Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0203

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/203 (2019. gada 28. novembris) par transportlīdzekļu klasifikāciju, Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas pakalpojuma lietotāju pienākumiem, savstarpējas izmantojamības komponentu prasībām un minimālajiem atbilstības kritērijiem paziņotajām struktūrām (Dokuments attiecas uz EEZ)

    C/2019/8369

    OV L 43, 17.2.2020, p. 41–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/203/oj

    17.2.2020   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 43/41


    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2020/203

    (2019. gada 28. novembris)

    par transportlīdzekļu klasifikāciju, Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas pakalpojuma lietotāju pienākumiem, savstarpējas izmantojamības komponentu prasībām un minimālajiem atbilstības kritērijiem paziņotajām struktūrām

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 19. marta Direktīvu (ES) 2019/520 par ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmu savstarpēju izmantojamību un informācijas par ceļu lietošanas maksu nesamaksāšanu pārrobežu apmaiņas veicināšanu Savienībā (1) un jo īpaši tās 8. panta 5. punktu, 10. panta 3. punktu, 15. panta 4. punktu, 15. panta 5. punktu un 19. panta 5. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Lai nodrošinātu Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas pakalpojuma (EETS) labu darbību, EETS lietotājiem ir jāsniedz pareizi dati un viņi ir atbildīgi par transportlīdzekļa iekārtu stāvokli, ja viņi šādas iekārtas izmanto.

    (2)

    Lai palielinātu ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmu savstarpēju izmantojamību un nodrošinātu savietojamību ar vispārīgajām prasībām, kas izriet no ES tiesību aktiem, piemēram, par datu aizsardzību, EETS pakalpojumu sniedzējiem un nodevu iekasētājiem ir jāatbilst procesuālo, tehnisko un darbības prasību minimumam.

    (3)

    Lai nodrošinātu, ka savstarpējas izmantojamības komponenti sniedz precīzus datus, pareizi identificē EETS pakalpojumu sniedzējus, nodrošina transportlīdzekļa iekārtas, ja tās izmanto, pienācīgu uzstādīšanu un sniedz vadītājiem pareizu informāciju par ceļu lietošanas maksām, būtu jānosaka infrastruktūras vispārīgās prasības.

    (4)

    Ir jānosaka standartkritēriji par to struktūru norīkošanu, kuras ir atbildīgas par to, ka tiek novērtētas atbilstības specifikācijas un savstarpējas izmantojamības komponentu piemērotība lietošanai, lai nodrošinātu kompetences minimuma līmeni un ražotāji varētu paļauties uz vienlīdzīgu attieksmi visās dalībvalstīs.

    (5)

    Lai nodrošinātu konsekventu šīs regulas un Direktīvas (ES) 2019/520 piemērošanu, šī regula būtu jāpiemēro no datuma, kas minēts Direktīvas (ES) 2019/520 32. panta 1. punktā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Darbības joma

    Šī deleģētā regula nosaka prasības par:

    1)

    transportlīdzekļu klasifikāciju;

    2)

    detalizētiem EETS lietotāju pienākumiem;

    3)

    savstarpējas izmantojamības komponentiem;

    4)

    paziņoto struktūru minimālajiem atbilstības kritērijiem.

    2. pants

    Transportlīdzekļu klasifikācija

    1.   Transportlīdzekļu klasifikācijas parametri, pēc kuriem nosaka nodevu, atbilst prasībām, kas noteiktas šīs deleģētās regulas I pielikumā.

    2.   Neskarot Direktīvas (ES) 2019/520 6. panta 2. punktu, ja nodevu iekasētājs ir paredzējis ieviest jaunus transportlīdzekļu klasifikācijas parametrus, dalībvalstij, kurā tas reģistrēts, jāinformē Komisija, citas dalībvalstis un EETS pakalpojumu sniedzēji, kas darbojas nodevu iekasētāja EETS apgabalā, sešus mēnešus pirms jaunā klasifikācijas parametra ieviešanas.

    3. pants

    EETS lietotāju pienākumi

    1.   EETS lietotāji nodrošina, ka visi lietotāja un transportlīdzekļa dati, ko tie sniedz EETS pakalpojumu sniedzējiem, un deklarētie mainīgie parametri ir pareizi.

    2.   EETS lietotāji veic visus iespējamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka transportlīdzekļa iekārtas darbojas, kad transportlīdzeklis atrodas kustībā EETS apgabalā, kurā transportlīdzekļa iekārtas ir obligātas.

    3.   EETS lietotāji izmanto transportlīdzekļa iekārtas atbilstoši EETS pakalpojumu sniedzēja norādījumiem, jo īpaši ja tas saistīts ar transportlīdzekļu mainīgo parametru deklarēšanu.

    4. pants

    Savstarpējas izmantojamības komponentu prasības

    Savstarpējas izmantojamības komponenti un uz ceļa esošā infrastruktūra atbilst prasībām, kas noteiktas šīs deleģētās regulas II pielikumā.

    5. pants

    Paziņoto struktūru minimālie atbilstības kritēriji

    Paziņotās struktūras, kas minētas Direktīvas (ES) 2019/520 19. panta 1. punktā, atbilst minimālajiem kritērijiem, kuri noteikti šīs deleģētās regulas III pielikumā.

    6. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī deleģētā regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2021. gada 19. oktobra.

    Šī deleģētā regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2019. gada 28. novembrī

    Komisijas vārdā –

    Priekšsēdētājs

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  OV L 91, 29.3.2019., 45. lpp.


    I PIELIKUMS

    TRANSPORTLĪDZEKĻU KLASIFIKĀCIJAS NOTEIKUMI

    1.   Vispārīgi noteikumi

    1.1.

    Nodevu iekasētājam vismaz trīs mēnešus pirms tarifu shēmas izmantošanas ir jāpublicē saikne starp izmantoto transportlīdzekļa klasifikācijas parametru kopumu un savām transportlīdzekļu tarifu klasēm, ko izmanto tā atbildībā esošā EETS apgabalā. Šis pienākums neattiecas uz konkrēta tarifa izmaiņām, ko nodevu iekasētājs veic tarifu shēmā.

    1.2.

    Nodevu iekasētājam ir jāpublicē saikne starp tā transportlīdzekļu tarifu klasēm un tarifu struktūru katrā tarifu shēmā, ko izmanto tā atbildībā esošā EETS apgabalā. Nodevu iekasētājam publicētā informācija jāatjaunina, tiklīdz attiecīgā saikne izmainās.

    2.   Transportlīdzekļu klasifikācijas parametri

    2.1.

    Nodevu iekasētājs drīkst izmantot transportlīdzekļu klasifikācijas parametrus, kas atbilst vismaz vienam no šiem noteikumiem:

    a)

    jebkurš transportlīdzekļu klasifikācijas parametrs, ko var izmērīt ar uz ceļa esošu nodevu iekasētāja iekārtu;

    b)

    transportlīdzekļu parametri, kas iekļauti transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentos (1) un standartizēti EN ISO 14906:2018 (2) 8.4. punktā;

    Ja izmanto OBE, tad OBE ir tikai jāatbalsta to transportlīdzekļu klasifikācijas iespējamo parametru glabāšana un pārsūtīšana, kurus var izgūt no OBE, izmantojot 5,8 GHz specializētus tuvdarbības sakarus, kā definēts standartā EN 15509:2014 (3) un ETSI ES 200674-1 V2.4.1 (4); attiecībā uz shēmām, kuru pamatā ir GNSS, no OBE papildus var izgūt jebkādu transportlīdzekļa parametru, izmantojot CEN-DSRC, kā definēts EN ISO 12813:2019 (5).

    2.2.

    Atrodoties kustībā EETS apgabalā, transportlīdzekļa iekārtām ir jāspēj paziņot nodevu iekasētāja nodevu deklarācijas pārraudzības iekārtām transportlīdzekļa iekārtu statusa informācija un attiecīgā gadījumā transportlīdzekļa klasifikācijas parametri, kā noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/204 (6) I pielikumā.

    3.   Jaunas tarifu shēmas

    3.1.

    Ja jaunā tarifu shēma ir balstīta uz vismaz vienā EETS apgabalā jau izmantotiem transportlīdzekļu klasifikācijas parametriem, EETS pakalpojumu sniedzējiem jaunā tarifu shēma jāievieš no tās spēkā stāšanās datuma.

    3.2.

    Ja ar jauno tarifu shēmu ievieš vienu vai vairākus jaunus transportlīdzekļu klasifikācijas parametrus, jāievēro deleģētās regulas 2. panta 2. punktā noteiktā procedūra.

    (1)  Komisijas 2003. gada 23. decembra Direktīva 2003/127/EK, ar ko groza Padomes Direktīvu 1999/37/EK par transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentiem (OV L 10, 16.1.2004., 29. lpp.).

    (2)  Elektroniska maksas iekasēšana. Specializētas tuvdarbības datu pārraides lietojumprogrammas saskarnes definīcija.

    (3)  Elektroniska maksas iekasēšana – DSRC savstarpējas izmantojamības lietojuma profils.

    (4)  Intelektiskās transporta sistēmas (ITS), ceļu transporta un satiksmes telemātika (RTTT), specializēti tuvdarbības sakari (DSRC). 1. daļa: tehniskie raksturlielumi un testēšanas metodes augsta datu pārraides ātruma (HDR) datu pārsūtīšanas ierīcēm, kas darbojas 5,8 GHz rūpniecības, zinātnes un medicīnas (ISM) joslā.

    (5)  Elektroniska maksas iekasēšana – atbilstības pārbaudes paziņojums autonomām sistēmām.

    (6)  Komisijas 2019. gada 28. novembra Īstenošanas regula (ES) 2020/204 par Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmas pakalpojumu sniedzēju detalizētiem pienākumiem, Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas pakalpojuma apgabala paziņojuma minimālo saturu, elektroniskajām saskarnēm, prasībām attiecībā uz savstarpējas izmantojamības komponentiem un ar ko atceļ Lēmumu 2009/750/EK (OV L 43, 17.2.2020., 49. lpp.).


    II PIELIKUMS

    SAVSTARPĒJAS IZMANTOJAMĪBAS KOMPONENTU PRASĪBAS

    1.   Vispārīgas prasības

    1.1.   Uzticamība un pieejamība

    1.1.1.

    EETS izmantotu stacionāru un pārvietojamu sastāvdaļu pārraudzība un apkope jāorganizē, jāveic un kvantitatīvi jānovērtē tā, lai nodrošinātu to darbību paredzētajos apstākļos.

    1.1.2.

    EETS jāprojektē tā, lai sistēma, ja rodas sastāvdaļas darbības traucējumi vai atteice, turpinātu darboties, iespējams, nepilnvērtīgākā režīmā, bet radot pēc iespējas mazāk traucējumu EETS lietotājiem.

    1.2.   Tehniskā savietojamība

    Ja EETS pakalpojumu sniedzēju un nodevu iekasētāju iekārtas mijiedarbojas, to tehniskajiem raksturlielumiem jābūt savietojamiem un jāsaskan ar noteikumiem, kas paredzēti Īstenošanas regulas (ES) 2020/204 I pielikumā.

    1.3.   Drošība/privātums un personas datu aizsardzība

    1.3.1.

    EETS jānodrošina tādas drošības iespējas, kas attiecas uz glabāto, apstrādāto un starp ieinteresētajām personām pārsūtīto datu aizsardzību EETS vidē. Atbilstoši attiecīgajiem tiesību aktiem par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi drošības iespējās integrē tādus apstrādes drošības pasākumus, kas vajadzīgi, lai aizsargātu EETS ieinteresēto personu tiesības un intereses, jo īpaši lai aizsargātu tās no riska un kaitējuma, kurš rodas, ja nav nodrošināta pieejamība, konfidencialitāte, integritāte, autentificēšana un nenoliedzamība un ja Eiropas vairāklietotāju vidē lietotāju dati nav pasargāti no nesankcionētas piekļuves.

    1.3.2.

    EETS ir jāatbilst ES tiesību aktiem par datu aizsardzību. Proti, jānodrošina atbilstība Regulai (ES) 2016/679 un valsts normatīvajiem un administratīvajiem aktiem, ar kuriem Direktīva 2002/58/EK transponēta valstu tiesību aktos.

    2.   Konkrētas prasības

    2.1.   Infrastruktūras prasības

    2.1.1.

    EETS infrastruktūrai jānodrošina, lai nodevu deklarācijas datu precizitāte atbilstu nodevu režīma prasībām, tādējādi nodrošinot vienādu un taisnīgu attieksmi pret EETS lietotājiem nodevu un maksu ziņā.

    2.1.2.

    Transportlīdzekļa iekārtām jābūt spējīgām nodrošināt, ka nodevu iekasētāji var identificēt atbildīgo EETS pakalpojumu sniedzēju. Transportlīdzekļu iekārtām regulāri jākontrolē šī informācija, tām jāpārtrauc sava darbība, konstatējot neatbilstību, un, ja iespējams, jāinformē EETS pakalpojumu sniedzējs par anomāliju.

    2.1.3.

    Attiecīgos gadījumos EETS iekārtām jābūt konstruētām tā, lai savstarpējas izmantojamības komponenti izmantotu Eiropas standartizācijas organizāciju standartus.

    2.1.4.

    Transportlīdzekļu iekārtām jābūt integrētām drošā un neapdraudētā veidā. Tās uzstāda tā, lai tās atbilstu prasībām par redzamību transportlīdzekļa priekšā (1).

    2.1.5.

    Nodevu iekasētājiem ar ceļa zīmju vai citu dalībvalsts izvēlētu līdzekļu palīdzību jāinformē vadītāji par prasību maksāt ceļa nodevu vai maksu par braukšanu ar transportlīdzekli EETS apgabalā un par ceļiem, kas ir EETS apgabalā.

    2.2.   Ekspluatācijas un pārvaldības prasības

    2.2.1.

    Nodevu iekasētājiem un EETS pakalpojumu sniedzējiem ir jāparedz ārkārtas rīcības plāns, lai izvairītos no būtiskiem satiksmes plūsmas pārtraukumiem, ja EETS nav pieejams.

    2.2.2.

    Lai novērtētu tādu transportlīdzekļu iekārtu veiktspēju, kurās izmanto Direktīvas (ES) 2019/520 3. panta 3. punktā paredzēto satelītpozicionēšanas tehnoloģiju, var izmantot EGNOS/Galileo eZvana atbilstības pārbaudes specifikācijas (2).

    (1)  Komisijas 1990. gada 30. oktobra Direktīva 90/630/EEK, ar ko tehnikas attīstībai pielāgo Padomes Direktīvu 77/649/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mehānisko transportlīdzekļu vadītāju redzamības lauku (OV L 341, 6.12.1990., 20. lpp.).

    (2)  Implementation guidelines for On-Board Unit manufacturers, test solution vendors and technical centres, by European Global Navigation Satellite Systems Agency and EC Joint Research Centre (2017. gada decembris, versija 1.0).


    III PIELIKUMS

    PAZIŅOTO STRUKTŪRU MINIMĀLIE ATBILSTĪBAS KRITĒRIJI

    1.   

    Paziņošanas vajadzībām atbilstības novērtēšanas struktūrai, struktūrai, kas ir tiesīga veikt vai uzraudzīt procedūru, kurā novērtē atbilstību specifikācijām, un savstarpējas izmantojamības komponentu piemērotību lietošanai, ir jāatbilst šā pielikuma 2.–11. punktam.

    Šai struktūrai jābūt akreditētai saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 765/2008 (1) attiecībā uz saskaņoto Eiropas standartu par atbilstības novērtēšanas prasībām struktūrām, kas veic produktu, procesu un pakalpojumu sertifikāciju.

    2.   

    Struktūra jāizveido saskaņā ar valsts tiesību aktiem, un tai jābūt juridiskai personai.

    3.   

    Šai struktūrai jābūt trešai personai, kas ir neatkarīga no organizācijas vai produkta, kam tā veic novērtējumu.

    Struktūru, kas ietilpst uzņēmumu asociācijā vai profesionālā federācijā, kura pārstāv uzņēmumus, kas iesaistīti tās novērtējamo produktu konstruēšanā, ražošanā, piegādē, uzstādīšanā, lietošanā vai tehniskajā apkopē, var uzskatīt par šādu struktūru, ja ir pierādīta tās neatkarība un interešu konflikta neesība.

    4.   

    Struktūra, tās augstākā vadība un darbinieki, kas ir atbildīgi par atbilstības novērtēšanas uzdevumiem, nav novērtējamo produktu konstruktori, ražotāji, piegādātāji, uzstādītāji, pircēji, īpašnieki, lietotāji vai apkalpotāji, ne arī to pilnvarotie pārstāvji. Tas neliedz izmantot novērtētos produktus, kas ir vajadzīgi atbilstības novērtēšanas struktūras darbībai, vai izmantot šādus produktus personīgiem mērķiem.

    Struktūra, tās augstākā vadība un darbinieki, kas ir atbildīgi par atbilstības novērtēšanas uzdevumiem, nedrīkst būt tieši saistīti ar šo produktu izstrādi, ražošanu vai konstruēšanu, tirdzniecību, uzstādīšanu, lietošanu vai apkalpošanu, kā arī nedrīkst pārstāvēt šajās darbībās iesaistītās personas. Viņi nedrīkst iesaistīties darbībās, kas var būt pretrunā viņu lēmumu neatkarībai vai godīgumam attiecībā uz atbilstības novērtēšanas darbībām, kurām viņi ir paziņotā struktūra. Tas īpaši jāņem vērā attiecībā uz konsultatīvajiem pakalpojumiem.

    Atbilstības novērtēšanas struktūrām jānodrošina, ka to filiāļu vai apakšuzņēmēju darbības neietekmē to veikto atbilstības novērtēšanas darbību konfidencialitāti, objektivitāti vai taisnīgumu.

    5.   

    Atbilstības novērtēšanas struktūrām un tās darbiniekiem atbilstības novērtēšanas darbības jāveic ar visaugstāko profesionālo godprātību un vajadzīgo tehnisko kompetenci konkrētajā jomā. Tiem jābūt brīviem no jebkāda, jo īpaši finansiāla, spiediena un pamudinājumiem, kas varētu ietekmēt to lēmumus vai veikto atbilstības novērtēšanas darbību rezultātus, jo īpaši attiecībā uz personām vai personu grupām, kuras ir ieinteresētas šo darbību rezultātos.

    6.   

    Struktūrai jābūt spējīgai veikt visus atbilstības novērtēšanas uzdevumus, kuri tai noteikti saskaņā ar Direktīvu (ES) 2019/520 un attiecīgajiem īstenošanas aktiem un ar kuriem saistībā tā ir paziņota, neatkarīgi no tā, vai šos uzdevumus veic pati atbilstības novērtēšanas struktūra, vai tie tiek veikti tās vārdā un uz tās atbildību.

    Atbilstības novērtēšanas struktūras rīcībā vienmēr un visām atbilstības novērtēšanas procedūrām un ražojumu veidiem vai kategorijām, saistībā ar ko tā ir paziņota, jābūt:

    a)

    darbiniekiem ar tehniskām zināšanām un atbilstības novērtēšanas uzdevumu veikšanai pietiekamu un piemērotu pieredzi;

    b)

    to procedūru aprakstiem, kas reglamentē to, kā veic atbilstības novērtēšanu, nodrošinot šo procedūru pārredzamību un reproducējamību. Tai jābūt pienācīgai politikai un procedūrām, ar ko uzdevumi, kurus struktūra veic kā paziņotā struktūra, ir nodalīti no pārējās darbības; kā arī

    c)

    tādām darbību procedūrām, kurās ņem vērā uzņēmuma lielumu, nozari, kurā tas darbojas, struktūru, attiecīgās tehnoloģijas sarežģītības pakāpi un to, vai attiecīgajos uzņēmumos ir masveida vai sērijveida ražošana.

    Tā ir spējīga pienācīgi veikt tehniskos un administratīvos uzdevumus saistībā ar atbilstības novērtēšanas darbībām, un tai ir piekļuve visam nepieciešamajam aprīkojumam vai iekārtām.

    7.   

    Darbiniekiem, kuri atbild par atbilstības novērtēšanas darbībām, ir:

    a)

    pienācīga tehniskā un profesionālā apmācība, kas aptver visu atbilstības novērtēšanas darbību jomu, par kuru atbilstības novērtēšanas struktūra ir tikusi paziņota;

    b)

    pietiekamas zināšanas par prasībām attiecībā uz veicamo novērtēšanu un pietiekams pilnvarojums veikt šo novērtēšanu;

    c)

    pietiekamas zināšanas un izpratne par pamatprasībām, piemērojamajiem standartiem un attiecīgajiem noteikumiem ES saskaņošanas tiesību aktos un to īstenošanas regulās; kā arī

    d)

    spēja sagatavot sertifikātus, dokumentāciju un ziņojumus, kas pierāda, ka novērtēšana ir veikta.

    8.   

    Ir jāgarantē atbilstības novērtēšanas struktūru, to augstākā līmeņa vadības un darbinieku, kas veic novērtēšanu, objektivitāte.

    Atalgojums, ko saņem augstākā līmeņa vadība un darbinieki, kas veic novērtēšanu, nav atkarīgs no veikto novērtējumu skaita vai to rezultātiem.

    9.   

    Atbilstības novērtēšanas struktūrai jāapdrošina civiltiesiskā atbildība, ja vien atbildību neuzņemas valsts saskaņā ar valsts tiesību aktiem vai ja dalībvalsts pati nav tieši atbildīga par atbilstības novērtēšanu.

    10.   

    Atbilstības novērtēšanas struktūras darbiniekiem ir jāglabā dienesta noslēpums attiecībā uz visu informāciju, kas iegūta, pildot uzdevumus saskaņā ar Direktīvu (ES) 2019/520 un attiecīgajiem īstenošanas aktiem vai valsts tiesību aktiem, ar kuriem tos īsteno. Tomēr šī prasība neattiecas uz tās dalībvalsts kompetentajām iestādēm, kurā tās darbības tiek veiktas. Ir jāaizsargā īpašumtiesības.

    11.   

    Atbilstības novērtēšanas struktūrām jānodrošina, ka darbinieki, kas veic atbilstības novērtēšanu, ir informēti par attiecīgajām standartizācijas darbībām un saskaņā ar attiecīgajiem ES tiesību aktiem izveidotās paziņoto struktūru koordinācijas grupas darbībām, vai pašām jāpiedalās šo darbību veikšanā un jāpiemēro kā pamatnostādnes šīs darba grupas administratīvos lēmumus un sagatavotos dokumentus.


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija Regula (EK) Nr. 765/2008, ar ko nosaka akreditācijas un tirgus uzraudzības prasības attiecībā uz produktu tirdzniecību un atceļ Regulu (EEK) Nr. 339/93 (OV L 218, 13.8.2008., 30. lpp.).


    Top