EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0193

Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 193/2012 z  8. marca 2012 , ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 560/2005, ktorým sa ukladajú určité osobitné obmedzujúce opatrenia namierené proti určitým osobám a subjektom v dôsledku situácie na Pobreží Slonoviny

Ú. v. EÚ L 71, 9.3.2012, p. 5–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/06/2016; Nepriamo zrušil 32016R0907

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2012/193/oj

9.3.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 71/5


VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY (EÚ) č. 193/2012

z 8. marca 2012,

ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 560/2005, ktorým sa ukladajú určité osobitné obmedzujúce opatrenia namierené proti určitým osobám a subjektom v dôsledku situácie na Pobreží Slonoviny

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 560/2005 z 12. apríla 2005, ktorým sa ukladajú určité osobitné obmedzujúce opatrenia namierené proti určitým osobám a subjektom v dôsledku situácie na Pobreží Slonoviny (1), a najmä na jeho článok 11a ods. 2 a 5,

keďže:

(1)

Rada 12. apríla 2005 prijala nariadenie (ES) č. 560/2005.

(2)

Na základe preskúmania zoznamu osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú obmedzujúce opatrenia ustanovené v nariadení (ES) č. 560/2005, sa Rada nazdáva, že dôvody na ponechanie určitých osôb na uvedenom zozname už pominuli.

(3)

Okrem toho by sa informácie týkajúce sa jednej osoby na zozname uvedenom v prílohe I a osôb na zozname uvedenom v prílohe IA k uvedenému nariadeniu mali aktualizovať,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

V prílohe I k nariadeniu (ES) č. 560/2005 sa záznam o tejto osobe:

„Désiré Tagro“

nahrádza záznamom uvedeným v prílohe I k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Príloha IA k nariadeniu (ES) č. 560/2005 sa nahrádza znením, ktoré sa uvádza v prílohe II k tomuto nariadeniu.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 8. marca 2012

Za Radu

predseda

M. BØDSKOV


(1)  Ú. v. EÚ L 95, 14.4.2005, s. 1.


PRÍLOHA I

Záznam uvedený v článku 1

„Désiré TAGRO. Číslo pasu: PD–AE 065FH08. Dátum narodenia: 27. januára 1959. Miesto narodenia: Issia, Pobrežie Slonoviny. Zomrel 12. apríla 2011 v Abidžane.

Generálny tajomník tzv. ‚prezidentského úradu‘ Laurenta GBAGBA: účasť v nelegitímnej vláde Laurenta GBAGBA, marenie mieru a zmierenia, odmietnutie výsledkov prezidentských volieb, účasť na násilnej represii ľudových hnutí. Dátum označenia zo strany OSN: 30. 3. 2011 (označenie zo strany Európskej únie: 22.12.2010).“


PRÍLOHA II

„PRÍLOHA IA

Zoznam fyzických a právnických osôb, subjektov alebo orgánov, ktoré Bezpečnostná rada alebo sankčný výbor OSN neoznačili a na ktoré sa odkazuje v článkoch 2, 4 a 7

 

Meno (a prípadné prezývky)

Identifikačné údaje

Dôvody označenia

1.

Kadet Bertin

Narodený v roku 1957 v Mame.

Osobitný poradca Laurenta Gbagba pre bezpečnosť, obranu a vojenskú výzbroj, bývalý minister obrany vo vláde Laurenta Gbagba.

Synovec Laurenta Gbagba.

V exile v Ghane.Je neho uvalený medzinárodný zatykač.

Aktívne zapojený do prípadov násilia a násilných únosov, financovania a ozbrojovania milícií a ‚mladých vlastencov‘ (COJEP).

Zapojený do financovania a obchodovania so zbraňami a do obchádzania sankcií.

Kadet Bertin mal privilegované vzťahy so západnými milíciami a pre Gbagba bol kontaktnou osobou pre styk s týmito skupinami. Zapojený do vytvorenia jednotiek smrti ‚Force Lima‘.

Z exilu v Ghane naďalej pripravuje ozbrojené opätovné prevzatie moci. Požaduje tiež okamžité prepustenie Gbagba.

Z dôvodu svojich finančných zdrojoch, znalosti nelegálnych ciest obchodovania so zbraňami a pokračujúcich vzťahov so stále aktívnymi milíciami (konkrétne v Libérii) Kadet Bertin stále predstavuje reálnu hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu Pobrežia Slonoviny.

2.

Oulaï Delafosse

Narodený 28. októbra 1968.

Bývalý zástupca prefekta v Toulepleu. Vedúci Vlasteneckej únie za odboj Veľkého Západu (l’Union patriotique pour la résistance du Grand Ouest).

Ako veliteľ milícií bol zapojený do násilností a zločinov, konkrétne v oblasti Touleplue.

Ako priamy podriadený Kadeta Bertina bol veľmi aktívny počas povolebnej krízy, v nábore libérijských žoldnierov, ako aj v nezákonnom obchodovaní so zbraňami s pôvodom v Libérii. Jeho jednotky rozsievali teror počas celej povolebnej krízy, pričom odstránili stovky osôb pochádzajúcich zo severu Pobrežia Slonoviny.

Z dôvodu svojho politického extrémizmu, blízkeho vzťahu s Kadetom Bertinom a svojim úzkym prepojením s prostredím libérijských žoldnierov stále predstavuje hrozbu pre stabilitu krajiny.

3.

Pastor Gammi

 

Veliteľ milície ‚Hnutie za oslobodenie západu Pobrežia Slonoviny‘ (MILOCI) vytvorenej v roku 2004. Ako veliteľ MILOCI podporujúcej Gbagba bol zapojený do viacerých masakrov a násilností.

Na úteku v Ghane (údajne v Takoradi). Je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

V exile sa stal členom ‚Medzinárodnej koalície za oslobodenie Pobrežia Slonoviny‘ (CILCI), ktorá aktívne pracuje na ozbrojenom odpore za návrat Gbagba k moci.

4.

Marcel Gossio

Narodený 18. februára 1951 v Adjamé.

Číslo pasu: 08AA14345 (platný do 6. októbra 2013).

Na úteku mimo Pobrežia Slonoviny. Je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Zapojený do sprenevery verejných financií a do financovania a ozbrojovania milícií.

Kľúčová postava vo financovaní Gbagbovho klanu a milícií. Je zároveň hlavným protagonistom v kontexte nezákonného obchodovania so zbraňami.

Z dôvodu vysokého objemu prostriedkov, ktoré spreneveril, a svojej znalosti nezákonných sietí obchodovania je naďalej hrozbou pre stabilitu a bezpečnosť Pobrežia Slonoviny.

5.

Justin Koné Katina

 

Na úteku v Ghane. Je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Zapojený do lúpežného prepadnutia Central Bank of West African States (BCEAO).

Z exilu stále vystupuje ako Gbagbov hovorca. V tlačovej správe z 12. decembra 2011 tvrdí, že Ouattara voľby nikdy nevyhral a nový režim je nelegitímny. Vyzýva na odpor a domnieva sa, že Gbagbo sa k moci vráti.

6.

Ahoua Don Mello

Narodený 23. júna 1958 v Bongouanou.

Číslo pasu: PD-AE/044GN02 (platný do 23. februára 2013).

Hovorca Laurenta Gbagba. Bývalý minister infraštruktúry a sanácie v nelegitímnej vláde.

V exile v Ghane. Je na neho vydaný medzinárodný zatykač.

Z exilu naďalej vyhlasuje, že prezident Ouattara bol zvolený podvodom, a neuznáva jeho autoritu. Odmieta reagovať na výzvu vlády Pobrežia Slonoviny na zmierenie, v tlači pravidelne vyzýva na povstanie a v utečeneckých táboroch v Ghane uskutočňuje mobilizačné kampane.

V decembri 2011 vyhlásil, že Pobrežie Slonoviny je ‚obsadeným kmeňovým štátom‘ a že ‚dni režimu prezidenta Ouattaru sú spočítané‘.

7.

Moussa Touré Zéguen

Narodený 9. septembra 1944.

Starý pas číslo: AE/46CR05.

Vedúci Zoskupenia vlastencov za mier (GPP).

Zakladateľ ‚Medzinárodnej koalície za oslobodenie Pobrežia Slonoviny‘ (CILCI).

Od roku 2002 je veliteľom milícií; od roku 2003 vedie GPP. Pod jeho velením sa z GPP stala ozbrojená ruka Gbagba v Abidžane a na juhu krajiny.

Spolu s GPP je zodpovedný za mnohé násilnosti zamerané najmä na pôvodné obyvateľstvo na severe krajiny a na odporcov režimu.

Osobne zapojený do povolebného násilia (konkrétne vo štvrtiach Abobo a Adjamé).

V exile v Accre Touré Zéguen založil ‚Medzinárodnú koalíciu za oslobodenie Pobrežia Slonoviny‘ (CILCI), ktorej cieľom je dostať Gbagba späť k moci.

Z exilu vydáva plamenné vyhlásenia (napríklad na tlačovej konferencii 9. decembra 2011) a naďalej neochvejne verí v konflikt a ozbrojenú pomstu. Nazdáva sa, že vedenie Pobrežia Slonoviny zo strany prezidenta Ouattaru je nelegitímne a krajina sa opätovne stala ‚kolóniou‘ a vyzýva jej obyvateľov na vyhnanie podvodníkov (časopis Mladá Afrika, júl 2011).

Píše blog, v ktorom dôrazne vyzýva na mobilizáciu obyvateľstva Pobrežia Slonoviny proti Ouattarovi.“


Top