EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018M9178

Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.9178 – Cargill/ADM/Grainbridge JV) – Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej (Tekst mający znaczenie dla EOG.)

Dz.U. C 460 z 21.12.2018, p. 40–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.12.2018   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 460/40


Zgłoszenie zamiaru koncentracji

(Sprawa M.9178 – Cargill/ADM/Grainbridge JV)

Sprawa, która może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury uproszczonej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2018/C 460/23)

1.   

W dniu 13 grudnia 2018 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 (1), Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji.

Zgłoszenie to dotyczy następujących przedsiębiorstw:

Cargill, Incorporated („Cargill”, Stany Zjednoczone),

Archer Daniels Midland Company („ADM”, Stany Zjednoczone),

nowo powstałej spółki będącej wspólnym przedsiębiorcą („Grainbridge”, Stany Zjednoczone).

Przedsiębiorstwa Cargill i ADM przejmują, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) i art. 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, wspólną kontrolę nad nowo utworzoną spółką będącą wspólnym przedsiębiorcą.

Koncentracja dokonywana jest w drodze zakupu udziałów w nowo utworzonej spółce będącej wspólnym przedsiębiorcą.

2.   

Przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorstw biorących udział w koncentracji jest:

—   w przypadku przedsiębiorstwa Cargill: produkcja i sprzedaż żywności oraz produktów i usług związanych z rolnictwem i zarządzaniem ryzykiem, na skalę międzynarodową; między innymi handel zbożami i surowcami, przetwarzanie i rafinowanie nasion oleistych i zbóż, działalność młynarska, przetwórstwo mięsa i usługi finansowe,

—   w przypadku przedsiębiorstwa ADM: przetwórstwo nasion oleistych, kukurydzy, cukru, pszenicy i innych towarów rolnych oraz produkcja olejów i tłuszczów roślinnych, białka roślinnego, mączki, kukurydzy, substancji słodzących, mąki, biodiesla, etanolu i innych składników żywności i pasz o wartości dodanej, oraz

—   w przypadku spółki Grainbridge będącej wspólnym przedsiębiorcą: opracowanie technologii oprogramowania dla rolników, w tym m.in. do zarządzania rachunkowością, udzielania wsparcia w zakresie zautomatyzowanego podejmowania decyzji w sprawie sprzedaży zbóż, zarządzania ryzykiem finansowym w odniesieniu do sprzedaży zbóż oraz ułatwiania zawierania transakcji elektronicznych przy zawieraniu umów dotyczących zbóż, a także działalności o charakterze okazjonalnym. Spółka Grainbridge będąca wspólnym przedsiębiorcą będzie świadczyć takie usługi wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

3.   

Po wstępnej analizie Komisja uznała, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jednocześnie Komisja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii.

Należy zauważyć, iż zgodnie z zawiadomieniem Komisji w sprawie uproszczonej procedury rozpatrywania niektórych koncentracji na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 (2) sprawa ta może kwalifikować się do rozpatrzenia w ramach procedury określonej w tym zawiadomieniu.

4.   

Komisja zwraca się do zainteresowanych osób trzecich o zgłaszanie ewentualnych uwag na temat planowanej koncentracji.

Komisja musi otrzymać takie uwagi w nieprzekraczalnym terminie dziesięciu dni od daty niniejszej publikacji. Należy zawsze podawać następujący numer referencyjny:

M.9178 – Cargill/ADM/Grainbridge JV

Uwagi można przesyłać do Komisji pocztą, pocztą elektroniczną lub faksem. Należy stosować następujące dane kontaktowe:

E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Faks +32 22964301

Adres pocztowy:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1 („rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw”).

(2)  Dz.U. C 366 z 14.12.2013, s. 5.


Top