Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE3028

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú obchodné opatrenia uplatniteľné na určitý tovar vznikajúci spracovaním poľnohospodárskych výrobkov“ COM(2013) 106 final – 2013/0063 (COD)

    Ú. v. EÚ C 327, 12.11.2013, p. 90–92 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.11.2013   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 327/90


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú obchodné opatrenia uplatniteľné na určitý tovar vznikajúci spracovaním poľnohospodárskych výrobkov“

    COM(2013) 106 final – 2013/0063 (COD)

    2013/C 327/15

    Spravodajca: Mindaugas MACIULEVIČIUS

    Európsky parlament (12. marca 2013) a Európska komisia (15. marca 2013) sa rozhodli podľa článku 43 ods. 2, článku 207 ods. 2 a článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú obchodné opatrenia uplatniteľné na určitý tovar vznikajúci spracovaním poľnohospodárskych výrobkov

    COM(2013) 106 final – 2013/0063 (COD).

    Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 12. júna 2013.

    Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 491. plenárnom zasadnutí 10. a 11. júla 2013 (schôdza z 10. júla) prijal 149 hlasmi za, pričom nikto nehlasoval proti a 3 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

    1.   Závery a odporúčania

    1.1

    Výbor víta tento návrh na zosúladenie právnych predpisov s Lisabonskou zmluvou rovnako, ako ho privítal v stanovisku EHSV 357/2011 (1) a neskorších stanoviskách.

    1.2

    EHSV požaduje plošnú modernizáciu obchodných opatrení, celkové zlepšenie ich transparentnosti, zapojenie všetkých príslušných zainteresovaných strán a zároveň zosúladenie s cieľmi spoločnej poľnohospodárskej politiky v záujme presadzovania hodnôt EÚ na celom svete.

    1.3

    EHSV požaduje, aby sa zabezpečili účinné nástroje na ochranu proti možnému zneužitiu v prípadoch, keď dohody o voľnom obchode umožňujú, aby boli na trh EÚ uvedené potraviny nižšej akosti, ktoré sú lacnejšie a ich produkcia je jednoduchšia.

    1.4

    EHSV dôrazne odporúča, aby všetky obchodné režimy v budúcnosti bránili narúšaniu hospodárskej súťaže na trhu EÚ na základe nižších environmentálnych a sociálnych noriem, ako aj noriem v oblasti bezpečnosti potravín a dobrých životných podmienok zvierat, ktoré platia v tretích krajinách. To by bolo možné dosiahnuť prostredníctvom dodatočných kompenzačných zložiek v rámci dovozného cla.

    1.5

    Výbor požaduje zrevidovať systém udeľovania dovozných povolení, osvedčení o náhrade a povolení na použitie aktívneho zušľachťovacieho styku a hlavne prideľovania kvót, aby sa ponechal dostatočný priestor pre malých a stredne veľkých producentov.

    1.6

    EHSV požaduje, aby sa zaviedli nástroje elektronického verejného obstarávania, ktoré by boli súčasťou colného systému, pre správu povolení, kvót a osvedčení. Takýto systém by umožňoval dôsledne monitorovať situáciu na trhu v reálnom čase a okamžite reagovať v prípade, keď sa dosiahnu spúšťacie objemy alebo spúšťacie ceny.

    1.7

    Výbor požaduje, aby sa systém vývozných náhrad udržiaval v pohotovostnom režime, a to vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti nemôžeme predvídať, kedy bude táto záchranná sieť znovu potrebná.

    1.8

    Výbor vyzýva Komisiu, aby posilnila úlohu poradnej skupiny pre medzinárodné aspekty poľnohospodárstva v tom zmysle, aby táto skupina mohla získavať podnety a reakcie priamo od poľnohospodárov, spracovateľov, spotrebiteľov, obchodných subjektov a pod. (2).

    2.   Súvislosti

    2.1

    Účelom navrhovaného nariadenia Rady a Parlamentu (EÚ) je zosúladiť súčasné obchodné opatrenia týkajúce sa spracovaných poľnohospodárskych výrobkov/tovaru neuvedeného v prílohe I, ktoré sú v súčasnosti stanovené v nariadení č. 1216/2009, a spoločný systém obchodovania s ovalbumínom a laktalbumínom, ktorý v súčasnosti stanovuje nariadenie Rady (ES) č. 614/2009, s Lisabonskou zmluvou a zlúčiť ich v záujme racionalizácie, harmonizácie a zjednodušenia s cieľom:

    určiť, ktoré právomoci Komisie sú delegované a ktoré vykonávacie, a stanoviť príslušný postup na prijímanie týchto aktov,

    zosúladiť ich s novým nariadením o jednotnej spoločnej organizácii trhov [COM(2011) 626 final] v kontexte prispôsobenia spoločnej organizácie trhov Lisabonskej zmluve a SPP po roku 2013. Tento návrh je v súčasnosti predmetom dlhých a vyčerpávajúcich diskusií na úrovni Rady a Európskeho parlamentu,

    aktualizovať tieto nariadenia a poskytnúť jasnejší a pevnejší právny základ pre vykonávacie predpisy,

    vytvoriť pevný právny rámec pre správu znížených dovozných ciel a dovozných kvót podľa dohôd o voľnom obchode a pre správu systému vývozných náhrad a prispôsobiť platné nariadenie súčasným postupom uplatňovaným v prípade dohôd o voľnom obchode a vývozných náhrad.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1

    EHSV víta návrh Komisie zjednodušiť, racionalizovať a harmonizovať právne predpisy týkajúce sa obchodovania so spracovanými poľnohospodárskymi výrobkami, a najmä skutočnosť, že obe nariadenia (o obchodných opatreniach uplatniteľných na spracované poľnohospodárske výrobky a spoločnej organizácii poľnohospodárskych trhov) budú súbežne zosúladené s Lisabonskou zmluvou, pretože obe zahŕňajú podobné ustanovenia týkajúce sa režimu dovozu alebo vývozu poľnohospodárskych výrobkov a spracovaných poľnohospodárskych výrobkov (ako napríklad znížené dovozné clo, doplnkové dovozné clo, dovozné kvóty, vývozné náhrady, vývozné povolenia a osvedčenia o náhrade).

    3.2

    Výbor sa zároveň domnieva, že zjednodušenie, racionalizácia a harmonizácia právnych predpisov by boli vynikajúcou príležitosťou na modernizáciu obchodných pravidiel a celkové zlepšenie ich transparentnosti za účasti všetkých príslušných zainteresovaných strán a v záujme presadzovania hodnôt EÚ na celom svete.

    3.3

    EHSV oceňuje, že navrhované nariadenie predstavuje zosúladenie súčasných ustanovení s Lisabonskou zmluvou bez zásadných zmien, zároveň však požaduje hĺbkovú revíziu obchodných opatrení, aby sa zosúladili s cieľmi spoločnej poľnohospodárskej politiky stanovenými v článku 39 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    3.4

    EHSV pri viacerých príležitostiach vyslovil svoju podporu dohodám o voľnom obchode a preferenčným obchodným opatreniam a zdôraznil tiež význam rokovaní WTO. Upozorňuje však, že EÚ ako jeden z najväčších dovozcov potravín na svete musí zohrávať zásadnú úlohu pri presadzovaní svojich najvyšších noriem v oblasti bezpečnosti a kvality potravín, dobrých životných podmienok zvierat, ochrany životného prostredia a sociálnych hodnôt.

    3.5

    Výbor zdôrazňuje, že dovozné clo, a najmä jeho poľnohospodárska zložka, by mali byť doplnené o ďalšie zložky týkajúce sa životného prostredia, bezpečnosti potravín, dobrých životných podmienok zvierat a sociálnej oblasti, ktoré by mohli slúžiť ako nástroj na šírenie hodnôt EÚ v odvetví potravinárskej výroby v tretích krajinách. Tieto zložky by sa mohli obmedziť len vtedy, ak by výrobca tovaru dovážaného do EÚ rešpektoval tieto hodnoty. Takéto spoločné rešpektovanie našich spoločenských hodnôt zlepší v dlhodobom horizonte odolnosť a udržateľnosť celosvetového systému potravinárskej výroby.

    3.6

    EHSV požaduje, aby sa zabezpečili účinné nástroje na ochranu proti možnému zneužitiu v prípadoch, keď dohody o voľnom obchode umožňujú, aby boli na trh EÚ uvedené potraviny nižšej akosti, ktoré sú lacnejšie a ich produkcia je jednoduchšia.

    3.7

    Výbor vyzýva Komisiu, aby zrevidovala systém udeľovania dovozných povolení, osvedčení o náhrade a povolení na použitie aktívneho zušľachťovacieho styku a hlavne prideľovania kvót. Cieľom je ponechať dostatočný priestor malým a stredne veľkým producentom a zabrániť tomu, aby malá skupina hospodárskych subjektov získala na trhu dominantné postavenie.

    3.8

    EHSV vyzýva Komisiu, aby zaviedla nástroje elektronického verejného obstarávania, ktoré by boli súčasťou colného systému, pre správu povolení, kvót a osvedčení. To by výrazne znížilo transakčné náklady a zmenšilo riziko vznikajúce v situácii, keď hospodárske subjekty fyzicky manipulujú s dokumentmi.

    3.9

    Takýto systém by umožňoval dôsledne monitorovať situáciu na trhu v reálnom čase a okamžite reagovať v prípade, keď sa dosiahnu spúšťacie objemy alebo spúšťacie ceny.

    3.10

    Výbor sa domnieva, že vývozné náhrady, aj keď sa v súčasnosti nevyužívajú, zohrávajú veľmi dôležitú úlohu ako záchranná sieť v prípade nerovnováhy na trhu. Zároveň je veľmi dôležité udržiavať tento systém v pohotovostnom režime, a to vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti nemôžeme predvídať, kedy bude táto záchranná sieť znovu potrebná.

    3.11

    Je nevyhnutné, aby Komisia posilnila úlohu poradnej skupiny pre medzinárodné aspekty poľnohospodárstva, aby táto skupina mohla získavať podnety a reakcie priamo od poľnohospodárov, spracovateľov, spotrebiteľov, obchodných subjektov a pod., a slúžila tak ako cenné fórum pre konzultácie a informovanie (3).

    V Bruseli 10. júla 2013

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Henri MALOSSE


    (1)  Ú. v. EÚ C 107, 6.4.2011, s. 30 – 32

    (2)  Ú. v. ES C 304, 10.11.1993, s. 8 – 10

    (3)  Ú. v. ES C 304, 10.11.1993, s. 8 – 10


    Top