Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008TN0398

    Sprawa T-398/08: Skarga wniesiona w dniu 22 września 2008 r. — Stowarzyszenie Autorów ZAIKS przeciwko Komisji

    Dz.U. C 285 z 8.11.2008, p. 53–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.11.2008   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    C 285/53


    Skarga wniesiona w dniu 22 września 2008 r. — Stowarzyszenie Autorów „ZAIKS” przeciwko Komisji

    (Sprawa T-398/08)

    (2008/C 285/94)

    Język postępowania: polski

    Strony

    Strona skarżąca: Stowarzyszenie Autorów „ZAIKS” (Warszawa, Polska) (przedstawiciele: B. Borkowska, M. Błeszyński, radcowie prawni)

    Strona pozwana: Komisja Wspólnot europejskich

    Żądania strony skarżącej

    unieważnienie art. 3 oraz art. 4 ust. 2 i ust. 3 (w zakresie odnoszącym się do art. 3) decyzji Komisji z dnia 26 lipca 2008 r., dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 81 TWE i art. 53 Porozumienia EOG (sprawa COMP/C2/38.698-CISAC);

    zasądzenie od Komisji na rzecz skarżącego kosztów prawem przepisanych.

    Zarzuty i główne argumenty

    W niniejszej sprawie skarżąca wnosi o częściowe unieważnienie decyzji Komisji z dnia 26 lipca 2008 r., dotyczącej postępowania przewidzianego w art. 81 TWE i art. 53 Porozumienia EOG (sprawa COMP/C2/38.698-CISAC) w zakresie, w jakim dotyczy ona uzgodnionych praktyk w kwestii warunków zarządzania prawami do publicznego korzystania z utworów muzycznych oraz udzielania odpowiednich licencji przez organizacje zbiorowego zarządzania przyjmujących postać stosowanych w umowach o wzajemnej reprezentacji ograniczeń członkostwa takich jak przewidziane we wzorze umowy Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (wzór umowy CISAC) lub jak stosowanych w praktyce.

    Na poparcie swoich żądań skarżąca podnosi następujące zarzuty.

    Nierozważenie w sposób wszechstronny wszystkich przesłanek istotnych do właściwej wykładni pojęcia „uzgodniona praktyka” przez niepełne uwzględnienie stanu faktycznego sprawy i nieuwzględnienie wszystkich nierozerwalnie ze sobą powiązanych elementów składających się na wykonywanie zbiorowego zarządu prawami autorskimi.

    Błędną ocenę przyczyn leżących u podstaw przyjętej w umowach i wzajemnej reprezentacji zasady ich zasięgu terytorialnego.

    Błędne przedstawienie i ocenę następstw ewentualnej zmiany dotychczasowego systemu wykonywania zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

    Zaniechanie oceny wszystkich dowodów w sprawie przez nieuwzględnienie przedstawionych przez skarżącą faktów dotyczących specyfiki działania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz uregulowań polskiego prawa w zakresie zbiorowego zarządzania.


    Top