EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D1353

Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2020/1353 z 25. septembra 2020, ktorým sa Poľskej republike poskytuje dočasná podpora podľa nariadenia (EÚ) 2020/672 na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19

Ú. v. EÚ L 314, 29.9.2020, p. 45–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/11/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2020/1353/oj

29.9.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 314/45


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE RADY (EÚ) 2020/1353

z 25. septembra 2020,

ktorým sa Poľskej republike poskytuje dočasná podpora podľa nariadenia (EÚ) 2020/672 na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (EÚ) 2020/672 z 19. mája 2020 o zriadení európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE) v dôsledku výskytu ochorenia COVID-19 (1), a najmä na jeho článok 6 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)

Poľsko požiadalo 6. augusta 2020 Úniu o finančnú pomoc s cieľom doplniť svoje vnútroštátne úsilie pri riešení vplyvu výskytu ochorenia COVID-19 a jeho sociálno-ekonomických dôsledkov na pracovníkov a samostatne zárobkovo činné osoby.

(2)

Očakáva sa, že výskyt ochorenia COVID-19 a mimoriadne opatrenia, ktoré Poľsko zaviedlo na obmedzenie jeho výskytu, ako aj jeho sociálno-ekonomického vplyvu a vplyvu súvisiaceho so zdravím, budú mať dramatický dosah na verejné financie. Podľa prognózy Komisie z jari 2020 malo mať Poľsko do konca roka 2020 deficit verejnej správy na úrovni 9,5 % a dlh verejnej správy na úrovni 58,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Podľa predbežnej prognózy Komisie z leta 2020 sa v roku 2020 predpokladá pokles HDP Poľska o 4,6 %.

(3)

Výskyt ochorenia COVID-19 ochromil podstatnú časť pracovnej sily v Poľsku. To viedlo k náhlemu a prudkému zvýšeniu verejných výdavkov Poľska vzhľadom na zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie pre samostatne zárobkovo činné osoby, všetky sociálne družstvá (bez ohľadu na množstvo zamestnancov) a spoločnosti zamestnávajúce do 50 zamestnancov, dávku za prestoje pre samostatne zárobkovo činné osoby a osoby pracujúce na základe občianskoprávnych zmlúv, dotácie na mzdy a príspevky na sociálne zabezpečenie, dotácie pre samostatne zárobkovo činné osoby bez zamestnancov a úvery poskytované samostatne zárobkovo činným osobám, mikropodnikom a mimovládnym organizáciám, ktoré možno transformovať na dotácie, ako sa uvádza v odôvodneniach 4 až 8.

(4)

Konkrétnejšie sa v zákone z 2. marca 2020 o konkrétnych riešeniach v oblasti prevencie ochorenia COVID-19, ďalších infekčných chorôb a krízových situácií, ktoré spôsobujú, boja proti nim a ich eradikácie (2), ktorý sa uvádza v žiadosti Poľska zo 6. augusta 2020, zaviedlo dočasné zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie pre samostatne zárobkovo činné osoby, všetky sociálne družstvá (bez ohľadu na počet zamestnancov) a spoločnosti zamestnávajúce do 50 zamestnancov na ochranu pracovísk v reakcii na výskyt ochorenia COVID-19. Toto zníženie platilo v období od marca do mája 2020. Spoločnosti zamestnávajúce do 10 zamestnancov a vo väčšine prípadov samostatne zárobkovo činné osoby a všetky sociálne družstvá (bez ohľadu na počet zamestnancov) mohli využiť zníženie v plnej výške, zatiaľ čo pre subjekty s 10 až 50 zamestnancami bolo toto zníženie vo výške 50 %. Dočasné zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie možno považovať za opatrenie podobné režimom skráteného pracovného času, ako sa uvádza v nariadení (EÚ) 2020/672, keďže je zacielené na ochranu samostatne zárobkovo činných osôb pred znížením alebo stratou príjmov a v prípade spoločností zamestnávajúcich do 50 zamestnancov a všetkých sociálnych družstiev sa ním podporujú osoby, ktoré v nich zostanú zamestnané až do konca platnosti opatrenia. Dočasné zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie predstavuje pre vládu ušlý príjem, ktorý sa na účely vykonávania nariadenia (EÚ) 2020/672 môže považovať za ekvivalent verejných výdavkov.

(5)

Orgány okrem toho zaviedli dávku za prestoje pre samostatne zárobkovo činné osoby a osoby pracujúce na základe občianskoprávnych zmlúv, ktoré v dôsledku krízy zaznamenali zníženie príjmov. Toto opatrenie pozostáva z paušálnej dávky pre samostatne zárobkovo činné osoby (vo výške 50 % alebo 80 % minimálnej mzdy v závislosti od miery poklesu príjmov) a osoby pracujúce na základe neštandardných pracovných zmlúv (vo výške do 80 % minimálnej mzdy) a jeho cieľom je kompenzovať im pokles príjmov.

(6)

Boli zavedené dotácie na mzdy a príspevky na sociálne zabezpečenie, ktoré sú podmienené poklesom obratu v dôsledku krízy. O dočasné spolufinancovanie nákladov na mzdy a príspevky na sociálne zabezpečenie môžu požiadať podniky všetkých veľkostí. Dotácie na mzdy a príspevky na sociálne zabezpečenie možno považovať za opatrenie podobné režimom skráteného pracovného času, ako sa uvádza v nariadení (EÚ) 2020/672, pokiaľ ide o výdavky, ktoré vznikli spoločnostiam a iným subjektom využívajúcim skrátený pracovný čas alebo dobrovoľne skracujúcim pracovný čas alebo v prípadoch, keď boli zamestnanci nepretržite zamestnaní až do obdobia, o ktorom existujú najnovšie dostupné údaje o výsledkoch, keďže od spoločností sa vyžaduje zachovanie zamestnanosti buď počas obdobia skráteného pracovného času, alebo až do obdobia, o ktorom existujú najnovšie dostupné údaje o výsledkoch.

(7)

Orgány zaviedli dotácie pre samostatne zárobkovo činné osoby bez zamestnancov. V rámci týchto dotácií sa poskytuje dočasné spolufinancovanie časti nákladov na prevádzku podniku, ktoré vznikli fyzickým osobám bez zamestnancov. Výška dotácie závisí od miery poklesu obratu a pohybuje sa od 50 % do 90 % minimálnej mzdy.

(8)

A napokon orgány zaviedli opatrenie, v rámci ktorého sa samostatne zárobkovo činným osobám, mikropodnikom a mimovládnym organizáciám poskytujú úvery, ktoré možno transformovať na granty. V rámci tohto opatrenia sa poskytujú mikroúvery vo výške do 5 000 PLN. Tieto úvery možno transformovať na granty, ak bude prijímateľ tri mesiace po vyplatení úveru pokračovať v podnikateľskej činnosti. Podľa nariadenia (EÚ) 2020/672 by sa mali podporiť iba výdavky v súvislosti s úvermi, ktoré sa transformujú na granty, aby bola splnená požiadavka, na základe ktorej musí ísť o verejné výdavky.

(9)

Poľsko spĺňa podmienky na podanie žiadosti o finančnú pomoc stanovené v článku 3 nariadenia (EÚ) 2020/672. Poľsko poskytlo Komisii primerané dôkazy o tom, že od 1. februára 2020 sa z dôvodu prijatia vnútroštátnych opatrení na riešenie sociálno-ekonomických vplyvov výskytu ochorenia COVID-19 skutočné aj plánované verejné výdavky zvýšili o 11 668 118 894 EUR. Ide o náhle a prudké zvýšenie, keďže sa týka tak nových opatrení, ako aj rozšírenia existujúcich opatrení, ktoré sa vzťahujú na významnú časť podnikov a pracovnej sily v Poľsku.

(10)

Komisia sa v súlade s článkom 6 nariadenia (EÚ) 2020/672 poradila s Poľskom a overila náhle a prudké zvýšenie skutočných a plánovaných verejných výdavkov priamo súvisiacich s režimami skráteného pracovného času a podobnými opatreniami.

(11)

Finančná pomoc by sa preto mala poskytnúť s cieľom pomôcť Poľsku pri riešení sociálno-ekonomických dôsledkov závažného narušenia hospodárstva spôsobeného výskytom ochorenia COVID-19. Komisia by mala prijať rozhodnutia o splatnosti, výške a uvoľnení splátok a tranží v úzkej spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi.

(12)

Týmto rozhodnutím by nemal byť dotknutý výsledok prípadných postupov súvisiacich s narušením fungovania vnútorného trhu, ktoré sa môžu vykonať najmä na základe článkov 107 a 108 zmluvy. Toto rozhodnutie nemá vplyv ani na povinnosť členských štátov oznámiť Komisii zamýšľané poskytnutie štátnej pomoci podľa článku 108 zmluvy.

(13)

Poľsko by malo Komisiu pravidelne informovať o plnení plánovaných verejných výdavkov, aby mohla Komisia posúdiť rozsah, v akom Poľsko plní uvedené výdavky.

(14)

Rozhodnutie o poskytnutí finančnej pomoci bolo prijaté s prihliadnutím na existujúce a očakávané potreby Poľska, ako aj na žiadosti o finančnú pomoc podľa nariadenia (EÚ) 2020/672, ktoré už predložili alebo plánujú predložiť iné členské štáty, pričom sa v ňom uplatňujú zásady rovnakého zaobchádzania, solidarity, proporcionality a transparentnosti. Predovšetkým výška úveru bola stanovená s cieľom zabezpečiť súlad s prudenciálnymi pravidlami platnými pre portfólio úverov vymedzené v nariadení (EÚ) 2020/672,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Poľsko spĺňa podmienky stanovené v článku 3 nariadenia (EÚ) 2020/672.

Článok 2

1.   Únia sprístupní Poľsku úver vo výške najviac 11 236 693 087 EUR. Úver má maximálnu priemernú splatnosť 15 rokov.

2.   Obdobie dostupnosti finančnej pomoci poskytnutej týmto rozhodnutím je 18 mesiacov počnúc prvým dňom po nadobudnutí účinnosti tohto rozhodnutia.

3.   Komisia sprístupní Poľsku finančnú pomoc Únie najviac v desiatich splátkach. Splátka môže byť vyplatená v jednej tranži alebo vo viacerých tranžiach. Lehoty splatnosti jednotlivých tranží v rámci prvej splátky môžu byť dlhšie, ako je maximálna priemerná splatnosť uvedená v odseku 1. V takýchto prípadoch sa lehoty splatnosti ďalších tranží stanovia tak, aby bola maximálna priemerná splatnosť uvedená v odseku 1 dodržaná vtedy, keď budú vyplatené všetky splátky.

4.   Prvá splátka sa uvoľní až vtedy, keď nadobudne platnosť dohoda o úvere uvedená v článku 8 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2020/672.

5.   Poľsko uhradí náklady financovania Únie uvedené v článku 4 nariadenia (EÚ) 2020/672 v prípade každej splátky, ako aj všetky poplatky, náklady a výdavky, ktoré Únii vyplývajú z financovania úveru udeleného podľa odseku 1 tohto článku.

6.   O výške a uvoľnení splátok, ako aj o výške tranží rozhoduje Komisia.

Článok 3

Poľsko môže financovať tieto opatrenia:

a)

zníženie príspevkov na sociálne zabezpečenie stanovené v článku 31zo zákona z 2. marca 2020 o konkrétnych riešeniach v oblasti prevencie ochorenia COVID-19, ďalších infekčných chorôb a krízových situácií, ktoré spôsobujú, boja proti nim a ich eradikácie, a to v prípade časti výdavkov týkajúcich sa podpory samostatne zárobkovo činných osôb, všetkých sociálnych družstiev (bez ohľadu na počet zamestnancov) a v prípade spoločností zamestnávajúcich do 50 zamestnancov časti výdavkov týkajúcich sa zamestnancov, ktorí boli nepretržite zamestnaní;

b)

dávku za prestoje pre samostatne zárobkovo činné osoby a osoby pracujúce na základe občianskoprávnych zmlúv stanovenú v článkoch 15zq a 15zua zákona z 2. marca 2020 o konkrétnych riešeniach v oblasti prevencie ochorenia COVID-19, ďalších infekčných chorôb a krízových situácií, ktoré spôsobujú, boja proti nim a ich eradikácie;

c)

dotácie na mzdy a príspevky na sociálne zabezpečenie pre spoločnosti a ostatné subjekty využívajúce režim skráteného pracovného času alebo dobrovoľne skracujúce pracovný čas alebo v prípade, keď boli zamestnanci nepretržite zamestnaní, stanovené v článkoch 15g, 15ga, 15gg, 15zzb, 15zze, 15zze2 zákona z 2. marca 2020 o konkrétnych riešeniach v oblasti prevencie ochorenia COVID-19, ďalších infekčných chorôb a krízových situácií, ktoré spôsobujú, boja proti nim a ich eradikácie;

d)

dotácie pre samostatne zárobkovo činné osoby bez zamestnancov stanovené v článku 15zzc zákona z 2. marca 2020 o konkrétnych riešeniach v oblasti prevencie ochorenia COVID-19, ďalších infekčných chorôb a krízových situácií, ktoré spôsobujú, boja proti nim a ich eradikácie;

e)

úvery, ktoré možno transformovať na granty, poskytované samostatne zárobkovo činným osobám, mikropodnikom a mimovládnym organizáciám vo výške, ktorú možno skutočne transformovať na granty, stanovené v článkoch 15zzd a 15zzda zákona z 2. marca 2020 o konkrétnych riešeniach v oblasti prevencie ochorenia COVID-19, ďalších infekčných chorôb a krízových situácií, ktoré spôsobujú, boja proti nim a ich eradikácie.

Článok 4

Poľsko informuje Komisiu do 30. marca 2021 a potom každých šesť mesiacov o plnení plánovaných verejných výdavkov, až kým nebudú uvedené plánované verejné výdavky v plnej miere splnené.

Článok 5

Toto rozhodnutie je určené Poľskej republike.

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho oznámenia adresátovi.

Článok 6

Toto rozhodnutie sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 25. septembra 2020

Za Radu

predseda

M. ROTH


(1)  Ú. v. EÚ L 159, 20.5.2020, s. 1.

(2)  Dz.U. 2020 poz. 374 v znení zmien.


Top