EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Przeprowadzanie badań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pojazdów i przyczep

Przeprowadzanie badań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pojazdów i przyczep

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Celem dyrektywy jest poprawa bezpieczeństwa drogowego przez wyznaczenie minimalnych wymogów dla okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów i przyczep w Unii Europejskiej (UE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Dyrektywa ma zastosowanie do pojazdów rozwijających prędkości przekraczające 25 km/h i należących do następujących kategorii:

  • Samochody osobowe i lekkie pojazdy użytkowe (kategorie M1 i N1). Badane cztery lata po dacie pierwszej rejestracji, a następnie co dwa lata.
  • Pojazdy kategorii M1 użytkowane jako taksówki lub karetki, autobusy lub minibusy (M2, M3), pojazdy ciężarowe (N2, N3) i ciężkie przyczepy (O3, O4). Badane rok po dacie pierwszej rejestracji, a następnie co roku.
  • Szybkie ciągniki o prędkości projektowej przekraczającej 40 km/h (T1b, T2b, T3b, T4.1b, T4.2b oraz T4.3b) wykorzystywane w celach komercyjnych. Badane cztery lata po dacie pierwszej rejestracji, a następnie co dwa lata.

Motocykle o większej mocy

Pojazdy dwu- lub trzykołowe (kategorii L) wyposażone w silnik spalinowy o pojemności przekraczającej 125 cm3 będą poddawane badaniom od 2022 roku, chyba że statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego z ostatnich pięciu lat wykażą, że taki sam poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego może być osiągnięty za pomocą innych środków.

Badania zdatności do ruchu drogowego przeprowadzane przed upływem wyznaczonych terminów

W pewnych okolicznościach może wystąpić konieczność przeprowadzenia badania pojazdu przed upływem wyznaczonych terminów:

  • po wypadku;
  • jeśli zmienił się posiadacz dowodu rejestracyjnego;
  • jeśli pojazd osiągnął przebieg 160 000 km;
  • w przypadkach gdy bezpieczeństwo ruchu drogowego jest poważnie zagrożone.

Wyłączenia

Następujące rodzaje pojazdów mogą być zwolnione z obowiązku przechodzenia badań zdatności do ruchu drogowego:

  • pojazdy historyczne;
  • pojazdy objęte immunitetem dyplomatycznym;
  • pojazdy użytkowane przez siły zbrojne, policję, służby celne, służby pożarnicze, a także pojazdy wykorzystywane wyłącznie do celów rolniczych i leśnych; oraz
  • pojazdy użytkowane wyłącznie na małych wyspach.

Autoryzowane stacje kontroli pojazdów

W każdym państwie członkowskim UE muszą funkcjonować autoryzowane i zgodne z przepisami stacje kontroli pojazdów, a diagności muszą spełniać kryteria odnoszące się do ich kompetencji i muszą być wolni od jakichkolwiek konfliktów interesów.

Ocena usterek

  • Usterki klasyfikuje się jako drobne, poważne lub niebezpieczne, przy czym drobne usterki nie stanowią wystarczającej podstawy do zakwestionowania pojazdów.
  • W przypadku usterek niebezpiecznych użytkowanie pojazdu na drogach publicznych może być zakazane do czasu naprawienia usterki.

Świadectwo zdatności do ruchu drogowego

Jeżeli pojazd wcześniej zarejestrowany w innym państwie członkowskim jest rejestrowany ponownie, świadectwo jest uznawane przez inne państwa członkowskie, nawet jeśli pojazd zmienił właściciela.

Najpóźniej do 2021 roku stacje kontroli pojazdów przekazują stosowne informacje właściwemu organowi w państwie członkowskim.

Europejska elektroniczna platforma wymiany informacji o pojazdach

Wykonalność, koszty i korzyści związane ze stworzeniem europejskiej elektronicznej platformy wymiany informacji o pojazdach zostaną poddane analizie.

Oszustwa

  • Aby umożliwić wykrywanie oszustw polegających na fałszowaniu przebiegu (przez zmianę wskazań licznika wskazującego przebieg pojazdu), dane z poprzednich badań mają być udostępnione diagnostom.
  • Zafałszowanie przebiegu pojazdu stanowi przestępstwo podlegające karze.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 20 maja 2017 r. Przyjęte przepisy mają zastosowanie od 20 maja 2018 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz uchylająca dyrektywę 2009/40/WE (Dz.U. L 127 z 29.4.2014, s. 51–128).

Kolejne zmiany dyrektywy 2014/45/UE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023

Top