Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0449

    Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 449/2012 ( 2012. gada 21. marts ), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1060/2009 attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par informāciju kredītreitingu aģentūru reģistrēšanai un sertificēšanai Dokuments attiecas uz EEZ

    OV L 140, 30.5.2012, p. 32–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2012/449/oj

    30.5.2012   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 140/32


    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) Nr. 449/2012

    (2012. gada 21. marts),

    ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1060/2009 attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par informāciju kredītreitingu aģentūru reģistrēšanai un sertificēšanai

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 16. septembra Regulu (EK) Nr. 1060/2009 par kredītreitingu aģentūrām (1) un jo īpaši tās 21. panta 4. punkta a) un b) apakšpunktu,

    tā kā:

    (1)

    Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1060/2009 vispārīgiem mērķiem, jo īpaši attiecībā uz ieguldījumu Savienībā kredītreitingu kvalitātes, finanšu stabilitātes un patērētāju un ieguldītāju aizsardzības palielināšanā, šai regulai būtu jānodrošina, ka informācija, kas jāsniedz Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei (EVTI) reģistrācijas un sertifikācijas procesa ietvaros, tiek sniegta saskaņā ar vienotiem noteikumiem, lai EVTI varētu pieņemt informētu lēmumu par kredītreitingu aģentūras reģistrāciju vai sertifikāciju.

    (2)

    Sagaidāms, ka ar papildinformācijas sniegšanu saistītās iespējamās reģistrācijas papildu īstermiņa izmaksas vairāk nekā atmaksāsies, ņemot vērā attiecīgos ilgtermiņa ieguvumus attiecībā uz ieguldītāju aizsardzību un finanšu stabilitāti.

    (3)

    Šajā regulā būtu jānosaka informācija, kura EVTI jāsaņem no kredītreitingu aģentūras kā daļa no reģistrācijas pieteikuma. Noteiktas informācijas prasības šajā regulā, iespējams, var nebūt piemērojamas jaundibinātām kredītreitingu aģentūrām, jo tās var būt iesniegušas pieteikumu, lai saņemtu atbrīvojumu, tām var nebūt iepriekšējas kredītreitingu aģentūras darbības pieredzes, vai ari citu iemeslu dēļ. Šī regula nedrīkstētu radīt šķēršļus jaundibinātu kredītreitingu aģentūru ienākšanai tirgū. Tomēr pieteikuma iesniedzējam būtu jāsniedz precīzs paskaidrojums, kāpēc pieteikumā netiek sniegta kāda konkrēta prasītā informācija.

    (4)

    Jebkura informācija, kas tiek sniegta EVTI, būtu jādara pieejama uz pastāvīga informācijas nesēja, kas ļauj to saglabāt turpmākai izmantošanai. Lai atvieglotu kredītreitingu aģentūras iesniegtās informācijas identificēšanu, visiem dokumentiem būtu jābūt identificētiem ar atsauces numuru.

    (5)

    Lai EVTI varētu novērtēt, vai kredītreitingu aģentūras neatkarību nevar ietekmēt kādi interešu konflikti, kas saistīti ar kredītreitingu aģentūras īpašnieku darbībām un uzņēmējdarbības interesēm, attiecībā uz kredītreitingu aģentūru būtu jānosaka prasība sniegt informāciju par tās īpašnieku darbībām un tās mātesuzņēmuma īpašuma tiesībām.

    (6)

    Kredītreitingu aģentūrai būtu jāsniedz informācija par tās vadības struktūru sastāvu, darbību un neatkarību, lai EVTI varētu novērtēt, vai korporatīvās pārvaldības struktūra nodrošina kredītreitingu aģentūras neatkarību un interešu konfliktu novēršanu.

    (7)

    Lai EVTI varētu novērtēt augstākās vadības reputāciju, kā arī pieredzi un prasmes, kredītreitingu aģentūrai būtu jāiesniedz dzīvesgājuma apraksts, nesena informācija no sodāmības reģistra un pašdeklarācija par tās augstākās vadības reputāciju.

    (8)

    Lai būtu iespējams novērtēt, kā tiek novērsti vai risināti un publiskoti interešu konflikti, kredītreitingu aģentūrai būtu jāiesniedz EVTI atjaunināts saraksts ar esošiem un iespējamiem interešu konfliktiem, norādot vismaz tos konfliktus, kas rodas, veicot papildpakalpojumus, izmantojot ārpakalpojumus kredītreitinga darbībām un sadarbojoties ar trešajām personām. Apzinot interešu konfliktus šādam sarakstam, kredītreitingu aģentūrai būtu jāņem vērā interešu konflikti, kas varētu rasties saistībā ar struktūrām, kas pieder pie tās pašas uzņēmumu grupas, pie kuras pieder attiecīgā kredītreitingu aģentūra. Tāpēc būtu jāņem vērā grupas iekšējie noteikumi, kas attiecas uz pienākumu sadalījumu un papildpakalpojumu sniegšanu, ko veic dažādas struktūras attiecīgās uzņēmumu grupas ietvaros.

    (9)

    Lai gan kredītreitingu aģentūras filiāles, kas darbojas Savienībā, nav juridiskas personas, šādām aģentūrām būtu jāsniedz atsevišķa informācija attiecībā uz savām filiālēm, lai EVTI varētu skaidri identificēt filiāles pozīciju organizatoriskajā struktūrā, novērtēt filiāļu augstākās vadības sagatavotību un piemērotību un to, vai piemērotie kontroles mehānismi, atbilstības nodrošināšana un citas funkcijas ir uzskatāmas par pietiekami spēcīgām, lai konstatētu, novērtētu un novērstu filiāles riskus atbilstīgā veidā.

    (10)

    Pieprasītajai informācijai par iespējamajiem interešu konfliktiem saistībā ar papildpakalpojumu veikšanu būtu jāattiecas uz visu veidu uzņēmējdarbību, ko veic kredītreitingu aģentūra un kas nav daļa no kredītreitinga darbībām.

    (11)

    Lai EVTI varētu novērtēt, vai trešās valsts tiesiskais regulējums attiecībā uz kredītreitingu aģentūrām var tikt uzskatīts par “tikpat stingru kā” spēkā esošais Savienības režīms, kredītreitingu aģentūrai, kas plāno apstiprināt attiecīgās trešās valsts noteiktos kredītreitingus, būtu jāsniedz EVTI sīka informācija par trešās valsts tiesisko regulējumu un to, kā tas salīdzināms ar Savienībā spēkā esošo režīmu. Ja šāda informācija EVTI jau ir pieejama no citiem pieteikumiem apstiprinājuma saņemšanai un EVTI uzskata, ka trešā valsts tiesisko regulējumu var uzskatīt par tikpat stingru kā Eiropas Savienībā spēkā esošo režīmu, pieteikuma iesniedzēju kredītreitingu aģentūru vajadzētu atbrīvot no informācijas sniegšanas pienākuma. Jebkurā gadījumā kredītreitingu aģentūrām, kuras iesniedz pieteikumu, jāpierāda, ka trešās valsts kredītreitingu aģentūras darbību veikšana, kuras rezultātā tiek noteikts apstiprināmais kredītreitings, atbilst trešajā valstī spēkā esošā režīma prasībām un ka pastāv procedūras, lai uzraudzītu trešās valsts kredītreitingu aģentūras veiktās kredītreitinga darbības.

    (12)

    Šajā regulā būtu jāizklāsta informācija, kas kredītreitingu aģentūrai jāsniedz sertifikācijas pieteikumā un saistībā ar vajadzību novērtēt tās sistēmisko nozīmīgumu finanšu stabilitātei vai finanšu tirgu integritātei, kas minēta Regulas (EK) Nr. 1060/2009 5. pantā. Kredītreitingu aģentūras un tās kredītreitinga darbību sistēmiskā nozīme saistībā ar vienas vai vairāku dalībvalstu stabilitāti šajā regulā būtu jāizsaka, norādot tās kredītreitingu darbību apjomu un tās kredītreitingu lietotāju savstarpējo saistību Eiropas Savienībā.

    (13)

    Šī regula ir balstīta uz regulatīvo tehnisko standartu projektu, ko EVTI iesniegusi Komisijai saskaņā ar procedūru, kas noteikta Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1095/2010 (2) 10. pantā.

    (14)

    EVTI ir rīkojusi sabiedriskas apspriešanas par regulatīvo tehnisko standartu projektu, uz kuriem pamatojas šī regula, analizējusi iespējamās saistītās izmaksas un ieguvumus un lūgusi atzinumu no Vērtspapīru un tirgu ieinteresēto personu grupas, kas izveidota saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1095/2010 37. pantu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1.   NODAĻA

    PRIEKŠMETS

    1. pants

    Priekšmets

    Šajā regulā ir paredzēti noteikumi, kas nosaka informāciju, kura kredītreitingu aģentūrām jāsniedz EVTI, iesniedzot pieteikumu:

    a)

    reģistrācijai, kā norādīts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 II pielikumā; vai

    b)

    sertifikācijai un novērtējumam, kāda ir tās sistēmiskā nozīme saistībā ar finanšu stabilitāti un finanšu tirgu integritāti, kā minēts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 5. pantā.

    2.   NODAĻA

    REĢISTRĀCIJA

    1.   IEDAĻA

    Vispārīga informācija

    2. pants

    Pieteikuma formāts

    1.   Reģistrācijas pieteikumu iesniedz informācijas nesējā, kurā tiek glabāta informācija tā, lai tā būtu pieejama turpmākai atsaucei, un kurš ļauj neizmainītā veidā pavairot uzglabāto informāciju.

    2.   Kredītreitingu aģentūra piešķir unikālu atsauces numuru katram dokumentam, ko tā iesniedz. Tas nodrošina, ka tās iesniegtajā informācijā ir skaidri norādīts, uz kurām konkrētajām šīs regulas prasībām tā attiecas un kurā dokumentā šī informācija ir sniegta. Kredītreitingu aģentūra iesniedz I pielikumā ietvertās tabulas kā daļu no sava pieteikuma, lai skaidri identificētu dokumentu, kurā ir sniegta saskaņā ar šo regulu prasītā informācija.

    3.   Ja kāda šīs regulas prasība nav piemērojama kredītreitingu aģentūras pieteikumam, tā paziņo to tabulā, kas ietverta I pielikumā, un sniedz paskaidrojumu.

    4.   Ja pieteikumu reģistrācijai iesniedz kredītreitingu aģentūru grupa, tad pieteikumā skaidri jāidentificē katra kredītreitingu aģentūra, uz kuru informācija attiecas. Ja viena un tā pati informācija attiecas uz vairāk nekā vienu kredītreitingu aģentūru, kas ietilpst kredītreitingu aģentūru grupā, tad, aizpildot I pielikuma tabulu, kopīgai informācijai norāda vienu un to pašu atsauces numuru.

    3. pants

    Apliecinājums par pieteikuma precizitāti un pilnīgumu

    Jebkurai informācijai, ko iesniedz EVTI reģistrācijas vai sertifikācijas procesa laikā, pievieno vēstuli, kuru parakstījis kredītreitingu aģentūras augstākās vadības loceklis vai augstākās vadības pilnvarots pārstāvis un kurā apliecināts, ka, cik tām zināms, iesniegtā informācija ir pareiza un pilnīga tās iesniegšanas datumā.

    4. pants

    Darbinieku skaits

    Jebkādu informāciju par darbinieku skaitu sniedz pilnslodzes ekvivalentos, ko aprēķina, kopējo nostrādāto stundu skaitu dalot ar maksimālo darba gada laikā atlīdzināmo stundu skaitu saskaņā ar attiecīgās valsts tiesību aktiem.

    5. pants

    Kredītreitingu klase

    Norādot jebkādu informāciju par kredītreitingu klasi, izmanto šādas reitingu klases:

    a)

    valsts un publiskā sektora finanšu reitingi;

    b)

    strukturēto finanšu reitingi;

    c)

    korporatīvie reitingi:

    i)

    finanšu iestādes, tostarp kredītiestādes un ieguldījumu sabiedrības;

    ii)

    apdrošināšanas sabiedrības;

    iii)

    korporatīvie emitenti, ko neuzskata par finanšu iestādēm vai apdrošināšanas sabiedrībām.

    6. pants

    Politika un procedūras

    1.   Politika un procedūras, kas norādītas pieteikumā, ietver vai tām pievieno:

    a)

    norādi par to, kas ir atbildīgs par politiku un procedūru apstiprināšanu un uzturēšanu;

    b)

    aprakstu, kā tiks nodrošināta un uzraudzīta atbilstība politikai un procedūrām un kas atbild par to;

    c)

    aprakstu par pasākumiem, kas tiek veikti gadījumā, ja tiek pārkāpta iekšējā politika;

    d)

    norādi par kārtību, kādā ziņot EVTI būtisku politikas vai procedūras pārkāpumu gadījumā, kā rezultātā var tikt pārkāpti sākotnējās reģistrācijas vai sertifikācijas nosacījumi.

    2.   Kredītreitingu aģentūra var pildīt pienākumu sniegt informāciju par savu politiku un procedūrām saskaņā ar šo regulu, iesniedzot attiecīgās politikas un procedūru dokumentu kopijas.

    7. pants

    Kredītreitingu identifikācija, juridiskais statuss un klase

    Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI:

    a)

    šīs regulas II pielikumā noteikto informāciju;

    b)

    izrakstu no attiecīgā komercreģistra vai tiesas reģistra vai cita veida pierādījumu par reģistrācijas vietu un kredītreitingu aģentūras darbības jomu pieteikuma iesniegšanas dienā.

    2.   IEDAĻA

    Īpašumtiesību struktūra

    8. pants

    Kredītreitingu aģentūras īpašnieki un mātesuzņēmums

    1.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI:

    a)

    sarakstu ar visām personām, kuru turējumā tieši vai netieši ir 5 % vai vairāk no kredītreitingu aģentūras kapitāla vai balsstiesībām, vai kurām ar kapitāla vai balsstiesību starpniecību ir iespēja būtiski ietekmēt attiecīgās kredītreitingu aģentūras vadību;

    b)

    informāciju, kas izklāstīta III pielikuma 1. un 2. punktā, attiecībā uz katru šādu personu.

    2.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI arī šādu informāciju:

    a)

    sarakstu ar visiem uzņēmumiem, kuros kādas 1. punktā minētās personas turējumā ir 5 % vai vairāk kapitāla vai balsstiesību vai uz kura vadību šai personai ir būtiska ietekme;

    b)

    savas uzņēmējdarbības identifikāciju, kā minēts III pielikuma 3. punktā.

    3.   Ja kredītreitingu aģentūrai ir mātesuzņēmums, tā:

    a)

    norāda valsti, kurā ir darbojas mātesuzņēmums;

    b)

    norāda, vai mātesuzņēmums ir apstiprināts vai reģistrēts un vai tam tiek piemērota uzraudzība.

    9. pants

    Īpašumtiesību struktūrshēma

    Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI shēmu, kurā parādītas īpašumtiesību saiknes starp jebkuru mātesuzņēmumu, meitasuzņēmumiem un citām saistītām struktūrām, kas darbojas Savienībā, un to filiālēm. Shēmā redzamie uzņēmumi jāidentificē, norādot pilnu nosaukumu, juridisko statusu, juridisko adresi un galvenā biroja adresi.

    3.   IEDAĻA

    Organizatoriskā struktūra un korporatīvā pārvaldība

    10. pants

    Organizatoriskā struktūrshēma

    Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI organizatorisko struktūrshēmu, kurā sīki attēlota tās organizatoriskā struktūra un skaidri norādītas nozīmīgākās funkcijas un to personu identitāte, kuras atbildīgas par katru nozīmīgo funkciju. Nozīmīgas funkcijas ietver vismaz augstāko vadību, personas, kas vada filiāļu darbu, un galvenos kredītreitingu analītiķus. Ja kredītreitingu aģentūra veic papildpakalpojumus, tad organizatoriskajā struktūrshēmā detalizēti norāda arī tās organizatorisko struktūru attiecībā uz šādiem pakalpojumiem.

    11. pants

    Organizatoriskā struktūra

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI informāciju par savu darbības politiku un procedūrām attiecībā uz tās atbilstības nodrošināšanas funkciju, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 5. punktā, pārskatīšanas funkciju, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 9. punktā, kā arī informāciju par savu darbības politiku un procedūrām, kas pieņemtas, lai panāktu atbilstību Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 4. un 10. punktā izklāstītajām prasībām.

    Informācijā, kas sniegta saskaņā ar šo pantu, iekļauj informāciju, kas paredzēta IV pielikuma 1., 3. un 4. punktā.

    2.   Ja 1. punktā minētā politika un procedūras tiek īstenoti uzņēmumu grupas līmenī, kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI arī informāciju, kas paredzēta IV pielikuma 2. punktā.

    3.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI arī X pielikumā noteikto informāciju.

    12. pants

    Korporatīvā pārvaldība

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI informāciju par tās iekšējās korporatīvās pārvaldības politiku un par procedūrām un darbības uzdevumiem, kas reglamentē tās augstākās vadības (tostarp administratīvās vai uzraudzības padomes, tās neatkarīgo locekļu un, ja tādas ir izveidotas, komiteju) darbību.

    2.   Ja kredītreitingu aģentūra ievēro kādu atzītu korporatīvās pārvaldības rīcības kodeksu, tā norāda šo kodeksu un sniedz paskaidrojumu par jebkuru situāciju, kādā tā nerīkojas saskaņā ar šo kodeksu.

    3.   Kredītreitingu aģentūra sniedz V pielikuma 1. un 2. punktā noteikto informāciju par tās administratīvās vai uzraudzības padomes locekļiem.

    4.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI V pielikuma 3. punktā minēto dokumentu kopijas.

    4.   IEDAĻA

    Finanšu līdzekļi kredītreitinga darbību veikšanai

    13. pants

    Finanšu pārskati

    1.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI ar savu gada finanšu pārskatu kopijas, tostarp attiecīgos gadījumos atsevišķu un konsolidēto finanšu pārskatu kopijas par iepriekšējiem trīs finanšu gadiem pirms pieteikumu iesniegšanas, ja šādi dokumenti ir pieejami. Ja uz kredītreitingu aģentūras finanšu pārskatiem attiecas obligātā revīzija Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 17. maija Direktīvas 2006/43/EK, ar ko paredz gada pārskatu un konsolidēto pārskatu obligātās revīzijas (3), 2. panta 1. punkta nozīmē, tad finanšu pārskatos iekļauj revīzijas ziņojumu par gada un konsolidēto finanšu pārskatu.

    2.   Ja 1. punktā minētie finanšu pārskati nav pieejami par prasīto laikposmu, tad kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI starpperioda finanšu pārskatu.

    3.   Ja kredītreitingu aģentūra ir meitas uzņēmumu grupas meitasuzņēmums, tā iesniedz mātesuzņēmuma gada finanšu pārskatus par iepriekšējiem trīs finanšu gadiem pirms pieteikumu iesniegšanas dienas.

    4.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI aprakstu par pasākumiem, kurus tā ir pieņēmusi, lai nodrošinātu pareizu grāmatvedības procedūru.

    5.   IEDAĻA

    Personāla komplektēšana un atalgojums

    14. pants

    Personāla komplektēšanas politika un procedūras

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI informāciju par šādu politiku un procedūrām:

    a)

    ziņošanu atbilstības nodrošināšanas inspektoram par situācijām, kad viena no Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 1. punktā minētajām personām uzskata, ka jebkura cita šāda persona ir iesaistīta darbībā, ko viņš vai viņa uzskata par nelikumīgu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 5. punkta noteikumiem;

    b)

    galveno reitingu analītiķu, reitingu analītiķu un personu, kas apstiprina kredītreitingu, rotāciju;

    c)

    reitingu analītiķu, personu, kas apstiprina kredītreitingus, augstākās vadības pārstāvju un atbilstības nodrošināšanas inspektoru atalgojumu un darbības novērtēšanas praksi;

    d)

    apmācību un attīstību, kas attiecas uz reitingu noteikšanas procesu, tostarp jebkādām pārbaudēm vai cita veida oficiālu novērtējumu, kas nepieciešams, lai veiktu reitinga darbības.

    2.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI arī:

    a)

    to pasākumu aprakstu, kas veikti, lai mazinātu risku par pārlieku paļaušanos uz atsevišķiem darbiniekiem;

    b)

    katrai kredītreitingu klasei – informāciju par personāla, kas atbild par metodoloģijas un modeļu izstrādi un pārskatīšanu, skaitlisko lielumu un pieredzi;

    c)

    jebkura tāda kredītreitingu aģentūras darbinieka vārdu, uzvārdu un ieņemamo amatu, kam ir saistības – atsevišķi vai kredītreitingu aģentūras vārdā – attiecībā pret jebkuru citu struktūru kredītreitingu aģentūru grupas ietvaros;

    d)

    vidējās fiksētās un mainīgās atlīdzības kredītreitingu analītiķiem, galvenajiem analītiķiem un atbilstības nodrošināšanas inspektoriem katrā no iepriekšējiem trim finanšu gadiem.

    3.   Kredītreitingu aģentūra sniedz aprakstu par pasākumiem, kas tiek veikti, lai nodrošinātu, ka tā, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 6. punktā, tiek informēta, ja reitingu analītiķis beidz savas darba attiecības un pāriet strādāt pie vērtējamās struktūras. Kredītreitingu aģentūra sniedz aprakstu par pasākumiem, kas tiek veikti, lai nodrošinātu, ka Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 1. punktā minētās personas ir informētas par noteikto aizliegumu, kas izklāstīts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 7. punktā.

    15. pants

    Sagatavotība un piemērotība

    1.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI dzīvesgājuma aprakstu, norādot nodarbinātības vēsturi un attiecīgos datumus, ieņemamo amatu un funkciju aprakstu, par katru no šīm amatiem:

    a)

    augstākā līmeņa vadības locekļiem;

    b)

    filiāļu vadīšanai ieceltajām personām;

    c)

    darbiniekiem, kas atbild par iekšējo revīziju, iekšējo kontroli, atbilstības nodrošināšanas funkciju, riska novērtēšanu un pārskatīšanas funkciju.

    2.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI šādu informāciju attiecībā uz katru tās augstākā līmeņa vadības locekli:

    a)

    nesenu izrakstu no attiecīgās personas izcelsmes valsts sodāmības reģistra, ja vien attiecīgās valsts iestādes izdod šādu dokumentu;

    b)

    pašdeklarāciju par reputāciju, kurā ietver vismaz VI pielikumā iekļautos paziņojumus un kuru parakstījusi attiecīgā persona.

    6.   IEDAĻA

    Kredītreitingu noteikšana un pārskatīšana

    16. pants

    Kredītreitingu metodoloģijas izstrāde, apstiprināšana un publiskošana

    1.   Kredītreitingu aģentūra par katru kredītreitinga klasi iesniedz EVTI sīki izstrādātu aprakstu par galvenajiem modeļiem un metodoloģiju, ko izmanto kredītreitingu noteikšanai.

    2.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI šādu informāciju par tās politiku un procedūrām:

    a)

    informāciju par reitingu metodoloģijas izstrādi, apstiprināšanu un pārskatīšanu, iekļaujot vismaz VII pielikuma 1. punktā norādīto informāciju;

    b)

    informāciju par to, kā tiek publiskota kredītreitingu metodoloģija un to modeļu un galveno pieņēmumu apraksti, kurus tā izmanto savās kredītreitinga darbībās, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma E iedaļas I daļas 5. punktā.

    17. pants

    Kredītreitingu noteikšana

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI šādu informāciju:

    a)

    reitingu nomenklatūras, ko izmanto katrai kredītreitingu klasei;

    b)

    visu kredītreitingu noteikšanas darbību un statusu definīcijas, ko izmanto kredītreitingu aģentūra;

    c)

    dati par to politiku un procedūrām attiecībā uz kredītreitingu noteikšanu, ietverot vismaz informāciju, kas norādīta VII pielikuma 2. punktā;

    d)

    visu reitinga komiteju mandāti;

    e)

    apraksts par pasākumiem, kas veikti reitinga lēmumu publiskošanai, tostarp vismaz informāciju, kas norādīta VII pielikuma 3. punktā;

    f)

    aprakstu par procedūrām, kas nodrošina to, ka attiecībā uz visām kredītreitingu klasēm, birojiem un reģioniem tiek piemērota un īstenota saskaņota metodoloģija.

    2.   Kredītreitingu aģentūra norāda atšķirību starp to, kādu procedūru piemēro pasūtītiem un nepasūtītiem reitingiem, norādot to kā informāciju par politiku un procedūrām, kā noteikts 1. punkta c) un e) apakšpunktā.

    3.   Ja reitinga procedūru regulāri revidē neatkarīga trešā persona, kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI pēdējās revīzijas ziņojumu.

    4.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI arī šādu informāciju:

    a)

    sīkāku informāciju un kritērijus datu sniedzēju atlasei;

    b)

    informāciju par iekšējo un ārējo datu ievadīšanas reitingu modeļos uzticamību;

    c)

    informāciju par izmantotajiem datu avotiem.

    18. pants

    Kredītreitingu uzraudzība

    Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI informāciju par savu politiku un procedūrām attiecībā uz:

    a)

    reitingu uzraudzību, norādot visas atšķirības starp pasūtītiem un nepasūtītiem reitingiem un iekļaujot vismaz informāciju, kas norādīta VII pielikuma 4. punktā;

    b)

    lēmuma pārskatīt vai mainīt reitingu publiskošanu;

    c)

    makroekonomikas un finanšu tirgus apstākļu izmaiņu ietekmes uz kredītreitingiem uzraudzību, kā aprakstīts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 8. panta 5. punktā.

    7.   IEDAĻA

    Emisijas un pārskatīšanas procedūru un metodoloģiju apraksts

    19. pants

    Kredītreitingu noformējuma prasības

    Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI informāciju par šādiem jautājumiem:

    a)

    politika un procedūras, kas attiecas uz kredītreitinga informācijas atklāšanas prasībām, kuras izklāstītas šādos Regulas (EK) Nr. 1060/2009 noteikumos:

    i)

    10. panta 1., 2. un 5. pantā;

    ii)

    1. pielikuma D iedaļas I daļā;

    b)

    ja kredītreitingu aģentūra nosaka reitingus strukturētiem instrumentiem, – politika un procedūras, kas attiecas uz šādiem Regulas (EK) Nr. 1060/2009 noteikumiem:

    i)

    10. panta 3. punkts;

    ii)

    1. pielikuma B iedaļas 4. punkts;

    iii)

    1. pielikuma D iedaļas II daļa:

    c)

    paraugi tipiskiem kredītreitinga ziņojumiem vai citiem dokumentiem, kas parāda, kā kredītreitingu aģentūra panāk vai plāno panākt atbilstību šīm informācijas atklāšanas prasībām; un

    d)

    paraugi tipiskām kredītreitingu aģentūras vēstulēm noteikto katras klases kredītreitingam.

    8.   IEDAĻA

    Interešu konflikti

    20. pants

    Neatkarība un interešu konfliktu novēršana

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI informāciju par savu politiku un procedūrām attiecībā uz interešu konfliktu konstatēšanu, pārvaldību un paziņošanu atklātībai un par noteikumiem attiecībā uz reitingu analītiķiem un citām personām, kuras ir tieši iesaistītas kredītreitingu noteikšanas darbībās; šī informācija aptver vismaz VIII pielikumā izklāstītās prasības.

    2.   Kredītreitingu aģentūra apraksta procedūru, ko piemēro, lai nodrošinātu, ka attiecīgās personas ir informētas par 1. punktā minēto politiku un procedūrām. Kredītreitingu aģentūra apraksta pasākumus, kas veikti, lai nodrošinātu to, ka pārskatīšanas funkcija, kas atbildīga par metodoloģijas pārskatīšanu, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 9. punktā, ir neatkarīga no uzņēmējdarbības virzieniem, kas ir atbildīgi par kredītreitingu noteikšanas darbībām.

    3.   Kredītreitingu aģentūra apraksta ieviestās pārbaudes, tostarp pārbaudes, kas tiek veiktas ar informācijas sistēmu starpniecību, lai nodrošinātu atbilstību Regulas (EK) Nr. 1060/2009 7. panta 2. un 3. punkta prasībām attiecībā uz sarunām par maksām un noteikumiem par personām, kas iesaistītas kredītreitingu noteikšanas darbībās.

    4.   Kredītreitingu aģentūra apraksta citus pasākumus un pārbaudes, kas ieviestas, lai nodrošinātu tās reitingu analītiķu neatkarību.

    21. pants

    Interešu konfliktu uzskaite

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI aktualizētu sarakstu ar esošajiem un iespējamajiem interešu konfliktiem, kas uz to attiecas. Ja kredītreitingu aģentūra ir daļa no uzņēmumu grupas, tā pievieno sarakstu ar jebkādiem interešu konfliktiem, kas saistīti ar citām struktūrām, kas pieder pie tās uzņēmumu grupas.

    2.   Esošo un iespējamo interešu konfliktu sarakstā norāda šādus iespējamos interešu konfliktus:

    a)

    visus iespējamos interešu konfliktus ar saistītām trešajām personām;

    b)

    visus iespējamo interešu konfliktus, kas rodas, veicot papildpakalpojumus un izmantojot ārpakalpojumus kredītreitinga darbību veikšanai.

    3.   Sarakstā, kas minēts 1. punktā, sniedz paskaidrojumu, kā plānots novērst vai pārvaldīt un publiskot iespējamos interešu konfliktus.

    22. pants

    Interešu konflikti attiecībā uz papildpakalpojumiem

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI aprakstu par cilvēkresursiem un tehnikas resursiem, ko kredītreitingu aģentūra izmanto gan kredītreitinga pakalpojumiem, gan papildpakalpojumiem vai kopīgi ar uzņēmumu grupu, kurai tā pieder.

    2.   Kredītreitingu aģentūra apraksta pasākumus, kas veikti, lai novērstu, atklātu un novērstu esošos vai iespējamos interešu konfliktus starp kredītreitinga darbībām un papildpakalpojumiem.

    3.   Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI tādu iekšējo novērtējumu rezultātu kopijas, kuri veikti, lai noteiktu jebkuru esošo vai potenciālo interešu konfliktu starp kredītreitinga darbībām un papildpakalpojumiem.

    9.   IEDAĻA

    Darbību programma

    23. pants

    Informācija par darbību programmu

    Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI IX pielikumā aprakstīto ikgadējo informāciju, kas attiecas uz trīs gadu laikposmu no reģistrācijas dienas.

    10.   IEDAĻA

    Apstiprinājuma izmantošana

    24. pants

    Sagaidāmā apstiprinājuma izmantošana

    Ja kredītreitingu aģentūra plāno apstiprināt kredītreitingus, kas noteikti trešās valstīs, kā izklāstīts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 4. panta 3. punktā, tā sniedz EVTI XI pielikumā noteikto informāciju.

    11.   IEDAĻA

    Ārpakalpojumi

    25. pants

    Prasības attiecībā uz ārpakalpojumu izmantošanu

    1.   Ja kredītreitingu aģentūra uztic jebkuras būtiskas darbības funkcijas ārpakalpojumu sniedzējiem, tā sniedz EVTI šādu informāciju:

    a)

    informāciju par tās politiku attiecībā uz ārpakalpojumu izmantošanu;

    b)

    paskaidrojumu par to, kā tā plāno noteikt, pārvaldīt un pārraudzīt riskus, ko rada nozīmīgu darbības funkciju uzticēšana ārpakalpojumu sniedzējiem;

    c)

    ārpakalpojumu līguma starp kredītreitingu aģentūru un personu, kurai uzticēts veikt darbības kā ārpakalpojumu, kopiju;

    d)

    jebkura pēdējo piecu gadu laikā sastādīta iekšēja vai ārēja ziņojuma par saņemtajiem ārpakalpojumiem kopiju.

    2.   Piemērojot 1. punktu, būtiskas darbības funkcijas ietver reitingu pārskatīšanu, galvenā analītiķa darbības, reitinga izstrādes un pārskatīšanas metodoloģiju, reitinga apstiprināšanu, iekšējo kvalitātes kontroli, datu uzglabāšanu, IT sistēmas, IT atbalstu un grāmatvedību.

    3.   NODAĻA

    SERTIFIKĀCIJA

    1.   IEDAĻA

    Pieteikšanās sertifikācijai

    26. pants

    Informācija, ko iesniedz, piesakoties sertifikācijai

    1.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI šādu informāciju:

    a)

    vispārīgo informāciju, kas noteikta II pielikuma 1. līdz 10. punktā;

    b)

    8. pantā minēto informāciju par tās īpašniekiem;

    c)

    šīs regulas 10. pantā minēto organizatorisko struktūrshēmu;

    d)

    informāciju par pasākumiem, kas veikti, lai novērstu, atklātu un novērstu esošos vai iespējamos interešu konfliktus starp kredītreitinga darbībām un papildpakalpojumiem;

    e)

    13. pantā minēto informāciju par kredītreitingu aģentūras finanšu līdzekļiem.

    2.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI šādu informāciju par savu uzņēmējdarbību:

    a)

    par iepriekšējiem trim gadiem – pastāvīgo un pagaidu darbinieku skaits, ar kuriem slēgti līgumi un kuri iesaistīti kredītreitingu noteikšanas pakalpojumu un papildpakalpojumu sniegšanā;

    b)

    ja pieteikuma iesniedzējam ir filiāles, – kredītreitinga noteikšanas pakalpojumu un papildpakalpojumu sniegšanā iesaistīto darbinieku skaits katrā filiālē;

    c)

    kredītreitingu analītiķu skaits, ar kuriem pieteikuma iesniedzējs slēdzis līgumu, tostarp – ja kredītreitingu aģentūrai ir filiāle – kredītreitingu analītiķu skaits katrā filiālē;

    d)

    ja kredītreitingu aģentūra plāno izveidot jaunu filiāli, – jaunās filiāles plānoto uzņēmējdarbības veidu apraksts, tās pilns nosaukums un adrese, un tās izveidošanas termiņš;

    e)

    ja kredītreitingu aģentūra plāno sniegt jaunus papildpakalpojumus, – jauno pakalpojumu apraksts un termiņš to uzsākšanai;

    f)

    kredītreitingu aģentūras pēdējo trīs gadu ieņēmumi, kas gūti no reitinga noteikšanas pakalpojumu un papildpakalpojumu sniegšanas, norādot kā procentuālo daļu no kopējiem ieņēmumiem pa finanšu gadiem;

    g)

    ja kredītreitingu aģentūrai ir viena vai vairākas filiāles, – pēdējo trīs gadu ieņēmumi, norādot pa filiālēm kā procentuālo daļu no kopējiem ieņēmumiem pa finanšu gadiem.

    3.   Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI arī šādu informāciju par kredītreitingiem, kurus tā nosaka vai plāno noteikt:

    a)

    kredītreitingu klases;

    b)

    reitingu nomenklatūras, ko izmanto katrai kredītreitingu klasei;

    c)

    visu kredītreitingu noteikšanas darbību un statusu definīcijas, ko izmanto kredītreitingu aģentūra;

    d)

    informācija par to, vai kredītreitingu aģentūra nosaka pasūtītus vai nepasūtītus reitingus, vai arī abus;

    e)

    par katru kredītreitingu klasi – cik gadu pieredze aģentūrai ir šo reitingu noteikšanā;

    f)

    par katru kredītreitingu klasi – pašreizējā un paredzamā publiskā un privātā sektora kredītreitingu proporcionālā daļa.

    4.   Kredītreitingu aģentūra norāda, vai tai šobrīd ir ārējas kredītu novērtēšanas institūcijas (ĀKNI) statuss vienā vai vairākās dalībvalstīs vai arī tā plāno pieteikties tā saņemšanai, un, ja tā, tad norāda attiecīgo dalībvalsti.

    27. pants

    Vispārīgas prasības attiecībā uz pieteikšanos sertifikācijai

    Kredītreitingu aģentūra nodrošina, ka tās pieteikums atbilst 2. līdz 6. panta prasībām attiecībā uz pieteikuma formātu, apliecinājumu par tā pareizību, kredītreitingu klasēm, darbinieku skaitu un politiku un procedūrām, kas iesniegtas EVTI.

    2.   IEDAĻA

    Sistēmiskā nozīme

    28. pants

    Sistēmiskā nozīme

    Kredītreitingu aģentūra sniedz EVTI XII pielikumā noteikto informāciju par savu kredītreitingu un kredītreitinga darbību sistēmisko nozīmi attiecībā uz vienas vai vairāku dalībvalstu finansiālo stabilitāti un finanšu tirgu integritāti.

    4.   NODAĻA

    NOBEIGUMA NOTEIKUMI

    29. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2012. gada 21. martā

    Komisijas vārdā

    priekšsēdētājs

    José Manuel BARROSO


    (1)  OV L 302, 17.11.2009., 1. lpp.

    (2)  OV L 331, 15.12.2010., 84. lpp.

    (3)  OV L 157, 9.6.2006., 87. lpp.


    I PIELIKUMS

    ATSAUCES UZ DOKUMENTIEM

    (2. pants)

    Šīs regulas pants vai pielikums

    Kredītreitingu aģentūras atsauces numurs

    Dokumenta nosaukums

    Dokumenta nodaļa vai iedaļa, vai lappuse, kurā sniegta informācija vai norādīts iemesls, kāpēc informācija netiek sniegta

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    II PIELIKUMS

    VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA

    (7. pants)

    1.

    Pilns nosaukums

    2.

    Valsts, kurā tiek veikta uzņēmējdarbība

    3.

    Juridiskā adrese

    4.

    Juridiskais statuss

    5.

    Informācija, kas norādāma pieteikumā attiecībā uz kontaktpersonām:

    a)

    vārds, uzvārds;

    b)

    tituls;

    c)

    adrese;

    d)

    e–pasta adrese;

    e)

    tālruņa numurs.

    6.

    Informācija par atbilstības nodrošināšanas inspektoru:

    a)

    vārds, uzvārds;

    b)

    tituls;

    c)

    adrese;

    d)

    e–pasta adrese;

    e)

    tālruņa numurs.

    7.

    Kredītreitingu aģentūras uzņēmējdarbības virzienu apraksts, tostarp papildpakalpojumu un – ja tai ir viena vai vairākas filiāles vai meitasuzņēmumi – uzņēmējdarbības, ko veic katra filiāle vai meitasuzņēmums.

    8.

    Kredītreitingu klases norāde saskaņā ar 5. pantā norādītajām kategorijām, uz kuru attiecas kredītreitingu aģentūras reģistrācijas pieteikums.

    9.

    Ja piemērojams – regulēto tirgu norāde, kuros ir iekļauta kredītreitingu aģentūra.

    10.

    Finanšu pārskati:

    a)

    norāde, vai kredītreitingu aģentūra ir revidējams uzņēmums;

    b)

    ja kredītreitingu aģentūra ir revidējama, – ārējais revidents un valsts reģistrācijas numurs;

    c)

    finanšu gada beigu datums.

    11.

    Darbinieku skaits (izņemot darbiniekus, kas atrodas filiālēs) pieteikuma datumā un visu trīs pēdējo finanšu gadu beigās, norādot šādās kategorijās:

    a)

    pagaidu darbinieki;

    b)

    pastāvīgie darbinieki, kuru darba stāžs aģentūrā ir mazāk nekā pieci gadi;

    c)

    pastāvīgie darbinieki, kuru darba stāžs aģentūrā pieci gadi vai vairāk.

    12.

    Ja kredītreitingu aģentūrai ir filiāles, tad par katru filiāli norāda šādu informāciju:

    a)

    pilns nosaukums;

    b)

    juridiskais statuss;

    c)

    adrese; un

    d)

    pagaidu un pastāvīgo darbinieku skaits.

    13.

    To valstu saraksts, no kurām kredītreitingu aģentūra plāno apstiprināt kredītreitingus.


    III PIELIKUMS

    INFORMĀCIJA, KAS SNIEDZAMA ATTIECĪBĀ UZ ĪPAŠUMTIESĪBU STRUKTŪRU

    (8. pants)

    1.

    Kredītreitingu aģentūras īpašnieku, kā minēts 8. panta 1. punktā, identifikācija, norādot šādas detalizācijas pakāpes informāciju:

    Īpašnieks

    Kapitāla procentuālā daļa

    Turējuma veids: tiešs vai netiešs

    Balsstiesību procentuālā daļa

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2.

    Kredītreitingu aģentūras īpašnieku, kā minēts 8. panta 1. punktā, uzņēmējdarbības apraksts:

    Īpašnieks

    Uzņēmējdarbība

    3.

    To uzņēmumu uzņēmējdarbības apraksts, kuros īpašniekiem, kā minēts 8. panta 1. punktā, ir līdzdalība saskaņā ar 8. panta 2. punktu:

    Īpašnieks

    Uzņēmumi, kuros īpašniekam ir līdzdalība saskaņā ar 8. panta 2. punktu

    Uzņēmējdarbība

     

     

     

    4.

    Mātesuzņēmuma, kā minēts 8. panta 3. punktā, īpašnieku identifikācija:

    Īpašnieks

    Kapitāla procentuālā daļa

    Turējuma veids: tiešs vai netiešs

    Balsstiesību procentuālā daļa

    Turējuma veids: tiešs vai netiešs

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    IV PIELIKUMS

    ORGANIZATORISKĀ STRUKTŪRA

    (11. pants)

    1.

    Kredītreitingu aģentūra sniedz šādu informāciju par 11. panta 1. punktā minēto politiku un procedūrām:

    a)

    aprakstu par darbinieku uzdevumiem un pienākumiem;

    b)

    aprakstu par mehānismiem politikas vai procedūru efektivitātes uzraudzībai;

    c)

    darbinieku skaitu un pagaidu darbinieku skaita attiecību pret pastāvīgo darbinieku skaitu;

    d)

    informāciju par ziņojumu sniegšanas kārtību un biežumu; un

    e)

    aprakstu par mijiedarbību starp attiecīgo funkciju un darbiniekiem, kas tieši iesaistīti reitinga noteikšanas procesā, un starp šo funkciju un citām funkcijām.

    2.

    Ja šā pielikuma 1. punktā minētos pasākumus veic uzņēmumu grupu līmenī, kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI attiecīgo pakalpojumu līmeņa nolīgumu kopijas, kurus tā ir noslēgusi vai piedāvā noslēgt kopā ar citiem grupas dalībniekiem, un šādu informāciju:

    a)

    attiecīgo uzdevumu aprakstu, ko veic katrs grupas uzņēmums, tostarp uzņēmumi, kas atrodas trešās valstīs;

    b)

    skaidri norāda uzņēmumu, kas iesaistīts uzdevuma izpildē, norādot tā atrašanās vietu;

    c)

    informāciju par katra iesaistītā uzņēmuma ziņojumu sniegšanas kārtību un biežumu un par to, kā informācija tiek iegūta no katra uzņēmuma;

    d)

    informāciju par jebkādiem īpašiem resursiem, kas atrodas Savienībā. Attiecībā uz cilvēkresursiem kredītreitingu aģentūra norāda laiku, kas veltīts funkcijai, norādot pilnslodzes ekvivalentos.

    3.

    Attiecībā uz atbilstības nodrošināšanas funkciju kredītreitingu aģentūra sniedz šādu informāciju:

    a)

    politika un procedūras saistībā ar informācijas iesniegšanu, kā aprakstīts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 5. punktā;

    b)

    aprakstu par to, kā tā garantē atbilstības nodrošināšanas funkcijas neatkarību;

    c)

    visnesenāko atbilstības nodrošināšanas inspektora ziņojumu;

    d)

    darbības plānu turpmākajiem trim gadiem.

    4.

    Attiecībā uz iekšējās revīzijas funkciju, kas veic Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 10. punktā aprakstītos uzdevumus, kredītreitingu aģentūra sniedz šādu informāciju:

    a)

    paskaidrojumu par to, kā tiek izstrādāta un piemērota tās iekšējās revīzijas metodoloģija, ņemot vērā tās darbību īpašās iezīmes un to apmēru, sarežģītību un risku;

    b)

    darbības plānu turpmākajiem trim gadiem.


    V PIELIKUMS

    INFORMĀCIJA, KAS SNIEDZAMA ATTIECĪBĀ UZ KORPORATĪVO PĀRVALDĪBU

    (12. pants)

    1.

    Administratīvās vai uzraudzības padomes un citu komiteju locekļu identifikācija, kā noteikts 12. panta 3. punktā:

    Struktūrvienības locekļa identifikācija

    Struktūrvienība (administratīvā padome, uzraudzības padome, revīzijas komiteja, atalgojumu komiteja utt.) un ieņemamais amats (priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks, loceklis)

    Citu uzņēmumu struktūrvienība, kurās attiecīgā persona ir dalībnieks un amatpersona

     

     

     

    2.

    Administratīvās vai uzraudzības padomes neatkarīgo locekļu identifikācija, kā noteikts 12. panta 3. punktā, un pamatojums par to neatkarību, ja tie ir neatkarīgi locekļi, un to padziļinātām zināšanām un pieredzi augstākā līmeņa strukturētu finanšu instrumentu tirgos, ja kredītreitingu aģentūra iesniedz pieteikumu, lai varētu noteikt kredītreitingus strukturētiem finanšu produktiem, saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 2. punktu:

    Struktūrvienības dalībnieka identifikācija

    Struktūrvienība (administratīvā vai uzraudzības padome)

    Neatkarīgs loceklis (JĀ/NĒ), un, ja JĀ, lūdzam sniegt pamatojumu

    Pieredze darbā ar strukturētiem finanšu instrumentiem (JĀ/NĒ), un, ja JĀ, lūdzam sniegt pamatojumu

     

     

     

     

     

     

    3.

    Kredītreitingu aģentūra iesniedz EVTI šādu dokumentu kopijas, kā noteikts 12. panta 4. punktā:

    a)

    pēdējo trīs administratīvās un uzraudzības padomes sanāksmju protokoli;

    b)

    pēdējo jebkādu citu komiteju, piemēram, atalgojuma vai stratēģijas komitejas, sanāksmju protokoli; un

    c)

    pēdējie trīs atzinumi vai ziņojumi, ko neatkarīgie locekļi iesnieguši administratīvajai vai uzraudzības padomei.


    VI PIELIKUMS

    PAŠDEKLARĀCIJA

    (15. panta 2. punkts)

    Pašdeklarācijā, kas jāsniedz saskaņā ar 15. panta 2. punkta b) apakšpunktu, katrs augstākās vadības loceklis norāda, vai attiecīgā persona atbilst kādai no šādām kategorijām:

    a)

    attiecīgā persona ir bijusi notiesāta par kādu noziedzīgu nodarījumu;

    b)

    pret šo personu ir ierosināta vai tai ir paziņots par jebkādu regulatora uzsāktu disciplinārlietu vai krimināla rakstura procedūru;

    c)

    par šo personu ir veikti jebkādi nelabvēlīgi konstatējumi civilajā tiesvedībā saistībā ar finanšu pakalpojumu sniegšanu, noteikumu pārkāpšanu, krāpšanu vai juridiskās personas vadību;

    d)

    saskaņā ar šīs personas rīcībā esošajām ziņām par to veic vai ir veicis izmeklēšanu regulators vai valsts iestādes vai aģentūras;

    e)

    attiecīgā persona ir bijusi saistīta ar uzņēmumu, kura reģistrāciju vai atļauju ir anulējis regulators;

    f)

    attiecīgajai personai ir atteiktas tiesības veikt darbības, kam nepieciešama regulatora apstiprināta reģistrācija vai atļauja;

    g)

    attiecīgā persona ir bijusi iesaistīta tāda uzņēmuma pārvaldībā, kurš kļuvis maksātnespējīgs, ir bankrotējis vai atradies likvidācijas procesā laikā, kad attiecīgā persona ir bijusi saistīta ar uzņēmumu, vai gada laikā pēc tam, kad attiecīgā persona pārstājusi būt saistīta ar uzņēmumu;

    h)

    attiecīgā persona ir bijusi saistīta ar uzņēmumu, par kuru regulators veicis izmeklēšanu vai apturējis tā darbību, kā rezultātā veikti piespiedu īstenošanas pasākumi;

    i)

    regulators ir veicis izmeklēšanu par attiecīgo personu, apturējis tās darbību vai sodījis to;

    j)

    attiecīgā persona ir tikusi diskvalificēta, darbojoties kā direktors, diskvalificēta no darbības jebkurā vadītāja amatā, atlaista no darba amata vai citā norīkojumā uzņēmumā saistībā ar sūdzībām par amatpārkāpumiem un nelikumībām.


    VII PIELIKUMS

    KREDĪTREITINGU NOTEIKŠANA UN PĀRSKATĪŠANA

    (16., 17. un 18. pants)

    1.

    Informācijā par 16. panta 2. punkta a) apakšpunktā minēto politiku un procedūrām attiecībā uz kredītreitingu aģentūras reitingu metodoloģijas izstrādi, apstiprināšanu un pārskatīšanu ietver šādu informāciju:

    a)

    atbildība par reitingu metodoloģijas izstrādi un pabeigšanu un tās process, tostarp dati par reitingu metodoloģijas komitejas sastāvu un dalībnieku atlases procedūrām;

    b)

    pienākumi un procedūras saistībā ar reitingu metodoloģiju, tostarp:

    i)

    reitingu metodoloģijas pārbaude un apstiprināšana;

    ii)

    reitingu metodoloģijas pārbaude, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem, tostarp uz to, kā tiek ņemti vērā atpakaļejošas pārbaudes rezultāti. Turklāt kredītreitingu aģentūra norāda arī šādu pārbaužu/atpakaļejošu pārbaužu rezultātus par pēdējiem trīs gadiem, ja kvantitatīvie dati ir pieejami;

    iii)

    reitingu metodoloģijas pārskatīšanas rezultātu paziņošana; un

    iv)

    metodoloģijas, modeļa vai galveno reitingu noteikšanas pieņēmumu izmaiņu īstenošana.

    2.

    Informācijā par 17. panta 1. punkta c) apakšpunktā minēto politiku un procedūrām attiecībā uz kredītreitingu noteikšanu iekļauj šādu informāciju:

    a)

    darbību secība, kas jāievēro kredītreitingu noteikšanā; emitentu vai vērtspapīru, kam nosaka reitingu, dokumentācijas pārskatīšana. Norāda arī jebkādus kritērijus, ko izmanto, lai atvieglotu pārskatīšanu;

    b)

    novērtējums par minimālajām informācijas prasībām (gan publiskojamo, gan nepubliskojamo informāciju), lai uzsāktu un uzturētu reitingu;

    c)

    kontroles mehānismi kredītreitingu noteikšanai, tostarp emitenta/organizētāja/ieguldītāja/pārvaldnieka iesaistīšanās šajā procesā;

    d)

    reitinga noteikšanai izmantotās informācijas komplektēšanas, analīzes un novērtēšanas process, tostarp, ja vajadzīgs, pamatošanās uz citas kredītreitingu aģentūras vai citas trešās personas veiktu analīzi;

    e)

    reitingu analītiķu funkcijas un atbildība, kā arī viņu atlases process un procedūras attiecībā uz konkrētiem vērtspapīriem;

    f)

    kredītreitingu apstiprināšanas process, tostarp funkciju un pienākumu noteikšana personām, kas apstiprina kredītreitingus, kā arī viņu atlases process un procedūras;

    g)

    ja kredītreitingu aģentūra ir izveidojusi reitingu komitejas, – reitingu komiteju priekšsēdētāju funkcijas un atbildība, kā arī to iecelšanai nepieciešamā kvalifikācija un iecelšanas process un procedūras; un

    h)

    reitinga lēmumā iesaistīto personu minimālā kvalifikācija.

    3.

    Informācijā par 17. panta 1. punkta e) apakšpunktā minēto politiku un procedūrām attiecībā uz reitinga lēmuma publiskošanu iekļauj šādu informāciju:

    a)

    procedūra, saskaņā ar kuru vismaz 12 stundas pirms reitinga publiskošanas struktūrai, kurai tiek noteikts reitings, tiek paziņoti galvenie apsvērumi, uz kuriem balstīts reitings;

    b)

    kredītreitingu aģentūras piemērotā procedūra reitinga apstrīdēšanas gadījumā, ja kredītreitingu aģentūra tādu ir ieviesusi; un

    c)

    procedūras, ar kuru palīdzību nosaka, kuri kredītreitinga noteikšanā vērā ņemtie pamatelementi iekļaujami paziņojumos presei vai ziņojumos.

    4.

    Informācijā par 18. panta a) apakšpunktā minēto politiku un procedūrām attiecībā uz reitingu uzraudzību ietver šādu informāciju:

    a)

    uzraudzības process, tostarp – attiecīgā gadījumā – reitingu komiteju funkcijas un pienākumi, un apraksts par reitinga apstiprināšanas procedūrām;

    b)

    reitingu analītiķu funkcijas un pienākumi;

    c)

    reitinga uzraudzībai izmantotās informācijas komplektēšanas, analīzes un novērtēšanas process, tostarp, ja vajadzīgs, pamatošanās uz citas kredītreitingu aģentūras vai citas trešās personas veiktu analīzi;

    d)

    procedūra (tostarp pārskats par vērā ņemtajiem faktoriem) un pienākumi, pieņemot lēmumus, kad reitings būtu oficiāli jāpārskata, tostarp reitinga darbības;

    e)

    procedūra un pienākumi, pieņemot lēmumus par reitinga oficiālu apturēšanu vai atsaukšanu;

    f)

    procedūras un pārbaudes attiecībā uz Regulas (EK) Nr. 1060/2009 8. panta 6. punkta a) līdz c) apakšpunktā paredzēto kredītreitinga pārskatīšanu; un

    g)

    politika, procedūras un pārbaudes saistībā ar emitenta vai organizētāja iesaistīšanos procesā.


    VIII PIELIKUMS

    NEATKARĪBA UN INTEREŠU KONFLIKTU NOVĒRŠANA

    (20. pants)

    Informācijā par politiku un procedūrām, kas noteiktas 20. panta 1. punktā attiecībā uz interešu konfliktu konstatēšanu, pārvaldību un paziņošanu atklātībai, un noteikumos par reitingu analītiķiem un citām personām, kuras ir tieši iesaistītas kredītreitinga darbībās, ietilpst:

    a)

    tādu interešu konfliktu konstatēšana, pārvaldība, paziņošana atklātībai un novēršana, kas saistīti ar kredītreitingu noteikšanu vai papildpakalpojumu sniegšanu, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma B iedaļas 1. punktā;

    b)

    pārrunu par maksām, ko saņem no vērtētajām struktūrām un saistītām trešām personām, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 7. panta 2. punktā, nošķiršana no reitingu noteikšanas procesa;

    c)

    maksu noteikšana, kuras kredītreitingu aģentūras iekasē no struktūrām, kam nosaka reitingu, un saistītām trešām personām; tādas konfidenciālas informācijas pārbaudīšana, kas iegūta vai tiek izmantota kopīgi ar visām vērtētajām struktūrām, saistītajām trešajām personām un citām attiecīgām personām, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 3. punktā;

    d)

    Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 2. punktā noteiktās prasības par tādu vērtspapīru tirdzniecību, kuriem kredītreitingu aģentūra noteikusi reitingu vai kuri ietver tāda uzņēmuma saistības, kuram kredītreitingu aģentūra noteikusi reitingu; jānorāda informācija par to, kā kredītreitingu aģentūra par katru sagatavojamo kredītreitingu nosaka reitinga procesā iesaistītos darbiniekus katrā līmenī vai katras funkcijas pildīšanai;

    e)

    Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 4. punktā noteiktā prasība attiecībā uz naudas, dāvanu vai pakalpojumu pieņemšanu; un

    f)

    noteikumi par reitingu analītiķa nodarbinātības izbeigšanu, kas izklāstīti Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma C iedaļas 6. un 7. punktā.


    IX PIELIKUMS

    DARBĪBU PROGRAMMA

    (23. pants)

    Uzņēmējdarbības koncepcija/uzņēmējdarbības attīstība

    1.

    Informācija par kredītreitingu aģentūras uzņēmējdarbību:

    a)

    apraksts par makroekonomisko vidi, kurā kredītreitingu aģentūrai paredzēts darboties;

    b)

    norāde par nākotnes plāniem attiecībā uz meitasuzņēmumu vai filiāļu izveidi un to atrašanās vietu; un

    c)

    apraksts par uzņēmējdarbību, kuru plāno veikt kredītreitingu aģentūra, konkrēti norādot meitasuzņēmumu un filiāļu darbības. Informācijā iekļauj kredītreitingu klases, potenciālos klientus un ar kredītreitingu noteikšanu nesaistītas darbības.

    Kredītreitingu klase

    2.

    Informācija par kredītreitingu klasēm:

    a)

    informācija par to, vai kredītreitingu aģentūra plāno noteikt pasūtītus vai nepasūtītus reitingus vai arī abus;

    b)

    par katru kredītreitingu klasi, ko kredītreitingu aģentūra plāno noteikt, – novērtējums par to, kāda proporcionālā daļa no tiem būs publiskā sektora reitingi un kāda privātā sektora reitingi;

    c)

    valsts/publiskā sektora reitingu skaits;

    d)

    strukturēto finanšu reitingu skaits un apjoms (miljardos euro);

    e)

    korporatīvo reitingu skaits un apjoms (miljardos euro), norādot šādu sīkāku informāciju: finanšu iestādes, apdrošināšana, korporatīvie emitenti; un

    f)

    vidējais noteikto vai uzraudzīto kredītreitingu skaits uz vienu darbinieku, norādot pa kredītreitingu klasēm.

    Finanšu plāns

    3.

    Prognozes par:

    a)

    bilanci; un

    b)

    peļņas un/vai zaudējumu aprēķinu.

    4.

    Ieņēmumu prognozēs kredītreitingu aģentūra atsevišķi norāda kredītreitingu darbībās gūtos ieņēmumus un ieņēmumus, kas gūti, sniedzot papildpakalpojumus. Ja kredītreitingu aģentūra ir izveidojusi vai plāno izveidot filiāles, jānorāda ieņēmumi no katras filiāles.

    Korporatīvā pārvaldība

    5.

    Dalībnieku skaits šādās struktūrās:

    a)

    administratīvā un uzraudzības padome; un

    b)

    administratīvās un uzraudzības padomes neatkarīgie locekļi.

    Ārpakalpojumu izmantošana

    6.

    To darbību apraksts, kuras plānots uzticēt ārpakalpojumu veicējiem, un attiecīgo ārpakalpojumu veicēju identifikācija, paskaidrojot iemeslus. Ja kādu darbību kā ārpakalpojumu veic filiāle, tas ir jānorāda.

    Cilvēkresursi/personāla komplektēšana

    7.

    Pastāvīgo un pagaidu darbinieku skaits, kuri veic turpmāk norādītās funkcijas, un to darba stāžs:

    a)

    augstākā vadība, kas nav administratīvās vai uzraudzības padomes locekļi, un personas, kas norīkotas vadīt filiāles;

    b)

    revīzijas funkcija;

    c)

    iekšējās kontroles mehānisms;

    d)

    atbilstības nodrošināšanas funkcija; un

    e)

    pārskatīšanas funkcija.

    8.

    Šāda informācija:

    a)

    darbinieku skaits atbilstīgi katrai funkcijai/katrā departamentā;

    b)

    pagaidu darbinieku skaits un pastāvīgo darbinieku skaits, ar kuriem kredītreitingu aģentūra noslēgusi līgumus un kas ir iesaistīti kredītreitingu darbībās;

    c)

    pagaidu darbinieku skaits un pastāvīgo darbinieku skaits, ar kuriem kredītreitingu aģentūra noslēgusi līgumus un kas ir iesaistīti papildpakalpojumu sniegšanā;

    d)

    to darbinieku skaits, kuri apstiprina reitingus, piemēram, komiteju priekšsēdētāji, reitingu analītiķi un galvenie reitingu analītiķi, kā arī šāda informācija:

    i)

    to darba stāžs vai kategorija;

    ii)

    reitingu analītiķa veids, tostarp, attiecīgā gadījumā, informācija, vai darbinieks ir primārais vai uzraudzības analītiķis un kvalitātes vai kvantitatīvais analītiķis; un

    iii)

    cik gadu pieredze ir kredītreitingu aģentūrā vai reitinga nozarē, ja šie dati ir pieejami.


    X PIELIKUMS

    UZSKAITE, DARBĪBAS NEPĀRTRAUKTĪBAS PLĀNOŠANA UN INFORMĀCIJAS SISTĒMAS

    (11. pants)

    Uzskaite

    1.

    Informāciju par politiku un procedūrām attiecībā uz uzskaites pienākumiem, kas noteikti Regulas (EK) Nr. 1060/2009 8. panta 4. punktā, I pielikuma A iedaļas 7. punktā un B iedaļas 7., 8. un 9. punktā:

    a)

    norāde par to, kuri dati tiek glabāti un cik ilgi; un

    b)

    konfidenciālas informācijas saņēmēju identifikācija attiecībā uz katru noteikto reitingu.

    Darbību nepārtrauktība un regularitāte

    2.

    Informācija par kredītreitingu aģentūras darbību nepārtrauktību un regularitāti, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 8. punktā, tostarp:

    a)

    apraksts par procedūrām, kuras nodrošina nepārtrauktību un regularitāti, veicot kredītreitingu aģentūras darbības, tostarp informācija par to piemērojamību attiecībā uz ārpakalpojumu sniedzējiem, kuriem ir uzticēts veikt šīs darbības;

    b)

    plānoto uzņēmējdarbības nepārtrauktības plānošanas pārbaužu veidi; un

    c)

    pārbaužu biežums.

    Informācijas apstrādes sistēmas

    3.

    Informācija par informācijas apstrādes sistēmām, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 1060/2009 I pielikuma A iedaļas 8. punktā, tai skaitā:

    a)

    ziņas par augstākā līmeņa vadītāju, kas atbildīgs par informācijas apstrādes sistēmām;

    b)

    informācijas apstrādes sistēmu apraksts, iekļaujot rezerves sistēmu aprakstu; un

    c)

    apraksts par spēkā esošajiem informācijas apstrādes sistēmu kontroles un drošības pasākumiem, kā arī par mehānismiem, lai uzraudzītu to efektivitāti, iekļaujot sīkas ziņas par piemērotajām procedūrām, ar kurām nodrošina efektīvu nodalīšanu starp informācijas apstrādes sistēmām, kuras izmanto maksu paziņošanai, un informācijas apstrādes sistēmām, kuras ir pieejamas reitingu analītiķiem un kuras izmanto, lai ievadītu datus par reitingiem un struktūrām vai darījumiem, kam nosaka reitingus.


    XI PIELIKUMS

    APSTIPRINĀJUMA IZMANTOŠANA

    (24. pants)

    Trešās valsts kredītreitingu aģentūra

    1.

    Informācija par katru attiecīgo trešās valsts kredītreitingu aģentūru:

    a)

    pilns nosaukums;

    b)

    tās juridiskais statuss, tostarp izraksts no attiecīgā komercreģistra vai tiesas reģistra vai cita veida pierādījumi par atrašanās vietu un saimnieciskās darbības jomu vai citu informāciju par uzņēmuma reģistrāciju;

    c)

    tās darbības valsts;

    d)

    juridiskā adrese;

    e)

    pierādījumi, ka trešās valsts kredītreitingu aģentūra ir saņēmusi atļauju vai reģistrēta un ir pakļauta uzraudzībai attiecīgajā jurisdikcijā;

    f)

    tā kredītreitinga klase, ko kredītreitingu aģentūra plāno apstiprināt; un

    g)

    tās nodarbināto analītiķu skaits.

    2.

    Organizatoriskā struktūrshēma katrai kredītreitingu aģentūrai, filiālēm, meitasuzņēmumiem, mātesuzņēmumam un meitasuzņēmumam, kas iesaistīti tādu reitingu noteikšanas procesā, kurus paredzēts apstiprināt.

    Trešās valsts regulējuma novērtējums

    3.

    Attiecībā uz katru attiecīgās trešās valsts jurisdikciju – detalizēta informācija, strukturēta analīze un pamatojums katrai prasībai, kas izklāstītas Regulas (EK) Nr. 1060/2009 6. līdz 12. pantā, iekļaujot atsauces uz trešās valsts tiesību aktiem.

    Šā punkta pirmajā daļā noteikto pienākumu nepiemēro, ja EVTI ir pārliecināta, ka trešās valsts regulējuma prasības ir tikpat stingras kā prasības, kas izklāstītas Regulas (EK) Nr. 1060/2009 6. līdz 12. pantā.

    Procedūras, lai uzraudzītu rīcību

    4.

    Pasākumu apraksts, kurus veikusi kredītreitingu aģentūra, kura veic apstiprinājumu, lai uzraudzītu, ka trešās valsts kredītreitingu aģentūra atbilst šādām prasībām, un lai uzraudzītu visas potenciālās problēmas, kuras attiecībā uz šādu prasību izpildi konstatējusi kredītreitingu aģentūra, kura veic apstiprinājumu.

    Objektīvs pamatojums

    5.

    Norāde par objektīvu pamatojumu, kāpēc kredītreitingus izsniedz trešā valsts.

    Trešās valsts tiesību akti

    6.

    Pierādījums, ka valsts iestādēm nav tiesību iejaukties attiecībā uz kredītreitingu saturu un metodoloģiju, ko izmanto kredītreitingu aģentūras attiecīgās trešās valsts jurisdikcijā.


    XII PIELIKUMS

    SISTĒMISKĀS NOZĪMES RĀDĪTĀJI

    (28. pants)

    1.

    Kredītreitingu aģentūra EVTI dara zināmu kredītreitingu apjomu, kurus tā noteikusi, sniedzot turpmāk norādītajā tabulā minētos datus. Informāciju par korporatīvajiem reitingiem un valsts un publiskā sektora finanšu reitingiem sniedz, pamatojoties uz kredītreitingu skaitu un informāciju par strukturēto finanšu reitingiem, norādot emitēto strukturēto finanšu instrumentu apjomus (miljonos euro).

     

    Kopā

    Korporatīvie reitingi (kredītreitingu skaits)

    Finanšu iestādes, tostarp kredītiestādes un ieguldījumu sabiedrības

     

    Apdrošināšanas sabiedrības

     

    Korporatīvie emitenti, ko neuzskata par finanšu iestādēm vai apdrošināšanas sabiedrībām

     

    Valsts un publiskā sektora finanšu reitingi (kredītreitingu skaits)

     

    Strukturēto finanšu reitingi (emisijas apjoms miljonos euro)

     

    2.

    Kredītreitingu aģentūra sniedz informāciju par gada ieņēmumiem, kas gūti katrā Eiropas Savienības dalībvalstī un citās valstīs ārpus Eiropas Savienības pēdējos trīs gados, ar šādu informācijas detalizācijas pakāpi:

     

    1. ES dalībvalsts

    2. ES dalībvalsts

    3. ES dalībvalsts

    (…)

    Citas ārpus ES valstis

    Kopā

    Reitinga darbības

    Ieņēmumi no struktūrām, kam noteikts reitings, vai saistītajām trešajām personām

     

     

     

     

     

     

    Ieņēmumi no parakstītājiem

     

     

     

     

     

     

    Citi avoti

     

     

     

     

     

     

    Darbības, kas nav saistītas ar reitinga noteikšanu

     

     

     

     

     

     

    Dalībvalstis norāda katru atsevišķi.


    Top