Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0806

    2014/806/EÚ: Vykonávacie rozhodnutie Komisie z  18. novembra 2014 o schválení solárnej strechy na nabíjanie akumulátora Webasto ako inovačnej technológie na znižovanie emisií CO 2 z osobných automobilov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 443/2009 Text s významom pre EHP

    Ú. v. EÚ L 332, 19.11.2014, p. 34–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020; Zrušil 32020D1806

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/806/oj

    19.11.2014   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 332/34


    VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

    z 18. novembra 2014

    o schválení solárnej strechy na nabíjanie akumulátora Webasto ako inovačnej technológie na znižovanie emisií CO2 z osobných automobilov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 443/2009

    (Text s významom pre EHP)

    (2014/806/EÚ)

    EURÓPSKA KOMISIA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 443/2009 z 23. apríla 2009, ktorým sa stanovujú výkonové emisné normy nových osobných automobilov ako súčasť integrovaného prístupu Spoločenstva na zníženie emisií CO2 z ľahkých úžitkových vozidiel (1), a najmä na jeho článok 12 ods. 4,

    keďže:

    (1)

    Dodávateľ spoločnosť Webasto Roof & Components SE (ďalej len „žiadateľ“) predložil 5. marca 2014 žiadosť o schválenie solárnej strechy na nabíjanie akumulátora Webasto ako inovačnej technológie. Zistilo sa, že žiadosť je úplná, a lehota, ktorú má Komisia na posúdenie žiadosti, začala plynúť dňom nasledujúcim po dni oficiálneho doručenia úplných informácií, t. j. 6. marca 2014.

    (2)

    Žiadosť bola posúdená v súlade s článkom 12 nariadenia (ES) č. 443/2009, s ustanoveniami vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 725/2011 (2) a technickými usmerneniami k vypracovaniu žiadostí o schválenie inovačných technológií podľa nariadenia (ES) č. 443/2009 (ďalej len „technické usmernenia“) (3).

    (3)

    Žiadosť sa vzťahuje na solárnu strechu na nabíjanie akumulátora Webasto. Táto solárna strecha pozostáva z fotovoltického (FV) panela, ktorý je nainštalovaný na streche vozidla. Fotovoltický panel premieňa energiu z prostredia na elektrickú energiu, ktorá sa prostredníctvom meniča jednosmerného napätia ukladá v akumulátore nachádzajúcom sa vo vozidle. Komisia sa domnieva, že informácie poskytnuté v žiadosti preukazujú, že podmienky a kritériá uvedené v článku 12 nariadenia (ES) č. 443/2009 a v článkoch 2 a 4 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 725/2011 boli splnené.

    (4)

    Žiadateľ preukázal, že solárny strešný systém na nabíjanie akumulátora typu, ktorý sa opisuje v tejto žiadosti, sa nevyskytoval vo viac ako 3 % nových osobných automobilov zapísaných do evidencie v referenčnom roku 2009.

    (5)

    Na účely určenia úspory emisií CO2, ktoré táto inovačná technológia po namontovaní do vozidla prinesie, je potrebné definovať základné vozidlo, s ktorým by sa mala porovnať účinnosť vozidla vybaveného inovačnou technológiou, ako sa uvádza v článkoch 5 a 8 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 725/2011. Komisia sa domnieva, že základným vozidlom by mal byť variant vozidla zhodný s vozidlom s ekologickou inováciou vo všetkých aspektoch s výnimkou solárnej strechy, prípadne bez doplnkového akumulátora a iných zariadení potrebných osobitne na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu a jej uchovávanie. V prípade novej verzie vozidla s nainštalovaným strešným solárnym panelom by základným vozidlom malo byť vozidlo, v ktorom je strešný solárny panel odpojený a pri ktorom sa berie do úvahy zmena hmotnosti v dôsledku inštalácie solárnej strechy.

    (6)

    Žiadateľ predložil metodiku na overenie zníženia emisií CO2, ktorej súčasťou sú vzorce založené na technických usmerneniach týkajúcich solárnej strechy na nabíjanie akumulátora. Komisia sa domnieva, že okrem toho by bolo potrebné preukázať, do akej miery sa zlepšila celková energetická spotreba vozidla vzhľadom na jeho prepravnú funkciu v porovnaní s energiou spotrebovanou na prevádzku zariadení určených na zvýšenie pohodlia šoféra alebo pasažierov.

    (7)

    Pri určovaní úspor je tiež potrebné vziať do úvahy kapacitu jediného akumulátora nachádzajúceho sa vo vozidle alebo prítomnosť doplnkového akumulátora určeného len na uchovávanie elektrickej energie vyrábanej solárnou strechou.

    (8)

    Komisia sa domnieva, že táto skúšobná metodika poskytne overiteľné, opakovateľné a porovnateľné výsledky a že bude schopná reálne a štatisticky významne preukázať výhody inovačnej technológie v súvislosti so znižovaním emisií CO2 v súlade s článkom 6 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 725/2011.

    (9)

    Na základe týchto skutočností sa Komisia domnieva, že žiadateľ uspokojivo preukázal, že zníženie emisií dosiahnuté prostredníctvom inovačnej technológie je najmenej 1 g CO2/km.

    (10)

    Keďže pri skúške na overenie emisií CO2 v rámci typového schvaľovania uvedenej v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 (4) a nariadení Komisie (ES) č. 692/2008 (5) sa neberie do úvahy prítomnosť solárnej strechy a dodatočná energia získaná prostredníctvom tejto technológie, je Komisia presvedčená, že solárna strecha na nabíjanie akumulátora Webasto nie je zahrnutá do štandardného skúšobného cyklu. Komisia konštatuje, že osvedčenie o overení vypracoval nezávislý a certifikovaný orgán TÜV SÜD Czech, s. r. o., a že osvedčenie potvrdzuje zistenia uvedené v žiadosti.

    (11)

    Na základe týchto skutočností sa Komisia domnieva, že by sa nemali vzniesť žiadne námietky, pokiaľ ide o schválenie uvedenej inovačnej technológie.

    (12)

    Na účely určenia všeobecného kódu ekologickej inovácie, ktorý sa má používať v predmetnej dokumentácii typového schválenia podľa príloh I, VIII and IX k smernici 2007/46/ES, by sa mal špecifikovať individuálny kód, ktorý sa má používať pre uvedenú inovačnú technológiu schválenú týmto vykonávacím rozhodnutím,

    PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

    Článok 1

    1.   Solárna strecha na nabíjanie akumulátora Webasto určená na používanie vo vozidlách kategórie M1 sa schvaľuje ako inovačná technológia v zmysle článku 12 nariadenia (ES) č. 443/2009.

    2.   Zníženie emisií CO2 vyplývajúce z používania solárnej strechy na nabíjanie akumulátora Webasto uvedenej v odseku 1 sa určuje pomocou metodiky, ktorá je uvedená v prílohe.

    3.   Individuálny kód ekologickej inovácie, ktorý sa má uvádzať v dokumentácii typového schválenia používanej v súvislosti s inovačnou technológiou schválenou týmto vykonávacím rozhodnutím, je „7“.

    Článok 2

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    V Bruseli 18. novembra 2014

    Za Komisiu

    predseda

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 1.

    (2)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 725/2011 z 25. júla 2011, ktorým sa ustanovuje proces schvaľovania a certifikácie inovačných technológií na znižovanie emisií CO2 z osobných automobilov podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 443/2009, (Ú. v. EÚ L 194, 26.7.2011, s. 19).

    (3)  http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/docs/guidelines_en.pdf (verzia z februára 2013).

    (4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 z 20. júna 2007 o typovom schvaľovaní motorových vozidiel so zreteľom na emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel (Euro 5 a Euro 6) a o prístupe k informáciám o opravách a údržbe vozidiel (Ú. v. EÚ L 171, 29.6.2007, s. 1).

    (5)  Nariadenie Komisie (ES) č. 692/2008 z 18. júla 2008, ktorým sa vykonáva, mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 o typovom schvaľovaní motorových vozidiel so zreteľom na emisie ľahkých osobných a úžitkových vozidiel (Euro 5 a Euro 6) a o prístupe k informáciám o opravách a údržbe vozidiel (Ú. v. EÚ L 199, 28.7.2008, s. 1).


    PRÍLOHA

    METODIKA NA URČENIE ZNÍŽENIA EMISIÍ CO2 V DÔSLEDKU POUŽÍVANIA SOLÁRNEJ STRECHY NA NABÍJANIE AKUMULÁTORA WEBASTO

    1.   Úvod

    Skúšobný postup a skúšobné podmienky, ktoré sa majú uplatňovať pri určovaní zníženia emisií CO2, ktoré možno pripísať používaniu solárnej strechy na nabíjanie akumulátora Webasto vo vozidle kategórie M1, sú stanovené v bodoch 2 a 3.

    2.   Skúšobný postup

    Špičkový výstupný výkon (PP) fotovoltického panela sa určí experimentálne pre každý variant vozidla. Merania je potrebné vykonať v súlade s testovacou metodikou uvedenou v medzinárodnej norme IEC 61215:2005 (1).

    Musí sa použiť demontovaný úplný FV panel. Štyri rohové body panelu sa musia dotýkať horizontálneho meracieho panelu.

    Merania sa vykonávajú najmenej päťkrát.

    Údaje o pozdĺžnom uhle sklonu a celkovej kapacite akumulátorov [alebo o výslednom solárnom korekčnom koeficiente (Solar Correction Coefficient, SCC)] poskytne výrobca vozidla.

    Možný pozdĺžny sklon strechy vozidla je potrebné následne opraviť matematicky použitím funkcie kosínus.

    3.   Vzorce

    1.

    Štandardná odchýlka aritmetického priemeru špičkového výstupného výkonu sa vypočíta na základe vzorca 1.

    Vzorec 1:

    Formula

    Kde:

    Formula

    :

    štandardná odchýlka aritmetického priemeru špičkového výstupného výkonu [Wp],

    PPi

    :

    nameraná hodnota špičkového výstupného výkonu [Wp],

    Formula

    :

    aritmetický priemer špičkového výstupného výkonu [Wp],

    n

    :

    počet meraní

    Množstvo dodatočne získanej elektrickej energie závisí od dostupnej kapacity na uchovávanie elektrickej energie vo vozidle, ktorá sa musí overiť. Ak je kapacita nižšia ako 0,666 Ah na Watt špičkového výkonu FV panelu, slnečné žiarenie vznikajúce za slnečných a jasných letných dní nemožno celkom využiť, pretože akumulátory sú úplne nabité. V takomto prípade sa na odvodenie využiteľného podielu vstupnej solárnej energie použije solárny korekčný koeficient uvedený v bode 2.

    2.

    Na výpočet potenciálu úspory emisií CO2 sa použijú tieto vstupné údaje:

    priemerné slnečné žiarenie PSR podľa kapitoly 5.7.1 technických usmernení (2), teda 120 W/m2,

    činiteľ využitia/efekt zatienenia UFIR podľa kapitoly 5.4.2 technických usmernení, teda 0,51,

    účinnosť solárneho systému ηSS podľa kapitoly 5.1.3 technických usmernení, teda 0,76,

    solárny korekčný koeficient SCC podľa tabuľky 1 a podľa kapitoly 5.7.2 technických usmernení,

    Tabuľka 1

    Celková dostupná kapacita akumulátora (12 V)/špičkový FV výkon [Ah/Wp] (3)

    0,10

    0,20

    0,30

    0,40

    0,50

    0,60

    > 0,666

    Solárny korekčný koeficient (SCC)

    0,481

    0,656

    0,784

    0,873

    0,934

    0,977

    1

    skutočná spotreba elektrickej energie v prípade vozidiel so zážihovým motorom VPe – P a so vznetovým motorom VPe – D podľa tabuľky 2 a kapitoly 5.1.1 technických usmernení,

    Tabuľka 2

    Druh motora

    Skutočná spotreba energie VPe [l/kWh]

    Benzín (VPe – P)

    0,264

    Nafta (VPe – D)

    0,22

    účinnosť alternátora ηΑ podľa kapitoly 5.1.2 technických usmernení, teda 0,67

    Na výpočet koeficientov prepočtu CF sa použijú údaje v tabuľke 3:

    Tabuľka 3

    Druh paliva

    Koeficient prepočtu (l/100 km) → (g CO2/km) [100 g/l]

    Benzín (CFP)

    23,3 (= 2 330 g CO2/l)

    Nafta (CFD)

    26,4 (= 2 640 g CO2/l)

    Na výpočet priemerného počtu najazdených kilometrov za rok sa použijú údaje v tabuľke 4 [km/rok]:

    Tabuľka 4

    Druh paliva

    Priemerný počet najazdených kilometrov za rok [km/rok]

    Benzín (MP)

    12 700

    Nafta (MD)

    17 000

    S týmito vstupnými údajmi sa na základe vzorca 2 vypočítajú úspory emisií CO2 pre vozidlo so zážihovým motorom.

    Na účely zohľadnenia rozdielu v hmotnosti medzi základným vozidlom a vozidlom s ekologickou inováciou v dôsledku inštalácie solárnej strechy a prípadne doplnkového akumulátora sa použije hmotnostný korekčný koeficient (4). Základným vozidlom musí byť variant vozidla zhodný s vozidlom s ekologickou inováciou vo všetkých aspektoch s výnimkou solárnej strechy, prípadne bez doplnkového akumulátora a iných zariadení potrebných osobitne na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu a jej uchovávanie.

    V prípade novej verzie vozidla s nainštalovaným strešným solárnym panelom sa základné vozidlo špecifikuje takto: je to vozidlo, v ktorom je strešný solárny panel odpojený a pri ktorom sa berie do úvahy zmena hmotnosti v dôsledku inštalácie solárnej strechy. Ak je strešný solárny panel vyrobený zo skla, musí sa v dôsledku zmeny hmotnosti uplatniť korekcia, teda dodatočná hmotnosť 3,4 kg. Ak je strešný solárny panel vyrobený z ľahkého syntetického materiálu, nemusí sa uplatniť žiadna korekcia v dôsledku zmeny hmotnosti. Výrobca musí predložiť schvaľovaciemu úradu overenú dokumentáciu o tejto zmene hmotnosti.

    Vzorec 2:

    Formula

    Kde:

    CCO 2

    :

    úspory emisií CO2 [g CO2/km],

    PSR

    :

    priemerné slnečné žiarenie [W/m2],

    UFIR

    :

    činiteľ využitia/efekt zatienenia [-],

    ηSS

    :

    účinnosť solárneho systému [-],

    PP

    :

    špičkový výstupný výkon [Wp],

    SCC

    :

    solárny korekčný koeficient [-],

    VPe – P

    :

    skutočná spotreba energie v prípade vozidiel so zážihovým motorom [l/kWh],

    ηA

    :

    účinnosť alternátora [-],

    CFP

    :

    koeficient prepočtu v prípade vozidiel so zážihovým motorom [100 g/l],

    MP

    :

    priemerný počet najazdených kilometrov za rok v prípade vozidiel so zážihovým motorom [km/rok],

    Φ

    :

    pozdĺžny sklon solárneho panela [°],

    ΔCO2mP

    :

    korekčný koeficient CO2 v dôsledku zmeny hmotnosti spôsobenej inštaláciou solárnej strechy a prípadne doplnkového akumulátora a iných zariadení potrebných osobitne na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu a jej uchovávanie v prípade vozidiel so zážihovým motorom [g CO2/km].

    Úspory emisií CO2 pre vozidlá so vznetovým motorom sa vypočítajú na základe vzorca 3.

    Na účely zohľadnenia rozdielu v hmotnosti medzi základným vozidlom a vozidlom s ekologickou inováciou v dôsledku inštalácie solárnej strechy a prípadne doplnkového akumulátora sa použije hmotnostný korekčný koeficient (4). Základným vozidlom musí byť variant vozidla zhodný s vozidlom s ekologickou inováciou vo všetkých aspektoch s výnimkou solárnej strechy, prípadne bez doplnkového akumulátora a iných zariadení potrebných osobitne na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu a jej uchovávanie.

    V prípade novej verzie vozidla s nainštalovaným strešným solárnym panelom sa základné vozidlo špecifikuje takto: je to vozidlo, v ktorom je strešný solárny panel odpojený a pri ktorom sa berie do úvahy zmena hmotnosti v dôsledku inštalácie solárnej strechy. Ak je strešný solárny panel vyrobený zo skla, musí sa v dôsledku zmeny hmotnosti uplatniť korekcia, teda dodatočná hmotnosť 3,4 kg. Ak je strešný solárny panel vyrobený z ľahkého syntetického materiálu, nemusí sa uplatniť žiadna korekcia v dôsledku zmeny hmotnosti. Výrobca musí predložiť schvaľovaciemu úradu overenú dokumentáciu o tejto zmene hmotnosti.

    Vzorec 3:

    Formula

    Kde:

    VPe – D

    :

    skutočná spotreba energie v prípade vozidiel so vznetovým motorom [l/kWh],

    CFD

    :

    koeficient prepočtu v prípade vozidiel so vznetovým motorom [100 g/l],

    MD

    :

    priemerný počet najazdených kilometrov za rok v prípade vozidiel so vznetovým motorom [km/rok],

    ΔCO2mD

    :

    korekčný koeficient CO2 v dôsledku zmeny hmotnosti spôsobenej inštaláciou solárnej strechy a prípadne doplnkového akumulátora a iných zariadení potrebných osobitne na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu a jej uchovávanie v prípade vozidiel so vznetovým motorom [g CO2/km].

    Korekčný koeficient CO2 v dôsledku zmeny hmotnosti sa vypočíta na základe vzorcov 4 a 5.

    Vzorec 4:

    Formula

    v prípade vozidla so zážihovým motorom

    a

    vzorec 5:

    Formula

    v prípade vozidla so vznetovým motorom

    Kde:

    Δm

    :

    zmena hmotnosti spôsobená inštaláciou solárnej strechy a prípadne doplnkového akumulátora a iných zariadení potrebných osobitne na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu a jej uchovávanie (napríklad 5 kg).

    3.

    Chyba v úsporách emisií CO2 sa vypočíta na základe vzorca 6.

    Vzorec 6:

    Image 1

    Kde:

    Formula

    :

    chyba v celkových úsporách emisií CO2 [g CO2/km],

    Image 2

    :

    citlivosť vypočítaných úspor emisií CO2 v súvislosti s nameraným počas skúšky I,

    n

    :

    počet meraní

    Na výpočet chyby v úsporách emisií CO2 v prípade vozidla so zážihovým motorom sa výsledky vzorca 6 použijú vo vzorci 2 v súlade s týmto vzorcom 7:

    Vzorec 7:

    Formula

    Na výpočet chyby v úsporách emisií CO2 v prípade vozidla so vznetovým motorom sa výsledky vzorca 6 použijú vo vzorci 3 v súlade so vzorcom 8. Toto je chyba v úsporách emisií CO2 v prípade vozidla so vznetovým motorom.

    Vzorec 8:

    Formula

    4.

    Na preukázanie skutočnosti, že minimálna prahová hodnota 1 g CO2/km je prekročená štatisticky významným spôsobom, sa použije tento vzorec 9:

    Vzorec 9:

    Formula

    Kde:

    MT

    :

    minimálna prahová hodnota [g CO2/km], teda 1 g CO2/km,

    CCO 2

    :

    celkové úspory emisií CO2 [g CO2/km],

    Formula

    :

    chyba v celkových úsporách emisií CO2 [g CO2/km]

    V prípade, že úspory emisií CO2 vypočítané na základe vzorca 9 nedosahujú prahovú hodnotu uvedenú v článku 9 ods. 1 vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 725/2011, uplatňuje sa článok 11 ods. 2 druhý pododsek uvedeného nariadenia.


    (1)  IEC 61215. Fotovoltické (PV) moduly z kryštalického kremíka na pozemské použitie. Posúdenie návrhu a typové schválenie. Referenčné číslo IEC 61215:2005(E).

    (2)  Technické usmernenia k vypracovaniu žiadostí o schválenie inovačných technológií podľa nariadenia (ES) č. 443/2009 (verzia z februára 2013).

    (3)  Celková kapacita akumulátora zahŕňa priemernú využiteľnú kapacitu štartovacieho akumulátora 10 Ah (12 V). Všetky hodnoty sa vzťahujú na priemerné ročné slnečné žiarenie 120 W/m2, podiel zatienenia 0,49 a priemerný čas jazdy vozidla 1 hodina denne pri potrebe elektrickej energie 750 W.

    (4)  Kapitola 5 ods. 51 referenčnej štúdie JRC, http://europa.eu/!qN68wc


    Top