EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE1363

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa opravuje smernica 2002/2/ES, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 79/373/EHS o uvádzaní kŕmnych zmesí do obehu KOM(2006) 340, konečné znenie – 2006/0117 (COD)

Ú. v. EÚ C 324, 30.12.2006, p. 34–35 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

30.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 324/34


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa opravuje smernica 2002/2/ES, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 79/373/EHS o uvádzaní kŕmnych zmesí do obehu“

KOM(2006) 340, konečné znenie – 2006/0117 (COD)

(2006/C 324/15)

Rada sa 10. júla 2006 rozhodla podľa článku 152 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom stanovisko k danej téme.

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 8. septembra 2006. Spravodajcom bol pán NIELSEN.

Vzhľadom na obnovu mandátu výboru na ďalšie funkčné obdobie sa na plenárnom zasadnutí rozhodlo, že o tomto stanovisku bude výbor hlasovať na svojom októbrovom plenárnom zasadnutí, a v súlade s článkom 20 vnútorného poriadku bol pán Nielsen vymenovaný za hlavného spravodajcu.

Európsky hospodársky a sociálny výbor prijal na svojom 430. plenárnom zasadnutí 26. októbra 2006 85 hlasmi za, pričom sa jeden člen hlasovania zdržal, nasledujúce stanovisko:

1.   Kontext návrhu

1.1

Predpisy z roku 1979 o výrobe kŕmnych zmesí pre úžitkové zvieratá a o ich uvádzaní do obehu sa viackrát menili, okrem iného s ohľadom na označovanie a informácie o zložení (1). Takisto sa viackrát nanovo vyvažoval pomer medzi zohľadňovaním dôvernosti informácií, za ktoré sa vyslovujú výrobcovia krmív, a úplným informovaním o obsahu a zložení, za ktoré sú poľnohospodári.

1.2

V roku 1990 sa zharmonizovali predpisy o označovaní, pričom sa jednotlivé zložky kŕmnej zmesi mali uvádzať v klesajúcom poradí podľa ich hmotnostného podielu, pričom nebola povinnosť uvádzať ich presnú hmotnosť. V dôsledku krízy BSE (bovinnej spongiformnej encefalitídy) a dioxínovej krízy sa v roku 2002 rozhodlo o zavedení takzvanej „otvorenej deklarácie“, ktorá zahŕňa kvantitatívne aj kvalitatívne údaje o obsahu. Súčasťou bolo uvádzanie jednotlivých zložiek kŕmnej zmesi v klesajúcom poradí percentuálnym hmotnostným podielom s toleranciou ±15 % z deklarovanej hodnoty. Okrem toho bolo stanovené, že na žiadosť zákazníka sa mu majú oznámiť presné percentuálne hmotnostné podiely jednotlivých zložiek kŕmnej zmesi (2).

1.3

Kvôli tejto povinnosti bol Súdny dvor ES požiadaný o predbežné rozhodnutie v súvislosti so skúmaním návrhov na vyhlásenie neplatnosti alebo na odklad platných národných právnych predpisov podaných krmivárskym priemyslom. Vo svojom rozsudku zo 6. decembra 2005 (3) dal Súdny dvor ES inštitúciám EÚ vcelku za pravdu, okrem iného aj s ohľadom na platnosť smernice. Súdny dvor ES však zastával názor, že povinnosť informovať na požiadanie zákazníkov o presnom množstevnom zložení kŕmnych zmesí je pri zohľadnení zásady proporcionality neplatná. Okrem iného Súdny dvor ES zastával názor, že táto povinnosť nemôže byť odôvodnená ochranou zdravia a prekročila rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa.

1.4

Na základe toho navrhuje Komisia „opravné rozhodnutie“, ktoré zohľadňuje zásadu, že právne akty, ktorými sa mení a dopĺňa, by samotné nemali byť menené a dopĺňané, môžu sa však opraviť. Podľa Komisie sa tým zaručí transparentnosť a jasnosť práva Spoločenstva a zároveň sa členským štátom neuloží priama povinnosť zmeniť ich vnútroštátne právne predpisy, keďže sú v každom prípade povinné prijať v rámci svojich vnútroštátnych právnych systémov všetky primerané opatrenia na zabezpečenie vykonania rozsudku Súdneho dvora ES.

2.   Pripomienky Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

2.1

Rozsudok Súdneho dvora ES je v odvetví výroby krmív v EÚ známy, a vyššie uvedeným vyhlásením Komisia pripúšťa, že oprava nemá žiadny praktický význam. EHSV zastáva názor, že predpisy by mali odrážať aktuálny právny stav a preto podporuje opravu, ktorú navrhuje Komisia.

2.2

Okrem toho je EHSV s ohľadom na ustanovenia o ochrane spotrebiteľov a hospodársku súťaž v tomto odvetví za zásadu „otvorenej deklarácie“. Pre poľnohospodárskych výrobcov sú čo najpresnejšie poznatky o obsahu kŕmnych zmesí dôležité, a to nielen s ohľadom na ich zloženie, ale aj kvôli porovnávaniu cien a akosti. Argumenty krmivárskeho priemyslu a jeho požiadavky týkajúce sa dôvernosti informácií s ohľadom na hospodársku súťaž na trhu s krmivami a na možnosti patentovania sa zdajú byť so zreteľom na doterajšie skúsenosti, pokiaľ ide o pomery na trhu s kŕmnymi zmesami, menej závažné.

2.3

EHSV však uznáva, že v určitých prípadoch a pri celkom určitých kŕmnych zmesiach, napr. zmesiach používaných pri chove rýb platia osobitné podmienky (4). EHSV preto vyzýva Komisiu, aby pri niekoľkých málo druhoch špeciálnych zmesí zvážila ich vyňatie z povinnosti uvádzať v klesajúcom poradí percentuálny hmotnostný podiel jednotlivých zložiek kŕmnej zmesi a tak zachovať dôvernosť týchto informácií s ohľadom na technický vývoj. Táto možnosť by sa však mala využiť výhradne v ojedinelých, úplne nevyhnutných prípadoch.

2.4

Ustanovenie o uvádzaní percentuálneho hmotnostného podielu s toleranciou ±15 % z deklarovanej hodnoty je z praktického hľadiska celkovo realistické. Ak sa v praxi ukáže, že menšie množstvá, napríklad 10 %, nie je možné kontrolovať s dostatočnou presnosťou, má mať kontrolný úrad členského štátu možnosť vykonať kontrolu na základe dokumentácie podniku.

2.5

Niekedy sa tvrdí, že prakticky nie je možné urobiť rozbor obsahu zmesi. Až na spomenutú výnimku toto tvrdenie nie je pravdivé, pretože vo všetkých členských štátoch boli zriadené laboratóriá, ktoré sú schopné zodpovedajúco splniť takúto úlohu.

2.6

V neposlednom rade považuje EHSV s ohľadom na vnútorný obchod a zachovanie príslušných európskych právnych predpisov za veľmi dôležitú ich kontrolu a úplné dodržiavanie orgánmi členských štátov, k čomu nie vždy dochádzalo. Komisia by mala za pomoci Potravinového a veterinárneho úradu rozhodnejšie plniť svoje záväzky v tomto smere.

V Bruseli 26. októbra 2006

Predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Smernica Rady 79/373/EHS o uvádzaní kŕmnych zmesí do obehu v znení neskorších zmien.

(2)  Smernica 2002/2/ES Európskeho parlamentu a Rady z 28. januára 2002, ktorú mali členské štáty uplatňovať od novembra 2003.

(3)  Spojené veci C-453/03, C-11/04, C-12/04 a C-194-04.

(4)  Pri chove rýb majú jednotlivé druhy rýb špecifické potreby a v zložení vedľajších produktov rybolovu a rybného priemyslu, ktoré vstupujú do zmesí ako suroviny, sú veľké rozdiely.


Top