Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zawieszenie należności celnych przywozowych na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego

Zawieszenie należności celnych przywozowych na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 150/2003 zawieszające należności celne przywozowe na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie zawiesza należności celne przywozowe na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego, umożliwiając organom państw UE odpowiedzialnym za obronę nabywanie najlepszego dostępnego na świecie sprzętu wojskowego.

Ma ono zastosowanie wyłącznie do towarów przywożonych przez organy odpowiedzialne za obronę w państwach UE lub w ich imieniu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zawieszenie należności celnych

Rozporządzenie zawiesza cła wspólnej taryfy celnej w odniesieniu do broni i sprzętu wojskowego, pod warunkiem że towary te są używane przez siły zbrojne państwa UE (lub w ich imieniu), na przykład:

  • do obrony terytorialnej państw UE,
  • w związku z uczestnictwem w międzynarodowych operacjach pokojowych,
  • do innych zadań, takich jak ochrona obywateli UE.

Załącznik I do rozporządzenia zawiera wykaz towarów kwalifikujących się do tego zwolnienia. Wszystkie materiały, które nie są wymienione w rozporządzeniu oraz w dołączonych do niego załącznikach, podlegają należnościom celnym – nawet wówczas gdy są przywożone przez siły zbrojne państwa UE.

Towary objęte zakresem rozporządzenia

Do towarów, dla których zawiesza się należności celne, zalicza się broń i amunicję, w tym części i akcesoria, niektóre gazy szlachetne, materiały wybuchowe, zapalniki, niektóre materiały fotograficzne i niektóre produkty chemiczne.

Na mocy rozporządzenia zawieszenie należności celnych obejmuje także części, elementy i podzespoły przywożone w celu włączenia lub dołączenia do towarów wskazanych w załącznikach lub towary niezbędne do szkolenia lub testowania.

Prywatne przedsiębiorstwa

Prywatne przedsiębiorstwa mające siedzibę w UE będą miały możliwość bezcłowego przywozu towarów, pod warunkiem że wytwarzają odpowiedni sprzęt wojskowy i dostarczają produkty końcowe do organów odpowiedzialnych za obronę w państwach UE. W przypadku wszystkich pozostałych zastosowań pobiera się należności celne.

PROCEDURY I ŚRODKI KONTROLI

Certyfikat

Wnioskowi o dopuszczenie do swobodnego obrotu tych towarów ma towarzyszyć certyfikat wydany przez właściwe organy państwa UE, dla którego sił zbrojnych te towary są przeznaczone.

Wzór takiego certyfikatu zaprezentowano w załączniku III do rozporządzenia. Jest on składany organom celnym państwa UE przywozu wraz z towarami, których dotyczy.

Poufność informacji wojskowych

W celu zapewnienia ochrony poufnych informacji wojskowych ustanawia się szczególną procedurę administracyjną w odniesieniu do przyznania korzystania z zawieszenia należności celnych: certyfikat może zostać wówczas wydany nie przez zwykłe służby celne, lecz przez organy odpowiedzialne za obronę narodową. Organy należy odpowiednio powiadomić.

Dozór celny

Towary objęte zakresem rozporządzenia podlegają warunkom dotyczącym przeznaczenia końcowego określonym w unijnym kodeksie celnym, tj. ich wykorzystanie jest dozorowane. Dozór celny przeznaczenia końcowego kończy się po upływie 3 lat od daty dopuszczenia do swobodnego obrotu.

Do celów nadzoru celnego właściwy organ wydający certyfikat lub wykorzystujący towary informuje organy celne w swoim państwie o wszelkich przypadkach wykorzystywania towarów w sposób inny niż określony w rozporządzeniu.

Wymiana informacji

Państwa UE podają nazwy organów upoważnionych do wydawania certyfikatu. Komisja Europejska przekazuje tę informację organom celnym innych państw UE.

Państwa UE informują Komisję o wykonywaniu rozporządzenia, a raz w roku przesyłają Komisji informację o liczbie wydanych certyfikatów wraz z łączną wartością i wagą brutto towarów przywiezionych na podstawie rozporządzenia.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 stycznia 2003 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 150/2003 z dnia 21 stycznia 2003 r. zawieszające należności celne przywozowe na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 25 z 30.1.2003, s. 1–6)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 150/2013 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017

Top