Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0376

2010/376/: Rozhodnutie Komisie z  2. júla 2010 o bezpečnostných požiadavkách, ktoré majú spĺňať európske normy, pokiaľ ide o určité výrobky v prostredí, v ktorom spia deti, podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES

Ú. v. EÚ L 170, 6.7.2010, p. 39–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/376/oj

6.7.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 170/39


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 2. júla 2010

o bezpečnostných požiadavkách, ktoré majú spĺňať európske normy, pokiaľ ide o určité výrobky v prostredí, v ktorom spia deti, podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES

(2010/376/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (1), a najmä na jej článok 4 ods. 1 písm. a),

Keďže:

(1)

Podľa smernice 2001/95/ES majú európske normalizačné orgány zavádzať európske normy. Tieto normy by mali zabezpečiť, aby výrobky spĺňali všeobecnú požiadavku bezpečnosti stanovenú v smernici.

(2)

Podľa smernice 2001/95/ES sa výrobok považuje za bezpečný, pokiaľ ide o riziká a kategórie rizík, na ktoré sa vzťahujú príslušné vnútroštátne normy, ak je v súlade s nezáväznými vnútroštátnymi normami transponujúcimi európske normy.

(3)

V roku 2006 Európska komisia uskutočnila štúdiu (2) zameranú na posúdenie bezpečnosti niekoľkých predmetov určených na starostlivosť o deti, ktoré sa bežne používajú na starostlivosť o dojčatá a malé deti vo veku do 5 rokov. Štúdia sa uskutočnila v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi, vnútroštátnymi normalizačnými orgánmi, spotrebiteľskými zväzmi, organizáciami zaoberajúcimi sa bezpečnosťou výrobkov, hospodárskymi subjektmi a skúšobnými laboratóriami.

(4)

Súčasťou tejto štúdie je štatistika o úrazoch a poraneniach súvisiacich s týmito výrobkami v Únii a na celom svete, ako aj úplné posúdenie rizika založené na vymedzení hlavných nebezpečenstiev a posúdenie scenárov expozície.

(5)

Päť druhov výrobkov, ktoré sa v tejto štúdii posudzovali a ktoré možno obvykle nájsť v prostredí, v ktorom novorodenci a malé deti spia, bude predmetom pokračovania tejto štúdie. Ide o matrace do detských postieľok, zábrany do detských postieľok, visiace detské postieľky, detské prikrývky a spacie vaky pre deti.

(6)

Novorodenci spávajú denne v priemere aspoň 16 hodín a deti vo veku 3 – 5 rokov ešte stále spávajú 11 – 13 hodín denne. Dojčatá a malé deti strávia počas prvých piatich rokov života najmenej pol dňa vrátane času bdelosti v prostredí, v ktorom spia. Výrobky v prostredí, v ktorom spia, musia byť bezpečné, pretože v tomto prostredí sa dojčatá a malé deti zvyčajne nechávajú dlhšiu časť dňa a noci bez dozoru.

(7)

Podľa európskej databázy o zraneniach (European Injury Database, IDB) došlo v Európskej únii v období od roku 2005 do roku 2007 u detí vo veku do 4 rokov k 17 000 úrazom, ktoré sa stali v detských postieľkach (3). Podľa americkej komisie pre bezpečnosť spotrebných výrobkov (US Consumer Product Safety Commission – CPSC) je každý rok počet dojčiat, ktoré zomierajú v dôsledku výrobkov určených na použitie v detských postieľkach, vyšší ako v súvislosti s akýmkoľvek iným výrobkom určeným na starostlivosť o deti (4).

(8)

Prostredníctvom európskeho systému včasného varovania (European rapid alert system, RAPEX) bolo nahlásené, že niektoré modely zábran do detských postieľok a spacích vakov pre deti predstavujú riziko zadusenia a zadusenia upchaním dýchacích ciest a následne boli stiahnuté z trhu. V roku 1992 francúzska komisia pre bezpečnosť spotrebiteľov odporučila opatrenie zamerané na informovanie spotrebiteľov a zlepšenie bezpečnosti detských prikrývok z dôvodu rizika horľavosti, prehriatia a zadusenia (5). V rokoch 2002, 2007 a 2008 americká CPSC nariadila stiahnutie niektorých modelov matracov do detských postieľok v dôsledku rizika zachytenia a z dôvodu neopodstatnených tvrdení (6).

(9)

Zábrany do detských postieľok, matrace a detské prikrývky môžu v prípade, že nie sú bezpečné alebo že k nim nie sú priložené dostatočné bezpečnostné upozornenia, zvýšiť výskyt syndrómu náhlej smrti dojčaťa (Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) v dôsledku rizika prehriatia a asfyxie (7).

(10)

Na základe výskumu sa zároveň zistilo, že spacie vaky pre deti môžu mať ochranný účinok voči SIDS (8), keďže znižujú incidenciu otočenia sa do polohy, v ktorej je dieťa náchylné na SIDS a zabraňujú bielizni, aby sa počas spánku dostala na tvár a hlavu. Ak sa z týchto dôvodov bude podporovať ich používanie, je potrebné zabezpečiť ich bezpečnosť proti iným rizikám, ako je zadusenie upchaním dýchacích ciest malými časťami a zachytenie.

(11)

Pre uvedených päť typov výrobkov neexistujú žiadne európske normy. Preto je potrebné stanoviť špecifické požiadavky v zmysle článku 4 ods. 1 písm. a) smernice 2001/95/ES s cieľom požiadať normalizačné orgány, aby vyvinuli normy na zníženie rizík súvisiacich s používaním týchto výrobkov.

(12)

Tieto normy by sa mali vyvinúť v súlade s postupom stanoveným v smernici Európskeho parlamentu s Rady 98/34/ES z 22. júna 1998, ktorou sa stanovuje postup pri poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a predpisov, ako aj pravidiel vzťahujúcich sa na služby informačnej spoločnosti (9). Odkaz na prijatú normu by sa mal uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie, v súlade s článkom 4 ods. 2 smernice 2001/95/ES.

(13)

Keď budú príslušné normy k dispozícii, a za predpokladu, že Komisia sa rozhodne uverejniť svoj odkaz v úradnom vestníku, mohlo by sa predpokladať, že podľa postupu stanoveného v článku 4 ods. 2 smernice 2001/95/ES budú matrace do detských postieľok, zábrany do detských postieľok, visiace detské postieľky, detské prikrývky a spacie vaky pre deti vyrobené v súlade s takýmito normami spĺňať všeobecné požiadavky bezpečnosti stanovené v smernici 2001/95/ES, pokiaľ ide o požiadavky bezpečnosti, na ktoré sa tieto normy vzťahujú.

(14)

Toto rozhodnutie je v súlade so stanoviskom výboru zriadeného podľa článku 15 smernice 2001/95/ES,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto rozhodnutia:

Matrac do detskej postieľky“ je výrobok, ktorý novorodencom a deťom spiacim v detskej postieľke poskytuje oporu. Zvyčajne má rozmery 60 cm × 120 cm alebo 70 cm × 140 cm a hrúbku od 6 cm do 15 cm. Matrace môžu byť aj skladacie.

Zábrany do detských postieľok“ sú čalúnené príslušenstvo do detskej postieľky pripevnené k vnútornej strane postieľky, ktoré sa vo všeobecnosti používa pre väčšie pohodlie dieťaťa. Môže pokryť aspoň jednu stranu postieľky.

Visiaca detská postieľka“ je postieľka bez ohrádky pre malé deti alebo detská postieľka s ohrádkou pre nemluvňatá, často s mäkkým alebo iným hladkým povrchom, ktorá visí na šnúrkach, remeňoch alebo popruhoch vychádzajúcich z jedného alebo viacerých kotevných bodov. Používa sa na uloženie dieťaťa, ktoré nevie bez pomoci kľačať ani sedieť.

Detská prikrývka“ je textilný vak s obsahom mäkkej náplne určený na použitie v detskej postieľke na zvýšenie pohodlia pri spaní a zabránenie podchladeniu.

Spací vak pre deti“ je teplo podšitý alebo vyplnený vak v dĺžke tela, do ktorého sa uloží dojča. Je určený na zabránenie podchladeniu alebo zaduseniu počas spánku alebo ležania v postieľke.

Článok 2

Požiadavky

Osobitné požiadavky bezpečnosti týkajúce sa výrobkov uvedených v článku 1, ktoré majú spĺňať európske normy podľa článku 4 smernice 2001/95/ES, sú stanovené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 3

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 2. júla 2010

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. ES L 11, 15.1.2002, s. 4.

(2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

(3)  IDB All Injury Data, 2005 – 2007.

(4)  „Nursery product-related injuries and deaths among children under the age of five“ (Poranenia súvisiace s výrobkami určenými pre deti a úmrtia detí vo veku do päť rokov), v CPSC, február 2009.

(5)  http://www.securiteconso.org/article195.html

(6)  http://www.cpsc.gov/cgi-bin/prod.aspx

(7)  „Environment of infants during sleep and risk of sudden infant death“, British Medical Journal, 1996,

Changing concepts of SIDS: implications for infant sleeping environment and sleep position“, American Academy of Paediatrics, marec 2000;

Sleep Environment and the risk of sudden Infant death in an urban population“, American Academy of Paediatrics, máj 2003;

http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/pol/bumper-bordure-eng.php

(8)  „Risk and preventive factors for cot death in The Netherlands, a low-incidence country“, European Journal of Paediatrics, júl 1998.

(9)  Ú. v. ES L 204, 21.7.1998, s. 37.


PRÍLOHA

OSOBITNÉ POŽIADAVKY BEZPEČNOSTI PRE MATRACE DO DETSKÝCH POSTIEĽOK

RIZIKÁ: Hlavné riziká súvisiace s týmto výrobkom sú zachytenie a horľavosť.

Požiadavky bezpečnosti

1.   Všeobecné požiadavky bezpečnosti

Predmety nesmú ohroziť bezpečnosť ani zdravie detí a osôb starajúcich sa o deti, ak sa používajú na daný účel alebo predpokladaným spôsobom berúc do úvahy správanie detí. Musí sa zohľadniť zručnosť používateľov a osôb starajúcich sa o nich najmä v prípade výrobkov, ktoré sú z dôvodu svojich funkcií, rozmerov a vlastností určené pre deti vo veku do päť rokov. V označeniach na výrobkoch alebo ich balení a sprievodných návodoch na používanie sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na nebezpečenstvo a riziká, ktoré predstavuje používanie týchto výrobkov, ako aj na spôsob, ako im zabrániť.

2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

Chemické požiadavky

Matrace do detských postieľok musia byť v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Požiarne a tepelné vlastnosti

Matrace do detských postieľok nesmú predstavovať nebezpečný horľavý prvok v prostredí dieťaťa. Musia byť preto zložené z materiálov, ktoré spĺňajú aspoň jednu z týchto podmienok:

pri priamom vystavení plameňu alebo iskre sa nesmú vznietiť,

ak sa vznietia, musia horieť pomaly a plameň sa musí šíriť malou rýchlosťou.

Okrem toho horľavé materiály nesmú vypúšťať počas spaľovania toxické výpary.

Použitie chemických látok na spomalenie horenia by sa malo obmedziť na minimum. V prípade použitia chemických látok na spomalenie horenia by ich toxicita počas používania a likvidácia na konci ich životnosti nemali ohroziť zdravie používateľov, osoby starajúce sa o nich ani životné prostredie.

Fyzikálne a mechanické vlastnosti

Nebezpečenstvo zachytenia do medzier a otvorov

Aby sa zabránilo zachyteniu trupu, hlavy a krku na dne postele, musia matrace do detských postieľok úplne pokryť jej dno a vydržať zaťaženie spôsobené tým, že dieťa v postieľke stojí alebo kráča.

Dieťa by nemalo byť schopné zdvihnúť časti skladacieho matraca, ktoré by mu umožnili prístup k dnu postieľky a tým sa zvýšilo riziko zachytenia.

Výrobky musia byť navrhnuté a vyrobené, pokiaľ je to možné, tak, aby sa zabránilo zachyteniu končatín, chodidiel a rúk v priestoroch medzi matracom a bočnými stranami postieľky.

Aby sa zabránilo asfyxii dieťaťa, ktoré si zachytí trup alebo hlavu medzi matrac a bočnú stranu postieľky, musí byť priestor medzi matracom a bočnými stranami postieľky obmedzený, pričom sa zohľadní najväčšie zaťaženie matraca na dne postieľky.

Nebezpečenstvo zapletenia sa

Dĺžka šnúr, popruhov a častí použitých na priviazanie, ako aj veľkosť slučiek musia byť obmedzené, aby sa zabránilo riziku zapletenia sa.

Nebezpečenstvo vonkajšieho uškrtenia

Matrace do detských postieľok nesmú obsahovať etikety z umelej hmoty, ktoré by dieťa mohlo vybrať, ani iné nepriepustné vrstvy, ktoré mu môžu zakryť ústa aj nos.

Obal, v ktorom sú výrobky zabalené, nesmie predstavovať riziko zadusenia v dôsledku upchania dýchacích ciest.

Aby sa zabránilo riziku zadusenia, výrobok nesmie obsahovať mäkkú matracovú výplň, ktorá by sa mohla tvarom prispôsobiť tvári dieťaťa alebo vytvoriť záhyby, ktoré by mu mohli upchať dýchacie cesty.

Nebezpečenstvo zadusenia upchaním dýchacích ciest a vnútorného zadusenia

Matrace do detských postieľok nesmú mať samostatné alebo malé časti, ktoré z nej dieťa môže vybrať a ktoré sa celou veľkosťou zmestia do úst dieťaťa a možno ich prehltnúť.

Matrace do detských postieľok nesmú obsahovať malé časti, ktoré z nich dieťa môže vybrať a ktoré sa mu môžu zachytiť v hltane alebo v zadnej časti ústnej dutiny. Materiál, ktorý tvorí výplň matraca, nesmie byť dostupný ani obhrýzaním a musí vydržať záťaž vyplývajúcu z predpokladaného používania dieťaťom, pričom sa zohľadní možnosť prechodu tkaniva cez švíky a sila švíkov.

Nebezpečné hrany

Matrace do detských postieľok nesmú mať ostré hrany ani špice. Pružinové drôty nesmú mať nebezpečné špice a vyčnievať nad povrch matraca.

Konštrukčná celistvosť

Materiál matraca musí mať také fyzikálne vlastnosti, že matrac nespôsobí nebezpečenstvo zachytenia. Nesmie dôjsť k trvalej deformácii výplne, čo by mohlo viesť k uvoľneniu obalovej časti.

Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

Upozornenia a návod na používanie pre osoby starajúce sa o deti musia obsahovať informáciu o hrúbke matraca, aby sa zabránilo jeho vypadnutiu z postieľky, a o jeho primeranej veľkosti (dĺžka a šírka), aby sa vošiel do postieľky a aby sa zabránilo zachyteniu.

Aby sa zabránilo zaduseniu, v pokynoch musí sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti upriamiť na nebezpečenstvo, ktoré môže predstavovať uloženie dvoch alebo viacerých matracov na seba v záujme zlepšenia pohodlia dieťaťa.

Zahrnuté by mali byť aj upozornenia na možné situácie, ktoré by mohli spôsobiť požiar (napr. fajčenie v blízkosti postieľky).

Hygiena

Matrace do detských postieľok by mali byť vyrobené tak, aby spĺňali požiadavky hygieny a čistoty, čím sa zabráni riziku infekcie alebo kontaminácie.

OSOBITNÉ POŽIADAVKY BEZPEČNOSTI PRE ZÁBRANY DO DETSKÝCH POSTIEĽOK

RIZIKÁ: Hlavné riziká súvisiace s týmto výrobkom sú uškrtenie, vnútorné zadusenie, vonkajšie uškrtenie a zadusenie upchaním dýchacích ciest.

Požiadavky bezpečnosti

1.   Všeobecné požiadavky bezpečnosti

Výrobky nesmú ohroziť bezpečnosť ani zdravie detí a osôb starajúcich sa o deti, ak sa používajú na daný účel alebo predpokladaným spôsobom berúc do úvahy správanie detí.

Musí sa zohľadniť zručnosť používateľov a osôb starajúcich sa o nich, najmä v prípade výrobkov, ktoré sú z dôvodu svojich funkcií, rozmerov a vlastností určené pre deti vo veku od 6 do 18 mesiacov.

Na označení výrobkov alebo na ich obale a návodoch na používanie, ktoré sú k nim pripojené, sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na základné nebezpečenstvo a riziká poškodenia súvisiace s používaním týchto výrobkov a na spôsob, ako im zabrániť.

2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

Chemické požiadavky

Zábrany do detských postieľok musia byť v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Požiarne a tepelné vlastnosti

Zábrany do detských postieľok nesmú predstavovať riziko horľavosti v prostredí dieťaťa. Musia byť zložené z materiálov, ktoré spĺňajú aspoň jednu z týchto podmienok:

pri vystavení plameňu alebo iskre sa nesmú vznietiť,

ak sa vznietia, musia horieť pomaly a plameň sa musí šíriť pomaly.

Okrem toho horľavé materiály nesmú počas spaľovania vypúšťať toxické výpary.

Použitie chemických látok na spomalenie horenia by sa malo obmedziť na minimum. V prípade použitia chemických látok na spomalenie horenia by ich toxicita počas používania a likvidácie na konci ich životnosti nemala ohroziť zdravie používateľov, osoby starajúce sa o nich ani životné prostredie.

Fyzikálne a mechanické vlastnosti

Mikrobiologické nebezpečenstvo

Zábrany do detských postieľok nesmú predstavovať mikrobiologické nebezpečenstvo v dôsledku nedostatočnej hygieny materiálu živočíšneho pôvodu.

Nebezpečenstvo zachytenia do medzier a otvorov

Zábrany do detských postieľok nesmú predstavovať riziko zachytenia hlavy a krku dieťaťa v slučkách alebo šnúrach alebo iných prostriedkoch na upevnenie. Švy a ozdobné časti zábran sa nesmú uvoľniť pri vystavení fyzickému zaťaženiu vyplývajúcemu z predvídateľného používania dieťaťom, aby nepredstavovali ďalšie riziko zachytenia končatín, hlavy a prstov ani neumožnili prístup k výplni (pozri nebezpečenstvo zadusenia upchaním dýchacích ciest).

Nebezpečenstvo zapletenia sa

Na zábranách do detských postieľok nesmú byť šnúry ani slučky, do ktorých by si dieťa mohlo zapliesť krk. Malo by sa zabrániť slučkám, v ktorých by dieťaťu mohli uviaznuť prsty na rukách alebo na nohách.

Nebezpečenstvo zadusenia upchaním dýchacích ciest a vnútorného zadusenia

Zábrany do detských postieľok nesmú mať samostatné alebo malé časti, ktoré z nich dieťa môže vybrať a ktoré sa celou veľkosťou zmestia do úst dieťaťa a dieťa by ich mohlo možno prehltnúť.

Zábrany do detských postieľok nesmú obsahovať malé časti, ktoré z nej dieťa môže vybrať a ktoré sa mu môžu zachytiť v hltane alebo v zadnej časti ústnej dutiny. Materiál, ktorý tvorí výplň zábran do detskej postieľky, nesmie byť prístupný najmä obhrýzaním, musí vydržať záťaž vyplývajúcu z predpokladaného používania dieťaťom, pričom sa zohľadní možnosť prechodu tkaniva cez švíky a sila švíkov. Materiál, ktorý tvorí výplň zábran, nesmie obsahovať žiadne tvrdé ani ostré kontaminanty, ako kovové častice, klince, ihly a úlomky.

Nebezpečenstvo vonkajšieho uškrtenia

Výrobok nesmie obsahovať etikety z umelej hmoty, ktoré by dieťa mohlo vybrať, ani iné nepriepustné obaly zábran do detskej postieľky, ktoré mu môžu zakryť ústa aj nos.

Obal, v ktorom sú výrobky zabalené, nesmie predstavovať riziko zadusenia v dôsledku upchania vonkajších dýchacích ciest.

Aby sa zabránilo zaduseniu, výrobok nesmie obsahovať mäkké materiály, ktoré by sa mohli tvarom prispôsobiť tvári dieťaťa alebo vytvoriť záhyby, ktoré by mu mohli upchať dýchacie cesty.

Nebezpečné hrany

Zábrany do detských postieľok nesmú mať ostré hrany ani špice. Nesmú obsahovať body ani vyčnievajúce povrchy, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pichnutia.

Ochranná funkcia

Zábrany do detských postieľok musia byť navrhnuté tak, aby sa zabránilo prítomnosti takých častí, ktoré by mohli slúžiť ako stúpadlá umožňujúce deťom po výrobku liezť.

Nebezpečenstvo v dôsledku kombinácie dvoch samostatných častí

Zábrany do detských postieľok nesmú predstavovať ďalšie nebezpečenstvo zachytenia alebo asfyxie v prípade že sa dieťaťu podarí vložiť si hlavu medzi zábrany v detskej postieľke a bočnú stranu postieľky.

Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

Musia byť poskytnuté primerané informácie o tom, ako správne upevniť zábrany do detských postieľok k postieľke. Na upozornení musí byť uvedené, že zábrany do detských postieľok sa musia správne upevniť tak, aby prostriedok na upevnenie neobsahoval šnúry a slučky, do ktorých by si dieťa mohlo zachytiť hlavu a krk. V upozorneniach sa musí upriamiť pozornosť osôb starajúcich sa o deti na riziká, ktoré predstavujú zábrany do detských postieľok, ktoré nie sú kompatibilné (veľkosťou alebo modelom) s postieľkou, ako aj zábrany, ktoré k postieľke nie sú správne upevnené.

Hygiena

Zábrany do detských postieľok musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa dali ľahko a dôsledne čistiť, čím sa zabráni riziku infekcie alebo kontaminácie. Výrobok musí spĺňať túto podmienku aj po jeho vyčistení podľa návodu výrobcu a pri kontakte s dieťaťom by nemal by púšťať farbu.

OSOBITNÉ POŽIADAVKY BEZPEČNOSTI PRE VISIACE DETSKÉ POSTIEĽKY

RIZIKÁ: Hlavné riziká súvisiace s týmto výrobkom sú zachytenie, zadusenie a zranenie v dôsledku konštrukčných chýb a nestability.

Požiadavky bezpečnosti

1.   Všeobecné požiadavky bezpečnosti

Výrobky nesmú ohroziť bezpečnosť ani zdravie detí a osôb starajúcich sa o deti, ak sa používajú na daný účel alebo predpokladaným spôsobom berúc do úvahy správanie detí.

Musí sa zohľadniť zručnosť používateľov a osôb, ktoré sa o nich starajú, najmä v prípade výrobkov, ktoré sú z dôvodu svojich funkcií, rozmerov a vlastností určené pre deti vo veku do 12 mesiacov.

Na označení výrobkov alebo na ich obale a návodoch na používanie, ktoré sú k nim pripojené, sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na základné nebezpečenstvo a riziká poškodenia súvisiace s používaním týchto výrobkov a na spôsob, ako im zabrániť.

2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

Chemické požiadavky

Visiace detské postieľky musia byť v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Požiarne a tepelné vlastnosti

Visiace detské postieľky nesmú predstavovať riziko horľavosti v prostredí dieťaťa. Musia byť zložené z materiálov, ktoré spĺňajú aspoň jednu z týchto podmienok:

pri vystavení plameňu alebo iskre sa nesmú vznietiť,

ak sa vznietia, musia horieť pomaly a plameň sa musí šíriť malou rýchlosťou,

ak sa vznietia, musia horieť pomaly a nesmú sa pritom uvoľňovať žeravé úlomky alebo roztápajúce sa kvapky.

Okrem toho horľavé materiály nesmú počas spaľovania vypúšťať toxické výpary.

Použitie chemických látok na spomalenie horenia by sa malo obmedziť na minimum. V prípade použitia chemických látok na spomalenie horenia by ich toxicita počas používania a likvidácie na konci ich životnosti nemala ohroziť zdravie používateľov, osoby starajúce sa o nich ani životné prostredie.

Fyzikálne a mechanické vlastnosti

Nebezpečenstvo zachytenia do medzier a otvorov

Visiace detské postieľky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa vo všetkých otvoroch zabránilo zachyteniu hlavy, prstov, končatín, rúk a chodidiel dieťaťa.

Nebezpečenstvo pohyblivých častí

Visiace detské postieľky musia byť navrhnuté tak, aby sa zabránilo nárazu dieťaťa v postieľke do jej rámu alebo do iného nábytku v miestnosti v dôsledku pohybu do boku.

Visiace detské postieľky musia byť navrhnuté tak, aby sa obmedzila rotácia postieľky napr. pri otáčaní.

Visiace detské postieľky nesmú predstavovať nebezpečenstvo (napr. zachytenia) pre ostatné deti (napr. súrodencov), ktoré sa dostanú do blízkosti postieľky.

Nebezpečenstvo pádu

Podstavec a postieľka musia byť dostatočne stabilné, aby sa zabránilo náhodnému prevráteniu visiacej detskej postieľky, čo by mohlo spôsobiť vypadnutie dieťaťa. Detské postieľky by mali zostať stabilné, keď sa dieťa v postieľke pohybuje alebo keď sa postieľka hojdá v rozpätí, ktoré umožňuje závesné zariadenie.

Prostriedok na upevnenie sa nesmie oddeliť od podpornej lišty alebo podobného zariadenia.

Závesné zariadenie vrátane jeho častí musí vydržať pohyb dieťaťa počas používania.

Nebezpečenstvo zapletenia sa

Na visiacej detskej postieľke nesmú byť šnúry ani popruhy, do ktorých by si dieťa mohlo zapliesť krk. Dieťa vo visiacej detskej postieľke nesmie byť vystavené možnosti zapliesť sa do šnúr a remeňov zo závesného zariadenia a nastavovacieho zariadenia.

Nebezpečenstvo zadusenia upchaním dýchacích ciest a vnútorného zadusenia

Visiace detské postieľky nesmú mať samostatné alebo malé časti, ktoré z nej dieťa môže vybrať a ktoré sa celou veľkosťou zmestia do úst dieťaťa a dieťa by ich mohlo prehltnúť.

Visiace detské postieľky nesmú obsahovať malé časti, ktoré z nej dieťa môže vybrať a ktoré sa mu môžu zachytiť v hltane alebo v zadnej časti ústnej dutiny. Materiál, ktorý tvorí výplň, nesmie byť dostupný a musí vydržať zaťaženie vyplývajúce z predvídateľného používania dieťaťom (vrátane obhrýzania).

Nebezpečenstvo vonkajšieho uškrtenia

Výrobok nesmie obsahovať etikety z umelej hmoty, ktoré by dieťa mohlo vybrať, ani iné nepriepustné obaly, ktoré mu môžu zakryť ústa aj nos.

Obal, v ktorom sú výrobky zabalené, nesmie predstavovať riziko zadusenia v dôsledku upchania vonkajších dýchacích ciest. Aby sa zabránilo riziku zadusenia, výrobok nesmie obsahovať mäkké materiály, ktoré by sa mohli tvarom prispôsobiť tvári dieťaťa alebo vytvoriť záhyby, ktoré by mohli upchať dýchacie cesty.

Nebezpečné hrany

Visiace detské postieľky nesmú mať ostré hrany ani špice. Dostupné hrany a rohy musia byť zaoblené a zrezané.

Výrobok nesmie obsahovať vyčnievajúce časti, na ktorých by dieťa mohlo padnúť alebo sa zraniť.

Výrobok nesmie obsahovať body ani vyčnievajúce povrchy, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pichnutia.

Konštrukčná celistvosť

Deformácia závesného zariadenia a prekĺznutie v nastavovacom zariadení musia byť obmedzené, aby sa zabránilo pádu z postieľky alebo nárazom.

Švy a ozdobné časti na visiacej detskej postieľke sa nesmú uvoľniť pri vystavení mechanickému zaťaženiu vyplývajúcemu z predvídateľného používania deťmi a nesmú predstavovať riziko zachytenia končatín, hlavy a prstov.

Pohybom váhy detského tela sa nesmú vytvoriť medzery alebo pozmeniť existujúce medzery, čo by mohlo viesť k zachyteniu prstov, rúk a chodidiel.

Aby sa zabránilo spadnutiu visiacej detskej postieľky a zlomeniu jej častí (zo stojanov, prostriedku na upevnenie, závesného zariadenia), ktoré môže uspôsobiť fyzické zranenie, musia visiace detské postieľky vydržať mechanickú záťaž, ktorej sú vystavené počas svojej životnosti.

Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

V upozorneniach a návode na používanie sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na to, že bezpečné zmontovanie a nastavenie postieľky si vyžaduje určité zručnosti. Upozornenia musia obsahovať aj tieto informácie:

dieťa sa môže zraniť, ak je rozpätie hojdania príliš veľké (napr. dieťa sa môže udrieť do rámu postieľky alebo postieľka môže naraziť do iného kusu nábytku),

visiace postieľky môžu predstavovať riziko pre ostatné deti,

ostatné deti môžu predstavovať ďalšie riziko (napr. v snahe nahýnať sa nad postieľkou),

visiace postieľky by sa mali montovať na rovných povrchoch,

používanie visiacich postieľok počas nočného spánku by sa nemalo odporúčať,

visiace postieľky by sa nemali používať vtedy, keď dieťa vie bez pomoci kľačať alebo sedieť. Veková skupina detí (nie mladších ako 12 mesiacov), pre ktorú je tento výrobok vhodný, by mala byť jasne uvedená.

Hygiena

Visiace postieľky musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa dali ľahko a dôsledne čistiť, čím sa zabráni riziku infekcie alebo kontaminácie.

OSOBITNÉ POŽIADAVKY BEZPEČNOSTI PRE PRIKRÝVKY DO DETSKÝCH POSTIEĽOK

RIZIKÁ: Hlavné riziká súvisiace s týmto výrobkom sú zadusenie a prehriatie, ktoré často súvisia so syndrómom náhlej smrti dojčaťa.

Požiadavky bezpečnosti

1.   Všeobecné požiadavky bezpečnosti

Výrobky nesmú ohroziť bezpečnosť ani zdravie detí, ak sa používajú na daný účel alebo predpokladaným spôsobom berúc do úvahy správanie detí.

Na označení výrobkov alebo na ich obale a návode na používanie, ktoré sú k nim pripojené, sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na základné nebezpečenstvo a riziká poškodenia súvisiace s používaním týchto výrobkov a na spôsob, ako im zabrániť.

2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

Chemické požiadavky

Detské prikrývky musia byť v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Požiarne a tepelné vlastnosti

Detské prikrývky nesmú predstavovať riziko horľavosti v prostredí dieťaťa.

Musia byť zložené z materiálov, ktoré spĺňajú aspoň jednu z týchto podmienok:

pri vystavení plameňu alebo iskre sa nesmú vznietiť,

ak sa vznietia, musia horieť pomaly a plameň sa musí šíriť malou rýchlosťou.

Okrem toho horľavé materiály nesmú počas spaľovania vypúšťať toxické výpary.

Použitie chemických látok na spomalenie horenia by sa malo obmedziť na minimum. V prípade použitia chemických látok na spomalenie horenia by ich toxicita počas používania a likvidácie na konci ich životnosti ohroziť zdravie používateľov, osoby starajúce sa o nich ani životné prostredie.

Nebezpečenstvo prehriatia

V upozorneniach a návode na používanie sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na teplotu v miestnosti, v ktorej sa tento výrobok používa, aby sa zabránilo prehriatiu.

Fyzikálne a mechanické vlastnosti

Mikrobiologické nebezpečenstvo

Detské prikrývky nesmú predstavovať mikrobiologické nebezpečenstvo v dôsledku nedostatočnej hygieny, pokiaľ ide o materiál živočíšneho pôvodu.

Nebezpečenstvo zachytenia do medzier a otvorov

Švy a ozdobné časti na detských prikrývkach sa nesmú uvoľniť pri vystavení mechanickému zaťaženiu vyplývajúcemu z predvídateľného používania a preto nesmú predstavovať riziko zachytenia (najmä prstov).

Nebezpečenstvo zapletenia sa

Prikrývky do detských postieľok nesmú obsahovať šnúry alebo slučky, do ktorých by si dieťa mohlo zachytiť krk.

Nebezpečenstvo zadusenia upchaním dýchacích ciest a vnútorného zadusenia

Prikrývky do detských postieľok nesmú mať samostatné alebo malé časti, ktoré z nej dieťa môže vybrať a ktoré sa celou veľkosťou zmestia do úst dieťaťa a dieťa by ich mohlo prehltnúť. Prikrývky do detských postieľok nesmú obsahovať malé časti, ktoré z nich dieťa môže vybrať a ktoré sa mu môžu zachytiť v hltane alebo v zadnej časti ústnej dutiny. Materiál, ktorý tvorí výplň, nesmie byť prístupný a nesmie obsahovať žiadne tvrdé ani ostré kontaminanty, ako kovové častice, klince, ihly a úlomky. Výplň musí tiež vydržať zaťaženie vyplývajúce z predvídateľného používania dieťaťom (vrátane obhrýzania), pričom sa zohľadní možnosť prechodu tkaniva cez švíky a sila švíkov.

Nebezpečenstvo vonkajšieho uškrtenia

Prikrývky do detských postieľok nesmú obsahovať etikety z umelej hmoty, ktoré by dieťa mohlo vybrať, ani iné nepriepustné obaly, ktoré mu môžu zakryť ústa aj nos.

Obal, v ktorom sa výrobok nachádza, nesmie predstavovať riziko zadusenia v dôsledku upchania vonkajších dýchacích ciest.

Dieťa musí byť schopné dýchať a musí mu byť zabezpečený dostatočný prísun vzduchu aj vtedy, keď má počas spánku prikrývku na tvári.

Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

V upozorneniach a návode na používanie sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na vážne riziká zadusenia, ak sa prikrývky používajú u detí vo veku do štyroch mesiacov.

Minimálny odporúčaný vek detí je deväť mesiacov.

Musia byť poskytnuté informácie o veľkosti detskej postieľky, v ktorej sa prikrývka používa.

Poskytnuté musia byť aj upozornenia týkajúce sa teploty v miestnosti (pozri nebezpečenstvo prehriatia).

Hygiena

Prikrývky do detských postieľok musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa dali ľahko a dôsledne čistiť, čím sa zabráni riziku infekcie alebo kontaminácie. Výrobok musí spĺňať túto podmienku aj po jeho vyčistení podľa návodu výrobcu a pri kontakte s dieťaťom by nemal púšťať farbu.

OSOBITNÉ POŽIADAVKY BEZPEČNOSTI PRE SPACIE VAKY PRE DETI

RIZIKÁ: Hlavné riziko súvisiace s týmto výrobkom je zadusenie upchaním dýchacích ciest malými časťami a zachytenie vo vnútri vaku

Požiadavky bezpečnosti

1.   Všeobecné požiadavky bezpečnosti

Výrobky nesmú ohroziť bezpečnosť ani zdravie detí a osôb starajúcich sa o deti, ak sa používajú na daný účel alebo predpokladaným spôsobom berúc do úvahy správanie detí.

Na označení výrobkov alebo na ich obale a pripojených návodoch na používanie, sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na základné nebezpečenstvo a riziká poškodenia súvisiace s používaním týchto výrobkov a na spôsob, ako im zabrániť.

2.   Osobitné požiadavky bezpečnosti

Chemické požiadavky

Spacie vaky pre deti musia byť v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Požiarne a tepelné vlastnosti

Spacie vaky pre deti nesmú predstavovať riziko horľavosti v prostredí detí.

Musia byť zložené z materiálov, ktoré spĺňajú aspoň jednu z týchto podmienok:

pri vystavení plameňu alebo iskre sa nesmú vznietiť,

ak sa vznietia, musia horieť pomaly a plameň sa musí šíriť malou rýchlosťou.

Okrem toho horľavé materiály nesmú počas spaľovania vypúšťať toxické výpary.

Použitie chemických látok na spomalenie horenia by sa malo obmedziť na minimum. V prípade použitia chemických látok na spomalenie horenia by ich toxicita počas používania a likvidácie na konci ich životnosti nemala ohroziť zdravie používateľov, osoby starajúce sa o nich ani životné prostredie.

Nebezpečenstvo prehriatia

V upozorneniach a návode na používanie sa pozornosť osôb starajúcich sa o deti musí upriamiť na teplotu v miestnosti, v ktorej sa tento výrobok používa, aby sa zabránilo prehriatiu.

Fyzikálne a mechanické vlastnosti

Nebezpečenstvo zachytenia do medzier a otvorov

Švy a ozdobné časti na spacom vaku pre deti sa nesmú uvoľniť pri vystavení mechanickému zaťaženiu vyplývajúcemu z predvídateľného používania a preto nesmú predstavovať riziko zachytenia (najmä prstov). Veľkosť otvorov na krk a ruky by mala takisto zabrániť tomu, aby dieťa skĺzlo dovnútra vaku.

Konštrukčná celistvosť

Uzávery musia byť bezpečné, aby sa zabránilo skĺznutiu dieťaťa dovnútra vaku. Švy a uzávery musia zostať stabilné po praní výrobku podľa pokynov výrobcu.

Nebezpečenstvo zapletenia sa

Na spacích vakoch pre deti nesmú byť šnúry ani slučky, do ktorých by si dieťa mohlo zapliesť krk.

Nebezpečenstvo zadusenia upchaním dýchacích ciest a vnútorného zadusenia

Spacie vaky pre deti nesmú mať samostatné alebo malé časti, ktoré z nich dieťa môže vybrať a ktoré sa celou veľkosťou zmestia do úst dieťaťa a dieťa by ich mohlo prehltnúť. Spacie vaky pre deti nesmú obsahovať malé časti, ktoré z nich dieťa môže vybrať a ktoré sa mu môžu zachytiť v hltane alebo v zadnej časti ústnej dutiny. Materiál, ktorý tvorí výplň, nesmie byť prístupný a musí vydržať zaťaženie vyplývajúce z predvídateľného používania dieťaťom (vrátane obhrýzania), pričom sa zohľadní možnosť prechodu vlákien cez švíky a sila švíkov.

Nebezpečenstvo vonkajšieho uškrtenia

Spacie vaky pre deti nesmú obsahovať etikety z umelej hmoty, ktoré by dieťa mohlo vybrať, ani iné nepriepustné obaly alebo tkaniny, ktoré mu môžu zakryť ústa aj nos.

Obal, v ktorom sa výrobok nachádza, nesmie predstavovať riziko zadusenia v dôsledku upchania vonkajších dýchacích ciest.

Dieťa musí byť schopné dýchať aj vtedy, keď má počas spánku spací vak na tvári.

Nebezpečné hrany

Spacie vaky pre deti nesmú mať ostré hrany ani špice.

Osobitné upozornenia týkajúce sa výrobku

V upozorneniach a návode osoba starajúca sa o deti dostane pokyny k správnemu výberu spacieho vaku pre dieťa odporúčaného na základe veku, výšky a hmotnosti dieťaťa.

Poskytnuté musia byť aj upozornenia týkajúce sa teploty v miestnosti (pozri nebezpečenstvo prehriatia).

Hygiena

Spacie vaky pre deti musia byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa dali ľahko a dôsledne čistiť, čím sa zabráni riziku infekcie alebo kontaminácie. Výrobok musí spĺňať túto podmienku aj po jeho vyčistení podľa návodu výrobcu a pri kontakte s dieťaťom by nemal púšťať farbu.


Top