Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE3907

    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom fonde na prispôsobenie sa globalizácii (EGF) [COM(2018) 380 final]

    EESC 2018/03907

    Ú. v. EÚ C 110, 22.3.2019, p. 82–86 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.3.2019   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 110/82


    Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom fonde na prispôsobenie sa globalizácii (EGF)

    [COM(2018) 380 final]

    (2019/C 110/16)

    Spravodajca:

    Vladimír NOVOTNÝ

    Pomocný spravodajca:

    Pierre GENDRE

    Konzultácia

    Európsky parlament, 11. 6. 2018

    Rada, 22. 6. 2018

    Právny základ

    článok 175 tretí odsek a článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    Príslušný orgán

    poradná komisia pre priemyselné zmeny (CCMI)

    Prijaté v CCMI

    22. 11. 2018

    Prijaté v pléne

    12. 12. 2018

    Plenárne zasadnutie č.

    539

    Výsledok hlasovania

    (za/proti/zdržalo sa)

    201/1/3

    1.   Závery a odporúčania

    1.1.

    EHSV víta návrh Komisie, ktorý umožní pokračovanie Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii (EGF) aj po 31. decembri 2020. EHSV odporúča, aby oblasť pôsobnosti EGF, ktorá bola rozšírená, pokrývala prepúšťanie nielen v dôsledku závažného narušenia hospodárstva, ale aj v dôsledku nových celosvetových finančných a hospodárskych kríz, a aby sa zohľadnili podstatné zmeny v zamestnanosti spôsobené rozvojom digitalizácie a umelej inteligencie, prechodom na hospodárstvo bez emisií oxidu uhličitého a prípadnými dôsledkami zníženia objemu svetového obchodu. EGF by sa tak mal stať trvalým nástrojom na zmierňovanie negatívnych účinkov výziev 21. storočia na trh práce.

    1.2.

    Výbor konštatuje, že v súvislosti s úlohou rôznych európskych fondov panujú určité nejasnosti, a preto odporúča, aby boli všetky zainteresované strany jasným a jednoduchým spôsobom informované o dosahu ich opatrení a ich prípadnej doplnkovosti. EHSV pripomína, že účelom EGF nie je nahradiť vnútroštátne právne ustanovenia alebo ustanovenia, ktoré sú výsledkom kolektívnych zmlúv, ale že ich môže v prípade potreby doplniť.

    1.3.

    Výbor vyzýva vlády členských štátov, aby v spolupráci s Komisiou vytvorili na národnej úrovni mechanizmy na posilnenie kapacít administratívnej štruktúry s cieľom uľahčiť a zefektívniť prípravu žiadostí malých a stredných podnikov o intervenciu z EGF a poskytnutie pomoci pracovníkom postihnutých stratou pracovného miesta.

    1.4.

    EHSV opakovane žiada zapojiť sociálnych partnerov a ostatné organizácie občianskej spoločnosti do procesu žiadostí o pridelenie finančných prostriedkov od začiatku procesu podávania žiadostí a následne počas všetkých etáp spracovania žiadostí o poskytnutie podpory z EFG, a to tak na úrovni podnikov, ako aj regiónov, členských štátov a EÚ.

    1.5.

    Výbor podporuje návrh Komisie, aby prepustení pracovníci a samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých činnosť sa skončila, mali rovnaký prístup k EGF bez ohľadu na typ pracovnej zmluvy alebo pracovnoprávneho vzťahu.

    1.6.

    Výbor vyzýva členské štáty a inštitúcie Únie zapojené do procesu rozhodovania o EGF, aby vynaložili maximálne úsilie o skrátenie obdobia spracovania žiadostí a zjednodušenie postupov, a zabezpečili tak hladké a rýchle prijímanie rozhodnutí o mobilizácii EGF.

    1.7.

    EHSV vyzýva členské štáty, aby kládli osobitný dôraz na znevýhodnené kategórie vrátane mladých a starších nezamestnaných osôb a osôb, ktoré sú ohrozené chudobou, keďže tieto skupiny čelia pri hľadaní stabilného zamestnania osobitným problémom.

    1.8.

    Výbor dôrazne pripomína, že v záujme prijímateľov by sa mala pomoc poskytovať čo najrýchlejšie a najúčinnejšie.

    2.   Kontext stanoviska vrátane príslušného legislatívneho návrhu

    2.1.   Vznik a vývoj Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii

    2.1.1.

    Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii (EGF) bol vytvorený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1927/2006 (1) na programové obdobie 2007 – 2013 s cieľom uľahčiť opätovný návrat pracovníkov do práce v oblastiach, odvetviach, na územiach alebo na pracovných trhoch, ktoré utrpeli otras v dôsledku vážneho narušenia hospodárstva. EGF poskytuje podporu osobám, no jeho poslaním nie je podporovať podniky, ktoré sa dostali do ťažkostí.

    2.1.2.

    V súvislosti s vývojom finančnej a hospodárskej krízy Komisia pristúpila v roku 2008 k revízii EGF s cieľom rozšíriť s platnosťou od 1. mája 2009 do 30. decembra 2011 rozsah pôsobnosti EGF a zvýšiť mieru spolufinancovania z 50 % na 65 %, aby sa zmenšila záťaž pre členské štáty.

    2.1.3.

    Rozsah pôsobnosti EGF bol rozšírený v roku 2009 tak, aby sa vzťahoval aj na pracovníkov prepustených priamo v dôsledku globálnej finančnej a hospodárskej krízy.

    2.1.4.

    V súvislosti s viacročným finančným rámcom na obdobie rokov 2014 – 2020 bol rozsah pôsobnosti EGF opäť rozšírený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1309/2013 (2). Rozšírenie EGF zahŕňalo nielen prepúšťanie v dôsledku významných štrukturálnych zmien svetového obchodu, ale aj prípady akejkoľvek novej globálnej finančnej a hospodárskej krízy.

    2.1.5.

    Európsky parlament, Rada a Komisia 17. novembra 2017 spoločne vyhlásili Európsky pilier sociálnych práv. Jeho zásady poslúžia ako hlavný základný rámec pre Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii.

    2.2.   Nový návrh EGF na obdobie po roku 2020

    2.2.1.

    Hlavným cieľom nového návrhu je zabezpečiť, aby EGF, ktorý je osobitným nástrojom mimo rozpočtových stropov viacročného finančného rámca, naďalej fungoval aj po 31. decembri 2020 bez časového obmedzenia.

    2.2.2.

    EGF by preto mohol ponúknuť pomoc v prípade nečakaných kríz vedúcich k závažnému narušeniu miestneho, regionálneho alebo národného hospodárstva. Takéto nečakané krízy môžu zahŕňať významnú recesiu v prípade dôležitých obchodných partnerov alebo zlyhania finančného systému.

    2.2.3.

    Podpora z EGF je dostupná pracovníkom bez ohľadu na ich pracovnú zmluvu alebo pracovnoprávny vzťah. Do tejto kategórie je možné zahrnúť nielen pracovníkov s pracovnou zmluvou na neurčitý čas, ale aj pracovníkov so zmluvou na určitý čas, dočasných agentúrnych zamestnancov, vlastníkov/riaditeľov mikropodnikov a samostatne zárobkovo činné osoby.

    2.2.4.

    Žiadosť o podporu pracovníkov prostredníctvom EGF sa uplatní vtedy, ak počet prepustených pracovníkov dosiahne minimálnu prahovú hodnotu. Prahová hodnota 250 pracovníkov je nižšia než prahová hodnota na programové obdobie 2014 – 2020. V mnohých členských štátoch býva väčšina pracovníkov zamestnaná v malých a stredných podnikoch (MSP).

    2.2.5.

    EGF sa zameriava na aktívne opatrenia trhu práce, ktorých cieľom je prepusteným pracovníkom urýchlene zabezpečiť opäť stabilné zamestnanie. EGF nemôže prispievať na financovanie pasívnych opatrení. Dávky je možné zahrnúť iba v prípade, že majú podobu stimulov na uľahčenie účasti prepustených pracovníkov na aktívnych opatreniach politiky trhu práce, pričom podiel dávok v koordinovanom balíku aktívnych opatrení na trhu práce je obmedzený.

    2.2.6.

    Členské štáty žiadajú o jeho mobilizáciu iba v prípade skutočných núdzových situácií. EGF nemôže nahradiť opatrenia, na ktoré sa už vzťahujú fondy a programy EÚ zahrnuté vo viacročnom finančnom rámci, ani vnútroštátne opatrenia alebo opatrenia, za ktoré sú podľa vnútroštátnych právnych predpisov alebo kolektívnych zmlúv zodpovedné prepúšťajúce podniky.

    2.2.7.

    Žiadosť o pomoc by sa mala uplatniť, ak má zásadná reštrukturalizácia výrazný dosah na miestne alebo regionálne hospodárstvo.

    2.2.8.

    Hodnotenie ex post súčasného nariadenia treba uskutočniť do 31. decembra 2021.

    3.   Všeobecné pripomienky

    3.1.

    EHSV víta návrh Komisie, ktorý umožní pokračovanie EGF po 31. decembri 2020. Výbor v minulosti prijal viaceré stanoviská k EGF, v ktorých vyjadril svoju podporu EGF, a domnieva sa, že tieto stanoviská sú naďalej aktuálne (3) (4) (5) (6).

    3.2.

    Výbor zdôrazňuje, aká dôležitá je naďalej úloha EGF ako flexibilného fondu na podporu pracovníkov, ktorí prišli o zamestnanie v kontexte rozsiahlych reštrukturalizačných udalostí, a na poskytnutie pomoci týmto pracovníkom, aby si čo najskôr našli novú prácu. Odporúča, aby sa zohľadnila situácia pracovníkov, ktorým bude trvalo skrátený pracovný čas bez kompenzácie za zníženú mzdu.

    3.3.

    Podľa názoru výboru by bolo užitočné zhromažďovať podrobnejšie údaje o sledovaní, najmä pokiaľ ide o kategórie pracovníkov, profesijné skúsenosti a vzdelanie, ich zamestnanecký štatút a typ nájdeného zamestnania. So zreteľom na predpokladanú administratívnu náročnosť takejto agendy a s ňou spojenou záťažou výbor podporuje ako alternatívu zhromažďovanie takýchto informácií prostredníctvom online dotazníkov pre prijímateľov pomoci tak, ako to navrhuje Komisia.

    3.4.

    Výbor podporuje návrh Komisie, aby prepustení pracovníci a samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých hlavná činnosť sa skončila, mali rovnaký prístup k EGF bez ohľadu na typ pracovnej zmluvy alebo pracovnoprávneho vzťahu.

    3.5.

    Podľa názoru EHSV by finančné príspevky z EGF mali byť zamerané najmä na aktívne opatrenia na trhu práce. Cieľom je rýchle opätovné začleňovanie prijímateľov pomoci do udržateľného zamestnania a takisto by sa mala presadzovať podpora profesijnej a geografickej mobility pracovníkov s cieľom uľahčiť ich preradenie.

    3.6.

    EHSV berie na vedomie maximálnu sumu vo výške 225 miliónov EUR za rok na obdobie 2021 – 2027 a považuje tento objem finančných prostriedkov za vyhovujúci so zreteľom na súčasnú hospodársku situáciu EÚ. Poukazuje však na to, že tento objem finančných prostriedkov by mohol byť nedostatočný v prípade opätovnej hlbšej krízy alebo v prípadoch, ako je urýchlenie technologických zmien a energetickej transformácie.

    3.7.

    Výbor odporúča, aby sa v polovici viacročného finančného rámca vykonala revízia EGF z hľadiska čerpania finančných prostriedkov, ako aj z hľadiska prahovej hodnoty 250 prepustených pracovníkov, a žiada Komisiu, aby v spolupráci s rozpočtovým orgánom EÚ pripravila príslušnú úpravu financovania EGF.

    3.8.

    Komisia by pre tento prípad mala zvážiť navýšenie finančných prostriedkov až na približne 1 miliardu EUR. Keďže EGF bol navrhnutý ako núdzový fond, musí sa okrem toho zabezpečiť, že sa rozhodovacie postupy týkajúce sa takéhoto navýšenia prostriedkov uskutočnia čo najskôr.

    3.9.

    EHSV vyzýva členské štáty, aby kládli osobitný dôraz na znevýhodnené kategórie vrátane mladých a starších nezamestnaných osôb a osôb, ktoré sú ohrozené chudobou, keďže tieto skupiny čelia pri hľadaní stabilného zamestnania osobitným problémom.

    3.10.

    Členské štáty a inštitúcie Únie zapojené do procesu rozhodovania o EGF by mali vynaložiť maximálne úsilie na skrátenie obdobia spracovania žiadostí a zjednodušenie postupov, a zabezpečiť tak hladké a rýchle prijímanie rozhodnutí o mobilizácii EGF. Výbor dôrazne pripomína, že v záujme prijímateľov by sa mala pomoc poskytovať čo najrýchlejšie a najúčinnejšie.

    3.11.

    EHSV víta, že Európsky pilier sociálnych práv bude vystupovať ako zastrešujúci riadiaci rámec EGF, ktorý umožní, aby EÚ v prípade zásadnej reštrukturalizácie zaviedla do praxe relevantné zásady. Výbor odporúča, aby so zreteľom na problematické určenie špecifického faktoru, ktorý spôsobuje prepúšťanie, bolo uvoľnenie finančných prostriedkov z EFG v budúcnosti založené najmä na zásade zásadného vplyvu reštrukturalizácie spojenej nielen s procesmi globalizácie, ale najmä s procesmi ďalších významných zmien, ako je napríklad dekarbonizácia, digitalizácia a priemysel 4.0 a s ním súvisiace technologické zmeny a transformačné procesy, a ďalej zmien spôsobených širokou škálou dôvodov z veľkých presídlení alebo prepúšťaní a finančnej alebo hospodárskej krízy. EHSV v tejto súvislosti výslovne víta rozšírenie rozsahu pôsobnosti EGF na riziká na trhu práce spôsobené štrukturálnymi zmenami v dôsledku digitalizácie a vývoja v oblasti dekarbonizácie.

    3.12.

    EHSV je presvedčený, že EGF by mal byť lepšie zosúladený s ostatnými politikami EÚ a že by sa mala podrobnejšie upraviť špecifikácia spolupôsobenia EGF s ostatnými fondmi a programami (napr. FEAD, ESF, EaSI, program EÚ v oblasti zdravia) a ich interakcie.

    3.13.

    So zreteľom na povahu existujúceho názvu fondu a ciele určené na tento fond, ktoré si vzájomne protirečia, a zároveň s ohľadom na záujem o zachovanie anglickej skratky EGF výbor navrhuje upraviť názov „Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii“ na „Európsky fond na prispôsobenie sa a globalizáciu“ alebo na podobný názov, ktorý bude v súlade s uvedenou skratkou EGF.

    3.14.

    Podľa názoru výboru bude počas ďalšieho obdobia vhodné, aby sa rozsah pôsobnosti EGF rozšíril na podporu takých programov, ako sú programy vyvinuté na vnútroštátnej úrovni typu „kurzarbeit“ alebo „short-time“.

    4.   Malé a stredné podniky

    4.1.

    Malé a stredné podniky zabezpečujú približne 80 % pracovných miest v EÚ a zároveň sú v prípade krízových alebo transformačných procesov jedny z najzraniteľnejších. Výbor vyzýva vlády členských štátov, aby v spolupráci s Komisiou vytvorili na národnej úrovni mechanizmy a posilnili kapacity administratívnej štruktúry tak, aby uľahčili a zefektívnili prípravu žiadostí malých a stredných podnikov o intervenciu v rámci EGF a poskytnutie pomoci pracovníkom postihnutých stratou pracovného miesta.

    4.2.

    EHSV podporuje navrhované zrovnoprávnenie pracovníkov v pracovnoprávnom pomere a samostatne zárobkovo činných osôb (článok 7) s výhradou nekumulovania samostatnej zárobkovej činnosti a pracovnoprávneho pomeru a v prípade ukončenia hlavnej činnosti.

    4.3.

    Výbor súhlasí s ochranou vlastníkov veľmi malých podnikov, ktorí by mohli prísť o prácu v dôsledku hospodárskej a finančnej krízy alebo technologických zmien, ako aj s tým, aby tieto osoby mohli získať podporu z prostriedkov EGF. Nemalo by to však znamenať, že „samostatne zárobkovo činná osoba“ sa bude vymedzovať ako „osoba, ktorá zamestnávala menej ako 10 pracovníkov“ tak, ako sa uvádza v článku 4 návrhu nariadenia preloženého Komisiou. Takáto definícia by mala v európskych právnych predpisoch mnoho rôznych dôsledkov, keďže by rôzne kategórie pracovnej a hospodárskej činnosti označila za rovnaké. Výbor žiada Komisiu, aby v záujme dosiahnutia cieľa chrániť vlastníkov veľmi malých podnikov, ktorý výbor podporuje, hľadala iné riešenie.

    4.4.

    EHSV navrhuje Komisii, aby v spolupráci s členskými štátmi zlepšila výsledky EGF prostredníctvom informačnej kampane vrátane malých a stredných podnikov a tým uľahčila ich zamestnancom lepšie využívať možnosti získania podpory, ktorú EGF ponúka.

    4.5.

    EHSV oceňuje novú úpravu kritérií pomoci (článok 5) s dôrazom na situáciu v malých a stredných podnikoch, ktoré zamestnávajú veľkú časť zamestnaných osôb. Bez ohľadu na limit 250 zamestnancov treba vziať do úvahy koncepciu skupiny a/alebo územného celku, ak viacero pobočiek z rovnakej skupiny, v ktorých dochádza k likvidácii pracovných miest, nedosiahne tento prah jednotlivo.

    5.   Konkrétne pripomienky

    5.1.

    EHSV odporúča zvážiť väčšiu flexibilitu pri stanovení počtu prepúšťaných pracovníkov a prípadov ukončenia činnosti (článok 6), oprávnených prijímateľov (článok 7) a oprávnených opatrení (článok 8) tak, aby sa postihnutým pracovníkom poskytla pomoc čo najskôr.

    5.2.

    Výbor okrem toho odporúča čo najviac zjednodušiť administratívne kroky spojené s podávaním žiadosti (článok 9) a tým aj urýchliť celý proces. Zjednodušením dokumentov a zavedením technickej pomoci členským štátom, ak je potrebná, možno zvýšiť dosah opatrení fondu.

    5.3.

    Výbor je presvedčený, že treba zjednodušiť opatrenia v oblasti riadenia (bod 2 prílohy návrhu nariadenia), a to najmä opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ, systémy riadenia a kontroly a opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam.

    5.4.

    EHSV podporuje obmedzenie spôsobilosti získať príspevok z EGF tak, ako sa uvádza v článku 8 ods. 2 písm. b) návrhu, v ktorom sa vysvetľuje, že podpora z EGF nesmie nahrádzať zodpovednosť, ktorá pre podniky vyplýva z vnútroštátnych právnych predpisov alebo kolektívnych zmlúv. Vo všeobecnosti by sa tým z rozsahu podpôr z EGF nemali vylúčiť trhové opatrenia založené na kolektívnych zmluvách.

    5.5.

    Výbor očakáva, že Komisia bude v pripravovanom ex post hodnotení EGF venovať veľkú pozornosť analýze príčin nerovnomerného čerpania prostriedkov z EGF v členských krajinách EÚ a následne najmä analýze príčin vedúcich k nízkemu čerpaniu alebo dokonca nečerpaniu pomoci z EGF v týchto krajinách: Bulharsko, Česká republika, Cyprus, Estónsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Slovensko a Spojené kráľovstvo.

    5.6.

    EHSV opakovane žiada zapojiť sociálnych partnerov a ostatné organizácie občianskej spoločnosti do procesu žiadostí o pridelenie finančných prostriedkov od začiatku procesu podávania žiadostí a následne počas všetkých etáp spracovania žiadostí o poskytnutie podpory z EFG, a to tak na úrovni podnikov, ako aj regiónov, členských štátov a EÚ. Vzhľadom na dôkladnú znalosť miestnej situácie a špecifík môžu v tejto súvislosti zohrávať dôležitú úlohu aj regionálne štruktúry a obce.

    5.7.

    Výbor odporúča Komisii, aby sa v nariadení spresnilo, že pojem „zamestnanci“ sa vzťahuje aj na zamestnaných členov družstiev.

    V Bruseli 12. decembra 2018

    Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

    Luca JAHIER


    (1)  Ú. v. EÚ L 406, 30.12.2006, s. 1.

    (2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1309/2013 zo 17. decembra 2013 o Európskom fonde na prispôsobenie sa globalizácii (2014 – 2020) a o zrušení nariadenia (ES) č. 1927/2006 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 855).

    (3)  Ú. v. EÚ C 318, 23.12.2006, s. 38.

    (4)  Ú. v. EÚ C 228, 22.9.2009, s. 141.

    (5)  Ú. v. EÚ C 376, 22.12.2011, s. 92.

    (6)  Ú. v. EÚ C 143, 22.5.2012, s. 17.


    Top