Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1359

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh smernice Rady, ktorou sa stanovujú minimálne normy na ochranu teliat (kodifikované znenie) KOM(2006) 258, konečné znenie – 2006/0097 (CNS)

    Ú. v. EÚ C 324, 30.12.2006, p. 26–26 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2006   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 324/26


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Rady, ktorou sa stanovujú minimálne normy na ochranu teliat (kodifikované znenie)“

    KOM(2006) 258, konečné znenie – 2006/0097 (CNS)

    (2006/C 324/11)

    Rada sa 22. júna 2006 rozhodla podľa článku 37 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom stanovisko k danej téme.

    Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie, poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 8. septembra 2006. Spravodajcom bol pán Nielsen.

    Vzhľadom na nové funkčné obdobie Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru sa plenárne zhromaždenie rozhodlo hlasovať o tomto stanovisku na októbrovom plenárnom zasadnutí a vymenovalo pána Nielsena za hlavného spravodajcu v súlade s článkom 20 vnútorného poriadku.

    Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 430. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo 26. októbra 2006, jednomyseľne prijal nasledujúce stanovisko:

    1.   Úvod

    1.1

    Návrh Komisie obsahuje kodifikáciu smernice Rady 91/629/EHS, ktorou sa stanovujú minimálne normy na ochranu teliat. Kodifikácia sa má uskutočniť formou skráteného postupu podľa interinštitucionálnej dohody z 20. decembra 1994. Kodifikácia sa používa v prípade právnych aktov, ktoré sa v dôsledku mnohých zmien stali ťažko zrozumiteľnými.

    1.2

    Uvedená smernica bola niekoľkokrát v rozsiahlej miere prepracovaná. Pre adresátov tohto právneho aktu je teraz už veľmi ťažké pochopiť jeho obsah a dosah bez právnickej analýzy a upresnenia platného znenia.

    2.   Pripomienky EHSV

    2.1

    Na základe uvedených dôvodov Európsky hospodársky a sociálny výbor víta návrh na kodifikáciu. Uľahčí sa tým prístup občanov Európskej únie k právu Spoločenstva a prispeje to k lepšej tvorbe právnych predpisov tak, ako to bolo úmyslom EHSV, ktorý vyjadril vo svojich predchádzajúcich stanoviskách (1).

    2.2

    V článku 6 smernice sa uvádza, že Komisia má najneskôr do 1. januára 2006 predložiť Rade správu, zostavenú na základe stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, o intenzívnom systéme (príp. systémoch) chovu, ktorý spĺňa požiadavky na dobré životné podmienky zvierat z patologického, zootechnického a fyziologického hľadiska a z hľadiska správania sa zvierat, ako aj o sociálnych a hospodárskych dôsledkoch rôznych systémov. Ďalej má predložiť návrhy, ktoré zodpovedajú záverom správy. O týchto návrhoch má Rada rozhodnúť na základe kvalifikovanej väčšiny najneskôr do troch mesiacov od ich predloženia.

    2.3

    To sa však nestalo. Komisia navrhuje kodifikáciu s platnosťou od uvedeného dátumu, hoci je už dávno minulosťou, čo by mohlo mať za následok nemožnosť použiť skrátené konanie, keďže zmena by si predsa vyžadovala nové rozhodnutie.

    2.4

    EHSV opakovane poukazoval na to, že nie je prijateľné, aby inštitúcie a členské štáty stanovovali lehoty, ktoré sami nemôžu dodržať. Tým sa stráca rešpekt pred predpismi Spoločenstva a dôvera v ne. Dôsledkom je fakt, že ani ostatní zainteresovaní sa lehotami necítia viazaní.

    2.5

    V návrhu akčného plánu Spoločenstva na ochranu a dobré životné podmienky zvierat Komisia ohlásila na rok 2008 aj „predloženie správy Rade a Európskemu parlamentu o ochrane teliat chovaných na hospodárske účely“ (2). Táto správa bude vychádzať zo správy Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorá bola zverejnená v júni 2006 (3). Komisia bude teraz túto správu analyzovať, zbierať ďalšie údaje, vyhodnocovať sociálne a hospodárske aspekty a konzultovať s odborníkmi, členskými štátmi a ďalšími zainteresovanými stranami predtým, než predloží konkrétne návrhy. EHSV víta túto dôkladnosť prípravných prác, vyslovuje však poľutovanie nad nedodržaním termínov.

    V Bruseli 26. októbra 2006

    Predseda

    Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Pozri o. i. prieskumné stanovisko EHSV „Lepšia tvorba právnych predpisov“, vypracované v roku 2005, Ú. v. EÚ C 24, 31.1.2006, s. 39.

    (2)  KOM(2006) 13, konečné znenie, 23.1.2006.

    (3)  http://www.efsa.europa.eu/science/ahaw/ahaw_opinions/1516_en.html.


    Top