Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Definícia relevantného trhu

Definícia relevantného trhu

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Oznámenie Komisie o definícii relevantného trhu na účely práva hospodárskej súťaže Spoločenstva

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Jeho cieľom je poskytnúť spoločnostiam a iným zainteresovaným stranám usmernenie ohľadne prístupu Európskej komisie k definícii trhu, čo je dôležitý prvý krok pri posudzovaní mnohých antitrustových prípadov a prípadov fúzií zo strany Komisie.

HLAVNÉ BODY

V prípade podozrenia na porušenie pravidiel Európskej únie (EÚ) pre hospodársku súťaž je relevantný trh prvým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť. Vymedzenie relevantného trhu znamená stanovenie rozsahu pôsobnosti pravidiel hospodárskej súťaže s ohľadom na obmedzujúce postupy a zneužitie dominantného postavenia [nariadenie (ES) č. 1/2003 – pozri súhrn], ako aj rozsahu pôsobnosti právneho predpisu o fúziách [nariadenie (ES) č. 139/2004 – pozri súhrn].

V duchu transparentnosti sa v oznámení vysvetľujú metódy, ktoré Komisia používa na definíciu relevantného trhu v jednotlivých prípadoch. Túto analýzu, ktorá zahŕňa dimenziu výrobku aj geografickú dimenziu relevantného trhu, možno použiť na stanovenie toho, či existujú skutoční konkurenti dotknutých podnikov, ktorí môžu ovplyvniť ich správanie, a na posúdenie stupňa reálnej konkurencie na trhu.

Definícia relevantného trhu

Relevantný trh spája trh výrobkov a geografický trh, ktoré sú vymedzené takto.

  • Relevantný trh výrobkov pozostáva zo všetkých výrobkov a/alebo služieb, ktorú sú považované za vzájomne zameniteľné alebo nahraditeľné z hľadiska spotrebiteľa, a to na základe ich vlastností, cien a zamýšľaného účelu použitia.
  • Relevantný geografický trh zahŕňa oblasť, v ktorej sú dotknuté podniky zapojené do ponuky výrobkov alebo služieb a v ktorej sú súťažné podmienky dostatočne podobné.

Analýza na vymedzenie relevantného trhu

Komisia určila rad kritérií, ktoré jej môžu pomôcť pri analýze správania firiem na trhu a konkrétnych podmienok relevantného trhu. Táto metodika však môže viesť k rôznym výsledkom v závislosti od povahy danej hospodárskej súťaže. Preto je potrebná štruktúrovaná analýza, ktorá je zároveň dostatočne pružná na to, aby v nej boli zohľadnené individuálne okolnosti.

Komisia sa predbežnou analýzou snaží vymedziť trh výrobkov tak, že skúma, či dva výrobky patria na rovnaký trh. Snaží sa tiež stanoviť geografický trh tak, že vypracuje prehľadné rozdelenie trhových podielov daných strán a ich konkurentov, účtovaných cien a všetkých cenových diferenciálov.

Po vymedzení trhu výrobkov a geografického trhu vykoná Komisia podrobnejšiu analýzu na základe konceptu zameniteľnosti. V systéme hospodárskej súťaže musia spoločnosti rešpektovať dve hlavné prekážky: substitučnú povahu dopytu a substitučnú povahu ponuky. Trh je konkurenčný, ak si zákazníci môžu vybrať zo škály výrobkov s podobnými vlastnosťami a ak dodávateľ nečelí pri dodávaní výrobkov alebo služieb na tento trh prekážkam.

Vďaka kritériu zameniteľnosti sa prieskum môže zamerať na akékoľvek substitučné výrobky, takže relevantný trh výrobkov a relevantný geografický trh možno definovať s vyššou mierou istoty. Až v záverečnej fáze sa relevantný trh analyzuje s cieľom stanoviť stupeň integrácie na trhoch EÚ.

Komisia preto vykonáva posúdenie substitúcie zo strany dopytu (t. j. zákazníkov) a substitúcie zo strany ponuky (t. j. dodávateľov). Otázka v prvom prípade znie, či v reakcii na malé ale trvalé zvýšenie ceny (od 5 % do 10 %) môžu zákazníci daného výrobku okamžite prejsť na podobný výrobok. Otázka v druhom prípade znie, či môžu iní dodávatelia okamžite prejsť na výrobu relevantných výrobkov a predávať ich na relevantnom trhu.

Toto kritérium zameniteľnosti však nezohľadňuje podmienky, v ktorých dané spoločnosti fungujú. Preto je potrebné preskúmať napríklad podmienky prístupu na definovaný trh. V súvislosti s tým Komisia posudzuje dimenziu výrobku a geografickú dimenziu relevantného trhu, pričom zohľadňuje tieto prvky.

  • Nedávna minulosť. V niektorých prípadoch je možné analyzovať dôkazy vzťahujúce sa na nedávne zmeny cien, napríklad z hľadiska substitúcie dvoch výrobkov alebo z hľadiska reakcie zákazníkov.
  • Výsledky špecifických štúdií. Pomocou ekonometrických a štatistických testov možno posúdiť elasticitu dopytu* po výrobku. Užitočné je tiež posúdenie geografického trhu na základe faktorov, ktoré majú vplyv na miestne preferencie (napríklad kultúra, jazyk atď.).
  • Názory zákazníkov a konkurentov. Komisia môže kontaktovať hlavných zákazníkov a konkurentov danej spoločnosti s cieľom získať vecné informácie a vyhodnotiť ich reakciu na prípadné zmeny cien v geografickej oblasti.
  • Spotrebiteľské preferencie. Komisia si môže od daných spoločností vyžiadať prieskumy trhu, ktoré vykonali pred uvedením výrobku na trh alebo stanovením jeho ceny. Môže tiež porovnať nákupné zvyklosti zákazníkov na relevantnom trhu so zvyklosťami iných zákazníkov na inom geografickom trhu, na ktorom prevládajú podobné podmienky.
  • Prekážky (regulačné alebo iné) a náklady spojené s prechodom dopytu na iné výrobky alebo oblasti.
  • Rôzne kategórie zákazníkov a cenová diskriminácia. Odlišná skupina zákazníkov pre relevantný výrobok môže sama osebe vytvoriť užší, oddelený trh, keby podliehala cenovej diskriminácii.

V záverečnom kroku Komisia zohľadňuje proces trhovej integrácie a to, ako môžu opatrenia na odstránenie prekážok obchodu a vytvorenie integrovaného európskeho trhu ovplyvniť hospodársku súťaž na danom geografickom trhu.

Pred vyvodením záverov sa Komisia môže poradiť s hlavnými spoločnosťami v odvetví o limitoch trhu výrobkov a geografického trhu. V prípade potreby môže vykonať aj kontrolu na mieste.

Výpočet trhového podielu

Definícia relevantného trhu s jeho dimenziou výrobku aj geografickou dimenziou umožňuje určiť účastníkov trhu (dodávateľov, zákazníkov, spotrebiteľov). Na tomto základe možno vypočítať celkovú veľkosť trhu a trhový podiel každého dodávateľa, pokiaľ ide o jeho predaj relevantného výrobku v relevantnej oblasti.

Pri výpočte celkovej veľkosti trhu a trhového podielu každého dodávateľa slúžia ako pomôcka firemné odhady, štúdie zadané odvetvovými poradcami alebo obchodnými združeniami a údaje o obrate spoločností. Hoci základom pre výpočet trhových podielov je zvyčajne predaj, existujú aj iné indikácie, ktoré môžu v závislosti od daného výrobku alebo odvetvia poskytnúť užitočné informácie, napríklad kapacita a počet uchádzačov vo verejnej súťaži atď.

KONTEXT

V súlade so zásadami lepšej právnej regulácie Komisia vyhodnotila fungovanie oznámenia o definícii trhu z roku 1997 a v júli 2021 vydala správu o svojich zisteniach.

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Elasticita dopytu. Rozsah, v akom dopyt reaguje na zmenu takých faktorov, ako sú cena, úroveň príjmov alebo dostupnosť substitútov.

HLAVNÝ DOKUMENT

Oznámenie Komisie o definícii relevantného trhu na účely práva hospodárskej súťaže spoločenstva (Ú. v. EÚ C 372, 9.12.1997, s. 5 – 13)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Pracovný dokument útvarov komisie: Hodnotenie oznámenia Komisie o definícii relevantného trhu na účely práva hospodárskej súťaže spoločenstva z 9. decembra 1997 [SWD(2021) 199 final z 12. júla 2021]

Pracovný dokument útvarov Komisie: Zhrnutie hodnotenia oznámenia Komisie o definícii relevantného trhu na účely práva hospodárskej súťaže spoločenstva z 9. decembra 1997 [SWD(2021) 200 final z 12. júla 2021]

Nariadenie Rady (ES) č. 139/2004 z 20. januára 2004 o kontrole koncentrácií medzi podnikmi (Nariadenie ES o fúziách) (Ú. v. EÚ L 24, 29.1.2004, s. 1 – 22)

Nariadenie Rady (ES) č. 1/2003 zo 16. decembra 2002 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v článkoch 81 a 82 Zmluvy (Ú. v. ES L 1, 4.1.2003, s. 1 – 25)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 1/2003 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 26.10.2021

Top