Izberite preskusne funkcije, ki jih želite preveriti.

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 31992L0085

    Ochrona pracownic w ciąży i młodych matek

    Ochrona pracownic w ciąży i młodych matek

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 92/85/EWG w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią

    JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

    Dyrektywa ma na celu ochronę w miejscu pracy zdrowia i bezpieczeństwa kobiet będących pracownicami w ciąży* lub pracownicami, które niedawno rodziły*, a także pracownicami karmiącymi piersią*.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) muszą poinformować pracodawców i pracownice o opracowanych przez Komisję Europejską wytycznych dotyczących zagrożeń zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy stwarzanych przez niebezpieczne substancje i procesy przemysłowe.
    • Po zidentyfikowaniu zagrożeń pracodawcy muszą podjąć działania na rzecz ochrony pracownic, na przykład przenieść je na inne stanowisko lub udzielić urlopu.
    • W przypadku udzielenia urlopu pracodawca musi zagwarantować zachowanie praw pracowniczych i wypłatę odpowiednich zasiłków z tytułu utraty dochodów.
    • Pracownice w ciąży nie są zobowiązane do wykonywania pracy nocnej, jeśli przedłożą odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
    • Pracownice w ciąży mogą przechodzić badania prenatalne w godzinach pracy, bez utraty wynagrodzenia.
    • Dyrektywa przewiduje urlop macierzyński w wymiarze co najmniej 14 nieprzerwanych tygodni przed porodem i/lub po porodzie, w tym co najmniej dwa tygodnie obowiązkowego urlopu macierzyńskiego.
    • Kobiety nie mogą być zwalniane z pracy z powodu ciąży i macierzyństwa.
    • W rozporządzeniu zmieniającym (UE) 2019/1243 przyznano Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych w odniesieniu do dokonywania zmian natury ściśle technicznej w załączniku I do dyrektywy, w celu uwzględnienia postępu technicznego, zmian w międzynarodowych przepisach lub specyfikacjach oraz nowych wyników badań.
    • Załącznik I zawiera otwartą listę czynników fizycznych, biologicznych i chemicznych oraz warunków pracy, o których mowa w art. 4 dyrektywy (ocena zagrożeń i informacja).
    • Załącznik II zawiera otwartą listę czynników i warunków pracy, o których mowa w art. 6 dyrektywy (przypadki, w których narażenie zdrowia jest zabronione).

    OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

    Dyrektywa ma zastosowanie od 24 listopada 1992 r., przy czym do porządku prawnego państw członkowskich miała zostać włączona do 24 listopada 1994 r.

    KONTEKST

    • Artykuł 153 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej upoważnia UE do przyjmowania aktów prawnych w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy, w celu wspierania i uzupełniania działań państw członkowskich.
    • Dyrektywa 92/85/EWG jest jedną z kilku „dyrektyw szczegółowych” przyjętych na podstawie dyrektywy ramowej 89/391/EWG w sprawie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (zob. streszczenie).
    • Zgodnie z zasadą 10 Europejskiego filaru praw socjalnych pracownicy mają prawo do wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.
    • Więcej informacji:

    KLUCZOWE POJĘCIA

    Pracownica w ciąży. Kobieta w ciąży, która poinformuje o swym stanie swego pracodawcę, zgodnie z prawem krajowym lub praktyką krajową.
    Pracownica, która niedawno rodziła. Kobieta, która niedawno rodziła w rozumieniu prawa krajowego lub praktyki krajowej, która poinformuje o swym stanie swego pracodawcę, zgodnie z tym prawem lub tą praktyką.
    Pracownica karmiąca piersią. Kobieta karmiąca piersią w rozumieniu prawa krajowego lub praktyki krajowej, która poinformuje o swym stanie swego pracodawcę, zgodnie z tym prawem lub tą praktyką.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Dyrektywa Rady 92/85/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią (dziesiąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 348 z 28.11.1992, s. 1–7).

    Kolejne zmiany dyrektywy 92/85/EWG zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

    DOKUMENTY POWIĄZANE

    Wersja skonsolidowana Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – Część trzecia – Polityki i działania wewnętrzne Unii – Tytuł X – Polityka społeczna – Artykuł 153 (dawny artykuł 137 TWE) (Dz.U. C 202 z 7.6.2016, s. 114–116).

    Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1–8).

    Zob. tekst skonsolidowany.

    Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024

    Góra