EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0203(01)

Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2017 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2017 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych

Dz.U. C 40 z 3.2.2016, p. 8–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.2.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 40/8


Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2017 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2017 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych

(2016/C 40/07)

1.

Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 z dnia 16 września 2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (1) (zwane dalej „rozporządzeniem”) i które w 2017 r. zamierzają:

a)

przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje wymienione w załączniku I do rozporządzenia; lub

b)

produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.

2.

Zawiadomienie dotyczy następujących grup substancji:

Grupa I

:

CFC 11, 12, 113, 114 lub 115

Grupa II

:

inne całkowicie fluorowcowane chlorofluorowęglowodory

Grupa III

:

halon 1211, 1301 lub 2402

Grupa IV

:

tetrachlorek węgla

Grupa V

:

1,1,1-trichloroetan

Grupa VI

:

bromek metylu

Grupa VII

:

wodorobromofluorowęglowodory

Grupa VIII

:

wodorochlorofluorowęglowodory

Grupa IX

:

bromochlorometan

3.

Jakikolwiek przywóz lub wywóz substancji kontrolowanych (2) wymaga uzyskania licencji wydanej przez Komisję, z wyjątkiem przypadków tranzytu, czasowego składowania, składowania celnego lub procedury wolnego obszaru celnego, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 450/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. ustanawiającym wspólnotowy kodeks celny (zmodernizowany kodeks celny) (3), w okresie nie dłuższym niż 45 dni. Wszelka produkcja substancji kontrolowanych do niezbędnych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych wymaga wcześniejszego zezwolenia.

4.

Ponadto następujące działania podlegają limitom ilościowym:

a)

produkcja i przywóz do zastosowań laboratoryjnych i analitycznych;

b)

przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań krytycznych (halony);

c)

przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań jako substraty;

d)

przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne.

Komisja przydziela kwoty na działania wymienione w lit. a), b), c) i d). Kwoty są określane na podstawie wniosków o ich przydzielenie oraz:

zgodnie z art. 10 ust. 6 rozporządzenia i zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 537/2011 z dnia 1 czerwca 2011 r. w sprawie mechanizmu przyznawania ilości substancji kontrolowanych dopuszczonych do celów zastosowań laboratoryjnych i analitycznych w Unii zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (4) w odniesieniu do lit. a) powyżej,

zgodnie z art. 16 rozporządzenia w odniesieniu do lit. b), c) i d) powyżej.

W odniesieniu do działań wymienionych w pkt 4

5.

Każde przedsiębiorstwo, które zamierza w 2017 r. przywozić lub produkować substancje kontrolowane do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych lub przywozić substancje kontrolowane do zastosowań krytycznych (halony), do zastosowań jako substraty lub jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne, musi zastosować się do procedury przedstawionej w pkt 6–9.

6.

Przedsiębiorstwo dotąd niezarejestrowane w systemie wydawania licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (https://webgate.ec.europa.eu/ods2) powinno to uczynić przed dniem 16 maja 2016 r.

7.

Przedsiębiorstwa muszą wypełnić i przekazać „formularz wniosku o przydzielenie kwot” dostępny w internecie w ramach systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

„Formularz wniosku o przydzielenie kwot” będzie dostępny w internecie w ramach systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową od dnia 16 maja 2016 r.

8.

Komisja uzna za ważne wyłącznie prawidłowo wypełnione „formularze wniosku o przydzielenie kwot”, niezawierające błędów i złożone do dnia 16 czerwca 2016 r.

Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze przesyłanie „formularzy wniosków o przydzielenie kwot”, aby umożliwić wprowadzenie ewentualnych korekt i ponowne złożenie wniosku przed upływem terminu.

9.

Samo złożenie „formularza wniosku o przydzielenie kwot” nie uprawnia do przywozu ani wytwarzania substancji kontrolowanych do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych, ani do przywozu substancji kontrolowanych do zastosowań krytycznych (halony), do zastosowań jako substraty bądź jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne. Zanim dojdzie do takiego przywozu lub wytwarzania w 2017 r., przedsiębiorstwa muszą wystąpić o licencję, korzystając z „formularza wniosku o wydanie licencji” dostępnego w internecie w ramach systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

W odniesieniu do przywozu do zastosowań innych niż wymienione w pkt 4 i w odniesieniu do wywozu

10.

Każde przedsiębiorstwo, które chce w 2017 r. dokonywać wywozu substancji kontrolowanych lub przywozu substancji kontrolowanych do zastosowań innych niż te wymienione w pkt 4, musi zastosować się do procedury przedstawionej w pkt 11 i 12.

11.

Przedsiębiorstwo dotąd niezarejestrowane w systemie wydawania licencji na substancje zubożające warstwę ozonową powinno to uczynić jak najszybciej.

12.

Zanim w 2017 r. dojdzie do przywozu do zastosowań innych niż wymienione w pkt 4 lub do wywozu, przedsiębiorstwa muszą wystąpić o licencję, korzystając z „formularza wniosku o wydanie licencji” dostępnego w internecie w ramach systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.


(1)  Dz.U. L 286 z 31.10.2009, s. 1.

(2)  Uwaga: dozwolony może być jedynie przywóz lub wywóz zwolniony z ogólnego zakazu przywozu i wywozu na podstawie art. 15 i 17.

(3)  Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 1.

(4)  Dz.U. L 147 z 2.6.2011, s. 4.


Top