Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0335

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI Gada ziņojums par iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanu 2014. gadā

    COM/2015/0335 final

    Briselē, 13.7.2015

    COM(2015) 335 final

    KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    Gada ziņojums par iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanu 2014. gadā


    I. IEVADS

    Ņemot vērā, ka pēdējos gados pasaulē ir pieaudzis dabas katastrofu un cilvēku izraisītu katastrofu skaits, humānās palīdzības organizācijām ir nepieciešams vairāk labi sagatavotu personu, kas iesaistītos palīdzības sniegšanā katastrofu skartām kopienām. Kā paredzēts Lisabonas līgumā 1 , Eiropas Savienība ir izveidojusi iniciatīvu “ES palīdzības brīvprātīgie”. Tās nolūks ir palīdzēt stiprināt Savienības spējas sniegt vajadzībām atbilstošu humāno palīdzību, kā arī stiprināt trešo valstu neaizsargāto un katastrofu skarto kopienu spējas un izturētspēju, vienlaikus dodot Eiropas iedzīvotājiem iespēju iesaistīties humānās palīdzības pasākumos trešajās valstīs, tādējādi paužot solidaritāti ar grūtībās nonākušiem cilvēkiem. 

    Regulas (ES) Nr. 375/2014 2 , ar kuru tika izveidota iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie”, 27. pantā ir noteikts, ka Komisija ik gadu Eiropas Parlamentam un Padomei iesniedz ziņojumu par panākumiem, kas gūti regulas īstenošanā.

    Šā gada ziņojumā ir izklāstīti galvenie 2014. gada pasākumi un sasniegumi iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanā, ņemot vērā īpatnības, kas piemīt pirmajam darbības gadam, kas tika veltīts tādu nepieciešamo tiesību aktu pieņemšanai, kuros ir izklāstīti nākamie iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanas pasākumi.

    II. SAGATAVOŠANAS PASĀKUMI

    1. IZMĒĢINĀJUMA PROJEKTU PROGRAMMA

    Iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie” lielā mērā ir balstīta uz izmēģinājuma projektu programmu, kas ilga no 2011. līdz 2014. gadam trīs posmos un kuras nolūks bija sniegt ievirzi iniciatīvas izstrādei un informēt par standartu un sistēmu attīstību attiecībā uz konkrētiem iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” aspektiem (apmācība, sertifikācijas mehānisms, misijas formāts, datubāze). Šīs programmas ietvaros tika finansēti divpadsmit izmēģinājuma projekti, kuros apmēram 300 brīvprātīgie tika nosūtīti uz 49 trešajām valstīm.

    Iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” izmēģinājuma projektu programma 3 apliecināja savu iedarbīgumu iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” atsevišķu dimensiju īstenošanas modeļu jeb metožu izvērtēšanā. Gūtā pieredze tika izmantota, izstrādājot tiesību aktus, t. sk. īstenošanas un deleģēto aktu; tā dos iespēju veikt stabilu pāreju uz ES palīdzības brīvprātīgo nosūtīšanu misijās saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 375/2014. Turklāt viens no galvenajiem izvērtēšanas uzdevumiem bija izstrādāt un ierosināt uzraudzības un izvērtēšanas sistēmu, kas veicinātu iniciatīvas īstenošanas regulāru novērtēšanu.

    2. VAJADZĪBU NOVĒRTĒŠANA

    Ņemot vērā šīs jaunās iniciatīvas skaidri izteikto dimensiju – orientāciju uz vajadzībām, Komisija ir aktīvi gatavojusies iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” vajadzību novērtēšanas sistēmas izstrādei. Šim nolūkam tika izmantoti vairāki formāti: vispusīgs pētījums par brīvprātīgo pašreizējām vajadzībām 4 ; seminārs ar plašas ekspertu un praktizējošu speciālistu grupas piedalīšanos, kurā tika apzināti dažādi metodikas procesi attiecībā uz to, kā ik gadu varētu analizēt vajadzības, izmantojot izmēģinājuma projektu programmas izvērtējumu. Šī sistēma dos iespēju iniciatīvas programmu ietvaros veikt vajadzībām atbilstošus pasākumus, kas tiks novērtēti reizi gadā. Vajadzību novērtēšanas metodika ir līdzīga tai, ko izmanto attiecībā uz humānās palīdzības programmām, ņemot vērā iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” specifiku un ex-ante izslēdzot teritorijas, kurās norisinās bruņots konflikts un kurp ES palīdzības brīvprātīgie nebūtu jāsūta. Tas dod iespēju izmantot individuālu pieeju, vienlaikus nodrošinot optimālu saskaņotību un papildināmību ar lēmumiem par ES humānās palīdzības sniegšanu visā pasaulē.

    III. TIESĪBU AKTU PIEŅEMŠANA

    Galvenais 2014. gada sasniegums – tika pieņemta visa tiesību aktu pakete, kas ir iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” tiesiskais pamats, kurā izklāstīti noteikumi par tās īstenošanu un attiecīgu standartu pieņemšanu.

    Regula, ar kuru tika izveidota iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie”, tika pieņemta 2014. gada 3. aprīlī; līdz ar to tika izveidots ietvars ES brīvprātīgo nosūtīšanai, lai kopīgi atbalstītu un papildinātu humāno palīdzību trešajām valstīm. Šī programma līdz 2020. gadam radīs iespējas 18 000 cilvēkiem brīvprātīgi piedalīties humānās palīdzības operācijās visā pasaulē, tostarp iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” ietvaros vai veicot brīvprātīgu darbību tiešsaistē, kā arī vietējiem iedzīvotājiem, kuri iegūs no spēju veidošanas. Iniciatīvā “ES palīdzības brīvprātīgie” var piedalīties dažādu profesiju pārstāvji un gan jaunieši, gan pieredzējuši humānās palīdzības eksperti, lai līdzētu apmierināt visneaizsargātāko iedzīvotāju vajadzības pēc humānās palīdzības. ES nodrošinās, ka dalībnieki tiek nosūtīti tur, kur viņu prasmes ir visvairāk nepieciešamas, un nodrošinās, ka viņi veicina vietējo spēju un brīvprātīgā darba stiprināšanu.

    Tika pieņemts attiecīgs deleģētais akts 5 un īstenošanas akts 6 , kuri stājās spēkā 2014. gada beigās. Kā paredzēts regulā, šajos aktos ir noteikti augsti standarti un procedūras attiecībā uz nosūtošo organizāciju un uzņemošo organizāciju sertifikāciju, kā arī brīvprātīgo atlasi, apmācību un nosūtīšanu.

    Komisija 2014. gada 16. jūnijā pieņēma pirmo iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” gada darba programmu. 7 Iniciatīvas īstenošanas budžets 2014. gadā tika noteikts 12 148 000 EUR apmērā, un tas bija paredzēts tehniskās palīdzības sniegšanai potenciālajām nosūtošajām organizācijām, lai tās varētu sagatavoties sertifikācijai; trešo valstu potenciālo uzņemošo organizāciju, kuras vēlas piedalīties iniciatīvā, spēju veidošanai; nosūtošo organizāciju un uzņemošo organizāciju sertifikācijas procesa sākšanai; atbilstošu visu saistīto atbalsta pasākumu tehnisko apstākļu radīšanai un tāda apdrošināšanas līguma noslēgšanai, kas nodrošinātu apdrošināšanas segumu laikposmam no 2015. līdz 2020. gadam.

    IV. UZDEVUMU DELEĢĒŠANA EACEA

    Regulā (ES) Nr. 375/2014 ir paredzēts, ka Komisijai tiek uzticēta iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošana un ka tā atsevišķus uzdevumus deleģē Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūrai (EACEA). EACEA ir izpildaģentūra, kas atbildīga par ES programmu tehnisko aspektu īstenošanu, izmantojot uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus, uzaicinājumus iesniegt piedāvājumus un attiecīgo līgumu pārvaldību, kā arī par attiecīgo budžeta apropriāciju īstenošanu. 8 Tas ir atspoguļots ar Komisijas īstenošanas lēmumiem pieņemtajās gada darba programmās, kurās ir noteiktas attiecīgā gada prioritātes un veicamie pasākumi, un kas ir pamatā uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus un piedāvājumus EACEA rīkotos konkursos. Darbības pārvaldības ziņā Komisija ar atbildīgā ģenerāldirektorāta –ECHO (Humānā palīdzība un civilā aizsardzība) – starpniecību joprojām ir tieši atbildīga par ES palīdzības brīvprātīgo tīkla izveidi, par 2015. gadā izveidojamo centralizēto tiešsaistes platformu un par saziņu. Mijiedarbības veidus un procedūras reglamentē ECHO ĢD un EACEA noslēgtais nodomu protokols.

    V. 2014. GADĀ ĪSTENOTIE PASĀKUMI

    Atklāts uzaicinājumiem iesniegt piedāvājumus par apdrošināšanu tika publicēts 2014. gada 31. decembrī ar mērķi nodrošināt, ka brīvprātīgajiem, kas piedalās iniciatīvā “ES palīdzības brīvprātīgie”, ir pilnīgs apdrošināšanas segums, kas konkrēti ir paredzēts viņu aizsardzībai visā misijas laikā (2014. gada darba programmas 3. pasākums).

    Savukārt 2015. gada sākumā tika veikti visi nepieciešamie pasākumi, lai nodrošinātu, ka tiek publicēts uzaicinājums iesniegt priekšlikumus par tehnisko palīdzību nosūtošajām organizācijām un uzņemošo organizāciju spēju veidošanu humānās palīdzības pārvaldības jomā (1. pasākums), kā arī uzaicinājums iesniegt pieteikumus par tādu nosūtošo organizāciju un uzņemošo organizāciju sertifikāciju, kuras vēlas piedalīties iniciatīvā “ES palīdzības brīvprātīgie” (2. pasākums). 9  

    Iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie” ir vēl viena iespēja uzsvērt brīvprātīgā darba nozīmi un ietekmi un ar savu darbību apliecināt katastrofu skarto valstu kopienām ES solidaritāti. Ar atbalsta pasākumiem kontaktu izveidei un saziņai (4. pasākums) ir paredzēts uzlabot informētību, veicināt piedalīšanos, radīt jaunas iespējas piedalīties un atbalstīt kontaktu izveidi starp dalībniekiem. Komisijas dienesti un EACEA 2014. gadā rīkoja arī informācijas un kontaktu izveides dienu, kas notika 2015. gada janvārī. Ar šo publiski pieejamo pasākumu bija paredzēts topošajiem partneriem – īstenošanas organizācijām – izskaidrot iespējas, kas pieejamas iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” ietvaros un sākt iniciatīvas pirmos pasākumus (uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus par tehnisko palīdzību un spēju veidošanu un uzaicinājumu iesniegt pieteikumus par nosūtošo organizāciju un uzņemošo organizāciju sertifikāciju).

    Iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” mājaslapā, kas pieejama ECHO ĢD vietnē 10 , arī turpmāk tiks publicēta informācija par šo iniciatīvu, kā arī tiks piedāvātas saziņas iespējas, piemēram, brīvprātīgo emuāri, raksti un videomateriāli. Platformā par iniciatīvu tiks sniegta papildu informācija brīvprātīgajiem un iesaistītajām organizācijām, padomi brīvprātīgajiem, tiešsaistes piekļuve brīvprātīgo pasākumiem un kontaktu veidošanas iespējas gan brīvprātīgajiem, gan organizācijām. Konkrēto pasākumu, kas paredzēti 2015. gadā, vidū ir konference par izmēģinājuma posmā gūtās pieredzes izmantošanu iniciatīvas nākamajos posmos, platformas izstrāde un atklāšanas pasākums.

    Šo gada darba programmā iekļauto pasākumu rezultāti tiks izklāstīti nākamajā gada ziņojumā.

    VI. SECINĀJUMI UN TURPMĀKĀ RĪCĪBA

    Iniciatīvai “ES palīdzības brīvprātīgie” 2014. gads bija ļoti nozīmīgs, jo tika apstiprināts tās tiesiskais pamats un pēc tam tika veikti administratīvi un organizatoriski pasākumi, radot stabilu pamatu un labvēlīgus apstākļus iniciatīvas iedibināšanai un izaugsmei. Ņemot vērā nepieciešamību pieņemt īstenošanas un deleģētos aktus, 2014. gads galvenokārt bija likumdošanas un sagatavošanas pasākumu gads. 2014. gads bija arī izmēģinājuma projektu programmas īstenošanas noslēguma gads; tajā gūtās galvenās atziņas jau ir iekļautas likumdošanas vispārīgajos pasākumos.

    Ir sagaidāms, ka iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” daudzgadu mērķi tiks sasniegti. Visi pasākumi ir tikuši sagatavoti tā, lai pēc iepriekš minēto tiesību aktu pieņemšanas 2015. gadā sāktu to nosūtošo organizāciju un uzņemošo organizāciju sertifikāciju, kuras vēlas piedalīties iniciatīvā “ES palīdzības brīvprātīgie”; uzņemošo organizāciju spēju veidošanu un tehnisko palīdzību nosūtošajām organizācijām; vispusīgu apdrošināšanas segumu brīvprātīgajiem; pirmsmisijas apmācības visiem brīvprātīgajiem un sertificēto organizāciju veiktu brīvprātīgo nosūtīšanu misijā. Pirmās brīvprātīgo vakances būs pieejamas 2016. gada sākumā.

    Komisija turpinās popularizēt iniciatīvu “ES palīdzības brīvprātīgie” un ieguldīt iedarbīgā saziņā, lai palielinātu informētību un apzinātu gūto pieredzi. Ir plānoti vairāki pasākumi, piemēram, konference sakarā ar sagatavošanas pasākumu noslēgumu un brīvprātīgo atgriešanos no pēdējā posma izmēģinājuma projektiem, kā arī atklāšanas pasākums ar plašu publicitāti, uzsākot brīvprātīgo nosūtīšanas posmu.

    Plašāka informācija par iniciatīvu “ES palīdzības brīvprātīgie” ir pieejama šajā vietnē:

    http://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en  

    (1)  Līguma par Eiropas Savienības darbību 214. panta 5. punkts: “Lai izveidotu sistēmu jauno eiropiešu dalībai Savienības humānās palīdzības pasākumos, nodibina Eiropas Brīvprātīgo humānās palīdzības korpusu. Eiropas Parlaments un Padome, pieņemot regulas saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru, nosaka korpusa statūtus un darbības noteikumus.”
    (2)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 3. aprīļa Regula (ES) Nr. 375/2014, ar ko izveido Eiropas Brīvprātīgo humānās palīdzības korpusu (iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie”) (OV L 122, 24.4.2014., 1. lpp.).
    (3)

     Izmēģinājuma projektu programmu izvērtēja neatkarīgs vērtētājs:

    http://ec.europa.eu/echo/files/evaluation/2014/pilot_project_euaidvolunteers_final_report_en.pdf

    (4) http://ec.europa.eu/echo/files/euaidvolunteers/EUAV_Study_Needs_Assessment_en.pdf  
    (5)

     Komisijas 2014. gada 24. oktobra Deleģētā regula (ES) Nr. 1398/2014, ar ko nosaka standartus attiecībā uz brīvprātīgo kandidātiem un ES palīdzības brīvprātīgajiem (OV L 373, 31.12.2014., 8. lpp.).

    (6)

     Komisijas 2014. gada 20. novembra Īstenošanas regula (ES) Nr. 1244/2014, ar kuru nosaka kārtību, kādā īstenojama Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 375/2014, ar ko izveido Eiropas Brīvprātīgo humānās palīdzības korpusu (iniciatīva “ES palīdzības brīvprātīgie”) (OV L 334, 21.11.2014., 52. lpp.).

    (7)  Komisijas 2014. gada 16. jūnija Īstenošanas lēmums C(2014)3872 par 2014. gada darba programmas pieņemšanu un finansējumu iniciatīvas “ES palīdzības brīvprātīgie” īstenošanai.
    (8)  Komisijas 2013. gada 18. decembra Lēmums C(2013) 9189, ar kuru deleģē pilnvaras Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūrai veikt uzdevumus saistībā ar Savienības programmu īstenošanu izglītības, audiovizuālajā un kultūras jomā, ietverot jo īpaši īstenošanas vispārējā budžetā iekļauto apropriāciju un EAF piešķīrumu (kurā grozījumi izdarīti ar Komisijas 2015. gada 12. februāra Lēmumu C(2015) 658.).
    (9) http://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers_en   
    (10) http://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en   
    Top