Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1901

    Komisijas Regula (ES) 2019/1901 (2019. gada 7. novembris), ar ko attiecībā uz citrinīna maksimāli pieļaujamo koncentrāciju uztura bagātinātājos, kuru pamatā ir ar sarkano raugu Monascus purpureus fermentēti rīsi, groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006 (Dokuments attiecas uz EEZ)

    OV L 293, 14.11.2019, p. 2–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; Iesaist. atcelta ar 32023R0915

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1901/oj

    14.11.2019   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 293/2


    KOMISIJAS REGULA (ES) 2019/1901

    (2019. gada 7. novembris),

    ar ko attiecībā uz citrinīna maksimāli pieļaujamo koncentrāciju uztura bagātinātājos, kuru pamatā ir ar sarkano raugu Monascus purpureus fermentēti rīsi, groza Regulu (EK) Nr. 1881/2006

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 1993. gada 8. februāra Regulu (EEK) Nr. 315/93, ar ko nosaka Kopienas procedūras attiecībā uz piesārņotājiem pārtikā (1), un jo īpaši tās 2. panta 3. punktu,

    tā kā:

    (1)

    Komisijas Regula (EK) Nr. 1881/2006 (2) nosaka citrinīna maksimāli pieļaujamo koncentrāciju uztura bagātinātājos, kuru pamatā ir ar sarkano raugu Monascus purpureus fermentēti rīsi.

    (2)

    Pēc Komisijas lūguma sniegt zinātnisku atzinumu par riskiem, ko veselībai rada citrinīna klātbūtne pārtikā un barībā, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (“Iestāde”) Zinātnes ekspertu grupa pārtikas aprites kontaminantu jautājumos 2012. gada 2. martā pieņēma atzinumu par riskiem sabiedrības un dzīvnieku veselībai saistībā ar citrinīna klātbūtni pārtikā un barībā (3). Zinātnes ekspertu grupa kontaminantu jautājumos secināja, ka, pamatojoties uz pieejamajiem datiem, nevar izslēgt bažas par citrinīna genotoksiskumu un kancerogēniskumu, ja to lieto daudzumā, kas nerada bažas par nefrotoksiskumu.

    (3)

    Dati, kas pieejami par citrinīna klātbūtni atsevišķos ar sarkano raugu fermentētu rīsu preparātos, liecina, ka citrinīna līmenis šajos preparātos ir augsts. Tāpēc ar Regulu (EK) Nr. 1881/2006 tika noteikta citrinīna maksimāli pieļaujamā koncentrācija ar sarkano raugu fermentētu rīsu preparātos. Ņemot vērā zināšanu trūkumu attiecībā uz citrinīna klātbūtni ar sarkano raugu fermentētu rīsu preparātos un citos pārtikas produktos un atlikušās neskaidrības par tā kancerogēniskumu un genotoksiskumu, tika uzskatīts, ka maksimāli pieļaujamo koncentrāciju ir lietderīgi pārskatīt.

    (4)

    2015. gadā Iestāde publicēja uzaicinājumu pieteikties uz pārtikas paraugos sastopamā citrinīna koncentrācijas izpēti, īpašu uzmanību pievēršot graudiem un produktiem uz graudu bāzes no dažādiem Eiropas ģeogrāfiskajiem reģioniem. Ziņojums “Occurrence of citrinin in food” (“Citrinīna sastopamība pārtikā”) (4), kurā sniegts pārskats par šo pētījumu rezultātiem, tika publicēts 2017. gadā. Tika iegūti reprezentatīvi dati par citrinīna sastopamību pārtikā Eiropā, galvenokārt labībā un graudaugu produktos, kā arī uztura bagātinātājos, kuru pamatā ir rīsi, kas fermentēti ar sarkano raugu.

    (5)

    Jaunie dati par citrinīna sastopamību liecina, ka nav vajadzības iedibināt citrinīna maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikā, kas nav ar sarkano raugu fermentētus rīsus saturoši uztura bagātinātāji. Tomēr attiecībā uz citrinīnu uztura bagātinātājos, kas satur sarkano raugu Monascus purpureus, iegūtie reprezentatīvie sastopamības dati pierāda, ka maksimāli pieļaujamā koncentrācija būtu jāsamazina. Par citrinīnu nav jaunu datu par toksiskumu, kuru dēļ būtu jāatjaunina Iestādes novērtējums par riskiem, kas sabiedrības veselībai izriet no citrīna. Līdz ar to neskaidrības par citrinīna genotoksiskumu un kancerogēniskumu saglabājas. Tāpēc sabiedrības veselības aizsardzībai ir nepieciešams, lai citrinīna līmenis pārtikā būtu tik zems, cik praktiski to iespējams sasniegt. Tas ir īpaši svarīgi attiecībā uz uztura bagātinātājiem, kuru pamatā ir rīsi, kas fermentēti ar sarkano raugu, jo dati liecina, ka dažos šo produktu paraugos var konstatēt ļoti augstu citrinīna līmeni, kas šo produktu patērētājiem rada augstu eksponētību citrinīnam. Vienlaikus no pieejamajiem datiem izriet, ka, piemērojot labu ražošanas procesu, var panākt zemu citrinīna līmeni uztura bagātinātājos, kuru pamatā ir ar sarkano raugu Monascus purpureus fermentēti rīsi. Ņemot vērā atlikušās neskaidrības par citrinīna toksiskumu un iespējamību ar labu ražošanas praksi panākt zemu citrinīna līmeni, ir lietderīgi citrinīna maksimāli pieļaujamo koncentrāciju uztura bagātinātājos, kuru pamatā ir rīsi, kas fermentēti ar sarkano raugu Monascus purpureus, pazemināt, lai nodrošinātu augstu cilvēka veselības aizsardzības līmeni.

    (6)

    Būtu jāparedz pietiekams laikposms, lai dalībvalstis un pārtikas apritē iesaistītie tirgus dalībnieki varētu pielāgoties jaunajām prasībām, kas noteiktas šajā regulā. Tādēļ Regula (EK) Nr. 1881/2006 būtu attiecīgi jāgroza.

    (7)

    Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

    2. pants

    Tādi uztura bagātinātāji, kuru pamatā ir ar sarkano raugu Monascus purpureus fermentēti rīsi, kas likumīgi laisti tirgū pirms šīs regulas stāšanās spēkā, var palikt tirgū līdz minimālā derīguma termiņa vai izlietošanas termiņa beigām.

    3. pants

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2020. gada 1. aprīļa.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2019. gada 7. novembrī

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētājs

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  OV L 37, 13.2.1993., 1. lpp.

    (2)  Komisijas 2006. gada 19. decembra Regula (EK) Nr. 1881/2006, ar ko nosaka konkrētu piesārņotāju maksimāli pieļaujamo koncentrāciju pārtikas produktos (OV L 364, 20.12.2006., 5. lpp.).

    (3)  EFSA Ekspertu grupa pārtikas aprites kontaminantu jautājumos (CONTAM). Scientific Opinion on the risks for public and animal health related to the presence of citrinin in food and feed. EFSA Journal 2012; 10(3):2605. (82 lpp.) Pieejams tiešsaistē: www.efsa.europa.eu/efsajournal.

    (4)  López P, de Nijs M, Spanjer M, Pietri A, Bertuzzi T, Starski A, Postupolski J, Castellari M and Hortós M, 2017. Generation of occurrence data on citrinin in food. EFSA supporting publication 2017:EN-1177. 47 lpp.


    PIELIKUMS

    Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikumu groza šādi:

    1)

    Regulas (EK) Nr. 1881/2006 pielikuma 2. iedaļā 2.8.1. ierakstu aizstāj ar šādu:

    “Pārtikas produkti (1)

    Maksimāli pieļaujamā koncentrācija (µg/kg)

    2.8.

    Citrinīns

     

    2.8.1.

    Uztura bagātinātāji, kuru pamatā ir ar sarkano raugu Monascus purpureus fermentēti rīsi

    100”;

    2)

    zemsvītras piezīmi “(*) Maksimāli pieļaujamā koncentrācija ir jāpārskata līdz 2016. gada 1. janvārim, ņemot vērā informāciju par eksponētību citrinīnam no citiem pārtikas produktiem un atjauninātu informāciju par citrinīna toksicitāti, it īpaši attiecībā uz kancerogenitāti un genotoksicitāti.” svītro.


    Top