Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42020Y1204(01)

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o pracovnom pláne Európskej únie pre šport (1. január 2021 – 30. jún 2024) 2020/C 419/01

Ú. v. EÚ C 419, 4.12.2020, p. 1–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 419/1


Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o pracovnom pláne Európskej únie pre šport (1. január 2021 – 30. jún 2024)

(2020/C 419/01)

RADA A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV ZASADAJÚCI V RADE,

1.

PRIPOMÍNAJÚC článok 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, podľa ktorého je šport oblasťou, v ktorej by sa činnosťou na úrovni EÚ mali podporovať, koordinovať a dopĺňať opatrenia členských štátov.

2.

PRIPOMÍNAJÚC, že Únia prispieva k podpore európskych záležitostí týkajúcich sa športu, pričom zohľadňuje jeho osobitnú povahu, jeho štruktúry založené na dobrovoľnosti, ako aj jeho spoločenskú a vzdelávaciu úlohu (1).

3.

PRIPOMÍNAJÚC, že činnosť Únie sa zameriava na rozvoj európskeho rozmeru v športe, okrem iného podporovaním spravodlivosti a otvorenosti pri športových súťažiach a spolupráce medzi subjektmi zodpovednými za šport, ako aj ochranou fyzickej a morálnej integrity športovcov a športovkýň, najmä najmladších športovcov a športovkýň (2).

4.

UZNÁVAJÚC, že šport by mohol prispieť k dosiahnutiu celkových politických priorít EÚ, a najmä cieľov rôznych ďalších oblastí politiky, ako sú napr. vzdelávanie, zdravie, mládež, sociálne veci, začlenenie, rovnosť, rodová rovnosť, rozvoj miest a vidieka, doprava, životné prostredie, cestovný ruch, zamestnanosť, inovácia, udržateľnosť, digitalizácia a hospodárstvo; a že uvedené oblasti politiky by mohli podporovať presadzovanie športu na základe medzisektorovej spolupráce.

5.

ZDÔRAZŇUJÚC, že v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj, ktorú prijala Organizácia Spojených národov, je šport aj dôležitým faktorom, ktorý umožňuje udržateľný rozvoj (3), a preto môže pomôcť dosiahnuť ciele udržateľného rozvoja.

6.

PRIPOMÍNAJÚC uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o pracovnom pláne Európskej únie pre šport na roky 2011 – 2014 (4), 2014 – 2017 (5) a 2017 – 2020 (6).

7.

VÍTAJÚC výsledky vykonávania pracovného plánu EÚ pre šport na roky 2017 – 2020, ako aj správu Komisie o jeho vykonávaní a relevantnosti (7).

8.

UZNÁVAJÚC potrebu primeranej spolupráce so športovým hnutím a s ďalšími relevantnými zainteresovanými stranami a príslušnými medzinárodnými vládnymi a mimovládnymi organizáciami vrátane Rady Európy, Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Úradu Organizácie Spojených národov pre drogy a kriminalitu (UNODC), Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

STANOVUJÚ PRACOVNÝ PLÁN EURÓPSKEJ ÚNIE PRE ŠPORT NA OBDOBIE OD 1. JANUÁRA 2021 DO 30. JÚNA 2024:

9.

HLAVNÝMI CIEĽMI tohto pracovného plánu Európskej únie pre šport (ďalej len „pracovný plán EÚ“) sú:

posilniť v EÚ šport založený na integrite a hodnotách.

posilniť obnovu sektora športu a jeho odolnosť voči kríze počas pandémie COVID-19 a po nej.

podporovať udržateľnú politiku v oblasti športu založenú na dôkazoch.

zvýšiť zapojenie sa do športu a zdraviu prospešných pohybových aktivít s cieľom propagovať aktívny životný štýl šetrný k životnému prostrediu, sociálnu súdržnosť a aktívne občianstvo.

prostredníctvom medzisektorovej spolupráce zabezpečiť informovanosť v rámci iných oblastí politiky EÚ v súvislosti s významným prínosom, ktorý šport môže mať k sociálne a environmentálne udržateľnému rastu Európy, digitalizácii, ako aj zotaveniu sa z pandémie COVID-19 a budúcej odolnosti, ako aj k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.

posilniť medzinárodný rozmer politiky EÚ v oblasti športu, najmä prostredníctvom výmen a spolupráce s vládami a zainteresovanými stranami mimo EÚ.

zabezpečiť opatrenia nadväzujúce na predchádzajúce tri pracovné plány EÚ pre šport a na ďalšie dokumenty EÚ týkajúce sa športu, ako sú napríklad závery a uznesenia Rady.

pokračovať vo výmene vedomostí a skúseností medzi členskými štátmi EÚ a Komisiou.

zintenzívniť na úrovni EÚ dialóg a spoluprácu so športovým hnutím a ďalšími príslušnými zainteresovanými stranami a inštitúciami v oblasti športu a pohybovej aktivity, ako aj mimo nej.

podporovať podľa potreby vykonávanie kapitoly programu Erasmus+ týkajúcej sa športu.

10.

V pracovnom pláne EÚ sa venuje pozornosť týmto prioritným oblastiam:

ochrana integrity a hodnôt v športe;

sociálno-ekonomický a environmentálny rozmer športu;

podpora zapojenia sa do športu a zdraviu prospešných pohybových aktivít.

Konkrétne kľúčové témy, tézy, ciele, pracovné formáty, možné výsledky, cieľové termíny a povinnosti sú stanovené a vysvetlené v prílohách I a II k tomuto dokumentu.

11.

Tento pracovný plán EÚ je flexibilným nástrojom. Následné úpravy alebo zmeny môžu byť potrebné na včasnú reakciu na nadchádzajúci alebo neočakávaný vývoj a naliehavé problémy v oblasti športu a pohybovej aktivity, pričom sa zohľadnia priority budúcich predsedníctiev Rady.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY:

12.

Sa zapájali do vykonávania tohto pracovného plánu EÚ a aby prípadne svojimi odbornými znalosťami a skúsenosťami prispievali k rôznym pracovným formátom.

13.

Zvážili zohľadnenie vedomostí a výsledkov dosiahnutých pri vykonávaní tohto pracovného plánu EÚ pri rozvoji športu alebo vypracovávaní iných relevantných politík na vnútroštátnej a nižšej úrovni, zároveň rešpektujúc zásady subsidiarity a nezávislosti športu.

14.

Informovali národné športové hnutie a ďalšie príslušné zainteresované strany o vykonávaní tohto pracovného plánu EÚ a v prípade potreby toto vykonávanie s nimi konzultovali, ako aj šírili vedomosti a výsledky s cieľom uľahčiť praktický význam a viditeľnosť činností.

VYZÝVAJÚ PREDSEDNÍCTVA RADY, ABY:

15.

Zohľadnili tento pracovný plán EÚ pri vypracúvaní svojho programu a vychádzali z už dosiahnutých výsledkov.

16.

Zvážili zorganizovanie zasadnutí na pracovnej úrovni s príslušnými zástupcami športového hnutia a ďalšími zainteresovanými stranami v oblasti športu okrem iného na účely výmeny informácií o vykonávaní tohto pracovného plánu EÚ, preskúmania vzájomných ambícií a poskytovania informácií o plánovaných prioritách nadchádzajúcich predsedníctiev Rady (8).

17.

Na konci obdobia, na ktoré sa vzťahuje toto uznesenie, navrhli na základe správy, ktorú má vypracovať Komisia, podľa potreby nový návrh pracovného plánu EÚ na ďalšie obdobie.

VYZÝVAJÚ KOMISIU, ABY:

18.

Sa spolu s členskými štátmi, so športovým hnutím a s ďalšími príslušnými zainteresovanými stranami zapájala do vykonávania tohto pracovného plánu EÚ a podporovala členské štáty prostredníctvom svojich odborných znalostí a skúseností zo všetkých relevantných oblastí politiky v súlade s prílohami I a II k tomuto uzneseniu.

19.

Prispievala k politikám založeným na dôkazoch v EÚ a jej členských štátoch najmä prostredníctvom štúdií a prieskumov.

20.

Naďalej informovala členské štáty, športové hnutie a ďalšie príslušné zainteresované strany o prebiehajúcich a plánovaných iniciatívach a možnostiach financovania v oblasti športu, ako aj v ďalších oblastiach politiky EÚ týkajúcich sa športu, a v prípade potreby vopred konzultovala s členskými štátmi prostredníctvom príslušných prípravných orgánov a kanálov Rady (9) o vykonávaní konkrétnych iniciatív v rámci pracovného plánu EÚ.

21.

Podporovala začleňovanie športu a pohybových aktivít do iných oblastí politiky EÚ.

22.

Šírila vedomosti a výsledky dosiahnuté pri vykonávaní tohto pracovného plánu EÚ s cieľom zabezpečiť praktický význam a viditeľnosť činností.

23.

Zvážila poskytnutie online platformy na uchovávanie a výmenu správ, najlepších postupov alebo príslušných dokumentov s cieľom uľahčiť výmenu informácií medzi členskými štátmi.

24.

Na základe dobrovoľných príspevkov členských štátov predložila v druhom polroku 2023 správu o vykonávaní a význame tohto pracovného plánu EÚ. Táto správa bude slúžiť ako základ na vypracovanie možného nasledujúceho pracovného plánu EÚ počas prvého polroka 2024.

VYZÝVAJÚ ŠPORTOVÉ HNUTIE A ĎALŠIE RELEVANTNÉ ZAINTERESOVANÉ STRANY, ABY:

25.

Sa spolu s členskými štátmi a Komisiou zapájali do vykonávania tohto pracovného plánu EÚ a aby svojimi odbornými znalosťami a skúsenosťami prispievali k rôznym pracovným formátom.

26.

Zvážili šírenie vedomostí a výsledkov dosiahnutých pri vykonávaní tohto pracovného plánu EÚ a zohľadnili ich vo svojich vlastných činnostiach.

(1)  Pozri článok 165 ods. 1 druhý pododsek Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

(2)  Pozri článok 165 ods. 2 ZFEÚ.

(3)  https://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/70/1&Lang=E, pozri bod 37.

(4)  Ú. v. EÚ C 162, 1.6.2011, s. 1.

(5)  Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 12.

(6)  Ú. v. EÚ C 189, 15.6.2017, s. 5.

(7)  9469/20 + ADD 1.

(8)  Toto zasadnutie by sa mohlo konať napríklad ako sprievodné podujatie každoročného Športového fóra EÚ. Na strane EÚ by účastníkmi tohto zasadnutia mohli byť zástupcovia aktuálnej trojice predsedníctiev, nadchádzajúcej trojice predsedníctiev a Komisie.

(9)  Najmä pracovnej skupiny Rady pre šport.


PRÍLOHA I

Prioritná oblasť: Ochrana integrity a hodnôt v športe

Kľúčová téma

Téza

Cieľ

Pracovný formát

(príp.) Výstup/cieľový termín

Vedúci (jeden alebo viacerí)

Bezpečné prostredie v športe (1)

Predchádzanie obťažovaniu, zneužívaniu a násiliu vrátane sexuálneho násilia a akejkoľvek formy diskriminácie

zvyšovanie informovanosti

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na odporúčania expertnej skupiny pre dobrú správu, pokiaľ ide o ochranu mladých športovcov a ochranu práv detí v športe (2016) (2) a závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o ochrane detí v športe (3)

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady alebo diskusia o smerovaní

druhý polrok 2023

ES predsedníctvo

Antidoping (4)

Zabezpečenie koordinácie a výmeny informácií, najmä v kontexte zasadnutí WADA a CAHAMA

príprava pozícií EÚ a jej členských štátov na zasadnutia ad hoc Európskeho výboru pre Svetovú antidopingovú agentúru (CAHAMA) a Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v súlade s uznesením zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o zastúpení členských štátov EÚ v Nadačnej rade Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) a o koordinácii pozícií členských štátov pred zasadnutiami agentúry WADA (5) (alebo akýchkoľvek následných súvisiacich dokumentov)

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

Rada a jej prípravné orgány (v prípade potreby podporované expertmi)

(príp.) koordinácia a pozícia EÚ

(2021 – 2024)

predsedníctva, Komisia

Šport a vzdelávanie

Šport ako rámec pre osobné, sociálne a vzdelávacie zručnosti a presadzovanie tolerancie, solidarity, inkluzívnosti, ako aj ďalších športových hodnôt a hodnôt EÚ (6)

zvyšovanie informovanosti

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o presadzovaní spoločných hodnôt EÚ prostredníctvom športu (7)

skupina zainteresovaných členských štátov (činnosť v rámci partnerského učenia)

2021 – 2022

DE

Konferencia o mieste športu a jeho vplyve v živote detí

prvý polrok 2022

FR predsedníctvo

zasadnutie generálnych riaditeľstiev (s osobitným zameraním na profesionálnych športovcov a športové hnutia ako vzory)

druhý polrok 2022

CZ predsedníctvo

Zručnosti a kvalifikácie v športe: športovci a zamestnanci, najmä tréneri

konferencia

2021 – 2023

Komisia

 

Dvojité kariéry športovcov

zvyšovanie informovanosti

výmena najlepších postupov

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o dvojitých kariérach športovcov (8)

Rada a prípravné orgány

diskusia o smerovaní

(druhý polrok 2021)

SI predsedníctvo

Rodová rovnosť

zvýšenie podielu žien, najmä medzi trénermi a v rámci vedúcich pozícií v športových organizáciách a športových kluboch

rovnaké podmienky (vrátane odmeňovania) športovkýň a športovcov, tréneriek a trénerov, funkcionárok a funkcionárov, zamestnankýň a zamestnancov atď.

zvýšenie mediálneho pokrytia športových súťaží žien, boj proti stereotypom atď.

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na závery Rady z 21. mája 2014 o rodovej rovnosti v športe (9) a na odporúčania expertnej skupiny pre dobrú správu, pokiaľ ide o rodovú rovnosť v športe (2016) (10)

konferencia

2022 – 2023

Komisia

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady (druhý polrok 2023)

ES predsedníctvo

Športová diplomacia

Športová diplomacia v kontexte vonkajších vzťahov EÚ

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na závery Rady o športovej diplomacii (11)

konferencia

prvý polrok 2021

PT predsedníctvo

skupina zainteresovaných členských štátov

prvý polrok 2023

HR

Európsky model športu

Vplyv uzavretých športových súťaží na systém organizovaného športu pri zohľadnení špecifickosti športu

Možné výzvy, ktorým čelia európske športové organizácie a federácie (pracovný názov)

získavanie vedomostí

analýza skutkovej a právnej situácie

zvyšovanie informovanosti

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady (druhý polrok 2021)

SI predsedníctvo

(príp.) štúdia

2022

Komisia

Práva športovcov

Práva a pracovné podmienky športovcov, najmä tie, ktoré sa týkajú účasti na športových podujatiach (okrem iného marketingové práva, sloboda prejavu, právna ochrana, nediskriminácia)

zvyšovanie informovanosti

získavanie vedomostí

analýza skutkovej a právnej situácie

seminár

2023

Komisia

(príp.) štúdia

 

Komisia

Rozvoj a presadzovanie dobrej správy v oblasti športu

Identifikácia prekážok súvisiacich so správou, ktoré je v rámci športu potrebné riešiť

výmena najlepších postupov

referenčné porovnávanie

konferencia

2022 – 2023

BG

SE

Boj proti manipulácii športových súťaží

Dohovor Rady Európy o manipulácii športových súťaží („Macolinský dohovor“)

Preskúmať spolu s Komisiou spôsoby, ako vyriešiť patovú situáciu v súvislosti s dohovorom s cieľom umožniť EÚ a všetkým jej členským štátom dokončiť ich ratifikačné procesy a pristúpiť k dohovoru

Nadviazanie na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o boji proti korupcii v športe (12)

Rada a prípravné orgány

2021 – 2022

predsedníctva

Komisia

Prioritná oblasť: Sociálno-ekonomický a environmentálny rozmer športu

Kľúčová téma

Téza

Cieľ

Pracovný formát

(príp.) Výstup/cieľový termín

Vedúci (jeden alebo viacerí)

Inovácia a digitalizácia

Inovácia v oblasti športu vo všetkých rozmeroch a na všetkých úrovniach odvetvia športu (vrátane miestnych športových klubov)

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o športe ako hnacom motore inovácie a hospodárskeho rastu (13)

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady o inovácii v oblasti športu

(prvý polrok 2021)

PT predsedníctvo

seminár

prvý polrok 2021

PT predsedníctvo

skupina zainteresovaných členských štátov

prvý polrok 2021

BG

skupina zainteresovaných členských štátov (so zameraním najmä na používanie digitálnych nástrojov v rámci vzdelávania trénerov (14))

2021 – 2022

DE

HR

seminár

druhý polrok 2023

BE

Ekologický šport

vzdelávanie v záujme udržateľného športu

športovanie, športové zariadenia a športové podujatia šetrné k životnému prostrediu

vývoj športu a jeho vykonávanie v súvislosti so zmenou klímy

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

zvyšovanie informovanosti

vypracovanie návrhu spoločného rámca so spoločnými záväzkami pri zohľadnení Európskeho klimatického paktu

expertná skupina skupina

2021 – 2023

Komisia

zainteresovaných členských štátov

2021 – prvý polrok 2022

FR predsedníctvo

 

 

NL

Rada a prípravné orgány

(príp.) uznesenie Rady o ekologickom dohovore pre šport, prípadne doplnené vyhlásením viacerých zainteresovaných strán

(prvý polrok 2022)

FR predsedníctvo

Športové zariadenia

udržateľné plánovanie, výstavba a údržba

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

zvyšovanie informovanosti

skupina zainteresovaných členských štátov (činnosť v rámci partnerského učenia)

2021

DE

konferencia

druhý polrok 2022

CZ predsedníctvo

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady o udržateľnej a prístupnej športovej infraštruktúre (druhý polrok 2022)

CZ

predsedníctvo

Významné športové podujatia

budúcnosť Európy ako miesta na usporadúvanie významných športových podujatí

spoločné usporadúvanie významných športových podujatí viacerými krajinami

udržateľné plánovanie a realizácia

pozitívne prínosy pre hostiteľské mestá alebo regióny (vrátane zapojenia mládeže)

výmena najlepších postupov

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o posilnení čestnosti, transparentnosti a dobrej správy v súvislosti s významnými športovými podujatiami (15) a na odporúčania expertnej skupiny pre hospodársky rozmer športu týkajúce sa významných športových podujatí, najmä pokiaľ ide o aspekty ich prínosu so zameraním na sociálnu, hospodársku a environmentálnu udržateľnosť (2016) (16)

opatrenia nadväzujúce na vyhlásenie podpísané na neformálnom zasadnutí ministrov 31. mája 2018 v Paríži (17)

skupina zainteresovaných členských štátov alebo konferencia

druhý polrok 2021

FI

 

2022 – 2023

NL

 

2024

ES

Perspektíva EÚ v športe na olympijských a paralympijských hrách v roku 2024

zasadnutie generálnych riaditeľstiev

prvý polrok 2022

FR predsedníctvo

Investície do športu a pohybovej aktivity

prínos športu k regionálnemu rozvoju

možnosti využitia programov financovania EÚ (Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (RRF), React-EU, štrukturálne fondy a iné programy financovania EÚ)

analýza situácie

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o hospodárskom rozmere športu a jeho sociálno-ekonomických prínosoch (18)

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o vplyve pandémie COVID-19 a oživení odvetvia športu (19)

skupina zainteresovaných členských štátov

2021

IT

zasadnutie zoskupenia

2022

Komisia

Posilnenie obnovy sektora športu a jeho odolnosti voči kríze počas pandémie COVID-19 a po nej

strednodobý a dlhodobý vplyv pandémie na profesionálny šport, vrcholový šport a šport na miestnej úrovni,

prípadná potreba štrukturálnych zmien v systéme športu

úloha orgánov verejnej moci

možnosti financovania

analýza situácie

výmena najlepších postupov

rozvoj stratégie

opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o vplyve pandémie COVID-19 a oživení odvetvia športu (20)

konferencia

2021

ES

expertná skupina

2021 – 2023

Komisia

Prioritná oblasť: podpora zapojenia sa do športu a zdraviu prospešných pohybových aktivít

Kľúčová téma

Téza

Cieľ

Pracovný formát

Výstup/cieľový termín

Vedúci (jeden alebo viacerí)

Vytváranie primeraných príležitostí pre šport a pohybovú aktivitu pre všetky generácie

Strategický rozvoj športu a pohybových aktivít na miestnej úrovni

výmena najlepších postupov

získavanie vedomostí

opatrenia nadväzujúce na závery Rady o podpore motorických schopností a pohybových a športových aktivít pre deti (21)

skupina zainteresovaných členských štátov

2021 – 2022

DE

Rozvoj miesta športu a jeho vplyvu v živote detí

konferencia

prvý polrok 2022

FR predsedníctvo

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady (prvý polrok 2022)

FR predsedníctvo

Podpora pohybovej aktivity

sledovanie celoživotnej pohybovej aktivity

medzisektorová spolupráca s príslušnými inštitúciami (okrem iného so školami)

úloha médií

zvyšovanie informovanosti

získavanie vedomostí

výmena najlepších postupov

konferencia

druhý polrok 2021

SI predsedníctvo

Rada a prípravné orgány

(príp.) závery Rady (druhý polrok 2021)

SI predsedníctvo


(1)  Článok 165 ods. 2 ZFEÚ: „Činnosť Únie sa zameriava na (...) rozvoj európskeho rozmeru v športe (...) ochranou fyzickej a morálnej integrity športovcov, najmä mladých športovcov.“

(2)  https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetailDoc&id=25000&no=1

(3)  Ú. v. EÚ C 419, 12.12.2019, s. 1.

(4)  Článok 165 ods. 2 ZFEÚ: Činnosť Únie sa zameriava na (...) rozvoj európskeho rozmeru v športe podporovaním spravodlivosti a otvorenosti pri športových súťažiach (...).

(5)  Ú. v. EÚ C 192, 7.6.2019, s. 1.

(6)  Článok 165 ods. 1 ZFEÚ: „Únia prispieva k podpore európskych záležitostí týkajúcich sa športu, pričom zohľadňuje (...) jeho spoločenskú a vzdelávaciu úlohu.“

(7)  Ú. v. EÚ C 196, 8.6.2018, s. 23.

(8)  Ú. v. EÚ C 168, 14.6.2013, s. 10.

(9)  Ú. v. EÚ C 183, 14.6.2014, s. 39.

(10)  https://ec.europa.eu/assets/eac/sport/library/policy_documents/expert-group-gender-equality_en.pdf

(11)  Ú. v. EÚ C 467, 15.12.2016, s. 12.

(12)  Ú. v. EÚ C 416, 11.12.2019, s. 3 (pozri bod 26).

(13)  Ú. v. EÚ C 436, 5.12.2014, s. 2.

(14)  Opatrenia nadväzujúce na závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o úlohe trénerov v spoločnosti (Ú. v. EÚ C 423, 9.12.2017, s. 6) a závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o posilnení postavenia trénerov zlepšením príležitostí na získavanie zručností a kompetencií (Ú. v. EÚ C 196, 11.6.2020, s. 1).

(15)  Ú. v. EÚ C 212, 14.6.2016, s. 14.

(16)  https://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetailDoc&id=23271&no=1

(17)  https://www.sports.gouv.fr/IMG/pdf/declarationjop2024_europe_en.pdf

(18)  Ú. v. EÚ C 449, 13.12.2018, s. 1.

(19)  Ú. v. EÚ C 214 I, 29.6.2020, s. 1.

(20)  Pozri poznámku pod čiarou č. 28.

(21)  Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 46.


PRÍLOHA II

Zásady týkajúce sa pracovných formátov a podávania správ

1.   

Pracovný plán EÚ pre šport sa bude vykonávať najmä prostredníctvom expertných skupín, skupín zainteresovaných členských štátov (t. j. v súvislosti s činnosťami partnerského učenia), zasadnutí zoskupenia, záverov Rady, konferencií a štúdií.

2.   

Úlohou expertných skupín je zabezpečiť širšiu účasť členských štátov so zapojením športového hnutia a ďalších relevantných zainteresovaných strán na úrovni EÚ. Členské štáty sa môžu zapojiť do činností kedykoľvek. Členské štáty by mohli zvážiť (aj) vymenovanie – v náležitých prípadoch – zástupcov svojho národného športového hnutia do expertnej skupiny.

Expertným skupinám predsedá Komisia v súlade s ustanoveniami rozhodnutia C(2016) 3301 (1). Od Komisie sa žiada, aby pri výbere zástupcov športového hnutia a ďalších zainteresovaných strán v oblasti športu zohľadnila v neposlednom rade relevantnosť dotknutej inštitúcie a odborné znalosti osobitne vymenovaných zástupcov týkajúce sa danej oblasti.

3.   

Skupiny zainteresovaných členských štátov bude organizovať jeden alebo viacero členských štátov, okrem iného na účely podrobnejšej výmeny informácií o konkrétnych témach a otázkach. Do skupín zainteresovaných členských štátov sa môžu zapojiť všetky členské štáty. Zapojiť by sa mohli aj zástupcovia športového hnutia alebo ďalšie príslušné zainteresované strany. Členské štáty môžu vytvárať skupiny zainteresovaných členských štátov aj v súvislosti s témami, ktoré nie sú uvedené v prílohe I.

Skupiny zainteresovaných členských štátov môžu, ak to považujú za potrebné, vymedziť vlastné pracovné postupy a štruktúry s ohľadom na svoje konkrétne potreby a výsledky. Komisia sa do práce týchto skupín zapája, a ak sú splnené rozpočtové podmienky, môže práci skupín zainteresovaných členských štátov (ako činnosti partnerského učenia) poskytnúť finančnú podporu.

4.   

Komisia organizuje zasadnutia zoskupenia na konkrétnu tému s cieľom prezentovať prácu a výsledky príslušných projektov financovaných prostredníctvom kapitoly programu Erasmus+ týkajúcej sa športu alebo iných programov financovania zo strany EÚ.

5.   

Účasť členských štátov na vykonávaní pracovného plánu je dobrovoľná.

6.   

Vo vhodných prípadoch sa zasadnutia expertných skupín, skupín zainteresovaných členských štátov, konferencie a zasadnutia zoskupení môžu konať aj vo virtuálnej forme.

7.   

Komisia bude pracovnej skupine pre šport podávať správu o pokroku, ktorý sa dosiahol pri práci expertných skupín, ako aj na konferenciách/zasadnutiach zoskupenia/v rámci štúdií, a prezentovať príslušné výsledky. Rovnako budú postupovať aj predsedníctva Rady v súvislosti s podujatiami, ktoré organizujú. Skupiny zainteresovaných členských štátov môžu vymenovať zástupcov, aby vykonávali podobnú činnosť.

8.   

Programy a správy všetkých skupín budú k dispozícii všetkým členským štátom bez ohľadu na mieru ich zapojenia v danej oblasti. Výsledky činnosti skupín sa budú prostredníctvom vhodných kanálov uverejňovať a šíriť na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni.


(1)  Rozhodnutie Komisie z 30. mája 2016, ktorým sa stanovujú horizontálne pravidlá vytvárania a fungovania expertných skupín Komisie [C(2016) 3301 final], https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/3/2016/EN/3-2016-3301-EN-F1-1.PDF


Top