Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0782

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovuje program Únie určený na podporu osobitných činností v oblasti finančného výkazníctva a auditu na roky 2014 – 2020

    /* COM/2012/0782 final - 2012/0364 (COD) */

    52012PC0782

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovuje program Únie určený na podporu osobitných činností v oblasti finančného výkazníctva a auditu na roky 2014 – 2020 /* COM/2012/0782 final - 2012/0364 (COD) */


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.           KONTEXT NÁVRHU

    Jednotný trh je jedným z najvýznamnejších úspechov Európskej únie. Integrácia a dobre fungujúci vnútorný trh sú pre úspech stratégie Európa 2020 nevyhnutné a majú priviesť hospodárstvo EÚ na cestu udržateľného rastu s cieľom prekonať finančnú krízu a následnú krízu štátneho dlhu, ktoré pretrvávajú od roku 2008.

    Keďže kapitálové trhy sú globálne, pre ich hladké fungovanie a tiež pre realizáciu integrovaného trhu pre finančné služby v EÚ je nevyhnutné harmonizovať pravidlá v oblasti finančného vykazovania a auditu na celosvetovej úrovni. Namiesto zavedenia svojich vlastných regionálnych nástrojov finančného výkazníctva, a tým aj harmonizácie právnych predpisov na úrovni EÚ pri súčasnom posilnení regionálnych frakcií na celosvetovej úrovni, sa EÚ v roku 2002 rozhodla prijať medzinárodné účtovné štandardy (IFRS).

    Čím viac krajín konverguje k IFRS a prijíma tieto štandardy, tým viac váhy bude Európa potrebovať v procese stanovovania medzinárodných štandardov, aby bola vypočutá. Únia preto musí hovoriť jedným hlasom. EFRAG[1], technický poradca Európskej komisie v otázkach účtovníctva na seba postupne preberá úlohu poskytovania nadväzných, technických a dôveryhodných vstupov do procesu stanovovania štandardov IASB.

    Tak medzinárodný tvorca štandardov, ako aj organizácia zastupujúca záujmy Európy musia byť nezávislé, mať dostatočné schopnosti a znalosti, aby vytvárali kvalitné štandardy a vstupy pre tieto štandardy, a dostatočný finančný základ, aby mohli dlhodobo vykonávať svoje poslanie vo verejnom záujme.

    Na tento účel v roku 2009 Európsky parlament a Rada ustanovili program Spoločenstva určený na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu[2]. Tento program sa skončí 31. decembra 2013. Účelom tohto nariadenia je obnova spomínaného programu pre ďalší finančný rámec (2014 – 2020) a umožnenie priamych príspevkov k financovaniu príjemcov finančných prostriedkov z rozpočtu Únie v rámci programu v danom období.

    Pôvodnými príjemcami programu boli výbory orgánov dohľadu[3], Nadácia výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASCF), Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG) a Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB). Rozhodnutie takisto počíta s možnosťou pridania nových alebo výmenou starých príjemcov.

    V roku 2010 boli zriadené európske orgány dohľadu a okrem iného prevzali zodpovednosti predchádzajúcich výborov orgánov dohľadu. Preto je cieľom tohto nariadenia rozšírenie spolufinancovania ostatných príjemcov Únie, konkrétne o Nadáciu IFRS (právny nástupca IASCF), skupinu EFRAG a radu PIOB.

    1.1.        Finančné výkazníctvo: Nadácia IFRS

    Kríza finančných trhov, ktorá sa začala v roku 2007, poukázala na dôležitosť transparentnosti a následne sa otázka účtovných štandardov stala jednou z priorít politického programu. Ukázalo sa, že priaznivé podnikateľské prostredie a globálne rovnaké podmienky by sa mali kombinovať s transparentnosťou a porovnateľnosťou, ktoré prispievajú k dobrému fungovaniu globálneho kapitálového trhu. Vedúce osobnosti na celom svete si uvedomili kľúčový význam jednotného súboru vysokokvalitných globálnych účtovných štandardov[4].

    Európska únia preukázala vedúcu funkciu, keď sa rozhodla začleniť medzinárodné účtovné štandardy (IFRS a IFRIC) do právneho rámca Únie. Podľa nariadenia č. 1606/2002 (nariadenie o IAS) musia obchodné spoločnosti registrované v EÚ vypracúvať svoje konsolidované finančné výkazy s využitím medzinárodných účtovných štandardov, ktoré prijala Únia. Členské štáty môžu požadovať alebo umožniť ich používanie na účely ročných účtovných závierok a/alebo v prípade nekótovaných spoločností.

    Finančné výkazy európskych spoločností, ktoré používajú štandardy IFRS prijaté Úniou, sa akceptujú bez nutnosti prispôsobovania na viacerých svetových kapitálových trhoch – vrátane USA, Austrálie a Japonska. Keďže stále viac a viac krajín prijíma alebo sa približuje k štandardom IFRS, pokrok pri dosahovaní cieľa, ktorým je jednotný súbor globálne akceptovaných medzinárodných účtovných štandardov, je stabilný.

    Medzinárodné účtovné štandardy (IFRS a IFRIC) vypracúva rada IASB a Výbor pre interpretácie štandardov IFRS. Nadácia IFRS je zastrešujúcim orgánom týchto organizácií a dohliada na ich hladké fungovanie a riadne financovanie. Orgán, ktorý vypracúva kvalitné účtovné štandardy, musí byť nezávislý a potrebuje dostatočné kapacity, aby mohol zamestnávať ľudí s najvyššími kvalitami. Na tento účel potrebuje solídny, neutrálny, spoľahlivý a vypočítateľný základ financovania v dlhodobom horizonte.

    Okrem financovania musí aj správa a riadenie Nadácie IFRS pomáhať pri zabezpečovaní nezávislého, dôveryhodného a riadneho fungovania organizácie. Správa a riadenie nadácie sa za posledné roky najvýraznejšie zlepšila vďaka vytvoreniu monitorovacej rady. Tento orgán bol zriadený s cieľom zabezpečiť sledovateľnosť a riadne zastupovanie verejného záujmu v rámci organizácie. Účinnosť Poradnej rady pre štandardy sa zvýšila a bol ustanovený Výbor pre riadny dohľad nad procesmi. Posilnenie statusu Nadácie IFRS ako tvorcu štandardov vysokej kvality reprezentujúceho globálny charakter kapitálových trhov si bude vyžadovať ďalšie úsilie.

    Na tento účel dala Európska únia rozhodnutím č. 716/2009 najavo, že je ochotná poskytnúť Nadácii IFRS (IASCF) potrebnú finančnú podporu prostredníctvom stabilnej schémy spolufinancovania. Únia spolu s niektorými individuálnymi členskými štátmi začala prispievať do rozpočtu Nadácie IFRS úmerne k svojej váhe na globálnych kapitálových trhoch. Príspevok EÚ do rozpočtu Nadácie IFRS vo fiškálnom roku 2011 predstavoval 4 229 165,14 EUR (17 % celkových oprávnených výdavkov nadácie v danom roku).

    Podľa záverečnej správy Monitorovacej rady týkajúcej sa revízie správy a riadenia Nadácie IFRS[5], ktorá bola uverejnená 9. februára 2012, bude členstvo v monitorovacej rade spojené s finančným príspevkom do rozpočtu Nadácie IFRS. Je preto veľmi dôležité, aby EÚ prispievala do rozpočtu Nadácie IFRS úmerne k svojej globálnej ekonomickej váhe, ak si chce Európa zachovať svoju súčasnú pozíciu v oblasti medzinárodného finančného výkazníctva.

    1.2.        Finančné výkazníctvo: Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG)

    Skupina EFRAG bola založená v roku 2001 ako súkromná organizácia, ktorá mala poskytovať Európskej komisii technické poznatky v otázkach finančného výkazníctva. Spočiatku skupina EFRAG poskytovala Komisii najmä poradenstvo v otázkach, či medzinárodný účtovný štandard, ktorý Únia plánuje prijať, spĺňa technické kritériá potrebné na schválenie[6]. Skupina EFRAG postupne prevzala úlohu proaktívneho ovplyvňovania práce IASB v oblasti stanovovania štandardov. Poskytuje vstupy prostredníctvom vydávania pripomienkových listov k navrhovaným štandardom a v skorom štádiu prostredníctvom vydávania rokovacích materiálov k aktuálnym otázkam v oblasti účtovníctva. Pripomienkové listy skupiny EFRAG sa čítajú a odkazuje sa na ne na celom svete.

    Pôvodne bolo zastupovanie a hlasovacie práva v rámci riadiacich orgánov skupiny EFRAG (ako je valné zhromaždenie a rada pre dohľad) spojené s finančným príspevkom do rozpočtu skupiny EFRAG. Orgán poverený základnými technickými činnosťami, TEG (Skupina odborných znalcov), bol vždy nezávislý.

    V roku 2008 sa riadenie skupiny EFRAG podrobilo dôkladnej reforme, aby odrážalo vyššiu úlohu v oblasti verejnej politiky, teda skutočnosť, že skupina sa stala platformou pre formovanie jednotného európskeho hlasu v oblasti účtovníctva. Cieľom tejto reformy bolo zabezpečiť vyšší verejný dohľad a sledovateľnosť.

    Boli zavedené dve významné zmeny:

    · zriadenie Výboru pre plánovanie a zdroje (PRC), kde sa sústredí proaktívna práca v skorom štádiu – s účasťou národných tvorcov štandardov, a

    · posilnenie úlohy Rady pre dohľad: jej členovia už nezastupujú organizácie poskytujúce finančné prostriedky, ale sú vymenúvaní na základe svojich osobných schopností. Členovia zastupujú rôzne zainteresované strany – zostavovateľov (vrátane malých a stredných podnikov), používateľov, finančné inštitúcie; alebo majú poznatky v oblasti verejnej politiky – a od všetkých sa očakáva, že budú konať vo verejnom záujme. Zo 17 členov Rady pre dohľad sú štyria tzv. členmi pre oblasť verejnej politiky: majú poznatky najmä v oblasti tvorby verejnej politiky a navrhuje ich Komisia.

    Skupina TEG je naďalej zodpovedná za základné technické činnosti skupiny EFRAG. Akékoľvek stanovisko skupiny EFRAG k medzinárodným účtovným štandardom musí prerokovať a schváliť skupina TEG, ktorá koná ako nezávislý výbor technických znalcov. Predseda skupiny EFRAG predsedá zasadnutiam skupiny TEG, pričom skupina EFRAG má svoj vlastný sekretariát (tvoria ho profesionáli v oblasti účtovníctva). Hlavnú náplň práce skupiny TEG predstavuje poskytovanie poradenstva Komisii v oblasti schvaľovania a poskytovanie pripomienkových listov rade IASB.

    Väčšina zasadnutí skupiny EFRAG je verejná, pričom útvary Komisie sa na zasadnutiach skupiny EFRAG môžu zúčastniť ako pozorovatelia.

    Cielená reforma riadenia v roku 2008 umožnila skupine EFRAG rozšíriť svoje proaktívne činnosti v spolupráci s tvorcami európskych národných štandardov. Hoci sa v ďalších mesiacoch uskutočnia ďalšie reformy riadenia, EFRAG bude naďalej vyvíjať prostriedky, ktoré zabezpečia, že sa stane vedúcou platformou na vytvorenie „jednotného hlasu EÚ v oblasti účtovníctva“ a na poskytovanie vstupov Únie rade IASB. Na tento účel uskutoční EFRAG komplexnú revíziu svojej štruktúry riadenia, pričom zohľadní najnovší vývoj v oblasti medzinárodného finančného výkazníctva.

    Keďže stále viac krajín prijíma štandardy IFRS, EÚ musí prijať kroky, aby zabránila postupnej strate svojho vplyvu a váhy v rade IASB. Je preto veľmi dôležité, aby boli európske záujmy na medzinárodnej úrovni dobre zastúpené. Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutné, aby bol hlas Európy jednotný, dôveryhodný a technicky vhodný.

    Skupina EFRAG potrebuje solídne, dlhodobé, diverzifikované financovanie, aby mohla byť dôveryhodná a nezávislá a aby mohla zamestnávať odborníkov vysokých kvalít, ktorí budú vypracúvať kvalitné dokumenty. Celoeurópske stanovisko je zároveň zastúpené len vtedy, ak sa na spolufinancovaní skupiny EFRAG okrem veľkých členských štátov podieľa aj Komisia, ktorá zastupuje menšie členské štáty.

    Program financovania na roky 2010 – 2013 bol vytvorený s cieľom položiť základ dlhodobého spoľahlivého poskytovania finančných prostriedkov. Na základe rozhodnutia EÚ o financovaní zo 16. septembra 2009 predstavoval vo fiškálnom roku 2011 príspevok EÚ pre skupinu EFRAG sumu 2 288 160 EUR (43 % celkového rozpočtu skupiny EFRAG na daný rok).

    Tento program sleduje dlhodobé ciele, a je preto ťažké vyvodzovať závery len po dvoch rokoch financovania. Z doterajších skúseností s financovaním vyplýva, že hlavné ciele programu boli naplnené. Program okrem iného umožnil skupine EFRAG rozšíriť aktivity, zapájať sa do proaktívnych činností, stretávať sa so zainteresovanými stranami a zhromažďovať ich názory na osvetové podujatia a posilniť nezávislosť, keďže svojho predsedu zamestnáva sama. Viac podrobností týkajúcich sa doterajších skúseností je k dispozícii v hodnotení ex ante, ktoré vypracovali útvary Komisie a ktoré je súčasťou tohto návrhu.

    1.3.        Audit: Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB)

    Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB) je španielska nezisková nadácia, ktorá bola zriadená v Madride. Hlavnými partnermi rady PIOB sú monitorovacia skupina, ktorá zastupuje medzinárodné regulačné orgány a inštitúcie[7], a Medzinárodná federácia účtovníkov (IFAC), súkromný orgán zastupujúci účtovníkov a audítorov na celom svete[8]. Rada PIOB má desať členov vrátane predsedu. Dvoch členov menuje Európska komisia.

    Členov rady PIOB vymenúva monitorovacia skupina na obdobie troch rokov v súlade s memorandom o porozumení. Okruh rady PIOB tvoria rôzne zainteresované strany: zákonodarné orgány (napr. Európsky parlament, vnútroštátne zákonodarné orgány), regulačné orgány a orgány dohľadu nad finančnými trhmi vrátane audítorských orgánov dohľadu, vnútroštátnych tvorcov štandardov pre oblasť účtovníctva a auditu, audítorov a audítorskej profesie vo všeobecnosti, zostavovateľov finančných výkazov (spoločnosti), používateľov finančných výkazov (napr. investori, analytici, výskumníci, dodávatelia), akademickej obce.

    Úlohou PIOB je zabezpečovať dodržiavanie riadnych procesov, dohľadu a transparentnosti pri navrhovaní, vypracúvaní a prijímaní medzinárodných štandardov pre audítorov v rámci Medzinárodnej federácie účtovníkov (IFAC). Nadáciu riadi správna rada, pričom každý člen rady PIOB vykonáva funkciu správcu.

    Na základe rozhodnutia EÚ o financovaní zo 16. septembra 2009 predstavoval vo fiškálnom roku 2010 príspevok EÚ pre skupinu PIOB sumu 286 231 EUR. Táto suma predstavovala 22 % celkových oprávnených výdavkov rady PIOB (1 301 050 EUR). Na druhej strane vo fiškálnom roku 2011 predstavoval príspevok EÚ rade PIOB sumu 288 991,78 EUR, čo takisto predstavuje 22 % celkových oprávnených výdavkov rady PIOB v danom roku (1 313 599 EUR).

    Skúsenosti so spoločným financovaním rady PIOB sa doteraz ukazujú ako pozitívne. Európska komisia mala príležitosť navštíviť priestory rady PIOB dvakrát (v marci 2010 a v apríli 2011) a skontrolovať jej hospodárenie s financiami. Európska komisia tiež zaškolila svojich pracovníkov v oblasti rozpočtových postupov EÚ. Z praktického hľadiska boli činnosti spojené s riadením prevádzkového grantu na fiškálne roky 2010 a 2011 veľmi užitočnými skúsenosťami, ktoré priniesli poznatky obom stranám. Pripravili základ pre efektívnejšie riadenie budúcich príspevkov financovania.

    Účasť EÚ na spolufinancovaní rady PIOB sa stala príkladom pre ďalších potenciálnych prispievateľov. V súčasnosti sa na spolufinancovaní rady PIOB podieľa iba IFAC (približne 78 %) a EÚ (približne 22 %). Európska komisia naďalej pokračuje vo svojom úsilí s cieľom diverzifikovať financovanie PIOB a posilniť jeho nezávislosť od audítorskej profesie. Očakáva sa, že už vo fiškálnom roku 2013 poskytnú rade PIOB finančné prostriedky viaceré medzinárodné inštitúcie. Okrem toho monitorovacia skupina, PIOB a IFAC vytvorili osobitnú skupinu s cieľom vybrať a presvedčiť skupinu darcov z celého sveta, aby poskytovali rade PIOB finančné prostriedky na stabilnom a dlhodobom základe.

    Zníženie finančného záväzku EÚ zo súčasnej úrovne (ktorá predstavuje 22 % celkového rozpočtu) by v čase, keď sa PIOB snaží diverzifikovať svoju štruktúru financovania, vyslalo negatívny signál. Zároveň však ide o veľmi rozhodujúci krok z hľadiska našich súčasných trhových reforiem v oblasti auditu, ktoré majú za cieľ posilniť nezávislosť firiem, tvorcu medzinárodných audítorských štandardov (ISA), ako aj orgány dohľadu nad auditom.

    2.           VÝSLEDKY KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENIE VPLYVU

    Komisia vo svojom hodnotení ex ante, ktoré bolo súčasťou jej návrhu o zavedení programu na roky 2010 – 2013[9], posúdila možné alternatívy financovania. Cieľom tohto programu bolo zabezpečiť stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie a umožniť príslušným orgánom nezávislé a efektívne splnenie si svojho poslania. Jednoznačne sa potvrdilo, že spolufinancovanie s účasťou Únie je najefektívnejší a najvhodnejší spôsob, ako dosiahnuť tieto ciele.

    V rámci hodnotenia ex ante, ktoré bolo súčasťou spomínaného návrhu, Komisia zistila, že program zatiaľ spĺňa očakávania a stanovené ciele a že financovanie by malo pokračovať. Okrem toho sa zaviedol program financovania, ktorý má plniť dlhodobé ciele. Je preto vhodné navrhnúť jeho pokračovanie počas nasledujúceho finančného rámca na obdobie rokov 2014 – 2020.

    3.           PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

    3.1.        Právny základ

    Zmluva o fungovaní Európskej únie a najmä jej článok 114.

    V súlade s legislatívnou politikou Komisie, ktorá bola prijatá v súvislosti s viacročným finančným rámcom, sa tento program financovania navrhuje ako nariadenie.

    3.2.        Zásada subsidiarity

    V rámci programu Únie sa poskytuje možnosť spolufinancovania činností určitých orgánov, ktoré plnia cieľ tvoriaci súčasť politiky Únie v oblasti finančného výkazníctva a auditu a ktoré túto politiku podporujú. Návrh je v súlade so zásadou subsidiarity, pretože podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii jeho ciele nemôžu byť uspokojivo dosiahnuté na úrovni členských štátov, môžu však byť z dôvodu rozsahu a účinkov opatrení dosiahnuté lepšie na úrovni Únie.

    3.3.        Zásada proporcionality

    Návrh je v súlade so zásadou proporcionality podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. Ako bolo posúdené v hodnotení ex ante, toto nariadenie neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie jeho cieľov. Financovanie Únie sa navrhuje pre dobre vymedzený a obmedzený počet najdôležitejších orgánov v oblasti finančných služieb. V súčasnom inštitucionálnom rámci sa novým mechanizmom financovania zabezpečí stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie, aby príslušné orgány mohli plniť nezávisle a efektívne svoje úlohy súvisiace s Úniou alebo verejným záujmom Únie. Finančná podpora sa poskytne v súlade s podmienkami stanovenými v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a v delegovanom nariadení Komisie (EÚ, Euratom) č. …./.. z 29. októbra 2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie.

    4.           VPLYV NA ROZPOČET

    Celková suma, ktorá sa má uhradiť z rozpočtu Únie, predstavuje 58,01 milióna EUR v bežných cenách na obdobie rokov 2014 – 2020. Program je sedemročným programom, ktorý sa zhoduje s trvaním finančného rámca na roky 2014 – 2020.

    2012/0364 (COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa ustanovuje program Únie určený na podporu osobitných činností v oblasti finančného výkazníctva a auditu na roky 2014 – 2020

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 114,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[10],

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)       Rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 716/2009/ES[11] sa ustanovil program Spoločenstva na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu.            Na základe uvedeného rozhodnutia Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG), Nadácia pre medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (Nadácia IFRS, právny nástupca Nadácie výboru pre medzinárodné účtovné štandardy, IASCF) a Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB) sú príjemcami spolufinancovania s účasťou Únie vo forme prevádzkových grantov do 31. decembra 2013.

    (2)       Kríza finančných trhov, ktorá sa začala v roku 2008, posunula otázku finančného výkazníctva a auditu do centra politického programu Únie. Dobre fungujúci spoločný rámec finančného výkazníctva je veľmi dôležitý pre vnútorný trh, účinné fungovanie kapitálových trhov a realizáciu integrovaného trhu finančných služieb v EÚ.

    (3)       V rámci svetového hospodárstva existuje potreba globálneho jazyka v oblasti účtovníctva. Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (IFRS), ktoré vypracovala Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB), sa zavádzajú a používajú v mnohých právnych systémoch po celom svete. Takéto medzinárodné účtovné štandardy je potrebné vypracúvať v rámci transparentného a demokraticky zodpovedného procesu. S cieľom zabezpečiť, že záujmy Únie budú rešpektované a že svetové štandardy budú vysoko kvalitné a budú v súlade s právom Únie, je nevyhnutné, aby sa záujmy Únie primerane zohľadnili v procesoch stanovovania medzinárodných štandardov.

    (4)       Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem[12] by IFRS mali byť začlenené do právneho poriadku Únie na použitie spoločnosťami, ktorých cenné papiere sú kótované na regulovanom trhu v Únii, za podmienky, že IFRS spĺňajú kritériá stanovené v uvedenom nariadení. IFRS preto zohrávajú zásadnú úlohu pri fungovaní vnútorného trhu a Únia má priamy záujem zabezpečiť, aby výsledkom procesu, prostredníctvom ktorého sa IFRS vypracúvajú a schvaľujú, boli štandardy, ktoré sú v súlade s požiadavkami právneho rámca vnútorného trhu.

    (5)       Štandardy IFRS vydáva rada IASB a príslušné výklady vydáva Výbor pre interpretáciu IFRS, ktoré predstavujú dva orgány Nadácie pre medzinárodné štandardy finančného výkazníctva. Je preto dôležité stanoviť náležité podmienky financovania Nadácie IFRS.

    (6)       Európsku poradnú skupinu pre finančné výkazníctvo (EFRAG) zriadili v roku 2001 európske organizácie zastupujúce emitentov, investorov a účtovnícku profesiu, ktoré sa podieľajú na procese finančného výkazníctva. V súlade s nariadením (ES) č. 1606/2002 poskytuje EFRAG Komisii stanoviská k otázke, či je účtovný štandard vydaný radou IASB alebo výklad vydaný Výborom pre interpretáciu IFRS na schválenie v súlade s kritériami schvaľovania stanovenými v uvedenom nariadení. EFRAG tiež preberá úlohu „jednotného európskeho hlasu v oblasti účtovníctva“ na globálnej scéne. V rámci tejto funkcie sa EFRAG podieľa na procese stanovovania štandardov radou IASB.

    (7)       Vzhľadom na kľúčovú úlohu skupiny EFRAG pri podpore právnych predpisov a politík vnútorného trhu a pri zastupovaní európskych záujmov v procese stanovovania štandardov na medzinárodnej úrovni je nevyhnutné, aby Únia zabezpečila stabilné financovanie skupiny EFRAG, a teda sa sama podieľala na jej financovaní.

    (8)       V oblasti štatutárneho auditu bola monitorovacou skupinou, ktorá je medzinárodnou organizáciou zodpovednou za monitorovanie správnej reformy Medzinárodnej federácie účtovníkov (IFAC), v roku 2005 vytvorená Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB). Úlohou PIOB je dohliadať na proces vedúci k prijímaniu medzinárodných audítorských štandardov (ISA) a na ostatné činnosti, ktoré IFAC vykonáva vo verejnom záujme. ISA môžu byť schválené na uplatňovanie v Únii za podmienky, že boli predovšetkým vypracované riadnym, náležitým a transparentným spôsobom pod verejným dohľadom tak, ako sa to vyžaduje v článku 26 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES zo 17. mája 2006 o štatutárnom audite ročných účtovných závierok a konsolidovaných účtovných závierok[13]. Nové návrhy v oblasti auditu z 30. novembra 2011 takisto počítajú so zavedením štandardov ISA v EÚ[14].

    (9)       Zavedenie ISA v Únii a kľúčová úloha PIOB pri zabezpečovaní toho, aby spĺňali požiadavky ustanovené smernicou 2006/43/ES, znamenajú, že Únia má priamy záujem zabezpečiť, aby výsledkom procesu, prostredníctvom ktorého sa takéto štandardy vypracúvajú a schvaľujú, boli štandardy, ktoré sú v súlade s právnym rámcom vnútorného trhu. Zmenený a doplnený text článku 26 ods. 3, ako sa uvádza v článku 1 návrhu smernice[15], takisto výslovne uznáva úlohu PIOB. Je preto dôležité zabezpečiť náležité mechanizmy financovania PIOB.

    (10)     Orgány pôsobiace v oblasti účtovníctva a auditu závisia vo veľkej od financovania a zohrávajú v Únii dôležitú úlohu, čo je pre fungovanie vnútorného trhu rozhodujúce. Navrhovaní príjemcovia programu ustanoveného rozhodnutím č. 716/2009/ES sú spolufinancovaní prostredníctvom prevádzkových grantov z rozpočtu Únie, ktorý im umožňuje posilniť vlastnú nezávislosť od financovania súkromným sektorom a financovaní ad hoc, a tým zvýšiť vlastné kapacity a dôveryhodnosť.

    (11)     Prax ukázala, že spolufinancovanie Únie zabezpečuje, aby príjemcovia čerpali výhody z jasného, stabilného, diverzifikovaného, riadneho a primeraného financovania, čím príjemcom pomáha pri nezávislom a efektívnom plnení úloh vo verejnom záujme. Únia by preto s cieľom zabezpečiť fungovanie tvorby medzinárodných štandardov v oblasti účtovníctva a auditu mala formou príspevkov naďalej poskytovať dostatočné finančné prostriedky predovšetkým Nadácii IFRS, skupine EFRAG a rade PIOB.

    (12)     Okrem zmeny mechanizmu financovania prešli Nadácia IFRS a skupina EFRAG reformami správy a riadenia, ktorých úlohou je zaručiť, aby si prostredníctvom svojich štruktúr a postupov plnili svoje poslanie vo verejnom záujme nezávislým, efektívnym, transparentným a demokraticky zodpovedným spôsobom. V súvislosti s Nadáciou IFRS bola v roku 2009 vytvorená monitorovacia rada s cieľom zabezpečiť verejnú sledovateľnosť a dohľad, zvýšila sa účinnosť poradnej rady pre štandardy, zlepšila sa transparentnosť a formalizovala sa úloha hodnotení vplyvov ako súčasť riadneho procesu IASB.

    (13)     Po celú dobu trvania programu by malo byť stanovené finančné krytie predstavujúce základný odkaz pre rozpočtový orgán počas ročného rozpočtového postupu v zmysle bodu [17] medziinštitucionálnej dohody z XX/YY/201Z medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení.

    (14)     Nariadenie (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a delegované nariadenie Komisie (EÚ, Euratom) č. …./.. z 29. 10. 2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie[16], chránia finančné záujmy Únie a musia sa uplatňovať s prihliadnutím na zásady jednoduchosti a jednotnosti pri výbere rozpočtových nástrojov, na obmedzenie počtu prípadov, v ktorých si Komisia ponecháva priamu zodpovednosť za vykonávanie a riadenie, a na požadovanú proporcionalitu medzi objemom zdrojov a administratívnou záťažou súvisiacou s ich využívaním.

    (15)     Očakáva sa, že program spolufinancovania, ktorý sa ustanovuje týmto nariadením, pomôže pri dosahovaní cieľov zabezpečenia porovnateľnosti a transparentnosti účtovných výkazov obchodných spoločností v rámci celej EÚ, ku globálnej harmonizácii štandardov finančného výkazníctva prostredníctvom podpory medzinárodného akceptovania IFRS a ku podpore zbližovania a vysokej kvality medzinárodných štandardov v oblasti auditu vo všetkých členských štátoch. Tento program takisto podporuje stratégiu Európa 2020 tým, že posilňuje jednotný trh finančných služieb a kapitálu, a takisto prispieva k vonkajšej dimenzii stratégie.

    (16)     Toto nariadenie by malo ustanoviť možnosť spolufinancovania činností určitých orgánov, ktoré plnia cieľ tvoriaci súčasť politiky Únie v oblasti navrhovania štandardov, ich schvaľovania alebo dohliadania na procesy stanovovania štandardov v oblasti finančného výkazníctva a auditu a ktoré túto politiku podporujú.

    (17)     Financovanie Únie sa navrhuje pre dobre vymedzený a obmedzený počet najdôležitejších orgánov v oblasti finančného výkazníctva a auditu. V súčasnom inštitucionálnom rámci sa mechanizmom financovania zabezpečí stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie, aby príslušné orgány mohli nezávisle a efektívne plniť svoje úlohy súvisiace s Úniou alebo verejným záujmom Únie.

    (18)     Finančná podpora by sa mala poskytnúť v súlade s podmienkami stanovenými v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a v delegovanom nariadení Komisie (EÚ, Euratom) č. …./.. z 29. 10. 2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie. Program spolufinancovania ustanovený týmto nariadením nahrádza predchádzajúci program spolufinancovania príjemcov. Preto by sa na účely právnej istoty malo zrušiť rozhodnutie č. 716/2009/ES.

    (19)     Na účely podpory záujmov Únie v oblasti finančného výkazníctva a auditu a pružného prispôsobenia sa výslednému riadeniu a inštitucionálnym zmenám v uvedených oblastiach by sa právomoc prijímať právne akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, pokiaľ ide o výber nových príjemcov v rámci programu, mala delegovať na Komisiu. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila náležité konzultácie, a to aj na úrovni expertov. Pri príprave a vypracúvaní delegovaných aktov by Komisia mala zabezpečiť paralelné, včasné a náležité postúpenie príslušných dokumentov Európskemu parlamentu a Rade.

    (20)     Keďže ciele tohto nariadenia nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, a z dôvodu rozsahu a dôsledkov navrhovaných opatrení ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie nepresahuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie týchto cieľov,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Článok 1 Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

    1.           Na obdobie od 1. januára 2014 do 31. decembra 2020 sa ustanovuje sa program Únie (ďalej len „program“) určený na podporu činnosti orgánov, ktoré prispievajú k dosiahnutiu cieľov politiky Únie v súvislosti s finančným výkazníctvom a auditom.

    2.           Program zahŕňa činnosti súvisiace s navrhovaním alebo poskytovaním vstupov na vypracúvanie štandardov, uplatňovanie, hodnotenie alebo monitorovanie štandardov alebo na dohľad nad procesmi stanovovania štandardov na podporu vykonávania politík Únie v oblasti finančného výkazníctva a auditu.

    Článok 2 Ciele

    1.           Cieľom programu je zlepšovať podmienky fungovania vnútorného trhu podporovaním transparentného a nezávislého vypracúvania medzinárodných štandardov finančného výkazníctva a auditu.

    2.           Tento cieľ sa bude merať najmä prostredníctvom počtu krajín, ktoré používajú medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (IFRS) a medzinárodné audítorské štandardy (ISA).

    Článok 3 Príjemcovia programu

    1.           Prostriedky programu čerpajú títo príjemcovia:

    a)         príjemcovia v oblasti finančného výkazníctva:

    – Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG),

    – Nadácia pre medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (Nadácia IFRS),

    b)         príjemca v oblasti auditu: Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB).

    2.           Komisia je splnomocnená prijať delegované akty v súlade s článkom 9 s cieľom vybrať nových príjemcov programu a zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť odsek 1.

    3.           Každý nový príjemca musí byť neziskovou právnickou osobou sledujúcou cieľ zúčastňovať sa na politike Únie v oblasti finančného výkazníctva a auditu a podporovať ju a musí byť priamym nástupcom jedného z príjemcov uvedených v odseku 1.

    Článok 4 Udelenie grantov

    Financovanie v rámci programu sa poskytuje vo forme prevádzkových grantov.

    Článok 5 Transparentnosť

    Každý príjemca finančných prostriedkov udelených v rámci programu uvádza na viditeľnom mieste, napríklad na webovej stránke, v publikácii alebo vo výročnej správe, že mu boli poskytnuté finančné prostriedky z rozpočtu Európskej únie.

    Článok 6 Finančné ustanovenia

    Finančné krytie na vykonávanie tohto nariadenia na obdobie rokov 2014 – 2020 je 58 010 000 EUR v bežných cenách.

    Článok 7 Vykonávanie programu

    1.           Komisia vykonáva program v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie.

    2.           Na vykonávanie programu Komisia prijme ročné pracovné programy. V programoch sa stanovujú ciele, ktoré sa budú sledovať, očakávané výsledky, spôsob vykonávania a ich celková suma. Obsahujú aj opis opatrení, ktoré sa majú financovať, informácie o sumách pridelených na každú akciu a orientačný harmonogram vykonávania. Pokiaľ ide o granty, zahŕňajú priority, základné hodnotiace kritériá a maximálnu mieru spolufinancovania.

    Článok 8 Ochrana finančných záujmov Európskej únie

    1.           Komisia prijme príslušné opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa pri vykonávaní činností financovaných na základe tohto nariadenia chránili finančné záujmy Únie uplatňovaním preventívnych opatrení na zamedzenie podvodom, korupcii a iným protiprávnym činnostiam, účinnými kontrolami, vymáhaním neoprávnene vyplatených súm pri odhalení nezrovnalostí a v prípade potreby aj ukladaním účinných, primeraných a odrádzajúcich sankcií.

    2.           Komisia alebo jej zástupcovia a Dvor audítorov majú právomoc vykonávať na základe dokumentov a na mieste audit u všetkých príjemcov grantov, dodávateľov a subdodávateľov, ktorým boli poskytnuté finančné prostriedky Únie v rámci programu.

    Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) môže vykonávať kontroly a inšpekcie na mieste u hospodárskych subjektov, ktorých sa takéto financovanie priamo alebo nepriamo týka, a to v súlade s postupmi podľa nariadenia (Euratom, ES) č. 2185/96 na účely zistenia, či v súvislosti s dohodou alebo rozhodnutím o grante alebo zmluvou týkajúcou sa financovania Úniou nedošlo k podvodu, korupcii alebo akémukoľvek inému protiprávnemu konaniu poškodzujúcemu finančné záujmy Únie.

    Bez toho, aby bol dotknutý prvý a druhý pododsek platí, že dohody o spolupráci s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami, dohody o grante, rozhodnutia o grante a zmluvy, ktoré budú výsledkom vykonávania tohto nariadenia, musia Komisii, Dvoru audítorov a úradu OLAF výslovne udeľovať právo na vykonávanie takýchto auditov, kontrol a inšpekcií na mieste.

    Článok 9 Vykonávanie delegovania právomoci

    1.           Právomoc prijímať delegované akty sa Komisii udeľuje za podmienok stanovených v tomto článku.

    2.           Právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 3 ods. 2 sa Komisii udeľuje na obdobie 7 rokov od dátumu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.

    3.           Delegovanie právomoci uvedené v článku 3 ods. 2 môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať. Rozhodnutím o odvolaní sa ukončuje delegovanie právomoci v ňom uvedenej. Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie alebo k neskoršiemu dátumu, ktorý je v ňom určený. Nie je ním dotknutá platnosť delegovaných aktov, ktoré už nadobudli účinnosť.

    4.           Komisia oznamuje delegovaný akt Európskemu parlamentu a Rade súčasne, a to hneď po jeho prijatí.

    5.           Delegovaný akt prijatý podľa článku 3 ods. 2 nadobudne účinnosť, len ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietku v lehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentu a Rade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlament a Rada informovali Komisiu o svojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺži o dva mesiace.

    Článok 10 Hodnotenie

    1.           Najneskôr šesť mesiacov pred ukončením programu Komisia Európskemu parlamentu a Rade predloží správu o plnení cieľov programu. V uvedenej správe sa hodnotí aspoň celková vhodnosť a súdržnosť programu, účinnosť jeho plnenia a celková a individuálna účinnosť pracovného programu príjemcov z hľadiska dosiahnutia cieľov stanovených v článku 2.

    2.           Správa sa predkladá pre informáciu aj Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru.

    Článok 11 Zrušenie

    Rozhodnutie č. 716/2009/ES sa zrušuje s účinnosťou od 1. januára 2014.

    Článok 12 Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament                                 Za Komisiu

    predseda                                                        predseda

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.           RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

    1.1.        Názov návrhu/iniciatívy

    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje program Únie určený na podporu osobitných činností v oblasti finančného výkazníctva a auditu na obdobie rokov 2014 – 2020

    1.2.        Príslušné oblasti politiky v rámci ABM/ABB[17]

    Oblasť politiky: 12 Vnútorný trh

    Činnosť: Finančné služby a kapitálové trhy

    1.3.        Druh návrhu/iniciatívy

    ¨ Návrh/iniciatíva sa týka novej akcie

    ¨ Návrh/iniciatíva sa týka novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu[18]

    X Návrh/iniciatíva sa týka predĺženia trvania existujúcej akcie

    ¨ Návrh/iniciatíva sa týka akcie presmerovanej na novú akciu

    1.4.        Ciele

    1.4.1.     Viacročné strategické ciele Komisie, ktoré sú predmetom návrhu/iniciatívy

    Podpora globálneho prijatia IFRS

    Zabezpečenie váhy EÚ pri ovplyvňovaní tvorby IFRS

    Podpora nezávislosti verejného dohľadu nad stanovovaním štandardov v oblasti auditu

    1.4.2.     Konkrétne ciele a príslušné činnosti v rámci ABM/ABB

    Konkrétny cieľ: Zlepšovať podmienky fungovania vnútorného trhu podporovaním transparentného a nezávislého vypracúvania medzinárodných štandardov finančného výkazníctva a auditu.

    Príslušné činnosti v rámci ABM/ABB:

    12.03 Finančné služby a kapitálové trhy

    1.4.3.     Očakávané výsledky a vplyv

    Uveďte, aký vplyv by mal mať návrh/iniciatíva na príjemcov/cieľové skupiny.

    Väčšia finančná nezávislosť príjemcov (Nadácia IFRS, EFRAG, PIOB)

    Poskytnutie potrebných zdrojov skupine EFRAG na plnenie jej úloh vo verejnom záujme európskych občanov

    1.4.4.     Ukazovatele výsledkov a vplyvu

    Uveďte ukazovatele, pomocou ktorých je možné sledovať realizáciu návrhu/iniciatívy.

    Ukazovateľ výsledkov || Najnovší známy výsledok || Cieľ

    Počet krajín, ktoré používajú IFRS. || V roku 2012 používa IFRS približne 120 krajín. || Zvýšenie do roku 2020.

    Percentuálny podiel štandardov schválených v EÚ v porovnaní s počtom štandardov vydaných IASB do roku 2020. || K 29. októbru 2012 bolo v EÚ schválených 89 % IFRS (124 štandardov zo 139). || 100 % do roku 2020.

    Počet krajín, ktoré používajú ISA. || Ku koncu roka 2012 úplne schválilo objasnené ISA 20 členských štátov. || Prijatie a vykonávanie vysokokvalitných ISA vo všetkých členských štátoch najneskôr do roku 2020.

    1.5.        Dôvody návrhu/iniciatívy

    1.5.1.     Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte

    Zvyšovanie nezávislosti (takisto pocitu nezávislosti) príjemcov v oblasti finančného výkazníctva a auditu s cieľom umožniť im plniť si úlohy vo verejnom záujme uspokojivým spôsobom

    1.5.2.     Prínos zapojenia Európskej únie

    Hlavným cieľom programu je zabezpečiť porovnateľnosť a transparentnosť účtovných výkazov obchodných spoločností v rámci EÚ a na celom svete, a tým prispieť k hladkému fungovaniu kapitálových trhov na úrovni EÚ, ako aj na svetovej úrovni.

    EÚ je najväčším právnym systémom, ktorý používa štandardy IFRS (nariadenie č. 1606/2002). Je v našom záujme, aby sa medzinárodné účtovné štandardy (IFRS) stali celosvetovým jazykom účtovníctva a aby bola EÚ zastúpená pri verejnom dohľade nad Nadáciou IFRS (kde bude členstvo v rade pre dohľad podmienené finančnými príspevkami).

    Pre vytváranie týchto štandardov sú takisto nevyhnutné významné, dôveryhodné a nezávislé technické nadväzné európske vstupy. Za tieto činnosti zodpovedá EFRAG.

    EÚ môže prijímať medzinárodné audítorské štandardy (ISA) na základe smernice 2006/43. Má preto priamy záujem na zabezpečení vysokej kvality týchto štandardov a riadneho procesu ich prijímania pod nezávislým verejným dohľadom PIOB.

    1.5.3.     Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

    Aktuálne financovanie bolo doteraz pri spĺňaní očakávaní úspešné

    1.5.4.     Zlučiteľnosť a možná synergia s inými finančnými nástrojmi

    Európska komisia sa aktívne podieľa na reformách riadenia príjemcov

    1.6.        Trvanie akcie a jej finančného vplyvu

    X Návrh/iniciatíva s obmedzeným trvaním

    – X  Návrh/iniciatíva je v platnosti od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2020

    – ¨  Finančný vplyv trvá od RRRR do RRRR

    ¨ Návrh/iniciatíva s neobmedzeným trvaním

    – Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od RRRR do RRRR,

    – a potom bude vykonávanie postupovať v plnom rozsahu.

    1.7.        Plánovaný spôsob hospodárenia[19]

    X Priame centralizované hospodárenie na úrovni Komisie

    ¨ Nepriame centralizované hospodárenie s delegovaním úloh súvisiacich s plnením rozpočtu na:

    – ¨  výkonné agentúry

    – ¨  orgány zriadené Spoločenstvami[20]

    – ¨  národné verejnoprávne subjekty/subjekty poverené vykonávaním verejnej služby

    – ¨  osoby poverené realizáciou osobitných akcií podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte v zmysle článku 49 nariadenia o rozpočtových pravidlách

    ¨ Zdieľané hospodárenie s členskými štátmi

    ¨ Decentralizované hospodárenie s tretími krajinami

    ¨ Spoločné hospodárenie s medzinárodnými organizáciami (uveďte)

    V prípade viacerých spôsobov hospodárenia uveďte v oddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

    Poznámky

    2.           OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

    2.1.        Opatrenia týkajúce sa kontroly a predkladania správ

    Uveďte časový interval a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

    V prípade Nadácie IFRS: priebežné a záverečné správy

    V prípade skupiny EFRAG: záverečné správy a účasť útvarov Komisie vo všetkých výboroch skupiny EFRAG

    V prípade PIOB: záverečné správy a pravidelná spätná väzba poskytovaná monitorovacej skupine

    2.2.        Systém riadenia a kontroly

    2.2.1.     Zistené riziká

    Existuje riziko, že sa nedosiahnu operačné ciele, ak kvalita výstupov príjemcov nebude v súlade s pôvodnými cieľmi opísanými v ročných návrhoch

    Existuje riziko ohrozenia finančných záujmov/dobrej povesti EÚ, ak by útvary Komisie nesprávne identifikovali neoprávnené výdavky

    2.2.2.     Plánované metódy kontroly

    Riziko nedosiahnutia operačných cieľov:

    – príjemcovia musia predložiť výročnú správu v súlade s individuálnymi cieľmi jednotlivých programov a v súlade s usmerneniami nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie

    – zodpovedné prevádzkové jednotky v rámci GR MARKT udržiavajú pravidelné kontakty s príjemcami a sú najmä zastúpené vo všetkých výboroch skupiny EFRAG

    Riziko ohrozenia finančných záujmov EÚ:

    – kontroly záväzkov a platieb súvisiacich s grantmi v rámci GR MARKT majú za cieľ zlepšenie obehu finančných prostriedkov a zahŕňajú kontroly príslušných podkladov vrátane priebežných a záverečných správ, audítorom overených účtovných závierok a osobitných dokumentov, ktoré si vyžiada GR. Tieto kontroly sú zdokumentované v kontrolných zoznamoch, ktoré systematicky vypĺňajú všetci aktéri podieľajúci sa na príslušných finančných transakciách (OIA,OVA,OVA2,FIA, FVA, FVA2, AO) vrátane kontrol, ktoré vykonáva finančné oddelenie GR v oblasti finančných a právnych záležitostí s cieľom plnenia platobného záväzku

    – finančné oddelenie GR systematicky vykonáva kontroly na mieste u každého príjemcu dôkladným testovaním vzorky transakcií s cieľom posúdiť systém finančnej a vnútornej kontroly príjemcu a poskytnúť povoľujúcemu úradníkovi dodatočné záruky dostatočnej ochrany finančných záujmov EÚ

    Maximálna miera chybovosti by zostala pod úrovňou 2 %

    Náklady na kontrolu by predstavovali približne 0,5 ekvivalentu plného pracovného času alebo 63 500 EUR ročne.

    Výnosy z kontrol by zodpovedali 100 % pridelenej ročnej sumy, ktorá sa vhodne vynaloží pri dodržiavaní zásady riadneho finančného hospodárenia.

    2.3.        Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

    Uveďte existujúce a plánované preventívne a ochranné opatrenia.

    Zlepšenie obehu finančných prostriedkov prostredníctvom operačného aj finančného overovania ex ante

    Pravidelná analýza účtovných závierok príjemcov, ich výročných správ a osvedčení o audite

    Pravidelné audity na mieste s cieľom overiť rozpočtové systémy a kontroly

    3.           ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

    3.1.        Príslušné okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky výdavkov

    · Existujúce rozpočtové riadky[21]

    V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

    Okruh viacročného finančného rámca || Rozpočtový riadok || Druh výdavkov || Príspevky

    Číslo Názov || DRP/NRP ([22]) || krajín EZVO[23] || kandidátskych krajín[24] || tretích krajín || v zmysle článku 18 ods. 1 písm. aa) nariadenia o rozpočtových pravidlách

    1 || 12.0301 Štandardy v oblasti finančného výkazníctva a auditu[25] || DRP || NIE || NIE || NIE || NIE

    · Požadované nové rozpočtové riadky: neuvádza sa.

    3.2.        Odhadovaný vplyv na výdavky

    3.2.1.     Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

    v mil. EUR v bežných cenách (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Okruh viacročného finančného rámca: || Číslo: 1 || Názov Inteligentný a inkluzívny rast

    || GR MARKT || || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || 2021 || SPOLU

    || Ÿ Operačné rozpočtové prostriedky || || || || || || || || ||

    || 12.0301 Nadácia IFRS || Záväzky || (1) || 4,335 || 4,422 || 4,510 || 4,600 || 4,692 || 4,786 || 4,882 || 0 || 32,227

    || Platby || (2) || 3,251 || 4,400 || 4,488 || 4,578 || 4,669 || 4,763 || 4,858 || 1,220 || 31,007

    || 12.0301 EFRAG || Záväzky || (1a) || 3,162 || 3,225 || 3,290 || 3,356 || 3,423 || 3,491 || 3,561 || 0 || 23,508

    || Platby || (2a) || 2,372 || 3,209 || 3,274 || 3,339 || 3,406 || 3,474 || 3,543 || 0,891 || 22,617

    || 12.0301 PIOB || Záväzky || (1a) || 0,306 || 0,312 || 0,318 || 0,325 || 0,331 || 0,338 || 0,345 || 0 || 2,275

    || Platby[26] || (2a) || 0,000 || 0,306 || 0,312 || 0,318 || 0,325 || 0,331 || 0,338 || 0,345 || 1,930

    || Administratívne rozpočtové prostriedky financované z balíka prostriedkov určených na realizáciu špecifických programov[27] || || || || || || || || ||

    || Číslo rozpočtového riadka || || (3) || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || || 0

    || Rozpočtové prostriedky pre GR MARKT SPOLU || Záväzky || =1+1a+3 || 7,803 || 7,959 || 8,118 || 8,281 || 8,446 || 8,615 || 8,788 || 0 || 58,010

    || Platby || =2+2a+3 || 5,623 || 7,915 || 8,074 || 8,235 || 8,400 || 8,568 || 8,739 || 2,456 || 55,554

    Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU || Záväzky || (4) || 7,803 || 7,959 || 8,118 || 8,281 || 8,446 || 8,615 || 8,788 || 0 || 58,010

    Platby || (5) || 5,623 || 7,915 || 8,074 || 8,235 || 8,400 || 8,568 || 8,739 || 2,456 || 55,554

    Administratívne rozpočtové prostriedky financované z balíka prostriedkov určených na realizáciu špecifických programov SPOLU || (6) || || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0

    Rozpočtové prostriedky OKRUHU <1> viacročného finančného rámca SPOLU || Záväzky || =4+ 6 || 7,803 || 7,959 || 8,118 || 8,281 || 8,446 || 8,615 || 8,788 || 0 || 58,010

    Platby || =5+ 6 || 5,623 || 7,915 || 8,074 || 8,235 || 8,400 || 8,568 || 8,739 || 2,456 || 55,554

    Rozpočtové prostriedky OKRUHOV 1 až 4 viacročného finančného rámca SPOLU (referenčná suma) || Záväzky || =4+ 6 || 7,803 || 7,959 || 8,118 || 8,281 || 8,446 || 8,615 || 8,788 || 0 || 58,010

    Platby || =5+ 6 || 5,623 || 7,915 || 8,074 || 8,235 || 8,400 || 8,568 || 8,739 || 2,456 || 55,554

    Okruh viacročného finančného rámca: || 5 || „Administratívne výdavky“

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || SPOLU

    GR: MARKT ||

    Ÿ Ľudské zdroje || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 3,836

    Ÿ Ostatné administratívne výdavky || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,175

    GR MARKT SPOLU || Rozpočtové prostriedky || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 4,011

    Rozpočtové prostriedky OKRUHU 5 viacročného finančného rámca SPOLU || (Záväzky spolu = Platby spolu) || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 4,011

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    || || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || SPOLU

    Rozpočtové prostriedky OKRUHOV 1 až 5 viacročného finančného rámca SPOLU || Záväzky || 8,376 || 8,532 || 8,691 || 8,854 || 9,019 || 9,188 || 9,361 || 62,021

    Platby || 6,196 || 8,488 || 8,647 || 8,808 || 8,973 || 9,141 || 9,312 || 59,565

    3.2.2.     Odhadovaný vplyv na operačné rozpočtové prostriedky

    – ¨  Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov

    – X  Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke: neuvádza sa (prevádzkové granty)

    3.2.3.     Odhadovaný vplyv na administratívne rozpočtové prostriedky

    3.2.3.1.  Zhrnutie

    – ¨  Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

    – X Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || SPOLU

    OKRUH 5 viacročného finančného rámca || || || || || || || ||

    Ľudské zdroje || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 0,548 || 3,836

    Ostatné administratívne výdavky || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,025 || 0,175

    OKRUH 5 viacročného finančného rámca medzisúčet || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 4,011

    Mimo OKRUHU 5[28] viacročného finančného rámca || || || || || || || ||

    Ľudské zdroje || || || || || || || ||

    Ostatné administratívne výdavky || || || || || || || ||

    Mimo OKRUHU 5 viacročného finančného rámca medzisúčet || || || || || || || ||

    SPOLU || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 0,573 || 4,011

    3.2.3.2.  Odhadované potreby ľudských zdrojov

    – ¨  Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov

    – X  Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času (alebo najviac na jedno desatinné miesto)

    || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020

    Ÿ Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

    XX 01 01 01 (ústredie a zastúpenia Komisie) || 4,125 || 4,125 || 4,125 || 4,125 || 4,125 || 4,125 || 4,125

    XX 01 01 02 (delegácie) || || || || || || ||

    XX 01 05 01 (nepriamy výskum) || || || || || || ||

    10 01 05 01 (priamy výskum) || || || || || || ||

    Ÿ Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času)[29]

    XX 01 02 01 (ZZ, DAZ, VNE, z celkového finančného krytia) || 0,375 || 0,375 || 0,375 || 0,375 || 0,375 || 0,375 || 0,375

    XX 01 02 02 (ZZ, DAZ, PED, MZ a VNE v delegáciách) || || || || || || ||

    XX 01 04 yy[30] || - ústredie[31] || || || || || || ||

    - delegácie || || || || || || ||

    XX 01 05 02 (ZZ, DAZ, VNE – nepriamy výskum) || || || || || || ||

    10 01 05 02 (ZZ, DAZ, VNE – priamy výskum) || || || || || || ||

    Iné rozpočtové riadky (uveďte) || || || || || || ||

    SPOLU || 4,5 || 4,5 || 4,5 || 4,5 || 4,5 || 4,5 || 4,5

    XX predstavuje príslušnú oblasť politiky alebo rozpočtovú hlavu.

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

    Úradníci a dočasní zamestnanci || 5 úradníkov v kategórii AD a 6 úradníkov v kategórii AST podľa počtu prípadov, ktorými sa zaoberajú. Úlohy: úlohy agentov zodpovedných za začiatok procesov, úlohy agentov zodpovedných za overovanie, udržiavanie kontaktov s príjemcom, dohľad.

    Externí zamestnanci || 1 zmluvný zamestnanec podľa počtu prípadov, ktorými sa zaoberá. Úlohy: zaznamenávanie, podpora pri plánovaní a príprave služobných ciest.

    3.2.4.     Súlad s viacročným finančným rámcom

    – X  Návrh/iniciatíva je v súlade s návrhom nového viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020

    – ¨  Návrh/iniciatíva si vyžaduje zmenu v plánovaní príslušného okruhu vo viacročnom finančnom rámci.

    Vysvetlite požadovanú zmenu v plánovaní a uveďte príslušné rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

    – ¨  Návrh/iniciatíva si vyžaduje, aby sa použil nástroj flexibility alebo aby sa uskutočnila revízia viacročného finančného rámca[32].

    Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

    3.2.5.     Účasť tretích strán na financovaní

    – Návrh/iniciatíva nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami

    – Návrh/iniciatíva zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    || 2014 || 2015 || 2016 || 2017 || 2018 || 2019 || 2020 || Spolu

    Nadácia IFRS s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 87 %) || 24,873 || 27,576 || 30,278 || 32,977 || 35,674 || 38,370 || 41,064 || 230,813

    EFRAG s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 60 %) || 4,338 || 4,675 || 4,910 || 5,044 || 5,277 || 5,409 || 5,439 || 35,093

    PIOB s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 78 %) || 1,084 || 1,106 || 1,128 || 1,151 || 1,174 || 1,197 || 1,221 || 8,061

    Spolufinancované prostriedky SPOLU || 30,295 || 33,357 || 36,316 || 39,172 || 42,126 || 44,976 || 47,724 || 273,967

    3.3.        Odhadovaný vplyv na príjmy

    – X  Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

    – ¨  Návrh/iniciatíva má finančný vplyv na príjmy, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    – ¨         vplyv na vlastné zdroje

    – ¨         vplyv na rôzne príjmy

    [1]               Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo.

    [2]               Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 716/2009/ES zo 16. septembra 2009, ktorým sa ustanovuje program Spoločenstva na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu (Ú. v. EÚ L 253, 25.9.2009, s. 8).

    [3]               CESR, CEBS, CEIOPS.

    [4]               Opakované výzvy od londýnskej deklarácie v roku 2009, naposledy v Los Cabos v roku 2012.

    [5]                      http://www.iosco.org/monitoring_board/pdf/Final%20Report%20on%20the%20Review%20of%20the%20IFRS%20Foundation's%20Governance.pdf

    [6]               Skupina EFRAG je v skutočnosti orgán, ktorý sa spomína v odôvodnení 10 nariadenia o IAS.

    [7]               Členmi monitorovacej skupiny sú: Európska komisia, IOSCO (Medzinárodná organizácia komisií pre cenné papiere), BCBS (Bazilejský výbor pre bankový dohľad), IAIS (Medzinárodné združenie orgánov dohľadu nad poistením), FSB (Rada pre finančnú stabilitu), IFIAR (Medzinárodné fórum nezávislých regulačných orgánov auditu) a Svetová banka.

    [8]               Rada PIOB dohliada na federáciu IFAC, pokiaľ ide o oblasť verejného záujmu. Nepriamo možno aj tieto tri nezávislé výbory federácie IFAC považovať za partnerov rady PIOB: IAASB (Medzinárodná rada pre štandardy auditu a uistenia), IESBA (Medzinárodná rada pre etické štandardy pre účtovníkov) a IAESB (Medzinárodná rada pre štandardy vzdelávania v oblasti účtovníctva).

    [9]               KOM(2009) 14 v konečnom znení.

    [10]             Ú. v. EÚ C , , s. .

    [11]             Ú. v. EÚ L 253, 25.9.2009, s. 8.

    [12]             Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1.

    [13]             Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006, s. 87.

    [14]             Zmenené a doplnené znenie článku 26, ako sa uvádza v článku 1 návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/43/ES o štatutárnom audite ročných účtovných závierok a konsolidovaných účtovných závierok, KOM(2011) 778 v konečnom znení, a článku 20 návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o osobitných požiadavkách týkajúcich sa štatutárneho auditu subjektov verejného záujmu, KOM(2011) 779 v konečnom znení.

    [15]             Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2006/43/ES o štatutárnom audite ročných účtovných závierok a konsolidovaných účtovných závierok, KOM(2011) 778 v konečnom znení.

    [16]             [...]

    [17]             ABM: riadenie podľa činností – ABB: zostavovanie rozpočtu podľa činností.

    [18]             Podľa článku 49 ods. 6 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    [19]             Vysvetlenie spôsobov hospodárenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovej stránke BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html

    [20]             Podľa článku 185 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    [21]                    Rozpočtový riadok 12.0301 uvedený ďalej sa týka novej nomenklatúry viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020. Zodpovedá rozpočtovému riadku 12.0401 vo viacročnom finančnom rámci na roky 2007 – 2013.

    [22]             DRP = diferencované rozpočtové prostriedky / NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.

    [23]             EZVO: Európske združenie voľného obchodu.

    [24]             Kandidátske krajiny a prípadne potenciálne kandidátske krajiny západného Balkánu.

    [25]                    Rozpočtový riadok je predbežný a mohol by sa zmeniť v rámci ročného postupu.

    [26]             Platby rade PIOB sa uskutočnia bez platieb vopred a v rámci jednej operácie nasledujúci rok.

    [27]             Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie realizácie programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové položky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.

    [28]             Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie realizácie programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové položky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.

    [29]             ZZ = zmluvný zamestnanec; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert.

    [30]             Pod stropom pre externých zamestnancov z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové položky „BA“).

    [31]             Najmä pre štrukturálne fondy, Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) a Európsky fond pre rybné hospodárstvo (EFRH).

    [32]             Pozri body 19 a 24 medziinštitucionálnej dohody.

    Top