EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0602

2007/602/WE: Decyzja Komisji z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca grupę zainteresowanych stron ds. dialogu w obszarach zdrowia publicznego i ochrony konsumentów

Dz.U. L 234 z 6.9.2007, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/11/2011

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/602/oj

6.9.2007   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 234/13


DECYZJA KOMISJI

z dnia 5 września 2007 r.

ustanawiająca grupę zainteresowanych stron ds. dialogu w obszarach zdrowia publicznego i ochrony konsumentów

(2007/602/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Artykuł 153 Traktatu nakłada na Wspólnotę zadanie zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów, a także wspieranie ich prawa do informacji i organizowania się w celu zabezpieczenia ich interesów. Ponadto należy uwzględniać wymogi ochrony konsumentów przy określaniu i realizacji innych polityk i działań Wspólnoty.

(2)

Zgodnie z Protokołem (nr 30) w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności (1997) (1) Komisja powinna przeprowadzać szerokie konsultacje przed przedstawieniem projektów aktów prawnych.

(3)

W Białej księdze w sprawie europejskiego systemu rządów (2) Komisja podjęła się wesprzeć umacnianie kultury prowadzenia konsultacji i dialogu we Wspólnocie.

(4)

W komunikacie Komisji zatytułowanym: Zielona księga „Europejska inicjatywa na rzecz przejrzystości” (3) – działania następcze – zapowiedziano zamiar podniesienia ogólnego poziomu jakości konsultacji prowadzonych przez Komisję.

(5)

Mając na uwadze doradzenie Komisji w zakresie usprawnienia procesu przeprowadzania konsultacji z zainteresowanymi stronami w obszarach zdrowia publicznego i ochrony konsumentów, Komisja być może będzie musiała skorzystać z wiedzy specjalistycznej ekspertów pracujących w ramach organu doradczego.

(6)

Należy zatem powołać grupę zainteresowanych stron ds. dialogu w obszarach zdrowia publicznego i ochrony konsumentów oraz określić jej zadania i strukturę.

(7)

Grupa zainteresowanych stron ds. dialogu powinna doradzać Komisji w sprawie najlepszych praktyk prowadzenia konsultacji oraz wesprzeć ją w lepszym dostosowaniu procesów angażowania zainteresowanych stron do ich potrzeb w obszarach zdrowia publicznego i ochrony konsumentów.

(8)

Grupa zainteresowanych stron ds. dialogu powinna składać się w odpowiednich proporcjach z przedstawicieli zarówno przemysłu (federacje przedsiębiorców i indywidualne przedsiębiorstwa), jak i organizacji pozarządowych, zainteresowanych poszczególnymi obszarami polityk Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów.

(9)

Członkowie grupy zainteresowanych stron ds. dialogu powinni być wyznaczeni w sposób zapewniający najwyższe standardy kompetencji, szeroki zakres odpowiedniej wiedzy specjalistycznej oraz, spójny z tymi kryteriami, możliwie najszerszy pod względem geograficznym w obrębie Wspólnoty dobór członków, z uwzględnieniem równowagi płci.

(10)

Zasady ujawniania informacji przez członków grupy zainteresowanych stron ds. dialogu powinny zostać przewidziane w niniejszej decyzji. Zasady te powinny pozostawać bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniającej jej regulamin wewnętrzny (4).

(11)

Dane osobowe członków grupy zainteresowanych stron ds. dialogu powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (5),

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Grupa zainteresowanych stron ds. dialogu

Niniejszym ustanawia się grupę zainteresowanych stron ds. dialogu, zwaną dalej „grupą”, ze skutkiem od dnia 10 października 2007 r.

Artykuł 2

Zadania

1.   Komisja może zasięgać opinii grupy we wszelkich kwestiach związanych z ogólnym usprawnianiem procesu przeprowadzania konsultacji z zainteresowanymi stronami w obszarach zdrowia publicznego i ochrony konsumentów.

2.   Do zadań grupy należy:

a)

analiza kwestii reprezentatywności zainteresowanych stron;

b)

omawianie kwestii związanych z nieodpowiednią reprezentatywnością zainteresowanych stron i doradzanie Komisji na temat możliwych metod konsultacji, które uwzględniają sprawy zainteresowanych stron i są do nich dostosowane;

c)

sprawdzanie kryteriów konsultacji, które wymagają bardziej elastycznych i szerszych ram czasowych (dłuższych niż osiem tygodni);

d)

analiza roli krajowych platform w tworzeniu zdolności organizacji pozarządowych z państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 r. i 2007 r. oraz analiza roli państw członkowskich w działaniach na poziomie lokalnym.

3.   Przewodniczący grupy może doradzić Komisji skonsultowanie się z grupą w sprawie konkretnego zagadnienia.

Artykuł 3

Skład i powoływanie

1.   Członkowie grupy, „członkowie”, są wyznaczani przez Komisję spośród specjalistów posiadających kwalifikacje w dziedzinie określonej w art. 2 ust. 2 i którzy odpowiedzieli na zaproszenie do wyrażenia zainteresowania.

2.   W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.

3.   Członkowie są powoływani jako osoby prywatne i przy doradzaniu Komisji nie są związani żadnymi instrukcjami zewnętrznymi.

4.   Członkowie są powoływani na czteroletnią, nieodnawialną kadencję. Jednak wyłącznie przy pierwszym mianowaniu członków połowa składu grupy jest powoływana na dwuletnią, nieodnawialną kadencję. Członkowie pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia albo wygaśnięcia ich kadencji.

5.   Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub naruszą warunki określone w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji.

6.   Członkowie powołani jako osoby prywatne składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym, oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów, który mógłby zagrażać ich bezstronności.

7.   Nazwiska członków powołanych jako osoby prywatne są publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Artykuł 4

Funkcjonowanie

1.   Grupie przewodniczy Komisja.

2.   W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić podgrupy do zbadania szczegółowych kwestii, których zakres obowiązków ustalany jest przez grupę. Podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.

3.   Przewodniczący może zaprosić ekspertów lub obserwatorów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, której dotyczy porządek obrad, o wzięcie udziału w obradach grupy lub podgrupy, jeżeli ich udział jest przydatny lub konieczny.

4.   Jeśli Komisja uzna, iż informacje uzyskane w wyniku udziału w pracach grupy lub podgrupy dotyczą spraw poufnych, wówczas nie mogą być one ujawniane, bez uszczerbku dla przepisów zawartych w załączniku do decyzji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom.

5.   Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W spotkaniach uczestniczyć mogą inni urzędnicy Komisji, zainteresowani posiedzeniami grupy i jej podgrup.

6.   Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grupy ekspertów przyjętego przez Komisję (6).

7.   Komisja publikuje na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, w oryginalnym języku danego dokumentu, wszelkie streszczenia, konkluzje, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze grupy.

Artykuł 5

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością grupy są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi.

Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 września 2007 r.

W imieniu Komisji

Markos KYPRIANOU

Członek Komisji


(1)  Dz.U. C 321E z 29.12.2006, str. 308.

(2)  COM(2001) 428 wersja ostateczna.

(3)  COM(2007) 127 wersja ostateczna.

(4)  Dz.U. L 317 z 3.12.2001, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/548/WE (Dz.U. L 215 z 5.8.2006, str. 38).

(5)  Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

(6)  Załącznik III do SEC(2005) 1004.


Top