Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC0426(02)

    Komisijas paziņojums, kas publicēts saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 1/2003 27. panta 4. punktu lietā AT.39740 – Google Dokuments attiecas uz EEZ

    OV C 120, 26.4.2013, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.4.2013   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 120/22


    Komisijas paziņojums, kas publicēts saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 1/2003 27. panta 4. punktu lietā AT.39740 – Google

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    2013/C 120/09

    1.   IEVADS

    1.

    Ja Komisija plāno pieņemt lēmumu, ar ko pieprasa pārkāpuma izbeigšanu, un attiecīgie uzņēmumi piedāvā uzņemties saistības, lai atbilstu prasībām, kuras tiem paudusi Komisija savā sākotnējā vērtējumā, Komisija saskaņā ar 9. pantu Padomes 2002. gada 16. decembra Regulā (EK) Nr. 1/2003 par to konkurences noteikumu īstenošanu, kas noteikti Līguma 81. un 82. pantā (Regula (EK) Nr. 1/2003) (1), var ar lēmumu atzīt šo saistību saistošo spēku attiecībā uz šiem uzņēmumiem. Šādu lēmumu var pieņemt uz noteiktu laiku, un tajā secina, ka Komisijas rīcībai vairs nav pamata. Atbilstīgi minētās regulas 27. panta 4. punktam Komisija publicē īsu lietas kopsavilkumu un saistību galveno saturu. Ieinteresētās personas var iesniegt savus apsvērumus termiņā, ko noteikusi Komisija.

    2.   LIETAS KOPSAVILKUMS

    2.

    Komisija saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 9. panta 1. punktu 2013. gada 13. martā pieņēma sākotnējo vērtējumu, kas adresēts Google Inc. (“Google”).

    3.

    Sākotnējā vērtējumā Komisija pauda viedokli, ka Google izmanto turpmāk norādītās uzņēmējdarbības prakses, kas varētu būt Līguma par Eiropas Savienības darbību (“LESD”) 102. panta un EEZ līguma 54. panta pārkāpums.

    Google horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātos priekšroka tiek dota saitēm uz Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem salīdzinājumā ar konkurējošiem vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem (“pirmā uzņēmējdarbības prakse”) (2).

    Google savos vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumos, nesaņemot piekrišanu, izmanto oriģinālo saturu no trešo pušu tīmekļa vietnēm (“otrā uzņēmējdarbības prakse”) (3).

    Ir noslēgti līgumi, kas de jure vai de facto liek trešām personām piederošajās tīmekļa vietnēs (nozarē pazīstami kā “publicētāji”) visu vai lielāko daļu no tiešsaistes meklēšanas reklāmas veikt ar Google starpniecību (“trešā uzņēmējdarbības prakse”).

    Tiešsaistes meklēšanas reklāmas kampaņām ir noteikti līgumiski ierobežojumi attiecībā uz to pārvaldību un iespējām tās veikt dažādās meklēšanas reklāmas platformās (“ceturtā uzņēmējdarbības prakse”).

    3.   PIEDĀVĀTO SAISTĪBU GALVENAIS SATURS

    4.

    Google nepiekrīt, ka tas būtu veicis kādu no iepriekš minētajām uzņēmējdarbības praksēm, un nepiekrīt juridiskajai analīzei Komisijas sākotnējā vērtējumā. Tas tomēr piedāvāja uzņemties saistības saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 9. pantu, lai attiecībā uz iepriekš minētajām uzņēmējdarbības praksēm novērstu Komisijas sākotnējās bažas par konkurenci.

    5.

    Saistību galvenie elementi ir šādi.

    6.

    Attiecībā uz pirmo uzņēmējdarbības praksi Google marķēs tās saites uz Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem, kurām piemēro izdevīgāku izkārtojumu Google horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātos. Ar marķējumu lietotājus informē, ka saites uz Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem ir pievienojis Google, lai nodrošinātu piekļuvi tā vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem, un tādējādi lietotāji nevarētu sajaukt saites uz Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem ar saitēm uz citiem horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātiem. Attiecīgajā gadījumā ar marķējumu lietotājus arī informē, kur Google horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātos viņi var atrast saites uz alternatīviem vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem.

    7.

    Attiecīgajā gadījumā Google arī īpaši nošķirs saites uz Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem no citiem horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātiem, lai pievērstu lietotāju uzmanību to atšķirīgajam raksturam.

    8.

    Visbeidzot, ja Google horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātos atspoguļo saites uz Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumu (kā aprakstīts iepriekš 6. punktā), kas satur meklēšanas reklāmu vai līdzīgas komerciālas saites vairāk nekā 5 % gadījumu, vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumu izmantojot EEZ lietotājiem, Google horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātu lapā atspoguļos saites uz trīs konkurējošiem vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumiem. Google lietotājiem skaidri norādīs uz trīs konkurējošo saišu klātbūtni. Minētos trīs konkurējošos vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumus Google atlasīs, pamatojoties uz mehānismiem, kas nodrošina to atbilstību meklēšanas vaicājumam.

    9.

    Attiecībā uz otro uzņēmējdarbības praksi Google piedāvās trešo personu tīmekļa vietnēm iespēju tīmeklī atteikt, ka Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumos tiek izmantots saturs, kas iegūts no attiecīgajām tīmekļa vietnēm. Pēc atteikuma paziņojuma saņemšanas Google pārtrauks atspoguļot konkrēto saturu Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumos. Atteikums nekādi neietekmēs trešo personu tīmekļa vietnes reitingu Google horizontālās tīmekļa meklēšanas rezultātos.

    10.

    Google arī piedāvās attiecīgajiem vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojumu sniedzējiem, kas galvenokārt piedāvā produktu meklēšanu vai vietējās meklēšanas pakalpojumus, iespēju marķēt konkrētas informācijas kategorijas tādā veidā, lai Google neindeksētu vai neizmantotu šo informāciju.

    11.

    Visbeidzot, Google uzturēs esošos mehānismus, kas ļauj EEZ reģistrētajiem laikrakstu izdevējiem attiecībā uz katru tīmekļa lapu kontrolēt tīmekļa vietnes satura atspoguļošanu Google News.

    12.

    Saistības, kas izklāstītas 6. līdz 11. punktā, piemēros neatkarīgi no tā, vai Google vertikālās tīmekļa meklēšanas pakalpojums eksistē šobrīd vai arī to sāks piedāvāt laika posmā, uz kuru attiecas saistības.

    13.

    Attiecībā uz trešo uzņēmējdarbības praksi Google apņemas turpmāk neiekļaut līgumos ar publicētājiem nekādus noteikumus un neuzspiest nerakstītas saistības, kas saistībā ar EEZ lietotāju vaicājumiem de jure vai de facto liktu publicētājiem attiecībā uz tiešsaistes tīmekļa meklēšanas reklāmu izmantot tikai Google pakalpojumus.

    14.

    Attiecībā uz ceturto uzņēmējdarbības praksi Google pārtrauks noteikt rakstītas vai nerakstītas saistības (tostarp AdWords API noteikumos), kas liedz reklāmdevējiem pārnest un pārvaldīt meklēšanas reklāmas kampaņas starp Google AdWords un reklāmas pakalpojumiem, ko nepiedāvā Google.

    15.

    Saistības būs spēkā piecus gadus un trīs mēnešus no dienas, kad Google saņem oficiālu paziņojumu par Komisijas lēmumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 9. pantu. Google iecels arī pilnvaroto, kas uzraudzīs saistību ievērošanu.

    16.

    Piedāvātās saistības pilnībā ir publicētas angļu valodā Konkurences ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnē:

    http://ec.europa.eu/competition/index_en.html

    4.   AICINĀJUMS IESNIEGT APSVĒRUMUS

    17.

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 9. panta 1. punktu Komisija plāno pieņemt lēmumu, ar ko tā attiecībā uz Google padarītu par saistošām iepriekš apkopotās un internetā – Konkurences ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnē – publicētās saistības.

    18.

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 27. panta 4. punktu Komisija aicina ieinteresētās trešās personas iesniegt tai savus apsvērumus par saistībām. Apsvērumiem jānonāk Komisijā ne vēlāk kā vienu mēnesi pēc šīs publikācijas datuma. Ieinteresētās trešās personas tiek aicinātas arī iesniegt savu piezīmju nekonfidenciālu versiju, kurā komercnoslēpumi un citas konfidenciālas vietas tekstā ir svītrotas un pēc vajadzības aizstātas ar nekonfidenciālu kopsavilkumu vai ar vārdiem “komercnoslēpumi” vai “konfidenciāli”.

    19.

    Atbildes un komentārus vēlams pamatot un minēt tajos attiecīgos faktus. Ja jūs konstatējat problēmu saistībā ar kādu ierosināto saistību daļu, lūdzam ierosināt iespējamo risinājumu.

    20.

    Piezīmes Komisijai ar atsauces numuru AT.39740 – Google var nosūtīt pa e-pastu (COMP-GOOGLE-CASES@ec.europa.eu), pa faksu (+32 22950128) vai pa pastu uz šādu adresi:

    European Commission

    Directorate-General for Competition

    Antitrust Registry

    1049 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË


    (1)  OV L 1, 4.1.2003., 1. lpp. Nr. 2009. gada 1. decembra EK līguma 81. un 82. pants kļuva par Līguma par Eiropas Savienības darbību 101. un 102. pantu. Šie divi noteikumu kopumi pēc būtības ir identiski. Šajā paziņojumā atsauces uz LESD 101. un 102. pantu vajadzības gadījumā jāsaprot kā atsauces uz EK līguma 81. un 82. pantu.

    (2)  Vertikālie tīmekļa meklēšanas pakalpojumi ir tīmekļa pakalpojumi, kas pēc to uzbūves aprobežojas ar iepriekš noteiktām, konkrētām informācijas kategorijām tīmeklī. Horizontālie tīmekļa meklēšanas pakalpojumi ir tīmekļa pakalpojumi, kas ļauj lietotājiem meklēt tīmeklī visu informāciju neatkarīgi no tās rakstura.

    (3)  Sākotnējā vērtējumā apstāklis, ka Google izmanto oriģinālo saturu no trešo personu tīmekļa vietnēm, netika skatīts intelektuālā īpašuma tiesību aktu kontekstā.


    Top