Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0346

    2010/346/: Rozhodnutie Komisie z 18. júna 2010 o ochranných opatreniach proti infekčnej anémii koní v Rumunsku [oznámené pod číslom K(2010) 3767] (Text s významom pre EHP )

    Ú. v. EÚ L 155, 22.6.2010, p. 48–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 05/05/2022; Zrušil 32022D0701

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/346/oj

    22.6.2010   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 155/48


    ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 18. júna 2010

    o ochranných opatreniach proti infekčnej anémii koní v Rumunsku

    [oznámené pod číslom K(2010) 3767]

    (Text s významom pre EHP)

    (2010/346/EÚ)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na smernicu Rady 90/425/EHS z 26. júna 1990 týkajúcu sa veterinárnych a zootechnických kontrol uplatňovaných v obchode vnútri Spoločenstva s určitými živými zvieratami a výrobkami s ohľadom na vytvorenie vnútorného trhu (1), a najmä na jej článok 10 ods. 4,

    keďže:

    (1)

    Infekčná anémia koní (ďalej len „IAK“) je vírusové ochorenie, ktoré postihuje výlučne zvieratá čeľade koňovité (Equidae). Inkubačná lehota ochorenia trvá zvyčajne jeden až tri týždne, môže však trvať až tri mesiace. Nakazené zvieratá čeľade koňovité sú nositeľmi infekcie po celý život a môžu ju prenášať na iné zvieratá čeľade koňovité. Nákaza IAK sa väčšinou navonok neprejavuje, pokiaľ smrť nenastane v dôsledku náhleho zhoršenia klinického stavu v priebehu virémie, a z toho dôvodu je pravdepodobnosť prenosu značne zvýšená. Nákaza sa prenáša krvou nakazeného zvieraťa čeľade koňovité, šíria ju ovady pri prerušovanom cicaní krvi koní a prenáša sa aj in utero na plod. Hlavnými spôsobmi rozsiahleho šírenia tohto ochorenia je presun nakazených zvierat, ich spermy, vajíčok a embryí a používanie kontaminovaných injekčných ihiel alebo infúzií krvných produktov, ktoré obsahujú vírus.

    (2)

    IAK je ochorenie, ktoré sa musí povinne oznamovať v súlade s prílohou A k smernici Rady 90/426/EHS z 26. júna 1990 o zdravotnom stave zvierat v súvislosti s presunom a dovozom zvierat čeľade koňovitých equidae z tretích krajín (2). Okrem toho smernicou Rady 82/894/EHS z 21. decembra 1982 týkajúcou sa hlásenia nákaz zvierat v Spoločenstve (3) sa stanovuje, že Komisii a ostatným členským štátom je potrebné oznamovať výskyt IAK prostredníctvom systému na oznamovanie chorôb zvierat (ďalej len „ADNS“).

    (3)

    V článku 4 ods. 5 smernice 90/426/EHS sú stanovené obmedzenia týkajúce sa presunu zvierat čeľade koňovité z chovov, v ktorých sa potvrdil výskyt IAK, až kým sa po zabití nakazených zvierat na ostatných zvieratách nevykonajú dva Cogginsove testy, ktoré potvrdia negatívne výsledky.

    (4)

    Na rozdiel od situácie týkajúcej sa zdravia zvierat v iných členských štátoch je IAK v Rumunsku endemickým ochorením a neuplatňuje sa okamžité zabitie nakazených zvierat čeľade koňovité. Z toho dôvodu sa prijalo rozhodnutie Komisie 2007/269/ES z 23. apríla 2007 o ochranných opatreniach proti infekčnej anémii koní v Rumunsku (4).

    (5)

    Nedávne prípady IAK u plemenných a úžitkových zvierat čeľade koňovité odoslaných z Rumunska do iných členských štátov a nedávno uverejnené závery misie veterinárnej inšpekcie, ktorú vykonali útvary Komisie v uvedenom členskom štáte v roku 2009 v súlade s článkom 10 smernice 90/426/EHS (5), však ukazujú, že rozhodnutie 2007/269/ES sa uplatňuje, vykonáva a monitoruje nedostatočne.

    (6)

    Situácia v súvislosti s ochorením v Rumunsku predstavuje zdravotné riziko pre zvieratá čeľade koňovité v Únii, pokiaľ ide o obchod so živými zvieratami čeľade koňovité, ich spermou, vajíčkami a embryami. Z toho dôvodu je vhodné prijať ochranné opatrenia, ktorými sa ustanoví osobitný režim pri presune a obchodovaní so zvieratami čeľade koňovité z Rumunska, ich spermou, vajíčkami a embryami, ako aj určitých krvných produktov zvierat čeľade koňovité, aby sa zabezpečilo zdravie a dobré životné podmienky zvierat čeľade koňovité v Únii.

    (7)

    Prevalencia ochorenia nie je rovnomerná ani v rámci Rumunska, ani v rámci rôznych kategórií zvierat čeľade koňovité v danom členskom štáte. Táto situácia umožňuje uplatňovanie menej prísnych podmienok, pokiaľ ide o presun určitých registrovaných koní na súťaže a dostihy, a v budúcnosti by mala umožniť vymedziť regióny, v ktorých sa ochorenie nevyskytuje.

    (8)

    V súlade s článkom 7 ods. 2 smernice 90/426/EHS môže cieľový členský štát všeobecne alebo obmedzene udeliť výnimku, pokiaľ ide o niektoré požiadavky uvedené v článku 4 ods. 5 pre akékoľvek zviera, ktoré má osobitné označenie, že je určené na zabitie, za predpokladu, že v zdravotnom osvedčení sa uvádza takáto výnimka. V prípade udelenia takejto výnimky sa musí zviera čeľade koňovité, ktoré je určené na porážku, premiestniť priamo do určeného bitúnku a zabitie sa musí vykonať do piatich dní od príchodu zvieraťa na bitúnok.

    (9)

    Článkom 12 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 z 29. apríla 2004 o úradných kontrolách uskutočňovaných s cieľom zabezpečiť overenie dodržiavania potravinového a krmivového práva a predpisov o zdraví zvierat a o starostlivosti o zvieratá (6) sa stanovujú požiadavky týkajúce sa akreditácie laboratórií, ktoré vykonávajú analýzu vzoriek odobraných počas úradných kontrol.

    (10)

    V prílohe k nariadeniu Komisie (ES) č. 180/2008 z 28. februára 2008 o referenčnom laboratóriu Spoločenstva pre choroby koní okrem moru koní (7) sa ustanovujú funkcie, úlohy a postupy referenčného laboratória v Únii pre choroby koní, pokiaľ ide o spoluprácu s laboratóriami zodpovednými za diagnostiku infekčných ochorení koní v členských štátoch. Medzi funkcie patrí okrem iného podpora pri harmonizácii diagnostiky a zabezpečenie odbornosti testovania v rámci Únie formou organizovania a vykonávania pravidelných porovnávacích skúšaní a pravidelného sprostredkovania výsledkov takýchto skúšaní Komisii, členským štátom a národným/centrálnym laboratóriám. Pracovný program, ktorý Komisia a uvedené laboratórium spoločne stanovili, určuje, že prvé odborné testovanie v súvislosti s IAK sa uskutoční v roku 2010.

    (11)

    Ak nie sú k dispozícii osobitné normy Únie na testovanie v súvislosti s IAK, mal by sa uviesť odkaz na príslušnú kapitolu Príručky diagnostických testov a vakcín Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) uplatňujúcich sa na suchozemské zvieratá na rok 2009. V uvedenej kapitole, ktorou je v súčasnosti kapitola 2.5.6, sa na zistenie ochorenia IAK u koní predpisuje agarový imuno-difúzny test (AGID), čo je primeraný a spoľahlivý test s výnimkou istých okolností, ktoré sú opísané v príručke. Týmto rozhodnutím by sa preto malo ustanoviť vykonávanie dvoch testy AGID na IAK s negatívnymi výsledkami, aby sa tým vykompenzovali obmedzenia uvedeného testu.

    (12)

    V nariadení Komisie (ES) č. 504/2008 zo 6. júna 2008, ktorým sa vykonávajú smernice Rady 90/426/EHS a 90/427/EHS, pokiaľ ide o spôsoby identifikácie koňovitých zvierat (8), sa vyžaduje, aby sa koňovité zvieratá identifikovali na základe identifikačného sprievodného dokladu. Aby sa posilnilo prepojenie medzi identifikačným sprievodným dokladom a zvieraťom, dospelé kone určené na prepravu z Rumunska do iného členského štátu by mali byť označené elektronickými identifikátormi („transpondérmi“).

    (13)

    V článku 14 nariadenia Rady (ES) č. 1/2005 z 22. decembra 2004 o ochrane zvierat počas prepravy a s ňou súvisiacich činností (9) sa stanovujú kontroly a ďalšie opatrenia súvisiace s plánom prepravy, ktoré má vykonať príslušný orgán pred dlhými cestami.

    (14)

    Požiadavky na vystavenie osvedčenia pri presune a doprave zvierat čeľade koňovité sú stanovené v článku 8 smernice 90/426/EHS. Na zlepšenie vysledovateľnosti registrovaných zvierat čeľade koňovité z oblastí Rumunska napadnutých IAK do iných členských štátov by sa informácia o ich zdravotnom stave uvedená v prílohe B k smernici 90/426/EHS mala nahradiť zdravotným osvedčením zvieraťa v súlade s prílohou C k uvedenej smernici.

    (15)

    Integrovaný počítačový veterinárny obchodný kontrolný a expertný systém (Trade Control and Expert System – „TRACES“) zavedený v súlade s rozhodnutím Komisie 2004/292/ES z 30. marca 2004 o zavedení systému Traces (10) môže slúžiť ako nástroj „smerovania“ zvierat čeľade koňovité z Rumunska do bitúnkov v iných členských štátoch.

    (16)

    Presun zvierat čeľade koňovité iných ako zvierat čeľade koňovité, ktoré sú určené na zabitie, z Rumunska do iných členských štátov, by sa nemal považovať za úplný, pokiaľ test na IAK, ktorý sa vykoná na vzorke odobranej počas izolácie po príchode zvierat na cieľové miesto, nepotvrdí neprítomnosť uvedeného ochorenia.

    (17)

    Keďže dotknutý sektor si plne uvedomuje riziká, ktoré predstavuje situácia v Rumunsku v súvislosti s ochorením, je vhodné umožniť stranám zúčastneným pri presune zvierat čeľade koňovité z Rumunska vzájomnú deľbu zodpovednosti a nákladov, ktoré vynakladajú príslušné orgány v súvislosti s presunom.

    (18)

    Smernicou Rady 92/65/EHS z 13. júla 1992, ktorou sa ustanovujú veterinárne požiadavky na obchodovanie so zvieratami, spermou, vajíčkami a embryami, na ktoré sa nevzťahujú veterinárne požiadavky ustanovené v osobitných právnych predpisoch Spoločenstva uvedených v prílohe A oddiele I smernice 90/425/EHS, a na ich dovoz do Spoločenstva (11), zmenenou a doplnenou nariadením Komisie (EÚ) č. 176/2010 (12), sa zaviedli požiadavky týkajúce sa testov na IAK aj v prípade darcovských kobýl, ktorým sa odoberajú vajíčka alebo embryá. Uvedené zmeny a doplnenia sa však začnú uplatňovať až od 1. septembra 2010. V prípade, keď sú vajíčka alebo embryá odobrané kobylám chovaným v Rumunsku, je preto potrebné doplniť požiadavky týkajúce sa zdravia zvierat ustanovené v rozhodnutí Komisie 95/294/ES z 24. júla 1995, ktorým sa stanovuje vzor veterinárneho certifikátu pri obchodovaní s vajíčkami a embryami druhu koňovité (13), o požiadavku na test IAK.

    (19)

    Okrem toho sa v súčasnosti skúmajú požiadavky týkajúce sa zdravia zvierat v právnych predpisoch Spoločenstva, pokiaľ ide o krvné produkty získané zo zvierat čeľade koňovité. V kapitole V(A) prílohy VIII k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1774/2002 z 3. októbra 2002, ktorým sa stanovujú zdravotné predpisy týkajúce sa živočíšnych vedľajších produktov neurčených pre ľudskú spotrebu (14), sa v súčasnosti stanovujú požiadavky týkajúce sa séra koňovitých.

    (20)

    V záujme prehľadnosti právnych predpisov Únie by sa malo rozhodnutie 2007/269/ES zrušiť a nahradiť týmto rozhodnutím.

    (21)

    Možno konštatovať, že prijatie prechodných podmienok nie je potrebné, keďže zavedené opatrenia riadne zohľadňujú nedávno prijatý program v Rumunsku na eradikáciu IAK v uvedenej krajine.

    (22)

    Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Ochranné opatrenia uplatňujúce sa na zvieratá čeľade koňovité, spermu, vajíčka a embryá zvierat druhov čeľade koňovité a krvných produktov získaných zo zvierat čeľade koňovité

    1.   Rumunsko nezasiela do členských štátov tieto komodity:

    a)

    zvieratá čeľade koňovité z regiónov uvedených v prílohe;

    b)

    spermu zvierat druhov čeľade koňovité;

    c)

    vajíčka a embryá zvierat druhov čeľade koňovité;

    d)

    krvné produkty získané zo zvierat čeľade koňovité.

    2.   Zákaz stanovený v odseku 1 písm. a) sa neuplatňuje na zvieratá čeľade koňovité z chovov nenachádzajúcich sa v Rumunsku, ktoré buď:

    a)

    prechádzajú cez Rumunsko hlavnými cestami a diaľnicami, alebo

    b)

    sú prepravované cez Rumunsko priamo a bez prerušenia ich cesty na bitúnok na okamžité zabitie a majú pri sebe zdravotné osvedčenie v súlade so vzorom stanoveným v prílohe C k smernici 90/426/EHS.

    Článok 2

    Výnimky týkajúce sa presunu zvierat čeľade koňovité z oblastí uvedených v prílohe do iných členských štátov

    1.   Odchylne od článku 1 ods. 1 písm. a) môže Rumunsko povoliť odoslanie zásielok zvierat čeľade koňovité do iných členských štátov, ak sú splnené tieto podmienky:

    a)

    celá zásielka zvierat čeľade koňovité musela byť:

    i)

    izolovaná pod verejným dohľadom v chove, ktorý príslušný úrad schválil ako chov, v ktorom sa nevyskytuje infekčná anémia koní („IAK“) („schválený chov“), a

    ii)

    udržiavaná od iných zvierat čeľade koňovité s horším zdravotným stavom v minimálnej vzdialenosti 200 m počas obdobia najmenej 90 dní pred dátumom ich odoslania;

    b)

    všetky zvieratá čeľade koňovité, ktoré sú súčasťou zásielky, sa povinne podrobili agarovému imuno-difúznemu testu na IAK („test AGID“) s negatívnymi výsledkami, ktorý sa vykonal na krvných vzorkách odobraných dva razy s 90-dňovým odstupom; druhá vzorka z týchto dvoch vzoriek sa musela odobrať v období 10 dní pred dátumom odoslania zásielky zo schváleného chovu; test AGID musí spĺňať kritériá stanovené v príslušnej kapitole Príručky diagnostických testov a vakcín Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) uplatňujúcich sa na suchozemské zvieratá na rok 2009 („ďalej len príručka“);

    c)

    prepravca musí dokumentovať vykonané opatrenia, aby sa zabezpečilo, že zvieratá čeľade koňovité, ktoré patria do zásielky, sa odosielajú zo schváleného chovu priamo na cieľové miesto bez toho, aby prechádzali cez obchodné stredisko alebo stredisko zoraďovania tovaru;

    d)

    v prípade, že zásielka obsahuje registrované zvieratá čeľade koňovité alebo plemenné a úžitkové zvieratá čeľade koňovité, všetky ostatné zvieratá čeľade koňovité, ktoré sa nachádzajú v schválenom chove počas obdobia izolácie uvedenom v písmene a) bode i), sa predtým museli podrobiť testu AGID s negatívnymi výsledkami, ktorý sa vykonal na krvných vzorkách odobraných buď pred presunom zvierat z chovu počas obdobia izolácie alebo v období 10 dní pred dátumom odoslania zásielky zo schváleného chovu;

    e)

    všetky zvieratá čeľade koňovité, ktoré patria do zásielky, musia byť označené implantovaním elektronického identifikátora („transpondéra“) a identifikované na základe jednotného identifikačného dokumentu pre zvieratá čeľade koňovité alebo pasu, ako sa stanovuje v článku 5 ods. 1 nariadenia (ES) č. 504/2008, v ktorých sa musí uvádzať:

    i)

    číslo zobrazované pri načítaní implantovaného elektronického identifikátora v bode 5 časti A oddielu I uvedeného dokumentu;

    ii)

    test AGID stanovený v písmene b) a d) tohto odseku a jeho výsledky v oddiele VII uvedeného dokumentu;

    f)

    kontroly týkajúce sa plánu prepravy, ktoré sa vykonávajú v súlade s článkom 14 ods. 1 písm. a) nariadenia Rady (ES) č. 1/2005, musia byť uspokojivé a nesmie sa v rámci nich žiadať o zaslanie podrobností na kontrolné miesto nachádzajúce sa v členskom štáte tranzitu v súlade s článkom 14 ods. 1 písm. d) uvedeného nariadenia;

    g)

    zvieratá čeľade koňovité, ktoré patria do zásielky, musia mať pri sebe riadne vyplnené zdravotné osvedčenie v súlade so vzorom stanoveným v prílohe C k smernici 90/426/EHS, ktoré musí uvádzať cieľové miesto a tento dodatočný text:

    „Zvieratá čeľade koňovité odosielané v súlade s rozhodnutím Komisie 2010/346/EÚ (15)

    2.   Odchylne od odseku 1 písm. b) nie je povinné vykonávať prvý test AGID, ktorý sa vykonáva na vzorkách odobraných najmenej 90 dní pred odoslaním, ak:

    a)

    cieľový členský štát udelil takúto výnimku pri uplatňovaní opatrení ustanovených v článku 7 ods. 2 smernice 90/426/EHS, alebo

    b)

    zvieratá čeľade koňovité sú určené na priamu prepravu na bitúnok a boli zhromaždené v schválenom chove z chovov, v ktorých je potvrdená absencia IAK, v súlade s platným vnútroštátnym programom kontroly IAK.

    Článok 3

    Výnimka vzťahujúca sa na presun zvierat čeľade koňovité z oblastí uvedených v prílohe do iných členských štátov, pokiaľ ide o registrované kone, ktoré sú účastníkmi určitých súťaží a udalostí

    Odchylne od článku 2 ods. 1 písm. a), b), c), d) a f) môze Rumunsko povoliť odoslanie zásielok registrovaných koní do iných členských štátov na účasť v súťažiach organizovaných pod záštitou Svetovej jazdeckej federácie (FEI) alebo na významných medzinárodných konských dostihoch za predpokladu, že sú splnené tieto podmienky:

    a)

    kone sa museli podrobiť testu AGID s negatívnymi výsledkami v súlade s kritériami stanovenými v príručke na krvnej vzorke odobranej 10 dní pred dátumom odoslania zo schváleného chovu;

    b)

    všetky zvieratá čeľade koňovité v schválenom chove a v okruhu 200 m okolo schváleného chovu sa museli podrobiť testu AGID s negatívnymi výsledkami, ktorý sa vykonal na krvnej vzorke odobranej v období od 90 do 180 dní pred dátumom plánovaného presunu;

    c)

    podmienky stanovené v článku 2 ods. 1 písm. e) a g).

    Článok 4

    Obmedzenia v prípade pozitívnych výsledkov testu AGID

    V prípade pozitívnych výsledkov ktoréhokoľvek z testov AGID ustanovených v článku 2 ods. 1 písm. b) a d) a v článku 3 písm. a) tohto rozhodnutia sa na celý schválený chov uvalí obmedzenie presunu, až kým sa nezrealizujú opatrenia stanovené v článku 4 ods. 5 písm. a) tretej zarážke smernice Rady 90/426/EHS.

    Článok 5

    Výnimky v súvislosti so zmrazenou spermou, vajíčkami a embryami zvierat čeľade koňovité a krvnými produktmi získanými zo zvierat čeľade koňovité

    1.   Odchylne od článku 1 ods. 1 písm. b) môže Rumunsko povoliť odoslanie zmrazenej spermy zvierat čeľade koňovité do iných členských štátov v súlade s požiadavkami v bode 1.6 písm. c), bodoch 1.7 a 1.8 kapitoly II (I) v prílohe D k smernici 92/65/EHS.

    2.   Odchylne od článku 1 ods. 1 písm. c) môže Rumunsko povoliť odoslanie zmrazených embryí získaných z darcovských kobýl, ktoré sa podrobili testu AGID s negatívnymi výsledkami, ktorý sa vykonal na krvných vzorkách odobraných s 90-dňovým odstupom, do iných členských štátov; druhá vzorka sa musela odobrať medzi 30 a 45 dňom po dátume získania odobratia embryí.

    3.   Zásielky zmrazenej spermy alebo embryí uvedené v odsekoch 1 a 2 bude sprevádzať zdravotné osvedčenie vystavené na účely príslušnej zásielky v súlade s článkom 11 ods. 5 smernice Rady 92/65/EHS, ktoré obsahuje dodatočný text:

    „Sperma/embryá (nehodiace sa prečiarknite) druhov čeľade koňovité odoslané v súlade s rozhodnutím Komisie 2010/346/EÚ (16)

    4.   Odchylne od článku 1 ods. 1 písm. b) môže Rumunsko povoliť odoslanie séra zvierat čeľade koňovité do iných členských štátov v súlade s požiadavkami kapitoly V(A) v prílohe VIII k nariadeniu (ES) č. 1774/2002.

    Článok 6

    Dodatočné povinnosti Rumunska

    Rumunsko zabezpečí:

    a)

    aby sa meno a zemepisné umiestnenie schválených chovov a meno a profesionálna spôsobilosť úradného veterinárneho lekára, ktorý je zodpovedný za schválený chov a ktorý podpísal osvedčenie o zdravotnom stave zvierat uvedené v článku 2 ods. 1 písm. g) a článku 5 ods. 3, oznámili Komisii a ostatným členským štátom;

    b)

    aby úradné laboratórium, ktoré vykonáva testy AGID uvedené v článku 2 ods. 1 písm. b) a d) a článku 3:

    i)

    spĺňalo požiadavky článku 12 nariadenia (ES) č. 882/2004;

    ii)

    do 31. decembra 2010 a následne každý rok absolvovalo ročné odborné testovanie v spolupráci s referenčným laboratóriom Európskej únie pre choroby koní okrem afrického moru koní;

    c)

    aby sa duplikáty krvných vzoriek skladovali v úradnom laboratóriu uvedenom písm. b) v prípade každého testu AGID vykonaného do 10 dní od dátumu odoslania v súlade s článkom 2 ods. 1 písm. b) a d) a článkom 3 počas obdobia najmenej 90 dní, okrem prípadov, pokiaľ:

    i)

    sa úmrtie príslušného zvieraťa neoznámilo v súlade s článkom 19 nariadenia (ES) č. 504/2008 alebo

    ii)

    sa neoznámil negatívny výsledok testu AGID uvedeného v článku 7 ods. 1 písm. b) pred uplynutím obdobia 90 dní;

    d)

    aby sa presun predbežne oznámil cieľovému miestu prostredníctvom TRACES najmenej 36 hodín pred časom príchodu.

    Článok 7

    Záväzky členských štátov, v ktorých sú cieľové miesta

    1.   Členské štáty, v ktorých sú cieľové miesta, zabezpečia v prípade, ak sa presun zvierat čeľade koňovité uvedený v článku 2 ods. 1 písm. b) predbežne oznámi v súlade s článkom 6 písm. d), zvieratá čeľade koňovité sa po príchode na cieľové miesto buď:

    a)

    zabijú v období, ktoré nepresahuje 72 hodín od času príchodu na bitúnok oznámený príslušným orgánom prostredníctvom TRACES; 10 % zásielok, ktoré prichádzajú na bitúnok v súlade s týmto rozhodnutím, sa musí po príchode podrobiť testom AGID, alebo

    b)

    izolujú pod dohľadom úradného veterinárneho lekára v chove na cieľovom mieste uvedenom v zdravotnom osvedčení zvierat, ktoré sa uvádza v článku 2 ods. 1 písm. g), počas najmenej 30 dní a vo vzdialenosti najmenej 200 m od akýchkoľvek iných zvierat čeľade koňovité alebo za podmienok zabezpečených proti bacilonosičom a podrobia sa testu AGID s negatívnym výsledkom, ktorý sa vykoná na krvnej vzorke odobranej najskôr 28 dní po dátume začatia obdobia izolácie.

    2.   Bez toho, aby bol dotknutý článok 1 ods. 1 písm. b), musia členské štáty zabezpečiť, aby sa počas obdobia 90 dní po príchode zvierat čeľade koňovité uvedenom v článku 2 ods. 1 písm. b) do cieľového chovu uvedeného v odseku 1 písm. b) tohto článku zvieratá čeľade koňovité mohli z uvedeného chovu odoslať do ďalšieho členského štátu iba vtedy, ak:

    a)

    sa podrobili testu AGID s negatívnymi výsledkami, ktorý sa vykonal na krvnej vzorke odobranej v lehote 10 dní pred dátumom odoslania, a

    b)

    sprevádza ich riadne vyplnené zdravotné osvedčenie zvierat v súlade so vzorom stanoveným v prílohe C k smernici 90/426/EHS.

    Článok 8

    Povinnosti podávať správy

    Členské štáty, ktorých sa týka obchod so zvieratami čeľade koňovité a ich spermou, vajíčkami a embryami v súlade s týmto rozhodnutím, pravidelne, a to najmenej každé 3 mesiace, podávajú správy Komisii a ďalším členským štátom na schôdzach Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat.

    Článok 9

    Náklady na administratívne postupy

    1.   Rumunsko prijme všetky potrebné opatrenia, v prípade potreby vrátane právnych opatrení, aby zabezpečilo, aby náklady na dodatočné administratívne postupy vrátane potrebných laboratórnych testov alebo následného výskumu, ktoré sa týkajú presunu zásielok zvierat čeľade koňovité a ich spermy, vajíčok a embryí a séra pochádzajúceho zo zvierat čeľade koňovité z uvedeného členského štátu v súlade s článkami 2, 3 a 5, plne znášal odosielateľ zvierat čeľade koňovité alebo ich produktov.

    2.   Členské štáty, v ktorých sú cieľové miesta, prijmú potrebné opatrenia, v prípade potreby vrátane právnych opatrení, aby zabezpečili, aby náklady na dodatočné administratívne postupy vrátane akýchkoľvek potrebných laboratórnych testov alebo následného výskumu až do zrealizovania opatrení ustanovených v článku 7, ktoré súvisia s presunom zvierat čeľade koňovité z Rumunska v súlade s článkami 2 a 3, plne znášal príjemca zvierat čeľade koňovité.

    Článok 10

    Zrušenie

    Rozhodnutie 2007/269/ES sa zrušuje.

    Článok 11

    Adresáti

    Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

    V Bruseli 18. júna 2010

    Za Komisiu

    John DALLI

    člen Komisie


    (1)  Ú. v. ES L 224, 18.8.1990, s. 29.

    (2)  Ú. v. ES L 224, 18.8.1990, s. 42.

    (3)  Ú. v. ES L 378, 31.12.1982, s. 58.

    (4)  Ú. v. EÚ L 115, 3.5.2007, s. 18.

    (5)  DG(SANCO) 2009-8256 – MR v konečnom znení (http://ec.europa.eu/food/fvo/rep_details_en.cfm?rep_id=2341).

    (6)  Ú. v. EÚ L 165, 30.4.2004, s. 1.

    (7)  Ú. v. EÚ L 56, 29.2.2008, s. 4.

    (8)  Ú. v. EÚ L 149, 7.6.2008, s. 3.

    (9)  Ú. v. EÚ L 3, 5.1.2005, s. 1.

    (10)  Ú. v. EÚ L 94, 31.3.2004, s. 63.

    (11)  Ú. v. ES L 268, 14.9.1992, s. 54.

    (12)  Ú. v. EÚ L 52, 3.3.2010, s. 14.

    (13)  Ú. v. ES L 182, 2.8.1995, s. 27.

    (14)  Ú. v. ES L 273, 10.10.2002, s. 1.

    (15)  Ú. v. EÚ L 155, 22.6.2010, s. 48.“

    (16)  Ú. v. EÚ L 155, 22.6.2010, s. 48.


    PRÍLOHA

    Regióny uvedené v článku 1 ods. 1 písm. a):

    Členský štát

    Región

    Poznámka

    Rumunsko

    celé územie

     


    Top