Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE1253

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Padomes Direktīvu 96/22/EK par noteiktu hormonālas vai tireostatiskas iedarbības vielu un beta-agonistu lietošanas aizliegumu lopkopībā COM(2007) 292 galīgā redakcija — 2007/0102 (COD)

OV C 10, 15.1.2008, p. 57–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2008   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 10/57


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Padomes Direktīvu 96/22/EK par noteiktu hormonālas vai tireostatiskas iedarbības vielu un beta-agonistu lietošanas aizliegumu lopkopībā”

COM(2007) 292 galīgā redakcija — 2007/0102 (COD)

(2008/C 10/15)

Padome saskaņā ar Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 152. panta 4. punkta b) apakšpunktu 2007. gada 2. jūlijā nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par augstāk minēto tematu.

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Lauksaimniecības, lauku attīstības un vides specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2007. gada 6. septembrī. Ziņotājs — JIROVEC kgs.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 438. plenārajā sesijā, kas notika 2007. gada 25. un 26. septembrī (26. septembra sēdē), ar 152 balsīm par, 1 balsi pret un 3 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumi

1.1

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja ņem vērā Eiropas Komisijas pieņemtos pasākumus.

1.2

EESK atzinīgi novērtē, ka tiek vienkāršoti un precizēti tiesību akti, ko piemēro kā privātpersonām, tā arī uzņēmumiem, kas piedāvā dzīvniekiem paredzētus farmācijas produktus.

1.3

Direktīvas priekšlikumā ir ievērots proporcionalitātes princips, jo tajā paredzētas tikai ierobežotas izmaiņas, kas izriet no jaunākajiem zinātniskiem datiem un ekspertu atzinumiem.

1.4

Ierosinātā direktīva attiecas arī uz pārtikā izmantojamo dzīvnieku importu no trešām valstīm

1.5

Direktīvas priekšlikums nav pretrunā ar saistībām, kas pieņemtas saskaņā ar PTO.

1.6

Estradiola 17ß un tā esterveida atvasinājumu trūkums nākotnē neradīs būtiskas sekas zemniekiem un dzīvnieku labturībai.

1.7

Atliekvielu klātbūtnes maksimālās robežas noteikt nav nepieciešams.

1.8

Ietekme uz maziem un vidējiem uzņēmumiem arī būs minimāla.

2.   Priekšlikuma mērķis

2.1

Attiecīgajā priekšlikumā ir paredzēts izdarīt grozījumus 1996. gada 29. aprīļa Direktīvā 96/22/EK, kurā grozījumi izdarīti ar Direktīvu 2003/74/EK. Ar ierosināto direktīvu aizliedz laist tirgū noteiktas vielas, lai ievadītu visiem dzīvniekiem, kuru gaļa un produkti ir paredzēti lietošanai cilvēku uzturā, ja tas tiek darīts citiem nolūkiem, nevis tiem, kas paredzēti 4. panta 2. punktā.

Aizliegto vielu saraksts

A saraksts:

tireostatiskas vielas;

stilbēni, stilbēna atvasinājumi, to sāļi un esteri;

estradiols 17ß un tā esterveida atvasinājumi.

B saraksts:

beta-agonisti.

2.2

Ierosinātie grozījumi ir šādi:

a)

svītrot lolojumdzīvniekus no tiesību akta darbības jomas;

b)

pilnībā aizliegt estradiola 17ß lietošanu pārtikā izmantojamo dzīvnieku aprūpē.

2.3

Komisija ierosina veikt tikai nelielas izmaiņas, kas nepieciešamas, lai turpmāk novērstu lolojumdzīvnieku ciešanas, tiem nesaņemot atbilstīgu ārstēšanu, un ņem vērā zinātnieku un ekspertu atzinumus par estradiolu 17ß (1).

3.   Vispārīgs stāvokļa raksturojums

3.1

Padomes Direktīvas 96/22/EK 2. panta a) apakšpunktā īpaši aizliegts laist tirgū II pielikumā norādītās vielas, lai ievadītu “visu sugu” dzīvniekiem.

3.2

Salīdzinot tireostatiskas iedarbības vielu saturošu produktu cenas, ir redzams, ka to lietošana pārtikā izmantojamo dzīvnieku aprūpei nav ekonomiski izdevīga.

3.3

Nelikumīga izmantošana ir drīzāk saistīta ar šo vielu nelikumīgu ražošanu vai importu. Nav konstatēti stilbēnu, stilbēna atvasinājumu, to sāļu un esteru nelikumīgas lietošanas gadījumi pēdējo piecu gadu laikā.

3.4

Iepriekš minētajā direktīvā nav atļauts piešķirt tirdzniecības atļaujas tiem produktiem, kas satur lolojumdzīvnieku hipertiroīdisma ārstēšanai domātas vielas.

3.5

Eiropas Savienība 1981. gadā ar Direktīvu 81/602/EEK aizliedza izmantot tādas vielas ar hormoniem līdzīgu iedarbību, kas paredzētas, lai veicinātu lauksaimniecības dzīvnieku augšanu, jo īpaši estradiolu 17ß.

3.6

Ja Direktīvā 96/22/EK sākotnēji bija paredzēts aizliegt estradiolu 17ß un tā esterveida atvasinājumus neatkarīgi no lietošanas nolūkiem, tad tajā galu galā tika samazināti gadījumi, kad estradiolu 17ß var lietot citiem mērķiem, nevis augšanas veicināšanai Šis produkts ir pilnībā kancerogēns, jo tam piemīt gan audzējus rosinoša, gan veicinoša iedarbība.

3.7

Ziņojumā, kas Padomei un Parlamentam iesniegts 2005. gada 11. oktobrī, ir secināts, ka, tā kā ir izplatīta alternatīvu vielu, piemēram, prostaglandīnu lietošana, ir iespējams izbeigt iepriekš minēta produkta lietošanu pārtikā izmantojamo dzīvnieku aprūpē.

3.8

Lolojumdzīvnieki, kas slimo ar hipertiroīdismu, bieži cieš, jo nevar saņemt piemērotu ārstēšanu.

4.   Piezīmes

4.1

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja ņem vērā Eiropas Komisijas pieņemtos pasākumus.

4.2

Grozījumi, kas ir ierosināti attiecībā uz estradiolu 17ß, ir tiešs Direktīvas 2003/74/EK 11.a pantā paredzēto pasākumu rezultāts.

4.3

Ierosinātās izmaiņas ir nelielas un nepieciešamas, lai turpmāk novērstu lolojumdzīvnieku ciešanas, tiem nesaņemot ārstēšanu.

4.4

Attiecīgais priekšlikums skar dzīvnieku īpašniekus, praktizējošos veterinārārstus, veterināro zāļu ražošanas nozari un dalībvalstu iestādes, kas izsniedz atļaujas.

4.5

Šis priekšlikums veicinās augstu cilvēka veselības aizsardzības līmeni.

4.6

Izsniedzot jaunas atļaujas, tomēr ir jāapsver iespēja, ka produkts tiks izmantots citiem mērķiem. Tādēļ, ja konkrētais produkts var tikt izmantots citiem mērķiem, atļauju var neizsniegt.

Briselē, 2007. gada 26. septembrī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

priekšsēdētājs

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  “Dzīvnieku slimību profilakse un kontrole”

(http://ec.europa.eu/food/animal/resources/publications_en.htm).


Top