Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0209

    Rozhodnutie Komisie z 25. marca 2003, ktorým sa zriaďuje konzultačná skupina pod názvom Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi

    Ú. v. EÚ L 79, 26.3.2003, p. 25–27 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 16/10/2007; Zrušil 32003D0209

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/209/oj

    32003D0209



    Úradný vestník L 079 , 26/03/2003 S. 0025 - 0027


    Rozhodnutie Komisie

    z 25. marca 2003,

    ktorým sa zriaďuje konzultačná skupina pod názvom "Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi"

    (2003/209/ES)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii,

    keďže:

    (1) Európska únia udržiava a rozvíja Úniu ako priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti.

    (2) Európska únia poskytuje občanom vysokú mieru istoty v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Tento cieľ sa má dosiahnuť predchádzaním a bojom proti zločinnosti, organizovanej a inej, najmä pokiaľ ide o obchodovanie s ľuďmi a trestnými činmi proti deťom.

    (3) Podľa článku 5 ods. 3 Charty základných práv Európskej únie je obchodovanie s ľuďmi zakázané.

    (4) Obchodovanie s ľuďmi, ako je vymedzené v rámcovom rozhodnutí Rady 2002/629/SVV z 19. júla 2002 o boji proti obchodovaniu s ľuďmi, je závažný trestný čin predstavujúci porušenie základných ľudských práv a ľudskej dôstojnosti a vyžadujúci multidisciplinárny prístup zameraný na celý reťazec nezákonného obchodovania zahŕňajúc krajiny pôvodu, tranzitné krajiny a tiež krajiny určenia.

    (5) Európska rada na svojom zasadaní v Tampere 15. a 16. októbra 1999 vyzvala na predchádzanie všetkým formám obchodovania s ľuďmi. Na svojom zasadaní v Seville 21. a 22. júna 2002 Európska rada vyjadrila potrebu urobiť energické kroky v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.

    (6) Bruselské vyhlásenie ako konečný záver Európskej konferencie o predchádzaní a boji proti obchodovaniu s ľuďmi – Globálna výzva pre 21. storočie z 18. až 20. septembra 2001 obsahuje prílohu odporúčaní, noriem a najlepších metód a vyjadruje potrebu, aby Komisia zriadila skupinu expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

    (7) Táto skupina expertov by mala významne prispievať k ďalšiemu rozvoju predchádzania a boja proti obchodovaniu s ľuďmi a umožniť Komisii zhromažďovať názory o každom podnete Komisie, ktorý súvisí s bojom proti obchodovaniu s ľuďmi.

    (8) Preto by sa mala zriadiť táto skupina expertov, určiť jej funkčné obdobie a vytvoriť jej administratíva,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Predmet úpravy

    1. Týmto sa zriaďuje poradná skupina pod názvom Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi, ďalej len "expertná skupina".

    2. Expertná skupina pozostáva z kvalifikovaných jednotlivcov schopných posudzovať otázky týkajúce sa obchodovania s ľuďmi. Táto schopnosť sa má zakladať na skúsenostiach získaných z činností pre administratívy členských štátov Európskej únie a kandidátskych krajín a pre medzivládne, medzinárodné a mimovládne organizácie zapojené do boja proti obchodovaniu s ľuďmi alebo na akademickom výskume pre štátne alebo súkromné vysoké školy alebo ústavy.

    Článok 2

    Poslanie

    1. Komisia môže konzultovať s expertnou skupinou všetky otázky, ktoré sa týkajú obchodovania s ľuďmi.

    2. Expertná skupina vydáva názory alebo správy pre Komisiu na jej žiadosť alebo z vlastného podnetu pri náležitom zohľadnení odporúčaní ustanovených v Bruselskom vyhlásení.

    3. Do deviatich mesiacov od zriadenia expertnej skupiny sa predloží správa expertnej skupiny zakladajúca sa na týchto odporúčaniach, ktorá má pomôcť Komisii predkladať ďalšie konkrétne návrhy na európskej úrovni.

    Článok 3

    Zloženie

    1. Expertná skupina pozostáva z 20 členov.

    2. Členmi expertnej skupiny sú jednotlivci so skúsenosťami z boja proti obchodovaniu s ľuďmi získanými z činností pre

    a) štátne správy členských štátov Európskej únie (sedem členov),

    b) štátne správy kandidátskych krajín (štyria členovia),

    c) medzivládne, medzištátne a mimovládne organizácie pôsobiace na európskej úrovni s riadne preukázanými skúsenosťami a odbornosťou v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi (deväť členov).

    Jednotlivci so skúsenosťami získanými z akademického výskumu pre štátne a súkromné vysoké školy a ústavy v členských štátoch Európskej únie sa tiež môžu stať členmi expertnej skupiny, pokiaľ to navrhnú vyššie uvedené strany.

    3. Expertná skupina má mať najmenej 40 % členov každého pohlavia.

    4. Členovia sú vymenúvaní ako nezávislí experti a nezastupujú štáty alebo organizácie, pre ktoré pracujú.

    Článok 4

    Vymenovanie

    1. Členov vymenúva Komisia na základe objektívnych kritérií overenej spôsobilosti a skúseností. Komisia vymenúva členov zo zoznamu pozostávajúceho zo všetkých osôb navrhnutých:

    a) vládami členských štátov Európskej únie,

    b) vládami kandidátskych krajín,

    c) medzinárodnými, medzivládnymi a mimovládnymi organizáciami pôsobiacimi v oblasti predchádzania a boja proti obchodovaniu s ľuďmi na európskej úrovni, ktorých projekty zamerané proti obchodovaniu s ľuďmi boli spolufinancované v rámci jedného z programov Európskej únie – STOP I alebo STOP II.

    Každý členský štát alebo každá kandidátska krajina a každá z vyššie uvedených organizácií môže navrhnúť za členov najviac tri osoby.

    2. Komisia uverejní zoznam členov ako informáciu v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Článok 5

    Funkčné obdobie

    1. Funkčné obdobie členov je jeden rok. Môže byť obnovené.

    2. Po uplynutí funkčného obdobia členovia expertnej skupiny zostávajú vo funkcii dovtedy, kým nebudú nahradení alebo opätovne vymenovaní.

    3. Funkčné obdobie člena sa končí v prípade jeho odstúpenia alebo úmrtia. V takom prípade je člen nahradený na zvyšok funkčného obdobia v súlade s postupom opísaným v článku 4.

    4. Za plnenie úloh neprináleží členom expertnej skupiny odmena.

    Článok 6

    Pracovné skupiny

    Pri plnení svojho poslania uvedeného v článku 2 môže expertná skupina vytvárať ad hoc pracovné skupiny. Pracovné skupiny majú najviac osem členov.

    Článok 7

    Dodatoční experti

    1. Expertná skupina môže prizvať ktorúkoľvek osobu so špecifickou spôsobilosťou na niektorý z bodov jej programu, aby sa zúčastnila na jej práci. Tieto osoby sa zúčastňujú len na diskusii k bodu, ku ktorému boli prizvané.

    2. Expertná skupina môže prizvať oficiálnych predstaviteľov členských štátov, kandidátskych krajín alebo tretích krajín a tiež medzinárodných, medzivládnych a mimovládnych organizácií.

    Článok 8

    Predsedníctvo a výbor

    1. Expertná skupina volí spomedzi svojich členov jedného predsedu a dvoch podpredsedov, a to dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných členov.

    2. Po uplynutí svojho funkčného obdobia predseda a podpredsedovia zostávajú vo svojich funkciách dovtedy, kým nebudú nahradení alebo opätovne vymenovaní.

    3. V prípade ukončenia funkčného obdobia v dôsledku odstúpenia alebo úmrtia predsedu alebo jedného z podpredsedov ich nahradenie sa uskutoční na zvyšok ich funkčného obdobia v súlade s postupom uvedeným v ods. 1.

    4. Predseda a podpredsedovia tvoria výbor.

    5. Výbor pripravuje a organizuje prácu expertnej skupiny.

    6. Výbor môže prizvať spravodajcov z ktorejkoľvek pracovnej skupiny k účasti na svojich zasadaniach.

    Článok 9

    Služby sekretariátu

    Komisia poskytuje expertnej skupine, výboru a pracovným skupinám služby sekretariátu.

    Článok 10

    Prítomnosť útvarov Komisie

    Predstavitelia zainteresovaných útvarov Komisie môžu byť prítomní na zasadaniach expertnej skupiny, výboru a pracovných skupín.

    Článok 11

    Stanoviská a správy

    1. Expertná skupina predkladá Komisii svoje stanoviská a správy. Komisia môže stanoviť konečný termín, ku ktorému je potrebné predložiť stanovisko alebo správu.

    2. Rokovania expertnej skupiny nie sú predmetom hlasovania. Ak expertná skupina prijme stanovisko alebo správu jednomyseľne, vypracuje spoločné závery a pripojí ich k zápisnici. Ak expertná skupina nedosiahne jednomyseľnú zhodu o stanovisku alebo správe, informuje Komisiu o nesúhlasne vyjadrených názoroch.

    3. Komisia môže uverejniť na internete všetky správy, stanoviská a protokoly expertnej skupiny, ktoré svojou povahu nie sú dôverné.

    Článok 12

    Zasadnutia

    1. Expertná skupina zasadá v sídle Komisie na základe pozvania Komisie.

    2. Zasadnutie výboru sa zvoláva do sídla Komisie na základe podnetu predsedu po dohode s Komisiou.

    Článok 13

    Dôvernosť

    Bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia článku 287 Zmluvy o Európskej únii, členovia expertnej skupiny nezverejňujú nijaké informácie, ktoré získavajú pri svojej práci v expertnej skupine alebo jej pracovných skupinách v prípadoch, keď ich Komisia informuje, že konkrétne stanovisko alebo záležitosť majú dôverný charakter. V takom prípade sa môžu zúčastniť zasadnutí len členovia expertnej skupiny a zástupcovia Komisie.

    Článok 14

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť v deň jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

    V Bruseli 25. marca 2003

    Za Komisiu

    António Vitorino

    člen Komisie

    --------------------------------------------------

    Top