EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32005R1332
Commission Regulation (EC) No 1332/2005 of 9 August 2005 amending Council Regulation (EC) No 338/97 on the protection of species of wild fauna and flora by regulating trade therein
Regulamentul (CE) nr. 1332/2005 al Comisiei din 9 august 2005 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 338/97 al Consiliului privind protecția speciilor faunei și florei sălbatice prin controlul comerțului cu acestea
Regulamentul (CE) nr. 1332/2005 al Comisiei din 9 august 2005 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 338/97 al Consiliului privind protecția speciilor faunei și florei sălbatice prin controlul comerțului cu acestea
JO L 215, 19.8.2005, p. 1–60
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV) Acest document a fost publicat într-o ediţie specială
(BG, RO)
JO L 348M, 24.12.2008, p. 191–259
(MT)
No longer in force, Date of end of validity: 10/04/2008; abrogare implicită prin 32008R0318
Relation | Act | Comment | Subdivision concerned | From | To |
---|---|---|---|---|---|
Modifies | 31997R0338 | înlocuire | anexă | 22/08/2005 |
Relation | Act | Comment | Subdivision concerned | From | To |
---|---|---|---|---|---|
Corrected by | 32005R1332R(01) | (DE) | |||
Corrected by | 32005R1332R(02) | (SK) | |||
Corrected by | 32005R1332R(03) | (MT) | |||
Implicitly repealed by | 32008R0318 | 11/04/2008 |
15/Volumul 15 |
RO |
Jurnalul Ofícial al Uniunii Europene |
38 |
32005R1332
L 215/1 |
JURNALUL OFÍCIAL AL UNIUNII EUROPENE |
REGULAMENTUL (CE) NR. 1332/2005 AL COMISIEI
din 9 august 2005
de modificare a Regulamentului (CE) nr. 338/97 al Consiliului privind protecția speciilor faunei și florei sălbatice prin controlul comerțului cu acestea
COMISIA COMUNITĂȚILOR EUROPENE,
având în vedere Tratatul de instituire a Comunității Europene,
având în vedere Regulamentul (CE) nr. 338/97 al Consiliului din 9 decembrie 1996 privind protecția speciilor faunei și florei sălbatice prin reglementarea comerțului cu acestea (1), în special articolul 19 alineatul (3),
întrucât:
(1) |
La a treisprezecea sesiune a Conferinței părților la Convenția privind comerțul internațional cu specii ale faunei și florei sălbatice pe cale de dispariție, denumită în continuare „convenția”, care s-a ținut la Bangkok (Thailanda) în octombrie 2004, s-au adus modificări la anexele la convenție. |
(2) |
Speciile Orcaella brevirostris, Cacatua sulphurea, Amazona finschi, Pyxis arachnoides și Chriysalidocarpus decipiens au fost transferate de la anexa II la anexa I la convenție. |
(3) |
Speciile Haliaeetus leucocephalus, Cattleya trianei și Vanda coerulea, populația din Swaziland de Cerantotherium simum simum (în scopul de a permite exclusiv comerțul internațional cu trofee de vânătoare și animale vii către destinatari corespunzători și acceptabili), populația din Cuba de Crocodylus acutus și populația din Namibia de Crocodylus niloticus au fost transferate de la anexa I la anexa II la convenție. |
(4) |
S-au modificat adnotațiile care însoțesc lista, la anexa II la convenție, a speciilor Loxodonta africana (populațiile din Namibia și Africa de Sud), Euphorbia spp., Orchidaceae, Cistanche deserticola și Taxus wallichiana. |
(5) |
Speciile Malayemis subtrijuga, Notochelys platynota, Amyda cartilaginea, Carettochelys insculpta, Chelodina mccordi, Uroplatus spp., Carcharodon carcharis (în prezent menționate la anexa III), Cheilinus undulatus, Lithophaga lithophaga, Hoodia spp., Taxus chinensis, T. cuspidata, T. fuana, T. sumatrana, Aquilaria spp. (cu excepția A. malaccensis, deja menționată la anexa II), Gyrinops spp. și Gonystylus spp. (anterior menționate la anexa III) au fost incluse la anexa II la convenție. |
(6) |
Specia Agapornis roseicollis a fost eliminată de la anexa II la convenție. |
(7) |
Ca urmare a celei de-a treisprezecea sesiuni a Conferinței părților la convenție, la cererea Chinei, populațiile din China ale speciilor Chinemys megalocephala, C. nigricans, C. reevesii, Geoemyda spengleri, Mauremys iversoni, M. pritchardi, Ocadia gliphystoma, O. philippeni, O. sinensis, Sacalia bealei, S. pseudocellata, S. quadriocellata, Palea steidachnerni, Pelodiscus axenaria, P. maackii, P. parviformis, P. sinensis și Rafetus swinhoei au fost adăugate la anexa III la convenție. |
(8) |
Nici unul dintre statele membre nu a exprimat rezerve privind aceste modificări. |
(9) |
La cea de-a treisprezecea sesiune a Conferinței părților la convenție, s-au adoptat de asemenea noi referințe taxonomice care implică redenumirea și reclasificarea anumitor specii enumerate la anexele la convenție. |
(10) |
Modificările aduse anexelor I, II și III la convenție implică, prin urmare, modificări la anexele A, B și C ale anexei la Regulamentul (CE) nr. 338/97. |
(11) |
Cu toate că specia Haliaeetus leucophalus a fost transferată la anexa II la convenție, articolul 6 alineatul (1) din Directiva 79/409/CEE a Consiliului din 2 aprilie 1979 privind conservarea păsărilor sălbatice (2) justifică menținerea acesteia la anexa A de la anexa la Regulamentul (CE) nr. 338/97. |
(12) |
În conformitate cu cerințele articolului 12 alineatul (2) din Directiva 92/43/CEE a Consiliului din 21 mai 1992 privind conservarea habitatelor naturale și a speciilor de faună și floră sălbatică (3), Orcaella brevirostris este deja inclusă la anexa A a anexei la Regulamentul (CE) nr. 338/97. |
(13) |
Volumul importurilor comunitare cu speciile Arisaema jacquemontii, A. speciosum, A. triphyllum, Biarum davisii ssp. davisii, Othonna armiana, O. euphorbioides, O. lobata, Adenia fruticosa, A. spinosa, Ceraria gariepina, C. longipedunculata, C. namaquensis, C. pygmaea, C. schaeferi, Trillium catesbaei, T. cernuum, T. flexipes, T. grandiflorum, T. luteum, T. recurvatum și T. undulatum – toate incluse în prezent la anexa D a anexei la Regulamentul (CE) nr. 338/97 – nu justifică supravegherea lor. Prin urmare, aceste specii trebuie eliminate de la anexa D. |
(14) |
În schimb, volumul importurilor comunitare ale speciei Selaginella lepidophylla, care nu este inclusă în prezent la anexa A, B, C sau D ale anexei la Regulamentul (CE) nr. 338/97, justifică supravegherea. Această specie trebuie, prin urmare, să fie inclusă la anexa D a anexei la Regulamentul (CE) nr. 338/97. |
(15) |
Specia Harpagophytum spp., în prezent inclusă la anexa D a anexei la Regulamentul (CE) nr. 338/97, face obiectul unui comerț a cărui natură, fie că este vorba de plante moarte sau vii, justifică supravegherea. Prin urmare, este necesar să se modifice lista acestui gen adăugând o adnotare în acest sens. |
(16) |
Luând în considerare amploarea modificărilor, este necesar ca, în scopul clarității, să se înlocuiască în totalitate anexa la Regulamentul (CE) nr. 338/97. |
(17) |
Măsurile prevăzute de prezentul regulament sunt conforme cu avizul Comitetului pentru comerțul cu faună și floră sălbatice, |
ADOPTĂ PREZENTUL REGULAMENT:
Articolul 1
Anexa la Regulamentul (CE) nr. 338/97 se înlocuiește cu textul din anexa la prezentul regulament.
Articolul 2
Prezentul regulament intră în vigoare în a treia zi de la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale și se aplică direct în toate statele membre.
Adoptat la Bruxelles, 9 august 2005.
Pentru Comisie
Stavros DIMAS
Membru al Comisiei
(1) JO L 61, 3.3.1997, p. 1, regulament astfel cum a fost modificat ultima dată prin Regulamentul (CE) nr. 834/2004 al Comisiei (JO L 127, 29.4.2004, p. 40).
(2) JO L 103, 25.4.1979, p. 1, directivă astfel cum a fost modificată ultima dată prin Regulamentul (CE) nr. 807/2003 (JO L 122, 16.5.2003, p. 36).
(3) JO L 206, 22.7.1992, p. 7, directivă astfel cum a fost modificată ultima dată prin Regulamentul (CE) nr. 1882/2003 al Parlamentului European și al Consiliului (JO L 284, 31.10.2003, p. 1).
ANEXĂ
„ANEXĂ
Notă privind interpretarea anexelor A, B, C și D
1. |
Speciile incluse la anexele A, B, C și D sunt indicate:
|
2. |
Abrevierea «spp.» desemnează toate speciile dintr-un taxon superior. |
3. |
Celelalte referințe la taxoni superiori speciei sunt date numai cu titlu informativ sau în scopul clasificării. |
4. |
Speciile menționate cu aldine la anexa A sunt incluse în aceasta în conformitate cu statutul lor de specii protejate, prevăzut de Directiva 79/409/CEE a Consiliului (Directiva «păsări») sau de Directiva 92/43/CEE a Consiliului (Directiva «habitate»). |
5. |
Următoarele abrevieri desemnează taxonii vegetali inferiori speciei:
|
6. |
Simbolurile «(I)», «(II)», și «(III)» plasate după denumirea unei specii sau a unui taxon superior fac trimitere la anexele la convenție în care sunt incluse speciile în cauză, în conformitate cu notele 7-9. Atunci când nu apare nici una dintre aceste adnotări, speciile în cauză nu sunt menționate în anexele la convenție. |
7. |
Simbolul (I) plasat după denumirea unei specii sau a unui taxon superior indică faptul că specia sau taxonul superior în cauză este inclus la anexa I la convenție. |
8. |
Simbolul (II) plasat după denumirea unei specii sau a unui taxon superior indică faptul că specia sau taxonul superior în cauză este inclus la anexa II la convenție. |
9. |
Simbolul (III) plasat după denumirea unei specii sau a unui taxon superior indică faptul că specia sau taxonul superior în cauză este inclus la anexa III la convenție. În acest caz, se indică de asemenea țara pentru care specia sau taxonul superior sunt incluse la anexa III. |
10. |
Hibrizii pot fi incluși ca atare în anexe, cu condiția să formeze populații stabile și distincte în natură. Animalele hibride care, în precedentele patru generații ascendente, au înregistrat cel puțin un exemplar dintr-o specie inclusă la anexele A sau B, intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament la fel ca o specie completă, chiar dacă hibridul în cauză nu este inclus în anexe ca atare. |
11. |
În conformitate cu dispozițiile articolului 2 litera (t) din prezentul regulament, simbolul «#» urmat de un număr plasat după denumirea unei specii sau a unui taxon superior, inclus la anexa B sau C, desemnează părțile sau produsele obținute din specia respectivă sau din taxonul respectiv și care sunt menționate după cum urmează, în sensul regulamentului:
|
12. |
În cazul în care nu există nici o adnotare după denumirea unei specii sau a unui taxon superior inclus la anexa B sau C, înseamnă că se includ în acestea toate părțile sau produsele ușor identificabile. |
13. |
Nici una dintre specii sau nici unul dintre taxonii superiori de floră incluși la anexa A nu este adnotat, astfel încât hibrizii acestora trebuie tratați în conformitate cu dispozițiile articolului 4 alineatul (1) din regulament; prin urmare, hibrizii înmulțiți artificial, obținuți din una sau mai multe dintre aceste specii sau taxoni, pot fi comercializați pe baza unui certificat de înmulțire artificială. În plus, semințele și polenul (inclusiv conglomeratele de polen), florile tăiate, culturile de plantule sau de țesuturi obținute in vitro, în mediu solid sau lichid și transportate în containere sterile, obținute din acești hibrizi nu intră sub incidența dispozițiilor regulamentului. |
14. |
Urina, excrementele și ambra cenușie care constituie deșeuri obținute fără manipularea animalului în cauză nu intră sub incidența dispozițiilor regulamentului. |
15. |
În ceea ce privește speciile de faună incluse la anexa D, dispozițiile regulamentului se aplică numai exemplarelor vii și exemplarelor moarte, întregi sau esențialmente întregi, cu excepția taxonilor adnotați după cum urmează, pentru a arăta că și alte părți și produse intră sub incidența dispozițiilor regulamentului:
|
16. |
În ceea ce privește speciile de floră incluse la anexa D, dispozițiile regulamentului se aplică numai exemplarelor vii, cu excepția taxonilor adnotați după cum urmează, pentru a arăta că și alte părți și produse intră sub incidența dispozițiilor regulamentului:
|
|
Anexa A |
Anexa B |
Anexa C |
Nume comun |
FAUNA |
||||
CHORDATA (CHORDATE) |
||||
MAMMALIA |
||||
Mamifere |
||||
MONOTREMATA |
|
|
|
|
Tachyglossidae |
|
|
|
Echidne |
|
Zaglossus spp. (II) |
|
Echidna cu cioc lung |
|
DASYUROMORPHIA |
|
|
|
|
Dasyuridae |
|
|
|
Șoareci marsupiali |
Sminthopsis longicaudata (I) |
|
|
Șoarece marsupial cu coada lungă |
|
Sminthopsis psammophila (I) |
|
|
Șoarece marsupial de deșert |
|
Thylacinidae |
|
|
|
Tigru tasmanian |
Thylacinus cynocephalus (posibil dispărut) (I) |
|
|
Tigru tasmanian |
|
PERAMELEMORPHIA |
|
|
|
|
Peramelidae |
|
|
|
|
Chaeropus ecaudatus (posibil dispărut) (I) |
|
|
Marsupial cu picioare de porc |
|
Macrotis lagotis (I) |
|
|
Iepure marsupial |
|
Macrotis leucura (I) |
|
|
Iepure marsupial cu coada albă |
|
Perameles bougainville (I) |
|
|
Marsupial de bougainville |
|
DIPROTODONTIA |
|
|
|
|
Phalangeridae |
|
|
|
Cuscus |
|
Phalanger orientalis (II) |
|
Cuscus gri |
|
|
Spilocuscus maculatus (II) |
|
|
|
Vombatidae |
|
|
|
Wombați |
Lasiorhinus krefftii (I) |
|
|
Wombat australian (cu nasul păros) |
|
Macropodidae |
|
|
|
Canguri |
|
Dendrolagus dorianus |
|
Cangur de copac unicolor |
|
|
Dendrolagus goodfellowi |
|
Cangur de copac goodfellow |
|
|
Dendrolagus inustus (II) |
|
Cangur de copac gri |
|
|
Dendrolagus matschiei |
|
Cangur de copac Matschie |
|
|
Dendrolagus ursinus (II) |
|
Cangur de copac negru |
|
Lagorchestes hirsutus (I) |
|
|
Cangur-iepure pitic roșu |
|
Lagostrophus fasciatus (I) |
|
|
Cangur-iepure pitic cu dungi |
|
Onychogalea fraenata (I) |
|
|
|
|
Onychogalea lunata (I) |
|
|
|
|
Potoroidae |
|
|
|
Canguri-șobolani |
Bettongia spp. (I) |
|
|
Canguri-șobolani |
|
Caloprymnus campestris (posibil dispărut) (I) |
|
|
Cangur-șobolan de deșert |
|
SCADENTIA |
|
|
|
|
Tupaiidae |
|
|
|
Tupai |
|
Tupaiide spp. |
|
Tupai |
|
CHIROPTERA |
|
|
|
|
Phyllostomidae |
|
|
|
|
|
|
Platyrrhinus lineatus (III Uruguay) |
|
|
Pteropodidae |
|
|
|
Vulpi zburătoare |
|
Acerodon spp.(II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Vulpi zburătoare |
|
Acerodon jubatus (I) |
|
|
|
|
Acerodon lucifer (posibil dispărut) (I) |
|
|
Liliac |
|
|
Pteropus spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Vulpi zburătoare |
|
Pteropus insularis (I) |
|
|
Liliac din insulele Truk |
|
Pteropus livingstonei (II) |
|
|
|
|
Pteropus mariannus (I) |
|
|
Liliac din insulele Marianne |
|
Pteropus molossinus (I) |
|
|
Vulpe zburătoare de Pohnpei |
|
Pteropus phaeocephalus (I) |
|
|
Liliac din insulele Mortlock |
|
Pteropus pilosus (I) |
|
|
Liliac mare din insulele Palau |
|
Pteropus rodricensis (II) |
|
|
|
|
Pteropus samoensis (I) |
|
|
Liliac din insulele Samoa |
|
Pteropus tonganus (I) |
|
|
Liliac din insulele Tonga |
|
Pteropus voeltzkowi (II) |
|
|
|
|
PRIMATES |
|
|
|
|
|
PRIMATES spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Primate (maimuțe) |
|
Lemuridae |
|
|
|
Lemurieni |
Lemuridae spp. (I) |
|
|
Lemurieni |
|
Megaladapidae |
|
|
|
|
Megaladapidae spp. (I) |
|
|
Lemurieni |
|
Cheirogaleidae |
|
|
|
Lemurieni pitici |
Cheirogaleidae spp. (I) |
|
|
Lemurieni pitici |
|
Indridae |
|
|
|
Indri, safka și lemurieni blănoși |
Indridae spp. (I) |
|
|
Indri, safka și lemurieni blănoși |
|
Daubentoniidae |
|
|
|
Lemurieni aye-aye |
Daubentonia madagascariensis (I) |
|
|
Lemurian aye-aye |
|
Tarsiidae |
|
|
|
Maki |
Tarsius spp. (II) |
|
|
Maki |
|
Callithricidae |
|
|
|
Maimuțe-veverițe, tamarini |
Callimico goeldii (I) |
|
|
|
|
Callithrix aurita (I) |
|
|
|
|
Callithrix flaviceps (I) |
|
|
Saguin cu moț alb |
|
Leontopithecus spp. (I) |
|
|
Tamarini |
|
Saguinus bicolor (I) |
|
|
Tamarin bicolor |
|
Saguinus geoffroyi (I) |
|
|
|
|
Saguinus leucopus (I) |
|
|
Tamarin cu piciorul alb |
|
Saguinus oedipus (I) |
|
|
Tamarin |
|
Cebidae |
|
|
|
Maimuțe din lumea nouă |
Alouatta coibensis (I) |
|
|
|
|
Alouatta palliata (I) |
|
|
|
|
Alouatta pigra (I) |
|
|
|
|
Ateles geoffroyi frontatus (I) |
|
|
Maimuță agățătoare |
|
Ateles geoffroyi panamensis (I) |
|
|
Maimuță agățătoare de Panama |
|
Brachyteles arachnoides (I) |
|
|
Maimuță păianjen |
|
Cacajao spp. (I) |
|
|
Uakari |
|
Callicebus personatus (II) |
|
|
Maimuță săritoare |
|
Chiropotes albinasus (I) |
|
|
Saki pitic |
|
Lagothrix flavicauda (I) |
|
|
Maimuță lânoasă cu coadă galbenă |
|
Saimiri oerstedii (I) |
|
|
|
|
Cercopithecidae |
|
|
|
Maimuțe din lumea veche |
Cercocebus galeritus (I/II) (subspecia Cercocebus galeritus galeritus este inclusă la anexa I) |
|
|
Mangab cu creastă |
|
Cercopithecus diana (I) |
|
|
Pisică de mare Diana |
|
Cercopithecus solatus (II) |
|
|
|
|
Colobus satanas (II) |
|
|
Maimuță mătăsoasă neagră |
|
Macaca silenus (I) |
|
|
Maimuță Banderu |
|
Mandrillus leucophaeus (I) |
|
|
Maimuță dril |
|
Mandrillus sphinx (I) |
|
|
Mandril |
|
Nasalis concolor (I) |
|
|
Langur cu coadă de porc |
|
Nasalis larvatus (I) |
|
|
Maimuță năsoasă |
|
Presbytis potenziani (I) |
|
|
Maimuță Mentawi |
|
Procolobus pennantii (I/II) (specia este inclusă la anexa II, dar subspecia Procolobus pennantii kirkii este inclusă la anexa I) |
|
|
Maimuță mătăsoasă de Zanzibar |
|
Procolobus preussi (II) |
|
|
|
|
Procolobus rufomitratus (I) |
|
|
Maimuță mătăsoasă de Tana |
|
Pygathrix spp. (I) |
|
|
Maimuță îmbrăcată |
|
Semnopithecus entellus (I) |
|
|
Hulman |
|
Trachypithecus francoisi (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus geei (I) |
|
|
|
|
Trachypithecus johnii (II) |
|
|
|
|
Trachypithecus pileatus (I) |
|
|
|
|
Hylobatidae |
|
|
|
Giboni |
Hylobatidae spp. (I) |
|
|
Giboni |
|
Hominidae |
|
|
|
Cimpanzei, gorile, urangutani |
Gorilla gorilla (I) |
|
|
Gorilă |
|
Pan spp. (I) |
|
|
Cimpanzeu |
|
Pongo pygmaeus (I) |
|
|
Urangutan |
|
XENARTHRA |
|
|
|
|
Myrmecophagidae |
|
|
|
Furnicari |
|
Myrmecophaga tridactyla (II) |
|
Furnicar mare |
|
|
|
Tamandua mexicana (III Guatemala) |
Tamandua |
|
Bradypodidae |
|
|
|
|
|
Bradypus variegatus (II) |
|
Leneș cu gât maro |
|
Megalonychidae |
|
|
|
|
|
|
Choloepus hoffmanni (III Costa Rica) |
Unau |
|
Dasypodidae |
|
|
|
Tatu |
|
|
Cabassous centralis (III Costa Rica) |
Tatu |
|
|
|
Cabassous tatouay (III Uruguay) |
Tatu mare, tatu cu coada golașă |
|
|
Chaetophractus nationi (II) (s-a stabilit o cotă de export anuală egală cu zero; toate exemplarele se consideră ca exemplare din speciile incluse la anexa A și prin urmare comerțul cu acestea este reglementat) |
|
|
|
Priodontes maximus (I) |
|
|
Tatu uriaș |
|
PHOLIDOTA |
|
|
|
|
Manidae |
|
|
|
Pangolini |
|
Manis spp. (II) (s-a stabilit o cotă de export anuală egală cu zero pentru Manis crassicaudata, Manis pentadactyla și Manis javanica pentru exemplarele prelevate din natură și exportate în scopuri esențialmente comerciale) |
|
Pangolini |
|
LAGOMORPHA |
|
|
|
|
Leporidae |
|
|
|
Iepuri de câmp, iepuri de crescătorie |
Caprolagus hispidus (I) |
|
|
Iepure de Assam |
|
Romerolagus diazi (I) |
|
|
Iepure de vulcan |
|
RODENTIA |
|
|
|
|
Sciuridae |
|
|
|
Veverițe terestre, veverițe arboricole |
Cynomys mexicanus (I) |
|
|
Câine de prerie mexican |
|
|
|
Epixerus ebii (III Ghana) |
Veveriță de palmier |
|
|
|
Marmota caudata (III India) |
Marmotă cu coadă lungă |
|
|
|
Marmota himalayana (III India) |
Marmotă himalayană |
|
|
Ratufa spp. (II) |
|
Veveriță uriașă |
|
|
|
Sciurus deppei (III Costa Rica) |
Veverița lui Deppe |
|
Anomaluridae |
|
|
|
Veverițe zburătoare |
|
|
Anomalurus beecrofti (III Ghana) |
Veveriță zburătoare |
|
|
|
Anomalurus derbianus (III Ghana) |
Veverița zburătoare a lui Derby |
|
|
|
Anomalurus pelii (III Ghana) |
Veverița zburătoare a lui Pel |
|
|
|
Idiurus macrotis (III Ghana) |
Veveriță zburătoare pitică |
|
Muridae |
|
|
|
Șoareci, șobolani |
Leporillus conditor (I) |
|
|
Șobolan constructor |
|
Pseudomys praeconis (I) |
|
|
Șobolan de apă |
|
Xeromys myoides (I) |
|
|
Pseudoșobolan de apă |
|
Zyzomys pedunculatus (I) |
|
|
Șobolan cu coadă mare |
|
Hystricidae |
|
|
|
Porci spinoși din nordul Africii |
Hystrix cristata (III Ghana) |
|
|
Porc țepos nord african |
|
Erethizontidae |
|
|
|
Porci spinoși din lumea nouă |
|
|
Sphiggurus mexicanus (III Honduras) |
Porc țepos de copac mexican |
|
|
|
Sphiggurus spinosus (III Uruguay) |
Porc țepos |
|
Agoutidae |
|
|
|
Aguti |
|
|
Agouti paca (III Honduras) |
|
|
Dasyproctidae |
|
|
|
|
|
|
Dasyprocta punctata (III Honduras) |
Aguti |
|
Chinchillidae |
|
|
|
Șinșila |
Chinchilla spp. (I) (exemplarele din forma domesticită nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament) |
|
|
Șinșila |
|
CETACEA |
|
|
|
|
CETACEA spp. (I/II) (1) |
|
|
Cetacee |
|
CARNIVORA |
|
|
|
|
Canidae |
|
|
|
Câini, vulpi, lupi |
|
|
Canis aureus (III India) |
Șacal auriu |
|
Canis lupus (I/II) (toate populațiile, cu excepția celor din Spania de la nord de Duero și a celor din Grecia de la nord de paralela 39; populațiile din Bhutan, India, Nepal și Pakistan sunt incluse la anexa I; toate celelalte polulații sunt incluse la anexa II) |
Canis lupus (II) (Populațiile din Spania de la nord de Duero, populațiile din Grecia de la nord de paralela 39.) |
|
Lup |
|
Canis simensis |
|
|
Lup etiopian |
|
|
Cerdocyon thous (II) |
|
Vulpe de pădure |
|
|
Chrysocyon brachyurus (II) |
|
Lup cu coamă |
|
|
Cuon alpinus (II) |
|
Câine roșu |
|
|
Pseudalopex culpaeus (II) |
|
Vulpe roșie sud-americană |
|
|
Pseudalopex griseus (II) |
|
Vulpe mică gri (America de Sud) |
|
|
Pseudalopex gymnocercus (II) |
|
Vulpe de pampas |
|
Speothos venaticus (I) |
|
|
Câine de tufiș |
|
|
|
Vulpes bengalensis (III India) |
Vulpe bengaleză |
|
|
Vulpes cana (II) |
|
Vulpea lui Blanford |
|
|
Vulpes zerda (II) |
|
Fenec (vulpea deșertului) |
|
Ursidae |
|
|
|
Urși |
|
Ursidae spp. (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Urși |
|
Ailuropoda melanoleuca (I) |
|
|
Panda uriaș |
|
Ailurus fulgens (I) |
|
|
Panda pitic |
|
Helarctos malayanus (I) |
|
|
Urs malaez |
|
Melursus ursinus (I) |
|
|
Urs buzat |
|
Tremarctos ornatus (I) |
|
|
Urs cu ochelari |
|
Ursus arctos (I/II) (numai populațiile din Bhutan, China, Mexic și Mongolia, precum și subspecia Ursus arctos isabellinus sunt incluse la anexa I; toate celelalte populații și subspecii sunt incluse la anexa II) |
|
|
Urs brun |
|
Ursus thibetanus (I) |
|
|
Urs asiatic |
|
Procyonidae |
|
|
|
Coati |
|
|
Bassaricyon gabbii (III Costa Rica) |
Urs maki |
|
|
|
Bassariscus sumichrasti (III Costa Rica) |
Basarisc |
|
|
|
Nasua narica (III Honduras) |
Coati, urs cu trompă |
|
|
|
Nasua nasua solitaria (III Uruguay) |
Coati brazilian |
|
|
|
Potos flavus (III Honduras) |
Kinkaju |
|
Mustelidae |
|
|
|
Bursuci, jderi americani, nevăstuici |
Lutrinae |
|
|
|
Vidre |
|
Lutrinae spp. (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Vidre |
|
Aonyx congicus (I) (numai populațiile din Camerun și Nigeria; toate celelalte populații sunt incluse la anexa B) |
|
|
|
|
Enhydra lutris nereis (I) |
|
|
Calan, vidră de mare |
|
Lontra felina (I) |
|
|
Vidră de mare |
|
Lontra longicaudis (I) |
|
|
Vidră cu coadă lungă |
|
Lontra provocax (I) |
|
|
Vidră sud-americană |
|
Lutra lutra (I) |
|
|
Vidră |
|
Pteronura brasiliensis (I) |
|
|
Vidră uriașă braziliană |
|
Mellivorinae |
|
|
|
|
|
|
Mellivora capensis (III Botswana/ Ghana) |
Viezure melivor |
|
Mephitinae |
|
|
|
Sconcși |
|
Conepatus humboldtii (II) |
|
Sconcs de Patagonia |
|
Mustelinae |
|
|
|
Grizoni, jderi americani, nevăstuici, hermine |
|
|
Eira barbara (III Honduras) |
Tayra |
|
|
|
Galictis vittata (III Costa Rica) |
Grizon |
|
|
|
Martes flavigula (III India) |
Jder cu gât galben |
|
|
|
Martes foina intermedia (III India) |
Pietrar |
|
|
|
Martes gwatkinsii (III India) |
|
|
Mustela nigripes (I) |
|
|
Dihor cu labe negre |
|
Viverridae |
|
|
|
Biturongi, civete etc. |
|
|
Arctictis binturong (III India) |
Binturong, urs jder |
|
|
|
Civettictis civetta (III Botswana) |
Civetă africană |
|
|
Cryptoprocta ferox (II) |
|
|
|
|
Cynogale bennettii (II) |
|
Mampolon |
|
|
Eupleres goudotii (II) |
|
Falanuc |
|
|
Fossa fossana (II) |
|
Fanalocă |
|
|
Hemigalus derbyanus (II) |
|
|
|
|
|
Paguma larvata (III India) |
|
|
|
|
Paradoxurus hermaphroditus (III India) |
|
|
|
|
Paradoxurus jerdoni (III India) |
|
|
|
Prionodon linsang (II) |
|
Lisang |
|
Prionodon pardicolor (I) |
|
|
|
|
|
|
Viverra civettina (III India) |
Civetă |
|
|
|
Viverra zibetha (III India) |
Civetă asiatică |
|
|
|
Viverricula indica (III India) |
Civetă pitică |
|
Herpestidae |
|
|
|
Manguste |
|
|
Herpestes brachyurus fuscus (III India) |
|
|
|
|
Herpestes edwardsii (III India) |
|
|
|
|
Herpestes javanicus auropunctatus (III India) |
|
|
|
|
Herpestes smithii (III India) |
Mangusta Smith |
|
|
|
Herpestes urva (III India) |
Mangusta crabilor |
|
|
|
Herpestes vitticollis (III India) |
Mangustă cu gât dungat |
|
Hyaenidae |
|
|
|
Lupi de pământ, hiene |
|
|
Proteles cristatus (III Botswana) |
Lup de pământ |
|
Felidae |
|
|
|
Feline (pisici, gheparzi, leoparzi, lei, tigri etc.) |
|
Felidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A; exemplarele din forma domesticită nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament.) |
|
Feline |
|
Acinonyx jubatus (I) [cotele de export anuale pentru exemplarele vii și trofeele de vânătoare: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50; comerțul cu aceste exemplare intră sub incidența dispozițiilor articolului 4 alineatul (1) din prezentul regulament] |
|
|
Ghepard |
|
Caracal caracal (I) (numai populația din Asia; toate celelalte populații sunt incluse la anexa B) |
|
|
Caracal |
|
Catopuma temminckii (I) |
|
|
|
|
Felis nigripes (I) |
|
|
Pisică cu labe negre |
|
Felis silvestris (II) |
|
|
Pisică sălbatică |
|
Herpailurus yaguarondi (I) (numai populațiile din America de Nord și din America Centrală; toate celelalte populații sunt incluse la anexa B) |
|
|
Jaguarundi |
|
Leopardus pardalis (I) |
|
|
Ocelot |
|
Leopardus tigrinus (I) |
|
|
|
|
Leopardus wiedii (I) |
|
|
Margay |
|
Lynx lynx (II) |
|
|
Râs |
|
Lynx pardinus (I) |
|
|
Linx spaniol |
|
Neofelis nebulosa (I) |
|
|
|
|
Oncifelis geoffroyi (I) |
|
|
Pisica lui Geoffroy |
|
Oreailurus jacobita (I) |
|
|
|
|
Panthera leo persica (I) |
|
|
Leu asiatic |
|
Panthera onca (I) |
|
|
Jaguar |
|
Panthera pardus (I) |
|
|
Panteră |
|
Panthera tigris (I) |
|
|
Tigru |
|
Pardofelis marmorata (I) |
|
|
|
|
Prionailurus bengalensis bengalensis (I) (numai populațiile din Bangladesh, India și Thailanda; toate celelalte populații sunt incluse la anexa B) |
|
|
|
|
Prionailurus bengalensis iriomotensis (II) |
|
|
|
|
Prionailurus planiceps (I) |
|
|
|
|
Prionailurus rubiginosus (I) (numai populația din India; toate celelalte populații sunt incluse la anexa B) |
|
|
|
|
Puma concolor coryi (I) |
|
|
Puma de Florida |
|
Puma concolor costaricensis (I) |
|
|
Puma de America Centrală |
|
Puma concolor cougar (I) |
|
|
|
|
Uncia uncia (I) |
|
|
Irbis, leopardul zăpezilor |
|
Otariidae |
|
|
|
Foci cu blană, lei de mare |
|
Arctocephalus spp. (II) (cu excepția speciei incluse la anexa A) |
|
|
|
Arctocephalus philippii (II) |
|
|
|
|
Arctocephalus townsendi (I) |
|
|
|
|
Odobenidae |
|
|
|
Morse |
|
Odobenus rosmarus (III Canada) |
|
Morsă |
|
Phocidae |
|
|
|
|
|
Mirounga leonina (II) |
|
Elefant de mare |
|
Monachus spp. (I) |
|
|
Foci |
|
PROBOSCIDEA |
|
|
|
|
Elephantidae |
|
|
|
Elefanți |
Elephas maximus (I) |
|
|
Elefant asiatic |
|
Loxodonta africana (I) – (cu excepția populațiilor din Botswana, Namibia, Africa de Sud și Zimbabwe, care sunt incluse la anexa B) |
Loxodonta africana (II) (numai populațiile din Botswana, Namibia, Africa de Sud (2) și Zimbabwe (3); toate celelalte populații sunt incluse la anexa A) |
|
Elefant african |
|
SIRENIA |
|
|
|
|
Dugongidae |
|
|
|
Dugong |
Dugong dugon (I) |
|
|
Dugong |
|
Trichechidae |
|
|
|
Lamantini |
Trichechidae spp. (I/II) (Trichechus inunguis și Trichechus manatus sunt incluse la anexa I Trichechus senegalensis este inclus la anexa II) |
|
|
Lamantini |
|
PERISSODACTYLA |
|
|
|
|
Equidae |
|
|
|
Măgari sălbatici, zebre, coluni, cai |
Equus africanus (I) (cu excepția formei domesticite denumită Equus asinus, care nu intră sub incidența dispozițiilor din prezentul regulament) |
|
|
Măgar sălbatic african |
|
Equus grevyi (I) |
|
|
Zebra lui Grevyi |
|
Equus hemionus (I/II) (specia este inclusă la anexa II dar subspecia Equus hemionus hemionus este inclusă la anexa I) |
|
|
Măgar sălbatic asiatic |
|
Equus kiang (II) |
|
|
Kiang |
|
|
Equus onager (II) (cu excepția subspeciei incluse la anexa A) |
|
Culan |
|
Equus onager khur (I) |
|
|
Hemion |
|
Equus przewalskii (I) |
|
|
Cal sălbatic de stepă |
|
|
Equus zebra hartmannae (II) |
|
Zebra lui Hartmann |
|
Equus zebra zebra (I) |
|
|
Zebră de munte |
|
Tapiridae |
|
|
|
Tapiri |
Tapiridae spp (I) (cu excepția speciilor incluse la anexa B) |
|
|
Tapiri |
|
|
Tapirus terrestris (II) |
|
Tapir de câmpie |
|
Rhinocerotidae |
|
|
|
Rinoceri |
Rhinocerotidae spp. (I) (cu excepția subspeciilor incluse la anexa B) |
|
|
Rinoceri |
|
|
Ceratotherium simum simum (II) (numai populațiile din Africa de Sud și Swaziland; toate celelalte populații sunt incluse la anexa A; în scopul exclusiv de a permite comerțul internațional cu animale vii către destinatari potriviți și acceptabili și cu trofee de vânătoare; toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile din speciile incluse la anexa A, iar comerțul cu acestea este reglementat în consecință) |
|
Rinocer alb |
|
ARTIODACTYLA |
|
|
|
|
Tragulidae |
|
|
|
Cerb moscat acvatic |
|
|
Hyemoschus aquaticus (III Ghana) |
Cerb moscat acvatic |
|
Suidae |
|
|
|
Babirusă, mistreți, porci |
Babyrousa babyrussa (I) |
|
|
Babirusă |
|
Sus salvanius (I) |
|
|
Mistreț pitic |
|
Tayassuidae |
|
|
|
Pecari |
|
Tayassuidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A și a populațiilor de Pecari tajacu din Mexic și Statele Unite ale Americii, care nu sunt incluse la anexele la prezentul regulament) |
|
Pecari, porc cu guler |
|
Catagonus wagneri (I) |
|
|
Pecari de Chaco |
|
Hippopotamidae |
|
|
|
Hipopotami |
|
Hexaprotodon liberiensis (II) |
|
Hipopotam pitic |
|
|
Hippopotamus amphibius (II) |
|
Hipopotam |
|
Camelidae |
|
|
|
Camelide, guanaco, vigonie |
|
Lama guanicoe (II) |
|
Guanaco |
|
Vicugna vicugna (I) (cu excepția populațiilor din Argentina [populații din provinciile Jujuy și Catamarca și populații semicaptive din provinciile Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja și San Juan], din Bolivia [toată populația] din Chile [populația din Primera Región] și Peru [întreaga: toată populația]; care sunt incluse la anexa B) |
Vicugna vicugna (II) (numai populațiile din Argentina (4) [populațiile din provinciile Jujuy și Catamarca și populațiile semicaptive din provinciile Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja și San Juan], din Bolivia (5) [toată populația], din Chile (6) [populația din Primera Región] și din Peru (7) [toată populația]; toate celelalte populații sunt incluse la anexa A) |
|
Vigonie |
|
Moschidae |
|
|
|
Cerbi moscați |
Moschus spp.(I) (numai populațiile din Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal și Pakistan; toate celelalte populații sunt incluse în anexa B) |
Moschus spp.(II) (cu excepția populațiilor din Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal și Pakistan, care sunt incluse în anexa A) |
|
Cerb moscat |
|
Cervidae |
|
|
|
|
Axis calamianensis (I) |
|
|
|
|
Axis kuhlii (I) |
|
|
|
|
Axis porcinus annamiticus (I) |
|
|
Cerb axis de Thailanda |
|
Blastocerus dichotomus (I) |
|
|
Cerb de mlaștină |
|
Cervus duvaucelii (I) |
|
|
Barasinga |
|
|
Cervus elaphus bactrianus (II) |
|
|
|
|
|
Cervus elaphus barbarus (III Tunisia) |
|
|
Cervus elaphus hanglu (I) |
|
|
Cerb de Cașmir |
|
Cervus eldii (I) |
|
|
|
|
Dama mesopotamica (I) |
|
|
Cerb lopătar persan |
|
Hippocamelus spp. (I) |
|
|
Cerb de Anzi |
|
|
|
Mazama americana cerasina (III Guatemala) |
Cerb roșu american |
|
Megamuntiacus vuquanghensis (I) |
|
|
Muntiac gigant |
|
Muntiacus crinifrons (I) |
|
|
Muntiac negru |
|
|
|
Odocoileus virginianus mayensis (III Guatemala) |
Cerb-catâr din Guatemala |
|
Ozotoceros bezoarticus (I) |
|
|
Cerb de pampas |
|
|
Pudu mephistophiles |
|
Pudu nordic |
|
Pudu puda (I) |
|
|
Cerb chilian |
|
Antilocapridae |
|
|
|
Antilocapre |
Antilocapra americana (I) (numai populația din Mexic; nici o altă populație nu este inclusă în anexele la prezentul regulament) |
|
|
|
|
Bovidae |
|
|
|
Antilope, bovine, gazele, capre, mufloni etc. |
Addax nasomaculatus (I) |
|
|
Antilopa mende |
|
|
Ammotragus lervia (II) |
|
Oaie cu coamă |
|
|
Bison bison athabascae (II) |
|
Bizon de pădure |
|
|
|
Antilope cervicapra (III Nepal) |
Antilopă cervicapra |
|
Bos gaurus (I) (cu excepția formei domesticite denumită Bos frontalis care nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament) |
|
|
Gaur |
|
Bos mutus (I) (cu excepția formei domesticite denumită Bos grunniens care nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament) |
|
|
Iac sălbatic |
|
Bos sauveli (I) |
|
|
|
|
|
|
Bubalus arnee (III Nepal) (cu excepția formei domesticite denumită Bubalus bubalis care nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament) |
Bivol indian |
|
Bubalus depressicornis (I) |
|
|
Bivol pitic |
|
Bubalus mindorensis (I) |
|
|
|
|
Bubalus quarlesi (I) |
|
|
Anoa de munte |
|
|
Budorcas taxicolor (II) |
|
|
|
Capra falconeri (I) |
|
|
|
|
|
Cephalophus dorsalis (II) |
|
|
|
Cephalophus jentinki (I) |
|
|
Antilopa lui Jentink |
|
|
Cephalophus monticola (II) |
|
Antilopă albastră |
|
|
Cephalophus ogilbyi (II) |
|
|
|
|
Cephalophus silvicultor (II) |
|
Antilopă uriașă |
|
|
Cephalophus zebra (II) |
|
Antilopă zebră |
|
|
|
Damaliscus lunatus (III Ghana) |
Gazelă |
|
|
Damaliscus pygargus pygargus (II) |
|
|
|
|
Gazella cuvieri (III Tunisia) |
|
|
|
Gazella dama (I) |
|
|
Gazelă dama |
|
|
Gazella dorcas (III Tunisia) |
|
|
|
|
Gazella leptoceros (III Tunisia) |
|
|
|
Hippotragus niger variani (I) |
|
|
Antilopă cal neagră |
|
|
Kobus leche (II) |
|
Antilopă de apă |
|
Naemorhedus baileyi (I) |
|
|
|
|
Naemorhedus caudatus (I) |
|
|
|
|
Naemorhedus goral (I) |
|
|
Goral |
|
Naemorhedus sumatraensis (I) |
|
|
Capricorn de Sumatra |
|
Oryx dammah (I) |
|
|
Antilopă spadă |
|
Oryx leucoryx (I) |
|
|
Orix alb |
|
|
Ovis ammon (II) (cu excepția subspeciilor incluse la anexa A) |
|
Muflon euro-asiatic |
|
Ovis ammon hodgsonii (I) |
|
|
Muflon himalaian |
|
Ovis ammon nigrimontana (I) |
|
|
|
|
|
Ovis canadensis (II) (numai populația din Mexic; nici o altă populație nu este inclusă la anexele la prezentul regulament) |
|
|
|
Ovis orientalis ophion (I) |
|
|
Muflon de Cipru |
|
|
Ovis vignei (cu excepția subspeciilor incluse la anexa A) (II) |
|
|
|
Ovis vignei vignei (I) |
|
|
|
|
Pantholops hodgsonii (I) |
|
|
Chiru, antilopă de Tibet |
|
Pseudoryx nghetinhensis (I) |
|
|
|
|
Rupicapra pyrenaica ornata (I) |
|
|
Capră neagră de Abruzzo |
|
|
Saiga tatarica (II) |
|
Antilopă saiga |
|
|
|
Tetracerus quadricornis (III Nepal) |
Antilopa cu patru coarne |
|
|
|
Tragelaphus eurycerus (III Ghana) |
|
|
|
|
Tragelaphus spekii (III Ghana) |
|
|
AVES |
||||
Păsări |
||||
STRUTHIONIFORMES |
|
|
|
|
Struthionidae |
|
|
|
Struți |
Struthio camelus (I) (numai populațiile din următoarele țări: Algeria, Burkina Faso, Camerun, Mali, Mauritania, Maroc, Niger, Nigeria, Republica Cetrafricană, Senegal, Sudan și Ciad; celelalte populații nu sunt incluse la anexele la prezentul regulament) |
|
|
Struț african |
|
RHEIFORMES |
|
|
|
|
Rheidae |
|
|
|
Nandu |
|
Rhea americana (II) |
|
Struț sudamerican, nandu |
|
Rhea pennata (I) (cu excepția populațiilor de Rhea pennata pennata din Argentina și Chile, care sunt incluse la anexa B) |
|
|
|
|
|
Rhea pennata pennata (II) (numai populațiile din Argentina și Chile) |
|
|
|
TINAMIFORMES |
|
|
|
|
Tinamidae |
|
|
|
|
Tinamus solitarius (I) |
|
|
|
|
SPHENISCIFORMES |
|
|
|
|
Spheniscidae |
|
|
|
Pinguini |
|
Spheniscus demersus (II) |
|
|
|
Spheniscus humboldti (I) |
|
|
|
|
PODICIPEDIFORMES |
|
|
|
|
Podicipedidae |
|
|
|
|
Podilymbus gigas (I) |
|
|
|
|
PROCELLARIIFORMES |
|
|
|
|
Diomedeidae |
|
|
|
Albatroși |
Diomedea albatrus (I) |
|
|
|
|
PELECANIFORMES |
|
|
|
|
Pelecanidae |
|
|
|
Pelicani |
Pelecanus crispus (I) |
|
|
Pelican creț |
|
Sulidae |
|
|
|
|
Papasula abbotti (I) |
|
|
|
|
Fregatidae |
|
|
|
|
Fregata andrewsi (I) |
|
|
Fregată cu pântece alb |
|
CICONIIFORMES |
|
|
|
|
Ardeidae |
|
|
|
Egrete, bâtlani |
|
|
Ardea goliath (III Ghana) |
Stârcul mare |
|
Bubulcus ibis (III Ghana) |
|
|
Stârc de cireadă |
|
Casmerodius albus (III Ghana) |
|
|
Egretă mare |
|
Egretta garzetta (III Ghana) |
|
|
Egretă mică |
|
Balaenicipitidae |
|
|
|
|
|
Balaeniceps rex (II) |
|
|
|
Ciconiidae |
|
|
|
Berze, jabiru, marabu african etc. |
Ciconia boyciana (I) |
|
|
|
|
Ciconia nigra (II) |
|
|
Barză neagră |
|
Ciconia stormi |
|
|
|
|
|
|
Ephippiorhynchus senegalensis (III Ghana) |
Jabiru |
|
Jabiru mycteria (I) |
|
|
Jabiru american |
|
|
|
Leptoptilos crumeniferus (III Ghana) |
Marabu |
|
Leptoptilos dubius |
|
|
|
|
Mycteria cinerea (I) |
|
|
|
|
Threskiornithidae |
|
|
|
Ibiși, lopătari |
|
|
Bostrychia hagedash (III Ghana) |
|
|
|
|
Bostrychia rara (III Ghana) |
|
|
|
Eudocimus ruber (II) |
|
Ibis roșu |
|
Geronticus calvus (II) |
|
|
|
|
Geronticus eremita (I) |
|
|
|
|
Nipponia nippon (I) |
|
|
|
|
Platalea leucorodia (II) |
|
|
Lopătar |
|
Pseudibis gigantea |
|
|
|
|
|
|
Threskiornis aethiopicus (III Ghana) |
|
|
Phoenicopteridae |
|
|
|
Flamingi |
|
Phoenicopteridae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Flamingi |
|
Phoenicopterus ruber (II) |
|
|
Flamingo |
|
ANSERIFORMES |
|
|
|
|
Anatidae |
|
|
|
Rațe, gâște, lebede etc. |
|
|
Alopochen aegyptiacus (III Ghana) |
Gâscă de Nil |
|
|
|
Anas acuta (III Ghana) |
Rață-sulițar |
|
Anas aucklandica (I) |
|
|
|
|
|
Anas bernieri (II) |
|
|
|
|
|
Anas capensis (III Ghana) |
|
|
|
|
Anas clypeata (III Ghana) |
Rață-lingurar |
|
|
|
Anas crecca (III Ghana) |
Rață mică |
|
|
Anas formosa (II) |
|
|
|
Anas laysanensis (I) |
|
|
|
|
Anas oustaleti (I) |
|
|
|
|
|
|
Anas penelope (III Ghana) |
Rață fluierătoare |
|
Anas querquedula (III Ghana) |
|
|
Rață cârâitoare |
|
Aythya innotata |
|
|
|
|
Aythya nyroca (III Ghana) |
|
|
Rață roșie |
|
Branta canadensis leucopareia (I) |
|
|
|
|
Branta ruficollis (II) |
|
|
Gâscă cu piept roșu |
|
Branta sandvicensis (I) |
|
|
|
|
|
|
Cairina moschata (III Honduras) |
Rață leșească |
|
Cairina scutulata (I) |
|
|
|
|
|
Coscoroba coscoroba (II) |
|
|
|
|
Cygnus melanocorypha (II) |
|
|
|
|
Dendrocygna arborea (II) |
|
|
|
|
|
Dendrocygna autumnalis (III Honduras) |
Rață arboricolă cu pântece negru |
|
|
|
Dendrocygna bicolor (III Ghana/Honduras) |
|
|
|
|
Dendrocygna viduata (III Ghana) |
Rață arboricolă văduvă |
|
Mergus octosetaceus |
|
|
|
|
|
|
Nettapus auritus (III Ghana) |
|
|
|
Oxyura jamaicensis |
|
|
|
Oxyura leucocephala (II) |
|
|
Rață cu obrazul alb |
|
|
|
Plectropterus gambensis (III Ghana) |
Gâscă mare cu pinteni |
|
|
|
Pteronetta hartlaubii (III Ghana) |
|
|
Rhodonessa caryophyllacea (posibil dispărută) (I) |
|
|
|
|
|
Sarkidiornis melanotos (II) |
|
Rață moțată |
|
Tadorna cristata |
|
|
|
|
FALCONIFORMES |
|
|
|
Păsări de pradă (acvile, șoimi, ereți, vulturi) |
|
FALCONIFORMES spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A și a unei specii din familia Cathartidae incluse la anexa C; celelalte specii din această familie nu sunt incluse la anexele la prezentul regulament) |
|
Păsări de pradă |
|
Cathartidae |
|
|
|
Vulturi din lumea nouă |
Gymnogyps californianus (I) |
|
|
Condor californian |
|
|
|
Sarcoramphus papa (III Honduras) |
Vultur regal |
|
Vultur gryphus (I) |
|
|
Condor de Anzi |
|
Pandionidae |
|
|
|
|
Pandion haliaetus (II) |
|
|
Vultur-pescar |
|
Accipitridae |
|
|
|
|
Accipiter brevipes (II) |
|
|
Uliu cu picioare scurte |
|
Accipiter gentilis (II) |
|
|
Uliu porumbar |
|
Accipiter nisus (II) |
|
|
Uliu păsărar |
|
Aegypius monachus (II) |
|
|
Vultur pleșuv brun |
|
Aquila adalberti (I) |
|
|
|
|
Aquila chrysaetos (II) |
|
|
Acvilă de munte |
|
Aquila clanga (II) |
|
|
Acvilă țipătoare mare |
|
Aquila heliaca (I) |
|
|
Acvilă de câmp |
|
Aquila pomarina (II) |
|
|
Acvilă țipătoare mică |
|
Buteo buteo (II) |
|
|
Șorecar comun |
|
Buteo lagopus (II) |
|
|
Șorecar încălțat |
|
Buteo rufinus (II) |
|
|
Șorecar mare |
|
Chondrohierax uncinatus wilsonii (I) |
|
|
|
|
Circaetus gallicus (II) |
|
|
Șerpar |
|
Circus aeruginosus (II) |
|
|
Erete de stuf |
|
Circus cyaneus (II) |
|
|
Erete vânăt |
|
Circus macrourus (II) |
|
|
Erete alb |
|
Circus pygargus (II) |
|
|
Erete sur |
|
Elanus caeruleus (II) |
|
|
Gaie cenușie |
|
Eutriorchis astur (II) |
|
|
|
|
Gypaetus barbatus (II) |
|
|
Zăgan |
|
Gyps fulvus (II) |
|
|
Vultur pleșuv sur |
|
Haliaeetus spp. (I/II) (specia Haliaeetus albicilla este inclusă la anexa I; celelalte specii sunt incluse la anexa II) |
|
|
|
|
Harpia harpyja (I) |
|
|
Harpie |
|
Hieraaetus fasciatus (II) |
|
|
Acvilă porumbacă |
|
Hieraaetus pennatus (II) |
|
|
Acvilă pitică |
|
Leucopternis occidentalis (II) |
|
|
|
|
Milvus migrans (II) |
|
|
Gaie brună |
|
Milvus milvus (II) |
|
|
Gaie roșie |
|
Neophron percnopterus (II) |
|
|
Hoitar alb |
|
Pernis apivorus (II) |
|
|
Viespar |
|
Pithecophaga jefferyi (I) |
|
|
Acvila maimuțelor |
|
Falconidae |
|
|
|
Șoimi |
Falco araea (I) |
|
|
|
|
Falco biarmicus (II) |
|
|
Șoim sudic |
|
Falco cherrug (II) |
|
|
Șoim dunărean |
|
Falco columbarius (II) |
|
|
Șoimuleț de iarnă |
|
Falco eleonorae (II) |
|
|
|
|
Falco jugger (I) |
|
|
|
|
Falco naumanni (II) |
|
|
Vânturel mic |
|
Falco newtoni (I) (numai populația din Seychelles) |
|
|
|
|
Falco pelegrinoides (I) |
|
|
|
|
Falco peregrinus (I) |
|
|
Șoim călător |
|
Falco punctatus (I) |
|
|
|
|
Falco rusticolus (I) |
|
|
Șoim de vânătoare |
|
Falco subbuteo (II) |
|
|
Șoimul rândunelelor |
|
Falco tinnunculus (II) |
|
|
Vânturel roșu |
|
Falco vespertinus (II) |
|
|
Șoimuleț de seară |
|
GALLIFORMES |
|
|
|
|
Megapodiidae |
|
|
|
|
Macrocephalon maleo (I) |
|
|
Cocoș-ciocan cu picioare roșii |
|
Cracidae |
|
Crax spp.* (-III) (următoarele specii sunt incluse la anexa III: Crax alberti, Crax daubentoni și Crax globulosa pentru Columbia și Crax rubra pentru Columbia, Costa Rica, Guatemala și Honduras) |
|
Cocoș Hoco |
Crax alberti (III Columbia) |
|
|
|
|
Crax blumenbachii (I) |
|
|
|
|
Mitu mitu (I) |
|
|
|
|
Oreophasis derbianus (I) |
|
|
|
|
|
Ortalis vetula (III Guatemala/Honduras) |
|
|
|
|
Pauxi spp. (-/III) Pauxi pauxi este inclusă la anexa III pentru Columbia) |
|
|
|
Penelope albipennis (I) |
|
|
|
|
|
|
Penelope purpurascens (III Honduras) |
|
|
|
Penelopina nigra (III Guatemala) |
|
|
|
Pipile jacutinga (I) |
|
|
|
|
Pipile pipile (I) |
|
|
|
|
Phasianidae |
|
|
|
Bibilici, potârnichi, prepelițe, fazani |
|
Agelastes meleagrides (III Ghana) |
|
|
|
|
|
Agriocharis ocellata (III Guatemala) |
|
|
|
Arborophila charltonii (III Malaysia) |
|
|
|
|
Arborophila orientalis (III Malaysia) |
|
|
|
|
Argusianus argus (II) |
|
Fazan argus |
|
|
|
Caloperdix oculea (III Malaysia) |
|
|
Catreus wallichii (I) |
|
|
|
|
Colinus virginianus ridgwayi (I) |
|
|
|
|
Crossoptilon crossoptilon (I) |
|
|
|
|
Crossoptilon harmani (I) |
|
|
|
|
Crossoptilon mantchuricum (I) |
|
|
|
|
|
Gallus sonneratii (II) |
|
|
|
|
Ithaginis cruentus (II) |
|
|
|
Lophophorus impejanus (I) |
|
|
|
|
Lophophorus lhuysii (I) |
|
|
|
|
Lophophorus sclateri (I) |
|
|
|
|
|
Lophura bulweri |
|
|
|
|
Lophura diardi |
|
|
|
Lophura edwardsi (I) |
|
|
|
|
|
Lophura erythrophthalma (III Malaysia) |
|
|
|
|
Lophura hatinhensis |
|
|
|
|
Lophura hoogerwerfi |
|
|
|
|
Lophura ignita (III Malaysia) |
|
|
|
Lophura imperialis (I) |
|
|
|
|
|
Lophura inornata |
|
|
|
|
Lophura leucomelanos |
|
|
|
Lophura swinhoii (I) |
|
|
|
|
|
|
Melanoperdix nigra (III Malaysia) |
|
|
Odontophorus strophium |
|
|
|
|
Ophrysia superciliosa |
|
|
|
|
|
Pavo muticus (II) |
|
|
|
|
Polyplectron bicalcaratum (II) |
|
|
|
Polyplectron emphanum (I) |
|
|
|
|
|
Polyplectron germaini (II) |
|
|
|
|
|
Polyplectron inopinatum (III Malaysia) |
|
|
|
Polyplectron malacense (II) |
|
|
|
|
Polyplectron schleiermacheri (II) |
|
|
|
Rheinardia ocellata (I) |
|
|
|
|
|
|
Rhizothera longirostris (III Malaysia) |
|
|
|
|
Rollulus rouloul (III Malaysia) |
Prepeliță cu creastă |
|
Syrmaticus ellioti (I) |
|
|
|
|
Syrmaticus humiae (I) |
|
|
|
|
Syrmaticus mikado (I) |
|
|
|
|
Tetraogallus caspius (I) |
|
|
|
|
Tetraogallus tibetanus (I) |
|
|
|
|
Tragopan blythii (I) |
|
|
|
|
Tragopan caboti (I) |
|
|
|
|
Tragopan melanocephalus (I) |
|
|
|
|
|
|
Tragopan satyra (III Nepal) |
|
|
Tympanuchus cupido attwateri (I) |
|
|
|
|
GRUIFORMES |
|
|
|
|
Gruidae |
|
|
|
Cocori |
|
Gruidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse în anexa A) |
|
Cocori |
|
Grus americana (I) |
|
|
Cocor alb |
|
Grus canadensis (I/II) (specia este inclusă la anexa II, dar subspeciile Grus canadensis nesiotes și Grus canadensis pulla sunt incluse la anexa I) |
|
|
Cocor canadian |
|
Grus grus (II) |
|
|
Cocorul mare |
|
Grus japonensis (I) |
|
|
|
|
Grus leucogeranus (I) |
|
|
|
|
Grus monacha (I) |
|
|
|
|
Grus nigricollis (I) |
|
|
|
|
Grus vipio (I) |
|
|
|
|
Rallidae |
|
|
|
Lișițe, cristei |
Gallirallus sylvestris (I) |
|
|
|
|
Rhynochetidae |
|
|
|
Kagu |
Rhynochetos jubatus (I) |
|
|
Kagu |
|
Otididae |
|
|
|
Dropii |
|
Otididae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Dropii |
|
Ardeotis nigriceps (I) |
|
|
|
|
Chlamydotis undulata (I) |
|
|
Dropie gulerată |
|
Eupodotis indica (II) |
|
|
|
|
Eupodotis bengalensis (I) |
|
|
|
|
Otis tarda (II) |
|
|
Dropie |
|
Tetrax tetrax (II) |
|
|
Spârcaci |
|
CHARADRIIFORMES |
|
|
|
|
Burhinidae |
|
|
|
|
|
|
Burhinus bistriatus (III Guatemala) |
|
|
Scolopacidae |
|
|
|
|
Numenius borealis (I) |
|
|
|
|
Numenius tenuirostris (I) |
|
|
Culic cu cioc subțire |
|
Tringa guttifer (I) |
|
|
|
|
Laridae |
|
|
|
Pescăruși, goelanzi, rândunele de mare |
Larus relictus (I) |
|
|
|
|
COLUMBIFORMES |
|
|
|
|
Columbidae |
|
|
|
Porumbei, turturele |
Caloenas nicobarica (I) |
|
|
Porumbel nicobar |
|
|
Columba caribaea |
|
|
|
Claravis godefrida |
|
|
|
|
|
|
Columba guinea (III Ghana) |
|
|
|
|
Columba iriditorques (III Ghana) |
|
|
Columba livia (III Ghana) |
|
|
Porumbel de stâncă |
|
|
|
Columba mayeri (III Mauritius) |
|
|
|
|
Columba unicincta (III Ghana) |
|
|
|
Didunculus strigirostris |
|
Porumbel dințat |
|
Ducula mindorensis (I) |
|
|
|
|
|
Gallicolumba luzonica (II) |
|
Porumbel lovitură de pumnal |
|
|
Goura spp. (II) |
|
|
|
Leptotila wellsi |
|
|
|
|
|
|
Oena capensis (III Ghana) |
Turturică africană mascată |
|
|
|
Streptopelia decipiens (III Ghana) |
|
|
|
|
Streptopelia roseogrisea (III Ghana) |
|
|
|
|
Streptopelia semitorquata (III Ghana) |
|
|
|
|
Streptopelia senegalensis (III Ghana) |
|
|
Streptopelia turtur (III Ghana) |
|
|
Turturică |
|
|
|
Streptopelia vinacea (III Ghana) |
|
|
|
|
Treron calva (III Ghana) |
Porumbel-papagal |
|
|
|
Treron waalia (III Ghana) |
|
|
|
|
Turtur abyssinicus (III Ghana) |
|
|
|
|
Turtur afer (III Ghana) |
|
|
|
|
Turtur brehmeri (III Ghana) |
|
|
|
|
Turtur tympanistria (III Ghana) |
|
|
PSITTACIFORMES |
|
|
|
Cacadu, lorius, ara, peruși, papagali etc. |
|
PSITTACIFORMES spp. (II) — (cu excepția speciilor incluse la anexele A și C, precum Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus și Nymphicus hollandicus care nu sunt incluse la anexele la prezentul regulament) |
|
Papagali, peruși |
|
Psittacidae |
|
|
|
Cacadu, lorius, ara, peruși, papagali |
Amazona arausiaca (I) |
|
|
|
|
Amazona barbadensis (I) |
|
|
|
|
Amazona brasiliensis (I) |
|
|
|
|
Amazona finschi (I) |
|
|
|
|
Amazona guildingii (I) |
|
|
|
|
Amazona imperialis (I) |
|
|
|
|
Amazona leucocephala (I) |
|
|
|
|
Amazona ochrocephala auropalliata (I) |
|
|
|
|
Amazona ochrocephala belizensis (I) |
|
|
|
|
Amazona ochrocephala caribaea (I) |
|
|
|
|
Amazona ochrocephala oratrix (I) |
|
|
|
|
Amazona ochrocephala parvipes (I) |
|
|
|
|
Amazona ochrocephala tresmariae (I) |
|
|
|
|
Amazona pretrei (I) |
|
|
|
|
Amazona rhodocorytha (I) |
|
|
|
|
Amazona tucumana (I) |
|
|
|
|
Amazona versicolor (I) |
|
|
|
|
Amazona vinacea (I) |
|
|
|
|
Amazona viridigenalis (I) |
|
|
|
|
Amazona vittata (I) |
|
|
|
|
Anodorhynchus spp. (I) |
|
|
|
|
Ara ambigua (I) |
|
|
|
|
Ara glaucogularis (I) |
|
|
|
|
Ara macao (I) |
|
|
Ara roș-albastru |
|
Ara militaris (I) |
|
|
Ara verde |
|
Ara rubrogenys (I) |
|
|
|
|
Cacatua goffini (I) |
|
|
|
|
Cacatua haematuropygia (I) |
|
|
|
|
Cacatua moluccensis (I) |
|
|
|
|
Cacatua sulphurea (I) |
|
|
|
|
Cyanopsitta spixii (I) |
|
|
|
|
Cyanoramphus forbesi (I) |
|
|
|
|
Cyanoramphus novaezelandiae (I) |
|
|
|
|
Cyclopsitta diophthalma coxeni (I) |
|
|
|
|
Eos histrio (I) |
|
|
|
|
Eunymphicus cornutus (I) |
|
|
|
|
Geopsittacus occidentalis (posibil dispărută) (I) |
|
|
|
|
Guarouba guarouba (I) |
|
|
|
|
Neophema chrysogaster (I) |
|
|
|
|
Ognorhynchus icterotis (I) |
|
|
|
|
Pezoporus wallicus (I) |
|
|
|
|
Pionopsitta pileata (I) |
|
|
|
|
Probosciger aterrimus (I) |
|
|
|
|
Propyrrhura couloni (I) |
|
|
|
|
Propyrrhura maracana (I) |
|
|
|
|
Psephotus chrysopterygius (I) |
|
|
|
|
Psephotus dissimilis (I) |
|
|
|
|
Psephotus pulcherrimus (posibil dispărută) (I) |
|
|
|
|
Psittacula echo (I) |
|
|
|
|
|
|
Psittacula krameri (III Ghana) |
|
|
Pyrrhura cruentata (I) |
|
|
|
|
Rhynchopsitta spp. (I) |
|
|
|
|
Strigops habroptilus (II) |
|
|
Papagal-bufniță |
|
Vini spp. (I/II) (Vini ultramarina este inclusă la anexa I, dar celelalte subspecii sunt incluse la anexa II) |
|
|
|
|
CUCULIFORMES |
|
|
|
|
Musophagidae |
|
|
|
Turaco |
|
Corythaeola cristata (III Ghana) |
|
Turaco uriaș |
|
|
Crinifer piscator (III Ghana) |
|
|
|
|
Musophaga porphyreolopha (II) |
|
|
|
|
Musophaga violacea (III Ghana) |
|
|
|
|
Tauraco spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Tauraco bannermani (II) |
|
|
|
|
STRIGIFORMES |
|
|
|
Răpitoare nocturne (bufnițe, huhurezi) |
|
STRIGIFORMES spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Răpitoare nocturne (bufnițe, huhurezi) |
|
Tytonidae |
|
|
|
Strigi |
Tyto alba (II) |
|
|
Strigă |
|
Tyto soumagnei (I) |
|
|
|
|
Strigidae |
|
|
|
Bufnițe, huhurezi |
Aegolius funereus (II) |
|
|
Minuniță |
|
Asio flammeus (II) |
|
|
Ciuf de câmpie |
|
Asio otus (II) |
|
|
Ciuf de pădure |
|
Athene blewitti (I) |
|
|
|
|
Athene noctua (II) |
|
|
Cucuvea comună |
|
Bubo bubo (II) |
|
|
Buha mare |
|
Glaucidium passerinum (II) |
|
|
Cucuvea pitică |
|
Mimizuku gurneyi (I) |
|
|
|
|
Ninox novaeseelandiae undulata (I) |
|
|
|
|
Ninox squamipila natalis (I) |
|
|
|
|
Nyctea scandiaca (II) |
|
|
Bufniță polară |
|
Otus ireneae (II) |
|
|
|
|
Otus scops (II) |
|
|
Ciuf pitic |
|
Strix aluco (II) |
|
|
Huhurez mic |
|
Strix nebulosa (II) |
|
|
Huhurez bărbos |
|
Strix uralensis (II) |
|
|
Huhurez mare |
|
Surnia ulula (II) |
|
|
Ciuhurez undulat |
|
APODIFORMES |
|
|
|
|
Trochilidae |
|
|
|
Trohilide (colibri) |
|
Trochilidae spp.(II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Trohilide (colibri) |
|
Glaucis dohrnii (I) |
|
|
|
|
TROGONIFORMES |
|
|
|
|
Trogonidae |
|
|
|
Quetzal |
Pharomachrus mocinno (I) |
|
|
|
|
CORACIIFORMES |
|
|
|
|
Bucerotidae |
|
|
|
Calao |
|
Aceros spp.(II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Calao |
|
Aceros nipalensis (I) |
|
|
|
|
Aceros subruficollis (I) |
|
|
|
|
|
Anorrhinus spp. (II) |
|
|
|
|
Anthracoceros spp. (II) |
|
|
|
|
Buceros spp.(II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Buceros bicornis (I) |
|
|
Pasăre-rinocer bicorn |
|
Buceros vigil (I) |
|
|
|
|
|
Penelopides spp. (II) |
|
|
|
PICIFORMES |
|
|
|
|
Capitonidae |
|
|
|
|
|
Semnornis ramphastinus (III Columbia) |
|
|
|
Ramphastidae |
|
|
|
Tucani |
|
Baillonius bailloni (III Argentina) |
|
|
|
|
Pteroglossus aracari (II) |
|
Tucan cu cap negru |
|
|
Pteroglossus castanotis (III Argentina) |
|
|
|
|
Pteroglossus viridis (II) |
|
|
|
|
Ramphastos dicolorus (III Argentina) |
|
Tucan bălțat |
|
|
Ramphastos sulfuratus (II) |
|
Tucanul pește |
|
|
Ramphastos toco (II) |
|
Toco |
|
|
Ramphastos tucanus (II) |
|
|
|
|
Ramphastos vitellinus (II) |
|
|
|
|
Selenidera maculirostris (III Argentina) |
|
Tucan cu cioc scurt |
|
Picidae |
|
|
|
Ciocănitori |
Campephilus imperialis (I) |
|
|
|
|
Dryocopus javensis richardsi (I) |
|
|
|
|
PASSERIFORMES |
|
|
|
|
Cotingidae |
|
|
|
|
|
|
Cephalopterus ornatus (III Columbia) |
Pasăre-umbrelă |
|
|
|
Cephalopterus penduliger (III Columbia) |
|
|
Cotinga maculata (I) |
|
|
|
|
|
Rupicola spp. (II) |
|
|
|
Xipholena atropurpurea (I) |
|
|
|
|
Pittidae |
|
|
|
|
|
Pitta guajana (II) |
|
|
|
Pitta gurneyi (I) |
|
|
|
|
Pitta kochi (I) |
|
|
|
|
|
Pitta nympha (II) |
|
|
|
Atrichornithidae |
|
|
|
|
Atrichornis clamosus (I) |
|
|
Pasărea gălăgioasă |
|
Hirundinidae |
|
|
|
Rândunici |
Pseudochelidon sirintarae (I) |
|
|
|
|
Pycnonotidae |
|
|
|
Picnonotide |
|
Pycnonotus zeylanicus (II) |
|
|
|
Muscicapidae |
|
|
|
Muscarii |
Bebrornis rodericanus (III Mauritius) |
|
|
|
|
|
Cyornis ruckii (II) |
|
|
|
Dasyornis broadbenti litoralis (posibil dispărută) (I) |
|
|
|
|
Dasyornis longirostris (I) |
|
|
|
|
|
Garrulax canorus (II) |
|
|
|
|
Leiothrix argentauris (II) |
|
|
|
|
Leiothrix lutea (II) |
|
Pasărea-soarelui |
|
|
Liocichla omeiensis (II) |
|
|
|
Picathartes gymnocephalus (I) |
|
|
Cioară cheală cu gât alb |
|
Picathartes oreas (I) |
|
|
|
|
|
|
Terpsiphone bourbonnensis (III Mauritius) |
|
|
Nectariniidae |
|
|
|
|
|
Anthreptes pallidigaster |
|
|
|
|
Anthreptes rubritorques |
|
|
|
Zosteropidae |
|
|
|
|
Zosterops albogularis (I) |
|
|
|
|
Meliphagidae |
|
|
|
Melifage |
Lichenostomus melanops cassidix (I) |
|
|
|
|
Emberizidae |
|
|
|
Cardinali, tangara |
|
Gubernatrix cristata (II) |
|
|
|
|
Paroaria capitata (II) |
|
|
|
|
Paroaria coronata (II) |
|
Cardinal verde |
|
|
Tangara fastuosa (II) |
|
|
|
Icteridae |
|
|
|
Icteride |
Agelaius flavus (I) |
|
|
|
|
Fringillidae |
|
|
|
Sticleți, canari |
Carduelis cucullata (I) |
|
|
|
|
|
Carduelis yarrellii (II) |
|
|
|
|
|
Serinus canicapillus (III Ghana) |
|
|
|
|
Serinus leucopygius (III Ghana) |
|
|
|
|
Serinus mozambicus (III Ghana) |
|
|
Estrildidae |
|
|
|
|
|
|
Amadina fasciata (III Ghana) |
|
|
|
Amandava formosa (II) |
|
|
|
|
|
Amandava subflava (II) |
|
|
|
|
Estrilda astrild (III Ghana) |
|
|
|
|
Estrilda caerulescens (III Ghana) |
|
|
|
|
Estrilda melpoda (III Ghana) |
|
|
|
|
Estrilda troglodytes (III Ghana) |
|
|
|
|
Lagonosticta rara (III Ghana) |
|
|
|
|
Lagonosticta rubricata (III Ghana) |
|
|
|
|
Lagonosticta rufopicta (III Ghana) |
|
|
|
|
Lagonosticta senegala (III Ghana) |
|
|
|
|
Lagonosticta vinacea (III Ghana) |
|
|
|
|
Lonchura bicolor (III Ghana) |
|
|
|
|
Lonchura cantans (III Ghana) |
|
|
|
|
Lonchura cucullata (III Ghana) |
|
|
|
|
Lonchura fringilloides (III Ghana) |
|
|
|
|
Mandingoa nitidula (III Ghana) |
|
|
|
|
Nesocharis capistrata (III Ghana) |
|
|
|
|
Nigrita bicolor (III Ghana) |
|
|
|
|
Nigrita canicapilla (III Ghana) |
|
|
|
|
Nigrita fusconota (III Ghana) |
|
|
|
|
Nigrita luteifrons (III Ghana) |
|
|
|
|
Ortygospiza atricollis (III Ghana) |
|
|
|
Padda fuscata |
|
|
|
|
Padda oryzivora (II) |
|
Orezar |
|
|
|
Parmoptila rubrifrons (III Ghana) |
|
|
|
|
Pholidornis rushiae (III Ghana) |
|
|
|
Poephila cincta cincta (II) |
|
|
|
|
|
Pyrenestes ostrinus (III Ghana) |
|
|
|
|
Pytilia hypogrammica (III Ghana) |
|
|
|
|
Pytilia phoenicoptera (III Ghana) |
|
|
|
|
Spermophaga haematina (III Ghana) |
|
|
|
|
Uraeginthus bengalus (III Ghana) |
|
|
Ploceidae |
|
|
|
Țesători, văduve |
|
|
Amblyospiza albifrons (III Ghana) |
|
|
|
|
Anaplectes rubriceps (III Ghana) |
|
|
|
|
Anomalospiza imberbis (III Ghana) |
|
|
|
|
Bubalornis albirostris (III Ghana) |
Țesătorul bivolilor |
|
|
|
Euplectes afer (III Ghana) |
|
|
|
|
Euplectes ardens (III Ghana) |
|
|
|
|
Euplectes franciscanus (III Ghana) |
|
|
|
|
Euplectes hordeaceus (III Ghana) |
|
|
|
|
Euplectes macrourus (III Ghana) |
|
|
|
|
Malimbus cassini (III Ghana) |
|
|
|
|
Malimbus malimbicus (III Ghana) |
|
|
|
|
Malimbus nitens (III Ghana) |
|
|
|
|
Malimbus rubricollis (III Ghana) |
|
|
|
|
Malimbus scutatus (III Ghana) |
|
|
|
|
Pachyphantes superciliosus (III Ghana) |
|
|
|
|
Passer griseus (III Ghana) |
|
|
|
|
Petronia dentata (III Ghana) |
|
|
|
|
Plocepasser superciliosus (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus albinucha (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus aurantius (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus cucullatus (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus heuglini (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus luteolus (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus melanocephalus (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus nigerrimus (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus nigricollis (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus pelzelni (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus preussi (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus tricolor (III Ghana) |
|
|
|
|
Ploceus vitellinus (III Ghana) |
|
|
|
|
Quelea erythrops (III Ghana) |
|
|
|
|
Sporopipes frontalis (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua chalybeata (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua interjecta (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua larvaticola (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua macroura (III Ghana) |
Văduvă dominicană |
|
|
|
Vidua orientalis (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua raricola (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua togoensis (III Ghana) |
|
|
|
|
Vidua wilsoni (III Ghana) |
|
|
Sturnidae |
|
|
|
Grauri |
|
Gracula religiosa (II) |
|
Mierlă mandarin |
|
Leucopsar rothschildi (I) |
|
|
|
|
Paradisaeidae |
|
|
|
Pasărea paradisului |
|
Paradisaeidae spp. (II) |
|
Pasărea paradisului |
|
REPTILIA |
||||
Reptile |
||||
TESTUDINATA |
|
|
|
|
Dermatemydidae |
|
|
|
|
|
Dermatemys mawii (II) |
|
|
|
Platysternidae |
|
|
|
|
|
Platysternon megacephalum (II) |
|
|
|
Emydidae |
|
|
|
Broaște țestoase |
|
Annamemys annamensis (II) |
|
|
|
Batagur baska (I) |
|
|
|
|
|
Callagur borneoensis (II) |
|
|
|
|
|
Chinemys megalocephala (III China) |
|
|
|
|
Chinemys nigricans (III China) |
|
|
|
|
Chinemys reevesii (III China) |
|
|
|
Chrysemys picta |
|
|
|
|
Clemmys insculpta (II) |
|
|
|
Clemmys muhlenbergii (I) |
|
|
|
|
|
Cuora spp. (II) |
|
|
|
Geoclemys hamiltonii (I) |
|
|
|
|
|
|
Geoemyda spengleri (III China) |
|
|
|
Heosemys depressa (II) |
|
|
|
|
Heosemys grandis (II) |
|
|
|
|
Heosemys leytensis (II) |
|
|
|
|
Heosemys spinosa (II) |
|
|
|
|
Hieremys annandalii (II) |
|
|
|
|
Kachuga spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Kachuga tecta (I) |
|
|
|
|
|
Leucocephalon yuwonoi (II) |
|
|
|
|
Malayemys subtrijuga (II) |
|
|
|
|
|
Mauremys iversoni (III China) |
|
|
|
Mauremys mutica (II) |
|
|
|
|
|
Mauremys pritchardi (III China) |
|
|
Melanochelys tricarinata (I) |
|
|
|
|
Morenia ocellata (I) |
|
|
|
|
|
Notochelys platynota (II) |
|
|
|
|
|
Ocadia glyphistoma (III China) |
|
|
|
|
Ocadia philippeni (III China) |
|
|
|
|
Ocadia sinensis (III China) |
|
|
|
Orlitia borneensis (II) |
|
|
|
|
Pyxidea mouhotii (II) |
|
|
|
|
|
Sacalia bealei (III China) |
|
|
|
|
Sacalia pseudocellata (III China) |
|
|
|
|
Sacalia quadriocellata (III China) |
|
|
|
Siebenrockiella crassicollis (II) |
|
|
|
|
Terrapene spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Terrapene coahuila (I) |
|
|
|
|
|
Trachemys scripta elegans |
|
|
|
Testudinidae |
|
|
|
Broaște țestoase de uscat |
|
Testudinidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A; s-a stabilit o cotă anuală de export egală cu zero pentru Geochelone sulcata, pentru exemplarele prelevate din natură și exportate în scopuri preponderent comerciale) |
|
Broaște țestoase de uscat |
|
Geochelone nigra (I) |
|
|
|
|
Geochelone radiata (I) |
|
|
|
|
Geochelone yniphora (I) |
|
|
|
|
Gopherus flavomarginatus (I) |
|
|
|
|
Malacochersus tornieri (II) |
|
|
|
|
Psammobates geometricus (I) |
|
|
|
|
Pyxis arachnoides (I) |
|
|
|
|
Pyxis planicauda (I) |
|
|
Broasca țestoasă de uscat |
|
Testudo graeca (II) |
|
|
Țestoasa cu pinteni |
|
Testudo hermanni (II) |
|
|
Broasca țestoasă de uscat |
|
Testudo kleinmanni (I) |
|
|
|
|
Testudo marginata (II) |
|
|
|
|
Testudo werneri (I) |
|
|
|
|
Cheloniidae |
|
|
|
Broaște țestoase marine |
Cheloniidae spp. (I) |
|
|
Broaște țestoase marine |
|
Dermochelyidae |
|
|
|
|
Dermochelys coriacea (I) |
|
|
|
|
Trionychidae |
|
|
|
Broaște țestoase cu carapacea moale, trionyx |
|
Amyda cartilaginea (II) |
|
|
|
Apalone ater (I) |
|
|
|
|
Aspideretes gangeticus (I) |
|
|
|
|
Aspideretes hurum (I) |
|
|
|
|
Aspideretes nigricans (I) |
|
|
|
|
|
Chitra spp. (II) |
|
|
|
|
Lissemys punctata (II) |
|
|
|
|
|
Palea steindachneri (III Ghana) |
|
|
|
Pelochelys spp. (II) |
|
|
|
|
|
Pelodiscus axenaria (III Ghana) |
|
|
|
|
Pelodiscus maackii (III Ghana) |
|
|
|
|
Pelodiscus parviformis (III Ghana) |
|
|
|
|
Pelodiscus sinensis (III Ghana) |
|
|
|
|
Rafetus swinhoei (III Ghana) |
|
|
|
|
Trionyx triunguis (III Ghana) |
Broască țestoasă africană cu țesutul moale |
|
Pelomedusidae |
|
|
|
|
|
Erymnochelys madagascariensis (II) |
|
|
|
|
|
Pelomedusa subrufa (III Ghana) |
Broască țestoasă africană |
|
|
Peltocephalus dumeriliana (II) |
|
|
|
|
|
Pelusios adansonii (III Ghana) |
|
|
|
|
Pelusios castaneus (III Ghana) |
|
|
|
|
Pelusios gabonensis (III Ghana) |
|
|
|
|
Pelusios niger (III Ghana) |
|
|
|
Podocnemis spp. (II) |
|
|
|
Carettochelyidae |
|
|
|
|
|
Carettochelys insculpta (II) |
|
|
|
Chelidae |
|
|
|
|
|
Chelodina mccordi (II) |
|
|
|
Pseudemydura umbrina (I) |
|
|
|
|
CROCODYLIA |
|
|
|
Crocodili, aligatori, caimani, gaviali etc. |
|
CROCODYLIA spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Crocodili, aligatori, caimani, gaviali etc. |
|
Alligatoridae |
|
|
|
Aligatori, caimani |
Alligator sinensis (I) |
|
|
Aligator chinezesc |
|
Caiman crocodilus apaporiensis (I) |
|
|
|
|
Caiman latirostris (I) (cu excepția populației din Argenitina, care este inclusă la anexa B) |
|
|
Caiman cu bot lat |
|
Melanosuchus niger (I) (cu excepția populației din Ecuador, inclusă la anexa B și cu o cotă de export anuală egală cu zero, până când se va aproba o cotă de export anuală de către secretariatul CITES și Grupul UICN/CSE de specialiști în crocodili) |
|
|
Caiman negru |
|
Crocodylidae |
|
|
|
Crocodili |
Crocodylus acutus (I) (cu excepția populației din Cuba, care este inclusă la anexa B) |
|
|
Crocodil american |
|
Crocodylus cataphractus (I) |
|
|
|
|
Crocodylus intermedius (I) |
|
|
Crocodil din Orinco |
|
Crocodylus mindorensis (I) |
|
|
|
|
Crocodylus moreletii (I) |
|
|
Crocodil din Guatemala |
|
Crocodylus niloticus (I) (cu excepția populațiilor din următoarele țări: Africa de Sud, Botswana, Etiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Mozambic, Namibia, Uganda și Republica Unită Tanzania [având o cotă de export anuală de maximum 1 600 de exemplare sălbatice, inclusiv trofeele de vânătoare, pe lângă exemplarele de crescătorie], Zambia și Zimbabwe; toate aceste populații sunt incluse la anexa B) |
|
|
Crocodil |
|
Crocodylus palustris (I) |
|
|
Crocodil de mlaștină |
|
Crocodylus porosus (I) (cu excepția populațiilor din Australia, Indonezia și Papua Noua Guinee, care sunt incluse la anexa B) |
|
|
Crocodil marin |
|
Crocodylus rhombifer (I) |
|
|
Crocodil cubanez |
|
Crocodylus siamensis (I) |
|
|
Crocodil siamez |
|
Osteolaemus tetraspis (I) |
|
|
Crocodil pitic african |
|
Tomistoma schlegelii (I) |
|
|
|
|
Gavialidae |
|
|
|
Gaviali |
Gavialis gangeticus (I) |
|
|
Gavial de Gange |
|
RHYNCHOCEPHALIA |
|
|
|
|
Sphenodontidae |
|
|
|
|
Sphenodon spp. (I) |
|
|
|
|
SAURIA |
|
|
|
|
Gekkonidae |
|
|
|
|
|
Cyrtodactylus serpensinsula (II) |
|
|
|
|
|
Hoplodactylus spp. (III Noua-Zeelandă) |
|
|
|
|
Naultinus spp. (III Noua-Zeelandă) |
|
|
|
Phelsuma spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Phelsuma guentheri (II) |
|
|
|
|
|
Uroplatus spp. (II) |
|
|
|
Agamidae |
|
|
|
|
|
Uromastyx spp. (II) |
|
|
|
Chamaeleonidae |
|
|
|
Cameleoni |
|
Bradypodion spp. (II) |
|
|
|
|
Brookesia spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Brookesia perarmata (I) |
|
|
|
|
|
Calumma spp. (II) |
|
|
|
|
Chamaeleo spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Cameleoni |
|
Chamaeleo chamaeleon (II) |
|
|
Cameleon |
|
|
Furcifer spp. (II) |
|
|
|
Iguanidae |
|
|
|
Iguane |
|
Amblyrhynchus cristatus (II) |
|
Iguană marină |
|
Brachylophus spp. (I) |
|
|
|
|
|
Conolophus spp. (II) |
|
|
|
Cyclura spp. (I) |
|
|
|
|
|
Iguana spp. (II) |
|
Iguane |
|
|
Liolaemus gravenhorstii |
|
|
|
|
Phrynosoma coronatum (II) |
|
|
|
Sauromalus varius (I) |
|
|
|
|
Lacertidae |
|
|
|
Șopârle |
Gallotia simonyi (I) |
|
|
|
|
Podarcis lilfordi (II) |
|
|
|
|
Podarcis pityusensis (II) |
|
|
|
|
Cordylidae |
|
|
|
|
|
Cordylus spp. (II) |
|
|
|
Teiidae |
|
|
|
|
|
Crocodilurus amazonicus (II) |
|
|
|
|
Dracaena spp. (II) |
|
|
|
|
Tupinambis spp.(II) |
|
|
|
Scincidae |
|
|
|
|
|
Corucia zebrata (II) |
|
|
|
Xenosauridae |
|
|
|
|
|
Shinisaurus crocodilurus (II) |
|
|
|
Helodermatidae |
|
|
|
Șopârle veninoase |
|
Heloderma spp. (II) |
|
Șopârla scorpion |
|
Varanidae |
|
|
|
Varani |
|
Varanus spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Varani |
|
Varanus bengalensis (I) |
|
|
|
|
Varanus flavescens (I) |
|
|
|
|
Varanus griseus (I) |
|
|
|
|
Varanus komodoensis (I) |
|
|
Dragonul de Komodo |
|
Varanus nebulosus (I) |
|
|
|
|
Varanus olivaceus (II) |
|
|
|
|
SERPENTES |
|
|
|
|
Loxocemidae |
|
|
|
|
|
Loxocemidae spp. (II) |
|
|
|
Pythonidae |
|
|
|
Pitoni |
|
Pythonidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Pitoni |
|
Python molurus molurus (I) |
|
|
|
|
Boidae |
|
|
|
Șerpi boa |
|
Boidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Șerpi boa |
|
Acrantophis spp. (I) |
|
|
|
|
Boa constrictor occidentalis (I) |
|
|
|
|
Epicrates inornatus (I) |
|
|
|
|
Epicrates monensis (I) |
|
|
|
|
Epicrates subflavus (I) |
|
|
|
|
Eryx jaculus (II) |
|
|
Șarpe de stepă |
|
Sanzinia madagascariensis (I) |
|
|
|
|
Bolyeriidae |
|
|
|
|
|
Bolyeriidae spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Bolyeria multocarinata (I) |
|
|
|
|
Casarea dussumieri (I) |
|
|
|
|
Tropidophiidae |
|
|
|
|
|
Tropidophiidae spp. (II) |
|
|
|
Colubridae |
|
|
|
Alți șerpi |
|
|
Atretium schistosum (III India) |
|
|
|
|
Cerberus rhynchops (III India) |
|
|
|
Clelia clelia (II) |
|
Mussurana |
|
|
Cyclagras gigas (II) |
|
|
|
|
Dromicus chamissonis |
|
|
|
|
Elachistodon westermanni (II) |
|
|
|
|
Ptyas mucosus (II) |
|
|
|
|
|
Xenochrophis piscator (III India) |
|
|
Elapidae |
|
|
|
Cobre, șerpi coralii |
|
Hoplocephalus bungaroides (II) |
|
|
|
|
|
Micrurus diastema (III Honduras) |
|
|
|
|
Micrurus nigrocinctus (III Honduras) |
|
|
|
Naja atra (II) |
|
|
|
|
Naja kaouthia (II) |
|
|
|
|
Naja mandalayensis (II) |
|
|
|
|
Naja naja (II) |
|
Cobră |
|
|
Naja oxiana (II) |
|
|
|
|
Naja philippinensis (II) |
|
|
|
|
Naja sagittifera (II) |
|
|
|
|
Naja samarensis (II) |
|
|
|
|
Naja siamensis (II) |
|
|
|
|
Naja sputatrix (II) |
|
|
|
|
Naja sumatrana (II) |
|
|
|
|
Ophiophagus hannah (II) |
|
|
|
Viperidae |
|
|
|
Șerpi cu clopoței, vipere |
|
|
Crotalus durissus (III Honduras) |
Șarpe cu clopoței tropical |
|
|
Crotalus durissus unicolor |
|
|
|
|
Crotalus willardi |
|
|
|
|
|
Daboia russelii (III India) |
|
|
Vipera latifii |
|
|
|
|
Vipera ursinii (I) (numai populația din Europa, cu excepția celor din fosta Uniune a Republicilor Sovietice Socialiste, care nu sunt incluse la anexele la prezentul regulament) |
|
|
Viperă de stepă |
|
|
Vipera wagneri (II) |
|
|
|
AMPHIBIA |
||||
Amfibieni |
||||
ANURA |
|
|
|
|
Bufonidae |
|
|
|
Broaște râioase |
Altiphrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Atelopus varius zeteki (I) |
|
|
|
|
Bufo periglenes (I) |
|
|
Broască râioasă aurie |
|
Bufo superciliaris (I) |
|
|
|
|
Nectophrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Spinophrynoides spp. (I) |
|
|
|
|
Dendrobatidae |
|
|
|
|
|
Dendrobates spp. (II) |
|
|
|
|
Epipedobates spp. (II) |
|
|
|
|
Minyobates spp. (II) |
|
|
|
|
Phyllobates spp.(II) |
|
|
|
Mantellidae |
|
|
|
|
|
Mantella spp. (II) |
|
|
|
Microhylidae |
|
|
|
|
Dyscophus antongilii (I) |
|
|
|
|
|
Scaphiophryne gottlebei (II) |
|
|
|
Ranidae |
|
|
|
Broaște |
|
Conraua goliath |
|
Broasca uriașă |
|
|
Euphlyctis hexadactylus (II) |
|
|
|
|
Hoplobatrachus tigerinus (II) |
|
|
|
|
Rana catesbeiana |
|
Broască bou |
|
Myobatrachidae |
|
|
|
Broaște cu incubație gastrică |
|
Rheobatrachus spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A |
|
|
|
Rheobatrachus silus (II) |
|
|
|
|
CAUDATA |
|
|
|
|
Ambystomidae |
|
|
|
Axolot |
|
Ambystoma dumerilii (II) |
|
|
|
|
Ambystoma mexicanum (II) |
|
|
|
Cryptobranchidae |
|
|
|
Salamandre uriașe |
Andrias spp. (I) |
|
|
Salamandre uriașe |
|
ELASMOBRANCHII |
||||
(Pești cartilaginoși, selacieni, rechini și vatos) |
||||
ORECTOLOBIFORMES |
|
|
|
|
Rhincodontidae |
|
|
|
Rechini balenă |
|
Rhincodon typus (II) |
|
Rechin balenă |
|
LAMNIFORMES |
|
|
|
|
Lamnidae |
|
|
|
Rechin alb |
|
Carcharodon carcharias (II) |
|
Rechin alb |
|
Cetorhinidae |
|
|
|
Rechin alb |
|
Cetorhinus maximus (II) |
|
Rechin pelerin |
|
ACTINOPTERYGII |
||||
Pești osoși |
||||
ACIPENSERIFORMES |
|
ACIPENSERIFORMES spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
Sturioni |
Acipenseridae |
|
|
|
Sturioni |
Acipenser brevirostrum (I) |
|
|
|
|
Acipenser sturio (I) |
|
|
Șip |
|
OSTEOGLOSSIFORMES |
|
|
|
|
Osteoglossidae |
|
|
|
|
|
Arapaima gigas (II) |
|
Arapaima |
|
Scleropages formosus (I) |
|
|
|
|
CYPRINIFORMES |
|
|
|
|
Cyprinidae |
|
|
|
|
|
Caecobarbus geertsi (II) |
|
|
|
Probarbus jullieni (I) |
|
|
|
|
Catostomidae |
|
|
|
|
Chasmistes cujus (I) |
|
|
|
|
SILURIFORMES |
|
|
|
|
Pangasiidae |
|
|
|
|
Pangasianodon gigas (I) |
|
|
|
|
SYNGNATHIFORMES |
|
|
|
|
Syngnathidae |
|
|
|
|
|
Hippocampus spp. (II) |
|
Căluți de mare |
|
PERCIFORMES |
|
|
|
|
Labridae |
|
|
|
|
|
Cheilinus undulatus (II) |
|
|
|
Sciaenidae |
|
|
|
|
Totoaba macdonaldi (I) |
|
|
|
|
SARCOPTERYGII |
||||
COELACANTHIFORMES |
|
|
|
|
Coelacanthidae |
|
|
|
Pești primitivi mari |
Latimeria spp. (I) |
|
|
|
|
CERATODONTIFORMES |
|
|
|
|
Ceratodontidae |
|
|
|
|
|
Neoceratodus forsteri (II) |
|
|
|
ECHINODERMATA (STELE DE MARE, OFIURI, URSINI, CASTRAVEȚI DE MARE) |
||||
HOLOTHUROIDEA |
||||
Castraveți de mare |
||||
ASPODOCHIROTIDA |
|
|
|
|
Stichopodidae |
|
|
|
Castraveți de mare |
|
|
Isostichopus fuscus (III Ecuador) |
|
|
ARTHROPODA (ARTROPODE) |
||||
ARACHNIDA |
||||
Păianjeni și scorpioni |
||||
SCORPIONES |
|
|
|
|
Scorpionidae |
|
|
|
Scorpioni |
|
Pandinus dictator (II) |
|
Scorpion |
|
|
Pandinus gambiensis (II) |
|
|
|
|
Pandinus imperator (II) |
|
Scorpion imperial |
|
ARANEAE |
|
|
|
|
Theraphosidae |
|
|
|
Tarantule |
|
Aphonopelma albiceps (II) |
|
Tarantulă |
|
|
Aphonopelma pallidum (II) |
|
|
|
|
Brachypelma spp (II) |
|
|
|
INSECTA |
||||
Insecte |
||||
COLEOPTERA |
|
|
|
|
Lucanidae |
|
|
|
|
|
|
Colophon spp. (III Africa de Sud) |
|
|
LEPIDOPTERA |
|
|
|
Fluturi |
Papilionidae |
|
|
|
Fluturi |
|
Atrophaneura jophon (II) |
|
|
|
|
Atrophaneura palu |
|
|
|
|
Atrophaneura pandiyana (II) |
|
|
|
|
Baronia brevicornis |
|
|
|
|
Bhutanitis spp. (II) |
|
|
|
|
Graphium sandawanum |
|
|
|
|
Graphium stresemanni |
|
|
|
|
Ornithoptera spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) |
|
|
|
Ornithoptera alexandrae (I) |
|
|
|
|
|
Papilio benguetanus |
|
|
|
Papilio chikae (I) |
|
|
|
|
|
Papilio esperanza |
|
|
|
|
Papilio grosesmithi |
|
|
|
Papilio homerus (I) |
|
|
|
|
Papilio hospiton (I) |
|
|
|
|
|
Papilio maraho |
|
|
|
|
Papilio morondavana |
|
|
|
|
Papilio neumoegeni |
|
|
|
|
Parides ascanius |
|
|
|
|
Parides hahneli |
|
|
|
Parnassius apollo (II) |
|
|
Fluturele Apollo |
|
|
Teinopalpus spp. (II) |
|
|
|
|
Trogonoptera spp. (II) |
|
|
|
|
Troides spp. (II) |
|
|
|
ANNELIDA (ANELIDE) |
||||
HIRUDINOIDEA |
||||
Lipitori |
||||
ARHYNCHOBDELLAE |
|
|
|
|
Hirudinidae |
|
|
|
Lipitori |
|
Hirudo medicinalis (II) |
|
Lipitoare |
|
MOLLUSCA (MOLUȘTE) |
||||
BIVALVIA |
||||
Moluște bivalve |
||||
VENERIDA |
|
|
|
|
Tridacnidae |
|
|
|
Scoici uriașe |
|
Tridacnidae spp. (II) |
|
Scoici uriașe |
|
UNIONIDA |
|
|
|
|
Unionidae |
|
|
|
Midii de apă dulce |
Conradilla caelata (I) |
|
|
|
|
|
Cyprogenia aberti (II) |
|
|
|
Dromus dromas (I) |
|
|
|
|
Epioblasma curtisii (I) |
|
|
|
|
Epioblasma florentina (I) |
|
|
|
|
Epioblasma sampsonii (I) |
|
|
|
|
Epioblasma sulcata perobliqua (I) |
|
|
|
|
Epioblasma torulosa gubernaculum (I) |
|
|
|
|
|
Epioblasma torulosa rangiana (II) |
|
|
|
Epioblasma torulosa torulosa (I) |
|
|
|
|
Epioblasma turgidula (I) |
|
|
|
|
Epioblasma walkeri (I) |
|
|
|
|
Fusconaia cuneolus (I) |
|
|
|
|
Fusconaia edgariana (I) |
|
|
|
|
Lampsilis higginsii (I) |
|
|
|
|
Lampsilis orbiculata orbiculata (I) |
|
|
|
|
Lampsilis satur (I) |
|
|
|
|
Lampsilis virescens (I) |
|
|
|
|
Plethobasus cicatricosus (I) |
|
|
|
|
Plethobasus cooperianus (I) |
|
|
|
|
|
Pleurobema clava (II) |
|
|
|
Pleurobema plenum (I) |
|
|
|
|
Potamilus capax (I) |
|
|
|
|
Quadrula intermedia (I) |
|
|
|
|
Quadrula sparsa (I) |
|
|
|
|
Toxolasma cylindrellus (I) |
|
|
|
|
Unio nickliniana (I) |
|
|
|
|
Unio tampicoensis tecomatensis (I) |
|
|
|
|
Villosa trabalis (I) |
|
|
|
|
MYTILOIDA |
|
|
|
|
Mytilidae |
|
|
|
Midii marine |
|
Lithophaga lithophaga (II) |
|
|
|
GASTROPODA |
||||
Limacși, melci și cochilii |
||||
STYLOMMATOPHORA |
|
|
|
|
Achatinellidae |
|
|
|
|
Achatinella spp. (I) |
|
|
|
|
Camaenidae |
|
|
|
|
|
Papustyla pulcherrima (II) |
|
|
|
MESOGASTROPODA |
|
|
|
|
Strombidae |
|
|
|
Cochilii |
|
Strombus gigas (II) |
|
|
|
CNIDARIA (CORALI, CORALI DE FOC, ANEMONE DE MARE) |
||||
ANTHOZOA |
||||
Corali, anemone de mare |
||||
HELIOPORACEA |
|
|
|
|
Helioporidae |
|
|
|
Coral albastru |
|
Helioporidae (II) (8) |
|
Coral albastru |
|
STOLONIFERA |
|
|
|
|
Tubiporidae |
|
|
|
Orgi de mare |
|
Tubiporidae spp. (II) (8) |
|
Orgi de mare |
|
ANTIPATHARIA |
|
ANTIPATHARIA spp. (II) |
|
|
SCLERACTINIA |
|
SCLERACTINIA spp. (II) (8) |
|
|
HYDROZOA |
||||
Hidre, corali de foc, meduze |
||||
MILLEPORINA |
|
|
|
|
Milleporidae |
|
|
|
|
|
Milleporidae spp. (II) (8) |
|
|
|
STYLASTERINA |
|
|
|
|
Stylasteridae |
|
|
|
Alți corali |
|
Stylasteridae spp. (II) (8) |
|
|
|
FLORA |
||||
AGAVACEAE |
|
|
|
Agave |
Agave arizonica (I) |
|
|
|
|
Agave parviflora (I) |
|
|
Agavă mică |
|
|
Agave victoriae-reginae (II) #1 |
|
Agava reginei Victoria |
|
Nolina interrata (I) |
|
|
|
|
AMARYLLIDACEAE |
|
|
|
Amarilidacee |
|
Galanthus spp. (II) #1 |
|
Ghiocei |
|
|
Sternbergia spp. (II) #1 |
|
|
|
APOCYNACEAE |
|
|
|
|
|
Hoodia spp. (II) #9 |
|
|
|
|
Pachypodium spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) #1 |
|
|
|
Pachypodium ambongense (I) |
|
|
Picior gras |
|
Pachypodium baronii (I) |
|
|
Palmier de Madagascar |
|
Pachypodium decaryi (I) |
|
|
Picior gras |
|
|
Rauvolfia serpentina (II) #2 |
|
Rădăcina șarpelui, ardeiu’ dracului |
|
ARALIACEAE |
|
|
|
|
|
Panax ginseng (II) + (numai populația din Federația Rusă; nici o altă populație nu este inclusă la anexele la prezentul regulament) #3 |
|
Ginseng |
|
|
Panax quinquefolius (II) #3 |
|
Ginseng roșu |
|
ARAUCARIACEAE |
|
|
|
|
Araucaria araucana (I) |
|
|
Araucaria |
|
BERBERIDACEAE |
|
|
|
|
|
Podophyllum hexandrum (II) #2 |
|
Măr de mai de Himalaia |
|
BROMELIACEAE |
|
|
|
|
|
Tillandsia harrisii (II) #1 |
|
Mușchi de Harris |
|
|
Tillandsia kammii (II) #1 |
|
Mușchi de Kamm |
|
|
Tillandsia kautskyi (II) #1 |
|
Mușchi de Kautsky |
|
|
Tillandsia mauryana (II) #1 |
|
Mușchi de Maury |
|
|
Tillandsia sprengeliana (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia sucrei (II) #1 |
|
|
|
|
Tillandsia xerographica (II) #1 |
|
Mușchi uscat |
|
CACTACEAE |
|
|
|
Cactuși |
|
CACTACEAE spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) (9) #4 |
|
Cactuși |
|
Ariocarpus spp. (I) |
|
|
|
|
Astrophytum asterias (I) |
|
|
Cactus stea |
|
Aztekium ritteri (I) |
|
|
Cactus aztec |
|
Coryphantha werdermannii (I) |
|
|
Cactus balon |
|
Discocactus spp. (I) |
|
|
|
|
Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayi (I) |
|
|
Cactus de Lindsay |
|
Echinocereus schmollii (I) |
|
|
|
|
Escobaria minima (I) |
|
|
Cactus de Nelle |
|
Escobaria sneedii (I) |
|
|
|
|
Mammillaria pectinifera(I) |
|
|
Cactus pieptene |
|
Mammillaria solisioides (I) |
|
|
Cactus soare |
|
Melocactus conoideus (I) |
|
|
|
|
Melocactus deinacanthus (I) |
|
|
|
|
Melocactus glaucescens (I) |
|
|
|
|
Melocactus paucispinus (I) |
|
|
|
|
Obregonia denegrii (I) |
|
|
Cactus de anghinare |
|
Pachycereus militaris (I) |
|
|
Cactus ursuleț |
|
Pediocactus bradyi (I) |
|
|
Cactus de Brady |
|
Pediocactus knowltonii (I) |
|
|
Cactus de Knowlton |
|
Pediocactus paradinei (I) |
|
|
Cactus casa de piatră |
|
Pediocactus peeblesianus (I) |
|
|
Cactus de Navajo |
|
Pediocactus sileri (I) |
|
|
Cactus ac balon |
|
Pelecyphora spp. (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus erectocentrus (I) |
|
|
Cactus de lemn |
|
Sclerocactus glaucus (I) |
|
|
Cactus de bazinul Vinta |
|
Sclerocactus mariposensis (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus mesae-verdae (I) |
|
|
Cactus de Masa Verde |
|
Sclerocactus nyensis (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus papyracanthus (I) |
|
|
Cactus de iarbă |
|
Sclerocactus pubispinus (I) |
|
|
|
|
Sclerocactus wrightiae (I) |
|
|
Cactus cârlig de pește |
|
Strombocactus spp. (I) |
|
|
|
|
Turbinicarpus spp. (I) |
|
|
|
|
Uebelmannia spp. (I) |
|
|
|
|
CARYOCARACEAE |
|
|
|
|
|
Caryocar costaricense (II) #1 |
|
Cactus de Costa Rica |
|
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
|
|
Asteracee |
Saussurea costus (I) (cunoscută și sub numele de S. Costus sau Aucklandia) |
|
|
|
|
CRASSULACEAE |
|
|
|
Crasulacee |
|
Dudleya stolonifera (II) #1 |
|
Nemuritoare de Laguna Beach |
|
|
Dudleya traskiae (II) |
|
Floare de piatră din Insula Sf. Barbara |
|
CUPRESSACEAE |
|
|
|
Chiparoși |
Fitzroya cupressoides (I) |
|
|
Chiparos de Patagonia |
|
Pilgerodendron uviferum (I) |
|
|
|
|
CYATHEACEAE |
|
|
|
Ferigi arborescente |
|
Cyathea spp. (II) #1 |
|
Ferigi arborescente |
|
CYCADACEAE |
|
|
|
Cicadee |
|
CYCADACEAE spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) #1 |
|
|
|
Cycas beddomei (I) |
|
|
Cycadă boltă |
|
DIAPENSIACEAE |
|
|
|
|
|
Shortia galacifolia (II) #1 |
|
Clopoței |
|
DICKSONIACEAE |
|
|
|
Ferigi arborescente |
|
Cibotium barometz (II) #1 |
|
|
|
|
Dicksonia spp. (II) (numai populațiile din America; nici o altă populație nu este inclusă la anexele la prezentul regulament, inclusiv Dicksonia berteriana, D. externa, D. sellowiana și D. stuebelii) #1 |
|
Ferigi arborescente |
|
DIDIEREACEAE |
|
|
|
|
|
DIDIEREACEAE spp. (II) #1 |
|
|
|
DIOSCOREACEAE |
|
|
|
|
|
Dioscorea deltoidea (II) #1 |
|
Piciorul elefantului |
|
DROSERACEAE |
|
|
|
|
|
Dionaea muscipula (II) #1 |
|
Capcana lui Venus |
|
EUPHORBIACEAE |
|
|
|
Euforbiacee |
|
Euphorbia spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A; numai speciile suculente; exemplarele înmulțite artificial de cultivar de Euphorbia trigona exemplarele înmulțite artificial, crestate, în evantai sau mutanți colorați Euphorbia lactea obținute artificial,, atunci când acestea sunt altoite pe portaltoaie de Euphorbia neriifolia înmulțite artificial și exemplare înmulțite artificial de cultivaruri de Euphorbia«Milii» atunci când sunt comercializate în loturi de minimum 100 de plante și ușor de identificat ca exemplare înmulțite artifical nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament) #1 |
|
|
|
Euphorbia ambovombensis (I) |
|
|
|
|
Euphorbia capsaintemariensis (I) |
|
|
|
|
Euphorbia cremersii (I) |
|
|
|
|
Euphorbia cylindrifolia (I) |
|
|
|
|
Euphorbia decaryi (I) |
|
|
|
|
Euphorbia francoisii (I) |
|
|
|
|
Euphorbia handiensis (II) |
|
|
|
|
Euphorbia lambii (II) |
|
|
|
|
Euphorbia moratii (I) |
|
|
|
|
Euphorbia parvicyathophora (I) |
|
|
|
|
Euphorbia quartziticola (I) |
|
|
|
|
Euphorbia tulearensis (I) |
|
|
|
|
Euphorbia stygiana (II) |
|
|
|
|
FOUQUIERIACEAE |
|
|
|
|
|
Fouquieria columnaris (II) #1 |
|
Arbore de țepi |
|
Fouquieria fasciculata (I) |
|
|
Arborele de butoi |
|
Fouquieria purpusii (I) |
|
|
|
|
GNETACEAE |
|
|
|
|
|
|
Gnetum montanum (III Nepal) #1 |
|
|
JUGLANDACEAE |
|
|
|
|
|
Oreomunnea pterocarpa (II)#1 |
|
|
|
LEGUMINOSAE (FABACEAE) |
|
|
|
Leguminoase |
Dalbergia nigra (I) |
|
|
Trandafir de Brazilia |
|
|
|
Dipteryx panamensis (III Costa Rica) |
|
|
|
Pericopsis elata (II) #5 |
|
Teck de Africa |
|
|
Platymiscium pleiostachyum (II) #1 |
|
|
|
|
Pterocarpus santalinus (II) #7 |
|
Santal roșu |
|
LILIACEAE |
|
|
|
Liliacee |
|
Aloe spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A și Aloe vera, cunoscută și sub denumirea de Aloe barbadensis, care nu este inclusă la anexele la prezentul regulament) #1 |
|
Aloe |
|
Aloe albida (I) |
|
|
Aloe albă |
|
Aloe albiflora (I) |
|
|
|
|
Aloe alfredii (I) |
|
|
|
|
Aloe bakeri (I) |
|
|
|
|
Aloe bellatula (I) |
|
|
|
|
Aloe calcairophila (I) |
|
|
|
|
Aloe compressa (I) |
|
|
|
|
Aloe delphinensis (I) |
|
|
|
|
Aloe descoingsii (I) |
|
|
|
|
Aloe fragilis (I) |
|
|
Aloe fragilă |
|
Aloe haworthioides (I) |
|
|
|
|
Aloe helenae (I) |
|
|
|
|
Aloe laeta (I) |
|
|
|
|
Aloe parallelifolia (I) |
|
|
|
|
Aloe parvula (I) |
|
|
Aloe mică |
|
Aloe pillansii (I) |
|
|
|
|
Aloe polyphylla (I) |
|
|
Aloe spirală |
|
Aloe rauhii (I) |
|
|
|
|
Aloe suzannae (I) |
|
|
Aloe de Suzana |
|
Aloe versicolor (I) |
|
|
Aloe verde |
|
Aloe vossii (I) |
|
|
|
|
MAGNOLIACEAE |
|
|
|
Magnolii |
|
|
Magnolia lilifera var. obovata (III Nepal)#1 |
|
|
MELIACEAE |
|
|
|
Mahon |
|
|
Cedrela odorata (III populația din Columbia, populația din Peru) #5 |
|
|
|
Swietenia humilis (II) #1 |
|
Mahon de Honduras |
|
|
Swietenia mahagoni (II) #5 |
|
Mahon de Caraibe |
|
|
Swietenia macrophylla (II) (populația neotropicală, inclusiv cea din America Centrală și de Sud și din Caraibe) #6 |
|
Mahon american |
|
NEPENTHACEAE |
|
|
|
|
|
Nepenthes spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) #1 |
|
|
|
Nepenthes khasiana (I) |
|
|
Cănișoară de India |
|
Nepenthes rajah (I) |
|
|
Cănișoară mare |
|
ORCHIDACEAE |
|
|
|
Orhidee |
|
ORCHIDACEAE spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) (10) #8 |
|
Orhidee |
|
Pentru speciile următoare, incluse la anexa A, culturile de țesuturi obținute in vitro, în mediu solid sau lichid și transportate în containere sterile nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament) |
|
|
|
|
Aerangis ellisii (I) |
|
|
|
|
Cephalanthera cucullata (II) |
|
|
Capișon |
|
Cypripedium calceolus (II) |
|
|
Papucul doamnei |
|
Dendrobium cruentum (I) |
|
|
Sânge viu |
|
Goodyera macrophylla (II) |
|
|
Orhidee de Madeira |
|
Laelia jongheana (I) |
|
|
Orhidee de Minas Gerais |
|
Laelia lobata (I) |
|
|
|
|
Liparis loeselii (II) |
|
|
Moșișoare |
|
Ophrys argolica (II) |
|
|
Orhidee ochi de albină |
|
Ophrys lunulata (II) |
|
|
Semilună |
|
Orchis scopulorum (II) |
|
|
|
|
Paphiopedilum spp. (I) |
|
|
|
|
Peristeria elata (I) |
|
|
Duh sfânt |
|
Phragmipedium spp. (I) |
|
|
|
|
Renanthera imschootiana (I) |
|
|
Vandă roșie |
|
Spiranthes aestivalis (II) |
|
|
Spirală de vară |
|
OROBANCHACEAE |
|
|
|
|
|
Cistanche deserticola (II) #1 |
|
|
|
PALMAE (ARECACEAE) |
|
|
|
Palmieri |
|
Beccariophoenix madagascariensis (II) |
|
|
|
Chrysalidocarpus decipiens (I) |
|
|
|
|
|
Lemurophoenix halleuxii (II) |
|
|
|
|
Marojejya darianii (II) |
|
|
|
|
Neodypsis decaryi (II) #1 |
|
Palmier triunghi |
|
|
Ravenea louvelii(II) |
|
|
|
|
Ravenea rivularis (II) |
|
|
|
|
Satranala decussilvae (II) |
|
|
|
|
Voanioala gerardii (II) |
|
|
|
PAPAVERACEAE |
|
|
|
Papaveracee |
|
|
Meconopsis regia (III Nepal) #1 |
Mac de Himalaya |
|
PINACEAE |
|
|
|
Pini |
Abies guatemalensis (I) |
|
|
Brad de Guatemala |
|
PODOCARPACEAE |
|
|
|
|
|
|
Podocarpus neriifolius (III Nepal) #1 |
Lemn galben |
|
Podocarpus parlatorei (I) |
|
|
Fruct de Parlatore |
|
PORTULACACEAE |
|
|
|
Iarbă-grasă |
|
Anacampseros spp. (II) #1 |
|
|
|
|
Avonia spp. #1 |
|
|
|
|
Lewisia serrata (II) #1 |
|
Ferăstrău cu dinți |
|
PRIMULACEAE |
|
|
|
Primule |
|
Cyclamen spp. (II) (11) #1 |
|
|
|
PROTEACEAE |
|
|
|
|
|
Orothamnus zeyheri (II) #1 |
|
Trandafir de mlaștină |
|
|
Protea odorata (II) #1 |
|
Trandafir de pământ |
|
RANUNCULACEAE |
|
|
|
|
|
Adonis vernalis (II) #2 |
|
|
|
|
Hydrastis canadensis (II) #3 |
|
|
|
ROSACEAE |
|
|
|
Rozacee |
|
Prunus africana (II) #1 |
|
Prun african |
|
RUBIACEAE |
|
|
|
Rubiacee |
Balmea stormiae (I) |
|
|
|
|
SARRACENIACEAE |
|
|
|
|
|
Sarracenia spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) #1 |
|
|
|
Sarracenia rubra ssp. alabamensis (I) |
|
|
Trestie ruptă de Alabama |
|
Sarracenia rubra ssp. jonesii (I) |
|
|
Ulcică dulce de munte |
|
Sarracenia oreophila (I) |
|
|
Cănișoară verde |
|
SCROPHULARIACEAE |
|
|
|
Scrofulariacee |
|
Picrorhiza kurrooa (II) #3 |
|
|
|
STANGERIACEAE |
|
|
|
|
|
Bowenia spp. (II) #1 |
|
|
|
Stangeria eriopus (I) |
|
|
|
|
TAXACEAE |
|
|
|
Tisă |
|
Taxus chinensis (II) (12) #10 |
|
|
|
|
Taxus cuspidata (II) (12) #10 |
|
|
|
|
Taxus fuana (II) (12) #10 |
|
|
|
|
Taxus sumatrana (II) (12) #10 |
|
|
|
|
Taxus wallichiana (II) #8 |
|
Tisă de Himalaya |
|
TROCHODENDRACEAE (TETRACENTRACEAE) |
|
|
|
|
|
|
Tetracentron sinense (III Nepal) #1 |
Pinten chinezesc |
|
THYMELEACEAE (AQUILARIACEAE) |
|
|
|
|
|
Aquilaria spp. (II) #1 |
|
|
|
|
Gonystylus spp. (II) #1 |
|
|
|
|
Gyrinops spp. (II) #1 |
|
|
|
VALERIANACEAE |
|
|
|
Valerianacee |
|
Nardostachys grandiflora #3 |
|
|
|
WELWITSCHIACEAE |
|
|
|
|
|
Welwitschia mirabilis (II) #1 |
|
Floare de deșert |
|
ZAMIACEAE |
|
ZAMIACEAE spp. (II) (cu excepția speciilor incluse la anexa A) #1 |
|
|
Ceratozamia spp. (I) |
|
|
|
|
Chigua spp. (I) |
|
|
|
|
Encephalartos spp. (I) |
|
|
|
|
Microcycas calocoma (I) |
|
|
Palmier |
|
ZINGIBERACEAE |
|
|
|
|
|
Hedychium philippinense (II) #1 |
|
Ghirlandă de Filipine |
|
ZYGOPHYLLACEAE |
|
|
|
|
|
Guaiacum spp. (II) #2 |
|
|
|
Anexa D |
Nume Comun |
FAUNA |
||
CHORDATA |
||
MAMMALIA |
||
Mamifere |
||
CARNIVORA |
|
|
Canidae |
|
Câini, vulpi, lupi |
Vulpes vulpes griffithi (III India) §1 |
|
|
Vulpes vulpes montana (III India) §1 |
|
|
Vulpes vulpes pusilla (III India) §1 |
|
|
Mustelidae |
Mustela altaica (III India) §1 |
Nevăstuică alpină |
Mustela erminea ferghanae (III India) §1 |
Hermină |
|
Mustela kathiah (III India) §1 |
Nevăstuică cu burtă galbenă |
|
Mustela sibirica (III India) §1 |
|
|
AVES |
||
Păsări |
||
ANSERIFORMES |
|
|
Anatidae |
|
Rațe, gâște, lebede |
Anas melleri |
|
|
GALLIFORMES |
|
|
Megapodiidae |
|
|
Megapodius wallacei |
|
|
Cracidae |
|
Cocoși hoco, găini penelope |
Penelope pileata |
|
|
Phasianidae |
|
Bibilici, potârnichi, fazani, fazani albaștri |
Arborophila gingica |
|
|
Syrmaticus reevesii §2 |
|
|
COLUMBIFORMES |
|
|
Columbidae |
|
Porumbei, turturici |
Columba oenops |
|
|
Ducula pickeringii |
|
|
Gallicolumba criniger |
|
|
Ptilinopus marchei |
|
|
Turacoena modesta |
|
|
PASSERIFORMES |
|
|
Cotingidae |
|
Cotingide, păsări împodobite |
Procnias nudicollis |
Pasăre-fierar |
|
Pittidae |
|
Pitide, sturzi multicolori |
Pitta nipalensis |
|
|
Pitta steerii |
|
|
Bombycillidae |
|
Bombicilide, mătăsari |
Bombycilla japonica |
|
|
Muscicapidae |
|
Muscarii |
Cochoa azurea |
|
|
Cochoa purpurea |
|
|
Garrulax formosus |
|
|
Garrulax galbanus |
|
|
Garrulax milnei |
|
|
Niltava davidi |
|
|
Stachyris whiteheadi |
|
|
Swynnertonia swynnertoni (menționată și sub denumirea de Pogonicichla swynnertoni) |
|
|
Turdus dissimilis |
Mierlă cu piept negru |
|
Sittidae |
|
Sitide, scorțari |
Sitta magna |
Țiclean gigant |
|
Sitta yunnanensis |
|
|
Emberizidae |
|
Cardinali, tangara |
Dacnis nigripes |
|
|
Sporophila falcirostris |
|
|
Sporophila frontalis |
|
|
Sporophila hypochroma |
|
|
Sporophila palustris |
|
|
Icteridae |
|
Icteride |
Sturnella militaris |
|
|
Fringillidae |
|
Sticleți, canari |
Carpodacus roborowskii |
|
|
Carduelis ambigua |
|
|
Carduelis atrata |
|
|
Pyrrhula erythaca |
|
|
Serinus canicollis |
|
|
Serinus hypostictus (comercializată deseori sub numele de Serinus citrinelloides) |
|
|
Estrildidae |
|
|
Amandava amandava |
|
|
Cryptospiza reichenovii |
|
|
Erythrura coloria |
|
|
Erythrura viridifacies |
|
|
Estrilda quartinia (comercializată deseori sub numele de Estrilda melanostis) |
|
|
Hypargos niveoguttatus |
|
|
Lonchura griseicapilla |
|
|
Lonchura punctulata |
|
|
Lonchura stygia |
|
|
Sturnidae |
|
Sturzi |
Cosmopsarus regius |
|
|
Mino dumontii |
|
|
Sturnus erythropygius |
|
|
Corvidae |
|
Corbi, ciori, coțofene, gaițe |
Cyanocorax caeruleus |
|
|
Cyanocorax dickeyi |
|
|
REPTILIA |
||
Reptile |
||
TESTUDINATA |
|
|
Emydidae |
|
Broaște țestoase |
Melanochelys trijuga |
|
|
SAURIA |
|
|
Gekkonidae |
|
|
Rhacodactylus auriculatus |
|
|
Rhacodactylus ciliatus |
|
|
Rhacodactylus leachianus |
|
|
Teratoscincus microlepis |
|
|
Teratoscincus scincus |
|
|
Scincidae |
|
Șopârle |
Tribolonotus gracilis |
|
|
Tribolonotus novaeguineae |
|
|
Cordylidae |
|
|
Zonosaurus karsteni |
|
|
Zonosaurus quadrilineatus |
|
|
Colubridae |
|
Alți șerpi |
Elaphe carinata §1 |
|
|
Elaphe radiata §1 |
|
|
Elaphe taeniura §1 |
|
|
Enhydris bocourti §1 |
|
|
Homalopsis buccata §1 |
|
|
Langaha nasuta |
|
|
Lioheterodon madagascariensis |
|
|
Ptyas korros §1 |
|
|
Rhabdophis subminiatus §1 |
|
|
Viperidae |
|
Șerpi cu clopoței, vipere |
Calloselasma rhodostoma §1 |
|
|
Hydrophiidae |
|
Șerpi de mare |
Lapemis curtus (inclusiv Lapemis hardwickii) §1 |
|
|
FLORA |
||
AGAVACEAE |
|
Agave |
Calibanus hookeri |
|
|
Dasylirion longissimum |
|
|
ARACEAE |
|
Aracee |
Arisaema dracontium |
|
|
Arisaema erubescens |
|
|
Arisaema galeatum |
|
|
Arisaema nepenthoides |
|
|
Arisaema sikokianum |
|
|
Arisaema thunbergii |
|
|
Arisaema tortuosumvar. urashima |
|
|
Biarum davisii ssp. |
|
|
Biarum ditschianummarmarisense |
|
|
COMPOSITAE (ASTERACEAE) |
|
Asteracee |
Arnica montana §3 |
Arnică |
|
Othonna cacalioides |
|
|
Othonna clavifolia |
|
|
Othonna hallii |
|
|
Othonna herrei |
|
|
Othonna lepidocaulis |
|
|
Othonna retrorsa |
|
|
ERICACEAE |
|
Ericacee |
Arctostaphylos uva-ursi §3 |
Strugurii ursului |
|
GENTIANACEAE |
|
Gențiane |
Gentiana lutea §3 |
Ghințură galbenă |
|
LYCOPODIACEAE |
|
|
Lycopodium clavatum §3 |
Pedicuță |
|
MENYANTHACEAE |
|
|
Menyanthes trifoliata §3 |
Trifoiște de baltă |
|
PARMELIACEAE |
|
|
Cetraria islandica §3 |
Lichenul de Islanda |
|
PASSIFLORACEAE |
|
|
Adenia glauca |
|
|
Adenia pechuelli |
|
|
PORTULACACEAE |
|
Iarbă-grasă |
Ceraria carrissoana |
|
|
Ceraria fruticulosa |
|
|
LILIACEAE |
|
Liliacee |
Trillium pusillum |
|
|
Trillium rugelii |
|
|
Trillium sessile |
|
|
PEDALIACEAE |
|
Gheara diavolului |
Harpagophytum spp. §3 |
|
|
SELAGINELLACEAE |
|
Struțușori |
Selaginella lepidophylla” |
|
(1) Toate speciile sunt incluse la anexa II, cu excepția Lipotes vexillifer, Platanista spp., Berardius spp., Hyperoodon spp., Orcaella brevirostris, Physeter catodon (cuprinde sinonimul Physeter macrocephalus), Sotalia spp., Sousa spp., Neophocaena phocaenoides, Phocoena sinus, Eschrichtius robustus (cuprinde sinonimul Eschrichtius glaucus), Balaenoptera spp. (cu excepția populației de Balaenoptera acutorostrata din vestul Groenlandei), Megaptera novaeangliae, Balaena mysticetus, Eubalaena spp. (inclusă anterior în genul Balaena) și Caperea marginata, care sunt incluse la anexa I. Exemplarele din speciile incluse la anexa II la Convenție, inclusiv produsele și derivatele acestora, altele decât produsele pe bază de carne utilizate în scopuri comerciale, capturate de locuitorii Groenlandei în conformitate cu permisul eliberat de autoritatea competentă, sunt considerate ca făcând parte din anexa B. S-a stabilit o cotă de export anuală egală cu zero pentru exemplare vii ale populației de Tursiops truncatus din Marea Neagră, prelevate din natură în scopuri preponderent comerciale.
(2) Populațiile din Botswana, Namibia și Africa de Sud (incluse la anexa B):
În scopul exclusiv de a permite: (1) tranzacțiile necomerciale cu trofee de vânătoare; (2) comerțul cu animale vii pentru programe de conservare in situ; (3) comerțul cu piei de animale; (4) tranzacțiile (necomerciale pentru Botswana, comerciale sau necomerciale pentru Namibia și Africa de Sud) cu articole din piele; (5) tranzacțiile, comerciale sau necomerciale pentru Namibia, cu blănuri; (6) tranzacțiile, necomerciale pentru Namibia, cu ekipas certificate și marcate individual, integrate în bijuterii finite; (7) comerțul cu fildeș brut înregistrat (Botswana și Namibia: colți întregi și bucăți; Africa de Sud: colți întregi și bucăți de fildeș tăiate, care în același timp măsoară cel puțin 20 cm și cântăresc cel puțin 1 kg), cu următoarele condiții: (i) numai stocuri înregistrate care aparțin guvernului (cu excepția fildeșului confiscatși a fildeșului de origine necunoscută) și, în cazul Africii de Sud, numai fildeș provenit din parcul național Kruger; (ii) numai destinate unor parteneri comerciali pentru care Secretariatul, consultându-se cu Comitetul permanent, a verificat că dispun de o legislație națională și de măsuri de control al comerțului interior suficiente pentru a garanta că fildeșul importat nu va fi reexportat și că va fi gestionat cu respectarea tuturor obligațiilor care decurg din Rezoluția Conf.10.10 (Rev. CdP12) privind fabricarea și comerțul interior; (iii) nu înainte ca Secretariatul să fi verificat țările importatoare candidate și ca MIKE să fi comunicat Secretariatului informațiile de bază (efectivele populațiilor de elefanți, frecvența braconajului etc.); (iv) vor putea fi comercializate cantități de fildeș de maximum 20 000 kg (Botswana), 10 000 kg (Namibia), și 30 000 kg (Africa de Sud), expediate într-un singur transport sub stricta supraveghere a Secretariatului; (v) venitul din vânzare va fi destinat exclusiv conservării elefanților și programelor de conservare și dezvoltare a comunităților situate în limitele zonelor cu elefanți sau în apropierea acestora și (vi) numai atunci când Comitetul permanent va decide că sunt îndeplinite condițiile menționate anterior. La propunerea Secretariatului, Comitetul permanent poate decide oprirea integrală sau parțială a acestui comerț în cazul în care țările exportatoare sau importatoare nu respectă condițiile enunțate sau în cazul în care se dovedește că acest comerț produce efecte nocive asupra celorlalte populații de elefanți. Toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile incluse la anexa A, iar comerțul acestora se reglementează în consecință.
(3) Populația din Zimbabwe (inclusă la anexa B):
În scopul exclusiv de a permite: (1) exportul trofeelor de vânătoare în scopuri necomerciale; (2) exportul animalelor vii către destinatari potriviți și acceptabili; (3) exportul de piei de animale; (4) exportul de articole din piele și de sculpturi din fildeș în scopuri necomerciale. Toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile incluse la anexa A, iar comerțul acestora se reglementează în consecință. Pentru a garanta că (a) destinatarii animalelor vii sunt «potriviți și acceptabili» și/sau că (b) importul este realizat «în scopuri necomerciale», organul de gestionare va elibera permisul de export sau certificatul de reexport numai după ce a primit de la organul de gestionare din țara de import, un certificat care să ateste că: în cazul (a), prin analogie cu articolul 4 alineatul (1) litera (c) din convenție, autoritatea științifică competentă a considerat că destinatarul propus posedă instalații adecvate pentru a conserva și trata cu grijă animalele; și/sau în cazul (b), prin analogie cu articolul 4 alineatul (1) litera (d), organul de gestionare are dovada că exemplarele nu vor fi utilizate în scopuri preponderent comerciale;
(4) Populația din Argentina (inclusă la anexa B):
În scopul exclusiv de a permite comerțul internațional cu lână obținută prin tunderea vigoniilor vii din populațiile incluse la anexa B, cu țesături și produse derivate din acestea și alte articole de artizanat. Țesătura trebuie să aibă pe spate emblema adoptată de statele din zona de răspândire a speciei, semnatare ale Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, iar pe liziere cuvintele «VICUÑA–ARGENTINA». Celelalte produse trebuie să poarte o etichetă incluzând emblema și cuvintele «VICUÑA–ARGENTINA–ARTESANÍA». Toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile incluse la anexa A, iar comerțul acestora se reglementează în consecință.
(5) Populația din Bolivia (inclusă la anexa B):
În scopul exclusiv de a permite comerțul internațional cu cu produse din lână obținută prin tunderea animalelor vii. Lâna trebuie să poarte emblema adoptată de statele din zona de răspândire a speciei, semnatare ale Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, iar pe liziere cuvintele «VICUÑA–BOLIVIA». Celelalte produse trebuie să poarte o etichetă incluzând emblema și cuvintele «VICUÑA–BOLIVIA–ARTESANÍA». Toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile incluse la anexa A, iar comerțul acestora se reglementează în consecință.
(6) Populația din Chile (inclusă la anexa B):
În scopul exclusiv de a permite comerțul internațional cu lână obținută prin tunderea vigoniilor vii din populațiile incluse la anexa B, precum și cu țesături și articole derivate din acestea, inclusiv articolele de artizanat de lux și articolele tricotate. Țesătura trebuie să aibă pe spate emblema adoptată de statele din zona de răspândire a speciei, semnatare ale Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, iar pe liziere cuvintele «VICUÑA–CHILE». Celelalte produse trebuie să poarte o etichetă incluzând emblema și cuvintele «VICUÑA–CHILE–ARTESANÍA». Toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile incluse la anexa A, iar comerțul acestora se reglementează în consecință.
(7) Populația din Peru (inclusă la anexa B):
În scopul exclusiv de a permite comerțul internațional cu lână obținută prin tunderea vigoniilor vii din stocul de 3 249 kg de lână care exista în Peru în momentul celei de-a noua sesiuni a Conferinței de la Paris (noiembrie 1994), precum și cu țesături și articole derivate din acestea, inclusiv articolele artizanale de lux și articolele tricotate. Țesătura trebuie să aibă pe spate emblema adoptată de statele din zona de răspândire a speciei, semnatare ale Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, iar pe liziere cuvintele «VICUÑA–PERU». Celelalte produse trebuie să poarte o etichetă incluzând emblema și cuvintele «VICUÑA–PERU–ARTESANÍA». Toate celelalte exemplare sunt considerate ca exemplare din speciile incluse la anexa A, iar comerțul acestora se reglementează în consecință.
(8) Nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament:
fosilele;
nisipul de corali, și anume materialul compus integral sau parțial din fragmente de corali morți, zdrobite mărunt, de maximum 2 mm în diametru, care poate conține, printre altele, resturi de foraminifere și de cochilii de moluște sau de crustacee sau alge coraline;
fragmente de corali (inclusiv pietriș și balast) și anume fragmente neaglomerate de corali morți sparți sau în formă de deget și alte materiale cu diametre între 2 și 30 mm.
(9) Exemplarele înmulțite artificial din următorii hibrizi și/sau cultivaruri nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament:
— |
Hatiora x graeseri |
— |
Schlumbergera x buckleyi |
— |
Schlumbegera russelliana x Schlumbergera truncata |
— |
Schlumbegera orssichiana x Schlumbegera truncata |
— |
Schlumbegera opuntioides x Schlumbegera truncata |
— |
Schlumbegera truncata (cultivaruri) |
— |
Cactaceae spp. mutanți colorați lipsiți de clorofilă, altoiți pe următorii portaltoi: Harrisia «Jusbertii», Hylocereus trigonus sau Hylocerus undatus |
— |
Opuntia microdasys (cultivaruri) |
(10) Exemplarele înmulțite artificial din hibrizi din genurile Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis și Vanda nu intră sub incidența dispozițiilor regulamentului, atunci când: (a) exemplarele sunt comercializate în loturi formate din containere individuale (ambalaje de carton, cutii, lăzi etc.) conținând fiecare cel puțin 20 de plante din același hibrid; (b) plantele din fiecare container sunt ușor de identificat ca fiind exemplare înmulțite artificial prin marea lor uniformitate și starea lor bună de sănătate; și (c) lotul este însoțit de documente cum ar fi o factură, indicând numărul de plante din fiecare hibrid. Exemplarele înmulțite artificial din următorii hibrizi:
Cymbidium: hibrizi interspecifici în interiorul genului și hibrizi intergenerici
Dendrobium: hibrizi interspecifici în interiorul genului, cunoscuți în horticultură ca «tipuri nobile» și «tipuri phalaenopsis»
Phalaenopsis: hibrizi interspecifici în interiorul genului și hibrizi intergenerici
Vanda: hibrizi interspecifici în interiorul genului și hibrizi intergenerici
nu intră sub incidența dispozițiilor regulamentului atunci când: (a) sunt comercializați atunci când sunt în floare, și anume cu cel puțin o floare deschisă pe exemplar și cu petale arcuite; (b) sunt tratate profesional pentru comerțul cu amănuntul, spre exemplu etichetați prin intermediul etichetelor imprimate și ambalate cu ajutorul ambalajelor imprimate; (c) sunt ușor de identificat ca fiind exemplare înmulțite artificial, deoarece prezintă un grad ridicat de curățenie, inflorescențe nedeteriorate, un sistem intact de rădăcini, și în general nu sunt deteriorate sau lovite, astfel încât să sugereze că ar putea proveni din natură; (d) plantele nu prezintă caracteristicile plantelor sălbatice, cum ar fi semne lăsate de insecte sau de alte animale, colonii de ciuperci sau alge microscopice atașate frunzelor, daune cauzate de prelevarea inflorescențelor, rădăcinilor, frunzelor sau altor părți; și (e) etichetele sau ambalajele indică numele comercial al exemplarului, țara în care a fost înmulțit artificial, sau în cazul comerțului internațional în timpul producției, țara în care exemplarul a fost etichetat și ambalat; etichetele sau ambalajele prezintă o fotografie a florii sau demonstrează, printr-un alt mijloc ușor de identificat, utilizarea corespunzătoare a etichetelor și ambalajelor. Plantele care, în mod evident nu îndeplinesc condițiile necesare pentru a beneficia de derogare, trebuie să fie însoțite de documentele CITES corespunzătoare.
(11) Exemplarele înmulțite artificial de cultivaruri de Cyclamen persicum nu intră sub incidența dispozițiilor prezentului regulament. Cu toate acestea, această derogare nu se aplică exemplarelor comercializate sub formă de tuberculi, în repaus vegetativ.
(12) Derogare: plantele întregi înmulțite artificial în ghivece sau alte containere mici, fiecare lot fiind însoțit de o etichetă sau de un document precizînd numele taxonului sau taxonilor și menționând textul «înmulțit artificial».