Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0174

    Rozhodnutie Rady zo 6. marca 2003, ktorým sa ustanovuje Tripartitný sociálny summit pre rast a zamestnanosť

    Ú. v. EÚ L 70, 14.3.2003, p. 31–33 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Tento dokument bol uverejnený v osobitnom vydaní (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/10/2016; Zrušil 32016D1859

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/174(1)/oj

    32003D0174



    Úradný vestník L 070 , 14/03/2003 S. 0031 - 0033


    Rozhodnutie Rady

    zo 6. marca 2003,

    ktorým sa ustanovuje Tripartitný sociálny summit pre rast a zamestnanosť

    (2003/174/ES)

    RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 202,

    so zreteľom na návrh Komisie,

    keďže:

    (1) Sociálni partneri spoločne vykonávajú koordinovanú stratégiu zamestnanosti, ktorú ustanovilo zasadnutie Európskej rady v Luxemburgu z 20. a 21. novembra 1997 v rámci Stáleho výboru pre zamestnanosť ustanovenom rozhodnutím Rady 70/532/EHS zo 14. decembra 1970, ktorým sa zriadil Stály výbor pre zamestnanosť Európskych spoločenstiev [1].

    (2) Zasadnutie Európskej rady v Kolíne z 3. a 4. júna 1999 zaviedlo makroekonomický dialóg za účasti predstaviteľov Rady, Komisie, Európskej centrálnej banky a sociálnych partnerov.

    (3) Zasadnutie Európskej rady v Lisabone z 23. a 24. marca 2000 stanovilo nový strategický cieľ pre ďalšie desaťročie a zhodlo sa, že dosiahnutie toho cieľa si vyžaduje celkovú stratégiu navrhnutú na integrovanie štrukturálnych reforiem, koordinovanú Európsku stratégiu zamestnanosti, sociálnu ochranu a makroekonomické politiky v kontexte koordinácie všeobecných hospodárskych politík členských štátov. Vo svojom oznámení "Európsky sociálny dialóg, sila na inováciu a zmenu" Komisia zdôraznila, že Tripartitný sociálny summit by mohol prispieť k diskusiám o týchto témach.

    (4) Vo svojom spoločnom príspevku pre zasadnutie Európskej rady v Laekene zo 14. a 15. decembra 2001 sociálni partneri poukázali na to, že Stály výbor pre zamestnanosť neviedol k takej integrácii súladu a že nenaplnil potrebu koherencie a synergie medzi rôznymi procesmi, na ktorých sa zúčastňovali. Preto navrhli, že by sa mal zrušiť a že by sa mala ustanoviť nová forma tripartitných konzultácií.

    (5) V tomto spoločnom príspevku sociálni partneri navrhli formalizovať svoje zasadnutia Trojky na úrovni hláv štátov alebo vlád a Komisie, ktoré sa, v kontexte Luxemburského procesu, konali od roku 1997 v predvečer zasadnutí Európskej rady. Od decembra 2000 sú tieto zasadnutia známe ako Sociálne summity a zúčastňuje sa na nich predseda Komisie a Trojka hláv štátov alebo vlád spolu s ministrami práce a sociálnych vecí a sociálni partneri zastúpení v Európskom zväze konfederácií zamestnávateľov a priemyslu (UNICE), Európskom stredisku podnikov s verejnou účasťou a podnikov všeobecného hospodárskeho záujmu (CEEP), Európskej asociácii remesiel, malých a stredných podnikov (UEAPME), Európskej konfederácii odborových zväzov (ETUC), Eurozamestnanci (Eurocadres) a Európskej konfederácii zamestnancov (CEC).

    (6) Zasadnutie Európskej rady v Laekene vzalo na vedomie ochotu sociálnych partnerov rozvíjať a zlepšovať koordináciu súladu o rôznych aspektoch lisabonskej stratégie. Dohodlo sa, že takýto sociálny summit by sa v budúcnosti konal pred každým jarným zasadnutím Európskej rady. Toto sa potvrdilo na zasadnutí Európskej rady v Barcelone 15. a 16. marca 2002.

    (7) Toto rozhodnutie sa nedotýka organizácie ani fungovania sociálneho dialógu v rôznych členských štátoch.

    (8) V súvislosti s rozširovaním a rozvojom autonómneho sociálneho dialógu, najdôležitejšie je najširšie možné zastúpenie rovnako ako legitímnosť a účinnosť konzultácií sociálnych partnerov. Na tento účel treba vziať do úvahy štúdiu Komisie o zastúpení sociálnych partnerov a revidovaný zoznam organizácií zúčastňujúcich sa všetkých rozmerov sociálneho dialógu na európskej úrovni a tento zoznam by sa mal aktualizovať,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článok 1

    Ustanovenie

    Týmto sa ustanovuje Tripartitný sociálny summit pre rast a zamestnanosť (ďalej len "summit").

    Článok 2

    Úloha

    Úlohou summitu je zabezpečovať, v súlade so zmluvou a s náležitým ohľadom na právomoci inštitúcií a orgánov spoločenstva, neustály súlad medzi Radou, Komisiou a sociálnymi partnermi. Umožní sociálnym partnerom na európskej úrovni prispievať v kontexte svojho sociálneho dialógu k rôznym zložkám integrovanej hospodárskej a sociálnej strategie, vrátane rozmeru trvalo udržateľného rozvoja, ktorú odštartovalo zasadnutie Európskej rady v Lisabone v marci 2000 a doplnilo zasadnutie Európskej rady v Göteborgu v júni 2001. Na tento účel sa opiera o prácu a o diskusie medzi Radou, Komisiou a sociálnymi partnermi na rôznych zosúlaďovacích fórach o hospodárskych a sociálnych záležitostiach a otázkach zamestnanosti.

    Článok 3

    Členstvo

    1. Summit sa skladá z predsedníctva Rady a dvoch následných predsedníctiev, Komisie a sociálnych partnerov zastúpených na najvyššej úrovni.

    Prítomní sú aj ministri z týchto troch predsedníctiev a komisár zodpovedný za prácu a sociálne veci.

    V závislosti na programe je možné pozvať aj ostatných ministrov z týchto troch predsedníctiev a ostatných komisárov.

    2. Zástupcovia sociálnych partnerov sa rozdelia do dvoch rovnako veľkých delegácií, ktoré sa skladajú z 10 zástupcov zamestnancov a 10 zástupcov zamestnávateľov, berúc do úvahy potrebu zabezpečiť vyrovnanú účasť mužov a žien.

    Každá delegácia sa skladá zo zástupcov európskych organizácií prierezových odvetví priemyslu zastupujúcich buď všeobecné záujmy, alebo osobitnejšie záujmy dozorných a riadiacich pracovníkov a malých a stredných podnikov na európskej úrovni.

    Technickú koordináciu pre delegáciu zamestnancov zabezpečuje Európska konfederácia odborových zväzov (ETUC) a pre delegáciu zamestnávateľov Európsky zväz konfederácií zamestnávateľov a priemyslu (UNICE). ETUC a UNICE zabezpečia, aby sa v ich príspevkoch brali plne do úvahy názory vyjadrené jednotlivými a sektorovými organizáciami, ak je to vhodné, vrátane zástupcov niektorých z týchto organizácií v ich delegáciách.

    Článok 4

    Príprava

    1. Program summitu určí spoločne predsedníctvo Rady, Komisia a organizácie prierezových odvetví priemyslu zamestnancov a zamestnávateľov zúčastňujúce sa práce summitu počas prípravných stretnutí.

    2. O záležitostiach, ktoré sú na programe, sa diskutuje na zasadnutiach Rady zastúpenej členmi pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravotníctvo a otázky spotrebiteľov.

    3. Sekretariát summitu zabezpečí Komisia. Táto zabezpečí najmä presnú distribúciu dokumentov. Na účely prípravy a organizácie zasadnutí sekretariát summitu zabezpečí vhodné kontakty s ETUC a UNICE, ktoré budú zodpovedné za vlastnú koordináciu jednotlivých delegácií.

    Článok 5

    Fungovanie

    1. Summit zasadá aspoň raz ročne. Zasadnutie sa koná pred jarným zasadnutím Európskej rady.

    2. Summitu predsedajú spoločne predseda Rady a predseda Komisie.

    3. Zasadania summitu zvolávajú predsedovia spoločne na základe vlastnej iniciatívy a za konzultácií so sociálnymi partnermi.

    Článok 6

    Informácie

    Spoloční predsedovia zostavia súhrn diskusií summitu, aby informovali príslušných členov Rady a širokú verejnosť.

    Článok 7

    Zrušenie

    Týmto sa od dátumu prvého zasadnutia summitu zrušuje rozhodnutie 1999/207/ES.

    Článok 8

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť 6. marca 2003.

    V Bruseli 6. marca 2003

    Za Radu

    predseda

    D. Reppas

    [1] Ú. v. ES L 273, 17.12.1970, s. 25. Rozhodnutie naposledy zmenené a doplnené rozhodnutím 1999/207/ES (Ú. v. ES L 72, 18.3.1999, s. 33).

    --------------------------------------------------

    Top