Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jednolity portal cyfrowy

Jednolity portal cyfrowy

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2018/1724 w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego w celu zapewnienia dostępu do informacji, procedur oraz usług wsparcia i rozwiązywania problemów

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Jednolity portal cyfrowy ułatwi dostęp online do informacji, najważniejszych procedur administracyjnych oraz usług wsparcia i rozwiązywania problemów, które mogą być potrzebne ludziom i przedsiębiorstwom w razie napotkania problemów z wykonywaniem, wówczas, gdy mają oni miejsce pobytu lub siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE), przysługujących im praw na rynku wewnętrznym.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Pojedynczy punkt dostępu online do informacji, procedur i wsparcia

  • Jednolity portal cyfrowy będzie wskazywał ludziom i przedsiębiorstwom informacje na temat krajowych i unijnych przepisów, praw i procedur, jak również strony internetowe, na których mogą przeprowadzić te procedury online. Użytkownikom poszukującym pomocy zostaną wskazane usługi wsparcia i rozwiązywania problemów.
  • W praktyce funkcja wyszukiwania w portalu „Twoja Europa” zapewni:
    • dostęp do informacji – ludzie będą mogli w łatwy sposób znaleźć wiarygodne informacje o wysokiej jakości na temat unijnych i krajowych przepisów, które mają do nich zastosowanie wówczas, gdy pragną skorzystać ze swoich praw na rynku wewnętrznym;
    • dostęp do procedur – ludzie dowiedzą się, jak dokładnie przeprowadzić procedury administracyjne i jakie kroki należy podjąć;
    • możliwość transgranicznej wymiany między organami dokumentów i innych dowodów potrzebnych do przeprowadzenia tych procedur;
    • dostęp do wsparcia – jeżeli użytkownicy nadal nie mają pewności co do tego, jakie przepisy mają zastosowanie, lub napotykają trudności z przeprowadzeniem danej procedury, zostanie im wskazana najbardziej odpowiednia unijna lub krajowa usługa wsparcia mająca na celu rozwiązanie problemu.
  • Jakość, łatwość obsługi oraz odpowiedniość informacji przekazywanych przez Komisję Europejską i organy w państwach członkowskich będą monitorowane na podstawie informacji zwrotnych od użytkowników.

Administracja cyfrowa

  • W rozporządzeniu w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego nakłada się również wymóg zapewnienia użytkownikom w ich własnym kraju oraz użytkownikom transgranicznym dostępu do najważniejszych procedur administracyjnych.
  • Najpóźniej do 12 grudnia 2023 r. wykaz 21 ważnych procedur administracyjnych będzie w pełni dostępny online we wszystkich państwach członkowskich. Obejmują one sytuacje, które mają znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania pracy, podejmowania nauki lub przenoszenia się z jednego miejsca w drugie. Zalicza się do nich:
    • wniosek o wydanie dowodu miejsca pobytu;
    • ubieganie się o stypendia naukowe;
    • wniosek o akademickie uznanie dyplomów;
    • rejestrację pojazdu;
    • uzyskanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego;
    • wniosek o przyznanie świadczeń emerytalnych; oraz
    • rejestrację pracowników w systemach emerytalno-rentowych.
  • Wszystkie krajowe procedury online będą musiały być w pełni udostępnione użytkownikom transgranicznym.
  • Zasada jednorazowości (w myśl której użytkownicy nie powinni być zobligowani do przedkładania organom dokumentów lub danych posiadanych już przez inne organy) będzie stosowana w odniesieniu do transgranicznych wymian dowodów w szeregu procedur. W przypadku tych procedur użytkownicy będą mieli możliwość złożenia wniosku o bezpośrednią wymianę dowodów między organami w różnych państwach członkowskich.
  • Ponadto od grudnia 2020 r. użytkownicy mogą przekazywać informacje zwrotne na temat problemów, które napotykają na jednolitym rynku, w celu poprawy formułowania polityki.

Wykonywanie

Funkcjonowanie portalu będzie się opierało na narzędziach technicznych opracowanych przez Komisję w ścisłej współpracy z organami administracji krajowych. Grupa koordynacyjna portalu, w skład której wchodzą koordynatorzy krajowi oraz Komisja, będzie wspierać wykonywanie niniejszego rozporządzenia. Stosowanie rozporządzenia zostanie poddane przeglądowi w grudniu 2022 r., natomiast od 2022 r. funkcjonowanie portalu będzie poddawane przeglądowi co dwa lata.

Akty wykonawcze

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1121

  • W 2020 r. Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1121, w którym określono przepisy dotyczące gromadzenia i wymiany danych statystycznych dotyczących użytkowników oraz informacji zwrotnych użytkowników na temat usług jednolitego portalu cyfrowego. Zgromadzone dane będą wykorzystywane przez usługodawców, koordynatorów krajowych oraz Komisję w celu monitorowania, czy usługi zapewniane za pośrednictwem portalu są zgodne z kryteriami jakości, oraz w celu poprawy funkcjonalności jednolitego portalu cyfrowego.
  • Rozporządzeniu wykonawczemu (UE) 2020/1121 towarzyszyło oświadczenie Komisji, w którym wskazano, że Komisja zamierza zbadać, wraz z państwami członkowskimi w ramach grupy koordynacyjnej portalu, możliwość wykonania wspólnej usługi na szczeblu UE zarządzanej przez Komisję oraz zapotrzebowanie na nią. Kolejne rozwiązanie mogłoby zostać zaproponowane w celu ułatwienia gromadzenia i przekazywania danych statystycznych dotyczących stron internetowych, które stanowią część portalu i są nadzorowane przez organy gminne.

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1463

  • W 2022 r. Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1463, które określa specyfikacje techniczne i operacyjne systemu technicznego zautomatyzowanej wymiany dowodów oraz stosowania zasady jednorazowości. W tym rozporządzeniu opisano także rolę państw członkowskich, w szczególności zaś rolę odgrywaną przez odpowiednie organy krajowe, gdy działają w charakterze podmiotu występującego z wnioskiem o dowody lub podmiotu przekazującego dowody, a także przez platformy pośrednictwa, w stosownych przypadkach, w związku z ochroną danych osobowych zawartych w dowodach, które są wymieniane z wykorzystaniem systemu technicznego opartego na zasadzie jednorazowości.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie (UE) 2018/1724 ma zastosowanie od 12 grudnia 2020 r. Niemniej jednak artykuły dotyczące cyfryzacji procedur, transgranicznej dostępności procedur i korzystania z systemu opartego na zasadzie jednorazowości będą miały zastosowanie od 12 grudnia 2023 r. Obowiązek dotyczący zapewnienia dostępności informacji przez organy gminne ma zastosowanie od 12 grudnia 2022 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1724 z dnia 2 października 2018 r. w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego w celu zapewnienia dostępu do informacji, procedur oraz usług wsparcia i rozwiązywania problemów, a także zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 1–38).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1463 z dnia 5 sierpnia 2022 r. określające specyfikacje techniczne i operacyjne systemu technicznego transgranicznej zautomatyzowanej wymiany dowodów oraz stosowania zasady jednorazowości zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1724 (Dz.U. L 231 z 6.9.2022, s. 1–21).

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1121 z dnia 29 lipca 2020 r. w sprawie gromadzenia i wymiany danych statystycznych dotyczących użytkowników oraz informacji zwrotnych użytkowników na temat usług jednolitego portalu cyfrowego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1724 (Dz.U. L 245 z 30.7.2020, s. 3–14).

Oświadczenie Komisji dołączone do rozporządzenia wykonawczego Komisji w sprawie gromadzenia i wymiany danych statystycznych dotyczących użytkowników oraz informacji zwrotnych użytkowników na temat usług jednolitego portalu cyfrowego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1724 (Dz.U. C 250 z 30.7.2020, s. 5).

Zalecenie Komisji 2013/461/UE z dnia 17 września 2013 r. w sprawie zasad regulujących SOLVIT (Dz.U. L 249 z 19.9.2013, s. 10–15).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylające decyzję Komisji 2008/49/WE („rozporządzenie w sprawie IMI”) (Dz.U. L 316 z 14.11.2012, s. 1–11).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 1024/2012 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Dyrektywa 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotycząca usług na rynku wewnętrznym (Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 36–68).

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022

Top