Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22006D0672

    2006/672/ES: Rozhodnutie Asociačnej Rady EÚ – Maroko č. 1/2006 z  26. septembra 2006 o vytvorení Podvýboru pre ľudské práva, demokratizáciu a správu vecí verejných

    Ú. v. EÚ L 276, 7.10.2006, p. 73–76 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Ú. v. EÚ L 200M, 1.8.2007, p. 10–13 (MT)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/672/oj

    7.10.2006   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 276/73


    ROZHODNUTIE ASOCIAČNEJ RADY EÚ – MAROKO č. 1/2006

    z 26. septembra 2006

    o vytvorení Podvýboru pre ľudské práva, demokratizáciu a správu vecí verejných

    (2006/672/ES)

    ASOCIAČNÁ RADA,

    so zreteľom na Euro-stredomorskú dohodu o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej (1), ďalej len „dohoda“, a najmä na jej článok 84,

    keďže:

    (1)

    Dodržiavanie a podpora demokratických zásad, ľudských práv a základných slobôd je neoddeliteľnou a podstatnou súčasťou rámca, ktorým sa riadia vzťahy medzi Európskou úniou a jej stredozemskými partnermi.

    (2)

    Tieto záležitosti sa vzhľadom na ich dôležitosť, keďže sú podstatnou súčasťou dohody, dôsledne prerokujú v rámci viacerých orgánov zriadených podľa tejto dohody.

    (3)

    Susedská politika Európskej únie stanovuje ambiciózne ciele založené na vzájomne uznávanej oddanosti spoločným hodnotám, medzi ktoré patrí demokracia, právny štát, dobrá správa vecí verejných a dodržiavanie a podpora ľudských práv.

    (4)

    Vzťahy Európskej únie s krajinami južného Stredozemia sa stávajú komplexnejšími v dôsledku plnenia euro-stredomorských dohôd a pokračovania euro-stredomorského partnerstva.

    (5)

    Malo by sa monitorovať vykonávanie priorít partnerstva a aproximácia právnych predpisov. Právomoci Európskej únie poskytujú rámec na rozvoj vzťahov a spolupráce so stredozemskými krajinami spôsobom, ktorý zohľadňuje potrebu súdržného a vyváženého barcelonského procesu.

    (6)

    Asociačná rada už rozhodla o vytvorení podvýborov Výboru pre pridruženie, aby tak vytvorila primeraný inštitucionálny rámec na uskutočňovanie a posilňovanie spolupráce,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    Týmto sa zriaďuje Podvýbor pre ľudské práva, demokratizáciu a správu vecí verejných a prijíma sa jeho rokovací poriadok uvedený v prílohe.

    Podvýbor pracuje na základe právomoci Výboru pre pridruženie, ktorému podáva správu po každom zasadnutí. Podvýbor nemá rozhodovaciu právomoc. Môže však predkladať návrhy Výboru pre pridruženie.

    Otázky v pôsobnosti podvýboru sa môžu riešiť aj na vyšších úrovniach v rámci politického dialógu medzi EÚ a Marokom.

    Výbor pre pridruženie prijme akékoľvek potrebné opatrenie, aby zabezpečil riadnu činnosť podvýboru, a informuje o tom asociačnú radu.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

    V Bruseli 26. septembra 2006

    Za Asociačnú radu

    predseda

    E. TUOMIOJA


    (1)  Ú. v. ES L 70, 18.3.2000, s. 2.


    PRÍLOHA

    Rokovací poriadok Podvýboru EÚ–Maroko pre ľudské práva, demokratizáciu a správu vecí verejných č. 7

    1.   Zloženie a predsedníctvo

    Podvýbor je zložený zo zástupcov Európskeho spoločenstva a jeho členských štátov a zástupcov vlády Marockého kráľovstva a striedavo mu predsedajú obidve strany.

    2.   Úloha

    Podvýbor pracuje na základe právomoci Výboru pre pridruženie, ktorému podáva správu po každom zasadnutí. Podvýbor nemá rozhodovaciu právomoc. Môže však predkladať návrhy Výboru pre pridruženie.

    3.   Témy

    Podvýbor rokuje o vykonávaní dohody o pridružení v uvedených oblastiach. Pokiaľ ide o záležitosti týkajúce sa ľudských práv, demokratizácie a správy vecí verejných zahrnuté do akčného plánu EÚ–Maroko v rámci politiky susedstva, podvýbor je hlavným mechanizmom na sledovanie technickej stránky. Hodnotí pokrok týkajúci sa aproximácie zákonov, vykonávania a presadzovania. Prerokúva sa aj spolupráca v oblasti verejnej správy. Podvýbor hodnotí pokrok a skúma akékoľvek problémy, ktoré môžu vzniknúť v sektoroch uvedených nižšie, a navrhuje opatrenia, ktoré by sa mohli prijať:

    a)

    právny štát, dobrá správa vecí verejných a demokracia vrátane najmä: posilnenia demokracie a právneho štátu; nezávislosti súdnictva a prístupu k spravodlivosti a modernizácie súdnictva;

    b)

    ratifikácia a vykonávanie základných medzinárodných dohovorov o ľudských právach a základných slobodách a protokolov k týmto dohovorom; vykonávanie povinností týkajúcich sa podávania správ a pokrok dosiahnutý v preskúmaní výhrad;

    c)

    posilnenie vnútroštátnych administratívnych a inštitucionálnych kapacít.

    Uvedený zoznam nie je úplný a Výbor pre pridruženie môže doplniť ďalšie relevantné témy vrátane horizontálnych záležitostí, napríklad štatistík, najmä pokiaľ ide o vykonávanie regionálneho programu.

    Podvýbor môže prerokovať otázky súvisiace s jedným, viacerými alebo všetkými uvedenými sektormi.

    4.   Sekretariát

    Úradník Európskej komisie a vládny úradník Marockého kráľovstva konajú spoločne ako stáli tajomníci podvýboru.

    Všetky oznámenia týkajúce sa podvýboru sa odosielajú tajomníkom.

    5.   Zasadnutia

    Podvýbor zasadá vždy, keď si to okolnosti vyžadujú, a najmenej raz do roka. Zasadnutie sa môže zvolať na základe žiadosti ktorejkoľvek zo strán, ktorá sa zašle úradnou cestou prostredníctvom tajomníka, ktorý postúpi žiadosť druhej strane. Po doručení žiadosti o zvolanie zasadnutia podvýboru tajomník druhej strany odpovie do pätnástich pracovných dní.

    V prípade osobitnej naliehavosti sa môže zasadnutie podvýboru zvolať skôr s výhradou súhlasu oboch strán. Všetky žiadosti o zvolanie zasadnutia musia mať písomnú podobu.

    Zasadnutia podvýboru sa konajú v čase a na mieste, ktoré si dohodli obidve strany.

    Zasadnutia zvoláva zodpovedný tajomník po dohode s predsedom. Pred každým zasadnutím bude predseda informovaný o zamýšľanom zložení delegácie každej strany.

    Ak obe strany súhlasia, podvýbor môže pozvať na svoje zasadnutia odborníkov, aby poskytli požadované špecifické informácie.

    6.   Program zasadnutí

    Všetky žiadosti na zaradenie bodov do programu podvýboru sa zasielajú tajomníkom.

    Pre každé zasadnutie vypracuje predseda predbežný program zasadnutia. Zodpovedný tajomník ho zasiela svojmu proťajšku najneskôr do desiatich dní pred začatím zasadnutia.

    Body na zaradenie do predbežného programu sa oznámia tajomníkom najneskôr do pätnástich dní pred začatím zasadnutia. Obe strany musia dostať podklady aspoň sedem dní pred zasadnutím. V prípade osobitných a/alebo naliehavých prípadov sa môže povoliť neskoršie oznámenie a poskytnutie podkladov za predpokladu, že s tým obidve strany súhlasia.

    Podvýbor prijíma program na začiatku každého zasadnutia.

    7.   Zápisnica

    Zápisnicu vypracúvajú a schvaľujú obaja tajomníci po každom zasadnutí. Tajomníci podvýboru zasielajú kópiu zápisnice vrátane návrhov podvýboru tajomníkom a predsedovi Výboru pre pridruženie.

    8.   Zverejňovanie

    Ak sa nerozhodne inak, zasadnutia podvýboru nie sú verejné a rokovania sa nezverejňujú.


    Top