This document is an excerpt from the EUR-Lex website
The Energy Charter Treaty and Protocol
Traktat Karty energetycznej i Protokół Karty energetycznej
Traktat Karty energetycznej i Protokół Karty energetycznej
Traktat Karty energetycznej i Protokół Karty energetycznej
STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:
JAKIE SĄ CELE DECYZJI I TRAKTATU?
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Najważniejsze klauzule Traktatu Karty energetycznej dotyczą ochrony inwestycji, handlu materiałami i produktami energetycznymi, tranzytu i rozstrzygania sporów.
Handel, inwestycje i zabezpieczenia
Postanowienia Traktatu przewidują:
Suwerenne rozporządzanie zasobami energetycznymi
W Traktacie uznano suwerenne prawa państw do rozporządzania zasobami energetycznymi i potwierdzono, że należy je wykonywać zgodnie z prawem międzynarodowym, bez uszczerbku dla ogólnego celu, jakim jest propagowanie dostępu do zasobów energetycznych, ich poszukiwań i zagospodarowania na zasadach handlowych.
Aspekty dotyczące środowiska naturalnego
Przejrzystość
Strony Traktatu muszą wyznaczyć co najmniej jedno biuro informacyjne, do którego mogą być kierowane wnioski o udzielenie informacji dotyczących ustaw, przepisów, orzeczeń sądowych i decyzji administracyjnych ogólnego zastosowania odnoszących się do materiałów i produktów energetycznych.
Rozstrzyganie sporów
Traktat zawiera postanowienia dotyczące rozstrzygania sporów między państwami uczestniczącymi drogą dyplomatyczną oraz za pośrednictwem trybunału arbitrażowego ad hoc – w przypadku inwestycji – między inwestorami a państwami przyjmującymi. Jeżeli sporu między inwestorami nie można rozstrzygnąć w sposób polubowny w ciągu trzech miesięcy, inwestorzy mogą zdecydować się na przedłożenie sporu do rozstrzygnięcia:
Sygnatariusze, Konferencja Karty Energetycznej, protokoły i deklaracje
Wyjątki
Strony nie mogą dokonywać żadnych inwestycji związanych z handlem, które są niezgodne z postanowieniami Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994 (GATT 1994), na mocy którego utworzono Światową Organizację Handlu (WTO), i żadne z postanowień Traktatu nie zwalnia członków WTO ze stosowania postanowień układu.
Traktat nie uniemożliwia żadnemu z sygnatariuszy przyjęcia środków:
Protokół Karty energetycznej
Protokół został przyjęty zgodnie z Traktatem. Ma on na celu między innymi:
Międzynarodowa karta energetyczna
Nowa Międzynarodowa karta energetyczna została przyjęta i podpisana w 2015 r. przez ponad 65 państw i organizacji, w tym UE i wszystkie państwa członkowskie. Celem tej nowej karty jest zaangażowanie jak największej liczby nowych państw wykazujących chęć współpracy w dziedzinie energii, które uznają znaczenie bezpieczeństwa energetycznego dla państw produkujących energię, państw tranzytowych i państw zużywających energię. Nowa karta została sporządzona na podstawie Karty energetycznej z 1991 r. i unowocześnia ją.
DATA WEJŚCIA W ŻYCIE
Traktat Karty energetycznej wszedł w życie w dniu 16 kwietnia 1998 r., wraz ze zmianami postanowień dotyczących handlu, obejmującymi w szczególności zastąpienie odniesień do GATT odniesieniami do WTO. Traktat zaczął obowiązywać od 23 lipca 1998 r.
KONTEKST
Zobacz również:
GŁÓWNE DOKUMENTY
Decyzja Rady i Komisji 98/181/WE, EWWS, Euratom z dnia 23 września 1997 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnoty Europejskie Traktatu w sprawie Karty energetycznej i Protokołu do Karty energetycznej, w sprawie efektywności energetycznej i związanych z nią aspektów środowiskowych (Dz.U. L 69 z 9.3.1998, s. 1–116)
Akt końcowy Konferencji Międzynarodowej oraz Decyzja Konferencji Karty Energetycznej w odniesieniu do zmian postanowień dotyczących handlu Traktatu Karty energetycznej – Wspólne deklaracje – Załącznik I: Zmiana postanowień dotyczących handlu Traktatu Karty energetycznej – załącznik II: Decyzje w związku z przyjęciem zmian postanowień dotyczących handlu Traktatu Karty energetycznej (Dz.U. L 252 z 12.9.1998, s. 23–46)
Akt końcowy Konferencji Europejskiej Karty Energetycznej – Załącznik 1: Traktat Karty energetycznej – Załącznik 2: Decyzje w związku z przyjęciem Traktatu Karty energetycznej (Dz.U. L 380 z 31.12.1994, s. 24–88)
DOKUMENTY POWIĄZANE
Konferencja Karty Energetycznej – Zasady dotyczące prowadzenia postępowania pojednawczego w sporach tranzytowych (Dz.U. L 11 z 16.1.1999, s. 39–44)
Decyzja Rady 2001/595/WE z dnia 13 lipca 2001 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską zmiany do postanowień Traktatu w sprawie Karty energetycznej dotyczących handlu (Dz.U. L 209 z 2.8.2001, s. 32)
Decyzja Rady 1999/37/WE z dnia 26 listopada 1998 r. w sprawie stanowiska, które ma zostać przyjęte przez Wspólnotę Europejską w odniesieniu do zasad dotyczących polubownego załatwiania sporów tranzytowych, które mają zostać przyjęte na konferencji w sprawie Karty energetycznej (Dz.U. L 11 z 16.1.1999, s. 37–38)
Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020