This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Lifelong learning — key competences
Celoživotné vzdelávanie – kľúčové kompetencie
Celoživotné vzdelávanie – kľúčové kompetencie
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Celoživotné vzdelávanie – kľúčové kompetencie
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Odporúčanie 2006/962/ES o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie
AKÝ JE CIEĽ TOHTO ODPORÚČANIA?
V odporúčaní sa nalieha na vlády krajín EÚ, aby zaradili výučbu a učenie kľúčových kompetencií do svojich stratégií celoživotného vzdelávania. Je v ňom stanovených osem kľúčových kompetencií, ktoré sú dôležité pre každú osobu vo vedomostnej spoločnosti.
HLAVNÉ BODY
Komunikácia v materinskom jazyku: schopnosť vyjadrovať a vykladať koncepty, myšlienky, pocity, fakty a názory ústnou a písomnou formou.
Komunikácia v cudzom jazyku: ako je uvedené vyššie, no zahŕňa zručnosti týkajúce sa sprostredkovania (t. j. zhrnutie, parafrázovanie, tlmočenie alebo prekladanie) a medzikultúrne porozumenie.
Matematická, vedecká a technologická kompetencia: dobré numerické znalosti, chápanie prirodzeného sveta a schopnosť uplatňovať vedomosti a technológiu na vnímané ľudské potreby (ako sú lekárstvo, doprava alebo komunikácia),
Digitálna kompetencia: sebaisté a kritické používanie technológie informačnej spoločnosti na pracovné účely, vo voľnom čase a na komunikáciu.
Naučiť sa učiť: schopnosť efektívne zvládať vlastné učenie, buď samostatne alebo v skupinách.
Spoločenské a občianske kompetencie: schopnosť efektívnej a konštruktívnej účasti na spoločenskom a pracovnom živote a zapájania sa do aktívnej a demokratickej účasti, najmä v čoraz rozmanitejších spoločnostiach.
Iniciatívnosť a podnikavosť: schopnosť zmeniť myšlienky na skutky prostredníctvom kreativity, inovácií a prijímania rizika, ako aj schopnosť plánovať a riadiť projekty.
Kultúrne povedomie a vyjadrovanie: schopnosť uvedomovať si kreatívny význam myšlienok, skúseností a emócií prostredníctvom rôznych médií vrátane hudby, literatúry, scénických a výtvarných umení.
KONTEXT
Jednotlivci potrebujú v čoraz globalizovanejšom svete širokú škálu zručností, aby sa v rýchlo sa meniacom prostredí prispôsobili a mali v ňom úspech. Pôvodný program celoživotného vzdelávania bol určený na poskytovanie možností vzdelávania pre osoby v akejkoľvek fáze ich života.
Ďalšie informácie:
HLAVNÝ DOKUMENT
Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady 2006/962/ES z 18. decembra 2006 o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (Ú. v. EÚ L 394, 30.12.2006, s. 10 – 18)
Posledná aktualizácia 10.10.2016