspešne zložiť skúšku založenú na účasti na špecifickom kurze odbornej prípravy, ktorý je povinný pre uchádzačov, ktorí nie sú držiteľmi diplomu o ukončení vyššieho sekundárneho vzdelávania

LV* || 516 ||

LT* || 1028 ||

LU || Nebola poskytnutá žiadna správa ||

MT* || 0 || 0 ||

NL* || 566 || 38 ||

PL* || 2469 || 345 ||

PT || Nebola poskytnutá žiadna správa ||

RO || 12488 || 3977 ||

SK* || 1294 ||

SL* || 231 ||

ES* || 4904 || 957 ||

SE || 3051 ||

UK || Neboli poskytnuté žiadne informácie ||

SPOLU || 52 222 ||

* Údaje sa vzťahujú na rok 2012.

[1] Čísla sa vzťahujú iba na rok 2012. Počet podnikov zapojených do cestnej dopravy, ktoré spĺňajú požiadavky na získanie prístupu k tomuto povolaniu, vrátane vozidiel s celkovou povolenou hmotnosťou do 3,5 tony a ktoré prepravujú menej ako 9 osôb vrátane vodiča.

* Údaje sa vzťahujú na rok 2012.

[2] Toto číslo zahŕňa povolenia na výkon povolania vnútroštátneho dopravcu, ako aj medzinárodného alebo vnútroštátno-medzinárodného dopravcu. Zahŕňa aj obnovenia povolení.

[3] Počet odňatých licencií Spoločenstva.

[4] Údaje sa vzťahujú iba na rok 2012. Počet odňatých povolení v súvislosti s podnikmi zapojenými do cestnej dopravy, ktoré spĺňajú požiadavky na získanie prístupu k tomuto povolaniu, vrátane vozidiel s celkovou povolenou hmotnosťou do 3,5 tony a ktoré prepravujú menej ako 9 osôb vrátane vodiča.

* Údaje sa vzťahujú na rok 2012.

Top