Valige katsefunktsioonid, mida soovite proovida

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument C2014/051/08

Výzva na predloženie návrhov – EACEA/10/14 – V rámci programu Erasmus+ – Kľúčová akcia 3: Podpora reformy politík – Budúce iniciatívy – Experimenty európskej politiky v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže: nadnárodná spolupráca pre vykonávanie inovačných politík pod vedením verejných orgánov na vysokej úrovni

Ú. v. EÚ C 51, 22.2.2014, lk 17—21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.2.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 51/17


VÝZVA NA PREDLOŽENIE NÁVRHOV – EACEA/10/14

V rámci programu Erasmus+

Kľúčová akcia 3: Podpora reformy politík – Budúce iniciatívy

Experimenty európskej politiky v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže: nadnárodná spolupráca pre vykonávanie inovačných politík pod vedením verejných orgánov na vysokej úrovni

(2014/C 51/08)

1.   Opis, ciele a prioritné témy

Všeobecným cieľom výzvy na predloženie návrhov je podnietiť posúdenie systémového vplyvu inovatívnych politických opatrení prostredníctvom terénnych skúšok s cieľom zlepšiť účinnosť a efektívnosť systémov vzdelávania a odbornej prípravy a politík v oblasti mládeže. Cieľom tejto výzvy je zapojiť verejné orgány na vysokej úrovni z oprávnených krajín do zhromažďovania a hodnotenia príslušných dôkazov na účely podpory a monitorovania politickej reformy s použitím správnych a všeobecne uznávaných metód hodnotenia na základe terénnych skúšok vo veľkom rozsahu.

Špecifickými cieľmi tejto výzvy sú:

podporovať nadnárodnú spoluprácu a vzájomné vzdelávanie medzi príslušnými orgánmi na najvyššej úrovni s cieľom skúšať a zlepšovať systémy, štruktúry a postupy vykonávania politiky s potenciálne významným vplyvom,

zjednodušiť zhromažďovanie a analýzu vecných dôkazov, na základe ktorých môžu príslušné verejné orgány posúdiť a monitorovať vykonávanie inovatívnych politík,

určiť kľúčové kritériá a podmienky na účinné vykonávanie a monitorovanie politiky,

zjednodušiť prevoditeľnosť a rozšíriteľnosť.

Prioritnými témami tejto výzvy sú:

posúdenie prierezových zručností v primárnom a sekundárnom vzdelávaní,

praktické podnikateľské skúsenosti v škole,

spolupráca v oblasti inovačných metód pre rýchle a bezproblémové akademické cezhraničné uznanie vysokoškolského vzdelávania,

zníženie počtu dospelých s nízkou kvalifikáciou,

podnietenie rozvoja a internacionalizácie dobrovoľníctva mladých ľudí.

2.   Oprávnené krajiny

Oprávnené sú návrhy od právnických osôb so sídlom v jednej z týchto krajín zúčastňujúcich sa na programe:

28 členských štátov Európskej únie,

krajiny EZVO/EHP: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko (1),

kandidátske krajiny EÚ: Turecko, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko (2),

Švajčiarska konfederácia (3).

3.   Oprávnení žiadatelia

Pojem „žiadatelia“ sa vzťahuje na všetky organizácie a inštitúcie zúčastňujúce sa na návrhu bez ohľadu na ich úlohu v rámci tohto projektu.

Žiadatelia, ktorí sa považujú za oprávnených reagovať na túto výzvu, sú:

a)

verejné orgány (ministerstvo alebo rovnocenný orgán) zodpovedné za vzdelávanie, odbornú prípravu alebo mládež na najvyššej úrovni v príslušnom vnútroštátnom alebo regionálnom kontexte (odkaz na najvyššiu úroveň znamená kódy NUTS 1 alebo 2; v prípade krajín, v ktorých nie sú k dispozícii kódy NUTS 1 alebo 2, uplatnite, prosím, najvyšší dostupný kód NUTS (4)). Verejné orgány na najvyššej úrovni zodpovedné za iné odvetvia než vzdelávanie, odborná príprava a mládež (napr. zamestnanosť, financie, sociálne veci, zdravie atď.) sa považujú za oprávnené, pokiaľ preukážu, že majú osobitnú kompetenciu v oblasti, v ktorej sa majú vykonávať experimenty. Verejné orgány môžu delegovať svoje zastúpenie na iné verejné alebo súkromné organizácie, ako aj zákonne zriadené siete alebo združenia verejných orgánov za predpokladu, že delegovanie je písomné a výslovne sa v ňom odkazuje na predkladaný návrh;

b)

verejné alebo súkromné organizácie alebo inštitúcie aktívne v oblastiach vzdelávania, odbornej prípravy alebo mládeže;

c)

verejné alebo súkromné organizácie alebo inštitúcie vykonávajúce činnosti spojené so vzdelávaním, s odbornou prípravou a/alebo mládežou v iných sociálno-hospodárskych odvetviach (napr. centrá pre uznávanie dokladov, obchodné komory, obchodné organizácie, kultúrne organizácie, hodnotiace subjekty, výskumné subjekty atď.).

4.   Zloženie minimálneho partnerstva

Minimálnou požiadavkou na partnerstvo pre túto výzvu sú 4 subjekty zastupujúce 3 oprávnené krajiny. Konkrétne:

a)

Aspoň jeden verejný orgán (ministerstvo alebo rovnocenný orgán) alebo delegovaný orgán – podľa opisu v bode 3.a) – z 3 rôznych oprávnených krajín alebo zákonne zriadená sieť/združenie verejných orgánov zastupujúcich aspoň tri rôzne oprávnené krajiny. Sieť alebo združenie musí mať mandát aspoň od 3 príslušných verejných orgánov – podľa opisu v bode 3.a) – aby mohlo na konkrétnom návrhu pracovať v ich mene.

Návrhy musia zahŕňať aspoň jeden verejný orgán, ako sa uvádza v bode 3 a), z členského štátu.

Verejné orgány zúčastňujúce sa na návrhu alebo v ňom zastúpené sú zodpovedné za strategické vedenie projektu a za riadenie experimentovania vo vlastnej jurisdikcii.

b)

Aspoň jeden verejný alebo súkromný subjekt s odbornými znalosťami v oblasti hodnotenia politického vplyvu. Tento subjekt je zodpovedný za metodické aspekty a protokoly hodnotenia. Návrh môže obsahovať viac ako jeden hodnotiaci subjekt, pokiaľ je práca koordinovaná a jednotná.

5.   Koordinácia

Návrh môže byť koordinovaný a predkladaný – v mene všetkých účastníkov – jedným spomedzi týchto:

a)

verejný orgán podľa opisu v bode 3. písm. a);

b)

zákonne zriadená sieť alebo združenie verejných orgánov uvedených v bode 3. písm. a);

c)

verejný alebo súkromný subjekt delegovaný verejnými orgánmi uvedenými v bode 3. písm. a) na účel reakcie na výzvu. Delegované subjekty musia mať výslovné písomné schválenie od verejného orgánu podľa opisu v bode 3. písm. a) na predloženie a koordináciu návrhu v jeho mene.

Návrhy musia predložiť zákonní zástupcovia koordinujúceho orgánu v mene všetkých účastníkov. Fyzické osoby sa nemôžu uchádzať o grant.

6.   Oprávnené činnosti

Činnosti sa musia začať v období od 1. decembra 2014 do 1. marca 2015.

Trvanie projektu musí byť v rozsahu od 24 do 36 mesiacov.

Činnosti, ktoré sa budú financovať v rámci tejto výzvy, zahŕňajú aspoň:

vypracovanie terénnych skúšok týkajúcich sa vykonávania inovatívnych opatrení. Náležitá pozornosť sa musí venovať vypracovaniu stabilnej základni dôkazov a zapojeniu spoľahlivých postupov monitorovania, hodnotenia a podávania správ na základe uznaných metodických prístupov vypracovaných príslušným a skúseným hodnotiteľom vplyvu politiky po porade s príslušnými projektovými partnermi.

Mal by zahŕňať (zoznam nie je úplný): určenie a výber opatrenia (opatrení), ktoré sa bude testovať, vzorky a súbor plánovaných činností; vymedzenie očakávaného vplyvu opatrenia v merateľných podmienkach a posúdenie jeho relevantnosti so zreteľom na očakávané výsledky, a to aj dôkladným hľadaním príkladov podobných zásahov politiky, ktoré sa uskutočnili doma alebo v zahraničí; vymedzenie rozsiahlej metodiky a ukazovateľov na meranie vplyvu testovaného opatrenia na vnútroštátnej a európskej úrovni,

paralelné vykonávanie terénnych skúšok v rôznych krajinách zúčastňujúcich sa na tomto projekte pod vedením príslušných orgánov (ministerstva alebo rovnocenného orgánu). Na dosiahnutie primeraného a reprezentatívneho kritického množstva a zabezpečenie významnej základne dôkazov by mal byť zapojený dostatočne reprezentatívny počet zúčastňujúcich sa subjektov/zariadení,

analýzu a hodnotenie: účinnosť, efektívnosť a vplyv testovaného opatrenia, ale aj metodiky experimentovania, podmienok rozšíriteľnosti a nadnárodného prenosu získaných poznatkov a osvedčených postupov (partnerské učenie),

zvyšovanie informovanosti, šírenie a využívanie koncepcie projektu a jeho výsledkov na regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni počas celého trvania projektu a z dlhodobejšieho hľadiska a posilnenie prenositeľnosti medzi rôznymi odvetviami, systémami a politikami.

Odporúča sa plán využívania výsledkov experimentovania pomocou otvorených metód koordinácie v súvislosti so vzdelávaním, s odbornou prípravou a mládežou v spojení s cieľmi stratégie Európa 2020.

7.   Kritériá na pridelenie grantu

Kritériá na pridelenie grantu (pozri oddiel 8 Príručky pre žiadateľov) na financovanie návrhu sú:

1.

relevantnosť (20 %);

2.

kvalita návrhu a vykonávania projektu (30 %);

3.

kvalita partnerstva (20 %);

4.

vplyv, šírenie, využívanie (30 %).

Táto výzva je rozdelená na dve etapy predkladania/hodnotenia: 1) etapa predbežných návrhov a 2) etapa úplných návrhov. Týmto prístupom sa zjednodušuje postup tak, že sa v prvej etape budú požadovať len základné informácie o návrhu. Len predbežné návrhy, ktoré splnia kritériá oprávnenosti a dosiahnu minimálnu hranicu 60 % bodov za kritérium na pridelenie grantu za relevantnosť, postúpia do druhej etapy, v ktorej budú žiadatelia požiadaní, aby predložili úplnú dokumentáciu žiadosti.

Oprávnené predbežné návrhy budú posúdené na základe kritéria na pridelenie grantu týkajúceho sa relevantnosti. Úplné návrhy sa budú posudzovať na základe kritérií vylúčenia, výberu a troch ostatných kritérií na pridelenie grantu: kvality návrhu a vykonávania projektu; kvality partnerstva; a vplyvu, šírenia a udržateľnosti.

Konečný počet bodov za návrh bude celkovým počtom bodov dosiahnutým v etape predbežného návrhu a v etape úplného návrhu (s uplatnením uvedeného váženia).

8.   Rozpočet

Celkový rozpočet k dispozícii na spolufinancovanie projektov v rámci tejto výzvy je 10 000 000 EUR a je rozdelený do dvoch oblastí vykonávania takto:

vzdelávanie a odborná príprava: 8 000 000 EUR,

mládež: 2 000 000 EUR.

Finančný príspevok z EÚ nesmie presiahnuť 75 % celkových oprávnených nákladov.

Maximálny grant na projekt bude vo výške 2 000 000 EUR.

Agentúra si vyhradzuje právo neprideliť všetky dostupné finančné prostriedky.

9.   Postup predkladania a lehoty

Pred predložením žiadosti musia žiadatelia zaregistrovať svoju organizáciu v jednotnom registračnom systéme (URF) a získať identifikačný kód účastníka (PIC). O PIC sa požiada vo formulári žiadosti.

Jednotný registračný systém je nástroj, pomocou ktorého sa budú riadiť všetky právne a finančné informácie súvisiace s organizáciami. Je dostupný cez účastnícky portál pre vzdelávanie, audiovizuálne záležitosti, kultúru, občianstvo a dobrovoľníctvo (Education, Audiovisual, Culture, Citizenship and Volunteering Participant Portal). Informácie o spôsobe registrácie sú uvedené na portáli na tejto adrese:

http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Žiadosti o grant musia byť vypracované v jednom z úradných jazykov EÚ a s použitím oficiálnej dokumentácie žiadosti. Uistite sa, že používate správny formulár žiadosti pre etapu predbežného návrhu a etapu úplného návrhu.

Dokumentácia žiadosti je dostupná na internete na tejto adrese:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/prospective-initiatives-eacea-102014_en

Budú akceptované len žiadosti predložené na správnom formulári, riadne vyplnené, s uvedením dátumu a podpísané osobou oprávnenou prijímať právne záväzné záväzky v mene koordinátora.

Termíny:

predbežné návrhy: 20. mája 2014 – rozhodujúci je odtlačok poštovej pečiatky

úplné návrhy: 2. októbra 2014 – rozhodujúci je odtlačok poštovej pečiatky

Formuláre žiadosti sa predložia ako poštová zásielka. Každá zásielka bude obsahovať len jednu úplnú papierovú verziu podpísanú právnym zástupcom koordinujúcej organizácie. Okrem toho sa pošle úplná nasnímaná verzia podpísanej žiadosti e-mailom na uvedenú adresu ihneď po odoslaní papierovej verzie. Obe verzie budú obsahovať všetky príslušné a uplatňujúce sa prílohy a doplňujúce dokumenty.

Dokumentácia sa odošle expresnou kuriérskou službou (potvrdenie o prijatí poštovej zásielky slúži ako dôkaz) na túto adresu:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Unit A.1 — Erasmus+: Schools, Prospective initiatives, Programme coordination

Call for Proposals EACEA/10/14

BOU2 02/109

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

a e-mailom na adresu: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu

Žiadosti, ktoré nebudú obsahovať všetky stanovené dokumenty a ktoré nebudú predložené v danej lehote, nebudú brané do úvahy.

Viac informácií sa nachádza v usmerneniach pre žiadateľov.

10.   Ďalšie informácie

Podrobné usmernenia pre žiadateľov a úplná dokumentácia žiadosti sa nachádzajú na tejto internetovej stránke:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/prospective-initiatives-eacea-102014_en


(1)  Účasť Islandu, Lichtenštajnska a Nórska podlieha rozhodnutiu Spoločného výboru EHP. Ak v čase rozhodnutia o udelení grantu nebude nariadenie o programe Erasmus+ začlenené do Dohody o EHP, účastníci z týchto krajín nebudú financovaní a nebudú braní do úvahy, pokiaľ ide o minimálnu veľkosť konzorcií/partnerstiev.

(2)  Účasť Turecka a bývalej Juhoslovanskej republiky Macedónsko v tejto výzve na predkladanie návrhov je podmienené podpísaním memoranda o porozumení medzi Komisiou a príslušnými orgánmi každej z týchto krajín. Ak v čase rozhodnutia o udelení grantu nebude memorandum o porozumení podpísané, účastníci z tejto krajiny nebudú financovaní a nebudú braní do úvahy, pokiaľ ide o minimálnu veľkosť konzorcií/partnerstiev.

(3)  Účasť Švajčiarskej konfederácie je podmienená uzavretím bilaterálnej dohody, ktorá sa má uzavrieť s touto krajinou. Ak v čase rozhodnutia o udelení grantu nebude táto bilaterálna dohoda podpísaná, účastníci zo Švajčiarskej konfederácie nebudú financovaní a nebudú braní do úvahy, pokiaľ ide o minimálnu veľkosť konzorcií/partnerstiev.

(4)  http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/nuts_nomenclature/correspondence_tables/national_structures_eu


Üles