EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mechanizmy rozstrzygania sporów podatkowych

Mechanizmy rozstrzygania sporów podatkowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywy (UE) 2017/1852 — w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w UE

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Ma ona na celu usprawnienie systemu rozstrzygania sporów dotyczących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania między państwami UE, zapewniając w ten sposób zarówno obywatelom jak i przedsiębiorstwom większą pewność i terminowość decyzji.

Dotyczy to w szczególności sporów związanych z podwójnym lub wielokrotnym opodatkowaniem, w przypadku gdy 2 lub więcej krajów rości sobie prawo do opodatkowania tych samych dochodów lub zysków.

Opiera się na Konwencji w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania z 1990 r., która ogranicza się do sporów dotyczących cen transferowych i podziału zysków między zakładami (zwanej również konwencją arbitrażową Unii Europejskiej).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do wszystkich podatników podlegających opodatkowaniu podatkiem od dochodu i kapitału objętych dwustronnymi umowami podatkowymi i konwencją arbitrażową.

Procedura rozstrzygania sporów

Procedura wzajemnego porozumienia

W pierwszej kolejności skarżący składa skargę do organów podatkowych zainteresowanych państw UE. Organy te powinny dążyć do osiągnięcia wzajemnego porozumienia w sprawie skargi w ciągu 2 lat od jej przyjęcia przez organ podatkowy.

Procedura arbitrażowego rozstrzygania sporów

Komisję doradczą powołuje w celu rozwiązania sporu, gdy:

  • jedno z zainteresowanych państw UE odrzuciło skargę:

Skarżący może wystąpić z wnioskiem o powołanie komisji doradczej, jeżeli jedno z państw UE, którego dotyczy spór, odrzuci skargę. Komisja doradcza musi podjąć decyzję w sprawie dopuszczalności i przyjęcia skargi w ciągu 6 miesięcy od odrzucenia skargi; decyzja ta jest wiążąca dla zainteresowanych państw.

  • skargi nie rozpatrzono w ciągu 2 lat od jej przyjęcia:

Jeżeli organy podatkowe państw UE uczestniczących w sporze nie osiągną porozumienia w sprawie wyeliminowania podwójnego opodatkowania w terminie 2 lat od przyjęcia skargi, należy powołać komisję doradczą. Komisja doradcza musi wydać opinię na temat sposobu rozwiązania sporu nie później niż 6 miesięcy po jej powołaniu przez zainteresowane państwa.

Zainteresowane państwa mogą zgodzić się na powołanie – zamiast komisji doradczej – komisji ds. pozasądowego rozstrzygania sporów, która może mieć inny skład i formę niż komisja doradcza. Zainteresowane państwa mają prawo do podjęcia decyzji, która nie jest zgodna z opinią komisji doradczej lub, w stosownych przypadkach, komisji ds. pozasądowego rozstrzygania sporów. Jeżeli jednak nie osiągną one porozumienia co do sposobu rozstrzygnięcia sporu, są związane tą opinią.

Sprawozdanie

Komisja Europejska ma dokonać oceny stosowania dyrektywy i przedstawić Radzie sprawozdanie do dnia 30 czerwca 2024 r.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 3 listopada 2017 r. Dyrektywa ma zostać włączona do porządku krajowego państw UE do dnia 30 czerwca 2019 r.

KONTEKST

Transgraniczne podwójne opodatkowanie ma miejsce, gdy dochody lub kapitał przedsiębiorstwa są opodatkowane przez dwa różne państwa. Jest to poważny hamulec dla działalności transgranicznej, powoduje zakłócenia gospodarcze i ma negatywny wpływ na inwestycje transgraniczne.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Rady (UE) 2017/1852 z 10 października 2017 r. w sprawie mechanizmów rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w Unii Europejskiej (Dz.U. L 265 z 14.10.2017, s. 1–14)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Konwencja 90/436/EWG w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych – akt końcowy – wspólne deklaracje – deklaracje jednostronne (Dz.U. L 225 z 20.8.1990, s. 10–24)

Późniejsze zmiany konwencji zostały włączone do tekstu podstawowego. Wersja skonsolidowana ma wyłącznie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018

Top