Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0174

    Decyzja Rady z dnia 6 marca 2003 r. ustanawiająca Trójstronny Szczyt Społeczny ds. Wzrostu i Zatrudnienia

    Dz.U. L 70 z 14.3.2003, p. 31–33 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/10/2016; Uchylony przez 32016D1859

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/174(1)/oj

    32003D0174



    Dziennik Urzędowy L 070 , 14/03/2003 P. 0031 - 0033


    Decyzja Rady

    z dnia 6 marca 2003 r.

    ustanawiająca Trójstronny Szczyt Społeczny ds. Wzrostu i Zatrudnienia

    (2003/174/WE)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 202,

    uwzględniając wniosek Komisji,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Partnerzy społeczni są włączeni w stosowanie skoordynowanej strategii zatrudnienia, ustanowionej przez Radę Europejską w Luksemburgu w dniach 20 i 21 listopada 1997 r. w ramach Stałego Komitetu ds. Zatrudnienia, ustanowionego decyzją Rady 70/532/EWG z dnia 14 grudnia 1970 r. ustanawiającą Stały Komitet ds. Zatrudnienia Wspólnot Europejskich [1].

    (2) Rada Europejska w Kolonii w dniach 3 i 4 czerwca 1999 r. ustanowiła dialog makroekonomiczny z udziałem przedstawicieli Rady, Komisji, Europejskiego Banku Centralnego i partnerów społecznych.

    (3) Rada Europejska w Lizbonie w dniach 23 i 24 marca 2000 r. ustanowiła nowy cel strategiczny na następną dekadę i uzgodniła, że osiągnięcie tego celu wymaga ogólnej strategii zaprojektowanej, aby zintegrować reformy strukturalne, skoordynowaną Europejską Strategię Zatrudnienia, ochronę socjalną oraz polityki makroekonomiczne w kontekście koordynacji ogólnych polityk gospodarczych Państw Członkowskich. W swoim komunikacie "Europejski dialog społeczny, siła dla innowacji i zmiany", Komisja podkreśliła, że Trójstronny Szczyt Społeczny mógłby przyczynić się do debaty o tych sprawach.

    (4) W swojej wspólnej uwadze do Rady Europejskiej z Laeken z dnia 14 i 15 grudnia 2001 r. partnerzy społeczni zaznaczyli, że Stały Komitet ds. Zatrudnienia nie doprowadził do takiej integracji uzgodnień i nie zaspokoił potrzeby spójności i synergii między różnymi procesami, w które byli włączeni. Dlatego partnerzy społeczni zaproponowali, żeby go znieść oraz że powinna być ustanowiona nowa forma trójstronnych konsultacji.

    (5) W tej wspólnej uwadze partnerzy społeczni zaproponowali, aby sformalizować ich spotkania z troiką na poziomie szefów państw lub rządów i Komisji, które w kontekście procesu luksemburskiego od 1997 r. były organizowane w przeddzień posiedzeń Rad Europejskich. Od grudnia 2000 r., te posiedzenia były znane jako szczyty społeczne, a uczestniczą w nich przewodniczący Komisji oraz troika szefów państw lub rządów razem z ministrami pracy i spraw socjalnych oraz partnerzy społeczni, reprezentowani przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP), Europejskie Stowarzyszenie Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME), Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC), Eurocadres oraz Confédération européenne des cadres (CEC).

    (6) Rada Europejska w Laeken uwzględniła chęć partnerów społecznych do rozwijania i poprawy koordynacji uzgadniania różnych aspektów Strategii Lizbońskiej. Uzgodniła, że taki szczyt społeczny mógłby w przyszłości być organizowany przed każdą Radą Europejską, obradującą w sesji wiosennej. To zostało zatwierdzone przez Radę Europejską w Barcelonie w dniach 15 i 16 marca 2002 r.

    (7) Niniejsza decyzja nie narusza organizacji i działania dialogu społecznego w różnych Państwach Członkowskich.

    (8) W kontekście rozszerzenia i rozwoju autonomicznego dialogu społecznego najważniejsze są najszersza możliwa reprezentatywność, jak również legitymacja i skuteczność konsultacji partnerów społecznych. W tym celu niezbędne jest wzięcie pod uwagę badania Komisji nad reprezentatywnością partnerów społecznych oraz zmienionego wykazu organizacji włączonych we wszystkie wymiary dialogu społecznego na poziomie europejskim, a ten wykaz powinien zostać uaktualniony,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Utworzenie

    Niniejszym zostaje utworzony Trójstronny Szczyt Społeczny ds. Wzrostu i Zatrudnienia (zwany dalej "Szczytem").

    Artykuł 2

    Zadanie

    Zadaniem Szczytu jest zapewnienie, zgodnie z Traktatem i z należytym uwzględnieniem kompetencji instytucji i organów Wspólnoty, że ma miejsce nieustanne uzgadnianie między Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi. To umożliwi partnerom społecznym na poziomie europejskim przyczynienie się, w kontekście ich dialogu społecznego, do różnych składników zintegrowanej strategii gospodarczej i społecznej, włączając w to wymiar stałego rozwoju rozpoczęty podczas Rady Europejskiej w Lizbonie w marcu 2000 r. i uzupełniony przez Radę Europejską z Göteborga w czerwcu 2001 r. W tym celu powinien on włączyć się wcześniej w pracę i dyskusje między Radą, Komisją i partnerami społecznymi na różnych forach uzgodnień do spraw gospodarczych, społecznych i zatrudnienia.

    Artykuł 3

    Członkostwo

    1. Szczyt składa się z Prezydencji Rady oraz dwóch kolejnych Prezydencji, Komisji i partnerów społecznych, reprezentowanych na najwyższym szczeblu.

    Ministrowie z tych trzech Prezydencji oraz komisarz odpowiedzialni za pracę i sprawy socjalne również powinni być obecni.

    W zależności od porządku dziennego inni ministrowie z tych trzech Prezydencji oraz inni komisarze mogą zostać zaproszeni do wzięcia udziału.

    2. Przedstawiciele partnerów społecznych dzielą się na dwie delegacje o równej liczbie delegatów składające się z 10 przedstawicieli pracowników i 10 przedstawicieli pracodawców, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia zrównoważonego udziału mężczyzn i kobiet.

    Każda delegacja składa się z przedstawicieli europejskich organizacji międzybranżowych, reprezentujących albo ogólne interesy, albo bardziej szczególne interesy personelu nadzorującego i zarządzającego, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa na poziomie europejskim.

    Koordynację techniczną delegacji w odniesieniu do pracowników zapewnia Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), a w odniesieniu do delegacji pracodawców Europejska Unia Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE). ETUC i UNICE zapewnią, że poglądy wyrażone przez poszczególne i sektorowe organizacje są w pełni uwzględniane w ich uwagach i włączą, w miarę potrzeb, przedstawicieli niektórych z tych organizacji do swoich delegacji.

    Artykuł 4

    Przygotowanie

    1. Porządek dzienny Szczytu jest ustalany wspólnie przez Prezydencję Rady, Komisję i organizacje międzybranżowe pracowników i pracodawców uczestniczące w pracach Szczytu podczas spotkań przygotowawczych.

    2. Sprawy w porządku dziennym są dyskutowane przed posiedzeniem Rady w jej składzie do spraw zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i spraw konsumenckich.

    3. Obsługę sekretariatu Szczytu zapewnia Komisja. W szczególności ta ostatnia zapewni terminową dystrybucję dokumentów. Do celów przygotowania i organizacji spotkań, sekretariat Szczytu nawiązuje właściwe kontakty z ETUC i UNICE, które będą odpowiedzialne za koordynację ich odpowiednich delegacji.

    Artykuł 5

    Działanie

    1. Szczyt zbiera się co najmniej raz na rok. Spotkanie odbywa się przed posiedzeniem Rady Europejskiej, obradującej podczas sesji wiosennej.

    2. Szczytowi przewodniczą wspólnie przewodniczący Rady i przewodniczący Komisji.

    3. Posiedzenia Szczytu są zwoływane przez działających wspólnie przewodniczących z ich własnej inicjatywy, w uzgodnieniu z partnerami społecznymi.

    Artykuł 6

    Informacja

    Działający wspólnie przewodniczący opracują podsumowanie dyskusji Szczytu w celu poinformowania odpowiednich składów Rady oraz ogółu społeczeństwa.

    Artykuł 7

    Uchylenie

    Decyzja 1999/207/WE traci moc od daty pierwszego spotkania Szczytu.

    Artykuł 8

    Wejście w życie

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 6 marca 2003 r.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 6 marca 2003 r.

    W imieniu Rady

    D. Reppas

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. L 273 z 17.12.1970, str. 25. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 1999/207/WE (Dz.U. L 72 z 18.3.1999, str. 33).

    --------------------------------------------------

    Top