EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005E0913

Jednotná akcia Rady 2005/913/SZBP z  12. decembra 2005 o podpore činností OPCW v rámci vykonávania Stratégie EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia

Ú. v. EÚ L 331, 17.12.2005, p. 34–41 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
Ú. v. EÚ L 175M, 29.6.2006, p. 209–216 (MT)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 12/12/2006

ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2005/913/oj

17.12.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 331/34


JEDNOTNÁ AKCIA RADY 2005/913/SZBP

z 12. decembra 2005

o podpore činností OPCW v rámci vykonávania Stratégie EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 14,

keďže:

(1)

Európska Rada prijala 12. decembra 2003 Stratégiu EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, ktorej kapitola III obsahuje zoznam opatrení zameraných na boj proti takémuto šíreniu.

(2)

Ciele stratégie EÚ dopĺňajú ciele, ktoré sleduje Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v súvislosti so zodpovednosťou za vykonávanie Dohovoru o chemických zbraniach (CWC).

(3)

Rada 22. novembra 2004 prijala jednotnú akciu o podpore činností OPCW v rámci vykonávania Stratégie EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia (1), ktorej platnosť sa skončila jeden rok po jej prijatí.

(4)

Pokračovanie takejto intenzívnej a cielenej pomoci OPCW zo strany EÚ je potrebné v súvislosti s aktívnym vykonávaním kapitoly III stratégie EÚ, najmä pokiaľ ide o opatrenia spojené so všeobecným rozšírením CWC a poskytovaním finančných zdrojov na podporu špecifických projektov vykonávaných mnohostrannými inštitúciami.

(5)

Komisia súhlasila s tým, že bude poverená dohľadom nad riadnym vykonávaním príspevku EÚ,

PRIJALA TÚTO JEDNOTNÚ AKCIU:

Článok 1

1.   Na účely okamžitého a praktického uplatňovania niektorých častí Stratégie EÚ Európska únia podporuje činnosti OPCW s týmito cieľmi:

podpora univerzálnosti CWC,

podpora plného vykonávania CWC zo strany štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru,

medzinárodná spolupráca v oblasti činností týkajúcich sa chemických látok ako sprievodných opatrení pri vykonávaní CWC.

2.   Cieľom projektov OPCW, ktoré zodpovedajú opatreniam stratégie EÚ, je posilnenie:

podpory CWC uskutočňovaním činností vrátane regionálnych a subregionálnych pracovných stretnutí a seminárov, ktoré sa zameriavajú na nárast členstva OPCW,

poskytovania trvalo udržateľnej technickej podpory štátom, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru a ktoré ju požadujú pri zriaďovaní a účinnom fungovaní vnútroštátnych orgánov a prijímaní vnútroštátnych vykonávacích opatrení tak, ako sa predpokladá v CWC,

medzinárodnej spolupráce v oblasti činností týkajúcich sa chemických látok prostredníctvom výmeny vedeckých a technických informácií, chemických látok a vybavenia na účely, ktoré CWC nezakazuje, s cieľom prispievať k rozvoju kapacity štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, pri vykonávaní CWC.

Podrobný opis týchto projektov sa nachádza v prílohe.

Článok 2

1.   Finančná referenčná čiastka na tri projekty uvedené v článku 1 ods. 2 je 1 697 000 EUR a poskytne sa zo všeobecného rozpočtu Európskej únie na rok 2006.

2.   Výdavky financované z čiastky ustanovenej v odseku 1 sa riadia v súlade s postupmi a pravidlami Európskeho spoločenstva platnými pre všeobecný rozpočet Európskej únie s tou výnimkou, že žiadne predbežné financovanie nezostane vo vlastníctve Spoločenstva.

3.   Na účely vykonávania projektov uvedených v článku 1 Komisia uzavrie s OPCW dohodu o financovaní upravujúcu podmienky využitia príspevku EÚ, ktorý má podobu grantu. Dohoda o financovaní, ktorá sa má uzavrieť, ustanoví, že OPCW zabezpečí viditeľnosť príspevku EÚ zodpovedajúcu jeho výške.

4.   Komisia podá Rade správu o použití príspevku EÚ, a to v súčinnosti s predsedníctvom.

Článok 3

Za vykonanie tejto jednotnej akcie zodpovedá predsedníctvo v plnej súčinnosti s Komisiou. Komisia sa poveruje dohľadom nad riadnym vykonávaním príspevku EÚ uvedeného v článku 2.

Článok 4

Táto jednotná akcia nadobúda účinnosť dňom jej prijatia.

Jej platnosť sa končí jeden rok po jej prijatí.

Článok 5

Táto jednotná akcia sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 12. decembra 2005

Za Radu

predseda

J. STRAW


(1)  Ú. v. EÚ L 349, 25.11.2004, s. 63.


PRÍLOHA

Podpora EÚ činnostiam OPCW v rámci vykonávania stratégie EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia

1.   Cieľ a opis

Celkový cieľ: podporovať univerzálnosť CWC a najmä podporovať pristúpenie štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru, k CWC (signatárske, ako aj nesignatárske štáty) a podporovať vykonávanie CWC štátmi, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru.

Opis: Pomoc OPCW zo strany EÚ sa zameria na tieto oblasti, ktoré štáty, ktoré sú zmluvnými stranami CWC, označili ako najnaliehavejšie:

i)

podpora univerzálnosti CWC;

ii)

podpora vykonávania CWC štátmi, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru;

iii)

medzinárodná spolupráca v oblasti činností týkajúcich sa chemických látok.

Opísané projekty budú využívať výlučne podporu EÚ. Financovanie EÚ pokryje iba výdavky, ktoré osobitne súvisia s vykonávaním projektov. V súlade s tým sa tieto projekty nebudú financovať v rámci pravidelného rozpočtu OPCW na rok 2006. Okrem toho obstarávanie všetkých tovarov, prác alebo služieb vykoná OPCW.

2.   Opis projektu

2.1.   Projekt č. 1: Podpora univerzálnosti CWC:

Cieľ projektu: Posilnenie členstva CWC.

Výsledky projektu:

i)

posilnené členstvo CWC v rôznych geografických oblastiach (v Afrike, karibskej oblasti, Stredomorí a na Blízkom východe);

ii)

posilnenie regionálnej siete (vrátane príslušných subregionálnych organizácií a sietí v rozličných oblastiach s významom pre CWC).

Opis projektu: Regionálne, subregionálne a dvojstranné činnosti súvisiace s univerzálnosťou

Účasť štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru, na regionálnych, subregionálnych a dvojstranných činnostiach ponúka OPCW možnosti vytvoriť/rozvinúť kontakty so zástupcami z hlavných miest a upozorniť na výhody pristúpenia k CWC, ako aj na záväzky s tým spojené. Pomoc a technická podpora sa poskytujú aj v osobitných otázkach, ktoré sa týkajú prípravy na pristúpenie k CWC.

Dostupná úroveň financovania pred rokom 2005 obmedzila OPCW na uskutočnenie malého množstva seminárov a pracovných stretnutí, ktorých cieľom bolo najmä pozdvihnúť politické povedomie o výhodách CWC pre štáty, ktoré nie sú jeho zmluvnými stranami. Finančná podpora poskytnutá zo strany EÚ v roku 2005 umožnila poskytovať intenzívnejšiu a cielenejšiu pomoc štátom, ktoré nie sú jeho zmluvnými stranami, ale ktoré sa pripravujú na pristúpenie k CWC, napríklad prostredníctvom dvojstranných návštev alebo regionálnych/subregionálnych stretnutí, ktoré sa sústredili na otázky vnútroštátnych vykonávacích právnych predpisov v spojení s ratifikáciou CWC.

Pokračovanie tejto intenzívnej a cielenej pomoci v roku 2006 umožní OPCW zvýšiť členstvo s cieľom podporiť väčšiu univerzálnosť CWC do desiateho výročia nadobudnutia jeho platnosti v apríli 2007.

Projekt bude v roku 2006 financovať tieto činnosti:

i)

Pracovné stretnutie o CWC, dvojstranné školenie a podpora afrických štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru (miesto konania v Afrike sa určí, prvý a tretí štvrťrok 2006, 2 – 3 dni). Účastníkov budú sponzorovať rozhodovacie orgány štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru, a príslušné regionálne/subregionálne organizácie, napr. Africká únia. Budú pozvaní zástupcovia Angoly, Stredoafrickej republiky, Komor, Konga, Džibutska, Egypta, Guiney-Bissau, Libérie a Somálska. Hosťujúci prednášajúci z EÚ stručne poinformuje účastníkov o iniciatívach EÚ týkajúcich sa Afriky v súvislosti s nešírením a odzbrojovaním v oblasti zbraní hromadného ničenia.

Celkové odhadované náklady na podujatie: 56 000 EUR

ii)

Pracovné stretnutie o CWC pre krajiny Stredomoria a Blízkeho východu (miesto podujatia sa určí, 2 – 3 dni, druhý štvrťrok 2006). V nadväznosti na pracovné stretnutie uskutočnené na Cypre v roku 2005, ktoré financovala EÚ a na ktorom sa po prvýkrát zúčastnili všetky štáty regiónu, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru, budú pozvaní zástupcovia štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru (napr. Egypt, Irak, Izrael, Libanon, Sýria a iné štáty, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru a ktoré sú členmi Ligy arabských štátov). Okrem toho budú pozvané orgány s rozhodovacími právomocami a poradné orgány štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru, a kľúčoví regionálni predstavitelia štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, a organizácií. Jedného alebo dvoch hosťujúcich prednášajúcich z EÚ možno požiadať, aby stručne poinformovali účastníkov o iniciatívach EÚ týkajúcich sa nešírenia a odzbrojovania v oblasti zbraní hromadného ničenia, o politicko-bezpečnostných hľadiskách Euro-stredomorského partnerstva a opatreniach na kontrolu vývozu, ktoré vykonáva EÚ.

Celkové odhadované náklady na podujatie: 46 000 EUR

iii)

Cielené subregionálne a dvojstranné školenie a podpora karibských štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami dohovoru (miesto konania sa určí, dva dni, prvý a posledný štvrťrok 2006). Budú pozvaní zástupcovia vrátane zástupcov Bahám, Barbadosu, Dominikánskej republiky, Haiti a regionálnych/subregionálnych organizácií, napr. OAS, OECS. Bolo by vhodné, keby sa zúčastnil hosťujúci prednášajúci z EÚ, ktorý by stručne poinformoval účastníkov o iniciatívach EÚ v súvislosti s nešírením a odzbrojovaním v oblasti zbraní hromadného ničenia.

Celkové odhadované náklady na podujatie: 24 000 EUR

Celkové odhadované náklady projektu č. 1: 126 000 EUR

2.2.   Projekt č. 2: Vnútroštátne vykonávanie CWC

Cieľ projektu: Zriaďovanie a účinné fungovanie vnútroštátnych orgánov, prijímanie vnútroštátnych vykonávacích opatrení a prijímanie všetkých správnych opatrení, ktoré sa vyžadujú v súlade so záväzkami článku VII CWC.

Výsledky projektu:

i)

naďalej uľahčovať zriaďovanie a účinné fungovanie vnútroštátnych orgánov a prijímanie náležitých vykonávacích opatrení vo všetkých regiónoch prostredníctvom právnej a technickej pomoci a podporovaním vnútroštátnych orgánov;

ii)

pomáhať vnútroštátnym orgánom vo vnútroštátnom vykonávacom procese prostredníctvom podpory budovania kapacít;

iii)

rozšíreným programom návštev zabezpečiť dočasnú prítomnosť OPCW v Afrike na podporu vnútroštátneho vykonávania podľa článku VII CWC v afrických štátoch, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru;

iv)

poskytovať náležité informácie o preprave chemických látok uvedených v CWC z území pod jurisdikciou vnútroštátnych orgánov, ako aj lepšie rozširovať informácie colným orgánom s cieľom riešiť nezrovnalosti v údajoch o preprave, ktoré poskytujú zmluvné strany dohovoru.

Opis projektu: projekt prispeje k neustálej snahe o zlepšenie fungovania vnútroštátnych orgánov a prijímanie náležitých vykonávacích opatrení prostredníctvom:

a)

Pomoci vo všetkých otázkach spojených s CWC, najmä dôrazom na právne a technické aspekty, ktoré budú reagovať na potreby žiadajúcich zmluvných strán dohovoru s cieľom pomôcť im pri plnení záväzkov podľa článku VII prostredníctvom dvojstranných návštev alebo iných vhodných foriem. Takúto pomoc poskytnú odborníci/zdroje spomedzi pracovníkov OPCW, ak je to potrebné, spolu s odborníkmi z EÚ. Trvanie každej návštevy je asi 5 pracovných dní. Každej návštevy sa obyčajne zúčastnia 3 odborníci. Trvanie každej návštevy a počet osôb, ktoré v každom tíme pocestujú, sa určí individuálne na základe žiadosti o pomoc, ktorá sa má poskytnúť čo najúspornejším spôsobom.

EÚ bude okrem toho financovať rozšírený program návštev so zámerom zabezpečiť dočasnú prítomnosť OPCW v Afrike s cieľom pomôcť africkým zmluvným stranám dohovoru pri ich plnení záväzkov podľa článku VII. Táto prítomnosť sa zriadi v presne vymedzenom čase a jej jediným cieľom bude podporiť vnútroštátne vykonávanie dohovoru v Afrike.

Celkové odhadované náklady: 225 000 EUR

b)

Granty vnútroštátnym orgánom na podporu úsilia zameraného na budovanie kapacít pre potrebné vnútroštátne činnosti a infraštruktúru na vykonávanie CWC: má sa zriadiť pilotný projekt na financovanie vnútroštátnych vykonávacích činností vo vybraných vnútroštátnych orgánoch. Projekt bude vo svojej pilotnej fáze financovať približne 12 vnútroštátnych orgánov, s maximálnou čiastkou 15 000 EUR na každý z vybraných vnútroštátnych orgánov. Pomocou určenia osobitných úloh na zvýšenie kapacít v rámci vnútroštátnych orgánov na zlepšenie procesu vnútroštátneho vykonávania dohovoru sa stanoví rozsah a povaha podpory, ktorá sa má poskytnúť.

Dobrovoľný príspevok EÚ počas roka 2005 podporil snahu OPCW zameranú na pomoc štátom, ktoré sú stranami dohovoru, plniť svoje záväzky v súlade s akčným plánom týkajúcim sa vykonávania záväzkov podľa článku VII. Žiadajúcim štátom, ktoré sú stranami dohovoru, poskytli osobitnú pomoc dvojstranné návštevy technickej pomoci. Počas týchto návštev sa vymedzili činnosti potrebné na splnenie záväzkov podľa článku VII a vypracoval sa akčný plán prispôsobený danej krajine. Odozva na tieto dvojstranné návštevy technickej pomoci bola pozitívna, pričom štáty, ktoré sú stranami dohovoru, iniciovali činnosti potrebné na splnenie záväzkov a vymedzili konkrétne oblasti budúcej pomoci. S cieľom nepoľaviť v týchto štátoch, ktoré sú stranami dohovoru, v dosiahnutom tempe, pokiaľ ide o vykonávanie, môžu financie EÚ v roku 2006 podporiť konkrétne oblasti tak, ako ich vymedzili členské štáty.

Konkrétne oblasti, pre ktoré môžu v blízkej budúcnosti štáty, ktoré sú stranami dohovoru, žiadať pomoc, zahŕňajú financie na vykonanie kurzov pre pracovníkov príslušných agentúr, oddelení a ministerstiev informujúcich o vykonávaní rôznych ustanovení CWC, poplatky za poradenstvo právnych expertov za vypracovanie vnútroštátnych vykonávacích právnych predpisov, publikovanie a distribúciu prijatých právnych predpisov a nariadení, preklad vnútroštátnych vykonávacích právnych predpisov a vynucovacích nariadení do miestneho jazyka, zriadenie kancelárie pre vnútroštátny orgán. Tieto granty neposkytujú finančnú pomoc na platy a mzdy.

Pilotný projekt, ktorý rieši osobitné oblasti pomoci, sa vykoná na zabezpečenie rozšírenia vnútroštátnej kapacity na výkon ustanovení dohovoru, pričom hmatateľne prispeje k očakávanému pokroku, ktorý majú prijímajúce štáty, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, dosiahnuť.

Výber vnútroštátnych orgánov na príjem grantov sa vykoná na základe starostlivo stanovených kritérií vrátane preukázania ich schopnosti dosiahnuť merateľný pokrok pri vykonávaní ustanovení CWC a v súlade s akčným plánom prispôsobeným krajine a vypracovaným počas návštevy na účely dvojstrannej pomoci. Vytvorí sa mechanizmus povoľovania pre výber vnútroštátnych orgánov a navrhovaných konzultantov spolu so zástupcami predsedníctva Rady EÚ, Kancelárie osobného zástupcu vysokého splnomocnenca pre nešírenie ZHN, útvarov Komisie a OPCW. Granty by mali prispieť k tomu, že takto vybrané vnútroštátne orgány budú v ďalších rokoch autonómnymi subjektmi.

Prijímajúci vnútroštátny orgán s cieľom dostať takéto granty musí poskytnúť OPCW merateľné ciele, ktoré sa majú splniť, ako aj jasný časový rámec na ich vykonanie s využitím týchto grantov. Prijímajúci vnútroštátny orgán je ako súčasť zmluvy povinný pravidelne podávať OPCW správu o svojich činnostiach. Výplata grantov sa bude vykonávať v splátkach, pričom následné splátky by sa uvoľnili po preskúmaní dosiahnutého pokroku. OPCW poskytne EÚ príslušné podrobnosti o pokroku zo strany prijímajúcich štátov, ktoré sú stranami dohovoru, ako aj finančné prehlásenie o využití financií zo strany každého prijímajúceho štátu, ktorý je stranou dohovoru.

Celkové odhadované náklady: 180 000 EUR

c)

Účasť vnútroštátnych orgánov a colných orgánov na jednom alebo viacerých technických stretnutiach o ustanoveniach o preprave v CWC v Haagu alebo v rôznych regiónoch umožní lepšie šírenie informácií o týchto ustanoveniach. Tieto stretnutia budú prípadne obsahovať teoretické cvičenia, diskusie o scenároch a výmenu skúseností zo strany odborníkov EÚ a iných zúčastnených štátov.

Celkové odhadované náklady: 180 000 EUR

Celkové odhadované náklady projektu č. 2: 585 000 EUR

2.3.   Projekt č. 3: Medzinárodná spolupráca v oblasti činností týkajúcich sa chemických látok

 

Cieľ projektu:

Uľahčovať rozvoj kapacít štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, na vykonávanie CWC v oblasti činností týkajúcich sa chemických látok v súlade s jeho článkom XI.

Tento projekt sa najmä sústredí na budovanie kapacít prostredníctvom poskytnutia podpory analytickým laboratóriám a školeniam v oblasti analytických zručností.

 

Výsledky projektu/činností:

i)

zabezpečenie základného vybavenia na zlepšenie kvality a presnosti chemických analýz vo verejne financovaných laboratóriách v štátoch, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru a ktorých hospodárstvo je buď v rozvojovom období, alebo v procese transformácie;

ii)

umožnenie zvýšenia úrovne technických schopností takýchto laboratórií v týchto cieľových krajinách;

iii)

pomoc kvalifikovaným analytickým chemikom z krajín, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, pri získavaní ďalších skúseností a praktických znalostí s cieľom uľahčiť analýzu chemických látok, ktoré súvisia s vnútroštátnym vykonávaním CWC.

 

Opis projektu:

Príspevok EÚ sa sústredí na tieto dva aspekty:

a)

Pomoc laboratóriám

V rámci programu pomoci laboratóriám poskytuje OPCW pomoc pri zdokonaľovaní technických spôsobilostí laboratórií, ktoré sú zapojené do chemických analýz a monitorovania. Pomoc je v zásade vo forme finančnej podpory na vykonávanie technického hodnotenia alebo auditu laboratória, aby sa zvýšila úroveň jeho spôsobilosti, ďalej školení zameraných na rozvoj schopností technických pracovníkov v moderných laboratóriách/inštitúciách, prax v akreditovanom laboratóriu na rozvoj zručností, realizovanie malých výskumných projektov súvisiacich s vypracovaním metódy, validáciou atď.

Podpora, ktorú poskytuje OPCW, však nepokrýva náklady na nadobúdanie hardvéru alebo iné investičné náklady. Keďže pomoc odborníkov dostupná v OPCW je vzhľadom na iné záväzky obmedzená, je rovnako potrebné, aby sa takáto pomoc využívala z vonkajších zdrojov. Projekt na pomoc laboratóriám sa začal realizovať v roku 2005 ako súčasť jednotnej akcie Rady z 22. novembra 2004 a v rámci neho sa v ôsmich verejne financovaných laboratóriách v krajinách, ktorých hospodárstvo je v rozvojovom období alebo v procese transformácie, zabezpečuje základné analytické vybavenie, ako je stolový plynový chromatograf (GC) alebo stolový plynový chromatograf-hmotnostný spektrometer (GC-MS) s potrebnou technickou pomocou s cieľom zlepšiť technickú spôsobilosť v oblasti analýzy chemických látok súvisiacich s CWC. Na základe oznámenia, ktoré dal do obehu technický sekretariát OPCW, ktorý prijímal žiadosti o podporu projektu, bolo prijatých 100 žiadostí. Z toho 19 žiadostí bolo odporučených na zváženie EÚ. Keďže podpora sa v rámci projektu v roku 2005 mala poskytnúť iba ôsmim laboratóriám, ostatných jedenásť prípadov na skrátenom zozname nemohlo byť schválených.

Podpora EÚ na krytie nákladov týchto požiadaviek bude dlhodobá a umožní laboratóriám v cieľových krajinách výrazne zlepšiť technickú spôsobilosť a kvalitu a presnosť analýzy chemických látok. Nový projekt, ktorý sa má vykonať v roku 2006, zahrnie ďalších osem laboratórií alebo taký počet, aký umožnia dostupné financie a ktoré vyberie mechanizmus povoľovania uvedených v projekte 2.2.b.

Tento projekt bude preto rozšírením projektu na pomoc laboratóriám z roku 2005. Jeho vykonávanie sa začne potom, čo členské štáty EÚ na základe písomnej správy, ktorú vypracuje OPCW, pozitívne zhodnotia súčasný projekt.

Mechanizmus povoľovania:

Mechanizmus povoľovania vytvorený pre projekt 2.2.b sa použije na výber príjemcov, ktorí budú poberať prostriedky z tohto grantu. Na projekty, ktoré sa týkajú týchto ôsmich verejne financovaných laboratórií vrátane hardvérovej podpory, je potrebná predchádzajúca dohoda členských štátov EÚ. Do úvahy budú prichádzať iba laboratóriá s prepojením na CWC a zvažovať sa bude stav vykonávania CWC, ako aj včasný príspevok do bežného rozpočtu OPCW zo strany možných prijímajúcich štátov. Všetky prepravy v rámci tohto projektu sa majú uskutočňovať v súlade s nariadením Rady (ES) č. 1334/2000 z 22. júna 2000 stanovujúcim režim Spoločenstva na kontrolu exportov položiek a technológie s dvojakým použitím (1), ako aj usmerneniami pre príslušný režim kontroly exportu, v rámci čoho sa môže technický sekretariát OPCW vyzvať, aby vykonal dozornú úlohu. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami CWC a ktoré budú príjemcami v rámci tohto projektu, sa podpísaním memoranda o porozumení na tento účel s technickým sekretariátom OPCW zaručujú, že prepravené tovary sa budú používať v súlade s ustanoveniami CWC.

Celkové odhadované náklady: 700 000 EUR

b)

Kurz rozvoja analytických zručností

Jednotná akcia Rady z 22. novembra 2004 podporila kurz analytického rozvoja pre 20 účastníkov, ktorý sa v roku 2005 mal uskutočniť v členskom štáte Európskej únie. Kurz sa úspešne uskutočnil od 24. júna do 8. júla 2005 v Holandsku. Vzhľadom na veľmi veľký ohlas na účasť na kurze (prijatých bolo bezmála 180 žiadostí) z cieľových krajín, t. j. krajín, ktorých hospodárstvo je buď v rozvojovom období, alebo v procese transformácie, sa v roku 2006 navrhuje uskutočnenie 2 blokov toho istého kurzu. Kurzy sa uskutočnia v Európe za pomoci jednej alebo dvoch inštitúcií. Na každom kurze sa môže zúčastniť 20 účastníkov. Účastníci by mali preukázať jasné prepojenie s činnosťami CWC, a to najmä s účinným vykonávaním CWC vo svojej krajine. Cieľom kurzu je pomôcť kvalifikovaným analytickým chemikom zo štátov, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru a ktorých hospodárstvo je buď v rozvojovom období, alebo v procese transformácie, získať ďalšie skúsenosti a praktické znalosti; uľahčiť analýzu chemických látok, ktoré súvisia s vnútroštátnym vykonávaním CWC; posilniť vnútroštátne kapacity v štátoch, ktoré sú stranami dohovoru, ponúknutím školení v analytickej chémii pre pracovníkov priemyslu, akademických inštitúcií a vládnych laboratórií; uľahčiť prijímanie osvedčených laboratórnych postupov; a rozšíriť okruh ľudských zdrojov, z ktorých môžu vnútroštátne orgány a sekretariát v budúcnosti čerpať. Poskytne teoretické a praktické školenie v oblastiach, ktoré súvisia s validáciou systému, riešením problémov, prípravou vzoriek a analýzou. Každý kurz bude trvať 2 týždne v júni a júli alebo v akomkoľvek inom vhodnom období v roku 2006.

Celkové odhadované náklady: 230 000 EUR

Celkové odhadované náklady projektu č. 3: 930 000 EUR

3.   Trvanie

Celková dĺžka trvania vykonávania tejto jednotnej akcie sa odhaduje na 12 mesiacov.

4.   Príjemcovia

Príjemcami činností, ktoré súvisia s univerzálnosťou, sú štáty, ktoré nie sú zmluvnými stranami CWC (signatárske aj nesignatárske štáty). Príjemcami činností, ktoré súvisia s vykonávaním, sú štáty, ktoré sú zmluvnými stranami CWC, ale nie sú členmi EÚ. Výber prijímajúcich krajín uskutoční OPCW v spolupráci s predsedníctvom Rady EÚ.

5.   Vykonávací subjekt

Uskutočnením týchto troch projektov bude poverená OPCW. Tieto tri uvedené projekty budú vykonávať pracovníci OPCW spolu s vybranými odborníkmi alebo zmluvnými dodávateľmi štátov OPCW, ktoré sú stranami dohovoru, a ich inštitúcií. V prípade zmluvných dodávateľov sa obstarávanie tovarov, prác alebo služieb OPCW v súvislosti s touto jednotnou akciou vykoná v súlade s platnými pravidlami a postupmi OPCW, ktoré sú podrobne uvedené v Dohode o príspevku Európskeho spoločenstva s medzinárodnou organizáciou.

6.   Účastníci tretích strán

Tieto projekty budú financované touto jednotnou akciou vo výške 100 %. Odborníci štátov OPCW, ktoré sú stranami dohovoru, sa môžu považovať za účastníkov tretej strany. Budú pracovať podľa štandardného pracovného postupu pre odborníkov OPCW.

7.   Odhadované požadované prostriedky

Príspevok EÚ pokryje 100 % nákladov na implementáciu troch projektov uvedených v tejto prílohe. Odhadované náklady sú:

Projekt č. 1

126 000 EUR

Projekt č. 2

585 000 EUR

Projekt č. 3

930 000 EUR

CELKOVÉ NÁKLADY (bez rezervy na mimoriadne výdavky):

1 641 000 EUR

Rezerva na mimoriadne výdavky je vo výške približne 3 % (56 000 EUR) oprávnených výdavkov.

CELKOVÉ NÁKLADY (vrátane rezervy na mimoriadne výdavky):

1 697 000 EUR.

8.   Finančná referenčná čiastka na úhradu celkových nákladov projektu

Celkové náklady na projekt predstavujú 1 697 000 EUR.


(1)  Ú. v. ES L 159, 30.6.2000, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1504/2004 (Ú. v. EÚ L 281, 31.8.2004, s. 1).


Top