Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ľudské práva a demokracia - nový akčný plán EÚ

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Ľudské práva a demokracia - nový akčný plán EÚ

Súčasné konflikty a rozšírené pokusy o zaznávanie ľudských práv si vyžadujú silnú a odhodlanú reakciu Európskej únie (EÚ).

AKT

Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade: Akčný plán pre ľudské práva a demokraciu (2015 - 2019) „Udržiavanie problematiky ľudských práv v centre programu EÚ“ (JOIN(2015) 16 final z 28. apríla 2015).

SÚHRN

Súčasné konflikty a rozšírené pokusy o zaznávanie ľudských práv si vyžadujú silnú a odhodlanú reakciu Európskej únie (EÚ).

Zámerom nového akčného plánu EÚ pre ľudské práva a demokraciu je posilniť vykonávanie politiky EÚ v oblasti ľudských práv na celom svete. Zameriava sa na úlohu aktérov občianskej spoločnosti pri obhajobe ľudských práv a poskytovanie podpory obhajcom ľudských práv.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO SPOLOČNÉHO OZNÁMENIA?

Cieľom spoločného oznámenia Európskej komisie a vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku je navrhnúť akčný plán pre ľudské práva a demokraciu na obdobie rokov 2015 - 2019.

Rada EÚ prijala akčný plán 20. júla 2015 vo svojich Záveroch o akčnom pláne pre ľudské práva a demokraciu na obdobie rokov 2015 - 2019. Budú ho vykonávať inštitúcie EÚ spolu s krajinami EÚ a s výraznou účasťou organizácií občianskej spoločnosti.

HLAVNÉ BODY

V akčnom pláne na obdobie rokov 2015 - 2019 sa kladie osobitný dôraz na zodpovednosť miestnych inštitúcií a mechanizmov a spoluprácu s nimi. Do tejto skupiny patria vnútroštátne inštitúcie na ochranu ľudských práv, ako aj občianska spoločnosť.

Zásady

Zámerom akčného plánu je

  • posilniť postavenie aktérov (vo vláde, parlamente, regionálnych organizáciách) v krajinách mimo EÚ, posilniť úlohu súdov a podporovať občiansku spoločnosť vrátane sociálnych partnerov;
  • bojovať proti diskriminácii a presadzovať dodržiavanie slobody prejavu a rodovej rovnosti, ako aj posilnenie postavenia žien;
  • zabezpečiť viditeľnejšiu úlohu opatrení EÚ v oblasti ľudských práv.

Strategické oblasti

Akčný plán má päť hlavných strategických oblastí činnosti:

  • 1.

    posilnenie zodpovednosti miestnych aktérov prostredníctvom opatrení zameraných na spoluprácu s externými vládnymi a mimovládnymi zainteresovanými stranami;

  • 2.

    riešenie kľúčových otázok v oblasti ľudských práv s prihliadnutím na rovnováhu medzi obhajovaním občianskych a politických práv* na jednej strane a hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv* na strane druhej;

  • 3.

    zaistenie komplexného prístupu ku konfliktom a krízam z pohľadu ľudských práv prostredníctvom podpory rozvoja vnútroštátnych, regionálnych a medzinárodných nástrojov na prevenciu porušovania ľudských práv, jeho riešenie a boj proti nemu;

  • 4.

    podpora lepšej súdržnosti a súladu politiky s cieľom zohľadňovať ľudské práva v oblastiach politiky EÚ, ako sú obchod a investície, migrácia a azyl, rozvojové politiky či opatrenia na boj proti terorizmu;

  • 5.

    zvýšenie účinnosti a dôraz na výsledky v oblasti ľudských práv a demokracie prostredníctvom prístupov, ktoré sa viac zameriavajú na výsledky a sú strategickejšie.

Celosvetový plán

Opatrenia vykonávané podľa akčného plánu EÚ sa budú uplatňovať na všetky regióny sveta a budú sa v nich zohľadňovať miestne potreby.

Plán bude podliehať preskúmaniu v polovici obdobia v roku 2017 s cieľom posúdiť hlavné dosiahnuté výsledky a zohľadniť nové výzvy.

KONTEXT

V roku 2012 EÚ prijala strategický rámec pre ľudské práva a demokraciu, ktorého súčasťou bol akčný plán na obdobie rokov 2012 - 2014. Jeho zámerom bolo presadzovať zohľadňovanie ľudských práv v širokom spektre oblastí politiky EÚ.

Po tomto trojročnom strategickom pláne, ktorý obsahoval 97 opatrení sa konštatovalo, že niektoré oblasti potrebujú dodatočné úsilie. Tieto oblasti sa budú riešiť v akčnom pláne na obdobie rokov 2015 - 2019.

Ďalšie informácie:

KĽÚČOVÉ SLOVÁ

  • *Občianske a politické práva - práva, ktorými sa chráni sloboda jednotlivcov a ktorými sa ľuďom zabezpečuje možnosť zúčastňovať sa na občianskom a politickom živote bez diskriminácie alebo útlaku.
  • *Hospodárske, sociálne a kultúrne práva - právo na jedlo, ubytovanie, vzdelanie, zdravie, ako aj na sociálne zabezpečenie, právo zúčastňovať sa na kultúrnom živote, právo na vodu a hygienu a právo na prácu.

SÚVISIACE AKTY

Závery Rady o ľudských právach a demokracii, strategický rámec EÚ pre ľudské práva a demokraciu a akčný plán EÚ pre ľudské práva a demokraciu z 25. júna 2012.

Závery Rady o akčnom pláne pre ľudské práva a demokraciu na obdobie rokov 2015 - 2019 z 20. júla 2015.

Posledná aktualizácia 16.08.2015

Top