Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0231

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zavedení a fungovaní názvu domény najvyššej úrovne .eu, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 733/2002 a nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004

    COM/2018/231 final - 2018/0110 (COD)

    V Bruseli27. 4. 2018

    COM(2018) 231 final

    2018/0110(COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    o zavedení a fungovaní názvu domény najvyššej úrovne .eu, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 733/2002 a nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004

    (Text s významom pre EHP)

    {SEC(2018) 205 final}
    {SWD(2018) 120 final}
    {SWD(2018) 121 final}
    {SWD(2018) 122 final}


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Doména najvyššej úrovne .eu (top-level domain – TLD) bola zriadená nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 z 22. apríla 2002 o zavedení domény najvyššej úrovne .eu. TLD .eu delegovala 1 Internetová korporácia pre prideľovanie mien a čísel (ICANN) 22. marca 2005 a nahrala ju do internetovej koreňovej zóny 2 2. mája 2005. Doména najvyššej úrovne (TLD) .eu sa ďalej riadi pravidlami nariadenia Komisie (ES) č. 874/2004 z 28. apríla 2004, ktorým sa stanovujú pravidlá verejnej politiky týkajúce sa implementácie a funkcií domény najvyššej úrovne .eu a zásady, ktorými sa riadi registrácia.

    Doména najvyššej úrovne .eu je názov domény Európskej únie a jej občanov. Existencia špecifického názvu domény pre Európsku úniu pod veľmi jasnou a identifikovateľnou spoločnou značkou je dôležitým a hodnotným stavebným prvkom európskej online identity. V súlade s cieľmi stratégie digitálneho jednotného trhu 3 umožňuje TLD .eu európskym podnikom a občanom účasť na elektronickom obchode a zvyšuje ich účasť na jednotnom trhu online.

    Od prijatia nariadení o doméne .eu sa výrazne zmenil politický a legislatívny kontext v Únii a online prostredie a trh. Napríklad v roku 2013 došlo k veľmi veľkému rozšíreniu trhu s názvami domén, čo viedlo k zavedeniu viac ako 1 300 nových generických domén najvyššej úrovne (gTLD), ako sú .shop, .design alebo .wine. S cieľom zabezpečiť, aby právny rámec pre doménu .eu naďalej slúžil svojmu zamýšľanému účelu a hodnotám, pracovný program Komisie zahŕňal preskúmanie nariadení o doméne .eu v rámci Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT). Táto iniciatíva zahŕňala hodnotenie „back-to-back“ a posúdenie vplyvu. V súlade s usmerneniami o lepšej právnej regulácii sa v rámci hodnotenia posudzovala účinnosť, efektívnosť, relevantnosť, koherentnosť a pridaná hodnota EÚ súčasných nariadení o doméne .eu. V posúdení vplyvu sa načrtli politické reakcie na výzvy uvedené v hodnotení, ktoré tvoria základ pre preskúmanie regulačného rámca domény .eu.

    Z hodnotenia 4 vyplynulo, že doména .eu je etablovaná TLD a naďalej dobre funguje. Riadi sa však zastaraným a nepružným právnym rámcom, a to v zmysle i) zastaraných alebo nepružných ustanovení, ktoré sa nedajú ľahko aktualizovať, a v zmysle ii) neposkytovania optimálnej štruktúry riadenia z hľadiska dohľadu a zodpovednosti v súlade s uvedeným prístupom Komisie k správe internetu, a tak iii) v čase rýchlo sa meniacich trhov možno predpokladať, že TLD .eu sa bude stretávať s čoraz väčšími ťažkosťami.

    Problém v súčasnosti nie je dramatický: pozoruje sa vo fungovaní a riadení TLD .eu, a preto sa aktuálne dotýka predovšetkým aktérov, ktorí sa podieľajú na týchto funkciách. Ak sa však neprijme preventívne opatrenie, problém sa pravdepodobne stane dostatočne rozsiahly na to, aby ovplyvnil koncových používateľov z hľadiska udržateľnosti domény .eu a jej príťažlivosti v porovnaní s inými konkurenčnými názvami domén.

    Cieľom iniciatívy je zabezpečiť, aby TLD, ktorá zatiaľ funguje relatívne dobre, fungovala aj v budúcnosti. Na základe uvedeného hodnotenia je cieľom návrhu:

    a) odstrániť zastarané právne a administratívne požiadavky a súčasne zabezpečiť, aby bol nový regulačný rámec nadčasový a umožňoval TLD .eu prispôsobiť sa rýchlym zmenám na trhu domén najvyššej úrovne a v dynamickom digitálnom priestore;

    b) naďalej začleňovať a presadzovať priority EÚ v online svete a zabezpečovať štruktúru riadenia, ktorá odráža najlepšie technické a riadiace postupy a slúži verejnému záujmu EÚ;

    c) uvoľniť súčasné kritériá oprávnenosti na registráciu domén .eu, aby si občania Únie mohli registrovať názov domény .eu nezávisle od miesta bydliska;

    d) zrušiť striktné zákazy vertikálneho oddelenia a zároveň poskytnúť jasné ustanovenia na zabezpečenie uplatňovania pravidiel spravodlivej hospodárskej súťaže v súlade so Zmluvou o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

    Návrh je reakciou na väčšiu ambíciu využívania TLD .eu a zabezpečuje, aby sa výhody, ktoré s ňou súvisia, mohli v blízkej budúcnosti dostať k čo najväčšiemu počtu občanov Únie. Keďže návrh vytvára nadčasový regulačný rámec založený na zásadách, ktorý si nevyžaduje revíziu právnych predpisov vždy, keď treba zohľadniť nový vývoj v odvetví názvov domén, podporia sa ním inovácie v ekosystéme .eu, a to tak na úrovni registra, ako aj na nadväzujúcich trhoch registračných miest a žiadateľov o registráciu.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Tento návrh je v súlade s cieľmi stratégie digitálneho jednotného trhu, ktoré spočívajú v podpore online cezhraničných činností v Európe, posilňovaní bezpečnosti a dôvery v online prostredie, podpore európskeho podnikania a startupov a dodržiavaní práv občanov v digitálnom veku vrátane súkromia. Poskytnutím revidovaného, zjednodušeného a efektívnejšieho regulačného rámca pre TLD .eu tento návrh umožní lepšie riadenie a fungovanie TLD .eu, čím sa prispeje k pozitívnemu dopĺňaniu politík EÚ najmä v oblasti digitálneho jednotného trhu, dôvery a bezpečnosti na internete, viacjazyčnosti, správy internetu, podpory európskeho podnikania a startupov a digitalizácie európskeho hospodárstva a spoločnosti.

    V záveroch Rady o správe internetu z 27. novembra 2014 5 Únia opätovne potvrdila svoj záväzok podporovať štruktúry riadenia viacerých zainteresovaných strán, ktoré sú založené na koherentnom súbore globálnych zásad správy internetu, ktorý je v súlade s ľudskými právami a so základnými slobodami online. V súlade s týmito závermi sa návrhom vytvára Rada viacerých zainteresovaných strán s cieľom radiť Komisii vo veci posilňovania a rozširovania vstupov pre dobrú správu registra .eu. Týmto by sa model zosúladil s uvedenou politikou Komisie v oblasti správy internetu, ako sa uvádza v jej oznámení „Politika a riadenie v oblasti internetu: Úloha Európy pri formovaní budúcnosti riadenia internetu“ 6 .

    Cieľom tohto návrhu je takisto zabezpečiť, aby sa prínosy, ktoré ponúka TLD .eu, dostali k čo najväčšiemu počtu občanov Únie. Zavedením inovatívnych, nadčasových, pohotových mechanizmov budú používatelia uistení, že vlastník domény .eu má sídlo v Únii alebo má skutočné väzby s Úniou a že každý komerčný podnik, ktorý používa doménu .eu, podlieha právnym predpisom Únie.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Právnym základom pre opatrenie Únie je článok 172 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), ktorý sa vzťahuje na opatrenia na podporu vytvárania a rozvoja transeurópskych sietí v oblasti dopravných, telekomunikačných a energetických infraštruktúr.

    Názvy domén sú nevyhnutné na podporu prístupu k internetovým sieťam a službám a na zabezpečenie interoperability medzi nimi. V súlade s článkami 170 a 171 ZFEÚ by mala doména najvyššej úrovne .eu naďalej – ako od začiatku – zlepšovať interoperabilitu transeurópskych sietí tým, že popri existujúcich doménach najvyššej úrovne s kódom krajiny (ccTLD) v členských štátoch EÚ (napr. .es, .fr, .de) poskytne doplnkovú registračnú doménu a globálnu registráciu v generických doménach najvyššej úrovne (gTLD).

    Subsidiarita a proporcionalita

    Doména najvyššej úrovne .eu má v zásade cezhraničný rozmer. Je to doména najvyššej úrovne Európskej únie a je symbolom európskej online identity občanov, inštitúcií a podnikov. Poskytuje používateľom, ktorí chcú pôsobiť na jednotnom trhu, špecifický európsky imidž, ktorý je celosvetovo uznávaný.

    Verejnopolitická zodpovednosť za TLD .eu leží na Európskej únii. Zatiaľ čo ccTLD členských štátov EÚ sú spravované v súlade s príslušnou vnútroštátnou právomocou a mechanizmami dohľadu a riadenia, regulačné opatrenia týkajúce sa TLD .eu nemôžu členské štáty uspokojivo dosiahnuť na vnútroštátnej úrovni a možno ich dosiahnuť len na úrovni EÚ.

    Reguláciou na úrovni členských štátov by nebolo možné splniť základné ciele, ktoré stoja za vytvorením a riadením dôveryhodného a inovatívneho priestoru názvov pre EÚ, podporiť priority Európskej únie týkajúce sa internetu ani priniesť pridanú hodnotu z hľadiska väčšieho výberu pre používateľov popri národných ccTLD. Regulácia TLD .eu je preto v právomoci EÚ a nemožno ju delegovať na členské štáty.

    Regulačný rámec na úrovni EÚ pre TLD .eu je užitočný na to, aby sa naďalej poskytoval a rozširoval priestor pre názvy domén na internete v rámci TLD .eu, v ktorom sa uplatňujú príslušné právne predpisy EÚ a pravidlá ochrany údajov a ochrany spotrebiteľa.

    Navrhované nariadenie nemá vplyv na to, ako členské štáty spravujú vlastný názov domény najvyššej úrovne s kódom krajiny (ccTLD). Opatrenia na úrovni EÚ sú preto opodstatnené z hľadiska subsidiarity a proporcionality. Navrhované nariadenie neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie jeho politických cieľov, a preto dodržiava zásadu proporcionality.

    Výber nástroja

    Týmto návrhom sa reviduje právny rámec pre TLD .eu, ktorý sa skladá z dvoch rôznych nástrojov: nariadenia (ES) č. 733/2002 a nariadenia Komisie (ES) č. 874/2004 (ďalej len „nariadenia o doméne .eu“).

    Komisia navrhuje nariadenie na zabezpečenie konzistentnosti a právnej istoty pre používateľov aj podniky. Nariadením sa poskytuje pevný právny základ na zabezpečenie toho, aby Únia zodpovedala za TLD .eu a za určenie jej prevádzkovateľa. Zabraňuje tomu, aby mali členské štáty potenciálne rozdielny výklad.

    Pevným ukotvením riadenia TLD .eu v nariadení Únie sa zabezpečí silná ochrana základných práv, najmä v oblasti ochrany údajov, súkromia, bezpečnosti a viacjazyčnosti, ako aj práv duševného vlastníctva.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

    V rámci vykonávania programu REFIT sa preskúmalo, či právny rámec pre doménu .eu stále plní svoj účel. Podľa hodnotiacej štúdie Komisia posúdila účinnosť, efektívnosť, relevantnosť, koherentnosť a pridanú hodnotu EÚ aktuálneho právneho rámca pre doménu .eu za súčasných okolností, ktoré sa od zavedenia TLD zmenili. Hlavné zistenia hodnotenia sú tieto:

    ·Účinnosť: Nariadenia o doméne .eu sú účinné pri sprístupňovaní názvov domén .eu v celej EÚ, a to s nízkymi nákladmi pre spotrebiteľov. Hoci nariadenia o doméne .eu účinne podporujú elektronický obchod a vnútorný trh, existujú znaky relatívneho poklesu výkonnosti TLD .eu.

    ·Efektívnosť: Nariadenia o doméne .eu sú zdrojom určitej neefektívnosti, ktorá spôsobuje, že TLD .eu má konkurenčnú nevýhodu na trhu, a znižujú potenciálne prínosy z hľadiska podpory elektronického obchodu a jednotného trhu. TLD .eu so svojimi podrobnými ustanoveniami, ktorých zmena je časovo náročná a nákladná, nedokáže implementovať prevádzkové alebo technické zmeny tak rýchlo, ako to vyžaduje trh a ako to dokážu jej konkurenti.

    ·Relevantnosť: Ciele nariadení o doméne .eu sú aj naďalej relevantné pre občanov Únie, ako to naznačuje vysoká úroveň zavádzania, aktívneho využívania a obnovy domén .eu zo strany podnikov a inštitúcií v celej Únii. TLD .eu predstavuje pre občanov Únie a spoločnosti v rámci ich digitálnych skúseností konkrétny symbol „byť Európanom“. Nariadenia o doméne .eu sú však príliš zložité na zabezpečenie rýchlej technickej aktualizácie (napríklad v technických normách týkajúcich sa internacionalizovaných názvov domén 7 ) a už nie sú v súlade s najlepšími medzinárodnými postupmi.

    ·Koherentnosť: Existuje viacero ukazovateľov, že opatrenie už nie je úplne koherentné: príliš nepružný regulačný rámec spôsobuje, že register .eu má konkurenčnú nevýhodu v dôsledku zhoršovania podmienok na trhu; právny rámec pre TLD .eu neodráža súčasné priority Únie, ako je digitálny jednotný trh; a v nariadeniach o doméne .eu sa nezohľadňujú medzinárodné najlepšie postupy v riadení viacerými zainteresovanými stranami.

    ·Pridaná hodnota EÚ: Doména .eu má v zásade cezhraničný rozmer. Existencia špecifického názvu domény pre Úniu pod veľmi jasnou a identifikovateľnou spoločnou značkou je dôležitým a hodnotným stavebným prvkom online identity Únie.

    Pôvodný právny rámec pre doménu .eu bol rozhodujúci pre to, aby umožnil vytvorenie špecializovaného priestoru názvov pre Úniu, ale v dnešnom rýchlo sa meniacom technologickom trhovom prostredí už nie je účinný, efektívny ani koherentný, lebo je zastaraný a nepružný.

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    V rámci preskúmania právneho rámca pre TLD .eu v rámci REFIT uskutočnila Európska komisia komplexné konzultácie so zainteresovanými stranami. Cieľom týchto konzultácií bolo zhromaždiť príspevky k hodnoteniu a posúdiť právny rámec pre TLD .eu na základe hodnotiacich kritérií účinnosti, efektívnosti, koherentnosti, relevantnosti a pridanej hodnoty EÚ. Cieľom bolo takisto zhromaždiť príspevky k otázkam, ktorých preskúmanie môže byť potrebné podľa súčasného právneho rámca pre doménu .eu prostredníctvom prípadných legislatívnych a/alebo nelegislatívnych iniciatív.

    V stratégii v oblasti konzultácií na podporu revízie nariadení o doméne .eu sa rozlišovalo medzi troma skupinami zainteresovaných strán: strany, na ktoré majú nariadenia priamy vplyv pri každodennej činnosti, t. j. register .eu a registračné miesto .eu; používatelia TLD .eu a ostatné zainteresované strany v ekosystéme systému názvov domén (DNS); a zainteresované strany, ktoré majú potenciálne prínosy z toho, že TLD .eu prispieva k digitálnemu jednotnému trhu a online identite EÚ, a preto majú nariadenia o doméne .eu na nich nepriamy vplyv. Súčasťou stratégie bola aj verejná konzultácia, priamy kontakt a stretnutia ad hoc so zainteresovanými stranami, diskusia za okrúhlym stolom s európskymi registrami, prieskum medzi európskymi registrami ccTLD a prieskum zameraný na súčasné registračné miesta .eu. Výsledkom verejnej konzultácie bolo aj niekoľko písomných príspevkov zainteresovaných strán. Od 12. mája do 4. augusta 2017 sa konala verejná konzultácia o hodnotení a revízii nariadení o doméne najvyššej úrovne .eu, v rámci ktorej bolo prijatých 43 odpovedí od respondentov v 17 členských štátoch. Výsledky verejných konzultácií sú uverejnené online 8 .

    Získavanie a využívanie expertízy

    Komisia zhromaždila kvalitatívne a kvantitatívne dôkazy z rôznych zdrojov vrátane:

    ·verejnej konzultácie: verejná konzultácia o hodnotení a revízii nariadenia o doméne najvyššej úrovne .eu,

    ·prieskumov: prieskum registračných miest EURid a prieskum CENTR o registroch domén najvyššej úrovne s kódmi krajín (ccTLD),

    ·stretnutí zainteresovaných strán: brainstormingové stretnutie s EURidom o regulačnom rámci pre doménu .eu; stretnutie s poradnou radou registračných miest EURid o kritériách oprávnenosti a vertikálnej integrácii; zasadnutie spoločnej skupiny na vysokej úrovni pre správu internetu (HLIG)/CENTR o úlohe domén najvyššej úrovne s kódmi krajín (ccTLD) v správe internetu; stretnutie s registrom domén najvyššej úrovne s európskym kódom krajiny .at o regulačnom rámci Internetové združenie; stretnutie s ICANN o regulačnom rámci a správe internetu,

    ·písomného príspevku zainteresovaných strán: Open-Xchange o zabezpečení DNS, DNSSEC; MARQUES, Európske združenie vlastníkov ochranných známok o úlohe v správe internetu a regulačnom rámci; Združenie ochranných známok Európskych spoločenstiev; EURid o regulačnom rámci; Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo o regulačnom rámci a prevádzkových perspektívach.

    Posúdenie vplyvu

    V posúdení vplyvu sa stanovili tieto konkrétne politické ciele:

    1.odstrániť zastarané právne/administratívne požiadavky s cieľom zabezpečiť, aby TLD .eu plne využila svoj potenciál pozitívne prispievať k cieľom Únie, najmä v oblasti digitálnych politík;

    2.zabezpečiť, aby boli pravidlá nadčasové a umožňovali TLD .eu prispôsobiť sa rýchlym zmenám na trhu domén najvyššej úrovne a v dynamickom digitálnom priestore a zároveň umožňovali používanie TLD .eu ako prostriedku na podporu priorít Únie v online svete;

    3.zabezpečiť štruktúru riadenia, ktorá odráža najlepšie technické a riadiace postupy a slúži záujmu Únie;

    4.podporovať príťažlivosť TLD .eu.

    V posúdení vplyvu sa ďalej preskúmala séria prípadných politických možností:

    a)základný scenár: zachovanie súčasného regulačného rámca pre doménu .eu;

    b)komercializácia: zjednodušenie regulačného rámca pri outsourcingu prevádzky a riadenia registra externému ziskovému poskytovateľovi služieb;

    c)modernizácia právneho rámca: nahradenie súčasného právneho rámca jedným právnym nástrojom založeným na zásadách. Systém externého riadenia pre TLD .eu založený na zmluve by sa zachoval;

    d)samostatná správa: spája možnosť modernizácie s vytvorením samostatného poradného orgánu s viacerými zainteresovanými stranami pre Komisiu s cieľom účinne posilniť a rozšíriť prínosy k dobrej správe registra .eu; tento orgán by bol nezávislý od registra;

    e)inštitucionalizácia: riadenie a činnosť registra v rámci oddelenia Komisie alebo agentúry Únie.

    Analýza viedla k záveru, že uprednostňovanou možnosťou je možnosť „samostatnej správy“ spolu so zrušením prísnych požiadaviek na priamu registráciu, kritériom občianstva pre fyzické osoby a kritériom sídla pre organizácie a spoločnosti.

    Uprednostňovaná možnosť by umožnila efektívnejší právny rámec založený na zásadách. Poskytla by sa ňou potrebná flexibilita pre TLD .eu na prispôsobenie sa rýchlo sa meniacim technickým zlepšeniam systému názvov domén. Koncoví používatelia by preto mohli využívať prínosy technických zlepšení bez toho, aby čakali na zmenu nariadení. Uprednostňovanou možnosťou by sa tiež zlepšilo fungovanie TLD .eu, a tým by sa zvýšila jej príťažlivosť na trhu domén najvyššej úrovne. Prijateľnejšia a pohotovejšia TLD .eu bude mať v dlhodobom horizonte lepšiu pozíciu na inováciu, rýchle prijatie nových technických noriem, a tým ponúknutie lepšieho a konkurencieschopnejšieho produktu na trhu.

    Výbor pre kontrolu regulácie vydal 16. februára 2018 kladné stanovisko s výhradami. Komisia v súlade s odporúčaniami výboru ďalej zlepšila svoju správu o posúdení vplyvu s cieľom zefektívniť zistenia hodnotenia v časti s vymedzením problému a objasnila rozsah problému a záujem zainteresovaných strán v tejto otázke. Ako možnosť bol ďalej odôvodnený základný scenár. Zefektívnil sa opis možností s cieľom vyhnúť sa analýze vplyvov alebo stanoveniu skorých záverov. Ďalej bola rozpracovaná možnosť samostatnej správy s cieľom vysvetliť, aký druh právnych požiadaviek sa zavedie v súvislosti so zriadením a fungovaním samostatného poradného orgánu s viacerými zainteresovanými stranami a úlohami a právomocami Komisie. Text o možnostiach vyradených v počiatočnej fáze bol preformulovaný tak, aby poskytol silnejšie argumenty vysvetľujúce dôvody zamietnutia týchto možností. Boli poskytnuté ďalšie objasnenia týkajúce sa priamej registrácie a kritérií oprávnenosti vrátane uprednostňovanej možnosti. V časti týkajúcej sa monitorovania sa ďalej objasnili základné ukazovatele, ktoré sa týkajú odvetvia názvov domén a prepojenie na operačné ciele sa stalo transparentnejšie. Tieto sa na druhej strane spájali so štyrmi konkrétnymi cieľmi iniciatívy. V správe sa objasnilo, že kritériá úspešnosti pre uprednostňovanú možnosť sa budú pravidelne vyhodnocovať prostredníctvom správy o vykonávaní, účinnosti a fungovaní TLD .eu, ktorú bude musieť Komisia predložiť Európskemu parlamentu a Rade. V novom rámci bude toto podávanie správ slúžiť ako nástroj posudzovania na overenie úspešnosti uprednostňovanej možnosti prostredníctvom preskúmania a podávania správ o súbore všetkých základných ukazovateľov.

    Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

    Táto iniciatíva zahŕňa ciele zjednodušenia a zlepšenia efektívnosti. Tieto ciele sú jasne vyjadrené v konkrétnom cieli a) „odstrániť zastarané právne/administratívne požiadavky“ a v konkrétnom cieli b) „vytvoriť nadčasové pravidlá pre TLD .eu“. Návrhom sa vytvára zjednodušený rámec založený na zásadách. Primárne právne predpisy budú obsahovať iba zásady, ktoré sa v rámci fungovania TLD .eu musia dodržiavať, kým všetky nepotrebné a podrobné administratívne a technické požiadavky sa buď odstránia, ak sú zastarané, alebo sa podrobne uvedú v zmluve, ktorú má uzatvoriť Európska komisia a vymenovaný prevádzkovateľ registra. TLD .eu to umožní prispôsobiť sa rýchlym zmenám na trhu TLD a dynamickému digitálnemu priestoru.

    Návrh bude vzhľadom na dostupnosť technických a trhových inovácií v odvetví názvov domén znamenať skrátenie čakacej lehoty pre držiteľov TLD .eu. Skrátenie týchto čakacích lehôt sa bude merať z hľadiska času potrebného na zmenu právneho rámca pre doménu .eu s cieľom umožniť takéto inovácie vo vzťahu k TLD .eu.

    Vytvorením nadčasových právnych predpisov a ľahko prispôsobiteľného súboru podrobných politík pre riadenie a správu TLD .eu sa návrh zameriava na to, aby bol názov domény .eu pripravený zvládnuť rýchlo sa meniace internetové prostredie.

    Základné práva

    Hoci sa v tomto návrhu venuje pozornosť prevažne technickej problematike špecifickej pre daný sektor, ktorá sa týka odvetvia systému názvov domén, zachová sa v ňom aj silná ochrana základných práv v Európskej únii pri prevádzke a riadení TLD .eu v súlade s pravidlami Európskej únie v oblasti ochrany údajov, súkromia, bezpečnosti a viacjazyčnosti.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Rada viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu musí mať primerané zdroje. Náklady sa odhadujú približne na 50 000 EUR ročne. Nový orgán bude finančne podporovať Komisia.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania a spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

    Komisia bude monitorovať a dohliadať na organizáciu, správu a riadenie TLD .eu zo strany registra.

    Komisia posúdi vykonávanie, účinnosť a fungovanie TLD .eu najneskôr do piatich rokov od dátumu uplatňovania tohto nariadenia a následne každé tri roky.

    Komisia Európskemu parlamentu a Rade predloží správu o zisteniach tohto posúdenia.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Kapitola I nariadenia obsahuje všeobecné ustanovenia: predmet úpravy a ciele (článok 1) a vymedzenie pojmov (článok 2).

    Kapitola II nariadenia obsahuje hlavné ustanovenia týkajúce sa zavedenia názvu domény najvyššej úrovne .eu.

    V oddiele I v tejto kapitole sa stanovujú všeobecné zásady registrácie názvu domény najvyššej úrovne .eu: uvádzajú sa v ňom kritériá oprávnenosti (článok 3), všeobecné podmienky registrácie a zrušenia názvov domén (článok 4), jazyky, rozhodné právo a jurisdikcia (článok 5), postupy na vyhradenie názvov domén registrom, Komisiou a členskými štátmi (článok 6) a postupy akreditácie registračných miest (článok 7).

    Oddiel II sa týka vymenovania a všeobecného fungovania registra. Tieto ustanovenia zahŕňajú jeho vymenovanie Komisiou (článok 8), vlastnosti (článok 9) a jeho kľúčové povinnosti (článok 10). V tomto oddiele sa stanovuje aj zoznam zásad a postupov týkajúcich sa fungovania TLD .eu, ktoré majú byť zahrnuté do zmluvy s registrom a cieľom ktorých je poskytnúť politický rámec, v ktorom bude register fungovať (článok 11). Napokon sa uvádza osobitné ustanovenie o fungovaní a účele databázy WHOIS (článok 12).

    Oddiel III sa týka dohľadu nad prevádzkovateľom registra. Ustanoveniami o právomociach Komisie v oblasti dohľadu (článok 13) a zriadení Rady viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu (článok 14) sa poskytuje základ pre túto skupinu na poskytovanie poradenstva Komisii týkajúceho sa posilňovania a rozširovania prínosov k dobrej správe registra .eu a na zvýšenie transparentnosti jeho fungovania.

    Napokon sa v kapitole III nariadenia stanovujú záverečné ustanovenia: výhrada práv (článok 15), hodnotenie a preskúmanie (článok 16) a postup výboru (článok 17) podľa článkov 5 a 8 nariadenia (EÚ) č. 182/2011. Kapitola ďalej obsahuje prechodné ustanovenia pre zmluvu (článok 18) a ustanovenia o zrušení súčasného právneho rámca (článok 19) a o nadobudnutí účinnosti (článok 20). Predpokladá sa, že nariadenie sa začne uplatňovať najneskôr do troch rokov od nadobudnutia jeho účinnosti. Má sa tým obmedziť akékoľvek riziko narušenia služieb TLD .eu pri prechode zo starého na nový regulačný rámec pri zohľadnení potreby, aby Komisia určila a uzavrela novú zmluvu s registrom a aby sa register pripravil na organizáciu, správu a riadenie TLD .eu.

    2018/0110 (COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    o zavedení a fungovaní názvu domény najvyššej úrovne .eu, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 733/2002 a nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004

    (Text s významom pre EHP)

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 172,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 9 ,

    so zreteľom na stanovisko Výboru regiónov 10 ,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)Doména najvyššej úrovne s kódom .eu (ccTLD) bola zriadená nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 11 a nariadením Komisie (ES) č. 874/2004 12 . Od prijatia nariadenia (ES) č. 733/2002 a nariadenia (ES) č. 874/2004 sa výrazne zmenil politický a legislatívny kontext v Únii, online prostredie a trh.

    (2)Domény najvyššej úrovne (TLD) sú základnou zložkou v hierarchickej štruktúre systému názvov domén (DNS), ktoré zabezpečujú interoperabilný systém jedinečných identifikátorov dostupných na celom svete v každej aplikácii a každej sieti.

    (3)TLD .eu by mala podporovať využívanie internetových sietí a prístup k nim v súlade s článkami 170 a 171 ZFEÚ tým, že poskytne doplnkovú registráciu k existujúcim doménam najvyššej úrovne s kódmi krajín (ccTLD) alebo globálnu registráciu v generických doménach najvyššej úrovne.

    (4)TLD. eu by mala poskytnúť jasne vymedzené spojenie s Úniou a európskym trhom. Mala by umožniť podnikom, organizáciám a fyzickým osobám v Únii registrovať si názov domény pod TLD .eu. Občania Únie by mali mať možnosť zaregistrovať si názov domény .eu bez ohľadu na miesto bydliska.

    (5)Názvy domén v TLD .eu by sa mali prideľovať oprávneným stranám v závislosti od dostupnosti.

    (6)S cieľom zabezpečiť lepšiu ochranu práv strán na uzatváranie zmlúv s registrom a registračnými miestami by mali spory o registrácii názvov domén v TLD .eu riešiť orgány so sídlom v Únii, ktoré uplatňujú príslušné právne predpisy členských štátov, bez toho, aby boli dotknuté práva a povinnosti uznané členskými štátmi alebo Úniou vyplývajúce z medzinárodných nástrojov.

    (7)Zásady a postupy týkajúce sa fungovania TLD .eu by mali tvoriť prílohu k zmluve medzi Komisiou a vymenovaným registrom.

    (8)Aby sa zabezpečili jednotné podmienky na vykonávanie tohto nariadenia, Komisii by sa mali udeliť vykonávacie právomoci na prijímanie zoznamov názvov domén vyhradených a blokovaných členskými štátmi, stanovenie kritérií a postupu na určenie registra a určenie registra na základe riadne odôvodnených naliehavých dôvodov. Uvedené právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie. Takéto zoznamy by sa mali zostavovať podľa dostupnosti názvov domén, pričom sa zohľadnia názvy domén na druhej úrovni, ktoré členské štáty už vyhradili alebo zaregistrovali.

    (9)Komisia by mala na základe otvoreného, transparentného a nediskriminačného postupu výberu určiť register pre TLD .eu. Komisia by mala s vybraným registrom uzavrieť zmluvu, ktorá by mala obsahovať podrobné zásady a postupy vzťahujúce sa na register v súvislosti s organizáciou, so správou a s riadením TLD .eu. Zmluva by mala byť časovo obmedzená a obnoviteľná.

    (10)Týmto nariadením nie je dotknuté uplatňovanie pravidiel hospodárskej súťaže uvedených v článkoch 101 a 102 ZFEÚ.

    (11)Register by mal dodržiavať zásady nediskriminácie a transparentnosti a mal by zaviesť opatrenia na zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže, ktoré Komisia vopred povolí, najmä ak poskytuje služby podnikom, s ktorými súťaží na nadväzujúcich trhoch.

    (12)Internetová korporácia pre prideľovanie mien a čísel (ICANN) je v súčasnosti zodpovedná za koordináciu delegovania kódov reprezentujúcich ccTLD na registre. Register by mal uzatvoriť príslušnú zmluvu s ICANN, ktorou sa stanoví delegovanie kódu .eu ccTLD, pričom sa zohľadnia príslušné zásady, ktoré prijal Vládny poradný výbor (GAC).

    (13)Register by mal uzavrieť vhodnú dohodu o majetku zverenom tretej osobe, ktorá by zabezpečila nepretržitosť služby, a najmä by zabezpečila, aby v prípade zmeny delegovania alebo iných nepredvídaných okolností bolo možné pokračovať v poskytovaní služieb miestnemu internetovému spoločenstvu s minimálnym narušením. Register by mal denne predkladať agentovi správy majetku tretej osoby elektronickú kópiu aktuálneho obsahu databázy domény .eu.

    (14)V rámci postupov alternatívneho riešenia sporov (ARS) by sa mali zohľadňovať najlepšie medzinárodné postupy v tejto oblasti, a najmä príslušné odporúčania Svetovej organizácie duševného vlastníctva (World Intellectual Property Organization – WIPO), aby sa, pokiaľ je to možné, zabránilo špekulatívnym a nezákonným registráciám. V rámci ARS by sa mal dodržiavať určitý minimálny súbor jednotných procesných pravidiel v súlade s pravidlami stanovenými v Jednotnej politike na riešenie sporov, ktorú prijala ICANN.

    (15)Politikou týkajúcou sa zneužívania registrácie názvov domén .eu by sa malo zabezpečiť, aby register overoval údaje, ktoré dostáva, konkrétne pokiaľ ide o totožnosť žiadateľov o registráciu, a mala by sa stanoviť možnosť zrušenia názvov domén, ktoré sa na základe konečného rozhodnutia členského štátu posudzujú ako hanlivé, rasistické alebo inak v rozpore s právnymi predpismi členského štátu, a blokovania ich budúcej registrácie. Register by mal venovať maximálnu pozornosť tomu, aby zabezpečil správnosť údajov, ktoré dostáva a uchováva.

    (16)Register by mal podporovať orgány presadzovania práva pri boji proti trestnej činnosti zavádzaním technických a organizačných opatrení zameraných na to, aby príslušné orgány mali prístup k údajom v registri na účely prevencie, detekcie, vyšetrovania a trestného stíhania trestných činov v súlade s právom Únie alebo vnútroštátnym právom.

    (17)Toto nariadenie by sa malo vykonávať v súlade so zásadami týkajúcimi sa súkromia a ochrany osobných údajov. Register by mal dodržiavať príslušné pravidlá, zásady a usmernenia Únie v oblasti ochrany údajov, najmä príslušné bezpečnostné požiadavky, zásady nevyhnutnosti, proporcionality, obmedzenia účelu a primeraného obdobia uchovávania údajov. Vo všetkých systémoch spracovania údajov a vyvíjaných a/alebo vedených databázach by mala byť zakotvená špecificky navrhnutá ochrana osobných údajov a štandardná ochrana údajov.

    (18)Aby sa zabezpečil účinný pravidelný dohľad, register by mal byť predmetom auditu nezávislým orgánom na vlastné náklady, a to najmenej každé dva roky, s cieľom potvrdiť, že register spĺňa požiadavky stanovené v tomto nariadení. Register by mal predložiť Komisii výslednú správu o posúdení zhody v súlade s postupom stanoveným v zmluve s registrom.

    (19)V zmluve uzatvorenej s registrom by sa mali stanoviť postupy na zlepšenie organizácie, správy a riadenia TLD .eu zo strany registra v súlade s pokynmi Komisie vyplývajúcimi z činností v oblasti dohľadu stanovených v tomto nariadení.

    (20)V záveroch Rady o správe internetu z 27. novembra 2014 sa opätovne potvrdil záväzok Európskej únie podporovať štruktúry správy viacerých zainteresovaných strán, ktoré sú založené na koherentnom súbore globálnych zásad správy internetu. Inkluzívna správa internetu sa týka rozvoja a uplatňovania spoločných zásad, noriem, pravidiel, rozhodovacích postupov a programov, ktoré formujú vývoj a používanie internetu, zo strany vlád, súkromného sektora, občianskej spoločnosti, medzinárodných organizácií a technickej komunity v ich príslušných úlohách.

    (21)Mala by sa zriadiť Rada viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu s poradnou úlohou pre Komisiu s cieľom posilniť a rozšíriť prínosy k dobrej správe registra a záležitostí, na ktoré sa vzťahujú zásady a postupy týkajúce sa fungovania TLD .eu, a zvýšiť transparentnosť obchodných a prevádzkových postupov registra. Členovia skupiny by mali zohľadňovať model správy internetu viacerých zainteresovaných strán a Komisia by ich mala vymenovať na základe otvoreného a transparentného postupu.

    (22)Komisia by mala vykonať hodnotenie účinnosti a fungovania TLD .eu. Pri hodnotení by sa mali zohľadniť pracovné postupy určeného registra a relevantnosť jeho úloh.

    (23)Keďže cieľ tohto nariadenia, a to zavedenie celoeurópskej TLD popri národných ccTLD, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni samotných členských štátov, ale z dôvodov jeho rozsahu a účinkov ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, môže Únia prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie uvedeného cieľa.

    (24)S cieľom obmedziť akékoľvek riziko narušenia služieb TLD .eu pri prechode zo starého na nový regulačný rámec sa v tomto nariadení predpokladajú prechodné ustanovenia.

    (25)Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 a nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004 by sa preto mali zrušiť.

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    KAPITOLA I

    Všeobecné ustanovenia

    Článok 1

    Predmet úpravy a ciele

    1.    Týmto nariadením sa zavádza doména najvyššej úrovne s kódom .eu („ccTLD“) a stanovujú sa podmienky na jeho vykonávanie vrátane určenia a charakteristík registra. Týmto nariadením sa takisto stanovuje právny a všeobecný politický rámec, v rámci ktorého bude fungovať určený register.

    2.    Toto nariadenie uplatňuje bez toho, aby boli dotknuté opatrenia členských štátov týkajúce sa ich národných ccTLD.

    Článok 2

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia:

    a) „register“ je subjekt poverený organizáciou, správou a riadením TLD .eu vrátane údržby zodpovedajúcich databáz a pridružených verejných vyhľadávacích služieb, registrácie názvov domén, prevádzky registra názvov domén, prevádzky registra serverov názvov TLD a šírenia zónových súborov TLD;

    b) „registračné miesto“ je fyzická alebo právnická osoba, ktorá na základe zmluvy s registrom poskytuje služby registrácie názvov domén pre žiadateľov o registráciu;

    c) „protokoly internacionalizovaných názvov domén (IDN)“ sú normy a protokoly, ktoré podporujú používanie názvov domén v znakoch, ktoré nie sú znakmi Amerického štandardného kódu pre výmenu informácií (ASCII);

    d) „databáza WHOIS“ je súbor údajov obsahujúcich informácie o technických a administratívnych aspektoch registrácií domén najvyššej úrovne .eu;

    e) „zásady a postupy fungovania TLD .eu“ sú podrobné pravidlá týkajúce sa fungovania a riadenia TLD .eu;

    f) „registrácia“ je séria aktov a procesných krokov od začiatku po dokončenie, ktoré prijali registračné miesta a/alebo register na žiadosť fyzickej alebo právnickej osoby, cieľom ktorých je vykonanie registrácie názvu domény na konkrétne obdobie.

    KAPITOLA II

    Zavedenie TLD .eu

    Oddiel 1

    VŠEOBECNÉ ZÁSADY

    Článok 3

    Kritériá oprávnenosti

    O registráciu jedného alebo viacerých názvov domén v rámci TLD .eu môže požiadať ktorýkoľvek z nasledujúcich osôb/subjektov:

    i) občan Únie bez ohľadu na miesto bydliska alebo

    ii) fyzická osoba, ktorá nie je občanom Únie a ktorá má bydlisko v členskom štáte, alebo

    iii) podnik so sídlom v Únii alebo

    iv) organizácia so sídlom v Únii bez toho, aby bolo dotknuté uplatňovanie vnútroštátneho práva.

    Článok 4

    Registrácia a zrušenie názvov domén

    1.    Názov domény sa pridelí oprávnenej strane, ktorej žiadosť najskôr prijal register technicky správnym spôsobom stanoveným v postupoch pre žiadosti o registráciu na základe článku 11 písm. b).

    2.    Registrovaný názov domény bude nedostupný na ďalšiu registráciu dovtedy, kým neuplynie platnosť jeho registrácie bez obnovenia alebo kým sa nezruší názov domény.

    3.    Register môže zrušiť názov domény z vlastného podnetu a bez predloženia sporu na mimosúdne riešenie sporov z týchto dôvodov:

    a) nezaplatená pohľadávka voči registru;

    b) nesplnenie kritérií oprávnenosti podľa článku 3 držiteľom názvu domény;

    c) porušenie požiadaviek na žiadosti o registráciu zo strany držiteľa názvu domény stanovených na základe článku 11 písm. b).

    4.    Názov domény sa môže aj zrušiť a v prípade potreby následne previesť na inú stranu, a to na základe vhodného alternatívneho riešenia sporov (ARS) alebo súdneho konania, ak je tento názov totožný s názvom alebo zavádzajúco podobný názvu, pre ktorý je vo vnútroštátnom práve alebo práve Únie stanovené právo, a ak:

    a) bol zaregistrovaný jeho držiteľom bez práv alebo legitímneho záujmu o tento názov alebo

    b) bol zaregistrovaný alebo sa používa so zlým úmyslom.

    5.    Ak súd členského štátu pokladá názov domény za hanlivý, rasistický alebo v rozpore s verejnou morálkou, register takýto názov zablokuje po oznámení rozhodnutia súdu a zruší ho po vydaní konečného rozhodnutia súdu. Register zablokuje pre ďalšiu registráciu tie názvy, ktoré boli predmetom takéhoto nariadenia súdu, pokiaľ takéto nariadenie zostáva v platnosti.

    Článok 5

    Jazyky, rozhodné právo a jurisdikcia

    1.    Registrácia názvov domén sa vykoná vo všetkých abecedných znakoch úradných jazykov Únie v súlade s dostupnými medzinárodnými normami, ako to umožňujú príslušné protokoly internacionalizovaných názvov domén (IDN).

    2.    Bez toho, aby bolo dotknuté nariadenie (EÚ) č. 1215/2012 a práva a povinnosti uznané členskými štátmi alebo Úniou vyplývajúce z medzinárodných nástrojov, sa v zmluvách medzi registrom a registračnými miestami, ani v zmluvách medzi registračnými miestami a žiadateľmi o registráciu názvov domén neurčí ako rozhodné právo iné právo ako právo jedného z členských štátov ani sa neurčí ako orgán na riešenie sporov súd, rozhodcovský súd alebo iný orgán so sídlom mimo Únie.

    Článok 6

    Vyhradenie názvov domén

    1.    Register môže vyhradiť niekoľko názvov domén, ktoré sa považujú za potrebné pre jeho prevádzkové funkcie v súlade so zmluvou uvedenou v článku 8 ods. 3.

    2.    Komisia môže na účely použitia inštitúciami a orgánmi Únie dať registru pokyn na zavedenie názvov domén priamo pod TLD .eu.

    3.    Bez toho, aby boli dotknuté názvy domén, ktoré sú už vyhradené alebo registrované, členské štáty môžu Komisii oznámiť zoznam názvov domén:

    a) ktoré nemožno registrovať na základe vnútroštátneho práva alebo

    b) ktoré môžu členské štáty registrovať alebo vyhradiť iba v rámci domény druhej úrovne. Tieto názvy domén musia byť obmedzené na všeobecne uznávané geografické a/alebo geopolitické pojmy, ktoré majú vplyv na politickú alebo územnú organizáciu členských štátov.

    4.    Komisia prijme zoznamy oznámené členskými štátmi prostredníctvom vykonávacích aktov. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 17 ods. 2.

    Článok 7

    Registračné miesta

    1.    Register akredituje registračné miesta v súlade s primeranými, transparentnými a nediskriminačnými akreditačnými postupmi, ktoré Komisia vopred schválila. Register verejne sprístupní akreditačné postupy v ľahko prístupnej forme.

    2.    Register uplatňuje rovnocenné podmienky za rovnocenných okolností vo vzťahu k akreditovaným registračným miestam domény .eu, ktoré poskytujú rovnocenné služby, a poskytuje im služby a informácie za rovnakých podmienok a rovnakej kvality, aké sú stanovené pre jeho vlastné rovnocenné služby.

    Oddiel 2

    REGISTER

    Článok 8

    Určenie registra

    1.    Komisia stanoví kritériá a postup na určenie registra prostredníctvom vykonávacích aktov. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 17 ods. 2.

    2.    Komisia určí register po ukončení postupu uvedeného v odseku 1.

    3.    Komisia s určeným registrom uzatvorí zmluvu. V zmluve sa stanovia pravidlá, zásady a postupy na poskytovanie služieb zo strany registra a podmienky, za ktorých Komisia vykonáva dohľad nad organizáciou, správou a riadením TLD .eu zo strany registra. Zmluva je časovo obmedzená a obnoviteľná a obsahuje zásady a postupy fungovania TLD .eu stanovené na základe článku 11.

    4. Odchylne od postupov uvedených v odsekoch 1 a 2 môže Komisia zo závažných naliehavých dôvodov určiť register prostredníctvom okamžite uplatniteľných vykonávacích aktov v súlade s postupom uvedeným v článku 17 ods. 3.

    Článok 9

    Charakteristiky registra

    1.    Register má svoje sídlo, centrálnu správu a hlavné miesto podnikania na území Únie.

    2.    Register môže uložiť poplatky priamo spojené s vynaloženými nákladmi, pokiaľ to povoľuje zmluva uzavretá podľa článku 8 ods. 3.

    Článok 10

    Povinnosti registra

    Register musí:

    a) dodržiavať pravidlá, zásady a postupy stanovené v tomto nariadení a zmluve uvedenej v článku 8 ods. 3;

    b) organizovať, spravovať a riadiť TLD .eu vo všeobecnom záujme a na základe zásad kvality, efektívnosti, spoľahlivosti, transparentnosti, prístupnosti a nediskriminácie a zabezpečením spravodlivých podmienok hospodárskej súťaže;

    c) uzavrieť primeranú zmluvu o delegovaní kódu TLD .eu na základe predchádzajúceho súhlasu Komisie;

    d) vykonať registráciu názvov domén v TLD .eu, ak o to požiada ktorákoľvek oprávnená strana uvedená v článku 3;

    e) bez toho, aby bolo dotknuté akékoľvek súdne konanie, a pod podmienkou primeraných procesných záruk pre dotknuté strany zabezpečiť, aby mohli registračné miesta a žiadatelia o registráciu akýkoľvek zmluvný spor s registrom predložiť orgánu pre alternatívne riešenie sporov (ARS);

    f) zabezpečiť dostupnosť a pravosť databáz názvov domén;

    g) uzatvoriť na vlastné náklady a so súhlasom Komisie dohodu s uznávaným správcom alebo iným agentom správy majetku tretej osoby so sídlom na území Únie, ktorou sa určí Komisia ako príjemca dohody o majetku tretej osoby, a denne predkladať príslušnému správcovi alebo agentovi správy majetku tretej osoby elektronickú kópiu obsahu databázy TLD .eu;

    h) implementovať zoznamy uvedené v článku 6 ods. 3;

    i) podporovať ciele Únie v oblasti správy internetu;

    j) uverejniť zásady a postupy fungovania TLD .eu stanovené na základe článku 11 vo všetkých úradných jazykoch Únie;

    k) vykonávať audit nezávislým orgánom na vlastné náklady a najmenej každé dva roky s cieľom overiť súlad s týmto nariadením a zaslať výsledok Komisii;

    l) na žiadosť Komisie sa zúčastňovať na činnosti Rady viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu a spolupracovať s Komisiou na zlepšení fungovania a riadenia TLD .eu.

    Článok 11

    Zásady a postupy týkajúce sa fungovania TLD .eu

    Zmluva uzavretá medzi Komisiou a určeným registrom v súlade s článkom 8 ods. 3 obsahuje zásady a postupy týkajúce sa fungovania TLD .eu v súlade s týmto nariadením vrátane:

    a) politiky v oblasti ARS;

    b) požiadaviek a postupov týkajúcich sa žiadostí o registráciu, politiky overovania údajov o žiadateľoch o registráciu a špekulatívnej registrácie názvov domén;

    c) politiky týkajúcej sa zneužívania registrácie názvov domén;

    d) politiky týkajúcej sa zrušenia názvov domén;

    e) zaobchádzania s právami duševného vlastníctva;

    f) technických a organizačných opatrení zameraných na to, aby príslušné orgány mali prístup k údajom v registri na účely prevencie, detekcie, vyšetrovania a trestného stíhania trestných činov v súlade s právom Únie alebo vnútroštátnym právom.

    g) podrobných postupov na zmenu zmluvy.

    Článok 12

    Databáza WHOIS

    1.    Register musí vytvoriť a spravovať databázové zariadenie WHOIS s cieľom poskytovať presné a aktuálne informácie o registrácii názvov domén v rámci TLD .eu.

    2.    Databáza WHOIS musí obsahovať príslušné informácie o kontaktných miestach spravujúcich názvy domén v rámci TLD .eu a držiteľoch názvov domén, ktoré nie sú vzhľadom na účel databázy nadbytočné. Ak je držiteľom názvu domény fyzická osoba, informácie, ktoré majú byť verejne sprístupnené, podliehajú súhlasu držiteľa názvu domény v zmysle nariadenia 2016/679.

    Oddiel 3

    DOHĽAD NAD REGISTROM

    Článok 13

    Dohľad

    1.    Komisia monitoruje a dohliada na organizáciu, správu a riadenie TLD .eu zo strany registra.

    2.    Komisia overuje správnosť finančného hospodárenia, súlad s nariadením a so zásadami a postupmi týkajúcimi sa fungovania TLD .eu uvedenými v článku 11 zo strany registra a na tento účel môže požiadať o informácie.

    3.    Komisia v súlade so svojimi činnosťami v oblasti dohľadu môže poskytnúť registru osobitné pokyny na opravu a/alebo zlepšenie organizácie, správy a riadenia TLD .eu.

    4.    Komisia môže v prípade potreby viesť konzultácie so zainteresovanými stranami a požiadať o odborné poradenstvo, pokiaľ ide o výsledky činností v oblasti dohľadu uvedených v tomto článku a o spôsoby, akými môže register zlepšiť organizáciu, správu a riadenie TLD .eu.

    Článok 14

    Rada viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu

    1.    Vytvorí sa Rada viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu s cieľom poskytovať Komisii poradenstvo v oblasti vykonávania tohto nariadenia.

    2.    Rada viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu sa skladá zo zástupcov zo súkromného sektora, z technickej komunity, členských štátov a medzinárodných organizácií, občianskej spoločnosti a akademickej obce a menuje ju Komisia na základe otvoreného a transparentného postupu.

    3.    Rada viacerých zainteresovaných strán pre doménu .eu plní tieto úlohy:

    a) pomáha Komisii pri vykonávaní tohto nariadenia a v tejto oblasti jej poskytuje poradenstvo;

    b) vydáva stanoviská k otázkam riadenia, organizácie a správy TLD .eu;

    c) poskytuje Komisii poradenstvo v otázkach monitorovania a dohľadu nad registrom.

    KAPITOLA III

    Záverečné ustanovenia

    Článok 15

    Výhrada práv

    Únia si ponecháva všetky práva týkajúce sa TLD .eu, najmä práva duševného vlastníctva a iné práva týkajúce sa databáz registra potrebné na zabezpečenie vykonávania tohto nariadenia, ako aj právo na určenie iného registra.

    Článok 16

    Hodnotenie a preskúmanie

    1.    Komisia posúdi vykonávanie, účinnosť a fungovanie TLD .eu najneskôr do piatich rokov od dátumu uplatňovania tohto nariadenia, a potom každé tri roky.

    2.    Komisia o zisteniach posúdenia uvedeného v odseku 1 predloží správu Európskemu parlamentu a Rade.

    Článok 17

    Postup výboru

    1.    Komisii pomáha výbor. Uvedený výbor je výborom v zmysle nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    2.    Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    3.    Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 8 nariadenia (EÚ) č. 182/2011 v spojení s jeho článkom 5.

    Článok 18

    Prechodné ustanovenia

    1.    Držitelia názvov domén, ktorí si názvy domén registrovali podľa článku 4 ods. 2 písm. b) nariadenia (ES) č. 733/2002, si ponechávajú práva na existujúce registrované názvy domén v rámci TLD .eu.

    2.    Do [dátum – najneskôr do dvoch rokov od nadobudnutia účinnosti] Komisia prijme potrebné opatrenia na určenie registra a uzatvorenie zmluvy s ním podľa tohto nariadenia. Zmluva nadobúda účinnosť od [dátum – uplatňovania tohto nariadenia: najneskôr do troch rokov od nadobudnutia účinnosti].

    3.    Zmluva uzavretá medzi Komisiou a registrom podľa článku 3 ods. 1 písm. c) nariadenia (ES) č. 733/2002 bude naďalej v účinnosti až do [dátum – mínus jeden deň od dátumu uplatňovania tohto nariadenia: najneskôr do troch rokov od nadobudnutia účinnosti].

    Článok 19

    Zrušenie

    Nariadenie (ES) č. 733/2002 a nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004 sa zrušujú s účinnosťou od [dátum – uplatňovania súčasného nariadenia: najneskôr do troch rokov od nadobudnutia účinnosti].

    Článok 20

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Uplatňuje sa od [dátum – najneskôr do troch rokov od nadobudnutia účinnosti].

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda    predseda

    (1)    V systéme názvov domén (DNS) sa „delegovanie“ názvu domény vyskytuje, keď ICANN uverejní príslušnú doménu najvyššej úrovne (v tomto prípade .eu) v databáze koreňových zón. Uverejnenie v databáze koreňových zón umožňuje, aby kód (napr. .eu) fungoval ako doména najvyššej úrovne ako súčasť systému názvov domén.
    (2)    Koreňová zóna je zóna DNS najvyššej úrovne v hierarchickom priestore názvov systému názvov domén (Domain Name System – DNS) internetu.
    (3)    COM/2015/0192 final.
    (4)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/summary-report-public-consultation-evaluation-and-revision-eu-top-level-domain-regulations
    (5)    16200/14.
    (6)    COM/2014/072 final.
    (7)    Internacionalizované názvy domén (IDN) umožňujú používanie názvov domén v miestnych jazykoch a skriptoch. IDN sa vytvárajú pomocou znakov z rôznych skriptov, ako napríklad arabčiny, čínštiny, cyriliky alebo devanagari. Tieto sú zakódované normou Unicode a používajú sa podľa príslušných protokolov IDN. TLD .eu podporuje všetkých 24 úradných jazykov EÚ vrátane bulharčiny a gréčtiny, ktoré si vyžadujú názvy domén v cyrilike a gréckom písme.
    (8)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/summary-report-public-consultation-evaluation-and-revision-eu-top-level-domain-regulations
    (9)    Ú. v. EÚ C , , s. .
    (10)    Ú. v. EÚ C , , s. .
    (11)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 733/2002 z 22. apríla 2002 o zavedení domény najvyššej úrovne „.eu“ (Ú. v. ES L 113, 30.4.2002, s. 1).
    (12)    Nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004 z 28. apríla 2004, ktorým sa stanovujú pravidlá verejnej politiky týkajúce sa implementácie a funkcií domény najvyššej úrovne .eu a zásady, ktorými sa riadi registrácia (Ú. v. EÚ L 162, 30.4.2004, s. 40).
    Top