Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0314

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, o transparentnosti a integrite činností poskytovania environmentálnych, sociálnych a správnych ratingov (ratingov ESG)

    COM/2023/314 final

    V Štrasburgu13. 6. 2023

    COM(2023) 314 final

    2023/0177(COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    o transparentnosti a integrite činností poskytovania environmentálnych, sociálnych a správnych ratingov (ratingov ESG)

    (Text s významom pre EHP)

    {SEC(2023) 241 final} - {SWD(2023) 204 final} - {SWD(2023) 207 final}


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvodyciele návrhu

    Tento návrh je neoddeliteľnou súčasťou obnovenej stratégie Európskej komisieoblasti udržateľného financovania, ktorá bola prijatájúli 2021 1 .

    Environmentálne, sociálne a správne (ESG) investovanie, to znamená investovanie, v rámci ktorého sa pri prijímaní investičných rozhodnutí zohľadňujú ESG faktory (označované aj ako udržateľné investície), sa stáva dôležitou súčasťou tradičného financovania. Predovšetkým výrazne stúpli počty a rozsah investičných fondov s vlastnosťami alebo cieľmi udržateľnosti a druh kapitálu, ktorý priťahujú. V tejto súvislosti sa vyvinul ekosystém investícií ESG, ktorý okrem iného zahŕňa poskytovanie ratingov ESG. Takéto ratingy ESG sa uvádzajú na trh na účely poskytnutia stanoviska k vystaveniu spoločnosti alebo subjektu environmentálnym, sociálnym a/alebo správnym faktorom a ich vplyvu na spoločnosť.

    Ratingy ESG majú čoraz významnejší vplyv na fungovanie kapitálových trhov a na dôveru investorov v udržateľné produkty. Ratingy ESG zohrávajú predovšetkým podpornú úlohu pri správnom fungovaní trhu EÚ s udržateľným financovaním, keďže prinášajú dôležité zdroje informácií pre investičné stratégie, riadenie rizík a povinnosti investorov a finančných inštitúcií zverejňovať informácie. Zároveň ich používajú podniky, ktoré chcú lepšie porozumieť rizikám a príležitostiam súvisiacim s udržateľnosťou, ktoré sú spojené s ich činnosťami alebo činnosťami ich partnerov, pričom slúžia aj na porovnávanie s ich partnermi.

    Očakáva sa, že trh s ratingmi ESG bude v najbližších rokoch naďalej výrazne rásť. Nárast ratingov ESG a zvyšovanie dopytu po nich sú spôsobené meniacim sa charakterom rizík pre spoločnosti, keďže narastá informovanosť investorov o finančných dôsledkoch týchto rizík, a rastom investičných produktov, ktoré sú výslovne zamerané na splnenie určitých štandardov udržateľnosti alebo dosiahnutie určitých cieľov udržateľnosti. Súvisí to aj s právnymi predpismi v oblasti udržateľného financovania, ktoré EÚ presadzuje od roku 2018.

    Súčasný trh s ratingmi ESG má však nedostatky a nefunguje správne, pričom nie sú uspokojené potreby investorov a hodnotených subjektov v oblasti ratingov ESG a dôvera v ratingy je oslabovaná. Tento problém má viacero rôznych aspektov. Ide najmä o i) nedostatočnú transparentnosť charakteristík ratingov ESG, ich metodík a zdrojov údajov a ii) nejasnosť toho, ako fungujú poskytovatelia ratingov ESG. V rámci ratingov ESG nemajú používatelia, investori ani hodnotené subjekty dostatočný priestor prijímať v súvislosti s ESG informované rozhodnutia týkajúce sa rizík, vplyvov a príležitostí.

    Preto sa Komisia v obnovenej stratégii v oblasti udržateľného financovania zaviazala prijať opatrenia na zlepšenie spoľahlivosti, porovnateľnosti a transparentnosti ratingov ESG. Konkrétnejšie je cieľom tohto návrhu zvýšiť kvalitu informácií o ratingoch ESG i) zlepšením transparentnosti charakteristík a metodík ratingov ESG a ii) zabezpečením väčšej jasnosti činností poskytovateľov ratingov ESG, ako aj predchádzania rizikám konfliktu záujmov na úrovni poskytovateľov ratingov ESG. Keďže ratingy ESG a súvisiace údaje sa používajú na investičné rozhodnutia a alokáciu kapitálu, všeobecným cieľom iniciatívy je zvýšiť kvalitu ratingov ESG, aby mohli investori prijímať lepšie informované investičné rozhodnutia týkajúce sa cieľov udržateľnosti. Zároveň budú môcť hodnotené subjekty prijímať informované rozhodnutia o riadení rizík ESG a vplyve ich činností. Súčasne je dôležité posilniť dôveru v činnosti poskytovateľov ratingov ESG tým, že sa zabezpečí náležité fungovanie trhu a že poskytovatelia ratingov ESG budú predchádzať konfliktom záujmov a riadiť ich.

    Účelom tohto návrhu nie je harmonizovať metodiky na výpočet ratingov ESG, ale zvýšiť ich transparentnosť. Poskytovatelia ratingov ESG budú mať naďalej plne pod kontrolou to, aké metodiky používajú, a naďalej sa budú nezávisle rozhodovať, aby sa zabezpečila dostupnosť rôznych prístupov na trhu s ratingmi ESG (t. j. ratingy ESG sa môžu vzájomne líšiť a pokrývať rôzne oblasti).

    Cieľom tohto návrhu je zjednodušiť využívanie potenciálu vnútorného trhuúnie kapitálových trhovprispieťprechodu na plne udržateľnýinkluzívny hospodárskyfinančný systémsúladeEurópskou zelenou dohodou 2 cieľmi OSNoblasti udržateľného rozvoja.

    Vo všetkých sektoroch hospodárstva sú na účely prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo a splnenie environmentálne udržateľných cieľov Únie potrebné významné investície. Je potrebné, aby pre investorov a podniky bolo jednoduchšie identifikovať environmentálne udržateľné investície a zabezpečiť, že sú dôveryhodné.

    Táto iniciatíva nie je iniciatívou v rámci Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT).

    Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

    EÚ zaviedla základné prvky rámca pre udržateľné financovanie 3 . Zainteresované strany teraz upozorňujú na zvyšné neefektívnosti trhuregulačné nedostatky, ktoré by mohli brániť rozvoju trhu. Poskytovatelia ratingov ESGposkytovatelia údajov používajú údaje, ktoré zverejňujú podniky; dostupnosť, presnosťkonzistentnosť týchto údajov sú kľúčové pre kvalitu nadväzujúcich produktov, ktoré od nich závisia. Podľa smernicevykazovaní informáciíudržateľnosti podnikov (CSRD) 4 nariadeniataxonómii EÚ 5 musia podniky poskytovať informáciekonkrétnych faktoroch ESG. Ratingy ESG budú vychádzaťtýchto informáciídopĺňať ich tým, že budú poskytovať rozhodujúce zdroje informácií pre investičné stratégie, riadenie rizíkvnútorné analýzy investorovfinančných inštitúcií. Poskytovatelia ratingov ESG používajú údaje pochádzajúce od podnikovčím sú dostupné údaje spoľahlivejšie, presnejšieštandardizovanejšie, tým menšia je potreba dopĺňať chýbajúce informácie odhadmi. Správyudržateľnosti podnikov napríklad uľahčia hodnotenia vykonávané poskytovateľmi ratingov ESG.

    Navyše nové požiadavky, ktoré sa na finančné inštitúcieúčastníkov trhu kladúrámci právnych predpisovoblasti udržateľného financovania (ako je smernica CSRD, nariadeniezverejňovaní informáciíudržateľnostisektore finančných služieb 6 nariadenie EÚtaxonómii), povedúzvýšenému dopytu po ratingoch ESG.

    Táto iniciatíva je takisto prepojenáprácou na normách pre zelené dlhopisyreferenčných hodnotách EÚoblasti klímy. Pokiaľ idenávrh nariadeniaeurópskych zelených dlhopisoch 7 , emitenti budúcich noriem EÚ pre zelené dlhopisy sú povinní zverejniť zosúladenosť projektov financovaných ich dlhopismitaxonómiou. Na tento účel môžu požiadaťratingy ESG, aby získali podkladové údaje, ktoré by mohli použiť pri posudzovaní svojich projektov. Na základe informácií zverejnenýchratingoch ESG môžu investori vrátane investorov do zelených dlhopisov lepšie posúdiť celkovú nefinančnú výkonnosť podnikov.

    Pokiaľ idenariadeniereferenčných hodnotách EÚoblasti klímy 8 ,delegovanom nariadení 9 sa stanovuje zoznam faktorov ESG, ktoré majú správcovia referenčných hodnôt zverejniť, pre referenčné hodnoty, ktoré súsúladecieľmi ESG,závislosti od typu dotknutých podkladových aktív (napr. vlastný kapitál, pevné výnosy, štátne aktíva). Tieto informácie budú musieť získavať priamo od podnikov (napr. prostredníctvom výročných správ) alebo od externých poskytovateľov ratingov/údajov.delegovanom nariadení sa správcom referenčných hodnôt ponúka možnosť zverejňovať informácieratingoch ESG referenčných hodnôt. Vďaka lepšej informovanostimetodikách využívaných na ratingy ESG by správcovia referenčných hodnôt mali mať jasnejší prehľadzložkách referenčných hodnôt. Na základe lepšíchspoľahlivejších ratingov sa zvýši dôvera správcov referenčných hodnôt a v konečnom dôsledku sa zlepší využívanie ratingov ako spoľahlivého nástroja na navrhovanie zmysluplných referenčných hodnôt. Ďalej sa tým používateľom referenčných hodnôt pomôže zabezpečiť, aby identifikovali referenčné hodnoty, ktoré súsúladeich investičnou stratégiou,realizovať túto stratégiu, aby sa vyhli riziku environmentálne klamlivých vyhlásení. Týmto nariadením by sa zároveň mala zlepšiť dôvera investorovreferenčné hodnoty ESG,tým zaistiť aj ďalšia podpora udržateľných investícií.

    Súladostatnými politikami Únie

    Tento návrh je súčasťou balíka opatrení týkajúcich sa udržateľného financovania, ktorý je prioritou v rámci projektu únie kapitálových trhov. Obsahuje opatrenia na využitie transformačnej sily finančných služieb a na presmerovanie súkromného kapitálu na udržateľné investície. Prispieva k rozvoju integrovanejších kapitálových trhov tým, že uľahčuje investorom využívať výhody jednotného trhu pri prijímaní informovaných rozhodnutí. Prostredníctvom jednotného európskeho miesta prístupu majú napríklad zainteresované strany ľahší prístup k údajom, pričom môže slúžiť ako zdroj informácií/vstupných údajov pre poskytovateľov ratingov ESG, čím sa znižuje použitie odhadov, ale aj prispieva k celkovej lepšej kvalite ratingov.

    Tento návrh je takisto v súlade so všeobecnými politickými cieľmi Európskej zelenej dohody. Európska zelená dohoda je reakcia Únie na klimatické a environmentálne výzvy charakteristické pre túto generáciu. Jej cieľom je transformovať Úniu na moderné a konkurencieschopné hospodárstvo, ktoré efektívne využíva zdroje a v rámci ktorého budú do roku 2050 čisté emisie skleníkových plynov na nule.

    Plne funkčný a integrovaný kapitálový trh navyše umožní hospodárstvu EÚ rásť udržateľným spôsobom a byť konkurencieschopnejšie, a to v súlade so strategickou prioritou Komisie, ktorou je hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí, so zameraním na vytvorenie správnych podmienok na tvorbu pracovných miest, rast a investície.

    Týmto návrhom sa dopĺňajú existujúce politiky EÚ v oblasti životného prostredia a klímy, prostredníctvom zvýšenia transparentnosti metodík pre ratingy ESG, čo by malo viesť k efektívnejšiemu smerovaniu investícií do udržateľných aktív.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Tento návrh patrí do oblasti spoločnej právomoci v súlade s článkom 4 ods. 2 písm. a) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) a je založený na článku 114 ZFEÚ, ktorý udeľuje EÚ právomoc prijať vhodné opatrenia na vytváranie a fungovanie vnútorného trhu.

    Článkom 114 ZFEÚ sa Únii umožňuje, aby prijala opatrenia nielen na odstránenie existujúcich prekážok výkonu základných slobôd, ale aj na prevenciu pravdepodobného výskytu takých prekážok v budúcnosti. To zahŕňa prekážky, ktoré účastníkom trhu, ako sú poskytovatelia ratingov ESG alebo investori, sťažujú v plnej miere využívať výhody vnútorného trhu.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Cieľ tejto iniciatívy, ktorým je zvýšiť jasnosť vo vzťahu k charakteristikám a cieľom ratingov ESG a činnostiam poskytovateľov ratingov ESG, nemožno uspokojivo dosiahnuť, ak členské štáty konajú nezávisle od seba, a preto je na účely správneho fungovania kapitálových trhov EÚ potrebné opatrenie na úrovni EÚ.

    V súčasnosti neexistuje žiadny regulačný rámec EÚ pre poskytovateľov ratingov ESG. Členské štáty neregulujú ich činnosti ani podmienky, za ktorých poskytujú ratingy ESG. Každý poskytovateľ ratingov ESG sa riadi svojimi vlastnými pravidlami, pričom nie je jasný obsah a spôsob jeho činnosti.

    Trh s ratingmi ESG je globálny. Niektorí veľkí poskytovatelia ratingov ESG majú ústredie v EÚ, zatiaľ čo mnohí ďalší majú ústredie mimo EÚ, ale v EÚ majú svoje dcérske spoločnosti.

    Hoci by členské štáty mohli samostatne prijať opatrenia na posilnenie spoľahlivosti a transparentnosti ratingov ESG, takéto opatrenia by sa pravdepodobne v jednotlivých členských štátoch výrazne líšili. Okrem obmedzenia porovnateľnosti ratingov to môže viesť k rozdielnym úrovniam transparentnosti, prekážkam pre účastníkov trhu a výzvam pre tých, ktorí pôsobia cezhranične (ako je to na trhu EÚ, kde používatelia pochádzajú z viacerých členských štátov). Prípadne bez prijatia akýchkoľvek pravidiel pre činnosti poskytovateľov ratingov ESG by súčasná situácia a problémy súvisiace s transparentnosťou pokračovali alebo sa mohli ešte zhoršiť.

    Keďže udržateľné investovanie a ratingy ESG priťahujú čoraz väčšiu pozornosť v jurisdikciách po celom svete, pre EÚ začína byť nevyhnutná spolupráca s partnermi na základe koherentného a komplexného harmonizovaného prístupu. Touto iniciatívou by sa nenahrádzali vnútroštátne právne predpisy, keďže žiadny členský štát v súčasnosti nemá právne predpisy, ktorými by sa regulovalo fungovanie poskytovateľov ratingov ESG.

    Väčšia jasnosť vo vzťahu k činnostiam subjektov, ktoré sú čoraz dôležitejšie z hľadiska smerovania financií, by zlepšila aj fungovanie vnútorného trhu.

    Proporcionalita

    Tento návrh je v súlade so zásadou proporcionality, ako sa stanovuje v článku 5 ZFEÚ. Navrhované opatrenia sú potrebné a zároveň najvhodnejšie na dosiahnutie cieľov.

    Návrh sa zameriava na činnosti poskytovateľov ratingov ESG pôsobiacich v EÚ. Zameriava sa na riešenie nedostatkov trhu, konkrétne: a) nejasnosti charakteristík ratingov ESG, použitých metodík a zdrojov údajov a b) nejasnosti činností poskytovateľov ratingov ESG a ich kontroly.

    Tento návrh nejde nad rámec toho, čo treba čo najefektívnejšie vyriešiť a napraviť v súvislosti s týmito problémami, a to najmä prostredníctvom: 1. vytvorenia systému povolení, ktorý by sa vzťahoval na poskytovateľov ratingov ESG pôsobiacich v EÚ, zavádzal pre ne primerané pravidlá vzťahujúce sa na ich činnosti a nepretržitý a primeraný dohľad a 2. stanovenia požiadavky, aby poskytovatelia ratingov ESG pôsobiaci v EÚ uverejňovali kľúčové informácie o charakteristikách a metodikách ratingov ESG a zverejňovali pre svojich upisovateľov a hodnotené subjekty podrobné metodické informácie.

    Súčasťou tohto návrhu nie sú interné ratingy vypracované správcami aktív či inými inštitúciami, ako sú správcovia referenčných hodnôt, keďže sa využívajú v rámci vlastných rozhodnutí a investícií a neslúžia na rovnaký účel, pričom nie sú predmetom zverejnenia alebo distribúcie prostredníctvom predplatného alebo iným spôsobom.

    V dôsledku toho sa bude táto iniciatíva zameriavať na právnické osoby, ktoré poskytujú ratingy ESG verejnosti alebo upisovateľom. Nebude pokrývať finančné inštitúcie či iných účastníkov trhu, ktorí vypracovávajú ratingy ESG na svoje vlastné účely alebo vlastné použitie.

    Výber nástroja

    Cieľom tohto návrhu je zaviesť systém na zlepšenie jasnosti vo vzťahu k charakteristikám ratingov ESG. Na tento účel sa v ňom stanovujú pravidlá pre poskytovateľov ratingov ESG pôsobiacich v EÚ. Cieľom tohto návrhu je zjednodušiť lepšie využívanie potenciálu vnútorného trhu a prispieť k prechodu na plne udržateľný a inkluzívny hospodársky a finančný systém v súlade s Európskou zelenou dohodou a cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja. Na dosiahnutie týchto cieľov politiky je potrebné vydať nariadenie, ktoré je najlepším spôsobom na zlepšenie jasnosti vo vzťahu k činnostiam subjektov, ktoré sú čoraz dôležitejšie z hľadiska smerovania financií.

    Regulačný rámec by sa zosúladil s prístupom prijatým pre ďalších účastníkov finančného trhu a príslušnými právnymi predpismi, napr. s nariadením EÚ o referenčných hodnotách, nariadením o ratingových agentúrach a návrhom normy EÚ pre zelené dlhopisy, ktorými sa stanovuje priebežný dohľad a viacero organizačných požiadaviek, ako aj požiadaviek týkajúcich sa správnych procesov a dokumentov. Prostredníctvom iných nástrojov, ako sú právne nezáväzné opatrenia a kódexy správania, by sa ciele tejto iniciatívy dosiahli len čiastočne, keďže by neexistovala žiadna motivácia na vytvorenie dostatočne prísneho kódexu správania. Prísnosť a komplexnosť kódexu by určovali existujúce trhové tlaky, ktoré sa ukázali ako nedostatočné na riešenie problémov. Okrem toho by dodržiavanie kódexov správania bolo dobrovoľné. Niektorí poskytovatelia by sa mohli rozhodnúť ich neprijať alebo by mohlo v rámci odvetvia vzniknúť viacero kódexov. V oboch prípadoch by to ohrozilo akékoľvek vyhliadky na zlepšenie jasnosti v rámci trhu pre používateľov alebo hodnotené subjekty.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    Neuplatňuje sa.

    V súčasnosti neexistuje právny režim pre ratingy ESG na úrovni EÚ.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Komisia zozbierala značné množstvo dôkazov z rôznych zdrojov vrátane štúdie, ktorú si objednalo Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov (GR FISMA), konzultácie Komisie, osvetových činností a výmen so zainteresovanými stranami. Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) takisto podporil prácu Komisia prostredníctvom výzvy na predloženie dôkazov uverejnenej v roku 2022 a zabezpečil mapovanie poskytovateľov ratingov ESG pôsobiacich v EÚ. Komisia zároveň analyzovala existujúce medzinárodné odporúčania a kódexy poskytovateľov ratingov ESG, najmä odporúčania od Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (IOSCO). Na cielenú konzultáciu na podporu tejto iniciatívy zareagovalo celkovo 168 organizácií a súkromných osôb, najmä investori, poskytovatelia ratingov ESG a spoločnosti kótované na burze.

    Získavanievyužívanie expertízy

    Na účely lepšieho porozumenia problémom, ktorým trh čelípraxi,po cielenej konzultácii Komisia rozsiahlym spôsobom preskúmala odbornú literatúru 10 , vykonala analýzu trhuzrealizovala osvetové činnostiveľkým počtom kľúčových zainteresovaných strántrhuratingmi ESG.

    Od apríla do októbra 2022 Komisia zorganizovala dvojstranné stretnutia s rôznymi zainteresovanými stranami vrátane 14 rôznych poskytovateľov ratingov ESG, ich používateľov a združení zastupujúcich okrem iného používateľov ratingov, akademickú obec, mimovládne organizácie a verejné a dozorné orgány.

    Komisia mala takisto pravidelne hovory s orgánom ESMA, pričom od tohto orgánu žiadala stanovisko a poradenstvo, a to aj pokiaľ ide o potenciálny režim udeľovania povolení poskytovateľom ratingov ESG a dohľadu nad nimi na úrovni EÚ.

    Posúdenie vplyvu

    K tomuto návrhu je pripojené posúdenie vplyvu 11 , ktoré bolo 16. novembra 2022 predložené výboru pre kontrolu reguláciektoré 16. decembra získalo pozitívne stanoviskovýhradami.

    Zo záverov posúdenia vplyvu vyplýva, že hlavný problém je dvojaký: zatiaľ čo investori a podniky sa stretávajú s problémami týkajúcimi sa spoľahlivosti, presnosti a včasnosti ratingov ESG, hodnotené subjekty nemajú istotu v tom, ktoré kategórie/kritériá sa používajú na ich posúdenie, s akou presnosťou ratingy ESG zohľadňujú ich skutočnú výkonnosť a ako ju zlepšiť.

    Tento problém má niekoľko dôsledkov. Z pohľadu používateľov sú dôsledky takéto:

    1.investori nedokážu vo svojich investičných rozhodnutiach dostatočne zohľadniť riziká súvisiaceudržateľnosťouiné nefinančné rizikápríležitosti;

    2.investori sú takisto menej schopní nasmerovať finančné zdroje do podnikovhospodárskych činností, ktoré riešianezhoršujú sociálneenvironmentálne problémy;

    3.správcovia referenčných hodnôt vytvárajú referenčné hodnoty na základe ratingov ESG, pri ktorých nie je úplne jasné, ako boli vypočítané;

    4.podniky nedokážu zohľadniť všetky potenciálne rizikápríležitosti vyplývajúceich činnostípodľa toho smerovať investície.

    Z pohľadu hodnotených subjektov je konkrétnym dôsledkom to, že môžu dostať rating ESG vo vzťahu k prvkom, ktoré sú neaktuálne alebo nesprávne, čo môže ovplyvniť podmienky ich prístupu k financiám.

    Z pohľadu ďalších zainteresovaných strán je osobitným dôsledkom to, že mimovládne organizácie, odborové organizácie a ďalšie zainteresované strany majú menšiu možnosť brať podniky na zodpovednosť za ich vplyv na spoločnosť a životné prostredie.

    Problémy majú negatívne dôsledky na fungovanie trhu EÚ s udržateľným financovaním, takže vzniká medzera v rámci udržateľného financovania EÚ, ktorý bol zavedený s cieľom zvýšiť transparentnosť a poskytnúť nástroje v súvislosti s tokom súkromného kapitálu do udržateľných investícií, ktoré sú naliehavo potrebné na transformáciu. Širšie dôsledky sú také, že sa v plnej miere nevyužíva potenciál vnútorného trhu s cieľom prispieť k dosahovaniu cieľov Európskej zelenej dohody a na dosahovanie cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja.

    Identifikovali sa dve doplnkové príčiny problému:

    1.nejasnosť činností poskytovateľov ratingov ESGich kontroly;

    2.nejasnosť charakteristík ratingov ESG, ich metodíkzdrojov údajov (vrátane toho, ako sú vytváranéich zverejňovania/transparentnosti) a

    pri posúdení vplyvu sa zvažovalo viacero možností politiky pre dve hlavné premenné:

    ·zvýšenie jasnostisúvislostičinnosťami poskytovateľov ratingov ESGprevencia rizík konfliktu záujmov na úrovni poskytovateľov ratingov ESG a

    ·potreba zvýšiť jasnosť charakteristík ratingov ESG (t. j. čo znamenajú, aké sledujú ciele, aké metodikyzdroje údajov alebo odhady sa použili na ich vytvorenie).

    Analyzovalo sa niekoľko legislatívnych a nelegislatívnych možností politiky pre tieto dva rozmery: subjekty (poskytovatelia ratingov ESG) a produkty (ratingy ESG). Pokiaľ ide o reguláciu poskytovateľov ratingov ESG, zvažovali sa tri možnosti, konkrétne kódex správania pre odvetvie (možnosť 1), registrácia a mierny dohľad (možnosť 2) a udelenie povolenia, organizačné požiadavky založené na zásadách a dohľad založený na rizikách (možnosť 3). Pokiaľ ide o rozsah požiadaviek na transparentnosť ratingov ESG a ich metodík, zvažovali sa dve možnosti, a to minimálne požiadavky na sprístupňovanie informácií verejnosti (možnosť 1) a minimálne požiadavky na sprístupňovanie informácií verejnosti s komplexnejšími požiadavkami na sprístupňovanie informácií klientom poskytovateľov ratingov ESG a hodnoteným subjektom (možnosť 2). V analýze sa takisto starostlivo posudzuje ich nákladová efektívnosť a koherentnosť. V skorom štádiu sa vyradili tieto možnosti: registrácia a dohľad na vnútroštátnej úrovni, harmonizácia metodík poskytovateľov ratingov ESG, stanovenie minimálnych požiadaviek na obsah ratingov ESG a požiadavky na podrobné vzory na zverejňovanie informácií.

    Pokiaľ ide o rozsah pôsobnosti, základom pre rozsah pôsobnosti tejto iniciatívy by bolo vymedzenie pojmu ratingy ESG vypracované IOSCO, ktoré by sa vzťahovalo na bodovania a ratingy, ako aj na produkty, ktoré sú kombináciou oboch. Táto iniciatíva by sa zameriavala na špecializované subjekty poskytujúce ratingy alebo bodovania ESG pre verejnosť alebo upisovateľov a nevzťahovala by sa na finančné inštitúcie ani iných účastníkov trhu, ktorí vypracovávajú ratingy ESG na svoje vlastné účely, keďže používajú svoje vlastné modely a neposkytujú ratingy ESG komerčne iným účastníkom finančného trhu.

    Na základe porovnania účinnosti, efektívnosti a koherentnosti by uprednostňovaná možnosť bola kombináciou možnosti 3 vo vzťahu k poskytovateľom ratingov ESG (udelenie povolenia, organizačné požiadavky a dohľad) a možnosti 2 vo vzťahu k ratingom ESG (minimálne transparentné sprístupňovanie informácií verejnosti a komplexnejšie sprístupňovanie informácií klientom poskytovateľov ratingov ESG a hodnoteným subjektom). Podrobnou analýzou sa zistilo, že kombináciou takýchto možností by sa (na rozdiel od ostatných možností) v plnej miere dosiahli ciele a viedli by k najvyšším prínosom pre používateľov a hodnotené subjekty, samotných poskytovateľov aj spoločnosť. Hoci s uprednostňovanou možnosťou môžu byť spojené vyššie počiatočné náklady, z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že prínosy prevýšia náklady.

    Očakáva sa, že uprednostňovaná možnosť prinesie značné hospodárske úžitky. Očakáva sa, že táto iniciatíva pozitívne ovplyvní fungovanie finančných trhov a podmienky investovania ESG. Vďaka tejto uprednostňovanej možnosti by investori a hodnotené subjekty mali byť schopní porozumieť ratingom a robiť na ich základe informované rozhodnutia v oblasti ESG. Zároveň by sa mali znížiť náklady súvisiace so získavaním informácii a potrebou využívať ďalších poskytovateľov, a tým aj náklady na podnikanie. Uprednostňovaná možnosť by zároveň bola nediskriminačná a vzťahovala by sa tak na domácich účastníkov trhu, ako aj na účastníkov trhu z krajín mimo EÚ. Táto iniciatíva môže mať vplyv na všeobecnú konkurencieschopnosť poskytovateľov ratingov ESG, keďže sa im v súvislosti s ňou pravdepodobne krátkodobo zvýšia náklady, ale zvýšenie dôvery v ratingy ESG by mohlo posilniť rast trhu. Na účely zmiernenia potenciálnych obáv zo straty prístupu na trh by sa mohlo stanoviť prechodné obdobie, vďaka ktorému by najmä menší účastníci získali viac času na prispôsobenie. Zároveň sa očakáva, že táto iniciatíva bude mať pozitívne, aj keď okrajové, nepriame sociálne a environmentálne vplyvy.

    Regulačná vhodnosťzjednodušenie

    Táto iniciatíva nie je iniciatívou v rámci Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT).

    Aby sa zmiernili náklady a vplyvy nových požiadaviek vyplývajúcich z tohto nariadenia pre menších poskytovateľov, navrhnú sa tieto zmierňujúce opatrenia.

    1.Prechodné obdobie. Aby sa zmiernili potenciálne obavy týkajúce sa straty prístupuposkytovateľom trhudôsledku procesu udeľovania povolenia, poskytovateľom by sa povolilo pokračovaťčinnosti pod podmienkou, že to oznámia orgánu ESMAzískajú povoleniepriebehu vopred stanoveného obdobia, t. j. prechodného obdobia.

    2.Úprava poplatkov za dohľad podľa veľkosti poskytovateľa. Poplatky by boli pomerne rozdelené medzi poskytovateľov na základe ich ročného čistého obratu.

    3.Primeraný dohľad. Orgán ESMA prijal na vykonávanie dohľadu prístup založený na rizikáchpodložený údajmi 12 priorityrámci svojich činností dohľadu stanovuje podľa miery identifikovaného rizikadôležitosti/veľkosti subjektov, ktoré sú predmetom dohľadu.

    4.Možnosť pre menšie inovatívne subjekty požiadaťvýnimku zo širokej škály vnútorných organizačných opatrení, ak preukážu, že sú tieto požiadavky neprimerané vzhľadom na povahu, rozsahkomplexnosť ich podnikaniapovahurozsah položiek, ktorérámci svojho produktu posudzujú (napr. posudzovateľ vychádzajúcidát 13 alebo inovatívny posudzovateľ výhľadovej situácie) 14 .

    Základné práva

    V návrhu sa rešpektujú práva a zásady stanovené v Charte základných práv Európskej únie, najmä tie, ktoré sú uvedené v článku 16 (sloboda podnikania). Pre toto opatrenie sú významné voľný pohyb osôb a služieb a sloboda usadiť sa, ktoré predstavujú základné práva a slobody chránené Zmluvou o Európskej únii a Zmluvou o fungovaní Európskej únie.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Tento návrh udeľuje orgánu ESMA právomoc vykonávať novú funkciu, konkrétne udeľovať povolenia poskytovateľom ratingov ESG, ktorí poskytujú svoje služby podľa tohto nariadenia, a vykonávať nad nimi dohľad. Týmto sa bude od orgánu ESMA vyžadovať, aby poskytovateľom ratingov ESG účtoval poplatky, ktoré by mali kryť všetky administratívne náklady vzniknuté orgánu ESMA na jeho činnosti v súvislosti s udeľovaním povolení a dohľadom. Veľkosť trhu je 59 subjektov: 30 poskytovateľov so sídlom v EÚ (3 veľkí, 6 stredných, 9 malých a 12 mikroposkytovateľov) a 29 subjektov so sídlom mimo EÚ. Na základe odhadu, že orgán ESMA by potreboval 1,7 ekvivalentu plného pracovného času na vykonávanie dohľadu nad veľkým poskytovateľom ratingov ESG a 0,2 ekvivalentu plného pracovného času na vykonávanie dohľadu nad malým poskytovateľom ratingov ESG, sa vypočítalo, že ročne bude potrebných 20 ekvivalentov plného pracovného času. Na základe toho istého odhadu by orgán ESMA potreboval 7 dočasných zamestnancov a 12 zmluvných zamestnancov na udelenie povolenia 30 subjektom z EÚ a 29 subjektom z krajín mimo EÚ a vykonávanie dohľadu nad nimi, a to od roka N+1. Považujeme za pravdepodobné, že v prvom roku (N) dôjde k náporu jednorazovej práce v súvislosti s udeľovaním povolení. Preto je dôležité, aby mal orgán ESMA od začiatku k dispozícii 19 ekvivalentov plného pracovného času, aby tento nápor zvládol.

    Celkový ročný nárast nákladov sa odhaduje asi na 3,7 až 3,8 milióna EUR. Tieto náklady sa nebudú hradiť z rozpočtu EÚ, keďže na základe návrhu bude môcť orgán ESMA účtovať poskytovateľom ratingov ESG poplatky za udelenie povolenia a za dohľad, ktorými sa pokryjú všetky náklady na dohľad. Tento postup je podobný ako v iných oblastiach, v ktorých orgán ESMA zodpovedá za vykonávanie dohľadu nad určitými subjektmi (napr. ratingovými agentúrami). Podrobnejšie informácie sú uvedené v legislatívnom finančnom výkaze.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

    Komisia zabezpečí, aby opatrenia vybrané v tomto nariadení prispeli k dosiahnutiu cieľov politiky pomocou kombinácie osobitných monitorovacích prvkov určených na meranie účinnosti vykonávania a pokroku pri dosahovaní špecifických cieľov, ale aj iných monitorovacích nástrojov prispievajúcich k dosiahnutiu všeobecných cieľov. Tieto prvky a nástroje sú opísané ďalej v texte. Komisia na účely monitorovania pokroku pri plnení špecifických cieľov preskúma možnosť organizovania pravidelných prieskumov u investorov, podnikov a poskytovateľov ratingov ESG.

    V rámci prieskumov by sa zbierali tieto údaje: 1. ako používatelia a hodnotené subjekty vnímajú zmeny v dostupných informáciách, najmä so zreteľom na špecifické ciele identifikované v oddiele 4, a to, či sa tieto ciele plnia, a 2. náklady a prínosy v súvislosti s reguláciou ratingov ESG a dohľadom nad nimi z pohľadu poskytovateľa ratingov ESG. Vykonávanie takýchto prieskumov bude závisieť od dostupnosti finančných prostriedkov.

    Pokrok pri plnení špecifických cieľov možno monitorovať aj prostredníctvom viacerých ukazovateľov, ako je počet sprístupnených ratingov ESG, nárast využívania ratingov ESG používateľmi a emitentmi a nárast celkovej korelácie medzi ratingmi ESG.

    Monitorovanie pokroku pri plnení všeobecných cieľov je spravidla výrazne komplexnejšie, keďže je zložité z metodického hľadiska rozlíšiť vplyvy navrhovaných opatrení na ratingy ESG od iných možných faktorov. Napriek tomu Komisia navrhuje monitorovať pokrok vo vzťahu ku všeobecným cieľom takto:

    monitorovať trendyoblasti investícií do podnikov, ktoré vykonávajú udržateľné hospodárske činnosti zahŕňajúce environmentálne, sociálnesprávne aspekty 15 ;

    v spolupráciorgánmi dohľaduďalšími relevantnými zainteresovanými stranami posúdiť, či dochádzaznižovaniu obávenvironmentálne klamlivých vyhlásenívyužitím ratingov ESG.

    Takisto sa môžu využiť navrhované prieskumy u investorov, podnikov a poskytovateľov ratingov ESG s cieľom získať dôkazy o tom, či zainteresované strany vnímajú, že poskytovatelia ratingov ESG nesú väčšiu zodpovednosť za svoje činnosti.

    Orgán ESMA, ktorý v rámci tejto iniciatívy pôsobí ako orgán dohľadu nad poskytovateľmi ratingov ESG, by bol vhodným orgánom na to, aby zhodnotil vývoj, upozornil na potenciálne problematické otázky a nadviazal kontakt s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi v členskom štáte, v ktorom sa ratingy ESG používajú a v ktorom sídlia a pôsobia poskytovatelia ratingov ESG.

    Okrem toho je pravdepodobné, že rôzne zainteresované strany vrátane organizácií občianskej spoločnosti, poskytovateľov ratingov ESG, obchodných združení a verejných orgánov uverejnia správy, v ktorých budú monitorovať vývoj v tejto oblasti, čo bude užitočným doplnkom monitorovania vykonávaného Komisiou.

    Oba uvedené ukazovatele a prieskumy pomôžu zhodnotiť, či uprednostňovaná možnosť politiky priniesla úspech pri dosahovaní stanovených cieľov. Tieto ukazovatele budú ďalej slúžiť ako základ pre hodnotenie, ktoré by sa malo predložiť najneskôr päť rokov od nadobudnutia účinnosti tejto iniciatívy. Pripravovaný návrh bude ďalej obsahovať záväzok zhodnotiť vplyvy nového legislatívneho aktu. Komisia začne monitorovať vykonávanie uprednostňovanej možnosti politiky po nadobudnutí účinnosti iniciatívy.

    Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

    Neuplatňuje sa.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu (doplní sa, keď bude jasné číslovanie/poradie článkov)

    V hlave I sa stanovuje predmet úpravy, rozsah pôsobnosti a vymedzenie pojmov vo vzťahu k nariadeniu. V článku 1 sa stanovuje predmet úpravy nariadenia, konkrétne zavedenie spoločného regulačného prístupu na zvýšenie integrity, transparentnosti, zodpovednosti, dobrej správy a nezávislosti činností týkajúcich sa ratingov ESG, čo prispeje k transparentnosti a kvalite ratingov ESG poskytovaných regulovaným európskym finančným podnikom a európskym podnikom. V nariadení sa zároveň stanovujú požiadavky na transparentnosť vo vzťahu k ratingom ESG a pravidlá organizácie a činnosti poskytovateľov ratingov ESG. Článok 2 sa týka rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia, ktoré sa vzťahuje na činnosti týkajúce sa ratingov ESG, ktoré ponúkajú poskytovatelia ratingov ESG pôsobiaci v EÚ. V článku 3 sa stanovuje vymedzenie pojmov na účely tohto nariadenia.

    V hlave II nariadenia sa stanovujú podmienky poskytovania ratingov ESG v Únii.

    V článkoch 4 až 8 sa stanovujú požiadavky týkajúce sa postupu na udelenie povolenia poskytovateľom ratingov ESG vrátane predloženia žiadosti o udelenie povolenia, jej preskúmania a oznámenia rozhodnutia orgánu ESMA udeliť, zamietnuť alebo odobrať povolenie. V článkoch 9 až 12 sa stanovujú pravidlá pre poskytovanie ratingov ESG na území EÚ poskytovateľmi ratingov ESG z tretích krajín. V článku 9 sa stanovujú požiadavky týkajúce sa rozhodnutí o rovnocennosti, zatiaľ čo článok 10 je venovaný požiadavkám na schvaľovanie ratingov ESG a v článku 11 sa stanovujú požiadavky pre postup uznávania. Článok 12 sa týka dohôd o spolupráci medzi orgánom ESMA a dozornými orgánmi tretích krajín. V článku 13 sa zavádza požiadavka, aby orgán ESMA na svojom webovom sídle viedol register so všetkými poskytovateľmi ratingov ESG, ktorým bolo udelené povolenie, a stanovoval požiadavky týkajúce sa dostupnosti informácií prostredníctvom jednotného európskeho miesta prístupu.

    V hlave III nariadenia sa stanovujú zásady pre integritu a spoľahlivosť činností týkajúcich sa ratingov ESG.

    V kapitole 1 sa stanovujú organizačné požiadavky, postupy a dokumenty vzťahujúce sa na správu činností týkajúcich sa ratingov ESG. V článku 14 sa stanovujú všeobecné zásady, ktoré majú poskytovatelia ratingov ESG dodržiavať, vrátane potreby používať vhodné systémy, zdroje a postupy a zabezpečiť nezávislosť činností. V článku 15 sa požaduje, aby sa činnosti týkajúce sa ratingov ESG oddelili od mnohých ďalších činností vrátane poskytovania poradenských činností, vydávania a predaja úverových ratingov a vytvárania referenčných hodnôt. V článku 16 sa podrobnejšie stanovujú povinnosti ratingových analytikov, zamestnancov a ďalších osôb zapojených do poskytovania ratingov ESG. V článku 17 sa zavádzajú požiadavky na uchovávanie záznamov v súvislosti s činnosťami týkajúcimi sa ratingov ESG. V článku 18 sa potom zavádzajú povinnosti pre poskytovateľov ratingov ESG mať zavedené nezávislé postupy podávania sťažností a zabezpečiť tak, aby im zainteresované strany mohli oznamovať svoje sťažnosti a aby poskytovateľ ratingov ESG objektívne vyhodnotil podstatu akejkoľvek sťažnosti. V článku 19 sa zavádzajú požiadavky a záruky týkajúce sa zverenia niektorých funkcií súvisiacich s vykonávaním činností týkajúcich sa ratingov ESG tretím stranám. V článku 20 sa stanovujú výnimky z požiadaviek týkajúcich sa správy, ktoré môže orgán ESMA udeliť poskytovateľom ratingov ESG spĺňajúcim kritériá, predovšetkým tie, ktoré sa týkajú ich veľkosti.

    Kapitola 2 je venovaná požiadavkám na transparentnosť činností v oblasti ratingov ESG. V článku 21 sa zavádzajú požiadavky na transparentnosť pre činnosti týkajúce sa ratingov ESG, ktoré sa majú sprístupniť verejnosti. V článku 22 sa zavádzajú požiadavky na transparentnosť pre činnosti týkajúce sa ratingov ESG, ktoré sa majú sprístupniť upisovateľom ratingov ESG a hodnoteným subjektom.

    V kapitole 3 sa stanovujú povinnosti týkajúce sa nezávislosti a konfliktov záujmov poskytovateľov ratingov ESG. V článku 23 sa od poskytovateľov ratingov ESG požaduje, aby mali zavedený spoľahlivý systém správy, ktorý zahŕňa jasnú organizačnú štruktúru s jasne vymedzenými transparentnými a konzistentnými úlohami a zodpovednosťami pre všetky osoby zapojené do poskytovania ratingov ESG. V článku 24 sa stanovujú požiadavky na riadenie potenciálnych konfliktov záujmov zo strany zamestnancov zapojených do poskytovania ratingov ESG. V článku 25 sa stanovujú povinnosti, aby poplatky za ratingy ESG účtované klientom boli spravodlivé, primerané, transparentné, nediskriminačné a založené na skutočných nákladoch.

    V kapitole 4 článkoch 26 až 39 sa stanovujú právomoci orgánu ESMA vo vzťahu k vykonávaniu dohľadu nad poskytovateľmi ratingov ESG. Tie zahŕňajú právomoc požadovať informácie prostredníctvom jednoduchej žiadosti alebo rozhodnutia, právomoc vykonávať všeobecné vyšetrovanie a právomoc vykonávať kontroly na mieste. V tejto kapitole sa takisto stanovujú podmienky, za ktorých môže orgán ESMA vykonávať svoju právomoc v oblasti dohľadu. V niekoľkých ustanoveniach sa špecifikujú opatrenia v oblasti dohľadu, pokuty a pravidelné penále, ktoré môže orgán ESMA ukladať. Orgán ESMA takisto môže účtovať poplatky za udelenie povolenia a dohľad.

    V kapitole 5 sa stanovujú zásady spolupráce medzi orgánom ESMA a vnútroštátnymi príslušnými orgánmi.

    V hlave IV o delegovaných a vykonávacích aktoch sa právomoc prijímať delegované akty za podmienok stanovených v článku 45 prenáša na Komisiu.

    V hlave V o prechodných a záverečných ustanoveniach sa stanovuje dátum, do ktorého by mali poskytovatelia ratingov ESG požiadať o povolenie, ako aj prechodné obdobie pre malých a stredných poskytovateľov ratingov ESG, ktorí ponúkajú svoje služby ešte pred nadobudnutím účinnosti nariadenia. Zároveň sa tu zavádza prechodné obdobia pre nových účastníkov trhu, ktorí sú malými a strednými poskytovateľmi ratingov ESG.

    2023/0177 (COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    o transparentnosti a integrite činností poskytovania environmentálnych, sociálnych a správnych ratingov (ratingov ESG)

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 114,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskehosociálneho výboru 16 ,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)Valné zhromaždenie OSN prijalo 25. septembra 2015 nový globálny rámec udržateľného rozvoja: Agendu 2030 pre udržateľný rozvoj 17 , pričom jej jadrom sú ciele udržateľného rozvoja. Oznámenie Komisieroku 2016ďalších krokoch smeromudržateľnej budúcnosti Európy 18 spája ciele udržateľného rozvojarámcom príslušných politík Únie, aby sa od počiatku zohľadňovali všetky opatreniapolitické iniciatívy Únie,to takrámci Únie, ako ajglobálnom kontexte.záveroch Európskej rady20. júna 2017 19 sa potvrdil záväzok Úniečlenských štátov vykonávať Agendu 2030 naplno koherentným, komplexným, integrovanýmúčinným spôsobom a v úzkej spoluprácipartnermiďalšími zainteresovanými stranami. Komisia zverejnila 11. decembra 2019 oznámenieEurópskej zelenej dohode 20 .

    (2)Prechod na udržateľné hospodárstvo je kľúčový na zabezpečenie dlhodobej konkurencieschopnosti hospodárstva Únie. Udržateľnosť je už dlho ústredným bodom projektu Únie a v zmluvách Únie sa uznávajú jej sociálneenvironmentálne rozmery.

    (3)Dosiahnutie cieľov udržateľného rozvojaÚnii si vyžaduje nasmerovanie kapitálových tokovudržateľným investíciám. Na dosiahnutie uvedených cieľov je dôležité plne využiť potenciál vnútorného trhu.tejto súvislosti je podstatné odstrániť prekážky pre účinný pohyb kapitálu smeromudržateľným investíciám na vnútornom trhuzabrániť výskytu takýchto prekážok.

    (4)Prístup EÚudržateľnémuinkluzívnemu rastu je zakotvený20 zásadách Európskeho piliera sociálnych právzáujme zabezpečenia spravodlivého prechodutomuto cieľupolitikám tak, aby sa na nikoho nezabudlo.sociálnom acquis EÚ vrátane stratégií týkajúcich sa Únie rovnosti 21 sa navyše stanovujú normyoblasti pracovného práva, rovnosti, prístupnosti, zdraviabezpečnosti pri prácinediskriminácie.

    (5)V marci 2018 Komisia uverejnila svoj akčný plánfinancovaní udržateľného rastu 22 ,ktorom stanovila svoju stratégiuoblasti udržateľného financovania. Zámerom tohto akčného plánu je začleniť faktory udržateľnosti do riadenia rizíkpreorientovať kapitálové toky na udržateľné investíciecieľom dosiahnuť udržateľnýinkluzívny rast.

    (6)V rámci akčného plánu si Komisia objednala štúdiunázvom Study on Sustainability Related Ratings, Data and Research (Štúdiaratingoch, údajochvýskume súvisiacichudržateľnosťou) 23 cieľom zhodnotiť vývoj na trhuproduktmislužbami súvisiacimiudržateľnosťou, identifikovať hlavných účastníkov trhuupozorniť na potenciálne nedostatky.rámci tejto štúdie sa poskytol súpisklasifikácia účastníkov trhu, produktovslužieb udržateľnosti dostupných na trhuanalýza využívaniavnímanej kvality produktovslužieb súvisiacichudržateľnosťou zo strany účastníkov trhu.štúdii sa poukázalo na nedostatočnú transparentnosťpresnosť metodík ratingovenvironmentálnejsociálnej oblasti a v oblasti správyriadenia (ďalej len „ESG“)nejasnosťoblasti činností poskytovateľov ratingov ESG.

    (7)V rámci Európskej zelenej dohody Komisia predložila obnovenú stratégiuoblasti udržateľnosti. Obnovená stratégiaoblasti udržateľného financovania bola prijatá 6. júla 2021 24 ..

    (8)Následne Komisiarámci obnovenej stratégieoblasti udržateľného financovania oznámila verejnú konzultáciuratingoch ESG, ktorá sa zahrnie do posúdenia vplyvu.rámci verejnej konzultácie, ktorá sa konalaroku 2022, zainteresované strany potvrdili obavy týkajúce sa nedostatočnej transparentnosti metodíkcieľov ratingov ESGnedostatočnej jasnostisúvislostičinnosťami týkajúcimi sa ratingov ESG.

    (9)Na medzinárodnej úrovni Medzinárodná organizácia komisií pre cenné papiere (ďalej len „IOSCO“) vydalanovembri 2021 správu, ktorá obsahovala súbor odporúčaní pre poskytovateľov ratingov ESG 25 .

    (10)Ratingy ESG zohrávajú dôležitú úlohu na globálnych kapitálových trhoch, keďže investori, dlžníciemitenti čoraz viac využívajú tieto ratingy ESGrámci prijímania informovaných, udržateľných investičnýchfinančných rozhodnutí. Úverové inštitúcie, investičné spoločnosti, poisťovne, životné poisťovnezaisťovne okrem iného často používajú tieto ratingy ESG pri svojej investičnej činnosti ako referenciu pre výkonnosťoblasti udržateľnosti alebo pre rizikápríležitostioblasti udržateľnosti. Ratingy ESG majú následne výrazný vplyv na fungovanie trhovna presvedčeniedôveru investorovspotrebiteľov. Aby sa zabezpečilo, že ratingy ESG používanérámci Únie sú nezávislé, objektívneprimerane kvalitné, je dôležité, aby sa činnosti týkajúce sa ratingov ESG vykonávalisúlade so zásadami integrity, transparentnosti, zodpovednostidobrej správy. Dosiahnutím lepšej porovnateľnostizvýšenej spoľahlivosti ratingov ESG by sa zvýšila efektívnosť tohto rýchlo rastúceho trhu,tým by sa uľahčil pokrok pri dosahovaní cieľov Zelenej dohody.

    (11)Ratingy ESG zohrávajú podpornú úlohu pri správnom fungovaní trhu Únieudržateľným financovaním, keďže prinášajú dôležité informácie pre investičné stratégie, riadenie rizíkpovinnosti investorovfinančných inštitúcií zverejňovať informácie. Preto je potrebné zabezpečiť, aby ratingy ESG poskytovali používateľom podstatné informácie, ktoré sú užitočné pri rozhodovaní,aby používatelia ratingov ESG lepšie pochopili ciele, ktoré ratingy ESG sledujú,aké konkrétne otázkyukazovatele tieto ratingy merajú.

    (12)Je potrebné uznať rôzne obchodné modely trhuratingmi ESG. Prvým obchodným modelom je model platený používateľom,ktorom sú používatelia predovšetkým investormi nakupujúcimi ratingy ESG na účely investičných rozhodnutí. Druhým obchodným modelom je model platený emitentom,ktorom podniky nakupujú ratingy ESG na posúdenie rizíkpríležitostírámci svojich prevádzok.

    (13)Členské štáty činnosti poskytovateľov ratingov ESG ani podmienky, za ktorých ratingy ESG poskytujú, neregulujúnevykonávajú nad nimi dohľad. Je pravdepodobné, že pri zabezpečovaní zosúladenosticieľmi udržateľného rozvojaEurópskej zelenej dohodyvzhľadom na existujúce odlišnosti, nedostatok transparentnostiabsenciu spoločných pravidiel by členské štáty prijali odlišné opatreniaprístupy, ktoré by mali priamy negatívny vplyv na riadne fungovanie vnútorného trhuvytvárali by prekážky pre tento trhktoré by boli škodlivé pre trhratingmi ESG. Pre poskytovateľov ratingov ESG, ktorí poskytujú ratingy ESG využívané finančnými inštitúciamipodnikmiÚnii, by takjednotlivých členských štátoch platili rôzne pravidlá. Rozdielne normytrhové postupy by sťažili dosahovanie jasnosti pri zostavovaní ratingov ESGmožnosti ich porovnávania, čím by sa vytvorili nerovnaké trhové podmienky pre používateľov, vznikli by ďalšie prekážky na vnútornom trhuhrozilo by riziko narušenia investičných rozhodnutí.

    (14)Toto nariadenie dopĺňa existujúci rámec EÚ pre udržateľné financovanie. Ratingy ESG bykonečnom dôsledku mali zjednodušiť informačné tokycieľom uľahčiť investičné rozhodnutia.

    (15)Pravidlá týkajúce sa poskytovateľov ratingov ESG by sa nemali vzťahovať na súkromné ratingy ESG vypracované na základe individuálnej objednávkyposkytnuté výlučne osobe, ktorá si ich objednala, pričom nie sú určené na zverejnenie alebo distribúciu na základe predplatného alebo iným spôsobom. Takéto pravidlá by sa nemali uplatňovať ani na ratingy ESG vypracované európskymi finančnými podnikmi, ktoré sa používajú na vnútorné účely. ESG ratingy vypracované európskymi alebo vnútroštátnymi orgánmicentrálnymi bankami by mali byťtýchto pravidiel takisto vyňaté. Napokon, takéto pravidlá by sa nemali vzťahovať na poskytovanie ESG údajov, ktoré nezahŕňajú prvok ratingu či bodového hodnotenianie sú predmetom modelovania ani analýzy, ktorých výsledkom by bolo vypracovanie ratingu ESG.

    (16)Je dôležité stanoviť pravidlá, ktoré zabezpečia, aby ratingy ESG, ktoré poskytujú poskytovatelia ratingov ESGpovolením na území Únie, mali primeranú kvalitu, podliehali príslušným požiadavkámzabezpečovali integritu trhu. Tieto pravidlá by sa vzťahovali na celkové ratingy ESG týkajúce sa environmentálnych, sociálnychsprávnych faktorov,na ratingy, ktoré sa zameriavajú len na jeden environmentálny, sociálny alebo správny faktor alebo na jeho čiastkovú zložku.

    (17)Vzhľadom na využívanie ratingov ESG od poskytovateľov so sídlom mimo Únie je potrebné zaviesť požiadavky, na základe ktorých môžu poskytovatelia ratingov ESGtretích krajín ponúkať svoje službyÚnii. Je to potrebné na zabezpečenie integrity trhu, ochrany investorovriadneho presadzovania pravidiel. Preto sa pre týchto poskytovateľov ratingov ESGtretích krajín navrhujú tri možné režimy: rovnocennosť, schválenieuznanie. Zastrešujúcou zásadou je, že dohľadreguláciatretej krajine by mali byť rovnocennéreguláciou ratingov ESGdohľadom nad nimiÚnii. Preto sa ratingy ESG, ktoré poskytuje poskytovateľ týchto ratingov so sídlomtretej krajine, môžuÚnii ponúkať len vtedy, ak Komisia prijala kladné rozhodnutierovnocennosti režimu tretej krajiny. Aby sa však predišlo akémukoľvek nepriaznivému vplyvu vyplývajúcemumožného náhleho ukončenia ponuky ratingov ESG, ktoré na území Únie poskytoval poskytovateľ takýchto ratingovtretej krajiny, je potrebné stanoviť aj určité ďalšie mechanizmy, t. j. schválenieuznanie. Každý poskytovateľ ratingov ESG so skupinovou štruktúrou by mal mať možnosť využívať mechanizmus schvaľovania ratingov ESG vypracovaných mimo Únie za predpokladu, žerámci skupiny zriadi poskytovateľa ratingov ESGpovolením na území Únie. Menší poskytovatelia ratingov ESGzmysle smernice 2013/34/EÚ 26 vymedzujúcej malé podniky na základe maximálnej prahovej hodnoty čistého obratu, ktorí vo všeobecnosti nepatria do skupinynemusia disponovať prostriedkami na to, aby mali právny subjektpovolením na území Únie, by mali mať možnosť pokračovaťposkytovaní svojich služiebÚnii alebo možnosť začať ichÚnii ponúkať,preto by mali využívať miernejší režim, t. j. uznanie.prípade, že poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny podlieha dohľadu, mali by sa zaviesť vhodné dohodyspoluprácicieľom zabezpečiť riadnu výmenu informáciípríslušným orgánom tretej krajiny.

    (18)S cieľom zabezpečiť vysokú úroveň dôvery investorovspotrebiteľov vo vnútorný trh by poskytovatelia ratingov ESG, ktorí poskytujú tieto ratingyÚnii, mali mať povolenie. Preto je potrebné stanoviť harmonizované podmienky týkajúce sa takéhoto povoleniapostupy na udeľovanie, pozastavovanieodňatie takéhoto povolenia.

    (19)S cieľom zabezpečiť vysokú úroveň informovanosti investoroviných používateľov ratingov ESG by sa informácietýchto ratingochich poskytovateľoch mali sprístupniť na jednotnom európskom mieste prístupu 27 . ESAP by mal verejnosti poskytnúť jednoduchý centralizovaný prístuptakýmto informáciám.

    (20)Na zabezpečenie kvalityspoľahlivosti ratingov ESG by ich poskytovatelia mali používať ratingové metodiky, ktoré sú prísne, systematické, objektívne, kontinuálnektoré podliehajú validácii. Poskytovatelia ratingov ESG by mali metodiky ratingov ESG priebežneaspoň raz ročne prehodnocovať.

    (21)S cieľom zabezpečiť transparentnosť na vyššej úrovni by poskytovatelia ratingov ESG mali zverejňovať informáciemetodikách, modelochkľúčových ratingových predpokladoch, ktoré títo poskytovatelia používajú vo všetkých svojich činnostiachproduktoch týkajúcich sa ratingov ESG. Vzhľadom na to, že ratingy ESG využívajú investori,ratingových produktoch by sa malo výslovne zverejňovať, ktorým rozmerom dvojitej významnosti sa rating zaoberá, či idevýznamné finančné riziko pre hodnotený subjekt, ako ajvýznamný vplyv hodnoteného subjektu na životné prostrediespoločnosť vo všeobecnosti, alebo či sa zohľadňuje len jedentýchto rozmerov. Malo by sa takisto výslovne uviesť, či sa rating týka aj iných rozmerov.rovnakého dôvodu by poskytovatelia ratingov ESG mali upisovateľom týchto ratingov poskytovať podrobnejšie informáciemetodikách, modelochkľúčových predpokladoch ratingov ESG. Tieto informácie by mali používateľom ratingov ESG umožniť vykonať vlastnú hĺbkovú analýzu pri posudzovaní toho, či sa na tieto ratingy spoľahnúť alebo nie. Sprístupňovanie informácií týkajúcich sa modelov by však nemalo odhaľovať citlivé obchodné informácie ani brániť inováciám.

    (22)Poskytovatelia ratingov ESG by mali zabezpečiť poskytovanie nezávislých, objektívnychprimerane kvalitných ratingov. Je dôležité zaviesť organizačné požiadavky zabezpečujúce prevenciuzmierňovanie potenciálnych konfliktov záujmov. Poskytovatelia ratingov ESG by sa malizáujme zabezpečenia svojej nezávislosti vyhýbať situáciám,ktorých hrozí konflikt záujmov,ak sa im nedá predísť, mali by tieto konflikty primerane riešiť. Poskytovatelia ratingov ESG by mali včas zverejňovať konflikty záujmov. Mali by takisto uchovávať záznamyvšetkých významných ohrozeniach nezávislosti poskytovateľa ratingov ESGjeho zamestnancoviných osôb zapojených do procesu udeľovania ratingov a o ochranných opatreniach uplatňovaných na zmiernenie týchto ohrození. Aby sa predišlo potenciálnym konfliktom záujmov, poskytovatelia ratingov ESG by okrem toho nemali mať možnosť ponúkať množstvo iných služieb vrátane poradenských služieb, úverových ratingov, referenčných hodnôt, investičných činností, auditu alebo bankových, poisťovacíchzaisťovacích činností. Napokon by poskytovatelia ratingov ESG mali zaviesť vhodné vnútorné politikypostupy vo vzťahuzamestnancominým osobám zapojeným do procesu poskytovania ratingovcieľom identifikovať, odstrániť alebo riadiťzverejňovať akékoľvek konflikty záujmovpredchádzať im, ako aj za každých okolností zabezpečiť kvalitu, integritudôkladnosť procesu udeľovaniapreskúmania ratingov ESG. Medzi takéto politikypostupy by mal patriť najmä mechanizmus vnútornej kontrolyfunkcia dodržiavania súladu.

    (23)V záujme väčšej zrozumiteľnostizvýšenia dôveryčinnosti poskytovateľov ratingov ESG je potrebné stanoviť požiadavky na priebežný dohľad nad poskytovateľmi ratingov ESG na úrovni Únie. Výhradnou zodpovednosťouoblasti týchto povolenídohľadu by mal byť poverený Európsky orgán pre cenné papieretrhy (ESMA)cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky, pokiaľ idepriebežný dohľad,odstrániť riziko regulačnej arbitráže medzi členskými štátmi. Takáto výhradná zodpovednosť by zároveň mala optimalizovať alokáciu zdrojov dohľadu na úrovni Únie, čím by sa orgán ESMA stal centrom dohľadu.

    (24)Orgán ESMA by mal mať možnosť vyžadovať všetky informácie potrebné na účinné vykonávanie svojich úlohoblasti dohľadu. Orgán by mal byť preto schopný požadovať takéto informácie od poskytovateľov ratingov ESG, osôb zapojených do činností týkajúcich sa ratingov ESG, hodnotených subjektovtretích strán, ktorých poskytovatelia ratingov ESG poverili vykonávaním prevádzkových funkcií,osôb inak úzkopodstatne súvisiacich alebo prepojenýchposkytovateľmi ratingov ESG alebočinnosťami týkajúcimi sa ratingov ESG.

    (25)Orgán ESMA by mal mať možnosť vykonávať svoje úlohyoblasti dohľadu,najmä prinútiť poskytovateľov ratingov ESG, aby ukončili porušovanie predpisov, poskytovali úplnésprávne informácie alebo aby plnili požiadavky vyšetrovania alebo kontroly na mieste. Aby bol orgán ESMA schopný vykonávať tieto úlohy dohľadu, mal by mať možnosť ukladať sankcie alebo pravidelné platby penále.

    (26)Vzhľadom na svoju úlohu udeľovať poskytovateľom ratingov ESG povoleniavykonávať nad nimi dohľad by mal orgán ESMA vypracovať návrh regulačných technických predpisov, ktoré nezahŕňajú politické rozhodnutia,predložiť ho Komisii. Orgán ESMA by mal bližšie špecifikovať informácie potrebné na udelenie povolenia poskytovateľom ratingov ESG. Komisia by mala mať právomoc prijať uvedené vykonávacie technické predpisy prostredníctvom delegovaných aktov podľa článku 290 ZFEÚ a v súladečlánkami 10 až 14 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 1095/2010 28 .

    (27)V rámci svojej úlohy udeľovať povolenia poskytovateľom ratingov ESGvykonávať nad nimi dohľad by orgán ESMA mal mať možnosť účtovať dohliadaným subjektom poplatky za dohľad. Tieto poplatky by mali platiť dohliadané subjekty.

    (28)S cieľom spresniť ďalšie technické prvky tohto nariadenia by sa na Komisiu mala delegovať právomoc prijímať aktysúladečlánkom 290 Zmluvyfungovaní Európskej únie, pokiaľ idešpecifikácie postupu ukladania pokút alebo pravidelných platieb penále vrátane ustanovenípráve na obhajobu, časových ustanovení, ustanovenívýbere pokút alebo pravidelných platieb penálepodrobných pravidielpremlčacích lehotách na uloženievymáhanie sankcií a o druhu poplatkov, prípadoch,ktorých sa majú poplatky platiť, výške poplatkovspôsobe, akým sa majú tieto poplatky platiť. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie,to aj na úrovni expertov,aby tieto konzultácie vykonávalasúlade so zásadami stanovenýmiMedziinštitucionálnej dohode13. apríla 2016lepšej tvorbe práva 29 .záujme rovnakého zastúpenia pri príprave delegovaných aktov by sa všetky dokumenty predovšetkým mali doručiť Európskemu parlamentuRaderovnakom čase ako odborníkomčlenských štátovodborníci Európskeho parlamentuRady by mali mať systematický prístup na zasadnutia expertných skupín Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.

    (29)Je potrebné prijať niekoľko opatrení na podporu menších poskytovateľov ratingov ESG, aby mohli pokračovať vo svojej činnosti alebo vstúpiť na trh po dátume začatia uplatňovania tohto nariadenia. Takéto opatrenia by mali zahŕňať možnosť orgánu ESMA oslobodiť menších poskytovateľov ratingov ESG od viacerých organizačných požiadaviek, ak spĺňajú určité kritériá. Okrem toho by sa mal počas prvých mesiacov po začatí uplatňovania tohto nariadenia zaviesť prechodný režim, aby sa menším poskytovateľom ratingov ESG uľahčila počiatočná fáza uplatňovania. Napokon, poplatky za dohľad by mali byť úmerné ročnému čistému obratu dotknutého poskytovateľa ratingov ESG.

    (30)Keďže ciele tohto nariadenia, konkrétne stanoviť konzistentnýúčinný režim na riešenie nedostatkovzraniteľností, ktoré predstavujú ratingy ESG, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov, aledôvodov rozsahudôsledkov ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatreniasúlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 ZmluvyEurópskej únii.súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie týchto cieľov.

    (31)Toto nariadenie by sa malo uplatňovať bez toho, aby bolo dotknuté uplatňovanie článkov 101102 ZFEÚ,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Hlava I

    PREDMET ÚPRAVY, ROZSAH PÔSOBNOSTI A VYMEDZENIE POJMOV

    Článok 1

    Predmet úpravy

    Týmto nariadením sa zavádza spoločný regulačný prístup s cieľom posilniť integritu, transparentnosť, zodpovednosť, dobrú správu a nezávislosť činností týkajúcich sa ratingov ESG a prispieť k transparentnosti a kvalite týchto ratingov. Jeho cieľom je prispieť k hladkému fungovaniu vnútorného trhu a zároveň dosiahnuť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov a investorov a zabrániť environmentálne klamlivým vyhláseniam alebo iným typom dezinformácií, a to vrátane dojmu sociálnej angažovanosti, zavedením požiadaviek na transparentnosť týkajúcich sa ratingov ESG a pravidiel organizácie a činnosti poskytovateľov ratingov ESG.

    Článok 2

    Rozsah pôsobnosti

    1.Toto nariadenie sa vzťahuje na ratingy ESG vydané poskytovateľmi týchto ratingov pôsobiacimi na území Únie, ktoré sa zverejňujú alebo distribuujú regulovaným finančným podnikomÚnii, podnikom, na ktoré sa vzťahuje smernica Európskeho parlamentuRady 2013/34/EÚ, alebo verejným orgánom Únie alebo členských štátov.

    2.Toto nariadenie sa neuplatňuje na:

    a)súkromné ratingy ESG, ktoré nie sú určené na zverejnenie alebo distribúciu;

    b)ratingy ESG vypracované regulovanými finančnými podnikmiÚnii, ktoré sa používajú na interné účely alebo na poskytovanie interných finančných služiebproduktov;

    c)poskytovanie nespracovaných ESG údajov, ktoré neobsahujú prvok ratingu alebo bodového hodnotenianie sú predmetom žiadneho modelovania alebo analýzy, ktorých výsledkom je vypracovanie ratingu ESG;

    d)úverové ratingy vydávanésúladenariadením Európskeho parlamentuRady (ES) č. 1060/2009 30 ;

    e)produkty alebo služby, ktoré obsahujú prvok ratingu ESG;

    f)stanoviská druhej stranydlhopisom podporujúcim udržateľnosť;

    g)ratingy ESG vypracované verejnými orgánmi Únie alebo členských štátov;

    h)ratingy ESG od oprávneného poskytovateľa týchto ratingov, ktoré používateľom poskytuje tretia strana;

    i)ratingy ESG vypracované centrálnymi bankami, ktoré spĺňajú všetky tieto podmienky:

    a)nie sú platené hodnoteným subjektom;

    b)nie sú zverejňované;

    c)sú poskytovanésúlade so zásadami, normamipostupmi, ktoré zabezpečujú primeranosť, integritunezávislosť ratingových činnostízmysle tohto nariadenia a

    d)nevzťahujú sa na finančné nástroje vydané členskými štátmi,ktorých sa dané centrálne banky nachádzajú.

    Článok 3

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

    1.„rating ESG“ je stanovisko, bodovanie alebo kombinácia oboch, pokiaľ ideprofil alebo charakteristiky subjektu, finančného nástroja, finančného produktu alebo podniku súvisiaceESG alebo vystavenie sa rizikám ESG či vplyv na ľudí, spoločnosťživotné prostrediesúvislostiESG, ktoré sú založené na stanovenej metodikevymedzenom klasifikačnom systéme ratingových kategóriíktoré sa poskytujú tretím stranám bez ohľadu na to, či je takýto rating ESG výslovne označený ako „rating“ alebo „bodovanie ESG“;

    2.„stanovisko“ je posúdenie, ktoré vychádzametodiky založenej na pravidláchvymedzeného klasifikačného systému ratingových kategórií, pričom do ratingového procesu alebo systému sa priamo zapája ratingový analytik;

    3.„bodovanie“ je kritérium odvodenéúdajov, ktoré používa metodiku založenú na pravidláchje založené len na vopred stanovenom štatistickom alebo algoritmickom systéme alebo modeli bez akéhokoľvek ďalšieho podstatného analytického vstupu od analytika;

    4.„poskytovateľ ratingov ESG“ je právnická osoba, ktorej predmet činnosti zahŕňa ponukudistribúciu ratingov alebo bodovania ESG na profesionálnom základe;

    5.„regulovaný finančný podnikÚnii“ je podnik bez ohľadu na jeho právnu formu, ktorý je:

    i)    úverovou inštitúciouzmysle článku 4 ods. 1 bodu 1 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 575/2013 31 ;

    ii)    investičnou spoločnosťouzmysle článku 4 ods. 1 bodu 1 smernice Európskeho parlamentuRady 2014/65/EÚ 32 ;

    iii)    správcom alternatívnych investičných fondov (správca AIF)zmysle článku 4 ods. 1 písm. b) smernice Európskeho parlamentuRady 2011/61/EÚ 33 ,to vrátane správcu kvalifikovaného fondu rizikového kapitáluzmysle článku 3 písm. c) nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 345/2013 34 , správcu kvalifikovaného fondu sociálneho podnikaniazmysle článku 3 písm. c) nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 346/2013 35 správcu ELTIFzmysle článku 2 bodu 12 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/760 36 ;

    iv)    správcovskou spoločnosťou podniku kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP)zmysle článku 2 bodu 1 písm. b) smernice Európskeho parlamentuRady 2009/65/ES 37 ;

    v)    poisťovňouzmysle článku 13 bodu 1 smernice Európskeho parlamentuRady 2009/138/ES 38 ;

    vi)    zaisťovňouzmysle článku 13 bodu 4 smernice 2009/138/ES;

    vii)    inštitúciou zamestnaneckého dôchodkového zabezpečeniazmysle článku 6 bodu 1 smernice Európskeho parlamentuRady 2016/2341 39 ;

    viii)    inštitúciou dôchodkového poistenia, ktorá prevádzkuje dôchodkové systémy považované za systémy sociálneho zabezpečenia, na ktoré sa vzťahuje nariadenie Európskeho parlamentuRady (ES) č. 883/2004 40 nariadenie Európskeho parlamentuRady (ES) č. 987/2009 41 ,akýmkoľvek právnym subjektom zriadeným na účely investovania do takýchto systémov sociálneho zabezpečenia;

    ix)    alternatívnym investičným fondom (AIF) spravovaným správcom AIFzmysle článku 4 ods. 1 písm. b) smernice 2011/61/EÚ alebo AIF, nad ktorým sa vykonáva dohľad podľa uplatniteľného vnútroštátneho práva;

    x)    PKIPCPzmysle článku 1 ods. 2 smernice 2009/65/ES;

    xi)    centrálnou protistranouzmysle článku 2 bodu 1 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 648/2012 42 ;

    xii)    centrálnym depozitárom cenných papierovzmysle článku 2 ods. 1 bodu 1 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 909/2014 43 ;

    xiii)    poisťovacím alebo zaisťovacím účelovo vytvoreným subjektom oprávnenýmsúladečlánkom 211 smernice 2009/138/ES;

    xiv)    účelovým subjektom zaoberajúcim sa sekuritizáciouzmysle článku 2 bodu 2 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2017/2402 44 ;

    xv)    holdingovou poisťovňouzmysle článku 212 ods. 1 písm. f) smernice 2009/138/ES alebo zmiešanou finančnou holdingovou spoločnosťouzmysle článku 212 ods. 1 písm. h) smernice 2009/138/ES, ktorá je súčasťou poisťovacej skupiny, na ktorú sa vzťahuje dohľad na úrovni skupiny podľa článku 213 uvedenej smernicektorá nie je oslobodená od dohľadu nad skupinou podľa článku 214 ods. 2 uvedenej smernice;

    xvi)    platobnou inštitúciouzmysle článku 1 ods. 1 písm. d) smernice Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2015/2366 45 ;

    xvii)    inštitúciou elektronického peňažníctvazmysle článku 2 bodu 1 smernice Európskeho parlamentuRady 2009/110/ES 46 ;

    xviii)    poskytovateľom služieb hromadného financovaniazmysle článku 2 ods. 1 písm. e) nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2020/1503 47 ;

    xix)    poskytovateľom služieb kryptoaktívzmysle článku 3 ods. 1 bodu 8 [návrhu nariadenia Európskeho parlamentuRadytrhochkryptoaktívami 48 ], ak vykonáva jednu alebo viac služieb kryptoaktívzmysle článku 3 ods. 1 bodu 9 [návrhu nariadenia Európskeho parlamentuRadytrhochkryptoaktívami];

    xx)    archívom obchodných údajovzmysle článku 2 bodu 2 nariadenia (EÚ) č. 648/2012;

    xxi)    archívom sekuritizačných údajovzmysle článku 2 bodu 23 nariadenia (EÚ) 2017/2402;

    xxii)    správcom referenčných hodnôtzmysle článku 3 ods. 1 bodu 3 nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2016/1011 49 ;

    xxiii)    ratingovou agentúrouzmysle článku 3 ods. 1 písm. b) nariadenia (ES) č. 1060/2009;

    6.„ratingový analytik“ je osoba, ktorá vykonáva analytické funkcie na účely vydávania ratingov ESG;

    7.„hodnotený subjekt“ je právnická osoba, finančný nástroj, finančný produkt alebo subjekt verejného sektora či verejnoprávny subjekt, ktorý sa hodnotírámci ratingov alebo bodovania ESG, či už explicitne alebo implicitne, bez ohľadu na to, či bol tento rating vyžiadanýči právnická osoba poskytla pre tento rating alebo bodovanie ESG informácie;

    8.„používateľ“ je fyzická alebo právnická osoba vrátane subjektu verejného sektora alebo verejnoprávneho subjektu, ktorej sa poskytuje rating ESG;

    9.„príslušné orgány“ sú orgány určené každým členským štátom na účely tohto nariadenia;

    10.„vrcholový manažment“ je osoba alebo osoby, ktoré skutočne riadia obchodnú činnosť poskytovateľa ratingov ESG,člen alebo členovia jeho správnej alebo dozornej rady;

    11.„skupina poskytovateľov ratingov ESG“ je skupina podnikov so sídlomÚnii, ktorá pozostávamaterského podnikujeho dcérskych spoločnostízmysle článku 2 smernice 2013/34/EÚ,podnikov, ktoré sú navzájom prepojenéktorých predmetom činnosti je poskytovanie ratingov ESG.

    HLAVA II

    Poskytovanie ratingov ESG v Únii

    Článok 4

    Požiadavky na poskytovanie ratingov ESG v Únii

    Každá právnická osoba, ktorá chce poskytovať ratingy ESG na území Únie, musí mať jedno z uvedeného:

    a)povolenie vydané orgánom ESMA, ako sa uvádzačlánku 5;

    b)vykonávacie rozhodnutie uvedenéčlánku 9;

    c)povolenie na schvaľovanie uvedenéčlánku 10;

    d)uznanie uvedenéčlánku 11.

    KAPITOLA 1

    Povolenie na poskytovanie ratingov ESG v Únii

    Článok 5

    Žiadosť o povolenie na poskytovanie ratingov ESG

    1.Právnické osoby usadenéÚnii, ktoré chcúÚnii poskytovať ratingy ESG, požiadajúudelenie povolenia orgán ESMA.

    2.Žiadosťpovolenie obsahuje všetky informácie uvedenéprílohe Ipredkladá saktoromkoľvek úradnom jazyku Únie. Nariadenie Rady č. 1 50 sa uplatňuje mutatis mutandis na akúkoľvek inú komunikáciu medzi orgánom ESMAposkytovateľmi ratingov ESGich zamestnancami.

    3.Orgán ESMA vypracuje návrh regulačných technických predpisovcieľom ďalej spresniť informácie uvedenéprílohe I.

    Orgán ESMA predloží Komisii tento návrh regulačných technických predpisov do XX XXXX XXXX.

    Komisii sa udeľuje právomoc prijímať regulačné technické predpisy uvedené v prvom pododseku v súlade s postupom stanoveným v článkoch 10 až 14 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    4.Poskytovateľ ratingov ESG, ktorému bolo udelené povolenie, musí vždy spĺňať podmienky pre udelenie počiatočného povolenia.

    5.Poskytovatelia ratingov ESG bezodkladne oznamujú orgánu ESMA všetky podstatné zmeny podmienok pre udelenie počiatočného povolenia vrátane akéhokoľvek otvorenia alebo zatvorenia pobočkyÚnii.

    Článok 6

    Preskúmanie žiadosti o povolenie pre poskytovateľov ratingov ESG zo strany orgánu ESMA

    1.Orgán ESMA do 30 pracovných dní od prijatia žiadostizmysle článku 5 ods. 2 posúdi, či je žiadosť úplná. Ak žiadosť nie je úplná, ESMA stanoví lehotu, do ktorej má žiadateľ poskytnúť ďalšie informácie.

    2.Po posúdení, či je žiadosť úplná, orgán ESMA oznámi žiadateľovi výsledok tohto posúdenia.

    3.Do 120 pracovných dní od oznámenia uvedenéhoodseku 2 prijme orgán ESMA plne odôvodnené rozhodnutieudelení alebo zamietnutí povolenia.

    4.Orgán ESMA môže predĺžiť lehotu uvedenúodseku 3 na 140 pracovných dní, najmä ak žiadateľ:

    a)predpokladá schválenie ratingov ESGzmysle článku 10;

    b)predpokladá využitie externého zabezpečovania činností alebo

    c)požaduje oslobodenie od povinnostísúladečlánkom 20.

    5.Rozhodnutie, ktoré orgán ESMA prijme podľa odseku 3, nadobúda účinnosť piatym pracovným dňom po jeho prijatí.

    Článok 7

    Rozhodnutie o udelení alebo zamietnutí povolenia na poskytovanie ratingov ESG a oznámenie tohto rozhodnutia

    1.Orgán ESMA udelí žiadateľovi povolenie na poskytovanie ratingov ESG, ak na základe preskúmania žiadosti uvedenejčlánku 6 dospejezáveru, že žiadateľ spĺňa podmienky poskytovania ratingov stanovenétomto nariadení.

    2.Orgán ESMA do piatich pracovných dní informuje žiadateľadanom rozhodnutí uvedenomprvom odseku.

    3.Orgán ESMA informuje Komisiu, EBAEIOPAkaždom rozhodnutí prijatom podľa odseku 2.

    4.Povolenie je platné na celom území Únie.

    Článok 8

    Odňatie alebo pozastavenie platnosti povolenia

    1.Orgán ESMA odníme alebo pozastaví poskytovateľovi ratingov ESG povoleniektoromkoľvektýchto prípadov:

    a)poskytovateľ ratingov ESG sa výslovne vzdal povolenia alebo neposkytol žiadne ratingy ESG počas deviatich mesiacov predchádzajúcich tomuto odňatiu alebo pozastaveniu;

    b)poskytovateľ ratingov ESG získal povolenie na základe nepravdivých vyhlásení alebo akýmkoľvek iným neregulárnym spôsobom;

    c)poskytovateľ ratingov ESG už nespĺňa podmienky, za ktorých mu bolo povolenie udelené;

    d)poskytovateľ ratingov ESG závažne alebo opakovane porušil toto nariadenie.

    2.Rozhodnutieodňatí alebo pozastavení platnosti povolenia nadobúda okamžitú účinnosťcelej Únii.

    KAPITOLA 2

    Poskytovanie ratingov ESG na území Únie poskytovateľmi ratingov ESG z tretích krajín

    Článok 9

    Rozhodnutie o rovnocennosti

    1.Poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny, ktorý chce poskytovať ratingy ESGÚnii, tak môže urobiť len vtedy, ak je zapísanýregistri uvedenomčlánku 13za predpokladu, že sú splnené všetky tieto podmienky:

    a)poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny je právnickou osobou, má povolenie alebo je registrovaný ako poskytovateľ ratingov ESGdanej tretej krajinepodlieha dohľadutejto tretej krajine;

    b)poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny oznámil orgánu ESMA, že chce poskytovať ratingy ESGÚnii,oznámil orgánu ESMA názov príslušného orgánu zodpovedného za dohľadjeho krajine;

    c)Komisia prijala rozhodnutierovnocennosti podľa odseku 2;

    d)dohovoryspolupráci uvedenéodseku 4 sú funkčné.

    2.Komisia môže prijať vykonávacie rozhodnutie,ktorom uvedie, že právny rámecprax tretej krajinyoblasti dohľadu zabezpečuje, že:

    a)poskytovatelia ratingov ESG, ktorým bolodanej tretej krajine udelené povolenie alebo ktorí súnej registrovaní, spĺňajú záväzné požiadavky, ktoré sú rovnocennépožiadavkami stanovenýmitomto nariadení;

    b)dodržiavanie záväzných požiadaviek uvedenýchpísmene a) podliehadanej tretej krajine priebežnému účinnému dohľadupresadzovaniu.

    Na účely písmena a) Komisia zohľadní, či právny rámec a prax tretej krajiny v oblasti dohľadu zabezpečuje súlad s odporúčaniami organizácie IOSCO pre ratingy ESG uverejnenými v novembri 2021.

    Takéto vykonávacie rozhodnutie sa prijme v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 47.

    3.Komisia môže prijať delegovaný aktsúladečlánkom 45cieľom určiť podmienky uvedenéprvom pododseku písm. a)b). Komisia môže uplatňovanie vykonávacieho rozhodnutia uvedenéhoodseku 2 podmieniť:

    a)účinným nepretržitým plnením akýchkoľvek podmienok stanovenýchuvedenom vykonávacom rozhodnutí, ktorých cieľom je zabezpečiť rovnocenné normyoblasti dohľaduregulácie, danou treťou krajinou;

    b)schopnosťou orgánu ESMA účinne vykonávať svoje monitorovacie povinnosti uvedenéčlánku 33 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    4.    Orgán ESMA uzatvorí dohodyspoluprácipríslušnými orgánmi tretích krajín, ktorých právny rámecpraxoblasti dohľadu boli uznané za rovnocennésúladeodsekom 2.takýchto dohodách sa uvedú všetky nasledujúce skutočnosti:

    a)mechanizmus výmeny informácií medzi orgánom ESMApríslušnými orgánmi dotknutých tretích krajín vrátane prístupu ku všetkým relevantným informáciám požadovaným zo strany orgánu ESMA, ktoré sa týkajú poskytovateľa ratingov ESGpovolením alebo registrácioudanej tretej krajine;

    b)mechanizmus rýchleho oznámenia orgánu ESMA, ak sa príslušný orgán tretej krajiny domnieva, že poskytovateľ ratingov ESG, ktorému bolo udelené povolenie alebo je registrovanýdanej tretej krajinektorý je pod dohľadom príslušného orgánu danej tretej krajiny, porušuje podmienky svojho povolenia alebo registrácie či iné vnútroštátne právne predpisydanej tretej krajine;

    c)postupy týkajúce sa koordinácie činností dohľadu vrátane kontrol na mieste.

    Článok 10

    Schvaľovanie ratingov ESG poskytovaných poskytovateľom ratingov ESG z tretej krajiny

    1.Poskytovateľ ratingov ESG so sídlomÚnii, ktorému bolo udelené povoleniesúladečlánkom 7, môže schvaľovať ratingy ESG poskytované poskytovateľom týchto ratingovtretej krajiny, ktorý patrí do tej istej skupiny, za predpokladu, že boli splnené všetky tieto podmienky:

    a)poskytovateľ ratingov ESG so sídlomÚnii požiadal orgán ESMAudelenie povolenia na takéto schvaľovanie;

    b)poskytovateľ ratingov ESG so sídlomÚnii overildokáže priebežne orgánu ESMA preukazovať, že poskytovanie ratingov ESG, ktoré sa majú schváliť, spĺňa požiadavky, ktoré sú aspoň také prísne ako požiadavky tohto nariadenia;

    c)poskytovateľ ratingov ESG so sídlomÚnii má potrebné odborné znalosti na účinné monitorovanie poskytovania ratingov ESG poskytovateľom takýchto ratingovtretej krajinyna riadenie všetkých súvisiacich rizík;

    d)existuje objektívny dôvod, prečo musí rating ESG poskytovať poskytovateľ ratingov ESGtretej krajinyprečo sa musí schváliť použitie takéhoto ratingu na území Únie;

    e)poskytovateľ ratingov ESG so sídlomÚnii poskytne orgánu ESMA na jeho žiadosť všetky informácie potrebné na to, aby orgán ESMA mohol priebežne vykonávať dohľad nad dodržiavaním tohto nariadenia zo strany poskytovateľa ratingov ESGtretej krajiny;

    f)ak poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny podlieha dohľadu, medzi orgánom ESMApríslušným orgánom tretej krajiny,ktorej má poskytovateľ ratingov ESG sídlo, je uzatvorená vhodná dohodaspoluprácicieľom zabezpečiť účinnú výmenu informácií.

    Na účely prvého pododseku písm. b) môže orgán ESMA považovať súlad poskytovania ratingov ESG, ktoré sa majú schváliť, s odporúčaniami organizácie IOSCO pre ratingy ESG, za rovnocenný s dodržiavaním požiadaviek tohto nariadenia.

    2.Poskytovateľ ratingov ESG, ktorý žiadaschválenie uvedenéodseku 1, poskytuje orgánu ESMA všetky informácie potrebné na to, aby sa orgán ESMA presvedčil, žečase podania žiadosti boli splnené všetky podmienky uvedenédanom odseku.

    3.Orgán ESMA do 90 pracovných dní od prijatia žiadostischválenie uvedenejodseku 1 preskúma žiadosťrozhodne, či schválenie povolí alebo zamietne. Orgán ESMA verejne oznámi rozhodnutieschválení ratingov, ktoré poskytol poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny.

    4.Za schválený sa považuje rating ESG poskytnutý schvaľujúcim poskytovateľom ratingov ESG. Schvaľujúci poskytovateľ nesmie využívať schválenie na to, aby sa vyhol požiadavkám tohto nariadenia alebo ich obišiel.

    5.Poskytovateľ ratingov ESG, ktorý schválil rating ESG poskytnutý poskytovateľom ratingov ESGtretej krajiny, zostáva plne zodpovedný za takýto ratingza dodržiavanie povinností podľa tohto nariadenia.

    6.Ak má orgán ESMA opodstatnené dôvody domnievať sa, že podmienky stanovenéodseku 1 už nie sú splnené, má právomoc požiadať schvaľujúceho poskytovateľa ratingov ESG, aby ukončil schvaľovanie.

    Článok 11

    Uznávanie poskytovateľov ratingov ESG z tretích krajín

    1.Kým Komisia neprijme rozhodnutierovnocennostizmysle článku 9 alebo, ak bolo prijaté,prípade zrušenia rozhodnutiarovnocennosti, poskytovatelia ratingov ESGtretích krajín, ktorých ročný čistý obratčinností týkajúcich sa ratingov ESG bol nižší ako 12 miliónov EUR počas troch po sebe nasledujúcich rokov, môžu poskytovať ratingy ESG regulovaným finančným podnikomÚnii za predpokladu, že orgán ESMAsúladetýmito odsekmi XXYY uznal takýchto poskytovateľov ratingov ESGtretích krajín.

    2.Poskytovatelia ratingov ESGtretích krajín, ktorí chcú byť uznaní podľa odseku 1, musia spĺňať požiadavky stanovenétomto nariadenípožiadať orgán ESMAuznanie. Poskytovatelia ratingov ESG môžu splniť túto podmienku uplatnením odporúčaní organizácie IOSCO na ratingy ESG za predpokladu, že takéto uplatnenie je rovnocennédodržiavaním požiadaviek stanovenýchtomto nariadení.

    Na účely prvého pododseku môže orgán ESMA zohľadniť buď posúdenie nezávislým externým audítorom, alebo osvedčenie príslušného orgánu tretej krajiny, v ktorej má poskytovateľ ratingov ESG z tretej krajiny sídlo.

    3.Poskytovatelia ratingov ESGtretích krajín, ktorí chcú byť uznaní podľa odseku 1, musia mať právneho zástupcu. Tento právny zástupca musí byť právnickou osobou so sídlomÚnii, ktorú daný poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny výslovne vymenoval, aby konalajeho mene, pokiaľ idejeho povinnosti podľa tohto nariadenia, a v tejto súvislosti sa zodpovedala orgánu ESMA.

    4.Poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny poskytne orgánu ESMA pred uznaním, ako sa uvádzaodseku 1, tieto informácie:

    a)všetky informácie potrebné na to, aby sa orgán ESMA presvedčil, že daný poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny zaviedol všetky potrebné opatrenia na splnenie požiadaviek uvedenýchodseku 2;

    b)zoznam svojich súčasných alebo budúcich ratingov ESG, ktoré sú určené na poskytovanie na území Únie;

    c)v prípade potreby názovkontaktné údaje príslušného orgánu tretej krajiny zodpovedného za dohľad nad ním.

    Orgán ESMA overí, či sú podmienky stanovené v odsekoch 2 a 3 splnené, a to do 90 pracovných dní od prijatia žiadosti uvedenej v prvom pododseku tohto odseku.

    5.Orgán ESMA uzná poskytovateľa ratingov ESGtretej krajiny, ako sa uvádzaodseku 1, za predpokladu, že sú splnené všetky tieto podmienky:

    a)poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny splnil všetky podmienky stanovenéodsekoch 2, 34;

    b)ak poskytovateľ ratingov ESGtretej krajiny podlieha dohľadu, orgán ESMA sa snaží zaviesť vhodnú dohoduspoluprácipríslušným orgánom tretej krajiny,ktorej má poskytovateľ ratingov ESG sídlo,cieľom zabezpečiť účinnú výmenu informácií.

    6.Uznanie sa neudelí, ak účinnému výkonu funkcií dohľadu orgánom ESMAsúladetýmto nariadením bránia zákony, iné právne predpisy alebo správne opatrenia tretej krajiny,ktorej má poskytovateľ ratingov ESG sídlo, alebonáležitých prípadoch obmedzenia právomocí príslušného orgánu uvedenej tretej krajinyoblasti dohľaduvyšetrovania.

    7.Orgán ESMAsúladečlánkom 30 uloží pokuty, pozastaví, prípadne odoberie uznanie uvedenéodseku 1, ak má na základe zdokumentovaných dôkazov opodstatnené dôvody domnievať sa, že poskytovateľ ratingov ESG:

    a)koná alebo konal spôsobom, ktorý jasne poškodzuje záujmy používateľov jeho ratingov ESG alebo riadne fungovanie trhov;

    b)vážne porušil uplatniteľné požiadavky stanovenétomto nariadení;

    c)vydal nepravdivé vyhlásenia alebo použil akýkoľvek iný neregulárny spôsob, aby získal uznanie.

    8.Orgán ESMA vypracuje návrh regulačných technických predpisovcieľom určiť formuobsah žiadosti uvedenejodseku 2,najmä prezentáciu informácií požadovanýchodseku 4. Orgán ESMA ho následne predloží Komisii.

    Komisii sa udeľuje právomoc prijať regulačné technické predpisy uvedené v prvom pododseku v súlade s postupom stanoveným v článkoch 10 až 14 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    Článok 12

    Dohody o spolupráci

    1.Každá dohodaspolupráci uvedenáčlánku 9 ods. 4, článku 10 ods. 1 písm. f)článku 11 ods. 5 písm. b) podlieha zárukám služobného tajomstva, ktoré sú prinajmenšom rovnocenné so zárukami stanovenýmičlánku 44. Výmena informáciírámci takýchto dohôdspolupráci je určená na plnenie úloh orgánu ESMA alebo príslušných orgánov.

    2.Pokiaľ ideprenos osobných údajov do tretej krajiny, orgán ESMA uplatňuje nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2018/1725 51 .

    KAPITOLA 3

    Register a dostupnosť informácií

    Článok 13

    Register poskytovateľov ratingov ESG a dostupnosť informácií o jednotnom európskom mieste prístupu

    1.Orgán ESMA zriadivedie register, ktorý obsahuje všetky tieto informácie:

    a)totožnosti poskytovateľov ratingov ESG, ktorým bolo udelené povolenie podľa článku 7;

    b)totožnosti poskytovateľov ratingov ESGtretích krajín, ktorí spĺňajú podmienky stanovenéčlánku 9,príslušných orgánov tretích krajín zodpovedných za dohľad nad týmito poskytovateľmi ratingov ESGtretích krajín;

    c)totožnosti schvaľujúceho poskytovateľa ratingov ESGschvaľovaného poskytovateľa ratingov ESGtretej krajiny podľa článku 10prípadne príslušných orgánov tretej krajiny, ktoré sú zodpovedné za dohľad nad schvaľovaným poskytovateľom ratingov ESGtretej krajiny;

    d)totožnosti poskytovateľov ratingov ESGtretích krajín, ktorí boli uznanísúladečlánkom 11,prípadne príslušných orgánov tretích krajín zodpovedných za dohľad nad týmito poskytovateľmi.

    2.Register uvedenýodseku 1 je verejne dostupný na webovom sídle orgánu ESMA a v prípade potreby sa priebežnebez zbytočného odkladu aktualizuje.

    3.Od 1. januára 2028 poskytovateľ ratingov ESG pri zverejňovaní akýchkoľvek informácií podľa článku 18 ods. 1článku 21 ods. 1 súčasne predloží uvedené informácie príslušnému orgánu zberu údajov uvedenémuodseku 6 tohto článku na účely sprístupnenia na jednotnom európskom mieste prístupu zriadenom podľa nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu]*.

    4.Uvedené informácie musia spĺňať všetky tieto požiadavky:

    a)informácie sa pripravujú vo formáte umožňujúcom extrahovanie údajovzmysle článku 2 bodu 3 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu] alebo, ak to vyžadujú právne predpisy Únie,strojovo čitateľnom formátezmysle článku 2 bodu 4 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu];

    b)k informáciám sú priložené tieto metaúdaje:

    1.všetky mená poskytovateľa ratingov ESG, ktorý tieto informácie predkladá;

    2.identifikátor právnickej osoby poskytovateľa ratingov ESG, ako sa uvádzačlánku 7 ods. 4 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu];

    3.veľkosť poskytovateľa ratingov ESG, ako sa uvádzačlánku 7 ods. 4 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu];

    4.druh informácie podľa klasifikáciečlánku 7 ods. 4 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu];

    5.metaúdaje určujúce, či tieto informácie obsahujú osobné údaje.

    5.Na účely odseku 1 písm. b) bodu ii) získa poskytovateľ ratingov ESG identifikátor právnickej osoby, ako sa uvádzačlánku 7 ods. 4 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu].

    6.Na účely sprístupňovania informácií uvedenýchodseku 1 na jednotnom európskom mieste prístupu je orgánom zberu údajov vymedzenýmčlánku 2 bode 2 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu] orgán ESMA.

    7.Od 1. januára 2028 budú informácie uvedenéodseku 1 a v článku 10 ods. 3, článku 33 ods. 1, ako ajčlánkoch 3435 sprístupnené na jednotnom európskom mieste prístupu. Na tento účel je orgánom zberu údajov vymedzenýmčlánku 2 bode 2 uvedeného nariadenia orgán ESMA. Uvedené informácie sa zostavujú vo formáte umožňujúcom extrahovanie údajovzmysle vymedzeniačlánku 2 bode 3 nariadenia (EÚ) XX/XXXX [nariadeniejednotnom európskom mieste prístupu]zahŕňajú metaúdaje, ako sú názvy, prípadne identifikátor právnickej osoby poskytovateľa ratingov ESG, ako sa uvádzačlánku 7 ods. 4 uvedeného nariadenia, ako aj druh informácií podľa klasifikácie uvedenejčlánku 7 ods. 4 uvedeného nariadenia,to, či informácie obsahujú osobné údaje.

    8.Na účely zabezpečenia efektívneho zberusprávy údajov predkladanýchsúladeodsekom 3 vypracuje orgán ESMA vykonávacie technické predpisycieľom presne stanoviť:

    a)všetky ostatné metaúdaje, ktoré majú byť priloženéinformáciám;

    b)štruktúrovanie údajovinformáciách;

    c)pre ktoré informácie sa vyžaduje strojovo čitateľný formátktorý strojovo čitateľný formát sa má použiť.

    Pred vypracovaním návrhu vykonávacích technických predpisov orgán ESMA vykoná analýzu nákladov a prínosov. Na účely písmena c) orgán ESMA posúdi výhody a nevýhody rôznych strojovo čitateľných formátov a vykoná príslušné skúšky v teréne.

    Orgán ESMA predloží uvedený návrh vykonávacích technických predpisov Komisii.

    Komisii sa udeľuje právomoc prijať vykonávacie technické predpisy uvedené v prvom pododseku v súlade s článkom 15 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    9.V prípade potreby prijme orgán ESMA usmernenia pre subjektycieľom zabezpečiť, aby boli metaúdaje predloženésúladeodsekom 8 prvým pododsekom písm. a) správne.

    HLAVA III

    INTEGRITA A SPOĽAHLIVOSŤ ČINNOSTÍ TÝKAJÚCICH SA RATINGOV ESG

    KAPITOLA 1

    Organizačné požiadavky, postupy a dokumenty týkajúce sa správy a riadenia

    Článok 14

    Všeobecné zásady

    1.Poskytovatelia ratingov ESG zabezpečia nezávislosť svojich ratingových činností,to aj od všetkých politickýchhospodárskych vplyvov alebo obmedzení.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG zavedú pravidlápostupy, ktorými sa zabezpečí, aby sa ich rating ESG poskytovaluverejňoval alebo sprístupňovalsúladetýmto nariadením.

    3.Poskytovatelia ratingov ESG používajú primeranéúčinné systémy, zdrojepostupy na plnenie svojich povinností podľa tohto nariadenia.

    4.Poskytovatelia ratingov ESG prijímajúvykonávajú písomne podložené politikypostupy, ktorými sa zabezpečí, že ich ratingy ESG sú založené na dôkladnej analýze všetkých relevantných informácií, ktoré majúdispozícii.

    5.Poskytovatelia ratingov ESG prijímajúvykonávajú vnútorné politikypostupy náležitej starostlivosti, ktorými sa zabezpečuje, aby ich obchodné záujmy nenarúšali nezávislosť alebo presnosť činností posudzovania.

    6.Poskytovatelia ratingov ESG prijímajúvykonávajú spoľahlivé administratívneúčtovné postupy, mechanizmy vnútornej kontrolyúčinné kontrolnéochranné opatrenia, pokiaľ idesystémy spracovania informácií.

    7.Poskytovatelia ratingov ESG používajú ratingové metodiky pre nimi poskytované ratingy ESG, ktoré sú prísne, systematické, objektívneoveriteľné, pričom tieto ratingové metodiky nepretržite uplatňujú.

    8.Poskytovatelia ratingov ESG priebežnenajmenej raz ročne revidujú ratingové metodiky uvedenéodseku 6.

    9.Poskytovatelia ratingov ESG aspoň raz ročne monitorujúhodnotia vhodnosťúčinnosť systémov, zdrojovpostupov uvedenýchodseku 2prijímajú primerané opatrenia na riešenie všetkých nedostatkov.

    10.Poskytovatelia ratingov ESG zriadiaudržujú trvalúúčinnú funkciu dohľaducieľom zabezpečiť dohľad nad všetkými aspektmi poskytovania ich ratingov ESG.

    Poskytovatelia ratingov ESG vypracujú a udržiavajú spoľahlivé postupy týkajúce sa ich funkcie dohľadu.

    11.Poskytovatelia ratingov ESG prijímajú, uplatňujúpresadzujú opatreniacieľom zabezpečiť, aby ich ratingy ESG vychádzalidôkladnej analýzy všetkých informácií, ktoré majúdispozíciiktoré sú podľa ich ratingových metodík relevantné pre ich analýzu. Prijímajú všetky potrebné opatreniacieľom zabezpečiť, aby informácie, ktoré používajú pri prideľovaní ratingov ESG, boli dostatočne kvalitnézo spoľahlivých zdrojov. Poskytovatelia ratingov ESG výslovne uvedú, že ich ratingy ESG sú ich vlastným stanoviskom.

    12.Poskytovatelia ratingov ESG nezverejňujú informáciesvojom duševnom kapitále, duševnom vlastníctve, know-how anivýsledkoch inovácií, ktoré by sa považovali za obchodné tajomstvo podľa článku 2 ods. 1 smernice Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2016/943 52 .

    13.Poskytovatelia ratingov ESG vykonajú zmeny vo svojich ratingoch ESG lensúlade so svojimi ratingovými metodikami uverejnenými podľa článku 21.

    Článok 15

    Oddelenie od iných podnikateľských činností

    1.Poskytovatelia ratingov ESG neposkytujú žiadnetýchto činností:

    a)poradenské činnosti pre investorov alebo podniky;

    b)vydávaniepredaj úverových ratingov;

    c)vypracovanie referenčných hodnôt;

    d)investičné činnosti;

    e)činnostirámci auditu;

    f)činnostioblasti bankovníctva, poistenia alebo zaistenia.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG zabezpečia, že poskytovanie iných služieb, ako sú služby uvedenéodseku 1, nevytvára riziko konfliktu záujmovrámci ich činností týkajúcich sa ratingov ESG.

    Článok 16

    Ratingoví analytici, zamestnanci a iné osoby zapojené do poskytovania ratingov ESG

    1.Poskytovatelia ratingov ESG zabezpečia, aby ratingoví analytici, zamestnanciakékoľvek iné fyzické osoby, ktorých služby využívajú alebo kontrolujúktorí sa priamo zúčastňujú na poskytovaní ratingov ESG, vrátane analytikov, ktorí sa priamo podieľajú na ratingových procesoch,osôb zapojených do poskytovania bodovaní, mali potrebné vedomostiskúsenosti na vykonávanie pridelených povinnostíúloh.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG zabezpečia, aby osoby uvedenéodseku 1 nemohli iniciovať rokovaniahonorároch alebo platbách so žiadnym hodnoteným subjektom ani so žiadnou osobou priamo alebo nepriamo prepojenouhodnoteným subjektom prostredníctvom kontroly ani sa zúčastňovať na týchto rokovaniach.

    3.Osoby uvedenéodseku 1 nekupujú ani nepredávajú žiadne finančné nástroje, ktoré vydal, zaručil alebo inak podporil ktorýkoľvek hodnotený subjekt, iné ako podielysystémoch diverzifikovaného kolektívneho investovania,to vrátane riadených fondov, ani sa nepodieľajú na žiadnej transakciiakýmkoľvek takým finančným nástrojom.

    4.Osoby uvedenéodseku 1 sa nepodieľajú na určovaní ratingu ESG ktoréhokoľvek hodnoteného subjektu ani inak neovplyvňujú určovanie ratingu ESG, ak tieto osoby:

    a)vlastnia finančné nástroje hodnoteného subjektu iné ako podielysystémoch diverzifikovaného kolektívneho investovania;

    b)vlastnia finančné nástroje akéhokoľvek subjektu spriaznenéhohodnoteným subjektom, ktorých vlastníctvo môže spôsobiť konflikt záujmov alebo sa môže všeobecne vnímať ako príčina konfliktu záujmov, okrem podielovsystémoch diverzifikovaného kolektívneho investovania;

    c)boliostatnom čase zamestnanéhodnoteného subjektu aleboním mali obchodný alebo akýkoľvek iný vzťah, ktorý môže spôsobiť konflikt záujmov alebo sa môže všeobecne vnímať ako príčina konfliktu záujmov.

    5.Poskytovatelia ratingov ESG zabezpečia, aby osoby uvedenéodseku 1:

    a)prijali všetky primerané opatrenia na ochranu majetkuzáznamov, ktoré súdržbe poskytovateľa ratingov ESG, pred spreneverením, odcudzením alebo zneužitím, pričom zohľadňujú povahu, rozsahkomplexnosť obchodnej činnosti poskytovateľa ratingov ESGpovahurozsah činností týkajúcich sa ratingov ESG;

    b)nezdieľali dôverné informácie zverené poskytovateľovi ratingov ESGnikým, kto sa priamo nezúčastňuje na zabezpečovaní činností týkajúcich sa ratingov ESG, vrátane ratingových analytikovzamestnancov akejkoľvek osoby, ktorá je prostredníctvom kontroly priamo alebo nepriamo prepojenáposkytovateľom ratingov ESG, aninijakou inou fyzickou osobou, ktorej služby využíva alebo kontroluje akákoľvek osoba, ktorá je prostredníctvom kontroly priamo alebo nepriamo prepojenáposkytovateľom ratingov ESG;

    c)nevyužívali ani nezdieľali dôverné informácie na žiadne iné účely, ako je zabezpečovanie činností týkajúcich sa ratingov ESG, vrátane obchodovaniafinančnými nástrojmi.

    6.Ak sa osoby uvedenéodseku 1 domnievajú, že akákoľvek iná osoba uvedenáodseku 1 konala spôsobom, ktorý je podľa ich názoru nezákonný, túto informáciu bezodkladne oznámia útvaru vnútornej kontrolyvnútorného auditu. Poskytovateľ ratingov ESG zabezpečí, aby takéto oznámenia nemali žiadne negatívne následky pre oznamujúcu osobu.

    7.Ak ratingový analytik ukončí svoj pracovný pomerposkytovateľom ratingov ESGzamestná sahodnoteného subjektu, do ktorého ratingu bol zapojený, poskytovateľ ratingov ESG preskúma prácu ratingového analytika za rok pred jeho odchodom.

    8.Osoby uvedenéodseku 1 neprijmú kľúčovú riadiacu funkciuhodnoteného subjektu, do ktorého ratingu boli zapojené, pred uplynutím šiestich mesiacov od udelenia takého ratingu.

    Článok 17

    Požiadavky na uchovávanie záznamov

    1.Poskytovatelia ratingov ESG zaznamenajú svoje činnosti týkajúce sa ratingov ESG. Tieto záznamy obsahujú informácie uvedenéprílohe II.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG uchovajú informácie uvedenéodseku 1 najmenej päť rokov a v takej forme, aby bolo možné zreprodukovaťplne pochopiť určovanie ratingov ESG.

    Článok 18

    Mechanizmus riešenia sťažností

    1.Poskytovatelia ratingov ESG zavedúna svojom webovom sídle uverejnia postupy na prijímanie, vyšetrovanieuchovávanie záznamovpodaných sťažnostiach.

    2.Postupmi uvedenýmiodseku 1 sa zabezpečí, aby:

    a)poskytovateľ ratingov ESG zverejnil politiku riešenia sťažností, na základe ktorej možno predkladať sťažnosti týkajúce sa:

    1.zdrojov údajov použitých na udelenie konkrétneho ratingu ESG;

    2.spôsobu, akým sa uplatnila metodika ratingusúvislostikonkrétnym ratingom ESG;

    3.skutočnosti, či je konkrétny rating ESG reprezentatívny pre hodnotený subjekt;

    4.navrhovanej zmenyprocese určovania ratingu ESG;

    5.iných rozhodnutí súvisiacichratingom ESG;

    b)sa sťažnosti vyšetrili včasspravodlivo, pričom sa výsledok vyšetrovania oznámi sťažovateľoviprimeranej lehotevýnimkou prípadu, ak by takéto oznámenie bolorozporecieľmi verejnej politiky alebo nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 596/2014 53 ;

    c)sa vyšetrovanie uskutočnilo nezávisle od akýchkoľvek pracovníkov, ktorých sa predmet sťažnosti týka.

    Článok 19

    Externé zabezpečovanie činností

    1.Poskytovatelia ratingov ESG nebudú externe zabezpečovať dôležité prevádzkové úlohy, ak by sa tým podstatne narušila kvalita vnútorných kontrolných politíkpostupov poskytovateľa ratingov ESG alebo schopnosť Európskeho orgánu pre cenné papieretrhy (ESMA) dohliadať na plnenie povinností podľa tohto nariadenia poskytovateľom ratingov ESG.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG, ktorí externe zabezpečujú úlohy alebo akékoľvek služby alebo činnosti relevantné pre poskytovanie ratingov ESG, zostávajú plne zodpovední za plnenie všetkých povinností podľa tohto nariadenia.

    3.Poskytovatelia ratingov ESG, ktorí externe zabezpečujú úlohy alebo akékoľvek služby alebo činnosti relevantné pre poskytovanie ratingov ESG, zostávajú plne zodpovední za zverejnenie informácií uvedenýchprílohe II.

    Článok 20

    Výnimky z požiadaviek na správu a riadenie

    1.Orgán ESMA môže poskytovateľa ratingov ESG na jeho žiadosť oslobodiť od niektorých požiadaviek stanovenýchčlánku 14, ak je poskytovateľ ratingov ESG schopný preukázať, že dané požiadavky nie sú primerané vzhľadom na povahu, rozsahkomplexnosť jeho obchodnej činnosti, ako aj povahurozsah vydávania ratingov ESGza predpokladu, že:

    a)poskytovateľ ratingov ESG je malým alebo stredne veľkým podnikom podľa kritérií stanovenýchčlánku 3 smernice 2013/34/EÚ;

    b)poskytovateľ ratingov ESG zaviedol opatreniapostupy, najmä mechanizmy vnútornej kontroly, mechanizmy vykazovaniaopatrenia na zabezpečenie nezávislosti ratingových analytikovosôb schvaľujúcich ratingy ESGzaistenie účinného dodržiavania tohto nariadenia;

    c)veľkosť poskytovateľa ratingov ESG nie je určená takým spôsobom, aby sa poskytovateľ ratingov ESG alebo skupina poskytovateľov ratingov ESG vyhli dodržiavaniu požiadaviek tohto nariadenia.

    2.V prípade skupiny poskytovateľov ratingov ESG zabezpečí orgán ESMA, aby minimálne jedenposkytovateľov ratingov ESGskupine nebol vyňatýpožiadaviek stanovenýchtomto nariadení.

    KAPITOLA 2

    Požiadavky na transparentnosť

    Článok 21

    Zverejňovanie metodík, modelov a kľúčových ratingových východísk používaných v činnostiach týkajúcich sa ratingov ESG verejnosti

    1.Poskytovatelia ratingov ESG zverejnia na svojom webovom sídle metodiky, modelykľúčové ratingové východiská, ktoré používajú vo svojich činnostiach týkajúcich sa ratingov ESG, vrátane informácií uvedenýchbode 1 prílohy III.

    2.Orgán ESMA vypracuje návrh regulačných technických predpisovcieľom ďalej spresniť prvky, ktoré sa majú zverejniťsúladeodsekom 1.

    3.Orgán ESMA predloží tento návrh regulačných technických predpisov Komisii do XX XXXX XXXX.

    Komisii sa udeľuje právomoc prijímať regulačné technické predpisy uvedené v prvom pododseku v súlade s postupom stanoveným v článkoch 10 až 14 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    Článok 22

    Sprístupňovanie informácií upisovateľom ratingov ESG a hodnoteným subjektom

    1.Poskytovatelia ratingov ESG sprístupnia svojim upisovateľomhodnoteným subjektom minimálne informácie uvedenébode 2 prílohy III.

    2.Orgán ESMA vypracuje návrh regulačných technických predpisovcieľom ďalej spresniť prvky, ktoré sa majú zverejniťsúladeodsekom 1.

    3.Orgán ESMA predloží tento návrh regulačných technických predpisov Komisii do XX XXXX XXXX.

    Komisii sa udeľuje právomoc prijímať regulačné technické predpisy uvedené v prvom pododseku v súlade s postupom stanoveným v článkoch 10 až 14 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    KAPITOLA 3

    Nezávislosť a konflikty záujmov

    Článok 23

    Nezávislosť a vyhýbanie sa konfliktom záujmov

    1.Poskytovatelia ratingov ESG majú zavedený spoľahlivý systém správyriadenia vrátane jasnej organizačnej štruktúryjasne vymedzenými, transparentnýmikonzistentnými úlohamizodpovednosťami pre všetky osoby zapojené do poskytovania ratingov ESG.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG prijímajú všetky potrebné opatreniacieľom zabezpečiť, aby žiadnyposkytovaných ratingov ESG neovplyvňoval žiadny existujúci alebo potenciálny konflikt záujmov alebo obchodný vzťah, ktorého účastníkom je samotný poskytovateľ ratingov ESG alebo jeho akcionári, manažéri, ratingoví analytici, zamestnanci alebo akákoľvek iná fyzická osoba, ktorej služby poskytovateľ ratingov ESG využíva alebo ktoré sú pod jeho kontrolou, alebo akákoľvek osoba, ktorá jením priamo alebo nepriamo prepojená prostredníctvom kontroly.

    3.V prípade, že na strane poskytovateľa ratingov ESG existuje riziko konfliktu záujmovdôvodu vlastníckej štruktúry, kontrolných podielov alebo činností vykonávaných daným poskytovateľom ratingov ESG, akýmkoľvek subjektom vlastniacim alebo kontrolujúcim poskytovateľa ratingov ESG či subjektom, ktorý je vlastnený alebo kontrolovaný poskytovateľom ratingov ESG alebo ktoroukoľvek pobočkou poskytovateľa ratingov ESG, orgán ESMA môže od poskytovateľa ratingov ESG žiadať, aby prijal opatrenia na zmiernenie daného rizika. Také opatrenia môžu zahŕňať vytvorenie nezávislej funkcie dohľaduvyváženým zastúpením zainteresovaných strán vrátane používateľov ratingov ESGprispievateľovtakýmto ratingom.

    Ak konflikt záujmov uvedený v prvom pododseku nemožno primerane riadiť, orgán ESMA môže vyzvať poskytovateľa ratingov ESG, aby buď ukončil činnosti alebo vzťahy, ktoré vedú ku konfliktu záujmov, alebo aby prestal poskytovať ratingy ESG.

    4.Poskytovatelia ratingov ESG oznámia orgánu ESMA všetky existujúce alebo potenciálne konflikty záujmov vrátane konfliktu záujmov vyplývajúcehovlastníctva alebo kontroly poskytovateľov ratingov ESG.

    5.Poskytovatelia ratingov ESG zavedúvykonajú politiky, postupy, ako aj účinné organizačné mechanizmy na identifikáciu, zverejňovanie, prevenciu, riadeniezmierňovanie konfliktov záujmov. Poskytovatelia ratingov ESG pravidelne tieto politiky, postupymechanizmy preskúmavajúaktualizujú. Danými politikami, postupmimechanizmami sa osobitne riadiazmierňujú konflikty záujmovpredchádza sa konfliktom záujmov, ktoré vzniknúdôvodu vlastníctva alebo kontroly poskytovateľa ratingov ESG alebodôvodu iných záujmovskupine poskytovateľa ratingov ESG, alebo konfliktom záujmov spôsobených inými osobami, ktoré majú vplyv na poskytovateľa ratingov ESG alebo kontrolu nad ním, pokiaľ ideurčovanie ratingov ESG.

    6.Poskytovatelia ratingov ESG aspoň raz ročne preskúmajú svoje činnosticieľom identifikovať potenciálne konflikty záujmov.

    Článok 24

    Riadenie potenciálnych konfliktov záujmov zo strany zamestnancov

    1.Poskytovatelia ratingov ESG zabezpečia, aby ich zamestnancivšetky ostatné fyzické osoby, ktorých služby majúdispozícii alebo pod kontrolouktorí sa priamo zúčastňujú na poskytovaní ratingov ESG:

    a)mali potrebné zručnosti na výkon svojich úlohpovinnostípodliehali účinnému riadeniudohľadu;

    b)nepodliehali neprimeranému vplyvu alebo konfliktom záujmov;

    c) aby odmeňovaniehodnotenie výkonu uvedených osôb neviedlo ku konfliktom záujmov ani inak nezasahovalo do integrity postupu určovania ratingov ESG;

    d)nemali žiadne záujmy alebo obchodné styky, ktoré by ohrozovali činnosti poskytovateľa ratingov ESG;

    e)mali zákaz prispievaťurčovania ratingu ESG svojou účasťou na ponukách, návrhochobchodoch,to buď osobne, alebomene účastníkov trhu,výnimkou prípadov, keď sa takýto spôsob prispievania výslovne vyžaduje ako súčasť metodiky ratingu ESGpodlieha jej osobitným pravidlám;

    f)podliehali účinným postupom kontroly výmeny informáciíostatnými zamestnancami vykonávajúcimi činnosti, ktoré môžu predstavovať riziko konfliktov záujmov, alebotretími stranamiprípadoch, keď uvedené informácie môžu mať vplyv na rating ESG.

    2.Poskytovatelia ratingov ESG zavedú konkrétne postupy vnútornej kontrolycieľom zabezpečiť bezúhonnosťspoľahlivosť zamestnanca alebo osoby určujúcej rating ESG vrátane interného schválenia manažmentom pred šírením daného ratingu ESG.

    Článok 25

    Spravodlivé, primerané, transparentné a nediskriminačné zaobchádzanie s používateľmi ratingov ESG

    1.Poskytovatelia ratingov ESG prijmú primerané opatrenia na zabezpečenie toho, aby boli poplatky účtované klientom spravodlivé, primerané, transparentné, nediskriminačnézaložené na nákladoch.

    2.Na účely odseku 1 orgán ESMA môže od poskytovateľov ratingov ESG žiadať, aby mu poskytli zdokumentované dôkazy, môžesúladečlánkom 33 prijať opatreniaoblasti dohľadu a v súladečlánkom 34 môže uložiť pokuty, ak zistí, že poplatky poskytovateľov ratingov ESG nie sú spravodlivé, primerané, transparentné, nediskriminačnénie sú založené na skutočných nákladoch.

    KAPITOLA 4

    Dohľad vykonávaný orgánom ESMA

    Oddiel 1

    Všeobecné zásady

    Článok 26

    Nezasahovanie do obsahu ratingov ani do metodík

    Pri vykonávaní svojich povinností podľa tohto nariadenia orgán ESMA, Komisia ani verejné orgány členského štátu nezasahujú do obsahu ratingov ESG ani do metodík.

    Článok 27

    Orgán ESMA

    1.Orgán ESMAsúladečlánkom 16 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010 vydáaktualizuje usmerneniaspolupráci medzi orgánom ESMApríslušnými orgánmi na účely tohto nariadenia vrátane postupovpodrobných podmienok súvisiacichdelegovaním úloh.

    2.Orgán ESMAsúladečlánkom 16 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010spolupráciorgánmi EBAEIOPA vydáaktualizuje usmerneniauplatňovaní režimu schvaľovania uvedenéhočlánku 10 tohto nariadenia do XX XXXX XXXX.

    3.Orgán ESMA uverejní výročnú správuuplatňovaní tohto nariadenia, ako ajprijatých opatreniachoblasti dohľaduuložených sankciách zo strany orgánu ESMA podľa tohto nariadenia vrátane pokútpravidelných platieb penále. Daná správa bude obsahovať predovšetkým informácievývoji na trhuratingmi ESGposúdení uplatňovania režimov tretích krajín uvedenýchčlánkoch 9, 1011.

    Orgán ESMA predloží výročnú správu uvedenú v prvom pododseku Európskemu parlamentu, Rade a Komisii.

    4.Orgán ESMA spolupracuje pri vykonávaní svojich úlohorgánmi EBAEIOPApred vydanímaktualizáciou usmernenípredložením návrhu regulačných technických predpisovnimi konzultuje.

    Článok 28

    Príslušné orgány

    1.Na účel tohto nariadenia určí každý členský štát príslušný orgán do XX XXXX XXXX.

    2.Príslušné orgány disponujú na uplatňovanie tohto nariadenia dostatočným počtom zamestnancovdostatočnými odbornými znalosťami.

    Článok 29

    Výkon právomocí uvedených v článkoch 30 až 32

    Právomoci udelené orgánu ESMA alebo ktorémukoľvek úradníkovi orgánu ESMA, alebo iným osobám povereným orgánom ESMA na základe článkov 30 až 32 sa nepoužijú na vyžiadanie si sprístupnenia informácií alebo dokumentov, ktoré sú predmetom právnej ochrany.

    Článok 30

    Žiadosti o informácie

    1.Orgán ESMA môže jednoduchou žiadosťou alebo rozhodnutím požiadať poskytovateľov ratingov ESG, osoby zapojené do činností týkajúcich sa ratingov ESG, hodnotené subjekty, tretie strany, ktorých poskytovatelia ratingov ESG poverili vykonávaním prevádzkových funkcií alebo činností,osoby inak úzkovýznamne súvisiace alebo prepojenéposkytovateľmi ratingov ESG alebočinnosťami týkajúcimi sa ratingov ESG, aby poskytli všetky informácie, ktoré potrebuje na vykonanie svojich povinností podľa tohto nariadenia.

    2.Orgán ESMA pri zasielaní jednoduchej žiadostiinformácie podľa odseku 1:

    a)uvedie odkaz na tento článok ako právny základ žiadosti;

    b)uvedie dôvod žiadosti;

    c)uvedie, aké informácie žiada;

    d)stanoví lehotu na poskytnutie informácií;

    e)informuje osobu, od ktorej požaduje informácie, že nie je povinná tieto informácie poskytnúť, ale že odpoveď na žiadosťinformácie nesmie byť nesprávna ani zavádzajúca;

    f)upozorní na pokutu stanovenú na základe článku 34, ak sú odpovede na položené otázky nesprávne alebo zavádzajúce.

    3.Orgán ESMA pri žiadostiposkytnutie informácií podľa odseku 1 na základe rozhodnutia:

    a)uvedie odkaz na tento článok ako právny základ žiadosti;

    b)uvedie dôvod žiadosti;

    c)uvedie, aké informácie žiada;

    d)stanoví lehotu na poskytnutie informácií;

    e)upozorní na pravidelné platby penále stanovenéčlánku 35 za poskytnutie neúplných požadovaných informácií;

    f)upozorní na pokutu stanovenúčlánku 34, ak sú odpovede na položené otázky nesprávne alebo zavádzajúce;

    g)upozorní na právo odvolať sa voči rozhodnutiu pred odvolacou radoupožiadaťpreskúmanie rozhodnutia Súdnym dvorom Európskej úniesúladečlánkami 6061 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    4.Požadované informácie poskytujú osoby uvedenéodseku 1 alebo ich zástupcovia a v prípade právnických osôb alebo združení, ktoré nemajú právnu subjektivitu, osoby oprávnené na ich zastupovanie podľa zákona alebo ich zakladajúcich listín.mene svojich klientov môžu poskytovať informácie riadne splnomocnení právnici. Za poskytnutie neúplných, nesprávnych alebo zavádzajúcich informácií právnikmi však ostávajú plne zodpovední daní klienti.

    5.Orgán ESMA bezodkladne zašle kópiu jednoduchej žiadosti alebo svojho rozhodnutia príslušnému orgánu členského štátu, kde majú osoby uvedenéodseku 1, ktorých sa žiadosťinformácie týka, bydlisko alebo kde sú usadené.

    Článok 31

    Všeobecné vyšetrovania

    1.Orgán ESMA môžecieľom plniť si povinnosti podľa tohto nariadenia vykonávať všetky potrebné vyšetrovania osôb uvedenýchčlánku 30 ods. 1. Úradníciiné osoby poverené orgánom ESMA sú na tento účel oprávnení:

    a)preskúmať všetky záznamy, údaje, postupyakékoľvek iné materiály vzťahujúce sa na plnenie ich úloh bez ohľadu na médium, na ktorom sú uložené;

    b)robiť alebo získavať overené kópie alebo výpisytýchto záznamov, údajov, postupoviných materiálov;

    c)predvolaťpožiadať ktorúkoľvekosôb uvedenýchčlánku 30 ods. 1 alebo jej zástupcov alebo zamestnancov, aby podali ústne alebo písomné vysvetlenie skutočností alebo dokumentov týkajúcich sa predmetudôvodu kontroly,zaznamenať odpovede;

    d)vypočuť akúkoľvek inú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorátýmto vypočutím súhlasí,cieľom získať informácie týkajúce sa predmetu vyšetrovania;

    e)žiadať záznamytelefonickejdátovej prevádzke.

    2.Úradníciiné osoby poverené orgánom ESMA na účely vyšetrovaní uvedenýchodseku 1 vykonávajú svoje právomoci na základe písomného splnomocnenia,ktorom je vymedzený predmetdôvod vyšetrovania.uvedenom poverení sa tiež upozorňuje na pravidelné platby penále stanovenéčlánku 35 ods. 1prípade, že osoby uvedenéčlánku neposkytnú alebo poskytnú len neúplné požadované záznamy, údaje, postupy alebo iné materiály alebo odpovede na otázky, ktoré sa im položili,na pokuty stanovenéčlánku 34prípade, že osoby uvedenéčlánku poskytnú nesprávne alebo zavádzajúce odpovede na otázky.

    3.Osoby uvedenéčlánku 30 ods. 1 sa podrobujú vyšetrovaniam, ktoré sa začali na základe rozhodnutia orgánu ESMA.rozhodnutí sa uvádza predmetdôvod vyšetrovania, pravidelné platby penále stanovenéčlánku 3, opravné prostriedky dostupné na základe nariadenia (EÚ) č. 1095/2010, ako aj právo požiadaťpreskúmanie rozhodnutia Súdnym dvorom Európskej únie.

    4.Orgán ESMA informuje príslušný orgán členského štátu, kde sa má vyšetrovanie vykonať,vyšetrovaní a o totožnosti poverených osôb,toprimeranom čase pred jeho vykonaním. Úradníci dotknutého príslušného orgánu pomáhajú na žiadosť orgánu ESMA týmto povereným osobám pri plnení ich povinností. Úradníci dotknutého príslušného orgánu sa tiež môžu na požiadanie zúčastniť na vyšetrovaní.

    5.Ak si žiadosťzáznamytelefonickej alebo dátovej prevádzkezmysle odseku 1 písm. e) vyžaduje podľa vnútroštátnych predpisov povolenie súdneho orgánu, požiada satakéto povolenie.takéto povolenie možno požiadať aj akopredbežné opatrenie.

    6.Ak sa požiadapovolenie uvedenéodseku 5, vnútroštátny súdny orgán skontroluje, či je rozhodnutie orgánu ESMA pravéči predpokladané donucovacie opatrenia nie sú so zreteľom na predmet vyšetrovania svojvoľné alebo neprimerané. Pri kontrole primeranosti donucovacích opatrení môže vnútroštátny súdny orgán požiadať orgán ESMApodrobné vysvetlenia, ktoré sa týkajú najmä dôvodov, na základe ktorých má orgán ESMA podozrenie, že nastalo porušenie tohto nariadenia, ako aj závažnosti údajného porušeniapovahy účasti osoby, na ktorú sa vzťahujú donucovacie opatrenia. Vnútroštátny súdny orgán však nesmie skúmať potrebu vyšetrovania ani požadovať informácie obsiahnutédokumentácii orgánu ESMA. Zákonnosť rozhodnutia orgánu ESMA podlieha iba preskúmaniu Súdnym dvorom Európskej únie na základe postupu stanovenéhonariadení (EÚ) č. 1095/2010.

    Článok 32

    Kontroly na mieste

    1.Orgán ESMA môže pri plnení svojich povinností podľa tohto nariadenia vykonávať všetky potrebné kontroly na miesteprevádzkových priestoroch právnických osôb uvedenýchčlánku 30 ods. 1. Ak je to pre riadneúčinné vykonanie kontroly nevyhnutné, orgán ESMA môže tieto kontroly na mieste vykonať bez predchádzajúceho ohlásenia.

    2.Úradníciiné osoby poverené orgánom ESMA vykonaním kontroly na mieste môžu vstúpiť do všetkých podnikateľských priestorovna pozemky právnických osôb, na ktoré sa vzťahuje rozhodnutievyšetrovaní prijaté orgánom ESMA,majú všetky právomoci stanovenéčlánku 31 ods. 1. Majú takisto právomoc zapečatiť akékoľvek podnikateľské priestoryúčtovné knihy alebo záznamy na obdobie potrebné na vykonanie kontroly a v potrebnom rozsahu.

    3.Úradníci orgánu ESMAiné osoby poverené orgánom ESMA vykonaním kontroly na mieste vykonávajú svoje právomoci na základe písomného poverenia,ktorom je uvedený predmetdôvod kontrolypravidelné platby penále stanovenéčlánku 31 pre prípad, že sa dotknuté osoby nepodrobia kontrole. Orgán ESMA informujekontroleprimeranom čase pred jej vykonaním príslušný orgán členského štátu, kde sa má kontrola vykonať.

    4.Osoby uvedenéčlánku 30 ods. 1 sa podrobia kontrolám na mieste nariadeným rozhodnutím orgánu ESMA.rozhodnutí sa uvádza predmetdôvod kontroly, stanovuje saňom dátum jej začatiaupozorňuje sa na pravidelné platby penále stanovenéčlánku 31, opravné prostriedky dostupné na základe nariadenia (EÚ) č. 1095/2010, ako aj na právo požiadaťpreskúmanie rozhodnutia Súdnym dvorom Európskej únie. Orgán ESMA prijíma takéto rozhodnutia po konzultáciipríslušným orgánom členského štátu,ktorom sa má kontrola vykonať.

    5.Na žiadosť orgánu ESMA úradníci príslušného orgánu členského štátu, kde sa má kontrola vykonať, ako aj osoby poverené alebo vymenované týmto orgánom aktívne pomáhajú úradníkomostatným osobám povereným orgánom ESMA. Na tento účel majú právomoci stanovenéodseku 2. Úradníci príslušného orgánu dotknutého členského štátu sa tiež môžu na požiadanie zúčastniť na kontrolách na mieste.

    6.Orgán ESMA môže takisto požiadať príslušné orgány, aby vykonalijeho mene konkrétne vyšetrovacie úlohykontroly na mieste, ako sa stanovujetomto článkučlánku 31 ods. 1. Príslušné orgány majú na tento účel rovnaké právomoci, ako má orgán ESMA podľa tohto článkučlánku 31 ods. 1.

    7.Keď úradníciiné sprevádzajúce osoby poverené orgánom ESMA zistia, že sa osoba bráni vykonaniu kontroly nariadenej podľa tohto článku, príslušný orgán dotknutého členského štátu im poskytne potrebnú pomocprípadne požiadaasistenciu políciu alebo rovnocenný orgán presadzovania právacieľom umožniť vykonať kontrolu na mieste.

    8.Ak si kontrola na mieste stanovenáodseku 1 alebo asistencia stanovenáodseku 7 vyžaduje podľa vnútroštátnych predpisov povolenie súdneho orgánu, požiada satakéto povolenie.takéto povolenie možno požiadať aj akopredbežné opatrenie.

    9.Keď sa žiadapovolenie uvedenéodseku 8, vnútroštátny súdny orgán skontroluje, či je rozhodnutie orgánu ESMA pravéči plánované donucovacie opatrenia nie sú so zreteľom na predmet kontroly svojvoľné alebo neprimerané. Pri kontrole primeranosti donucovacích opatrení môže vnútroštátny súdny orgán požiadať orgán ESMApodrobné vysvetlenia, ktoré sa týkajú najmä dôvodov, na základe ktorých má orgán ESMA podozrenie, že nastalo porušenie tohto nariadenia, ako aj závažnosti údajného porušeniapovahy účasti osoby, na ktorú sa vzťahujú donucovacie opatrenia. Vnútroštátny súdny orgán však nesmie skúmať potrebu kontroly ani požadovať informácie obsiahnutédokumentácii orgánu ESMA. Zákonnosť rozhodnutia orgánu ESMA podlieha iba preskúmaniu Súdnym dvorom Európskej únie na základe postupu stanovenéhonariadení (EÚ) č. 1095/2010.

    Oddiel 2

    Správne sankcie a iné správne opatrenia

    Článok 33

    Opatrenia v oblasti dohľadu vykonávané orgánom ESMA

    1.Ak orgán ESMA zistí, že poskytovateľ ratingov ESG nedodržal povinnosti vyplývajúcetohto nariadenia, prijme jedno alebo viac týchto opatreníoblasti dohľadu:

    a)odňatie povolenia poskytovateľa ratingov ESG;

    b)dočasný zákaz pre poskytovateľa ratingov ESG poskytovať ratingy ESG až do ukončenia porušovania;

    c)pozastavenie používania ratingov ESG poskytovaných poskytovateľom ratingov ESG až do ukončenia porušovania;

    d)požiadanie poskytovateľa ratingov ESGukončenie porušovania;

    e)uloženie pokút podľa článku 34;

    f)vydanie verejných oznamov.

    2.Opatreniaoblasti dohľadu uvedenéodseku 1 sú účinné, primeranéodrádzajúce.

    3.Pri prijímaní opatreníoblasti dohľadu uvedenýchodseku 1 orgán ESMA zohľadňuje povahuzávažnosť porušenia so zreteľom na tieto kritériá:

    a)trvaniefrekvencia výskytu porušenia;

    b)či porušenie spôsobilo finančnú trestnú činnosť, uľahčilo ju alebonej inak prispelo;

    c)čiporušeniu došlo úmyselne alebonedbanlivosti;

    d)stupeň zodpovednosti osoby zodpovednej za porušenie;

    e)finančná sila poskytovateľa ratingov ESG na základe jeho celkového ročného čistého obratu;

    f)vplyv porušenia na záujmy retailových investorov;

    g)význam ziskov, ktoré poskytovateľ ratingov ESG dosiahol, alebo strát, ktorým zabránil, alebo strát tretích strán vyplývajúcichporušenia, pokiaľ takéto ziskystraty možno určiť;

    h)úroveň spolupráce poskytovateľa ratingov ESGorgánom ESMA bez toho, aby bola dotknutá potreba zaistiť navrátenie ziskov, ktoré tento poskytovateľ ratingov ESG dosiahol, alebo strát, ktorým sa vyhol;

    i)predchádzajúce porušenia zo strany poskytovateľa ratingov ESG;

    j)opatrenia prijaté po porušení zo strany poskytovateľa ratingov ESG, aby sa zabránilo jeho opakovaniu.

    4.Orgán ESMA bez zbytočného odkladu oznamuje akékoľvek opatrenie prijaté podľa odseku 1 osobe zodpovednej za porušenie. Orgán ESMA každé takéto opatrenie zverejní na svojom webovom sídle do 10 pracovných dní odo dňa jeho prijatia.

    Zverejnenie uvedené v prvom pododseku obsahuje všetky tieto body:

    a)vyhlásenie,ktorom sa potvrdzuje právo poskytovateľa ratingov ESG odvolať sa proti rozhodnutiu;

    b)v náležitých prípadoch vyhlásenie,ktorom sa potvrdzuje podanie odvolania a v ktorom sa uvádza, že takéto odvolanie nemá pozastavujúci účinok;

    c)vyhlásenie,ktorom sa uvádza, že orgán ESMA má možnosť pozastaviť uplatňovanie napadnutého rozhodnutiasúladečlánkom 60 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

    Článok 34

    Pokuty

    1.Ak orgán ESMA zistí, že poskytovateľ ratingov ESG alebo prípadne jeho právny zástupca úmyselne alebonedbanlivosti porušil toto nariadenie, prijme rozhodnutieuložení pokuty. Maximálna výška pokuty je 10 % celkového ročného čistého obratu poskytovateľa ratingov ESG vypočítaného na základe najaktuálnejšieho dostupného finančného výkazu schváleného riadiacim orgánom poskytovateľa ratingov ESG.

    2.Ak je poskytovateľ ratingov ESG materským podnikom alebo dcérskou spoločnosťou materského podniku, od ktorého sa vyžaduje vypracovanie konsolidovanej účtovnej závierky podľa smernice 2013/34/EÚ, príslušný celkový ročný čistý obrat je buď celkový ročný čistý obrat alebo zodpovedajúci druh príjmusúladepríslušným právom Únieoblasti účtovníctva podľa najaktuálnejšej dostupnej konsolidovanej účtovnej závierky schválenej riadiacim orgánom konečného materského podniku.

    3.Pri stanovovaní výšky pokuty podľa odseku 1 orgán ESMA zohľadňuje kritériá stanovenéčlánku 33 ods. 3.

    4.Bez ohľadu na odsek 3, ak mal poskytovateľ ratingov ESG priamo alebo nepriamo finančný prospechporušenia, výška pokuty sa rovná prinajmenšom tomuto prospechu.

    5.Ak konanie alebo opomenutie konania zo strany poskytovateľa ratingov ESG predstavuje viac ako jedno porušenie tohto nariadenia, uplatňuje sa len vyššia pokuta vypočítanásúladeodsekom 2, ktorá sa vzťahuje na jednotýchto porušení.

    Článok 35

    Pravidelné platby penále

    1.Orgán ESMA ukladá rozhodnutím pravidelné platby penálecieľom prinútiť:

    a)poskytovateľa ratingov ESG, abysúladerozhodnutím prijatým podľa článku 33 ukončil porušovanie;

    b)osoby uvedenéčlánku 30 ods. 1, aby:

    1.poskytli úplné informácie, ktoré boli vyžiadané rozhodnutím prijatým podľa článku 30;

    2.sa podrobili vyšetrovaniu,najmä aby poskytli úplné záznamy, údaje, postupy alebo akékoľvek iné požadované materiályaby doplniliopravili ostatné informácie poskytnuté pri vyšetrovaní, ktoré sa začalo na základe rozhodnutia prijatého podľa článku 30;

    3.sa podrobili kontrole na mieste nariadenej rozhodnutím prijatým podľa článku 32.

    2.Pravidelné platby penále musia byť účinnéprimerané. Orgán ESMA ukladá pravidelnú platbu penále za každý deň, až kým dotknutý poskytovateľ ratingov ESG alebo dotknutá osoba nesplní príslušné rozhodnutie uvedenéodseku 1.

    3.Bez ohľadu na odsek 2 je výška pravidelných platieb penále 3 % priemerného denného obratupredchádzajúcom účtovnom období aleboprípade fyzických osôb 2 % priemerného denného príjmupredchádzajúcom kalendárnom roku. Počíta sa od dátumu uvedenéhorozhodnutí, ktorým sa ukladá pravidelná platba penále.

    4.Pravidelná platba penále sa ukladá na obdobie najviac šiestich mesiacov od oznámenia rozhodnutia orgánu ESMA. Po skončení uvedeného obdobia orgán ESMA opatrenie preskúma.

    Článok 36

    Zverejňovanie, povaha, vymáhanie a odvádzanie pokút a pravidelných platieb penále

    1.Orgán ESMA zverejňuje všetky pokutypravidelné platby penále, ktoré uložil podľa článkov 3435, pokiaľ by ich zverejnenie vážne neohrozilo finančné trhy Únie alebo nespôsobilo neprimeranú škodu zúčastneným stranám. Takéto zverejnenie neobsahuje osobné údajezmysle nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2018/1725 54 .

    2.Pokutypravidelné platby penále uložené podľa článkov 3435 majú správnu povahu.

    3.Pokutypravidelné platby penále uložené podľa článkov 3435 sú vymáhateľné.

    Vymáhanie pokút a pravidelných platieb penále sa riadi predpismi procesného práva platnými v tom členskom štáte alebo v tej tretej krajine, na ktorých území sa vykonáva.

    4.Pokutypravidelné platby penále sa odvádzajú do všeobecného rozpočtu Európskej únie.

    Oddiel 3

    Postupy a preskúmanie

    Článok 37

    Procesné pravidlá pre prijímanie opatrení v oblasti dohľadu a ukladanie pokút

    1.Ak orgán ESMA zistí závažné náznaky možného porušenia tohto nariadenia, vymenuje nezávislého vyšetrujúceho úradníkarámci orgánu ESMA na vyšetrenie veci. Vymenovaný úradník sa nepodieľa ani saminulosti priamo či nepriamo nepodieľal na dohľade nad ratingmi ESG, ktorých sa porušenie týka,vykonáva svoju funkciu nezávisle od rady orgánov dohľadu ESMA.

    2.Vyšetrujúci úradník uvedenýodseku 1 vyšetruje údajné porušenia, pričom prihliada na pripomienky predložené osobami, voči ktorým sa vedie vyšetrovanie,úplný spis so svojimi zisteniami predkladá rade orgánov dohľadu ESMA.

    3.Vyšetrujúci úradník má právomoc žiadaťinformáciesúladečlánkom 30uskutočňovať vyšetrovaniakontroly na miestesúladečlánkami 3132.

    4.Vyšetrujúci úradník má pri plnení svojich úloh prístup ku všetkým dokladominformáciám, ktoré pri výkone dohľadu zhromaždil orgán ESMA.

    5.Počas vyšetrovania podľa tohto článku sa plne dodržiava právo na obhajobu osôb, voči ktorým sa vedie vyšetrovanie.

    6.Vyšetrujúci úradník pri predkladaní spisu so svojimi zisteniami rade orgánov dohľadu ESMA informuje osoby, voči ktorým sa vedie vyšetrovanie.

    7.Na základe spisu, ktorý obsahuje zistenia vyšetrujúceho úradníka,po vypočutí dotknutých osôbsúladečlánkom 38, akto tieto osoby požiadali, rada orgánov dohľadu ESMA posúdi, či sa jedna alebo viac osôb, voči ktorým sa viedlo vyšetrovanie, dopustili dotknutých porušení a v prípade, že sa dospejezáveru, žetakýmto porušeniam došlo, prijme opatrenieoblasti dohľadu podľa článku 33uloží pokutusúladečlánkom 34.

    8.Vyšetrujúci úradník sa nezúčastňuje na rokovaniach rady orgánov dohľadu ESMA ani inak nezasahuje do jej rozhodovacieho procesu.

    9.Komisia doplní toto nariadenie prijatím ďalších procesných pravidiel na účely výkonu právomoci orgánu ESMA ukladať pokuty alebo pravidelné platby penále, ktoré budú obsahovať aj ustanoveniapráve na obhajobu, časové ustanoveniaustanoveniavýbere pokút alebo pravidelných platieb penále,prijatím podrobných pravidielpremlčacích lehotách na ukladanievymáhanie sankcií.

    Pravidlá uvedené v prvom pododseku sa prijmú prostredníctvom delegovaných aktov v súlade s článkom 45.

    10.Ak orgán ESMA pri plnení svojich povinností podľa tohto nariadenia zistí závažné náznaky možnej existencie skutočností, ktoré by mohli predstavovať trestné činy, postúpi túto vec dotknutým vnútroštátnym orgánom na účely trestného stíhania. Orgán ESMA neuloží pokuty ani pravidelné platby penále vtedy, ak predchádzajúce oslobodenie spod obžaloby alebo odsúdenie na základe rovnakých skutočností alebo skutočností, ktoré sú vo svojej podstate rovnaké, už nadobudlo povahu rozhodnutej veci (res judicata)rámci trestného konania podľa vnútroštátneho práva.

    Článok 38

    Vypočutie osôb, voči ktorým sa vedie vyšetrovanie

    1.Pred prijatím každého rozhodnutia podľa článkov 33, 3435 poskytne orgán ESMA osobám, voči ktorým sa vedie konanie, príležitosť na vypočutiesúvislostijeho zisteniami. Orgán ESMA zakladá svoje rozhodnutia len na zisteniach, ku ktorým sa osoby, voči ktorým sa vedie konanie, mali možnosť vyjadriť.

    Prvý pododsek sa neuplatňuje, ak treba prijať naliehavé opatrenie podľa článku 33 s cieľom zabrániť značnému a hroziacemu poškodeniu finančného systému. V takomto prípade môže orgán ESMA prijať predbežné rozhodnutie a poskytne dotknutým osobám príležitosť, aby boli vypočuté čo najskôr po prijatí jeho rozhodnutia.

    2.Počas vyšetrovania sa plne rešpektuje právo na obhajobu osôb, voči ktorým sa vedie konanie. Majú právo na prístupspisu orgánu ESMAvýhradou oprávnených záujmov iných osôb na ochrane ich obchodného tajomstva. Právo na prístupspisu sa nevzťahuje na dôverné informácie alebo interné prípravné dokumenty orgánu ESMA.

    Článok 39

    Preskúmanie Súdnym dvorom

    Súdny dvor má neobmedzenú právomoc preskúmať rozhodnutia, ktorými orgán ESMA uložil pokutu alebo pravidelnú platbu penále. Môže zrušiť, znížiť alebo zvýšiť uloženú pokutu alebo pravidelnú platbu penále.

    Oddiel 4

    Poplatky a delegovanie

    Článok 40

    Poplatky za dohľad

    1.Orgán ESMA účtuje poplatky poskytovateľom ratingov ESGsúladedelegovaným aktom prijatým podľa odseku 2. Uvedené poplatkyplnom rozsahu pokrývajú výdavky orgánu ESMA potrebné na dohľad nad poskytovateľmi ratingov ESGna úhradu všetkých nákladov, ktoré môžu príslušným orgánom vzniknúť pri výkone ich práce podľa tohto nariadenia, najmädôsledku delegovania úlohsúladečlánkom 41.

    2.Výška individuálneho poplatku je primeraná čistému ročnému obratu dotknutého poskytovateľa ratingov ESG.

    Komisia prijme do XX XXXX XXXX delegované akty v súlade s článkom 45 s cieľom doplniť toto nariadenie určením druhov poplatkov, predmetu poplatkov, výšky poplatkov a spôsobu ich úhrady a v prípade potreby spôsobu, akým orgán ESMA uhradí príslušným orgánom všetky náklady, ktoré im mohli vzniknúť pri výkone práce podľa tohto nariadenia, najmä v dôsledku delegovania úloh uvedeného v článku 41.

    KAPITOLA 5

    Spolupráca medzi orgánom ESMA a vnútroštátnymi príslušnými orgánmi

    Článok 41

    Delegovanie úloh zo strany orgánu ESMA na príslušné orgány

    1.Ak je to potrebné na riadny výkon úlohoblasti dohľadu, orgán ESMA môže konkrétne úlohyoblasti dohľadu delegovať na príslušný orgán členského štátusúladeusmerneniami, ktoré orgán ESMA vydal podľa článku 16 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010. Medzi tieto konkrétne úlohyoblasti dohľadu môže patriť najmä právomoc žiadaťinformáciesúladečlánkom 30vykonávať vyšetrovaniakontroly na miestesúladečlánkom 31článkom 32.

    2.Pred tým, ako orgán ESMA deleguje úlohusúladeodsekom 1, konzultujedotknutým príslušným orgánom o:

    a)rozsahu úlohy, ktorá sa má delegovať;

    b)časovom pláne na vykonanie úlohy;

    c)zasielaní potrebných informácií orgánu ESMAzasielaní potrebných informácií orgánom ESMA.

    3.Orgán ESMA uhradí príslušnému orgánu náklady, ktoré mu vzniklidôsledku výkonu delegovaných úlohsúladedelegovaným aktom prijatým podľa článku 45.

    4.Každé delegovaniesúladeodsekom 1 orgán ESMAprimeraných intervaloch preskúma. Orgán ESMA môže delegovanie kedykoľvek odvolať.

    5.Delegovanie úloh nemá vplyv na zodpovednosť orgánu ESMA ani neobmedzuje jeho schopnosť vykonávať delegovanú činnosťdohliadať na ňu. Orgán ESMA nesmie delegovať povinnosti týkajúce sa dohľadu vrátane rozhodnutíudelení povolení, záverečných posúdenírozhodnutínásledných opatreniachsúvislostiporušovaním.

    Článok 42

    Výmena informácií

    Orgán ESMA a príslušné orgány si bez zbytočného odkladu navzájom poskytujú informácie požadované v záujme plnenia svojich povinností podľa tohto nariadenia.

    Článok 43

    Oznámenia a žiadosti príslušných orgánov o pozastavenie

    1.Príslušný orgán členského štátu, ktorý zistí, že sa na jeho území alebo na území iného členského štátu vykonávajú alebo vykonávali skutky, ktoré porušujú toto nariadenie, oznámi túto skutočnosť orgánu ESMA. Príslušný orgán, ktorý sa domnieva, že je to vhodné na účely vyšetrovania, môže navrhnúť orgánu ESMA, aby zvážil potrebu využiť právomoci podľa článku 30 vo vzťahuposkytovateľovi ratingov ESG, ktorý sa na týchto skutkoch podieľa.

    2.Orgán ESMA prijme náležité opatrenie. Orgán ESMA informuje oznamujúci príslušný orgánvýsledku a, pokiaľ je to možné, ajkaždom podstatnom priebežnom vývoji.

    3.Oznamujúci príslušný orgán členského štátu, ktorý sa domnieva, že poskytovateľ ratingov ESG, ktorý je zapísanýregistri uvedenomčlánku 13ktorého ratingy ESG sa používajú na území tohto členského štátu, porušil toto nariadenie spôsobom, ktorý výrazne ovplyvňuje ochranu investorov alebo stabilitu finančného systémutomto členskom štáte, môže požiadať orgán ESMA, aby pozastavil poskytovanie ratingov ESG dotknutým poskytovateľom ratingov ESG. Oznamujúci príslušný orgán predloží orgánu ESMA úplné zdôvodnenie svojej žiadosti.

    4.Ak sa orgán ESMA domnieva, že žiadosť uvedenáodseku 3 je neopodstatnená, písomnetom informuje oznamujúci príslušný orgán, pričom uvedie dôvody pre svoje stanovisko. Ak orgán ESMA považuje žiadosť za opodstatnenú, prijme primerané opatrenia na vyriešenie tohto problému.

    Článok 44

    Služobné tajomstvo

    1.Na orgán ESMA, príslušné orgányvšetky osoby, ktoré pracujú alebo pracovali pre orgán ESMA, pre príslušné orgány alebo akúkoľvek inú osobu, na ktorú orgán ESMA delegoval úlohy, vrátane zmluvných audítorovexpertov ESMA, sa vzťahuje povinnosť zachovávať služobné tajomstvo.

    2.    Všetky informácie, ktoré si podľa tohto nariadenia medzi sebou vymieňajú orgán ESMA, príslušné orgány, EBA, EIOPAESRB, sa považujú za dôvernévýnimkou prípadov:

    a)v ktorých orgán ESMA, príslušný orgán alebo iný orgán alebo dotknutý subjektčase oznámenia uvedie, že takáto informácia môže byť sprístupnená;

    b)v ktorých je takéto sprístupnenie informácie potrebné na účely právnych úkonov;

    c)v ktorých sa sprístupnené informácie používajúsúhrnnej alebo zovšeobecnenej forme,ktorej nie je možné identifikovať jednotlivých účastníkov finančného trhu.

    HLAVA IV

    DELEGOVANÉ A VYKONÁVACIE AKTY

    Článok 45

    Vykonávanie a odvolanie delegovania a námietky voči delegovaným aktom

    1.Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty za podmienok stanovenýchtomto článku.

    2.Právomoc prijímať delegované akty uvedenéčlánkoch 5, 21, 2240 sa Komisii udeľuje na dobu neurčitú od [Úrad pre publikácie: vložte dátum nadobudnutia účinnosti].

    3.Delegovanie právomoci uvedenéčlánkoch 5, 21, 2240 môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať. Rozhodnutímodvolaní sa ukončuje delegovanie právomoci, ktoré saňom uvádza. Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejneníÚradnom vestníku Európskej únie aleboneskoršiemu dátumu, ktorý jeňom určený. Nie je ním dotknutá platnosť delegovaných aktov, ktoré už nadobudli účinnosť.

    4.Komisia pred prijatím delegovaného aktu konzultujeexpertmi určenými jednotlivými členskými štátmisúlade so zásadami stanovenýmiMedziinštitucionálnej dohode13. apríla 2016lepšej tvorbe práva.

    5.Komisia oznamuje delegovaný akt hneď po jeho prijatí súčasne Európskemu parlamentuRade.

    6.Delegovaný akt prijatý podľa článkov 7, 33, 3440 nadobudne účinnosť, len ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietkulehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentuRade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlamentRada informovali Komisiusvojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺži[dva mesiace].

    7.Ak do uplynutia lehoty uvedenejodseku 6 Európsky parlament ani Rada nevzniesli námietku voči delegovanému aktu, tento akt sa uverejníÚradnom vestníku Európskej únienadobudne účinnosť dňom, ktorý jeňom stanovený. Delegovaný akt sa môže uverejniťÚradnom vestníku Európskej únienadobudnúť účinnosť pred uplynutím tejto lehoty, ak Európsky parlament aj Rada informovali Komisiusvojom úmysle nevzniesť námietky.

    8.Delegovaný akt nenadobudne účinnosťprípade, ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu vzniesli námietkulehote uvedenejodseku 1.súladečlánkom 296 Zmluvyfungovaní Európskej únie inštitúcia, ktorá vznesie námietku voči delegovanému aktu, uvedie dôvody jej vznesenia.

    Článok 46

    Zmeny príloh

    S cieľom zohľadniť vývoj na finančných trhoch vrátane medzinárodného vývoja, a to najmä vo vzťahu k udržateľnému financovaniu, môže Komisia prostredníctvom delegovaných aktov v súlade s článkom 45 prijať opatrenia na zmenu príloh.

    Článok 47

    Postup výboru

    1.Komisii pomáha Európsky výbor pre cenné papiere zriadený rozhodnutím Komisie 2001/528/ES 55 . Uvedený výbor je výboromzmysle nariadenia Európskeho parlamentuRady (EÚ) č. 182/2011 56 .

    2.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    HLAVA V

    PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

    Článok 48

    Prechodné ustanovenia

    1.Poskytovatelia ratingov ESG, ktorí poskytli svoje službydeň nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, informujú do troch mesiacov orgán ESMA, či chcú pokračovaťposkytovaní svojich služieb,požiadajúpovoleniesúladečlánkom 5.takom prípade požiadajúpovolenie do šiestich mesiacov od dátumu začatia uplatňovania tohto nariadenia.

    2.Odchylne od prvého odseku, poskytovatelia ratingov ESG, ktorí sú podľa článku 3 smernice 2013/34/EÚ zaradení do kategórie malýchstredných podnikov, požiadajúpovolenie do 24 mesiacov od dátumu začatia uplatňovania tohto nariadenia.

    3.Poskytovatelia ratingov ESG, ktorí sú podľa článku 3 smernice 2013/34/EÚ zaradení do kategórie malýchstredných podnikovktorí vstupujú na trh po [prosím vložte dátum začatia uplatňovania], upovedomia orgán ESMA pred začatím poskytovania svojich služiebpožiadajúpovolenie do 12 mesiacov od tohto oznámenia.

    Článok 49

    Preskúmanie

    1.Komisia vyhodnotí uplatňovanie tohto nariadenia do [piatich rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia].

    2.Komisia predloží Európskemu parlamentuRade správuhlavných zisteniach vyplývajúcichhodnotenia. Komisia pri vykonávaní hodnotenia zohľadní vývoj trhupríslušné dôkazy, ktoré mádispozícii.

    3.Ak to Komisia považuje za vhodné,správe sa pripojí legislatívny návrh na zmenu príslušných ustanovení tohto nariadenia.

    Článok 50

    Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od [6 mesiacov po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia].

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Štrasburgu

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda/predsedníčka    predseda/predsedníčka

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy

    1.2.Príslušné oblasti politiky

    1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

    1.4.Ciele

    1.4.1.Všeobecné ciele

    1.4.2.Špecifické ciele

    1.4.3.Očakávané výsledkyvplyv

    1.4.4.Ukazovatele výkonnosti

    1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

    1.5.1.Požiadavky, ktoré sa majú splniťkrátkodobom alebo dlhodobom horizonte, vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

    1.5.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

    1.5.3.Poznatky získanépodobných skúsenostíminulosti

    1.5.4.Zlučiteľnosťviacročným finančným rámcommožná synergiainými vhodnými nástrojmi

    1.5.5.Posúdenie rôznych disponibilných možností financovania vrátane možnosti prerozdelenia

    1.6.Trvaniefinančný vplyv návrhu/iniciatívy

    1.7.Plánované metódy plnenia rozpočtu

    2.OPATRENIAOBLASTI RIADENIA

    2.1.Zásady monitorovaniapredkladania správ

    2.2.Systémy riadeniakontroly

    2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platbystratégie kontroly

    2.2.2.Informáciezistených rizikáchsystémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

    2.2.3.Odhadopodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontrolyhodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov)posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbeuzavretí)

    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodomnezrovnalostiam

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

    3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámcarozpočtové riadky výdavkov

    3.2.Odhadovaný finančný vplyv návrhu na rozpočtové prostriedky

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na operačné rozpočtové prostriedky

    3.2.2.Odhadované výstupy financovanéoperačných rozpočtových prostriedkov

    3.2.3.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

    3.2.3.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

    3.2.4.Súladplatným viacročným finančným rámcom

    3.2.5.Príspevky od tretích strán

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy

    Návrh nariadenia [Európskeho parlamentu a Rady] o transparentnosti a činnostiach poskytovateľov environmentálnych, sociálnych a správnych ratingov (ratingov ESG).

    1.2.Príslušné oblasti politiky

    Oblasť politiky: finančná stabilita, finančné služby a únia kapitálových trhov

    1.3.Návrh sa týka

     novej akcie

     novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 57

     predĺženia trvania existujúcej akcie

     zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie

    1.4.Ciele

    1.4.1.Všeobecné ciele

    Všeobecným cieľom tejto iniciatívy je lepšie využívať potenciál vnútorného trhu a prispieť k prechodu na plne udržateľný a inkluzívny hospodársky a finančný systém v súlade s Európskou zelenou dohodou a cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja. To možno dosiahnuť zlepšením schopnosti investorov prijímať informované rozhodnutia týkajúce sa udržateľnosti investícií, ako aj pomocou spoločnostiam pri porozumení ich výkonnosti v oblasti udržateľnosti.

    Keďže ratingy ESG a podkladové údaje sa používajú na prijímanie investičných rozhodnutí a alokáciu kapitálu, cieľom iniciatívy je na základe regulovania poskytovateľov ratingov ESG zlepšiť kvalitu a transparentnosť ratingov ESG a umožniť tak investorom a hodnoteným spoločnostiam prijímať informovanejšie rozhodnutia vo vzťahu k riadeniu rizík ESG a vplyvov ich investícií alebo činností. Súčasne je dôležité posilniť dôveru v činnosti poskytovateľov ratingov ESG tým, že sa zabezpečí náležité fungovanie trhu a že poskytovatelia ratingov ESG budú predchádzať konfliktom záujmov a riadiť ich.

    1.4.2.Špecifické ciele

    Existujú dva špecifické ciele, ktoré súvisia s dvomi príčinami problémov:

    – väčšia jednoznačnosť charakteristík ratingov ESG (čo znamenajú a aké sledujú ciele), metodík a zdrojov údajov alebo odhadov použitých na získanie ratingov ESG,

    – zabezpečenie väčšej jasnosti v súvislosti s činnosťami poskytovateľov ratingov ESG, ako aj zaistenie prevencie a zmiernenia rizík konfliktu záujmov na úrovni poskytovateľov ratingov ESG.

    1.4.3.Očakávané výsledkyvplyv

    Uveďte, aký vplyv by mal mať návrh/iniciatíva na prijímateľov/cieľové skupiny.

    Týmto návrhom by sa mala zabezpečiť transparentnosť a jasnosť činností poskytovateľov ratingov ESG. Malo by to byť prínosom pre používateľov týchto ratingov, ale aj pre hodnotené spoločnosti a ďalšie zainteresované strany. Týmto návrhom sa prispeje k cieľom Európskej zelenej dohody a stratégii v oblasti udržateľného financovania.

    Návrh bude mať výrazný priamy a nepriamy hospodársky vplyv na príslušné strany. Po prvé, na poskytovateľov ratingov ESG sa budú vzťahovať požiadavky na sprístupnenie informácií a ďalšie operačné požiadavky, pri ktorých vznikajú náklady. Po druhé, používatelia ratingov ESG a hodnotené subjekty budú môcť využívať väčšiu transparentnosť charakteristík ratingov ESG a činností poskytovateľov ratingov ESG. Bude to mať vplyv aj na subjekty verejného sektora (ESMA), najmä v súvislosti so zavedením dohľadu nad poskytovateľmi ratingov ESG, a to aj v rámci ich existujúcej štruktúry.

    1.4.4.Ukazovatele výkonnosti

    Uveďte ukazovatele na monitorovanie pokroku a dosiahnutých výsledkov.

    Identifikovali sa tieto ukazovatele výkonnosti:

    Cieľ č. 1

       počet sprístupnených ratingov ESG,

       počet ratingov ESG, pri ktorých existujú finančné riziká a/alebo ciele vplyvu,

       informácie, ktoré poskytovatelia ratingov ESG sprístupnili verejnosti online, najmä vypracovanie prípadných brožúr/informačných dokumentov,

       miera, do akej sa odlišujú ratingy/bodovania ESG, ktoré merajú rovnaké aspekty, medzi ratingovými agentúrami,najmä, či sa rozdielnosť postupom času zmenšuje,

       či sa zvýšila korelácia ratingov ESGpodobnými cieľmi.

    Cieľ č. 2

       nárast vyžívania ratingov ESG používateľmiemitentmi,

       výškatrhový podiel investícií ESG na základe ratingov ESG,

       počet škandálov spojenýchratingmi ESG.

    1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

    1.5.1.Požiadavky, ktoré sa majú splniťkrátkodobom alebo dlhodobom horizonte, vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

    Tento návrh je neoddeliteľnou súčasťou obnovenej stratégie Európskej komisie v oblasti udržateľného financovania, ktorá bola prijatá v júli 2021. Environmentálne, sociálne a správne (ESG) ratingy zohrávajú podpornú úlohu pri správnom fungovaní trhu EÚ s udržateľným financovaním, keďže prinášajú dôležité zdroje informácií pre investičné stratégie, riadenie rizika a povinnosti investorov a finančných inštitúcií zverejňovať informácie. Zároveň ich používajú spoločnosti, ktoré chcú lepšie porozumieť rizikám a príležitostiam súvisiacim s udržateľnosťou, ktoré sú spojené s ich činnosťami alebo činnosťami ich partnerov, ako aj tomu, ako sú na tom v porovnaní so svojimi partnermi, pokiaľ ide o tieto otázky.

    Cieľom tohto návrhu je zlepšiť využívanie potenciálu vnútorného trhu a únie kapitálových trhov a prispieť k prechodu na plne udržateľný a inkluzívny hospodársky a finančný systém v súlade s Európskou zelenou dohodou a cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja.

    Súčasný trh s ratingmi ESG má nedostatky a nefunguje správne, pričom nie sú uspokojené potreby používateľov a hodnotených subjektov v oblasti ratingov ESG a dôvera v ratingy je oslabená. Tento problém má viacero odlišných rozmerov. Ide najmä o i) nedostatočnú transparentnosť charakteristík ratingov ESG, ich metodík a zdrojov údajov a ii) nejasnosť toho, ako fungujú poskytovatelia ratingov ESG. Ratingy ESG preto neplnia svoj účel a dostatočne neumožňujú používateľom, investorom a hodnoteným subjektom prijímať informované rozhodnutia, pokiaľ ide o riziká, vplyvy a príležitosti spojené s ESG.

    1.5.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

    V súčasnosti neexistuje žiadny regulačný rámec EÚ pre poskytovateľov ratingov ESG. Členské štáty neregulujú ich činnosti ani podmienky, za ktorých poskytujú svoje produkty alebo služby.

    Cieľ tejto iniciatívy, ktorým je zlepšiť jednoznačnosť charakteristík ratingov ESG, ale takisto činností poskytovateľov ratingov ESG, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni členských štátov. Na správne fungovanie kapitálových trhov EÚ a podporu prechodu na plne udržateľný a inkluzívny hospodársky a finančný systém v súlade s Európskou zelenou dohodou a cieľmi OSN v oblasti udržateľného rozvoja je nevyhnutné prijať opatrenia na úrovni EÚ.

    Keďže v jurisdikciách po celom svete sa upriamuje čoraz väčšia pozornosť na udržateľné investovanie a ratingy ESG, je dôležité, aby EÚ spolupracovala so svojimi partnermi na základe koherentného a komplexného európskeho prístupu.

    Hoci by členské štáty mohli samostatne prijať opatrenia na posilnenie spoľahlivosti a porovnateľnosti ratingov ESG, je pravdepodobné, že okrem toho, že sa obmedzí porovnateľnosť medzi ratingmi, takéto opatrenia sa budú medzi členskými štátmi výrazne líšiť, čo môže viesť k odlišným úrovniam transparentnosti, prekážkam pre účastníkov trhu a výzvam pre subjekty vykonávajúce cezhraničnú činnosť (keďže to platí najmä pre tento trh s používateľmi vo viacerých členských štátoch). To by spôsobilo problémy a zmätok pre hodnotené spoločnosti a rovnako aj používateľov ratingov a mohlo by to v konečnom dôsledku viesť k nerovnomernej ochrane investorov v jednotlivých členských štátoch.

    1.5.3.Poznatky získanépodobných skúsenostíminulosti

    Na základe skúseností s dohľadom nad ratingovými agentúrami a so zreteľom na skutočnosť, že ratingy ESG nie sú v súčasnosti také systémovo dôležité ako úverové ratingy, sa bude pri nich vyžadovať nižšia úroveň intenzity dohľadu ako tá, ktorú v súčasnosti orgán ESMA uplatňuje na ratingové agentúry. V porovnaní s nákladmi na dohľad nad ratingovými agentúrami sa preto počet ekvivalentov plného pracovného času znížil o viac ako 50 % vzhľadom na predpoklad, že pri poskytovateľoch ratingov ESG sa vyžaduje nižšia úroveň intenzity dohľadu ako tá, ktorú v súčasnosti orgán ESMA uplatňuje na ratingové agentúry.

    Úloha ratingov ESG vo finančnom ekosystéme a ich používanie na regulačné účely sa však v blízkej budúcnosti pravdepodobne posilnia, a preto sa pravdepodobne zvýši aj intenzita úloh v oblasti dohľadu.

    Pre porovnanie – v súčasnosti existuje 29 ratingových agentúr, ktoré sú registrované alebo osvedčené orgánom ESMA, zatiaľ čo v EÚ pôsobí 59 poskytovateľov ratingov ESG.

    Na základe existujúcich skúseností s registráciou ratingových agentúr sa v súčasnosti odhaduje, že registrovať jeden subjekt by bez ohľadu na jeho veľkosť trvalo 0,5 ekvivalentu plného pracovného času (šesť mesiacov). Zo skúseností takisto vyplýva, že je nepravdepodobné, aby sa registrácia subjektu dokončila skôr ako za šesť mesiacov.

    Poznatky získané z regulovania nových trhov/nových poskytovateľov (ako sú ratingové agentúry alebo správcovia referenčných hodnôt) naznačujú, že hlavným úsilím v prvom roku(-och) je udeliť povolenie existujúcim subjektom/registrovať existujúce subjekty. Od druhého roku sú však okrem udelenia povolenia/registrácie potrební aj zamestnanci na vykonávanie dohľadu nad subjektmi, ktorým bolo udelené povolenie/ktoré boli registrované v predchádzajúcich rokoch.

    Pre porovnanie, orgán ESMA má 37 dočasných zamestnancov a 14 zmluvných zamestnancov (spolu 51), ktorí sú zahrnutí do rozpočtu pre čiastkovú činnosť týkajúcu sa ratingových agentúr na rok 2023. To zahŕňa hlavných zamestnancov a centralizované služby. Orgán ESMA bol poverený úlohou priameho dohľadu nad ratingovými agentúrami v roku 2011. Poznatky získané za posledných 12 mesiacov preukazujú, že priamy dohľad nad subjektmi si vyžaduje skúsených zamestnancov, ktorí sú zamestnaní na trvalom základe, preto je v prípade dohľadu nad ratingovými agentúrami počet dočasných zamestnancov oveľa vyšší ako počet zmluvných zamestnancov.

    1.5.4.Zlučiteľnosťviacročným finančným rámcommožná synergiainými vhodnými nástrojmi

    Komisia je odhodlaná dosiahnuť zelenú transformáciu hospodárstva EÚ, ako sa stanovuje v oznámení z decembra 2019 o Európskej zelenej dohodev stratégii financovania prechodu na udržateľné hospodárstvo.

    Vďaka návrhu týkajúcemu sa ratingov ESG sa prispeje k tomuto programu tým, že sa zlepší transparentnosť v oblasti činností dôležitého typu účastníka finančného trhu, čo takisto pomôže nasmerovať súkromné investície do udržateľných projektov a činností.

    Tento legislatívny návrh je v súlade s viacročným finančným rámcom.

    1.5.5.Posúdenie rôznych disponibilných možností financovania vrátane možnosti prerozdelenia

    Orgán ESMA by bol poverený udeľovaním povolenípriebežným dohľadom nad sektorom, čo by si vyžadovalo ďalšie zdroje. Celkový ročný nárast nákladov sa odhaduje na približne 3,7 až 3,8 milióna EUR. Tieto náklady sa nebudú hradiťrozpočtu EÚ, keďže návrh bude obsahovať ustanovenie, že orgán ESMA môže účtovať poskytovateľom ratingov ESG poplatky za udelenie povoleniaza dohľad 58 , ktorými sa pokryjú všetky náklady na dohľad. Tento postup je podobný akoiných oblastiach,ktorých orgán ESMA zodpovedá za vykonávanie dohľadu nad určitými subjektmi (napr. ratingovými agentúrami).

    1.6.Trvaniefinančný vplyv návrhu/iniciatívy

     obmedzené trvanie

       Návrh/iniciatíva jeplatnosti od [DD/MM]RRRR do [DD/MM]RRRR.

       Finančný vplyv trvá od RRRR do RRRR.

     neobmedzené trvanie

    Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od roku 2022 do roku 2024

    a potom bude vykonávanie pokračovaťplnom rozsahu.

    1.7.Plánovaný spôsob riadenia 59

     Priame riadenie na úrovni Komisie prostredníctvom

       výkonných agentúr

     Zdieľané riadenie s členskými štátmi

     Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

    ◻ medzinárodné organizácie a ich agentúry (uveďte),

    ◻ Európska investičná banka (EIB) a Európsky investičný fond,

    ☑ subjekty uvedené v článkoch 70 a 71,

    ◻ verejnoprávne subjekty,

    ◻ súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ tieto subjekty poskytujú dostatočné finančné záruky,

    ◻ súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstva a ktoré poskytujú primerané finančné záruky,

    ◻ osoby poverené vykonávaním osobitných akcií v oblasti SZBP podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte.

    Poznámky

    Neuvádza sa.

    2.OPATRENIAOBLASTI RIADENIA

    2.1.Zásady monitorovaniapredkladania správ

    Uveďte frekvenciu a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

    V súlade s existujúcimi opatreniami európske orgány dohľadu vypracúvajú pravidelné správy o svojej činnosti (vrátane interných správ pre vrcholový manažment, správ pre rady a výročnej správy), pričom ich využívanie zdrojov a ich výkonnosť podliehajú auditom Dvora audítorov a Útvaru Komisie pre vnútorný audit. Monitorovanie a podávanie správ o činnostiach zahrnutých v návrhu bude v súlade s už existujúcimi požiadavkami, ako aj s akýmikoľvek novými požiadavkami vyplývajúcimi z tohto návrhu.

    2.2.Systémy riadeniakontroly

    2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platbystratégie kontroly

    Riadenie bude nepriame prostredníctvom európskych orgánov dohľadu. Mechanizmus financovania by sa realizoval prostredníctvom poplatkov za udelenie povolenia a za dohľad vyberaných orgánom ESMA od poskytovateľov ratingov ESG.

    2.2.2.Informáciezistených rizikáchsystémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

    V súvislosti so zákonným, hospodárnym, účinným a efektívnym používaním pridelených rozpočtových prostriedkov vyplývajúcim z návrhu sa predpokladá, že návrh neprinesie významné nové riziká, na ktoré by sa nevzťahoval existujúci rámec vnútornej kontroly. Nová výzva sa však môže týkať zabezpečenia včasného výberu poplatkov od poskytovateľov ratingov ESG.

    2.2.3.Odhadopodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontrolyhodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov)posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbeuzavretí)

    Systémy riadenia a kontroly stanovené v nariadeniach o európskych orgánoch dohľadu sa už vykonávajú. Európske orgány dohľadu úzko spolupracujú s Útvarom Komisie pre vnútorný audit s cieľom zabezpečiť, aby sa príslušné normy dodržiavali vo všetkých oblastiach rámca vnútornej kontroly. Tieto opatrenia sa budú uplatňovať aj so zreteľom na úlohu európskych orgánov dohľadu podľa tohto návrhu. Európsky parlament okrem toho každý rozpočtový rok na základe odporúčania Rady udelí každému európskemu orgánu dohľadu absolutórium za plnenie jeho rozpočtu.


    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodomnezrovnalostiam

    Uveďte existujúce alebo plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie na boj proti podvodom.

    Na účel boja proti podvodom, korupcii a inej nezákonnej činnosti sa na európske orgány dohľadu bez obmedzenia uplatňujú ustanovenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF). Európske orgány dohľadu majú osobitnú stratégiu na boj proti podvodom a nadväzujúci akčný plán. Posilnené činnosti európskych orgánov dohľadu v oblasti boja proti podvodom budú v súlade s pravidlami a usmerneniami stanovenými v nariadení o rozpočtových pravidlách (opatrenia zamerané na boj proti podvodom ako súčasť správneho finančného riadenia), s politikami úradu OLAF v oblasti predchádzania podvodom a s ustanoveniami zahrnutými v stratégii Komisie pre boj proti podvodom [KOM(2011) 376], ako aj v rámci spoločného prístupu k decentralizovaným agentúram EÚ (júl 2012) a v súvisiacom pláne. V nariadeniach, ktorými sa zriaďujú európske orgány dohľadu, ako aj v nariadeniach o rozpočtových pravidlách európskych orgánov dohľadu sú navyše uvedené ustanovenia o plnení a kontrole rozpočtu európskych orgánov dohľadu a uplatniteľných rozpočtových pravidlách vrátane pravidiel zameraných na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

    3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámcarozpočtové riadky výdavkov

    ·Existujúce rozpočtové riadky

    V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

    Okruh viacročného finančného rámca

    Rozpočtový riadok

    Druh  
    výdavkov

    Príspevky

    Číslo  

    DRP/NRP 60 .

    krajín EZVO 61

    kandidátskych krajín 62

    tretích krajín

    v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

    Neuvádza sa.

    DRP

    NIE

    NIE

    NIE

    NIE

    ·Požadované nové rozpočtové riadky

    V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

    Okruh viacročného finančného rámca

    Rozpočtový riadok

    Druh 
    výdavkov

    Príspevky

    Číslo  

    DRP/NRP

    krajín EZVO

    kandidátskych krajín

    tretích krajín

    v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

    Neuvádza sa.

    3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Okruh viacročného finančného  
    rámca

    Číslo

    [Okruh……………...………………………………………………………]

    [Subjekt]: <…….>

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Hlava 1:

    Záväzky

    (1)

    Platby

    (2)

    Hlava 2:

    Záväzky

    (1a)

    Platby

    (2a)

    Hlava 3:

    Záväzky

    (3a)

    Platby

    (3b)

    Rozpočtové prostriedky 
    pre [subjekt] <…….> SPOLU

    Záväzky

    = 1 + 1a + 3a

    Platby

    = 2 + 2a

    +3b





    Okruh viacročného finančného  
    rámca

    7

    „Administratívne výdavky“

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    GR: <…….>

    Ľudské zdroje 

    • Ostatné administratívne výdavky

    GR <…….> SPOLU

    Rozpočtové prostriedky

    Rozpočtové prostriedky 
    OKRUHU 7 
    viacročného finančného rámca SPOLU

    (Záväzky spolu = Platby spolu)

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Rozpočtové prostriedky  
    OKRUHOV 1 až 7 
    viacročného finančného rámca SPOLU

    Záväzky

    Platby

    3.2.2.Odhadovaný vplyv na rozpočtové prostriedky orgánu ESMA

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov.

       Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto operačných rozpočtových prostriedkov:

    viazané rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Uveďte ciele a výstupy

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    VÝSTUPY

    Druh 63

    Priemerné náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet

    Náklady

    Počet spolu

    Náklady spolu

    ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 1: Prihlásenie (onboarding) subjektov do systému vykazovania na účely dohľadu

    ‒ Výstup

    Prihlásené subjekty

    40

    0,035

    10

    0,005

    9

    0,005

    59

    0,045

    Špecifický cieľ č. 1 medzisúčet

    40

    0,035

    10

    0,005

    9

    0,005

    59

    0,045

    ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 2

    ‒ Výstup

    ‒ Výstup

    Špecifický cieľ č. 2 medzisúčet

    NÁKLADY SPOLU

    40

    0,035

    10

    0,005

    9

    0,005

    59

    0,045

    3.2.3.Odhadovaný vplyv na ľudské zdroje orgánu ESMA

    3.2.3.1.Zhrnutie

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

       Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto administratívnych rozpočtových prostriedkov:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Dočasní zamestnanci (funkčná skupina AD)

    0,587

    1,198

    1,222

    3,006

    Dočasní zamestnanci (funkčná skupina AST)

    0,098

    0,200

    0,203

    0,501

    Zmluvní zamestnanci

    0,918

    1,873

    1,720

    4,512

    Vyslaní národní experti

    SPOLU 64

    1,603

    3,271

    3,145

    8,020

    Požiadavky na zamestnancov (ekvivalent plného pracovného času):

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Dočasní zamestnanci (funkčná skupina AD)

    6

    6

    6

    18

    Dočasní zamestnanci (funkčná skupina AST)

    1

    1

    1

    3

    Zmluvní zamestnanci

    12

    12

    10

    34

    Vyslaní národní experti

    SPOLU

    19

    19

    17

     

    3.2.3.2.Odhadované potreby ľudských zdrojov pre príslušné GR

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

       Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie týchto ľudských zdrojov:

    odhady sa zaokrúhľujú na celé čísla (alebo najviac na jedno desatinné miesto)

    Rok 
    N

    Rok 
    N + 1

    Rok N + 2

    Rok N + 3

    Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

    ·Plán pracovných miest (úradnícidočasní zamestnanci)

    20 01 02 01 a 20 01 02 02 (ústredie a zastúpenia Komisie)

    20 01 02 03 (delegácie)

    01 01 01 01 (nepriamy výskum)

    10 01 05 01 (priamy výskum)

    Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času ) 65

    20 02 01(ZZ, VNE, DAZ z celkového finančného krytia)

    20 02 03 (ZZ, MZ, VNE, DAZ, PED v delegáciách)

    Rozpočtové riadky (uveďte)  66

    ‒ ústredie 67  

    – delegácie

    01 01 01 02 (ZZ, VNE, DAZ – nepriamy výskum)

    10 01 05 02 (ZZ, VNE, DAZ – priamy výskum)

    Iné rozpočtové riadky (uveďte)

    SPOLU

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

    Úradníci a dočasní zamestnanci

    Externí zamestnanci

    Opis výpočtu nákladov na ekvivalent plného pracovného času by mal byť uvedený v oddiele 3 prílohy V.

    3.2.4.Súladplatným viacročným finančným rámcom

       Návrh/iniciatíva jesúladeplatným viacročným finančným rámcom.

       Návrh/iniciatíva si vyžaduje zmenuplánovaní príslušného okruhu vo viacročnom finančnom rámci.

    Vysvetlite požadovanú zmenu v plánovaní a uveďte príslušné rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

    Neuvádza sa.

       Návrh/iniciatíva si vyžaduje, aby sa použil nástroj flexibility alebo aby sa uskutočnila revízia viacročného finančného rámca 68 .

    Vysvetlite, čo sa požaduje, a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

    Neuvádza sa.

    3.2.5.Príspevky od tretích strán

       Návrh/iniciatíva nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami.

       Návrh/iniciatíva zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je odhadnuténasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Spolu

    Odhad nákladov financovaných z poplatkov za dohľad

    1,911

    3,833

    3,685

    9,430

    Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU (vrátane príspevkov zamestnávateľa na dôchodkové zabezpečenie)

    1,911

    3,833

    3,685

    9,430

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

       Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

       Návrh/iniciatíva má tento finančný vplyv na príjmy:

       vplyv na vlastné zdroje

       vplyv na iné príjmy

    uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rozpočtový riadok príjmov:

    Rozpočtové prostriedky k dispozícii v bežnom rozpočtovom roku

    Vplyv návrhu/iniciatívy 69

    Rok 
    N

    Rok 
    N + 1

    Rok 
    N + 2

    Rok 
    N + 3

    Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

    Článok ………….

    V prípade rôznych pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

    Uveďte spôsob výpočtu vplyvu na príjmy.



    Príloha k legislatívnemu finančnému výkazu

    Všeobecné predpoklady

    ·Právne predpisy nadobudnú účinnosťdruhej polovici roka 2024.

    ·Priamy dohľadpoplatky sa začnú uplatňovaťšesť mesiacov neskôr,roku 2025.

    ·Náklady na dodatočné výdavky na zamestnancov (hlava I) sa vypočítali na základe priemerných nákladov na zamestnancov platných od januára 2023,to 171 000 EUR na dočasného zamestnanca91 000 EUR na zmluvného zamestnanca (t. j. štandardné náklady okrem štandardných prípravných nákladov vo výške 29 000 EUR na náklady na budovyIT spojenédodatočnými ekvivalentmi plného pracovného času).

    Na tieto štandardné náklady sa uplatnil aktuálne platný opravný koeficient pre Paríž (118,7) a následne sa indexovali sadzbou 2 % na roky nasledujúce po roku 2023 (ako je bežnou praxou pri plánovaní rozpočtu Únie zohľadňujúc skutočnosť, že v niektorých rokoch môže byť inflácia nižšia a v niektorých vyššia).

    ·Náklady na dodatočné výdavky na infraštruktúruoperačné výdavky (hlava II) sa vypočítali na základe štandardného prípravného príspevku vo výške 29 000 EUR na náklady na budovyIT spojenédodatočnými ekvivalentmi plného pracovného času, ktorý bol indexovaný sadzbou 2 % na roky nasledujúce po roku 2023. Okrem toho sa do ostatných administratívnych nákladov, na ktoré sa nevzťahuje prípravný príspevok, zahrnuli štandardné náklady 2 500 EUR na ekvivalent plného pracovného času (takisto indexované sadzbou 2 % na roky nasledujúce po roku 2023).

    Predpokladaný vplyv na rozpočet Únie sa odhadol na tomto základe:

    Hlava I – Výdavky na zamestnancov

    ·Výpočty vychádzajútýchto údajov:EÚ pôsobí 59 subjektov,ktorých 30 sa nachádza29 mimo EÚ. Subjekty, ktoré nemajú sídloEÚ, budú mať tri spôsoby, ako poskytovať službyEÚ: a) rovnocennosť; b) schváleniec) uznanie Intenzita úlohoblasti dohľadu sa bude líšiťzávislosti od sídla poskytovateľov (v EÚ alebo mimo EÚ).

    Subjekty so sídlom v EÚ: V prípade 30 poskytovateľov ratingov ESG so sídlom v EÚ (3 veľkí + 6 stredných + 9 malých + 12 mikroposkytovateľov): i) v roku (n) bude trvať 6 mesiacov udelenie povolenia 30 subjektom so sídlom v EÚ (zmluvní zamestnanci) + 6 mesiacov dohľad nad tými subjektmi, ktorým už bolo udelené povolenie (dočasní zamestnanci); ii) v roku (n)+1 dohľad nad 30 subjektmi; iii) v roku (n)+2 dohľad nad 30 subjektmi.

    ·Predpoklady týkajúce sa poskytovateľov so sídlomEÚ: Komisia na základe informácií od orgánu ESMA odhaduje, že vykonávať dohľad nad veľkým poskytovateľom ratingov ESG by trvalo 1,7 ekvivalentu plného pracovného časunad malým poskytovateľom ratingov ESG 0,2 ekvivalentu plného pracovného času. Tieto údaje vychádzajúpredpokladu, že ratingy ESG nie sú také systémovo dôležité ako úverové ratingybudú si preto vyžadovať nižšiu úroveň intenzity dohľadu, ako je tá, ktorú orgán ESMAsúčasnosti uplatňujeprípade ratingových agentúr. Komisia preto uplatnila 50 % zníženie počtov ekvivalentov plného pracovného času platných pre ratingové agentúry.

    ·Predpoklady týkajúce sa poskytovateľov ratingov ESG, ktorí nemajú sídloEÚ:

    V prípade poskytovateľov so sídlom mimo EÚ sme predpokladali 0,1 ekvivalentu plného pracovného času (polovica času prideleného v prípade mikroposkytovateľa ratingov ESG so sídlom v EÚ). Vzhľadom na 29 poskytovateľov ratingov ESG, ktorí nemajú sídlo v EÚ, sme predpokladali paušálny poplatok vo výške 3 000 EUR na každého poskytovateľa ratingov ESG, ktorý nemá sídlo v EÚ (polovica výšky poplatkov účtovaných osvedčeným ratingovým agentúram, ktorá predstavuje 6 000 EUR).

    ·Treba poznamenať, že vyváženosť medzi zamestnancamirámci mandátu pre rating ESG (väčší počet zmluvných zamestnancov ako dočasných zamestnancov) sa odlišuje od prístupu uplatňovanéhoprípade ratingových agentúr.obidvoch prípadoch má orgán ESMA mandát na priamy dohľad,prípade ratingových agentúr má však oveľa väčší počet dočasných zamestnancov ako zmluvných zamestnancov (37 dočasných zamestnancov14 zmluvných zamestnancov)cieľom zaistiť, aby sa kvalifikovanískúsení zamestnanci zamestnávali na trvalom základe.

    ·Domnievame sa, že je pravdepodobné, žeprvom roku (2025) dôjdenáporu jednorazovej prácesúvislostiudeľovaním povolení.tejto súvislosti bude dôležité, aby mal orgán ESMA od začiatkudispozícii uvedených 19 ekvivalentov plného pracovného času, aby tento nápor zvládol. Je pravdepodobné, žeroku 2027 sa táto počiatočná veľká pracovná záťaž súvisiacaregistráciouudeľovaním povolení zmiernipočet dočasných zmluvných zamestnancov sa bude môcť znížiť tak, aby sa celkový počet ekvivalentov plného pracovného času mohol znížiť na 17.roku 2027 bude však orgán ESMA zodpovedný za dohľad nad všetkými subjektmi, ktoré boli registrovanéktorým bolo udelené povolenierokoch 20252026, preto navrhnuté zníženie nemôže byť príliš zásadné.

    ·V porovnanípočtom ekvivalentov plného pracovného času pre priamy dohľad nad ratingovými agentúrami sa počet ekvivalentov plného pracovného času pre priamy dohľad nad poskytovateľmi ratingov ESG znížilviac ako 50 % (celkovo 51 ekvivalentov plného pracovného časuprípade ratingových agentúr oproti 19 ekvivalentom plného pracovného časurokoch 2025202617 ekvivalentom plného pracovného časuroku 2027prípade poskytovateľov ratingov ESG). To sa považuje za minimálny počet zamestnancov, ktorí dokážu zaručiť náležitý priamy dohľad nad trhom59 subjektmi.

    Hlava III – Operačné výdavky

    ·Zdôvodnenie sumy 35 000 EUR na prihlásenie (onboarding) subjektov do systému vykazovania na účely dohľadu. Tieto náklady sú nevyhnutné na vytvorenie modulusystémenázvom BWise, ktorý orgán ESMA používa na vykazovanie na účely dohľadu. Vzhľadom na nový mandát na priamy dohľad sa systém vykazovania na účely dohľadu musí rozšíriť. Okrem počiatočných nákladov pôjde ajopakujúci sa ročný udržiavací poplatok vo výške 5 000 EUR.

    ·Vďaka systému vykazovania môže orgán ESMA spracovávať dokumentáciuoblasti dohľadu, ktorú dostal od subjektov, čím sa pomôže znížiť manuálna práca súvisiacamanuálnym otváranímukladaním e-mailových príloh. Vďaka systému sa preto pomáhajú znížiť náklady na ekvivalenty plného pracovného času.

    Odhadované výdavky, ktoré sa majú pokryť z poplatkov, a to v prípade všetkých úloh v oblasti priameho dohľadu vykonávaných orgánom ESMA

    EUR

    ESMA

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Hlava 1: výdavky na zamestnancov 

    Záväzky

    (1)

    1 603 618

    3 271 382

    3 145 675

    8 020 675

    Platby

    (2)

    1 603 618

    3 271 382

    3 145 675

    8 020 675

    Hlava 2: výdavky na infraštruktúru a operačné výdavky

    Záväzky

    (1a)

    273 105

    557 134

    534 849

    1 365 088

    Platby

    (2a)

    273 105

    557 134

    534 849

    1 365 088

    Hlava 3: operačné výdavky

    Záväzky

    (3a)

    35 000

    5 000

    5 000

    45 000

    Platby

    (3b)

    35 000

    5 000

    5 000

    45 000

    Rozpočtové prostriedky SPOLU

    Záväzky

    = 1 + 1a + 3a

    1 911 724

    3 833 516

    3 685 523

    9 430 763

    Platby

    = 2 + 2a + 3b

    1 911 724

    3 833 516

    3 685 523

    9 430 763

    (1)    Oznámenie Komisie o stratégii financovania prechodu na udržateľné hospodárstvo [COM(2021) 390 final] . 
    (2)    Oznámenie Komisie o Európskej zelenej dohode [COM(2019) 640 final].
    (3)    Týmito základnými prvkami sú: 1. systém klasifikácie alebo „taxonómia“ udržateľných činností; 2. rámec zverejňovania pre nefinančné a finančné podniky a 3. investičné nástroje vrátane referenčných hodnôt, noriem a značiek.
    (4)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464 zo 14. decembra 2022, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 537/2014, smernica 2004/109/ES, smernica 2006/43/ES a smernica 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o vykazovanie informácií o udržateľnosti podnikov.
    (5)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 z 18. júna 2020 o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií a o zmene nariadenia (EÚ) 2019/2088.
    (6)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2088 z 27. novembra 2019 o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore finančných služieb.
    (7)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o európskych zelených dlhopisoch [COM(2021) 391 final].
    (8)    Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1818 zo 17. júla 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie (EÚ) 2016/1011 Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o minimálne normy pre referenčné hodnoty EÚ pre investície do transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a referenčné hodnoty EÚ pre investície v súlade s Parížskou dohodou.
    (9)    Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1816 zo 17. júla 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1011, pokiaľ ide o vysvetlenie vo vyhlásení o referenčnej hodnote týkajúce sa toho, ako sa environmentálne, sociálne a správne faktory odzrkadľujú v jednotlivých poskytnutých a uverejnených referenčných hodnotách.
    (10)    Vymedzenie problému sa uvádza v oddiele 2 posúdenia vplyvu.
    (11)    Pracovný dokument útvarov Komisie, SWD(2023) [XXX].
    (12)     Prístup orgánu ESMA k vykonávaniu dohľadu založený na rizikách a podložený údajmi
    (13)    Malá skupina kvantitatívnych analytikov vyvíja model ratingov ESG založený na údajoch, ktorý už od začiatku zahŕňa veľký počet firiem.
    (14)    Inovatívny podnik, ktorý však neprodukuje výnosy a ktorému dokončenie modelu ratingov ESG trvá viac než sedem rokov od založenia podniku.
    (15)    Vykonávať sa bude v úzkej spolupráci s platformou pre udržateľné financovanie, ktorá bude monitorovať trendy týkajúce sa tokov kapitálu smerom k udržateľným investíciám, ako sa stanovuje v článku 20 nariadenia o taxonómii.
    (16)    Ú. v. EÚ C , , s. .
    (17)    Transformujeme náš svet: Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj (OSN 2015).
    (18)    COM(2016) 739 final.
    (19)    CO EUR 17, CONCL. 5.
    (20)    Oznámenie Komisie z 11. decembra 2019 o Európskej zelenej dohode [COM(2019) 640 final].
    (21)    Stratégia pre rodovú rovnosť; stratégia pre rovnosť LGBTIQ osôb; strategický rámec pre Rómov; stratégia v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím.
    (22)    Európska komisia, Akčný plán: Financovanie udržateľného rastu [COM(2018) 97 final].
    (23)    Európska komisia, Generálne riaditeľstvo pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov, Study on sustainability-related ratings, data and research (Štúdia o ratingoch, údajoch a výskume súvisiacich s udržateľnosťou), Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2021, https://data.europa.eu/doi/10.2874/14850 .
    (24)    Oznámenie Komisie o stratégii financovania prechodu na udržateľné hospodárstvo [COM(2021) 390 final] .
    (25)     Správa organizácie IOSCO o ratingoch ESG a poskytovateľoch dátových produktov , dostupná na adrese: https://www.iosco.org/library/pubdocs/pdf/IOSCOPD690.pdf .
    (26)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (Ú. v. EÚ L 182, 29.6.2013, s. 19).
    (27)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) XX/XXXX, ktorým sa zriaďuje jednotné európske miesto prístupu, ktoré poskytuje centralizovaný prístup k verejne dostupným informáciám týkajúcim sa finančných služieb, kapitálových trhov a udržateľnosti (Ú. v. EÚ L [...], […], s. […]).
    (28)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1095/2010 z 24. novembra 2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy) a ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 716/2009/ES a zrušuje rozhodnutie Komisie 2009/77/ES (Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 84).
    (29)    Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1.
    (30)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1060/2009 zo 16. septembra 2009 o ratingových agentúrach (Ú. v. EÚ L 302, 17.11.2009, s. 1).
    (31)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 575/2013 z 26. júna 2013 o prudenciálnych požiadavkách na úverové inštitúcie a investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 648/2012 (Ú. v. EÚ L 176, 27.6.2013, s. 1).
    (32)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/65/EÚ z 15. mája 2014 o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa mení smernica 2002/92/ES a smernica 2011/61/EÚ (Ú. v. EÚ L 173, 12.6.2014, s. 349).
    (33)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/61/EÚ z 8. júna 2011 o správcoch alternatívnych investičných fondov a o zmene a doplnení smerníc 2003/41/ES a 2009/65/ES a nariadení (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 1095/2010 (Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 1).
    (34)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 345/2013 zo 17. apríla 2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu (Ú. v. EÚ L 115, 25.4.2013, s. 1).
    (35)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 346/2013 zo 17. apríla 2013 o európskych fondoch sociálneho podnikania (Ú. v. EÚ L 115, 25.4.2013, s. 18).
    (36)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/760 z 29. apríla 2015 o európskych dlhodobých investičných fondoch (Ú. v. EÚ L 123, 19.5.2015, s. 98).
    (37)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/65/ES z 13. júla 2009 o koordinácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP) (Ú. v. EÚ L 302, 17.11.2009, s. 32).
    (38)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/138/ES z 25. novembra 2009 o začatí a vykonávaní poistenia a zaistenia (Solventnosť II) (Ú. v. EÚ L 335, 17.12.2009, s. 1).
    (39)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2341 zo 14. decembra 2016 o činnostiach inštitúcií zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia (IZDZ) a o dohľade nad nimi (Ú. v. EÚ L 354, 23.12.2016, s. 37).
    (40)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Ú. v. EÚ L 166, 30.4.2004, s. 1).
    (41)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Ú. v. EÚ L 284, 30.10.2009, s. 1).
    (42)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 zo 4. júla 2012 o mimoburzových derivátoch, centrálnych protistranách a archívoch obchodných údajov (Ú. v. EÚ L 201, 27.7.2012, s. 1).
    (43)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 909/2014 z 23. júla 2014 o zlepšení vyrovnania transakcií s cennými papiermi v Európskej únii, centrálnych depozitároch cenných papierov a o zmene smerníc 98/26/ES a 2014/65/EÚ a nariadenia (EÚ) č. 236/2012 (Ú. v. EÚ L 257, 28.8.2014, s. 1).
    (44)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2402 z 12. decembra 2017, ktorým sa stanovuje všeobecný rámec pre sekuritizáciu a vytvára sa osobitný rámec pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú sekuritizáciu, a ktorým sa menia smernice 2009/65/ES, 2009/138/ES a 2011/61/EÚ a nariadenia (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 648/2012 (Ú. v. EÚ L 347, 28.12.2017, s. 35).
    (45)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2366 z 25. novembra 2015 o platobných službách na vnútornom trhu, ktorou sa menia smernice 2002/65/ES, 2009/110/ES a 2013/36/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 1093/2010 a ktorou sa zrušuje smernica 2007/64/ES (Ú. v. EÚ L 337, 23.12.2015, s. 35).
    (46)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/110/ES zo 16. septembra 2009 o začatí a vykonávaní činností a dohľade nad obozretným podnikaním inštitúcií elektronického peňažníctva, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice 2005/60/ES a 2006/48/ES a zrušuje smernica 2000/46/ES (Ú. v. EÚ L 267, 10.10.2009, s. 7).
    (47)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1503 zo 7. októbra 2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia (EÚ) 2017/1129 a smernice (EÚ) 2019/1937 (Ú. v. EÚ L 347, 20.10.2020, s. 1).
    (48)    COM(2020) 593 final.
    (49)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1011 z 8. júna 2016 o indexoch používaných ako referenčné hodnoty vo finančných nástrojoch a finančných zmluvách alebo na meranie výkonnosti investičných fondov, ktorým sa menia smernice 2008/48/ES a 2014/17/EÚ a nariadenie (EÚ) č. 596/2014 (Ú. v. EÚ L 171, 29.6.2016, s. 1).
    (50)    Nariadenie Rady č. 1 o používaní jazykov v Európskom hospodárskom spoločenstve (Ú. v. ES 17, 6.10.1958, s. 385).
    (51)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1725 z 23. októbra 2018 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov inštitúciami, orgánmi, úradmi a agentúrami Únie a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 45/2001 a rozhodnutie č. 1247/2002/ES (Ú. v. EÚ L 295, 21.11.2018, s. 39).
    (52)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/943 z 8. júna 2016 o ochrane nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva) (Ú. v. EÚ L 157, 15.6.2016, s. 1).
    (53)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 596/2014 zo 16. apríla 2014 o zneužívaní trhu (nariadenie o zneužívaní trhu) a o zrušení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/6/ES a smerníc Komisie 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES (Ú. v. EÚ L 173, 12.6.2014, s. 1).
    (54)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1725 z 23. októbra 2018 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov inštitúciami, orgánmi, úradmi a agentúrami Únie a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 45/2001 a rozhodnutie č. 1247/2002/ES (Ú. v. EÚ L 295, 21.11.2018, s. 39).
    (55)    Rozhodnutie Komisie zo 6. júna 2001, ktorým sa zriaďuje Európsky výbor pre cenné papiere (Ú. v. ES L 191, 13.7.2001, s. 45).
    (56)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
    (57)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
    (58)    Relatívna výška poplatkov závisí od veľkosti poskytovateľa ratingov ESG. Prenesenie nákladov na dohľad na dohliadané subjekty je vo finančnom sektore bežná prax.
    (59)    Vysvetlenie spôsobov riadenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovej stránke BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
    (60)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky/NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
    (61)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
    (62)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
    (63)    Výstupy znamenajú dodané produkty a služby (napr.: počet financovaných výmen študentov, vybudované cesty v km atď.).
    (64)    Všetky financované príspevky (vrátane príspevkov zamestnávateľa na dôchodkové zabezpečenie)
    (65)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii.
    (66)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
    (67)    Najmä pre fondy politiky súdržnosti EÚ, Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) a Európsky námorný, rybolovný a akvakultúrny fond (ENRAF).
    (68)    Pozri články 12 a 13 nariadenia Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093 zo 17. decembra 2020, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027.
    (69)    Pokiaľ ide o tradičné vlastné zdroje (clá, odvody z produkcie cukru), uvedené sumy musia predstavovať čisté sumy, t. j. hrubé sumy po odčítaní 20 % na náklady na výber.
    Top

    V Štrasburgu13. 6. 2023

    COM(2023) 314 final

    PRÍLOHY

    k

    návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady

    o transparentnosti a integrite činností poskytovania environmentálnych, sociálnych a správnych ratingov (ratingov ESG)

    {SEC(2023) 241 final} - {SWD(2023) 204 final} - {SWD(2023) 207 final}


    PRÍLOHA I
    Informácie, ktoré sa majú uviesť
    žiadostipovolenie

    Žiadosť o povolenie obsahuje všetky tieto informácie:

    a)celý názov žiadateľa, adresu sídlaÚnii, webové sídlo žiadateľaprípadne identifikátor právnickej osoby (LEI);

    b)menokontaktné údaje kontaktnej osoby:

    c)právnu formu žiadateľa;

    d)vlastnícku štruktúru žiadateľa;

    e)totožnosť členov vrcholového manažmentu žiadateľaich úroveň kvalifikácie, skúsenostíodbornej prípravy;

    f)počet analytikov, zamestnancoviných osôb priamo zapojených do činností posudzovaniaúroveň ich skúsenostíodbornej prípravyrámci práce pre žiadateľa, ako aj všeobecná úroveň ich skúsenostíodbornej prípravy;

    g)opis postupovmetodík používaných na vydávaniepreskúmanie environmentálnych, sociálnychsprávnych ratingov (ďalej len „ratingov ESG“), ktoré žiadateľ používa;

    h)politiky alebo postupy používané žiadateľomcieľom identifikovať, riadiťzverejňovať všetky konflikty záujmov, ako sa uvádzačlánku 14 nariadenia;

    i)v prípade potreby dokumentyinformácie týkajúce sa akýchkoľvek existujúcich alebo plánovaných dohôdexternom zabezpečovaní činností, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie;

    j)v prípade potreby informácieiných činnostiach, ktoré žiadateľ vykonáva alebo ktoré máúmysle zabezpečovať.



    PRÍLOHA II
    Organizačné požiadavky

    1.Uchovávanie záznamov

    Poskytovatelia ratingov ESG uchovávajú záznamy o všetkých týchto skutočnostiach:

    a)za každý rating ESG vo forme stanoviska totožnosť ratingových analytikov zúčastňujúcich sa na určovaní ratingu ESG, totožnosť osôb, ktoré rating ESG schválili, informácietom, či rating ESG bol vyžiadaný alebo nie,dátum uskutočnenia ratingu ESG;

    b)za každý rating ESG vo forme bodovania totožnosť osôb zodpovedných za vypracovanie metodiky založenej na pravidláchtotožnosť osôb, ktoré schválili ratingovú metodiku;

    c)účtovné záznamy týkajúce sa poplatkov prijatých od akéhokoľvek hodnoteného subjektu, spriaznenej tretej strany či akékoľvek používateľa ratingov;

    d)účtovné záznamy za každého upisovateľa ratingov ESG;

    e)záznamy dokumentujúce zavedené postupyratingové metodiky, ktoré používa poskytovateľ ratingov ESG na určenie ratingov ESG;

    f)interné záznamy, externá komunikáciasúbory vrátane neverejných informáciípracovných dokumentov, ktoré sa používajú ako základ každého prijatého rozhodnutiaratingu ESG;

    g)záznamy postupovopatrení, ktoré uplatnil poskytovateľ ratingu ESG na účely dodržania tohto nariadenia;

    h)metodika použitá na určenie ratingu ESG;

    i)zmenyštandardných postupochmetodikách alebo odchýlky od nich;

    j)všetky dokumenty týkajúce sa akejkoľvek sťažnosti vrátane tých, ktoré predložil sťažovateľ.

    2.Externé zabezpečovanie činností

    Ak poskytovatelia ratingov ESG externe zabezpečujú prostredníctvom poskytovateľa služieb funkcie či akékoľvek relevantné služby alebo činnosti pri poskytovaní ratingu ESG, poskytovateľ ratingu ESG zabezpečí, aby boli splnené tieto podmienky:

    a)poskytovateľ služby má schopnosť, kapacitupríslušné zákonom predpísané povolenie na spoľahlivéprofesionálne vykonávanie externe zabezpečovaných funkcií, služieb alebo činností;

    b)ak sa ukáže, že poskytovateľ služieb zrejme nevykonáva tieto externe zabezpečované úlohy účinne a v súladeplatnými právnymi predpismiregulačnými požiadavkami, poskytovateľ ratingu ESG prijme náležité opatrenia;

    c)poskytovateľ ratingu ESG zachováva potrebnú odbornosť na účinný dohľad nad externe zabezpečovanými funkciamina riadenie rizík spojenýchtýmto externým zabezpečovaním činností;

    d)poskytovateľ služieb informuje poskytovateľa ratingu ESGakomkoľvek vývoji, ktorý môže mať podstatný vplyv na jeho schopnosť vykonávať externe zabezpečované funkcie účinne a v súladeplatnými právnymi predpismiregulačnými požiadavkami;

    e)poskytovateľ ratingu ESG môžeprípade potreby vypovedať dohodyexternom zabezpečovaní činností;

    f)poskytovateľ ratingu ESG podniká náležité opatrenia vrátane pohotovostných plánovcieľom predísť neprimeranému operačnému riziku súvisiacemuúčasťou poskytovateľa služieb na postupe určovania ratingu ESG.



    PRÍLOHA III
    Požiadavky na zverejňovanie informácií

    1.Minimálne zverejňovanie informácií

    V súlade s článkom 12 nariadenia poskytovatelia ratingov ESG zverejňujú na svojom webovom sídle a prostredníctvom jednotného európskeho miesta prístupu (ESAP) aspoň tieto informácie:

    a)všeobecný prehľad použitých ratingových metodík (a ich zmien) vrátane informácietom, či je analýza spätne orientovaná alebo výhľadovo orientovaná;

    b)všeobecný prehľad dátových procesov [zdroje údajov,to aj informácietom, či sú verejné alebo neverejnéči pochádzajúvyhláseníudržateľnosti požadovanýchsmernici (EÚ) 2022/2464, odhad vstupných údajovprípade nedostupnosti, frekvencia aktualizácií údajov];

    c)informácietom, čiako sú metodiky založené na vedeckých dôkazoch;

    d)informáciecieli ratingov, pričom sa jasne uvedie, či sarámci ratingu hodnotia riziká, vplyvy alebo nejaké iné rozmery;

    e)rozsah ratingu – t. j. idesúhrnný rating (agregácia faktorov E, S a G) alebo hodnotenie jednotlivých faktorov či špecifických problémov (napr. riziká spojenétransformáciou);

    f)v prípade súhrnného ratingu ESG váha troch zastrešujúcich kategórií faktorov ESG (napr. 33 % – environmentálne riziká, 33 % – sociálne riziká, 33 % – rizikáoblasti správyriadenia)vysvetlenie metódy váženia vrátane váhy pre jednotlivé faktory E, S a G;

    g)v rámci faktorov E,alebo G špecifikácia tém, na ktoré sa vzťahuje rating/bodovanie ESG,informácietom, či zodpovedajú témam zo štandardov vykazovania informáciíudržateľnosti vypracovaných podľa článku 29b smernice 2013/34/EÚ;

    h)informácietom, či je rating vyjadrenýabsolútnych alebo relatívnych hodnotách;

    i)v prípade potreby odkaz na používanie umelej inteligencie pri zbere údajov alebo ratingovom procese/procese bodového hodnotenia;

    j)všeobecné informáciekritériách použitých na stanovenie poplatkov pre klientov, pričom sa uvádzajú rôzne zohľadnené prvky, ako je zapojenie analytikov údajov, IT vybavenie, nákup údajov;

    k)akékoľvek obmedzenie zdrojov údajov používaných pri zostavovaní ratingov ESG.

    2.Dodatočné zverejňovanie informácií pre používateľov ratingu ESGhodnotené podnikyrozsahu pôsobnosti smernice 2013/34/EÚ

    Okrem prvkov uvedených v článku 13 nariadenia poskytovatelia ratingov ESG sprístupňujú európskym regulovaným finančným podnikom a podnikom v rozsahu pôsobnosti smernice 2013/34/EÚ, ktoré sú predmetom takéhoto ratingu, tieto informácie:

    a)podrobnejší prehľad použitých ratingových metodík (a ich zmien),to aj:

    1.v prípade potreby vedecké dôkazypredpoklady, na ktorých sa zakladajú ratingy,

    2.či je analýza spätne orientovaná alebo výhľadovo orientovaná,

    3.ktoré metriky boli vybrané ako relevantné,

    4.príslušné kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI) pre faktory E, S a Gmetóda váženia,

    5.prípadné nedostatkymetodikách,

    6.politiky revízie metodík,

    7.posledný dátum revízie;

    b)podrobnejší prehľad dátových procesov,to aj:

    1.podrobnejšie vysvetlenie použitých zdrojov údajov – vrátane informáciítom, či sú verejné alebo neverejné, pričom sa uvádza, či sú odvodené zo štandardov vykazovania informáciíudržateľnosti vypracovaných podľa článku 29b smernice 2013/34/EÚ/taxonómie/nariadeniazverejňovaní informáciíudržateľnostisektore finančných služieb,

    2.v prípade potreby použitie odhadupriemerných údajov daného odvetviavysvetlenie východiskovej metodiky,

    3.politiky aktualizácie údajovrevízie historických údajov, dátum poslednej aktualizácie údajov,

    4.kontroly kvality údajov,

    5.prípadné kroky prijaté na riešenie obmedzení zdrojov údajov;

    c)v prípade potreby informáciespoluprácihodnotenými subjektmi;

    d)v prípade potreby vysvetlenie akejkoľvek metodiky umelej inteligencie použitej pri zbere údajov alebo ratingovom procese;

    e)v prípade významných nových informáciíhodnotenom subjekte, ktoré môžu ovplyvniť výsledok ratingu ESG, poskytovatelia ratingov ESG oznámia, ako tieto informácie zohľadniliči zmenili zodpovedajúci rating ESG.

    Top