Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wdrażanie instrumentów UE na rzecz finansowania działań zewnętrznych

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Wdrażanie instrumentów UE na rzecz finansowania działań zewnętrznych

Niniejsze rozporządzenie ustanawia ramy ogólne realizacji działań finansowanych przez instrumenty polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Główne procedury zostały scentralizowane w jednym akcie prawnym, który określa zasady mające zastosowanie do programów działań i poszczególnych projektów w tej dziedzinie.

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2014 z dnia 11 marca 2014 r. ustanawiające wspólne zasady i procedury wdrażania unijnych instrumentów na rzecz finansowania działań zewnętrznych

STRESZCZENIE

UE przyjęła szereg instrumentów finansowych w celu wspierania swoich działań zewnętrznych na lata 2014-2020, a mianowicie:

Decyzje o finansowaniu dotyczące tych instrumentów określają działania, które należy podjąć, ich cele i oczekiwane rezultaty, a także budżet oraz indykatywny harmonogram.

Aby umożliwić efektywne działanie tych instrumentów, wspólne i uproszczone zasady zostały przyjęte w drodze niniejszego rozporządzenia ogólnego w sprawie ich wdrażania.

INDYKATYWNY PLAN FINANSOWY

Każdy instrument finansowy musi być zgodny z wieloletnim programem indykatywnym, aby działania mogły być realizowane w ciągu kilku lat, jeśli to konieczne. Decyzje o przyznaniu finansowania mogą mieć postać rocznych programów działań i środków specjalnych (w razie powstania nieprzewidzianych sytuacji lub potrzeb).

Mogą być również uwzględniane środki wsparcia technicznego (na przykład wsparcie administracyjne, koszty przygotowania projektu i monitorowania).

RODZAJ FINANSOWANIA

Pomoc finansowa UE może przyjmować różne postaci, takie jak:

  • dotacje,
  • zamówienia na usługi, dostawy lub roboty budowlane,
  • wpłaty na rzecz funduszy powierniczych utworzonych przez Komisję,
  • wsparcie budżetowe,
  • instrumenty finansowe, takie jak pożyczki czy gwarancje kapitałowe udzielane przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Finansowane działania muszą również być zgodne z zasadami określonymi w rozporządzeniu finansowym UE i zapewniać przestrzeganie interesów finansowych UE.

Dostępne środki muszą być przydzielane w taki sposób, by maksymalizować efektywność i ogólny wpływ działań, a także by wzmacniać ich spójność i komplementarność.

ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO I PODMIOTÓW LOKALNYCH

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego i władze lokalne powinny odgrywać ważną rolę w realizacji działań, w szczególności w ich przygotowaniu, wdrażaniu i monitorowaniu. Organizacje międzynarodowe i agencje rozwoju powinny współpracować w terenie z organizacjami pozarządowymi.

Wszystkie proponowane działania powinny być oparte na zasadach wspierania demokracji i ochrony praw człowieka w krajach będących beneficjentami.

WIDOCZNOŚĆ FUNDUSZY I MONITORINGU W UE

Rozporządzenie przewiduje środki w celu zapewnienia widoczności pomocy unijnej. Komisja musi zapewnić, że każdy instrument finansowy jest monitorowany na podstawie jasnych, przejrzystych i mierzalnych wskaźników. Jeśli to konieczne, ocena wpływu działań może być przeprowadzona za pomocą ocen zewnętrznych.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (WE) nr 236/2014

1.1.2014

-

Dz.U. L 77 z 15.3.2014.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014

Top