Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Promocja produktów rolnych UE

Promocja produktów rolnych UE

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 1144/2014 – działania informacyjne i promocyjne dotyczące produktów rolnych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanowiono warunki finansowania z budżetu UE działań promocyjnych dotyczących produktów rolnych oraz niektórych innych produktów spożywczych na terenie UE i na całym świecie.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Z uwagi na fakt, że jednym z głównych atutów Unii Europejskiej jest jakość i zróżnicowanie produktów rolno-spożywczych, rozporządzenie ma na celu otwarcie nowych rynków oraz dywersyfikację partnerów handlowych poprzez zwiększenie finansowania na działania promocyjne. Odnosi się ono w szczególności do rynków państw trzecich charakteryzujących się największym potencjałem wzrostu gospodarczego. Działania te mają na celu podniesienie wiedzy i zwiększenie różnorodności w odniesieniu do:

Do działań zalicza się też środki na rzecz przywrócenia normalnych warunków rynkowych w przypadku zakłóceń na rynku, utraty zaufania konsumentów lub innych problemów.

Kwalifikujące się produkty objęte rozporządzeniem wymieniono w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (z wyłączeniem tytoniu), uzupełnionym załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia włączającym m.in. piwo, wyroby cukiernicze, chleb, ciastka i makarony.

Przewidziane działania obejmują kampanie public relations i kampanie informacyjne, a także mogą przyjmować formę uczestnictwa w wydarzeniach, targach i wystawach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Programy mogą być zgłaszane przez związane z wymienionymi produktami organizacje branżowe, grupy producentów oraz organy sektora rolno-spożywczego.

Komisja Europejska odpowiada za przygotowanie rocznego programu prac i ustalenie kwoty jego finansowania, określenie celów i priorytetów; może też zaproponować własne inicjatywy promocyjne.

Zgodnie z rozporządzeniem rezygnuje się z krajowego współfinansowania, zaś unijny udział w finansowaniu prostych programów przedstawionych przez organizację z jednego kraju UE podniesiono do 70%, w przypadku programów z wielu krajów UE i programów skierowanych do państw trzecich do 80%, a w przypadku środków antykryzysowych do 85%. Z dodatkowego przydziału w wysokości 5% mogą korzystać beneficjenci z krajów UE, którzy otrzymują specjalną pomoc finansową (np. kraje zmagające się z poważnymi problemami dotyczącymi ich bilansu płatniczego).

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 grudnia 2015 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1144/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących produktów rolnych wdrażanych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 3/2008 (Dz.U. L 317 z 4.11.2014, s. 56–70)

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018

Top