Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0773

    2007/773/Euratom: Rozhodnutie Rady z  26. novembra 2007 o jednoročnom predĺžení súčasného doplnkového výskumného programu, ktorý za Európske spoločenstvo pre atómovú energiu implementuje Spoločné výskumné centrum

    Ú. v. EÚ L 312, 30.11.2007, p. 29–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2007

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/773/oj

    30.11.2007   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 312/29


    ROZHODNUTIE RADY

    z 26. novembra 2007

    o jednoročnom predĺžení súčasného doplnkového výskumného programu, ktorý za Európske spoločenstvo pre atómovú energiu implementuje Spoločné výskumné centrum

    (2007/773/Euratom)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä na jej článok 7,

    so zreteľom na návrh Komisie predložený po porade s Výborom pre vedu a techniku,

    so zreteľom na stanovisko Rady guvernérov Spoločného výskumného centra (SVC),

    keďže:

    (1)

    Rozvoj nukleárnej medicíny v Európskej únii prispieva k cieľu zabezpečiť ochranu ľudského zdravia. Vyžaduje si intenzívnejšie využívanie pokusných reaktorov na medicínske účely.

    (2)

    19. februára 2004 prijala Rada rozhodnutie o prijatí doplnkového výskumného programu, ktorý bude vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (1). Tento program bol prijatý na obdobie troch rokov do 1. januára 2007.

    (3)

    V rámci Európskeho výskumného priestoru je doplnkový výskumný program, do ktorého je zapojený reaktor s vysokým tokom v Pettene (HFR), jedným z hlavných prostriedkov dostupných v Únii, ktorý prispieva k podpore a skúšaniu medicínskych diagnostických a terapeutických metód, k rozvoju materiálového inžinierstva a k riešeniu problémov v oblasti jadrovej energie.

    (4)

    Technický stav HFR umožňuje jeho prevádzku minimálne do roku 2015 a vo februári 2005 bolo prevádzkovateľovi reaktora udelené nové povolenie na prevádzku. Doplnkový výskumný program by sa mal preto predĺžiť o ďalší rok, aby využil dostupné technické zariadenia. Predĺženie by malo byť so spätnou účinnosťou, aby pokrylo pokračujúce činnosti programu v období od 1. januára 2007.

    (5)

    Potrebné finančné príspevky na predĺženie tohto doplnkového výskumného programu poskytne Holandsko a Francúzsko,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    Doplnkový výskumný program o prevádzke HFR, ďalej len „program“, ktorého ciele sú stanovené v prílohe I, sa predlžuje o obdobie jedného roka, s účinnosťou od 1. januára 2007.

    Článok 2

    Finančné príspevky potrebné na vykonávanie tohto predĺženia programu sú odhadované na približne 8 500 000 EUR. Rozdelenie týchto príspevkov je uvedené v prílohe II.

    Článok 3

    Komisia je zodpovedná za implementáciu programu a na tento účel využije služby SVC. Rada guvernérov Spoločného výskumného centra bude pravidelne informovaná o implementácii programu.

    Článok 4

    Komisia do 15. júna 2008 predloží Európskemu parlamentu, Rade a Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru správu o implementácii tohto rozhodnutia.

    Článok 5

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od 1. januára 2007.

    Článok 6

    Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

    V Bruseli 26. novembra 2007

    Za Radu

    predseda

    J. SILVA


    (1)  Rozhodnutie Rady 2004/185/Euratom z 19. februára 2004 (Ú. v. EÚ L 57, 25.2.2004, s. 25).


    PRÍLOHA I

    VEDECKÉ A TECHNICKÉ CIELE PROGRAMU

    Hlavné ciele programu sú:

    1.

    Bezpečná a spoľahlivá prevádzka reaktora s vysokým tokom (HRF) v Pettene; táto činnosť zahŕňa zvyčajné využitie zariadení viac ako 250 dní za rok, riadenie palivového cyklu s príslušnou kontrolou bezpečnosti a kvality.

    2.

    Racionálne využitie HFR rozvíjané v širokom spektre disciplín. Hlavné témy výskumu a vývoja zahrňujúce využitie HFR zahŕňajú: zlepšenie bezpečnosti existujúceho jadrového reaktora, zdravie vrátane vývoja medicínskych izotopov, ktoré by vyriešili problémy pri medicínskom výskume, vrátane testovania medicínskych terapeutických metód, fúzia, základný výskum a vzdelávanie a odpadové hospodárstvo vrátane možnosti vyvinúť jadrové palivo bez plutónia použiteľného na výrobu zbraní.


    PRÍLOHA II

    ROZDELENIE PRÍSPEVKOV UVEDENÝCH V ČLÁNKU 2

    Finančné príspevky na tento doplnkový program budú pochádzať od Holandska a Francúzska.

    Zdroje týchto príspevkov sú rozdelené takto:

    Holandsko

    :

    8 200 000 EUR

    Francúzsko

    :

    300 000 EUR

    Spolu

    :

    8 500 000 EUR


    Top