Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31991R1382

    Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1382/91 z dnia 21 maja 1991 r. w sprawie przekazywania danych na temat wyładunków produktów rybołówstwa w Państwach Członkowskich

    Dz.U. L 133 z 28.5.1991, p. 1–11 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/01/2007; Uchylony przez 32006R1921

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1991/1382/oj

    31991R1382



    Dziennik Urzędowy L 133 , 28/05/1991 P. 0001 - 0011
    Specjalne wydanie fińskie: Rozdział 4 Tom 3 P. 0164
    Specjalne wydanie szwedzkie: Rozdział 4 Tom 3 P. 0164


    Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1382/91

    z dnia 21 maja 1991 r.

    w sprawie przekazywania danych na temat wyładunków produktów rybołówstwa w Państwach Członkowskich

    RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

    uwzględniając wniosek Komisji [1],

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego [2],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    istnienie zharmonizowanej statystyki Wspólnoty na temat całkowitego wyładunku produktów rybołówstwa wzmocniłoby w szczególności zarządzanie rynkiem produktów rybołówstwa, które przewiduje rozporządzenie Rady (EWG) nr 3796/81 z dnia 29 grudnia 1981 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku produktów rybołówstwa [3] ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2886/89 [4],

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Każde Państwo Członkowskie ma przekazywać Komisji dane na temat ilości i średniej ceny produktów rybołówstwa wyładowanych przez statki rybackie Wspólnoty w każdym miesiącu kalendarzowym w danym Państwie Członkowskim.

    Do celów niniejszego rozporządzenia pod pojęciem wyładunek produktów rybołówstwa rozumie się:

    - produkty wyładowane ze statków rybackich lub innych komponentów floty rybackiej,

    - produkty wyładowane ze statków Państw Członkowskich w portach spoza Wspólnoty i objęte dokumentem T2M rozporządzenia Komisji (EWG) nr 137/79 [5],

    oraz

    - produkty przeładowane ze statków rybackich lub innych komponentów floty rybackiej Wspólnoty na statki państw trzecich na terytorium danego Państwa Członkowskiego.

    Państwa Członkowskie zapewnią, aby, poza przypadkami, w których przyznano wyłączenia lub uchylenia na mocy art. 5 ust. 4 i 6, przekazane dane obejmowały wszystkie wyładunki produktów rybołówstwa wymienionych w załączniku I w danym miesiącu kalendarzowym. Można posłużyć się jednak technikami badań wyrywkowych, aby oszacować wagowo do 10 % produktów rybołówstwa wyładowanych w danym miesiącu. O technikach tych należy przedłożyć sprawozdanie na mocy przepisów art. 5 ust. 1 i 2.

    Artykuł 2

    Dane określone w art. 1 są przedstawiane Komisji w ciągu sześciu miesięcy od końca miesiąca, którego dotyczą.

    Artykuł 3

    1. Produkty rybołówstwa, na temat, których przekazywanie danych jest wymagane na mocy z art. 1 są wymienione w załączniku I. Państwa Członkowskie mogą przedkładać dane na temat dodatkowych, osobno określonych produktów rybołówstwa.

    Dane na temat produktów o małym znaczeniu w danym Państwie Członkowskim nie muszą być określane osobno w przekazywanych danych, lecz mogą być dołączone do pozycji zagregowanej, o ile waga produktu w ten sposób zapisanego nie przekracza wagowo 10 % wyładunków ogółem w danym Państwie Członkowskim w danym miesiącu.

    2. Definicje, których należy używać dla jednostek wagi i średniej ceny, miejsca przeznaczenia oraz postaci produktów, podane są w załączniku II.

    3. W liście produktów w załączniku I oraz definicjach w załączniku II można wprowadzić zmiany zgodnie z procedurą ustaloną art. 6.

    Artykuł 4

    1. Państwa Członkowskie przekazują Komisji dane określone w art. 1 i 2 w formie określonej w załączniku III.

    2. Dane mogą być przekazywane na przekaźniku magnetycznym, o ile format takiego przekazu jest uzgodniony między Państwami Członkowskimi a Komisją.

    Artykuł 5

    1. W ciągu dwunastu miesięcy od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Państwa Członkowskie przedłożą Komisji sprawozdanie opisujące, w jaki sposób dane na temat wyładunków są uzyskiwane, oraz określą, jaka jest ich reprezentatywność i wiarygodność. Komisja, we współpracy z Państwami Członkowskimi, opracowuje podsumowanie przedłożonych jej sprawozdań.

    2. Państwa Członkowskie informują Komisję o wszelkich modyfikacjach informacji podanych na mocy ust. 1 w ciągu trzech miesięcy od ich wprowadzenia.

    3. W przypadku gdy sprawozdania metodologiczne określone w ust. 1 wykazują, że dane Państwo Członkowskie nie może niezwłocznie spełnić wymogów niniejszego rozporządzenia i że niezbędne są zmiany technik i metodologii badań, Komisja może ustalić, we współpracy z danym Państwem Członkowskim, okres przejściowy trwający maksymalnie do trzech lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w ciągu którego należy osiągnąć program niniejszego rozporządzenia; w okresie przejściowym możliwe jest przyznanie tymczasowych wyłączeń na okres maksymalnie do trzech lat, zwalniających Państwo Członkowskie z przestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia. Komisja informuje wszystkie Państwa Członkowskie o tych wyłączeniach stosując procedurę przewidzianą w ust. 7.

    4. W przypadkach, w których włączenie określonego sektora rybołówstwa danego Państwa Członkowskiego do ogółu przekazywanych danych sprawiłoby władzom państwa problemy niewspółmierne ze znaczeniem tego sektora, możliwe jest przyznanie wyłączenia, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 6, zezwalającego Państwu Członkowskiemu na wykluczenie danych dla tego sektora z ogółu przekazywanych przez kraj danych.

    5. Wyłączenia przyznawane zgodnie z ust. 4 są udzielane na maksimum trzy lata, jednakże mogą być przedłużane o kolejne trzyletnie okresy. Składając wniosek o przedłużenie Państwo Członkowskie przekazuje Komisji wyniki badania reprezentacyjnego ukazującego problemy, które pojawiły się podczas stosowania niniejszego rozporządzenia do całkowitych wyładunków danego Państwa Członkowskiego. Następnie wniosek zostaje rozpatrzony zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 6.

    6. Dane na temat wyładunków w małych portach mogą, na uzasadniony wniosek danego Państwa Członkowskiego przedłożony Komisji w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zostać wyłączone z ogółu przekazywanych przez kraj danych pod następującymi warunkami.

    Wyłączenie zostaje przyznane, jeżeli przekazywanie wymaganych danych sprawiłoby władzom państwa problemy niewspółmierne ze znaczeniem całkowitego wyładunku i jeżeli towary, których dane te dotyczą, sprzedawane są jedynie lokalnie. Lista odpowiednich portów zostanie sporządzona dla każdego właściwego Państwa Członkowskiego zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 6.

    Zainteresowane Państwa Członkowskie będą, co trzy lata od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przekazywać Komisji sprawozdanie zawierające odnośne informacje tak, aby Stały Komitet ds. Statystyki Rolnictwa, powołany decyzją 72/279/EWG [6] mógł je rozpatrzyć i, jeśli to konieczne, skorygować, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 6, kryteria i listy przewidziane w art. 6 akapit drugi.

    7. Sprawozdania metodologiczne, ustalenia przejściowe, dostępność danych, wiarygodność danych oraz inne istotne kwestie związane ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia są badane raz w roku na forum właściwej grupy roboczej, Komitetu ds. Statystyki Rolnictwa.

    Artykuł 6

    1. W przypadkach gdy ma być stosowana procedura określona w niniejszym artykule, przewodniczący Stałego Komitetu ds. Statystyki Rolnictwa niezwłocznie przedstawia dane zagadnienie na forum Komitetu, z własnej inicjatywy lub na prośbę jednego z Państw Członkowskich.

    2. Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy przyjąć. Komitet wydaje opinię na temat projektu w określonym czasie, który może zostać ustalony przez przewodniczącego w zależności od pilności sprawy. Opinia wydawana jest większością głosów przewidzianą w art. 148 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą w przypadku decyzji, które Rada przyjmuje na wniosek Komisji. Poszczególnym przedstawicielom Państw Członkowskich w Komitecie przysługuje liczba głosów określona we wspomnianym artykule. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

    3. a) Komisja przyjmuje proponowane środki, jeżeli są one zgodne z opinią Komitetu.

    b) Jeżeli proponowane środki nie są zgodne z opinią Komitetu lub jeżeli opinia taka nie zostaje przedstawiona, Komisja niezwłocznie przedkłada Radzie wniosek dotyczący środków, które mają być przyjęte.

    Jeśli po upływie trzech miesięcy od przedłożenia sprawy Radzie nie podejmie ona decyzji, proponowane środki zostaną przyjęte przez Komisję.

    Artykuł 7

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1992 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 1991 r.

    W imieniu Rady

    R. Steichen

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. C 214 z 21.8.1989, str. 21.

    [2] Dz.U. C 113 z 7.5.1990, str. 216.

    [3] Dz.U. L 379 z 31.12.1981, str. 1.

    [4] Dz.U. L 282 z 2.10.1989, str. 1.

    [5] Dz.U. L 20 z 27.1.1979, str. 1.

    [6] Dz.U. L 179 z 7.8.1972, str. 1.

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIK I

    LISTA PRODUKTÓW RYBOŁÓWSTWA, NA TEMAT KTÓRYCH WYMAGANE JEST PRZEKAZYWANIE DANYCH

    Kodowa prezentacja gatunków | Gatunki | Postać produktu |

    CDZ | dorsz (Gadus morhua, Boreogadus saida, Gadus ogac) | Świeży cały Świeży wypatroszony Mrożony niefiletowany Mrożone filety Solony |

    HAD | plamiak (Melanogrammus aeglefinus) | Świeży cały Świeży wypatroszony Mrożony niefiletowany Mrożone filety |

    POK | czarniak (Pollachius virens) | Świeży cały Świeży wypatroszony Mrożony niefiletowany Mrożone filety |

    HKE | morszczuk (Merluccius spp.) | Świeży cały Świeży wypatroszony Mrożony cały Mrożony niefiletowany Mrożone filety Mrożone, inne |

    WHG | witlinek (Merlangius merlangus) | Świeży cały Świeży wypatroszony Mrożony niefiletowany Mrożone filety |

    LNZ | molwa (Molva spp.) | Świeża cała Świeża wypatroszona Mrożona niefiletowana Mrożone filety |

    POL | rdzawiec (Pollachius pollachius) | Świeży cały Świeży wypatroszony Mrożony niefiletowany Mrożone filety |

    BIB | bielnik (Trisopterus luscus) | Świeży |

    NOP | okowiel (Trisopterus esmarkii) | Świeży |

    WHB | błękitek (Micromesistius poutassou) | Świeży |

    PLE | gładzica (Pleuronectes platessa | Świeża cała Świeża wypatroszona Mrożona niefiletowana Mrożone filety |

    SOL | sola (Solea vulgaris) | Świeża cała Świeża wypatroszona Mrożona niefiletowana Mrożone filety |

    MEG | smuklica (Lepidorhombus spp.) | Świeża Mrożona |

    DAB | zimnica (Limanda limanda) | Świeża Mrożona |

    LEM | złocica (Microstomus kitt) | Świeża Mrożona |

    RED | karmazyn (Sebastes spp.) | Świeży Mrożony niefiletowany Mrożone filety |

    MNZ | żabnica (Lophius spp.) | Świeża cała Świeże ogony Mrożone ogony |

    BOZ | bops (Boops spp.) | Świeży Mrożony |

    PIC | picarel (Spicara (= Maena) spp.) | Świeży Mrożony |

    CGZ | konger (Conger spp.) | Świeży Mrożony |

    GUX | rodzina kurkowate (Triglidae) | Świeże Mrożone |

    MUL | walamugil barwny (Mulgildae | Świeży Mrożony |

    HER | śledź (Clupea harengus) | Świeży Mrożony niefiletowany Mrożone filety |

    PIL | sardynki (Sardina pilchardus) | Świeże Mrożone |

    ANE | sardela (Engraulis spp.) | Świeża Mrożona |

    SPR | szprot (Sprattus sprattus) | Świeży |

    ALB | tuńczyk biały [tuńczyk długopłetwy] (Thunnus alalunga) | Świeży Mrożony |

    YFT | albakora [tuńczyk żółtopłetwy] (Thunnus albacares) | Świeża Mrożona |

    SKJ | bonito (Katsuwonus pelamis) | Świeży Mrożony |

    BET | opastun (Thunnus obesus) | Świeży Mrożony |

    BFT | tuńczyk czerwony (Thunnus thynnus) | Świeży Mrożony |

    SWO | włócznik (Xiphius gladius) | Świeży Mrożony |

    TUN | tuńczyk (inne) (Thunnini) | Świeży Mrożony |

    MAC | makrela (Scomber scombrus) | Świeża Mrożona |

    MAZ | inne gatuki makreli (Scomber japonicus, Scomber australasicus) | Świeże Mrożone |

    JAX | ostrobok (Trachurus spp.) | Świeży Mrożony |

    SRX | raja (Rajiformas) | Świeża Mrożona |

    DGZ | koleń rekinek psi (Squalus acanthias, Scyliorhinus spp.) | Świeży Mrożony |

    NEP | homarzec (Nephrops norvegicus) | Świeży cały Świeże ogony Mrożone ogony |

    CNZ | garnele (Crangon spp.) | Świeże Mrożone |

    PDZ | krewetki (Pandalidae) | Świeże Mrożone |

    CRE | krab jadalny (Cancer pagurus) | Świeży Mrożony |

    CRS | (Portunus spp.) | Świeży |

    LBE | homary (Homarus gammarus) | Świeże Mrożone ogony |

    SCE | przegrzebek St Jacques (Pecten maximus) | Świeży |

    SQC | Kalmary (Loligo spp.) | Świeże Mrożone, oczyszczone Mrożone, nieoczyszczone |

    SQX | głowonogi, inne (Todarodes saggittarius, Illex spp.) | Świeże Mrożone, oczyszczone Mrożone, nieoczyszczone |

    OMZ | głowonogi, inne (Omnastrephidae) | Świeże Mrożone, oczyszczone Mrożone, nieoczyszczone |

    OCZ | ośmiornica (Octopus spp.) | Świeża Mrożona |

    CTL | mątwy (Sepia officinalis, Rossia macrosoma, Sepiola rondeleti) | Świeża Mrożona |

    FIN | inne ryby | Świeże Mrożone |

    CRU | inne skorupiaki | Świeże Mrożone |

    MOL | inne mięczaki | Świeże Mrożone |

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIK II

    DEFINICJE, KTÓRYCH NALEŻY UŻYWAĆ W PRZEKAZYWANIU DANYCH NA TEMAT WYŁADUNKU PRODUKTÓW RYBOŁÓWSTWA

    Jednostki

    Waga: podana waga powinna odpowiadać wadze wyładowanego towaru.

    Wagę należy podawać w tonach z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

    Średnia cena: średnią cenę należy podać w walucie krajowej za tonę. Dla produktów, które nie zostały natychmiast sprzedane, należy obliczyć średnią cenę, używając właściwej metody.

    Miejsca przeznaczenia

    Do spożycia przez ludzi: w kategorii tej umieszczone są produkty, które sprzedawane są podczas pierwszej sprzedaży do spożycia przez ludzi, lub produkty, które zostały wyładowane zgodnie z umową lub innym porozumieniem dla celów konsumpcji przez ludzi. Wyłączone są ilości przeznaczone do spożycia przez ludzi, które jednak w momencie pierwszej sprzedaży z powodu warunków rynkowych, przepisów dotyczących higieny lub podobnych przyczyn zostały wycofane z rynku towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

    Do celów przemysłowych: w kategorii tej umieszczone są wszystkie produkty wyładowane konkretnie w celu przerobienia na mączkę i olej lub z przeznaczeniem do spożycia dla zwierząt oraz ilości, które, choć początkowo przeznaczone do spożycia dla ludzi, nie zostały sprzedane w tym celu podczas pierwszej sprzedaży.

    Postać produktu

    Filety odnoszą się do płatów ryby, ciętych równolegle do kręgosłupa, składających się z prawego lub lewego boku ryby, o ile głowa, wnętrzności, płetwy (grzbietowe, odbytowe, ogonowe, brzuszne, piersiowe) oraz kości (kręgi lub duży kręgosłup, brzuszne lub żebrowe, skrzelowe lub strzemiączkowe itd.) zostały usunięte, a oba boki nie są połączone, na przykład poprzez grzbiet lub brzuch.

    Ryba cała odnosi się do ryby niewypatroszonej.

    Ryba oczyszczonaodnosi się do głowonogów po usunięciu od korpusu ramion, głowy oraz organów wewnętrznych.

    Ryby mrożone to ryby poddane zamrożeniu w celu zachowania charakterystycznych dla nich własności poprzez obniżenie średniej temperatury do - 18 °C lub niższej, które są następnie przechowywane w temperaturze - 18 °C lub niższej.

    Ryby świeże to ryby, które nie zostały zakonserwowane, nie były wędzone, suszone ani solone, nie zostały zamrożone ani poddane żadnym innym procesom z wyjątkiem chłodzenia. Zazwyczaj są w postaci ryby całej lub wypatroszonej.

    Ryby solone to ryby często w formie wypatroszonej i bez głowy, przechowywane w soli lub solance.

    Przynależność państwowa i zakres

    Dane powinny zawierać wszystkie produkty wyładowane przez statki rybackie Wspólnoty w portach Państwa Członkowskiego, które przekazuje dane. Państwo Członkowskie przekazujące dane nie jest zobowiązane, zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, do przekazywanie danych na temat wyładunków swoich statków w portach innych niż krajowe.

    Dane powinny obejmować produkty wyładowane na terytorium Państwa Członkowskiego oraz objęte dokumentem T2M określonym w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 137/79. Należy również uwzględnić produkty przeładowane na statki państw trzecich ze statków rybackich Wspólnoty lub innych komponentów floty rybackiej Wspólnoty, które zostają wyładowane na terytorium danego Państwa Członkowskiego.

    Statki Wspólnoty to statki pod banderą Państwa Członkowskiego Wspólnoty lub zarejestrowane w Państwie Członkowskim Wspólnoty.

    --------------------------------------------------

    ZAŁĄCZNIK III

    FORMAT PRZEKAZYWANIA DANYCH NA MOCY ART. 1

    STATYSTYKA WYŁADUNKÓW

    +++++ TIFF +++++

    +++++ TIFF +++++

    +++++ TIFF +++++

    +++++ TIFF +++++

    --------------------------------------------------

    Top