Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0211(06)

    Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

    Ú. v. EÚ C 38, 11.2.2012, p. 32–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.2.2012   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 38/32


    Uverejnenie žiadosti o zápis do registra podľa článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

    2012/C 38/15

    Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietky proti žiadosti o zápis podľa článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 (1). Vznesené námietky sa musia Komisii doručiť do šiestich mesiacov po uverejnení tejto žiadosti.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    NARIADENIE RADY (ES) č. 510/2006

    „ISLE OF MAN QUEENIES“

    ES č.: UK-PDO-0005-0855-08.02.2011

    CHZO ( ) CHOP ( X )

    1.   Názov:

    „Isle of Man Queenies“

    2.   Členský štát alebo tretia krajina:

    Spojené kráľovstvo

    3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny:

    3.1.   Druh výrobku:

    Trieda 1.7:

    Čerstvé ryby, mäkkýše, kôrovce a výrobky z nich.

    3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1:

    Isle of Man Queenies je názov hrebenatky kuchynskej, ktorá sa loví vo vodách pri ostrove Man.

    Hrebenatka kuchynská (Aequipecten opercularis) je stredne veľký druh hrebenatky, je to jedlý morský lastúrnik z čeľade Pectinidae. Farba lastúry môže byť rôzna vrátane žltej, oranžovej, červenej, hnedej a červenofialovej a jej priemer dosahuje maximálne 90 mm. Na obidvoch chlopniach sa nachádza 19 až 22 lúčovitých rebier a mnoho sústredných priečnych prírastkových kruhov. Mäso alebo hlavné telo hrebenatky kuchynskej je v porovnaní s hrebenatkou veľkou oveľa menšie; je to kruhový sval valcovitého tvaru s priemerom 20 mm a výškou 15 mm. Farba mäsa je matná/smotanová; k telu sa pripájajú ikry vo forme dvojdielneho oranžového/bieleho polmesiaca. Hrebenatka kuchynská sa môže podávať s ikrami alebo bez nich.

    Isle of Man Queenies sa lovia v pobrežných vodách ostrova Man. Lovia ich najmä registrované plavidlá ostrova Man, ale aj iné registrované rybárske plavidlá, ktoré majú príslušné oprávnenie, ich môžu loviť a vykladať na ostrove Man, ak sa tak rozhodnú. Potom sa vykladajú a spracúvajú na ostrove Man.

    Hrebenatky kuchynské sa predávajú

    balené v prirodzenom stave „suché“ (nenamáčané),

    jednotlivo hlboko zmrazené,

    čerstvé alebo mrazené polovice lastúr (spojené s polovicou lastúry),

    voľné alebo vákuovo balené v závislosti od požiadaviek zákazníkov,

    s trhovou veľkosťou a hmotnosťou podľa požiadaviek zákazníkov.

    3.3.   Suroviny (len pri spracovaných výrobkoch):

    3.4.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu):

    3.5.   Konkrétne kroky pri výrobe, ktoré sa musia uskutočniť v označenej zemepisnej oblasti:

    Výlov/zber hrebenatky kuchynskej

    Výlov hrebenatky Isle of Man Queenies je dovolený iba v sezóne, ktorá sa spravidla začína 1. júna. Dôvodom je výlučne fyziológia tohto živočícha a nezvyčajný spôsob výlovu. Výlov väčšiny druhov hrebenatiek sa uskutočňuje prostredníctvom vodného bagra, ktorý „zoškrabe“ hrebenatky z morského dna. Hrebenatky Isle of Man Queenies sa lovia neobvykle prostredníctvom ľahkej vlečnej siete s kĺzavými doskami. Základom je úniková reakcia hrebenatiek na základe stimulácie – keď ich vyruší ľahká reťaz vlečená pred sieťou, vymrštia sa nahor a zachytia sa v sieti. Vo vode s nízkou teplotou je úniková reakcia veľmi pomalá, to znamená, že výlov pomocou vlečnej siete je možný iba od júna do decembra, keď je teplota vody najvyššia. V rokoch s veľmi chladnou jarou sa môže teplota vody dostatočne zvýšiť až v polovici júna.

    Tento jedinečný spôsob výlovu hrebenatky kuchynskej znamená, že na rozdiel od hrebenatiek zberaných pomocou bagra sa pri takomto výlove do lastúry nedostane štrk. Výsledkom je oveľa vyššia kvalita mäsa v porovnaní s hrebenatkami zberanými pomocou bagra, vyššia produkcia mäsa a takisto sa zabezpečí, aby bola miera prežitia hrebenatiek s nedostatočnými rozmermi, ktoré sa vrátia na morské dno, mimoriadne vysoká na rozdiel od hrebenatiek zberaných bagrom, v prípade ktorých môže byť úmrtnosť veľmi vysoká.

    Výrobné fázy

    a)

    Hrebenatky Isle of Man Queenies sa lovia pomocou sietí s okami s veľkosťou 80 – 90 mm. Úlovok sa premýva a triedi na palube plavidla.

    b)

    Hrebenatky kuchynské sa chladia alebo mrazia na palube lode do dvoch hodín po výlove.

    c)

    Rybárske lode vyložia svoj úlovok v prístavoch Peel, Ramsey, Douglas, a Port St Mary.

    d)

    Hrebenatky kuchynské sa do dvoch hodín od vyloženia dopravia v zatvorených nákladných vozidlách do spracovateľského podniku na ostrove Man, kde sa celú noc chladia.

    e)

    Hrebenatky kuchynské sa nasledujúci deň ručne spracúvajú (vylupujú) pomocou plochého kovového noža.

    f)

    Mäso sa ručne odstráni a dvakrát premyje – premývanie je veľmi rýchle, aby sa zabránilo absorbovaniu vody do mäsa.

    g)

    Ikry zostanú neporušené.

    h)

    Mäso hrebenatiek kuchynských sa odváži.

    i)

    Balia sa v prirodzenom stave – suché (nenamáčané) alebo jednotlivo hlboko zmrazené pri teplote – 35 °C.

    Rozdelenie lastúr na polovice

    Fázy [ako sa uvádza vyššie v písm. a) až c)]

    d)

    Ručne sa spracúvajú (vylupujú), otvoria pomocou plochého kovového nástroja; odstráni sa polovica lastúry spolu so žiabrami, žalúdkom a plášťom.

    e)

    Mäso a ikry zostanú na lastúre.

    f)

    Jednotlivo hlboko zmrazené alebo čerstvé.

    3.6.   Osobitné pravidlá pri krájaní, strúhaní, balení atď.:

    3.7.   Osobitné pravidlá pri označovaní:

    4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti:

    Ostrov Man

    Hrebenatky Isle of Man Queenies sa lovia na rozsiahlom morskom dne v pobrežných vodách ostrova Man. Táto oblasť s rozlohou 3 917 km2 je dlhá až 12 námorných míľ alebo siaha po strednú čiaru od základnej línie ostrova Man.

    5.   Spojenie so zemepisnou oblasťou:

    5.1.   Špecifickosť zemepisnej oblasti:

    Prostredie

    Golfský prúd má vplyv na podnebie ostrova, zohrieva ho a spôsobuje, že podnebie ostrova je mierne. Letá sú spravidla chladné a dostatočne slnečné, kým zimy sú mierne a vlhké, zriedka mrzne a sneží.

    Hrebenatky Isle of Man Queenies sa lovia na rozsiahlom dne pobrežných vôd ostrova Man. Hrebenatky kuchynské uprednostňujú odlišné biotopy a žijú v spojených štruktúrach (ložiskách) v okolí ostrova Man. Sú relatívne nepohyblivé, z čoho vyplýva pomerne nezmenená geografická poloha ložísk. Ložiská môžu mať formu stálych spojených štruktúr, ktoré majú presnú polohu a oddeľujú ich zreteľne vymedzené oblasti, ktoré nie sú pre hrebenatky vhodné.

    Dokumenty svedčia o tom, že ložiská hrebenatiek sa pri ostrove Man nachádzajú už mnoho generácií. Prvé odkazy na výskyt bohatých populácií hrebenatky kuchynskej v okolí ostrova Man sa uvádzajú v diele o morskej faune ostrova Man s názvom Marine Fauna of Isle of Man (Moore, 1937). V geografickom rozsahu existuje obmedzený počet hlavných oblastí, kde je populácia dostatočne bohatá, aby umožnila komerčný rybolov. Uvedené oblasti alebo loviská sú spravidla oddelené širokými oblasťami, ktoré z environmentálneho hľadiska nie sú vhodné pre uvedené druhy. V každom lovisku sa zvyčajne nachádza niekoľko oblastí alebo ložísk, ktorých rozloha môže dosahovať niekoľko km2 a na ktorých je výskyt hrebenatiek bohatší ako kdekoľvek inde.

    Kvalita a teplota vody

    Ložiská hrebenatky kuchynskej v pobrežných vodách ostrova Man sa nachádzajú vo veľmi kvalitných vodách, pokiaľ ide o organické aj anorganické znečistenie. Základné environmentálne skúmanie vzoriek morskej vody pri ostrove Man trvá v rámci britských ostrovov najdlhšie a začalo sa na začiatku dvadsiateho storočia. S vedeckým pokrokom sa kontrolujú ďalšie environmentálne a biologické ukazovatele a v súčasnosti vláda ostrova Man kontroluje mnoho premenných vrátane potravy, baktérií, fytoplanktónu a fytoplanktónových toxínov.

    Ostrov Man môže na základe vedeckého výskumu, ktorý sa začal v roku 1904, jednotne preukázať vysoké normy kvality vody.

    Rozdiel medzi prílivom a odlivom pri ostrove Man je najväčší v západnej Európe. Tento rozdiel a relatívne plytké morské dno pri ostrove spôsobujú, že sa v okolí ostrova Man vyskytujú mimoriadne silné morské prúdy. Tieto prúdy sú nielen jedinečnou výzvou pre rybárov, ktorí používajú ľahké vlečné siete, ale takisto zabezpečujú pre hrebenatky kuchynské v tejto oblasti stály zdroj planktónu, ktorý prispieva k ich rýchlemu rastu, a rozšírenie ich planktónového larválneho štádia.

    Tradícia

    Na ostrove Man je rybolov tradičným odvetvím, pričom v 16. storočí sa zaviedol a organizoval lov sleďov. Lov hrebenatiek sa pôvodne začal v polovici 19. storočia, keď sa používali ako návnada pri love tresky pomocou lovných šnúr.

    V tomto období poskytovali ložiská hrebenatiek bohatú potravu pre húfy tresky. V 60. rokoch 20. storočia začali rybári z ostrova Man uvažovať o možnosti lovu hrebenatiek. V roku 1969 sa v prístave Peel prvýkrát vyložili hrebenatky ulovené na obchodné účely a zakrátko sa z nich stala lahôdka.

    Rybári dali jednotlivým ložiskám hrebenatiek pri ostrove mená, ako napríklad Lower a Higher Chickens, Warts Bank a Burrow Head.

    Rybárska flotila ostrova sa v roku 1971 rozšírila približne na 60 plavidiel, pričom v tomto roku sa zaznamenala najvyššia produkcia, a to približne 7 500 ton (živej váhy). Väčšina tohto úlovku sa vyviezla priamo do Ameriky.

    5.2.   Špecifickosť výrobku:

    Hrebenatka kuchynská (Aequipecten opercularis) je stredne veľký druh hrebenatky, je to jedlý morský lastúrnik z čeľade Pectinidae. Farba lastúry môže byť rôzna vrátane žltej, oranžovej, červenej, hnedej a červenofialovej a jej priemer dosahuje maximálne 90 mm. Mäso alebo hlavné telo tejto hrebenatky je oveľa menšie ako telo hrebenatky veľkej, ktorá patrí k inému druhu. Je to kruhový sval valcovitého tvaru s priemerom 20 mm a výškou 15 mm. Farba mäsa je matná/smotanová; k telu sa pripájajú ikry vo forme dvojdielneho oranžového/bieleho polmesiaca. Hrebenatka je po uvarení pevná a jemná s mäsitou štruktúrou, ktorá zostáva vlhká. Jej chuť je jedinečne sladká a odlišná od ostatných hrebenatiek, má jemnú vôňu a chuť mora. Hrebenatky Isle of Man Queenies sa lovia ľahkými vlečnými sieťami v pobrežných vodách ostrova Man, najmä registrovanými plavidlami ostrova Man, a potom sa vykladajú, spracúvajú a balia na ostrove Man.

    Hrebenatka kuchynská je rýchlo rastúci dlho žijúci druh s maximálnou dĺžkou života, ktorá zriedka prekročí päť rokov. Trhovú veľkosť 55 mm dosahujú za 2 – 3 roky v závislosti od toho, či sú vo vodnom stĺpci k dispozícii mikroriasy ako potrava.

    Golfský prúd má vplyv na podnebie ostrova, zohrieva ho a spôsobuje, že podnebie ostrova je mierne. Hrebenatka kuchynská uprednostňuje odlišné biotopy a žije v spojených štruktúrach (ložiskách) v okolí ostrova Man, ktoré sú relatívne nepohyblivé, z čoho vyplýva pomerne nezmenená geografická poloha ložísk. Ložiská môžu mať formu stálych spojených štruktúr, ktoré majú presnú polohu a oddeľujú ich zreteľne vymedzené oblasti, ktoré pre hrebenatku kuchynskú nie sú vhodné.

    5.3.   Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou alebo typickou vlastnosťou výrobku (CHOP), alebo špecifickou akosťou, povesťou alebo inou typickou vlastnosťou výrobku (CHZO):

    Výsledkom spojenia podmienok životného prostredia – kvality vody, teploty, silných morských prúdov a dostupnosti vhodnej planktónovej potravy je, že hustota hrebenatky kuchynskej v pobrežných vodách ostrova Man je stále vysoká a že rýchlo rastúce mäso je veľmi šťavnaté. Okrem toho obsah mäsa v lastúre z tejto oblasti je vyšší ako z iných oblastí. Charakteristická produkcia mäsa hrebenatiek kuchynských z ostrova Man je 12 – 14 %, pričom v iných oblastiach je 6 – 8 %.

    Na ostrove Man je rybolov tradičným odvetvím, keď sa v 16. storočí zaviedol a organizoval lov sleďov. Lov hrebenatky kuchynskej sa pôvodne začal v polovici 19. storočia, keď sa používala ako návnada pri love tresky pomocou lovných šnúr.

    V tomto období poskytovali ložiská hrebenatky kuchynskej bohatú potravu pre húfy tresky. Keďže v 60. rokoch 20. storočia sa zásoby rýb zmenšili, rybári z ostrova Man začali uvažovať o možnosti lovu hrebenatky kuchynskej. V roku 1969 sa v prístave Peel prvýkrát vyložili hrebenatky ulovené na obchodné účely a zakrátko sa z nich stala lahôdka.

    Začiatkom 80. rokov 20. storočia začal ostrov Man budovať nové trhy vo Francúzsku a v Španielsku, na ktoré sa hrebenatka kuchynská predávala ako výrobok „s ikrami“. V súčasnosti sa hrebenatky Isle of Man Queenies predávajú na trhy v Spojenom kráľovstve, vo Francúzsku, v Taliansku a Španielsku. Spracovatelia sa stále usilujú vstúpiť na nové kvalitné trhy, aj keď výroba bude stále obmedzená prirodzenou produktivitou ložísk a nevyhnutnosťou zabezpečiť trvalo udržateľné zásoby pre budúce roky.

    Na každoročnom podujatí v Londýne, na ktorom sa zúčastňujú rôzni autori dokumentov o potravinách, nákupcovia morských produktov, majitelia reštaurácií a environmentálne mimovládne organizácie, získala hrebenatka Isle of Man Queenies cenu Billingsgate pre trvalo udržateľnú morskú potravinu roka 2011 (Billingsgate Sustainable Seafood of the Year 2011 Award). Táto významná cena sa udeľuje na základe 20-minútových prezentácií, v ktorých sa finalisti zameriavajú na trvalo udržateľný charakter príslušného rybolovu. Odkaz na cenu sa nachádza na webovej stránke http://www.seafoodtraining.org/celebrating_sustainable_seafood_at_billingsgate_school.htm

    Ostrov Man získal túto cenu, pretože pomocou externých a uverejnených vedeckých poznatkov podporil svoje tvrdenia o trvalej udržateľnosti. Tá istá veda takisto podporuje akreditačný postup organizácie Marine Stewardship Council pre hrebenatky Isle of Man Queenies, ktorý onedlho dospeje k záveru. Dňa 20. mája 2011 získal výlov hrebenatiek Isle of Man Queenies oficiálnu akreditáciu organizácie Marine Stewardship Council ako prvý výlov hrebenatky na severnej pologuli a iba druhý na svete. Informácie o akreditácii a zistenia posudzovateľov v tejto oblasti sú uvedené na webovej stránke http://www.msc.org/track-a-fishery/in-assessment/north-east-atlantic/isle-of-man-queen-scallop

    Odkaz na uverejnenie špecifikácie:

    [Článok 5 ods. 7 nariadenia (ES) č. 510/2006]

    http://archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/isle-of-man-queenie-pdo.pdf


    (1)  Ú. v. EÚ L 93, 31.3.2006, s. 12.


    Top