Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0977

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o účasti Spoločenstva na programe v oblasti výskumu a vývoja uskutočňovanom niekoľkými členskými štátmi, ktorý je zameraný na podporu výskumu a vývoja vykonávaného malými a strednými podnikmi KOM(2007) 514 v konečnom znení – 2007/0188 (COD)

    Ú. v. EÚ C 224, 30.8.2008, p. 18–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.8.2008   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 224/18


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o účasti Spoločenstva na programe v oblasti výskumu a vývoja uskutočňovanom niekoľkými členskými štátmi, ktorý je zameraný na podporu výskumu a vývoja vykonávaného malými a strednými podnikmi“

    KOM(2007) 514 v konečnom znení – 2007/0188 (COD)

    (2008/C 224/04)

    Rada sa 11. októbra 2007 rozhodla podľa článku 172 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

    „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o účasti Spoločenstva na programe v oblasti výskumu a vývoja uskutočňovanom niekoľkými členskými štátmi, ktorý je zameraný na podporu výskumu a vývoja vykonávaného malými a strednými podnikmi“

    Grémium poverilo 25. septembra 2007 vypracovaním tohto stanoviska odbornú sekciu pre jednotný trh, výrobu a spotrebu.

    Vzhľadom na naliehavosť témy bol pán Cappellini rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na jeho 445. plenárnom zasadnutí 28. a 29. mája 2008 (schôdza z 29. mája 2008) vymenovaný za hlavného spravodajcu. Výbor prijal jednohlasne nasledujúce stanovisko:

    1.   Závery a odporúčania

    1.1

    Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) podporuje ciele spoločného programu Eurostars, zdôrazňuje však, že pri navrhovaní nových opatrení EÚ v oblasti výskumu, rozvoja a inovácie či programov určených pre MSP a zameraných na ich skutočné potreby v oblasti inovácie je potrebné zohľadniť aj rôzne druhy a veľkosti MSP, ako aj rôznorodosť odvetví, v ktorých tieto podniky pôsobia.

    1.2

    EHSV víta návrh členských krajín prijať spoločný program Eurostars na podporu tzv. „MSP vykonávajúcich VaV“ a poznamenáva, že tento program by mal byť prístupný pre všetky MSP z krajín, ktoré sa do programu zapoja a sú ochotné podieľať sa na procese inovácie.

    1.3

    EHSV zdôrazňuje, že je nutné nájsť spôsob ako do tohto programu zapojiť všetky členské štáty podieľajúce sa na iniciatíve EUREKA, ktoré nie sú zapojené do spoločného programu Eurostars.

    1.4

    EHSV vyjadruje svoje obavy pokiaľ ide o kritérium (1) pre zapojenie do spoločného programu Eurostars, ktorým sa účasť MSP vykonávajúcich VaV obmedzuje na podniky, ktoré investujú minimálne 10 % ekvivalentu plného pracovného času (full-time equivalent resp. človekorok) alebo ročného obratu do výskumných aktivít. Hoci sa toto obmedzenie uplatňuje len na MSP vykonávajúce VaV, ktoré sú navrhovateľmi projektu (vedúci projektu), definícia MSP vykonávajúcich VaV sa zakladá na kodifikovaných ukazovateľoch a zámerne neberie do úvahy všetky rôzne druhy „nekodifikovaných vedomostí“ (2), zatiaľ čo inovatívne procesy na najvyššej úrovni sú často charakterizované najmä „tichými vedomosťami“ (3).

    1.5

    EHSV preto opätovne potvrdzuje zásadu, že na to, aby bola súťaž o najlepšie projekty naozaj spravodlivá, by projekty mali byť vyberané na základe výnimočnej kvality ich obsahu, odborných poznatkov v oblasti riadenia VaV a súladu s cieľmi programu, a to bez toho, aby bola vylúčená veľká časť MSP, ktoré by sa chceli uchádzať sa o účasť v programe Eurostars. Ďalej by sa mali poskytnúť prostriedky na financovanie prípravných programov zameraných na prípravu odborných manažérov, vďaka ktorým sa technológie z výskumu budú môcť účinne premeniť na produkty vhodné na trh.

    1.6

    V tejto súvislosti EHSV požaduje, aby bola v súlade s príslušnými postupmi v rámci spoločného programu Eurostars vytvorená osobitná rozpočtová položka pre nadnárodné iniciatívy, ktoré by rozbehli členské štáty v spolupráci s MSP, ktoré by boli ochotné podporovať šírenie informácií o výsledkoch projektov Eurostars medzi MSP. Ďalšou možnosťou ako dosiahnuť lepšie zapojenie všetkých MSP, ktoré majú záujem o úspech programu Eurostars, by bolo vytvorenie spoločnej databázy a viacjazyčných internetových platforiem pre jednotlivé odvetvia, ktoré by vytvorili a spravovali organizácie MSP a sociálni partneri.

    1.7

    EHSV zdôrazňuje svoje obavy týkajúce sa kritéria, ktoré stanovuje podiel príspevku MSP na celkových nákladoch projektu pokiaľ ide o aktivity v oblasti VaV. Je potrebné objasniť, že v súčasnej situácii by v rámci programu Eurostars musel celkový príspevok MSP predstavovať minimálne 50 % nákladov projektu, ktoré sa týkajú VaV. Vzhľadom na to, že toto kritérium vylúči väčšinu trhovo založených MSP, bolo by vhodné počas priebežného hodnotenia programu Eurostars (4) zvážiť možné zníženie tejto hranice na 25 %.

    1.8

    V ďalších fázach hodnotenia vplyvu a šírenia výsledkov by potom príslušné členské štáty a národné orgány EÚ mali zohľadniť pripomienky, ktoré vyslovili európske a vnútroštátne organizácie MSP a iné zainteresované strany z oblasti výskumu. Pravidelná kontrola, ktorú by vykonávala poradná skupina EÚ pre MSP a VaV by mala byť pre členské štáty a ostatné orgány na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni stálym nástrojom technickej konzultácie. V tejto súvislosti by Stredisko pre monitorovanie jednotného trhu EHSV v spolupráci s kategóriou „MSP“ mohlo fungovať aj ako konzultačný člen tejto poradnej skupiny počas monitorovania, zavádzania do praxe a šírenia informácií o výsledkoch.

    1.9

    EHSV zdôrazňuje, že spoločný program Eurostars by mal byť zrealizovaný transparentným a čo najmenej byrokratickým spôsobom, čo by MSP uľahčilo prístup k informáciám, zapojenie do programu a najmä účasť na následných aktivitách spolu s inštitúciami zaujímajúcimi sa o VaV. Projekty by teda mali byť financované úhrnnou platbou, a v prípade, že takéto financovanie je nezlučiteľné s národnými programami, mali by sa uskutočniť formou paušálnych platieb.

    1.10

    Aby bola realizácia programu Eurostars účinná, mali by byť posilnené regionálne inovačné siete, aby mohli slúžiť ako kontaktné miesta a pomáhať inovatívnym MSP tým, že im poskytnú účinný prístup k európskemu financovaniu v oblasti VaV. Aby sa zvýšila informovanosť o osobitných programoch financovania MSP vykonávajúcich VaV, mali by sa napríklad upevniť a lepšie skoordinovať prepojenia medzi sieťami iniciatívy EUREKA, inými existujúcimi verejnými/súkromnými organizáciami a organizáciami MSP na európskej, národnej či regionálnej úrovni. Reprezentatívnym MSP by mali byť poskytnuté finančné prostriedky na podujatia zamerané na zvyšovanie informovanosti MSP a iných zainteresovaných organizácií pokiaľ ide o význam a dôležitosť inovácie a úlohu, ktorú bude inovácia zohrávať pre EÚ v budúcnosti.

    1.11

    Výsledok výberu projektov v jednotlivých odvetviach MSP v rámci programu Eurostars (5) by mal byť zverejnený na internete prostredníctvom siete Eureka. Okrem toho by mal byť uverejnený aj stručný zoznam projektov, ktoré spĺňali požiadavky a z hľadiska obsahu boli vysoko inovatívne, avšak nebudú financované. Tento zoznam by vnútroštátnym verejným/súkromným investorom umožnil zistiť, či je potrebné rozšíriť financovanie programu.

    1.12

    Účinná koordinácia medzi národnými orgánmi zaoberajúcimi sa MSP a aktivitami v oblasti VaV a iniciatívou EUREKA musí byť zosúladená a musí zodpovedať potrebám, ktoré vyjadrili organizácie MSP a ďalšie zainteresované strany (vrátane verejných a súkromných orgánov v oblasti výskumu). EHSV vyzýva zainteresované európske inštitúcie, členské štáty a slovinské a francúzske predsedníctvo Rady EÚ, aby zabezpečili, že koordinácia bude prebiehať v súlade s očakávaniami MSP a cieľmi programu.

    1.13

    EHSV vyzýva, aby bol v súvislosti so zapojením MSP do programov financovania VaV a do spoločného programu Eurostars skrátený dlhý časový úsek, ktorý uplynie od predloženia návrhu po jeho schválenie Európskou úniou, čo by povzbudilo MSP, aby predkladali projekty.

    1.14

    EHSV zdôrazňuje, že na zlepšenie a zvýšenie čerpania prostriedkov na VaV pre MSP musí EK preskúmať možnosť presunutia nevyužitých prostriedkov vyčlenených pre MSP v rámci programu „Spolupráca“ 7RP (čo je 15 % rozpočtu „Tematických priorít“ 6RP) do programu „Kapacity“ (CRAFT a pod.), ktorý sa zameriava účinnejšie na MSP.

    1.15

    EHSV žiada, aby sa viac pozornosti venovalo neúmerne vysokému regulačnému zaťaženiu MSP, ktoré je niekedy až desaťkrát vyššie ako v prípade veľkých podnikov (6). Mali by sa tiež znížiť náklady spojené s riadením a zjednodušiť postup predkladania návrhov pre MSP, ktoré sa púšťajú do programov VaV s inými európskymi a medzinárodnými partnermi. EHSV by tiež bol rád, keby sa vyriešila otázka práv duševného vlastníctva a európskeho patentu (7), keďže súčasná situácia je prekážkou konkurencieschopnosti a inovácie v Európe. Okrem toho lepšia dostupnosť patentovania a ochrana práva duševného vlastníctva (8) by mohli byť významným nefinančným prínosom pokiaľ ide o upevňovanie partnerstva medzi podnikmi, ktoré sa zapájajú do medzinárodných projektov.

    2.   Kontext stanoviska

    2.1

    V európskej charte malých podnikov, ktorú schválili vedúci predstavitelia EÚ v roku 2000, sa uvádza, že malé podniky sú hnacou silou inovácie a zamestnanosti, ako aj sociálnej a miestnej integrácie v Európe (9). Okrem toho EK oznámila v októbri 2007, že pripravuje iniciatívu s názvom „Small Business Act for Europe“ (Zákon o drobnom podnikaní pre Európu) (10), ktorá stanoví rad opatrení zameraných na podporu podnikania, podnikateľskej kultúry a prístup ku kompetenciám (11). V priebehu roka 2008 sa Komisia bude tiež zaoberať iniciatívami týkajúcimi sa MSP (12) s cieľom zvýšiť ich zapojenie do programov EÚ.

    2.2

    Na základe tejto situácie bol vypracovaný návrh osobitného spoločného programu Eurostars. Program, ktorý vychádza z článku 169 Zmluvy o ES by mal dopĺňať a zameriavať sa na aktivitu „Výskum v prospech MSP“ v rámci Siedmeho rámcového programu pre výskum (7RP) je riadený sieťou EUREKA a spoločne ho iniciovalo 22 členských krajín a päť iných krajín, ktoré patria do siete EUREKA (Island, Izrael, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko). V súčasnosti je do programu Eurostars zapojených 30 účastníckych krajín: Belgicko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Island, Izrael, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko a Turecko.

    2.3

    7RP zavádza mnohé opatrenia navrhnuté počas prehodnocovania 6RP (13) zamerané na preklenutie rozdielov v opatreniach v prospech MSP: 7RP zahŕňa stratégiu pre MSP, ktorá obsahuje kvalitatívne i kvantitatívne opatrenia na podporu aktivít na národnej i regionálnej úrovni. Jej cieľom je vytvoriť zoskupenia a siete podnikov, zlepšiť celoeurópsku spoluprácu medzi malými podnikmi za pomoci informačných technológií, šíriť osvedčené postupy týkajúce sa dohôd o spolupráci a podporovať spoluprácu medzi malými podnikmi (14).

    2.4

    V EÚ je registrovaných 23 miliónov MSP, čo predstavuje 99 % všetkých podnikov a dve tretiny obratu Európy. Tieto MSP taktiež podporujú kľúčových aktérov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja (15). Na to, aby sa stali konkurencieschopnejšími však tieto podniky musia byť racionalizované a preskupené a vytvoriť tak koherentný celok, ktorý dosiahne potrebnú kritickú masu na to, aby mohol využiť osobitné fondy rizikového kapitálu, vedecké parky, inkubátory a opatrenia zamerané na regionálnu inováciu (16).

    2.5

    Okrem toho správa „Flash Eurobarometra“ zdôrazňuje, že rastu MSP môže brániť aj to, že Európania, ktorí nemajú podnikateľského ducha sa boja rizika (17). Ide však predovšetkým o to, aby boli podniknuté kroky na zlepšenie vnímania podnikateľa ako profesie a aby sa tento pojem lepšie zakotvil v spoločnosti vzhľadom na jeho rozhodujúci význam pre inovácie, hospodársky pokrok a všeobecný blahobyt. Ciele z Lisabonu sa podarí dosiahnuť iba pomocou zodpovedného, dynamického a výkonného podnikateľského sektora oplývajúceho nápadmi, ktorý sa dokáže slobodne rozvíjať (18).

    2.6

    Osobitné opatrenia, ktoré prijímajú členské štáty na podporu MSP však nie vždy podnecujú a podporujú nadnárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a prenosu technológií. Vzhľadom na zmeny na trhoch a na skutočnosť, že hodnotové reťazce nadobúdajú medzinárodný rozmer, sa teraz európske MSP musia prispôsobiť silnej celosvetovej hospodárskej súťaži a zapojiť sa do trvalého inovačného procesu v ešte širšom medzinárodnom kontexte. Spoločný program Eurostars by mal odmeniť tie MSP a verejné a/alebo súkromné výskumné inštitúcie, ktoré sa obzvlášť usilujú podporovať projekty v oblasti VaV, šíriť ich výsledky a prenášať a sprístupňovať poznatky. Osobitne by mal odmeňovať projekty, do ktorých sú zapojené aj inštitúcie a skupiny a/alebo jednotlivé MSP, ktoré sa za normálnych okolností podieľajú na týchto programoch v menšej miere alebo sa k nim ťažko dostávajú. EHSV zdôrazňuje význam rozšírenia spoločného programu Eurostars na všetky členské štáty iniciatívy EUREKA, najmä tie, ktoré nedávno vstúpili do EÚ a môžu využiť nadnárodný prístup.

    2.7

    Spoločný program Eurostars sa zameriava na MSP vykonávajúce VaV s osobitným dôrazom na trhovo orientované projekty v oblasti VaV a nadnárodné projekty, do ktorých sa zapájajú viacerí partneri (s najmenej dvoma nezávislými účastníkmi z rôznych účastníckych krajín). Dôležitým aspektom programu je prístup zdola nahor, ktorý umožňuje MSP vykonávajúcim VaV lepšie zapojenie a strategickú inováciu podniku. Za týchto okolností rozhodujú MSP a majú možnosť ovplyvňovať výsledky prebiehajúceho výskumu v súlade s obchodnými príležitosťami.

    3.   Ciele spoločného programu Eurostars

    3.1

    Účasť na programoch výskumu a vývoja v súlade s článkom 169 Zmluvy o ES znamená, že účastnícke členské krajiny sa zaviažu dodržiavať spoločný výskumný program a začlenia doň svoj národný program výskumu. Komisia určila na základe článku 169, ktorý slúži ako právny základ, štyri potenciálne iniciatívy. Jednou z nich je program Eurostars, spoločný výskumný program pre MSP a ich partnerov.

    3.2

    Program Eurostars pozostáva z projektov navrhovaných jedným alebo viacerými MSP, ktoré majú sídlo v niektorom z účastníckych štátov a aktívne pôsobia v oblasti VaV. Projekty môžu byť realizované v akejkoľvek oblasti vedy a technológie (musia však byť na civilné účely). Musia sa zakladať na spolupráci a musia byť do nich zapojení najmenej dvaja účastníci z rôznych štátov, ktoré sa zúčastňujú na programe Eurostars, zaoberajúci sa rôznymi aktivitami spojenými s výskumom, technologickým rozvojom, demonštračnými činnosťami, odbornou prípravou a šírením poznatkov. V súlade s povahou MSP je projektový cyklus krátky. Projekty môžu mať maximálnu dĺžku trvania tri roky, a do dvoch rokov od skončenia projektu by výsledný produkt výskumu mal byť pripravený na uvedenie na trh.

    3.3

    Spoločný program Eurostars môže zabezpečiť výrazný pákový efekt pokiaľ ide o financovanie Spoločenstva: členské krajiny a 5 ďalších krajín siete EUREKA (Island, Izrael, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko) prispejú 300 miliónmi EUR. Spoločenstvo k tejto sume pridá tretinu príspevkov členských krajín, teda program bude mať rozpočet vo výške 400 miliónov EUR z verejných financií. Za predpokladu, že financovanie projektov dosiahne výšku 50 – 75 % by sa programu Eurostars mohlo podariť zmobilizovať ďalších 133 – 400 miliónov EUR zo súkromných zdrojov počas trvania programu (pákový efekt). Očakávaná účasť je počítaná na základe predpokladaných priemerných nákladov vo výške 1,4 milióna EUR na projekt. V prípade, že sa podarí dosiahnuť priemerný podiel financovania 50 %, pri financovaní vo výške 0,7 milióna EUR z verejných financií na projekt a celkovom rozpočte programu približne 400 miliónov EUR by bolo možné financovať 565 projektov.

    3.4

    Príspevok Spoločenstva preto pomôže preklenúť nedostatok financovania na začiatku VaV, kedy sú inovačné aktivity dosť rizikové a nemusí sa im podariť prilákať len súkromných investorov (19). Intervencia Spoločenstva s verejnými finančnými prostriedkami v prospech programu Eurostars podnieti viac MSP vykonávajúcich VaV, aby sa snažili získať súkromné investície na vývoj inovačných produktov alebo služieb.

    3.5

    Pokiaľ ide o financovanie, je potrebné uvažovať aj o zavedení daňových prázdnin pre investície do VaV v členských štátoch, ktoré by boli pre investorov zaujímavé aj v najhoršom možnom prípade, keďže by mohli využiť aspoň tieto úľavy. MSP tým získajú alternatívnu formu financovania.

    3.6

    Existujú však aj obavy, že veľké množstvo MSP sa nebude môcť zapojiť do iniciatívy EÚ v oblasti konkurencieschopnej inovácie. V rámci programu Eurostars je kritériom pre MSP vykonávajúce VaV to, že MSP, ktorý návrh predkladá investuje minimálne 10 % ročného obratu alebo ekvivalentu plného pracovného času do výskumných aktivít. Aj keby sa toto obmedzenie uplatňovalo len na pilotného partnera projektu, napriek tomu to môže zabrániť mnohým malým podnikom navrhovať inovatívne projekty. Môže sa stať, že program bude zaujímavý len pre už skonsolidované podniky v oblasti high-tech, ktoré by si mohli nájsť aj vhodnejšie formy financovania.

    3.7

    Okrem toho sú v niektorých členských krajinách náklady na VaV často začlenené do iných prevádzkových nákladov a preto sa nedajú jednoznačne identifikovať (20). Preto definícia ukazovateľov VaV, ktorú používa OECD vedie k určitému nesúladu pokiaľ sa uplatňuje na inovatívne malé podniky, keďže nedokážu vykázať časť aktivít, ktorá sa označuje ako nekodifikované vedomosti a ktorá sa ťažko vyčísluje (21).

    3.8

    Podľa OECD je „odvetvie high-tech“ definované ako priemysel, ktorého podiel investícií do VaV presahuje 4 %. Toto odvetvie dosahuje aj vo vysoko rozvinutých hospodárstvach len okolo 3 % HDP, čo znamená, že 97 % všetkých hospodárskych aktivít a väčšina novátorských procesov prebieha v odvetviach, ktoré OECD definuje ako „mid-tech“ alebo „low-tech“ (22). Už samotné čísla naznačujú, že veľká časť inovatívnych podnikov by bola vylúčená, pokiaľ by podmienkou prístupu k programom financovania bol minimálne 10 % podiel VaV, čo by znamenalo, že sa nepodarí vyvolať pozitívny postoj k inovácii na základe európskej iniciatívy.

    3.9

    Preto zastáva EHSV názor, že projekty by sa mali vyberať na základe výnimočnej kvality a súladu s cieľmi programu a že hranica 10 % podielu VaV by mala byť zrušená.

    3.10

    Ďalšou požiadavkou programu Eurostars je, aby účastnícke MSP vykonávajúce VaV boli schopné vykonať väčšinu práce v oblasti VaV. Táto požiadavka by nemala vylučovať spoluprácu s inými partnermi, ktorými môžu byť iné MSP, miestne zoskupenia, veľké podniky, ktoré by chceli spolupracovať na dosahovaní cieľov programu, výskumné inštitúcie alebo univerzity. Okrem toho by označenie zoskupenie malo zahŕňať aj potrebu umiestniť MSP založené na VaV do areálov univerzít alebo inštitúcií terciárneho vzdelávania, aby sa zvýšila ich vzájomná interakcia prospešná pre obe strany.

    3.11

    Vzhľadom na príslušné príspevky inovatívnych MSP, ktoré sa zapoja do programu Eurostars je dôležité ujasniť, že MSP vykonávajúce VaV musia spoločne pokryť minimálne 50 % nákladov na VaV v rámci daného projektu. Toto kritérium však môže ešte stále vylúčiť mnoho trhovo založených MSP, a preto by bolo vhodné zvážiť počas prechodného hodnotenia programu Eurostars možné zníženie tejto hranice na 25 % (23).

    3.12

    Ďalšie objasnenie si vyžaduje aj vzájomný vzťah s inými finančnými nástrojmi v rámci CIP (rámcového programu pre konkurencieschopnosť a inováciu). Program financovania musí byť pružnejší a prispôsobený potrebám MSP, a zároveň zohľadňovať pozitívne skúsenosti so záručným fondom pre výskum a vývoj, aby tak mohli podniky dlhodobo plánovať.

    3.13

    Lepším regulačným rámcom, ktorého súčasťou by boli systematické konzultácie s organizáciami zastupujúcimi MSP a ďalšími zainteresovanými stranami, by sa prispelo k zníženiu prevádzkových nákladov aj rizika, dosiahli by sa vyššie výnosy, zvýšil tok rizikového kapitálu a zlepšilo fungovanie trhov rizikového kapitálu. To bude na prospech najmä inovatívnym MSP. Toto financovanie doplní verejné dotácie počas prvých štádií premeny výsledkov výskumu na obchodnú ponuku.

    3.14

    Komisia sa zaviazala, že bude podporovať opatrenia na zvýšenie cezhraničných investícií z fondov rizikového kapitálu (24). Trh rizikového kapitálu v Európe je roztrieštený, v súčasnosti sa skladá z 27 rôznych operačných prostredí. To má negatívny vplyv na získavanie finančných prostriedkov aj na investície.

    3.15

    Treba preto zlepšiť prostredie pre investície v oblasti rizikového kapitálu a členské krajiny musia vytvoriť podnety pre súkromných investorov, aby sa podieľali na medzinárodnom výskume založenom na spolupráci (25), a podporiť rozvoj služieb na pomoc podnikaniu pre MSP zameraných na podporu podnikov, ktoré úspešne prešli počiatočnou fázou.

    4.   Zlepšenie koordinácie spoločného programu Eurostars

    4.1

    Cieľom programu Eurostars je pomôcť MSP v akejkoľvek oblasti – technologickej, priemyselnej, právnej, organizačnej – potrebnej pre dosiahnutie širokej európskej spolupráce medzi členskými krajinami v oblasti aplikovaného výskumu a inovácií. Tým sa zvýši schopnosť MSP vykonávajúcich VaV uvádzať na trh nové a konkurencieschopné výrobky, postupy a služby.

    4.2

    Internacionalizácia projektu umožní zabrániť duplicite úsilia v oblasti inovácie a preto by mohla byť príležitosťou na prijatie spoločných opatrení a zavedenie urýchlených opatrení na zníženie administratívnej záťaže (26). Pomocou programu Eurostars sa by sa mohlo podariť podnietiť mnohé MSP, aby využili medzinárodnú spoluprácu, pokiaľ sú schopné navrhnúť a priamo viesť projekt. Zapojenie do integrovaných projektov a siete špičkovosti by malo byť dôkladne naplánované, aby sa zabránilo nevyváženej účasti na projektoch.

    4.3

    Podobne ako podporu pre VaV musíme zvažovať aj spôsoby, ako by mohli vlády podporiť inováciu priamejšie, zabezpečením primeranej infraštruktúry. Existuje veľká komunita výskumných „inštitúcií“, z ktorých niektoré môžu byť združenia alebo výskumné podniky, ktorých úlohou je podporovať inováciu, najmä v MSP. Existujú tiež vedecké parky a vedecké obchody, inkubátory, orgány miestnych a regionálnych samospráv a organizácie zaoberajúce sa prenosom vedomostí. Poskytujú dôležitú podporu pre mladé high-tech MSP a aj pre tradičné podniky, ktoré uvažujú o prechode na stratégie založené na inovácii. Slovinské predsedníctvo Rady EÚ a po ňom nasledujúce francúzske predsedníctvo by mali monitorovať, ako by sa dala rozvinúť koordinácia programu Eurostars na úrovni EÚ aj na národnej úrovni tak, aby smerovala k optimálnej úrovni a zabránilo sa zdvojeniu úloh a vypuknutiu chaosu medzi už existujúcimi agentúrami MSP.

    4.4

    EHSV už viackrát odporúčal, aby bola oveľa väčšia časť prostriedkov štrukturálnych fondov Spoločenstva využitá na vybudovanie spoločnej vedeckej infraštruktúry a osobitnej infraštruktúry vhodnej pre MSP. Tu by mohli byť s veľkým úžitkom uplatnené aj prostriedky Európskej investičnej banky (27).

    V Bruseli 29. mája 2008

    Predseda

    Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  http://www.eurostars-eureka.eu.

    (2)  Hartmut Hirsch-Kreinsen, „Low-Tech“ Innovations, Industry and Innovation, 02/2008.

    (3)  Pilot Project: http://www.pilot-project.org.

    (4)  A6-0064/2008 (pozmeňovací návrh k návrhu), Európsky parlament, výbor pre priemysel, výskum a energetiku, 2008.

    (5)  http://ec.europa.eu/research/sme-techweb/index_en.cfm?pg=results.

    (6)  Spôsoby zníženia neúmerného regulačného zaťaženia MSP, Európska komisia, máj 2007, GR pre podnikanie a priemysel.

    (7)  Faktor nákladov v patentovom systéme, pracovný dokument Université Libre de Bruxelles WP-CEB 06-002, Brusel 2006, strana 17 a ďalej.

    (8)  Zlepšenie patentového systému v Európe KOM(2007) 165.

    (9)  Európska charta malých podnikov, Európska rada vo Feire, 19. – 20. júna 2000.

    (10)  Malé a stredné podniky – kľúč k dosahovaniu vyššieho rastu a zamestnanosti. Priebežné preskúmanie modernej politiky MSP. KOM(2007) 592 v konečnom znení, 4.10.2007.

    (11)  Luc Hendrickx, „UEAPME expectations on the proposal for a European Small Business Act“, 14.12.2007.

    (12)  http://ec.europa.eu/enterprise/entrepreneurship/sba_en.htm.

    (13)  Ú. v. EÚ C 234, 22.9.2005, s. 14, Postoj UEAPME k nástupníckemu programu 6 rámcového programu pre VaV, 01/2005.

    (14)  Priebežné preskúmanie modernej politiky MSP, KOM(2007) 592, 4.10.2007.

    (15)  Implementácia lisabonského programu Spoločenstva: Financovanie rastu MSP – Pridaná európska hodnota, KOM(2006) 349, 29.6.2006.

    (16)  Veda a technológia: Kľúč k budúcnosti Európy, KOM(2004) 353, 16.6.2004.

    (17)  Pozorovacia sieť európskych MSP, Flash Eurobarometer 196, máj 2007.

    (18)  Investovanie do vedomostí a inovácií, Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007, s. 8.

    (19)  „Každoročný prieskum činnosti celoeurópskeho súkromného a vlastného kapitálu“ 2004.

    (20)  Tabuľka investícií do VaV v EÚ v roku 2007, s. 20, Spoločné výskumné centrum (JRC) a generálne riaditeľstvo pre výskum (GR RTD).

    (21)  H. Hirsch-Kreinsen, „Low-Technology“: A forgotten sector in innovation policy, Faculty for Economics and Social Sciences, University of Dortmund, 15.3.2006; UAPME, „Towards an Innovation Policy for Crafts, Trades and SMEs“, 27.10.2004.

    (22)  Towards an Innovation Policy for Crafts, Trades and SMEs, UAPME, 27.10.2004.

    (23)  Európsky parlament, výbor pre priemysel, výskum a energetiku, A6-0064/2008.

    (24)  Komisia navrhuje opatrenia na zvýšenie cezhraničných investícií z fondov rizikového kapitálu, IP/08/15, 7.1.2008.

    (25)  Financovanie rastu MSP – Pridaná európska hodnota, KOM(2006) 349, 29.6.2006.

    (26)  Návrh Európskej komisie na zníženie administratívnej záťaže v roku 2008, MEMO/08/152, 10.3.2008.

    (27)  Ú. v. EÚ C 65, 17.3.2006), Ú. v. EÚ C 256, 27.10.2007, s. 17.


    Top