Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Krajowe przepisy techniczne i swobodny przepływ towarów

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Wzajemne uznawanie towarów' for an updated information about the subject.

Krajowe przepisy techniczne i swobodny przepływ towarów

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 764/2008 – procedury dotyczące stosowania niektórych krajowych przepisów technicznych do produktów wprowadzonych legalnie do obrotu w innym kraju UE

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Rozporządzenie ma na celu poprawę swobodnego przepływu towarów w UE.
  • Określa ono zasady i procedury, które mają być przestrzegane przez organy krajów UE przy podejmowaniu decyzji lub planowaniu podjęcia decyzji, która utrudniałaby swobodny przepływ produktów wprowadzonych legalnie do obrotu w innym kraju UE i nieobjętych zharmonizowanymi przepisami na szczeblu UE.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Rozporządzenie ma zastosowanie do decyzji administracyjnych opartych na przepisie technicznym, którego bezpośrednim lub pośrednim skutkiem jest:

  • zakaz wprowadzania do obrotu produktu,
  • modyfikacja lub przeprowadzenie dodatkowych badań tego produktu, zanim będzie on mógł zostać wprowadzony do obrotu,
  • wycofanie tego produktu z rynku.

Rozporządzenie nie ma zastosowania do:

Procedury

W rozporządzeniu ustanowiono ramy oceny zgodności produktów z krajowymi przepisami technicznymi. Właściwe organy krajów UE muszą przestrzegać zasad i procedur odnoszących się do:

  • gromadzenia informacji o danym produkcie,
  • uznawania certyfikatów lub sprawozdań wydawanych przez akredytowaną jednostkę oceniającą zgodność zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 765/2008 (akredytacja i nadzór rynkowy): krajom UE nie wolno odrzucać certyfikatów lub sprawozdań z przyczyn odnoszących się do kompetencji takich jednostek,
  • oceny konieczności zastosowania przepisu technicznego: decyzja musi być uzasadniona w oparciu o dane techniczne lub naukowe, które potwierdzają zgodność planowanego środka z zasadą proporcjonalności, podana zostaje do wiadomości zainteresowanemu przedsiębiorstwu i może stanowić przedmiot zaskarżenia,
  • czasowego zawieszenia wprowadzania produktu do obrotu: zakazane w trakcie procedury przeprowadzania oceny, chyba że produkt ten stwarza poważne zagrożenie, lub zakaz jego wprowadzenia w kraju UE uzasadniony jest względami moralności publicznej lub bezpieczeństwa publicznego.

Punkty kontaktowe ds. produktów

Każdy kraj UE wyznacza jeden lub kilka punktów kontaktowych ds. produktów na swoim terytorium i przekazuje ich dane kontaktowe Komisji Europejskiej i innym krajom UE. W punktach tych można uzyskać informacje na temat:

  • przepisów technicznych obowiązujących na terytorium, na którym są ustanowione,
  • danych kontaktowych właściwych organów, oraz
  • dostępnych środków odwoławczych.

Sprawozdania i przegląd

Kraje UE co roku wysyłają do Komisji sprawozdanie na temat stosowania rozporządzenia. Komisja co pięć lat dokonuje przeglądu stosowania rozporządzenia i publikuje wykaz produktów, które nie podlegają środkom harmonizującym UE.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 13 maja 2009 r.

KONTEKST

Rozporządzenie uchyla i zastępuje decyzję nr 3052/95/WE.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 764/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiające procedury dotyczące stosowania niektórych krajowych przepisów technicznych do produktów wprowadzonych legalnie do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylające decyzję nr 3052/95/WE (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 21–29)

Kolejne zmiany i poprawki do rozporządzenia (WE) nr 764/2008 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018

Top